Világos már hogy miért nem szükséges állandó isteni beavatkozás ra szükség a hőhalál ellen! Na de ott van még az a fránya antianyag! (és (megjósolom) mindig lessz egy fránya!) Ezért vagyok én materialista és nem ateista (Az egy vallás) !
@petohunor67372 күн бұрын
Szerintem a lokalitás megmenthető a létraparadoxonnal. Az összefonódott pár játssza a "garázs" szerepét. A "létra", pedig a mérőberendezés. A garázs szempontjából tekintjük az eseményeket. Magyarán úgy tekintjük, hogy az összefonódott pár végig (elméletileg tetszőlegesen kis hibahatárral) egyhelyben áll, s a létra az, ami ide befut. A lényeg, mindegy mekkora a mérőberendezés vagyis a létra, a méréshez be kell férnie a garázsba. Amikor benn van a létra a garázsban, akkor pedig meg is történik a mérés. Lokálisan. Röviden: Az is relatív, hogy mit jelent a lokális.
@zitazsibrita-zambori5143 күн бұрын
Kedves Dávid Gyula! Vissza vissza terek az atomcsill csatornához. Számomra üdìtőek az előadásaitok, rengeteget tanultam belőlük. Kamaszként sosem értettem a fizikát pedig érdekelt. Sajnálom hogy akkor nem volt még ilyen csatorna, biztosan bátrabban mentem volna természettudományos szakra. :( Ettől függetlenül végtelenül hálás vagyok értetek és azért hogy 20 éve töretlen lelkesedéssel gyártjátok a tartalmakat! Hatalmas respekt!!
4 күн бұрын
Annyira hangos és idegesítő a szöszmötölés, hogy sajnos nézhetetlen... 🤣
@SKL1375 күн бұрын
❤
@gyorgy.b6 күн бұрын
Az ott a háttérben Simonyi Károly részecskegyorsítója? :) Amúgy köszi, szerintem sokak nevében imádjuk az előadásokat!
@elteatomcsill80136 күн бұрын
Igen, az ott Simonyi gyorsítója. Ott áll az ELTE lágymányosi fizikus épületének földszintjén. Pár méterre tőle lengedezik Eötvös Loránd Foucault-ingája. dgy
@smartestanimals55557 күн бұрын
Elképesztő perspektívák! Valahogy kimaradt az előadás, de bepótolom, becsszó! :)
@balintszajka12637 күн бұрын
Király vagy! Minden előadáson ott vagyok (online)!
@efv1mhz7 күн бұрын
📋 Habár, életem során, sose jutotam el a főiskolára, de az elektrotechnikai szenvedélyem mindmáig megmaradt. 🧑🔧 🧑🎓 Értékes előadás, köszönöm! E = ½ C V ² 🧠 🌌 „If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration.” - Nikola Tesla
@r_apex7 күн бұрын
Ági, mi a véleményed a Hubble-problémáról?
@tomigalik40528 күн бұрын
Az látványos izzashoz minél magasabb hőmérséklet szukseges. Amikor megolvad a fém a súrlódás és a ezzel hokepzodes már megszűnik a szikra hőmérséklete max olvadpontig megy fel de még addig sem a gyakorlatban. Tehát az alacsony olvadaspontu femek egyike sem fog szikrazni forgácsolaskor
@tomigalik40528 күн бұрын
Szuper volt, kiváló előadó! Én, ha már ott van a két szuper szigetelt konzervdoboz , belogatnam az ingat közéjük és egyiket lefoldelve a másikat tölthetné a megdörzsölt rudakkal...
@teaskanna316711 күн бұрын
Most emiatt az előadás miatt megnéztem a Hangyát. Mi lett volna a reálisabb befejezés? És egyébként hogy jön az a fekete lyukakhoz?
@jenohathazi92013 күн бұрын
Nagyon köszönöm, s Kellemes Karácsonyt kívánok az összes Atomcsill-ben résztvevőnek
@nero-cj8co15 күн бұрын
Érdekes volt,köszönjük!
@laszlokuti674317 күн бұрын
Schrödingernek volt valaha is macskája? Annyit találtam, hogy állítólag, bizonytalan infó szerint 1935-ben, Oxfordban volt egy Milton nevű macskája.
@zsoltbocsi754618 күн бұрын
Nagyon jó előadás volt
@HegyCsill18 күн бұрын
Nagyon köszönöm ezt az előadást. Krausz Ferenc is pont erről beszélt, hogy a jövő fizikusai az ilyen szerény és okos előadóknak, elkötelezett tanítóknak köszönhetőek. Nehéz beszélni egy tudósnak ilyen egyszerűen és érthetően ezekről a témákról, ami a hallgatóknak a kedvét meghozza és nem elriasztja őket.
@attilagere618618 күн бұрын
Legfurcsább fém a higany, -39°C olvadáspontjával.
18 күн бұрын
A hanghibák nagyon idegesítőek
@jenohathazi92019 күн бұрын
Hálásan köszönöm , csodálatos előadás volt, imádom az Atomcsillt
@TeslaElonSpaceXFan20 күн бұрын
👍
@annakluzsnik171927 күн бұрын
Köszönöm szépen, nagyon nagyon érdekes és érthető! Lelkesítő hallgatni! 🥰
@TeslaElonSpaceXFan27 күн бұрын
Pap Eszter kísérletei nagyon érdekesek. Sok sikert neki a továbbiakban is!
@DombiP.28 күн бұрын
Köszönöm a kiváló bemutatót Eszter!
@AndorSolymos28 күн бұрын
Ismét brilliáns előadás! Hadd kérdezzem meg, hogy mik azok a bonyolultabb matematikai mennyiségek? 31:25-nél.
@dgy13728 күн бұрын
Tenzorok, spinorok, operátorok... lehet tovább is menni: Lie-algebra értékű mezők, fibrált nyalábok stb. A matematika hatalmas birodalom, és az eddigi tapasztalatok szerint a legtöbb matematikai innováció megtalálja a maga alkalmazását a fizikában. dgy
@AndorSolymos27 күн бұрын
Köszönöm a választ. Szép gondolat! De talán nem véletlenül mondta azt sem valaki, pont emiatt, hogy igazából a fizika hívja életre a hozzá szükséges matematikát. Ugyanakkor érdekes, hogy volt olyan is, hogy a matematika már megvolt, mire a fizikának szüksége volt rá.
@SandorVKun-xi4re28 күн бұрын
Van ennél a rúdnál brutálisabb anyag, amivel dolgoztam, felállt a szőr a kezemen és ahányszor ezt követően fémhez értem, hatalmas szikrával megrúgott, mint a ló! Ezért további kutatásnak jelöltem meg stb.! De én ezt a lehetőségemnél fogva nem tudom elvégezni stb.! ( Semmilyen elektromos vezeték nem volt a közelemben!)
@TeslaElonSpaceXFan27 күн бұрын
Ez elég veszélyesnek hangzik, munkavédelemnek ez teljesen megfelel? 😮
@georgeclinton3229Ай бұрын
Valaki érti, hogy 19:18-nál miről beszél? Miért lenne kitüntetett helyzetben a naprendszer attól, hogy l=2 és l=3 nál be lehet húzni egy vonalat átlósan?
@marroli91Ай бұрын
Kár, hogy nincs már előadása, mert hihetetlen kedves, aranyos, impulzív leány
@NVIK5Ай бұрын
DGY itt volt fizikus palanta 96-bol, mindig csodaltam a kifogyhatatlan energiad, lelkesedesed, orom volt hozzad jarni. A 4 oras eloadasok es ZH-k legendasok voltak. Nagyon orulok, hogy meg mindig aktiv vagy.
@bzsolt1974Ай бұрын
E..ö..eö..ö..ö..eö.Bocsi de nézhetetlen.Nem kérdőjelezem meg az úr tudását sőt csak kérem ne adjon elő lehetőleg ne is tanítson mer szenvedi fognak a tanulók.
Ай бұрын
Nagyon koszonom az elodast ❤❤❤
@kavicsfekete1790Ай бұрын
Ha a lézerfény kvantumokból áll, hogyan tud folyamatos színuszhullámként terjedni?
@kavicsfekete1790Ай бұрын
Hogy tud egy fénykvantum távozni a Kossuth rádió antennájáról, amikor folyamatos 540kHz-es színuszhullámmal gerjesztjük?
@FerencSzabó-q6rАй бұрын
Nono! Sajdik Ferenc is rajzolhatta volna azt a prizmás művet. Lehet, hogy Sir Isaac volt korának Sajikja?
@peterfelde2202Ай бұрын
Nagyon jó volt! Tudós előadás! Thx
@DombiP.28 күн бұрын
Köszönöm, örülök, hogy hasznos volt
@nemletezik.sosvizbenemsull2206Ай бұрын
Szeretnék ilyen pólót! Hogyan lehetne hozzájutni?
@elteatomcsill8013Ай бұрын
"Szeretnék ilyen pólót! Hogyan lehetne hozzájutni?" Két módszer létezik. 1/ A szervezők felkérésére előadást kell tartani az Atomcsillen. Az előadók az előadás után ilyen pólót kapnak ajándékba. 2/ El kell jönni az egyik előadásra, és helyesen kell válaszolni az előző előadásra vonatkozó totókérdésekre. A helyes megfejtők között ilyen pólókat sorsolunk ki. Ez az út bárki előtt nyitva áll. Más lehetőség nincs. A póló kereskedelmi forgalomban nem kapható. dgy szervező
@jenohathazi920Ай бұрын
Nagyon köszi
@DombiP.28 күн бұрын
Örömmel :)
@onmyway799Ай бұрын
Egyszer ne bénáznátok el valamit! A hanggal mi történik?? Az összes előadás jó lenne, de mindegyik ótvar minőség. A kezdeti nehézségeken illene már felülkerekedni. Az előadók nem ezt érdemlik!
@dgy137Ай бұрын
Csippar nevű kommentelőnk írta: Laikusként rengeteget agyalok fizikával, kvantumfizikával kapcsolatos dolgokon. Próbálom megérteni ezeket, de egyre több kérdés merül fel. Most pl. az foglalkoztat, hogy ha azt a bizonyos dobozt kinyitom és a macska szuperpozíciója összeomlik egy állapotba, akkor mi akadályozza meg, hogy különböző megfigyelők, különböző állapotot figyelhessenek meg? És ez miért “törvényszerű”? Olyan jó lenne, ha egy okos emberre rázúdíthatnám a kérdéseimet, mert szeretnék megérteni sok mindent. Sajnos felületes a tudásom.
@gbrtakacsАй бұрын
A fenti előadásomban 46:40-től kb. 52:00-ig pont ezt mondom el. Röviden: ez a dekoherenciával járó összefonódás "mintázatán" múlik.
@mernokurАй бұрын
47:51-nél a "10^-1000000 részére" megfogalmazás szerintem hibás. vagy 10^-1000000 szeresére, vagy 10^1000000-ad részére lenne helyes.
@viktorpeter6312Ай бұрын
❤️❤️❤️
@istvanvarga5573Ай бұрын
@zolcsika73Ай бұрын
Köszönöm Tanár Úr! Ez ismét nagyon világos és közérthető volt! Ráadásul - az első résszel együtt - egy nagyon jó összefoglalás a magam fajta csak érdeklődők számára. És még az előző részhez feltett kérdésemre is választ kaptam.
@torma993Ай бұрын
👌👍
@timre57Ай бұрын
A számok több helyen nem pontosak... Pl.: "Søren Aabye Kierkegaard (kiejtés: [sző'en óbü kí'kegó], eredeti dán kiejtés: IPA: [ˌsœːɐn ˌɔːby ˈkʰiɐ̯g̊əˌg̊ɒːˀ]  Søren Aabye Kierkegaard) (Koppenhága, 1813. május 5. - Koppenhága, 1855. november 11.) dán filozófus és lutheránus teológus, a 19. század nagy magányos gondolkodója."
@robertpopradi5020Ай бұрын
A megfigyelhető Univerzumban ugyan mennyi és milyen energiával rendelkező fotonok száguldhatnak szabadon..? Vagy esetleg éppen elnyelődve egy magasabb energia szintre gerjesztve éppen egy egy részecskét..? Meddig van "kedve" a különböző részecskéknek, vagy éppen egy egy elektronnak tárolni azt az energiát.? Hány féle dologtól függhet.? Esetleg függhet az így nyert sebességétől.? Valóban megnő a tömege , vagy csak az energiája a részecskének.? Vagy ez ugyanazt jelenti.? Lehetséges, hogy a sötét anyag az valójában a fotonok által gerjesztett állapot miatti részecskék , vagy leszakított és gyorsított részecskék magas energiájában rejlik..?? Oldalról úgysem láthatjuk, vagy érzékelhetjük a fotonokat , csak ha éppen a szemünkbe, vagy a detektorba jutnak.., és ez csak nagyon kicsi felület... Amilyen óriási az Univerzum, ugyan mennyi foton száguldozhat minden irányban a teljes térben.??? Valójában folyamatosan egyre több és több fotonnak kellene lennie a világegyetemben.. Lehet, hogy ez az energia készteti a tágulásra a teret..?? Mennyi alakulhat át elektron-pozitron párrá, vagy más részecske párokká.?? Ezekből mennyi maradhat meg részecske formájában tartósan.? A kozmikus részecskezáporban létezhet, hogy maradandó részecskék is keletkeznek.? 😊
@bazsimcАй бұрын
Az a taps és a mosolygó gyerekek mindent elmondanak.
@loveisthekeyАй бұрын
1:33 Jéé
@dgy137Ай бұрын
paologiuseppe írta, személyesen nekem címezve: "Köszönd meg a Fidesznek, hogy professzor lehetsz" Őszintén mondom, nem értem, mire gondol a kommentelő. Egy tisztességesen működő demokratikus országban a kormánypártnak az égvilágon semmi köze nincs ahhoz, hogy ki lehet egyetemi professzor. Az egyetemi tanárokat az egyetem javaslatára formálisan a köztársasági elnök nevezi ki, de ez valóban csak formális lépés, a döntés az egyetem joga. A kormánynak (és főleg a kormánypártnak) végképp nincs beleszólása a kinevezési folyamatba. Vajon mire gondol a hozzászóló? Milyen elképzelései lehetnek arról, hogy milyen országban élünk? Elképzelni is szörnyű egy olyan világot, ahol a kormánypárton múlik egy professzori kinevezés. Ui: egyébként nem vagyok egyetemi professzor. dgy