Пікірлер
@honzar3065
@honzar3065 Күн бұрын
Proud se ve spotřebiči nespotřebovává - tak přesně s tímto má mnoho lidí problém :-) jo s kolika už jsem se kvůli tomu hádal 😀
@hi_fyziko
@hi_fyziko Күн бұрын
@@honzar3065 přesně, jaké padaly argumenty? Docela mě zajímá, zda se z toho dá vybruslit i jinak, než to dělám já:)
@filiphejna
@filiphejna 5 күн бұрын
Výborné video prosím další video
@hi_fyziko
@hi_fyziko 5 күн бұрын
Děkujeme za podporu:) Na dalším se pracuje:) ...
@denisjulinek3583
@denisjulinek3583 7 күн бұрын
Dobrý den, super informativní video, chtěl bych se zeptat v jakém programu jste vytvořil ty animace. Děkuji
@hi_fyziko
@hi_fyziko 7 күн бұрын
@@denisjulinek3583 Dobrý den, díky za komentář. Animace jsou kombinace matlab, Ansys a nástroje Adobe. Skripty pro matlab mohu nasdílet.
@denisjulinek3583
@denisjulinek3583 7 күн бұрын
Já dělám prezentaci do školy a potřeboval bych vytvořit animaci na jadernou fůzi. Mohl byste mi nějaký z těch programů doporučit. Díky​@@hi_fyziko
@hi_fyziko
@hi_fyziko 7 күн бұрын
@@denisjulinek3583 všechny jsou tvrdě placené a pro začátečníka blbě uchopitelné, takže nemohu doporučit. Na jadernou fúzi právě video připravuji, takže pokud to nespěchá, můžete využít animace z videa, co vyjde. Pokud to spěchá, mohu nabídnout konzultaci, případně navedu, jak to mám v plánu animovat já:)
@denisjulinek3583
@denisjulinek3583 7 күн бұрын
@@hi_fyziko Děkuji, počkám.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 7 күн бұрын
@@denisjulinek3583 Bezva👍
@cassobiker
@cassobiker 9 күн бұрын
skvele vysvetlenie. kiez by nas to takto ucili na elektrofakulte 🤣 dokonca sme pocitali aj driftovu rychlost a vychadzali nam zlomky milimetrov. pri rychlosti 1mm/s uz by to bolo snad na hrane prepalenia.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 9 күн бұрын
Díky moc za komentář, moc mě potěšil:)
@dygestorPico
@dygestorPico 9 күн бұрын
Proud se nespotrebovava, spotrebovava se ale energie kazdeho volneho elektronu. Jak byste vysvetlil toto? Volne elektrony jsou excitovane valencni a po vyzareni energie spadnou zpatky do orbitalu? Tyhle jevy znam max z chemie a optiky.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 9 күн бұрын
V tomto případě bych se zaměřil na vysvětlení kovové vazby, která zde hraje tu zásadní roli. Kovová vazba funguje tak, že valenční elektrony kovových atomů nejsou pevně vázány k jednomu konkrétnímu atomu, ale tvoří sdílený „mrak“ elektronů, který je volně rozprostřen mezi všemi atomy kovu. Tyto elektrony se volně pohybují celou kovovou strukturou a neustále „přeskakují“ od jednoho atomu k druhému - elektron opustí vazbu u jednoho atomu a hned vstoupí do vazby u souseda, a tak dál po celé struktuře. Tento mechanismus je možný díky nízké ionizační energii kovových atomů - stačí k tomu jen tepelná energii látky (náhodný pohyb částic daný teplotou). Takto vzniká pevná kovová vazba, kde volné elektrony (ty, co jsou momentálně mimo vazbu) patří všem atomům společně. Tyto elektrony mohou snadno reagovat na elektrické pole a pohybovat se ve směru jeho působení.
@simonzaponidis8927
@simonzaponidis8927 10 күн бұрын
nedá se nějak lépe vysvětlit, že žárovka svítí ?( Možná námět na další video... ) -> Pokud se energie přemění na teplo, nebo světlo. Podle mě je to pořád teplo :-D otázka je asi kolik toho tepla je (no dobře, v případě LED asi chemie). Ve škole jsem říkal, že každý spotřebič, který má vlastnosti odporu umím rozsvítit. (Záleželo, jak dlouho a z čeho byl) Ze školy jsem dlouho, ale mám dojem, že toto video bylo víc vysvětlující než látka na ZŠ nebo SŠ
@hi_fyziko
@hi_fyziko 10 күн бұрын
Díky za komentář. Vysvětlení je docela jednoduché a je i zanimované ve videu. Když elektrický proud prochází vláknem žárovky, elektrony se pohybují skrz krystalovou mřížku materiálu (obvykle wolframu) a při tom se srážejí s atomy této mřížky. Tyto srážky předávají část své kinetické energie atomům, které se díky tomu rozkmitají. Takové kmity atomů jsou vlastně lokálním přemisťováním elektrického náboje, a proto v okolí vzniká elektromagnetické pole. Čím rychleji atomy kmitají, tím vyšší kinetickou energii mají, což vede i k vyšší teplotě látky jako celku Pokud je frekvence tohoto elektromagnetického pole ve viditelném spektru, vnímáme ji jako světlo, a proto vidíme vlákno žárovky zářit. Převážná část energie se však uvolňuje v podobě tepelného záření (nižší frekvence - delší vlnové délky, které vnímáme jako infrazáření), což je důvod, proč se žárovky při svícení zahřívají 👍.
@simonzaponidis8927
@simonzaponidis8927 9 күн бұрын
@@hi_fyziko díky za info, já si té wolframové mřížky nějak nevšiml :)
@petrparasek1141
@petrparasek1141 4 күн бұрын
​@@hi_fyziko Tohle vysvětlení toho proč žárovka svítí je bez toho mechanismu které to světlo vydává 😮 to že svítí je dáno tím že excitované elektrony padají zpět do svých orbitalů a z kvantové mechaniky je jasné že vyzářená energie kterou musí elektron při skoku vyzářit je přesně dána elektron vyzáří foton o vlnové délce odpovídající množství energie které ztratil při tom kvantovém skoku do orbitalu. A pokud jsou ty skoky malé ty vlnové délky fotonů jsou ve viditelném spektru el.mag. záření 😊 Pokud by ty skoky byli větší a ztráta energie větší měli bysme z toho rentgen. 😊 Jen pro doplnění jinak vaše video chválím je opravdu moc pěkné udělané.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 4 күн бұрын
@ Díky moc za doplnění. Obohatilo nejen mě, ale určitě i sledující. Takto by to mělo vypadat. Díky:)
@tomasdoktor2686
@tomasdoktor2686 10 күн бұрын
Pro středoškoláky jako propagační video dobrý. Nicméně, musím sdílet názor svých učitelů z univerzity. Ti tvrdili, že kdo nerozumí teorii elektromagnetického pole, není opravdový elektrikář. A měli pravdu. Top kniha, která k teorii pole je v češtině, je první vydání knihy L. Haňka-Teorie elektromagnetického pole. A skvělá je i americká učebnice fyziky přeložená do češtiny od pana Halliaye, Resnicka a Walkera. Škoda, že video neobsahuje takový poyntingův vektor.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 10 күн бұрын
@@tomasdoktor2686 Ano, Poyntingův vektor jsem původně zvažoval, ale znamenalo by to vysvětlovat mnohem více pojmů. Pro neznalého člověka by to bylo příliš abstraktní, takže jsem od toho ustoupil 👍.
@milancapik2399
@milancapik2399 10 күн бұрын
Ja som sa na elektrike učil (pred viac ako 20r.) mnoho blbosti(pre stredoškoláka nepodstarných, napr. matematický popísaný prenos wifi signálu a pod.), no nikdy sme poriadne nemali vysvetlený princíp vedenia el. prúdu. Mnohé veci som neskôr pochytil a pochopil po škole z iných zdrojov. Toto video by sa malo zaradiť medzi výukové materiáli a kľudne už od ZŠ. Veľmi dobre a názorne video. Samozrejme všetko sa dá rozšíriť a skomplikovať 😊, ale to už je potrebné pre špecializácie. Myslím, že Maxwelove rovnice sú ťažké na pochopenie aj pre VŠ a predsa popisujú princíp tohto všetkého, no ak by sa autor venoval podrobnejšie týmto rovniciam tak 99% sledujúcich by si nič neodnieslo z tohto 😁. Za mňa super 👍 a myslím, že to nebude mať problém pochopiť aj môj 11r. syn.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 10 күн бұрын
@@milancapik2399 Díky moc za komentář! Jsem rád, že to vidíte stejně jako já :)
@tomasdoktor2686
@tomasdoktor2686 9 күн бұрын
​@@hi_fyziko Jo, já pochopil tu cílovou skupinu. Bohužel úroveň studentů rok od roku klesá a tím se snižují i nároky. Má to bohužel ten důsledek, že studenti nedokážou pochopit podstatné věci do hloubky. Tím netvrdím, že musí být jaderní fyzici. Žel společnost je nyní taková, že stále více je problém s pochopením i obyčejného psaného textu.
@76mn1
@76mn1 20 сағат бұрын
@@hi_fyziko O Poyntingově vektoru je toto skvělé video a dokazuje, že člověk dokáže srozumitelně vysvětlit přesně to, čemu dobře rozumí. Není problém v abstraktních pojmech pro neznalého člověka. kzbin.info/www/bejne/mHmsmZqulttsgrs
@pavelaron4179
@pavelaron4179 11 күн бұрын
No nevím, ale podle mě tam je více věcí, které bych nenazval jen nepřesností. proud se ve spotřebiči neztrácí ? Ona se ztrácí elektrická energie, která se díky odporu vodiče mění na tepelnou energii, stejně tak v žárovce.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 10 күн бұрын
A přesně tohle v celém videu tvrdím. Elektrická energie se mění na kinetickou (pohybujících se elektronů) a ta následně na tepelnou. Jaké nepřesnosti máte namysli?
@miroslavslavicinsky2744
@miroslavslavicinsky2744 10 күн бұрын
Jaký je rozdíl mezi tím, že se elektrická energie ve spotrebiči přeměňuje a ztrací. Možná z gramatického ano, ale z praktického dne. Obojí je stejné.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 10 күн бұрын
@@miroslavslavicinsky2744 On platí zákon zachování energie, proto to tak přímo říct nemůžeme. Energie se zkrátka maří v teplo. Ale chápu a rozumím, že z uživatelského pohledu se to tak dá vnímat👍.
@hanakindlova8570
@hanakindlova8570 11 күн бұрын
Super projekt ale ty reklamy to je fakt hrůza
@hi_fyziko
@hi_fyziko 11 күн бұрын
Děkuji moc za komentář! Informace, že se projekt líbí, je pro mě opravdu důležitá. Tento kanál bohužel není monetizovaný (nedosahujeme potřebných metrik), takže reklamy vkládá KZbin automaticky a jejich množství nemám pod kontrolou:(
@MojeOsoba
@MojeOsoba 11 күн бұрын
Jaké reklamy? Já neměl ani jedinou reklamu.
@TerkaMaduu
@TerkaMaduu 11 күн бұрын
Aktivujte si KZbin premium a nebudou reklamy
@karelstrycek2941
@karelstrycek2941 11 күн бұрын
SUPER 👍👍👍...velice perfektní prezentace...jak ale to probíhá v případě použití střídavého proudu, který se mění s jeho frekvencí???
@hi_fyziko
@hi_fyziko 11 күн бұрын
Díky za komentář:) ... Takové video mám v plánu také připravit. Zde jen zmíním, že mechanismy jsou podobné. Elektrony se ale jen posouvají sem a tam, něco jako kyvadlová doprava, jako přetahování se o řetěz, .... Nikam daleko se nepodívají. Je tam také mnoho zajímavějších dějů, které např. způsobují nerovnoměrné rozložení proudu v objemu vodiče a další ...
@lanthanoidmendelejev101
@lanthanoidmendelejev101 12 күн бұрын
Chybí pasáž o uzančním směru toku proudu od + k - např. se to týká elektroniky, plošných spojů apod. Pokud např. diodu zapojíte neuzančně, tak obvodem nebude protékat proud a děcka, které si dle výkresů budou dělat např. jednoduché rádio budou koukat, že jim to nefunguje.☝
@hi_fyziko
@hi_fyziko 12 күн бұрын
@@lanthanoidmendelejev101 Určitě to není úplné, postupně budu přidávat. Vše najednou by děcka asi neskousla. Komentář si ale zapisuji a bude mi inspirací do budoucna👍
@slavomiro9971
@slavomiro9971 13 күн бұрын
Ono to tak celkom nebude, tie teórie sa medzi sebou bijú. Tu sa toho ešte hodne pomení...
@hi_fyziko
@hi_fyziko 12 күн бұрын
Souhlas, s novými poznatky teorie přicházejí a odcházejí.
@prutok
@prutok 13 күн бұрын
První, co mne "probudilo" z letargie bylo, že fakt, že vodiče nemusí být jen kovové, takže podle mne je hned na začátku první nepřesnost. Z didaktickéjho hlediska chápu, že nejde na studenta od počátku navalit vše. Horší je podle mne "mýtus" o směru proudu. To mení mýtus, ale dohodnuté značení, které se shodou okolností neshoduje s pohybem nabitých částic nositelů proudu-elektronů. Když si neuděláme pořádek v chápání směru proudu, těžko budeme moci využívat Kirchhofovy zákony. Srovnejte, že je jedno, jaké značení zvolíme, jen pro daný obvod musíme na všech úsecích zvolit stejné kritérium orientace.Jinak to považuji za dobré, místo skandálního odhalování mýtů se raději soustřeďte na mechanismy fungování, to bylo opravdu dobré.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 13 күн бұрын
Díky za koment:) Jsem si tohoto slabého místa vědom. Určitě bych to nyní okomentoval jinak, ale to už nespravím (šlo mi zejména o drift elektronů). Postupně to ale mohu zdokonalovat:). Každopádně, připravit scénář tak, aby přitáhl pozornost a navedl diváka směrem, kterým chci, není jednoduché a často se šlape po tenkém ledě. Mohl jsem zvolit bezpečnou cestu a udělat prostý výčet faktů, ale to by si zas nikdo nepustil. Je to o tom to správně vybalancovat a popravdě jsem si myslel, že to je mnohem jednodušší :).
13 күн бұрын
Jenom se mi nelíbí to připojení žárovky (oba vodiče na objímku). 😂😂😂
@hi_fyziko
@hi_fyziko 13 күн бұрын
Mě taky ne 🤣, byl by to pěkný zkrat 💥. Ale zas se mi to snadno kreslilo:)
@mikehorn6256
@mikehorn6256 13 күн бұрын
👌🏻🙂🖖🏻🙏🏻
@hi_fyziko
@hi_fyziko 13 күн бұрын
Díky moc:)
@frantisekjanacek2602
@frantisekjanacek2602 13 күн бұрын
Elektromagnetické pole okolo vodiče rozhodně není to, co sleduješ termokamerou. Tou sleduješ infračervené vyzařování tělese (tedy taky elmg. záření, ale tepelný - bylo by tam i když kovem žádný proud neprochází). Co takhle si příště s někým zavolat, než uverejnis takovou blbost :)
@hi_fyziko
@hi_fyziko 13 күн бұрын
Díky za komentář :) Přesně to, co píšeš, jsem ve videu řekl a zanimoval. Říkám tam, že vlny, které sledujeme pocházejí od tepelného pohybu (kmitání) krystalové mřížky. Dokonce je i vidět, že nevychází od elektronů, jak jsi možná nesprávně pochopil.
@pejsekocicka
@pejsekocicka 14 күн бұрын
Elektrický proud prostě není drift některých jeho nosičů. Je fajn, ze jsi chtěl ukázat, že zrovna elektrony driftují na druhou stranu, než je (dohodnutý) směr proudu, ale bohužel tím, že jsi začal drift elektronů ztotožňovat s proudem, jsi to celé zabil.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
Díky za vhled a doplnění! Elektrický proud je komplexní téma a je super, že se o tom můžeme bavit i v těchto jemných rozdílech. Obecně chápeme, že driftová rychlost je přímo úměrná elektrickému proudu, proto tohle ztotožnění. Historické důvody a usnesení jsou mi známy, ale video mířilo nějak jinam. Každopádně díky za komentář a je mi líto, že jsem to celé zabil právě tímto vyjádřením.
@pejsekocicka
@pejsekocicka 13 күн бұрын
@@hi_fyziko Definice elektrického proudu není komplexní téma, naopak. Nedělej z toho bramboračku. Driftová rychlost je přímo úměrná elektrickému proudu, i když proud teče na druhou stranu, než driftují nabité nosiče elektrického náboje.
@adamvplzni
@adamvplzni 13 күн бұрын
​@@pejsekocicka "Definice elektrického proudu není komplexní téma". Slyšel jste někdy o Dunning-kruger efektu? :p
@pejsekocicka
@pejsekocicka 13 күн бұрын
@@adamvplzni Je snad autor jeho obětí? Hele, tohle fakt není správný přístup ke kritice.
@adamvplzni
@adamvplzni 13 күн бұрын
@@pejsekocicka ne, celá zpráva je směrována vaším směrem. Nikdo není proti kritice, ale banalizovat komplexní témata může jen přehnaný egoista a nebo dostatečně neznalá osoba. Za kterou se považujete vy?
@petrbehavka7354
@petrbehavka7354 14 күн бұрын
Jsem náhodný kolemjdoucí, kterého zaujalo jak pěkné video, tak i některé odezvy. Rád bych zvídavým spolubesedníkům připomněl, že chemie není elektrotechnika, ani fyzika, o kvantové fyzice nemluvě. Všude jsou jakési dohody a tradice a hypotézy. Ony se nám ty vědy nemusejí plně shodovat ve svých symbolech. Buďme rádi, že ty vědy máme, umíme je skvěle využívat, ale smiřme se s tím, že nikdy nebudeme vědět všechno, a že elektron je vlastně symbol. Já, pokud uvažuji o proudu, ho beru jako proud od plusu k minusu, protože při řešení nějakého obvodu nepotřebuji vědět, že to teče naopak a je to záporné, a ani elektronka mě neruší, že je tam nějaká emise elektronů (ať mi páni fyzikové odpustí), prostě proud teče od plusu k mínusu. U polovodičů máme jakousi děrovou vodivost, tam nám zase tečou díry, ale opačně, než elektrony. Řeknu vám vtip z nějakého ruského portálu: Student u zkoušky něco věděl, něco ne, a profesor mu dá ještě jednu otázku: "Co je to elektřina?" Student zaváhá a řekne: "Učil jsem se, věděl jsem to, ale zapomněl". A profesor řekne: "Jak že? Vy jste to zapomněl? Taková ztráta pro lidstvo! Jediný člověk, který to věděl, a on si to klidně zapomene!" Konec vtipu. Jeden tazatel se tam ptá na perpetuum mobile. Uvědomte si, že ty dva zdroje, baterie a generátor, se domluví, kdo bude zdroj. Generátor nemůže generovat bez pohonu. Ale i kdyby mohl, tak kdo má větší napětí, je zdroj, ten druhý je spotřebič. I kdyby se někomu podařilo sestrojit bezeztrátové perpetuum mobile, prakticky vzato nebude k ničemu, protože nebude vyrábět žádnou energii navíc, kterou bychom využili. Pouze hypotetická hračka. Další vtip z časů komunistické hrůzovlády: Sovětští archeologové v Egyptě se prokopali do pyramidy a našli tam živého faraona. Ptají se ho: "Jak jste tady přežil, čtyři tisíce let v izolaci?" Faraon odpoví: "Támhle v koutě je pták ibis." Oni se podívají, a opravdu, ibis a také živý. "Z čeho jste tu vyžili?", ptají se. Farao na to: "Já se živým jeho hovny a on zase mými, a tak si tady spolu žijeme." Vedoucí expedice se zamyslel, pak spěšně odletěl do Moskvy a za nedlouho na těchto zkušenostech vznikla Rada Vzájemné Hospodářské Pomoci, pamětníkům známa jako RVHP. Konec vtipu. Další tazatel se bouří proti poplatkům za elektřinu, když nespotřebovává žádné elektrony. Má moje sympatie. On ale neplatí za elektrony, ale za energii, kterou ty elektrony zprostředkovávají. Ať se podívá, za co platí. Za kWh, nikoliv za elektrony. Elektron je bájeslovná entita, kterou ještě nikdy nikdo neviděl. Klidně tomu říkejme fluidum nebo jak, bude-li to výhodnější. K tomuto jsme se však dopracovali a ničemu tato představa zatím nepřekáží. Klidně si to představujme jako kuličku, když to bude vhodné pro pochopení, ale neztrácejme se zřetele, že to žádná kulička není. I když tomu budeme rozumět jak nejvíc je možno, a budeme mít ve škole samé jedničky, neztrácejme se zřetele, že to není ještě ta pravá pravda. Také se někdo ptá na rozdíl mezi malým a velkým proudem. Proud je přesun náboje za sekundu. Měří se ampérmetrem. Principiálně to snad ani žádný rozdíl není, jenom ve svých účincích může být značný. Zatím co velký proud nám může přepálit vodiče, malý může probíhat zcela nepovšimnut. A je to všude, máme toho plné tělo (nechci vás strašit). A co je to ten náboj? To je jakési kvantum toho fluida zvaného elektřina, řekněme množství elektronů. Posunuje-li se toto kvantum (náboj) v čase, máme proud. Je-li stejnosměrný, tak máme pocit, že tomu rozumíme. Ale je-li střídavý, tak to neznamená, že se mění jeho velikost ve stejném směru (to by byl pouze proměnlivý). Ale on je jednak proměnlivý, ale teče tam a zpátky. Takže on je žádný, pak je malý, pak je maximální, pak zase malý, pak žádný, pak teče zpátky!, malý, maximální, malý, žádný, až do zblbnutí 50krát za sec - obvykle podle sinusoidy. Pokud se někdo zeptá, kam tedy to kvantum v čase neboli proud doteče, pak mám chuť říct sprosté běžné slovo - nikam. Ano, to kvantum nedoteče nikam. Ty elektrony zůstanou v elektrárně (i když kvantoví fyzikové se pyšní tím, že nevíme, kde vlastně jsou), se v celém tom dlouhém vedení od elektrárny až domů ke spotřebičům jenom tak kymácejí semknuty rameno k rameni, jak by měli být semknuti pracující, když si jdou vydobýt vyšší mzdy. Takže za co to tedy vlastně platíme ty nehorázné ceny těm spekulantům z lipské burzy? Platíme za účinky toho kymácení proudu. Platíme za ty kWh a těm spekulantům, aby se měli dobře. Co se to tam ale kymácí, to poctivě řečeno vlastně nevíme. Umíme to nazvat, umíme to měřit, umíme to spočítat, usnadňuje nám to život, může nás to i zabít. A to jsem se ještě nedotkl magnetického pole, které je ještě neuchopitelnější, a které vzniká, když ten proud teče. Ale tento úkol si ani nekladu, spíš jsem chtěl vyslovit obdiv k lidem, co umějí vytvořit takovéto video. Komu se zdá, že některé drobnosti možná mohly být řečeny jinak, měl by to zkusit sám, aby viděl.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
Díky moc za váš komentář! Váš pohled na téma, včetně odlehčení příběhy a vtipy, mě opravdu pobavil a inspiroval. Přesně ten přístup, kdy na vědu nahlížíme nejen skrze vzorce a pravidla, ale i s jistou filozofickou nadsázkou, je mi blízký. Věda, jak ji vnímáte vy - tedy jako soubor dohod a modelů, které se stále vyvíjejí - je něco, co považuji za velmi osvěžující a plně se s tím ztotožňuji. Dost jsem se nasmál u vtipu o studentovi, který znal tajemství elektřiny, nebo o živém faraonovi s ibisími koloběhy :). Ještě jednou díky, že jste se podělil o své myšlenky - rozhodně mě to potěšilo a inspirovalo!
@vn646
@vn646 12 күн бұрын
Hezky řečeno. A myslím, že podobně je to i s jinými obory jako např. historie nebo kosmologie. Máme spoustu poznatků a objevů a umíme je i využít v praxi, ale také máme mnohem více otazníků. A jedním z výsledků bádání a hledaní pravdy je, že vlastně úplně nevíme. A je mi tudíž podezřelé, když někdo tvrdí, že takhle to je či takhle to bylo a že je to přece jasné a dávno vysvětlené.
@ZbynekStekl
@ZbynekStekl 14 күн бұрын
A co třeba úbytek napětí ma vodiči, spotřebiči ?
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
Úbytek napětí na spotřebiči je jen napětí, které se na něm měří, je to obrat, který se běžně používá. Není to úbytek ve smyslu, že by někde chybělo nebo se ztrácelo. Podle druhého Kirchhofova zákona musí být součet napětí ve smyčce nulový. To, co je na baterii se rozdělí na spotřebiče v poměru jejich odporů (platí pro sériové zapojení s DC proudem). Napětí baterie ale samozřejmě s jejím vybíjení klesá. To souvisí s chemickými procesy uvnitř.
@frantisekhabrda4586
@frantisekhabrda4586 13 күн бұрын
​@@hi_fyzikoNejsem fyzik, nicméně ztráty napětí vznikají zahříváním vodičů při cestě k spotřebiči, který samozřejmě teplo též produkuje. Takže vodič de facto neexistuje, neboť už od zdroje energie se stává součástí spotřebiče. Krom toho se pochopitelně stává součástí spotřebiče i zdroj. Je to prostě jednotný obvod. Takže úbytek napětí se ohledně stejnosměrného proudu projevuje v celém obvodu. Proto Edison musel stavět elektrárnu na každým rohu, protože mu energie v jeho tlustodrátech slábla každým metrem. Vyřešil to Nikola Tesla svou koncepcí střídavého proudu. V obvodech se střídavým proudem také ztráty nastávají, nicméně nejsou nikterak markantní, což nám umožňuje přivádět elektřinu na velké vzdálenosti relativně beze ztrát. Více nemá cenu se rozepisovat, pan Google je všemocný.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 13 күн бұрын
@frantisekhabrda4586 Ano, to, co popisujete je Ohmův zákon. A v překladu jste napsal to, co já výše. Jen jsem pro jednoduchost neuvažoval přívody. Zde upřesním, že fígl ve střídavém proudu byl v tom, že Tesla měl transformátor, takže bylo snadné napětí transformovat na vyšší hodnotu. Při přenosu daného výkonu pak při vyšším napětí klesá proud. Nižší proud vede na nižší úbytek napětí U=R(vedení)*I a také ztráty dPj=R(vedení)*I^2. Dnes už se na dálkový přenos elektrické energie využívá též stejnosměrný proud (máme výkonovou elektroniku pro změnu napěťových hladin). Výhoda je, že zde není třeba řešit jalový výkon, víc ale už napoví všemocný Google:)
@milan3864miho
@milan3864miho 15 күн бұрын
"Proud se ve spotřebiči nespotřebovává" Tak kde se tedy spotřebovává? Jednou za rok dostávám od ČEZ fakturu, kde je uvedena spotřeba. Takže někde se spotřebovávat musí.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
Děkuji za dotaz. Pokusím se odpovědět co nejnázorněji, snad se mi to podaří:) Proud se skutečně nespotřebovává, resp. elektrony neubývají. Lepší vyjádření je, že se spotřebovává (přeměňuje např. v teplo) elektrická energie (U*I*t). Napětí (U) uvádí elektrony do pohybu (I), dohromady máme U*I. Pokud to trvá nějakou dobu, dostaneme energii ve Wh. Jinými slovy, elektrická energie se zde převádí na kinetickou energii (uloženou v pohybu) elektronů. Ta se následně mění v teplo ve vodiči srážkami elektronů s krystalovou mřížkou. Dá se to také myšlenkově ověřit tak, že pokud by se proud skutečně spotřebovával, připojením dvou a více stejných žárovek za sebou, by jejich jas postupně klesal.
@michiprie4367
@michiprie4367 14 күн бұрын
@@hi_fyziko Ahoj, tenhle poznatek mě taky zaujal, a nedá mi to nenapsat.Pokud elektrony POUZE přenášejí napětí, proč v baterii postupně napětí klesá? Co v nich klesá? Proč nám do knížek cpali obrázky elektronů a protonů na pólech baterie a to i na střední škole elektrotechnické? Sám jsi to na obrázku na obou pólech znázornil :-D A pokud právě budeš připojovat k pevnému zdroji (baterii) více žárovek za sebou, právě že ti jas opravdu BUDE klesat, v sérii díky postupně zmenšujícímu se napětí na jednotlivý spotřebič(dělič napětí), a paralelně kvůli zvětšujícímu se proudu, díky kterému se baterie rychleji vybije, protože nedokáže dodávat dostatečný proud všem ˇžárovkám.Takže se elektrony MUSÍ spotřebovávat.Ale jinak pěkný video.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
@@michiprie4367 Ahoj! Díky moc za komentář a detailní rozbor. Rád to trochu rozvedu. Elektrony samy o sobě sice neubývají, ale v baterii se spotřebovává chemická energie, která udržuje napětí - to postupně klesá, jak chemické reakce uvnitř vyčerpávají své reaktanty. Proto i při konstantním počtu elektronů dochází k poklesu napětí. Chemická energie uvnitř baterie se vyčerpává, tím, že se mění chemické složení materiálů uvnitř. Když už není v baterii dost chemické energie k udržení pohybu elektronů, baterie se „vybije“. Tento proces je nevratný u běžných baterií (např. alkalických), zatímco u dobíjecích baterií (např. Li-ion) můžeš chemickou reakci obrátit nabíjením. U sériového zapojení shodných žárovek jsem to myslel tak, že ta první by podle předpokladu spotřebovávaného proudu měla nejvyšší jas, druhá nižší, třetí ještě nižší. To se neděje, mají jas všechny stejné. Správně uvádíš dělič napětí, ale to poklesne jas všem žárovkám stejně, protože proud je v celém obvodu stejný (a platí, že jejich výkon je R*I^2). Budu rád za zpětnou vazbu, zda jsem to úspěšně uvedl na pravou míru:)
@michiprie4367
@michiprie4367 14 күн бұрын
@@hi_fyziko Ahoj, takže laicky řečeno, elektrony a protony jsou pouhými NOSIČI napětí. Tohle bych bral.Takže v baterii neklesá počet elektronů a protonů, ale pouze nositelný elektrický náboj slábnoucí chemickou reakcí(vybíjení). Chápu dobře? Tohle mi vždy ve škole utíkalo.U toho předpokladu jasů žárovek bys musel celý proces hodně zpomalit, aby to bylo zřetelné pouhým okem, ale chápu, jak jsi to myslel. Ale zase zbytečně lidem blbne hlavu bych řekl. Ale díky za vysvětlení.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
@@michiprie4367 Přesně tak👍
@michaluvira
@michaluvira 15 күн бұрын
Mýtus čislo jedna - tady je třeba právě řešit ty dohodnuté konvekce protože když si lidé určili že teče el, proud od kladné elektrody k zaporné tak v té době elektron ješte nebyl objeven, a když s tímto objevem se zjístilo že ty elektrony tečou obrácaně než jsou právě ty dohodnuté konvekce tak se rozhodlo že se to už tak nechá a proto se ve školách učí že proud teče od kladné elektrody k zaporné ale fyzicky ty elektrony tečou obráceně. Takže já bych to ani mýtem nenazval spíše nějakou chybou co se stala v historii . ( ano měli šanci 1 ku 2 že se trefí bohužel se tak nestalo )
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
@@michaluvira Máte naprostou pravdu. Já měl na mysli právě pohyb elektronů, čili to, co generuje magnetické pole. A jak se to už stává, nepřesně jsem se vyjádřil👍
@pejsekocicka
@pejsekocicka 14 күн бұрын
​@hi_fyziko Magnetické pole generuje každý proud. Tedy nejen ten, jehož nosiči jsou elektrony.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
@@pejsekocicka To souhlasím, ale zde se bavíme o vodiči. Pohybují se elektrony, kladné ionty stojí na místě (resp. vibrují).
@pejsekocicka
@pejsekocicka 14 күн бұрын
@@hi_fyziko Vodič je cokoli, co jakýmkoli způsobem vede proud. Nejen kovový drát.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
@@pejsekocicka Ano, ale oba víme, co jsem měl na mysli, že?
@DalikAVR
@DalikAVR 15 күн бұрын
Video je zajímavé. Ale chci se zeptat na přízvuk účinkujícího. Nepřipadá mi jako plzeňský, ale spíše středočeský.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
@@DalikAVR zdravím, děkuji za komentář:) Jsem rozhodně z Plzně🤓
@DalikAVR
@DalikAVR 15 күн бұрын
​@@hi_fyziko inu, kam ten svět spěje :)
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
@@DalikAVR Snažím se být neutrální, zpívat umím také :)
@kutamiroslav
@kutamiroslav 15 күн бұрын
To si musim pozriet aspon tri krat. Snazim sa to porovnat s faktom, ze elektron este nikto nikdy nevidel.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
Ano, máte pravdu, opticky je pozorovat neumíme, ale je celá řada vědeckých metod a měření, kde se využívá interakce s elektrony. Jejich existence a chování je tedy vědecky i experimentálně potvrzená. Pokud by ve videu nebylo cokoliv jasného, klidně pište, rád dopřesním:)
@kutamiroslav
@kutamiroslav 15 күн бұрын
@hi_fyziko Velmi zaujimave video na youtube: Kodaňská interpretace. To ale asi poznate. Riadne to zamota hlavu.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
@@kutamiroslav Neznám, ale kouknu, díky za tip:)
@vacllav
@vacllav 15 күн бұрын
@@hi_fyziko jj, chtělo by to lépe vysvětlit, co to vlastně je to spotřebovávání el.energie, Co to vlastně je ta "el.energie". co se děje při tom spotřebovávání "fyzikálně"
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
@@vacllav Děkuji za Váš zájem, jsem rád, že si to můžeme i mimo video vysvětlit. Video bylo původně zamýšleno pro mé studenty prvního ročníku VŠ, takže tam se předpokládá, že jsou s energiemi a výkony obeznámeni. Neměl jsem nejmenší tušení, že to takto zaujme širokou veřejnost. Na Váš dotaz zkusím odpovědět takto: Proud se nespotřebovává, resp. elektrony neubývají. Lepší vyjádření je, že se spotřebovává (přeměňuje např. v teplo) elektrická energie (U*I*t). Napětí (U) uvádí elektrony do pohybu (I), dohromady máme U*I. Pokud to trvá nějakou dobu, dostaneme elektrickou energii U*I*t ve Wh. Jinými slovy, elektrická energie se zde převádí na kinetickou energii (uloženou v pohybu) elektronů. Ta se následně mění v teplo ve vodiči srážkami elektronů s krystalovou mřížkou. Takže celý proces je vlastně jen přeměna energie. Výchozí je elektrická, ta se přemění na kinetickou a ta následně na tepelnou. Příroda je nakonec veselá z toho, že se ani energie nespotřebovala, jen přeměnila z jedné formy na jinou. Ten termín spotřebovaná energie je jen obrat, který "zahnízdil" v běžné řeči. Pokud byste měl jakýkoliv dopřesňující dotaz, sem s ním:)
@mrmd03
@mrmd03 16 күн бұрын
Vůbec tomu nerozumím. Pro mě to je naprostá Fantasmagorie. Dle mého názoru to _nemá to hlavu ani patu_. (Jsem ročník 62) Před mnoha lety jsem maturoval z fyziky za jedna. Asi už nebudu mít ani čas to pochopit.🤐🙄☹
@hi_fyziko
@hi_fyziko 16 күн бұрын
Nevadí, pojďme to probrat tady. Rád pomohu koncept pochopit. Kde konkrétně jste se ve výkladu ztratil?
@mrmd03
@mrmd03 15 күн бұрын
@@hi_fyziko Za 40 let se toho ve fyzice hodně změnilo. Mohou za to dle mého názoru nové objevy v molekulární a kvantové fyzice. Chtělo by to nastudovat nové poznatky. Bohužel nemám k dispozici žádné učebnice, jenom internet. Bohužel neumím anglicky. Vy jste učitel na škole? Můžete poskytnout nějaké internetové odkazy, kde bych to mohl nastudovat? Třeba by to pomohlo i ostatním. Děkuji.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 15 күн бұрын
@@mrmd03 Pokusím se pomoci. Video jsem připravoval zejména podle zahraničních zdrojů (přednášek). Doporučím začít tímto odkazem: chemie.gjn.cz/okruhy/5_4_Kovova_vazba.html a pokračovat tímto: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/www.realisticky.cz/ucebnice/02%20Fyzika%20S%C5%A0/04%20Elekt%C5%99ina%20a%20magnetismus/01%20Elektrostatika/07%20Rozlo%C5%BEen%C3%AD%20n%C3%A1boje%20na%20vodi%C4%8Di.pdf Ani jedno z toho nejsou moje materiály, ale dá Vám to prvotní vhled do problematiky👍
@jdobry11
@jdobry11 15 күн бұрын
@@mrmd03 Psina je, ze tohle jsou poznatky z konce 19. stoleti. Presneji Maxwellovy rovnice jsou z r. 1865, ale tehdy pouzivane kvaterniony nebyli moc prakticke. Moderni vektorovy tvar maji diky Lapasovi, Heavisidovi a Gobbsovi cca od r 1900. Pro bezne pouziti ale casto staci analogie s "vodovodni trubkou". Potiz nastane, az kdyz se do navrhovani elektrickych zarizeni pusti nekdo, kdo netusi jake ma tahle analogie prakticke limity a to je dnes snadne. Kdyz nekdo zapojuje vypinace v dome, model vodovodni trubka staci, ale kdyz nekdo navrhuje vykonove obvody nebo neco na vyssich frekvencich, musi to bud odhadnout (protoze kazdy navrhar obvodu ma vypestovany celkem odhad), nekdy i spocitat. Dalsi krok je zjisteni, ze Maxwellovy rovnice primo vedou na vlnovou funkci, takze se elektrina siri jako vlna. A pres vlnovou funkci plynouci z Maxwella se da primo dostat na specielni terorii relativity a tim i e=mc^2, jako to roku 1905 udelal jisty Albert Einstein. Tohle vsechno v tech rovnicich z videa je, jedina obtiz bylo uvedomit si to.
@Cealwix_cz956
@Cealwix_cz956 16 күн бұрын
Škoda že toto video nevyšlo dřív, bych měl snazší školu😅 Děkuji moc za skvělé názorné vysvětlení a skvělou animaci PS pro ty co se zajímají o elektřinu ještě doporučuji kanál Názorná elektrotechnika -taky velice názorný
@hi_fyziko
@hi_fyziko 16 күн бұрын
Děkujeme za zpětnou vazbu! Díky Názorné elektrotechnice jsem vlastně se vzdělávacími videi začal. Kanál mi byl velkou inspirací a rozhodně patří ke skvostu českého YT! S autorem jsme měli dokonce rozběhlou spolupráci i u nás na ZČU FEL:)
@boriskis5523
@boriskis5523 17 күн бұрын
Ahojte, ďakujem za prácu na vysvetlení. Ale cítim, že všetko bude v budúcnosti popisované inak. Už tá rovnosť počtu kladných a záporných nábojov v celom vesmire je mysticky podozrivá.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 17 күн бұрын
Děkuji za komentář. Je dost možné, že máte pravdu. Vždyť třeba kvantová mechanika některé věci, které se klasickou fyzikou vysvětlují nějak, vidí zase jinak. Současná teorie platí vždy do té doby, než nepřijde jiná, přesnější, jednodušší ... ale to už je náš úděl, poznávat a objevovat :)
@expoler123
@expoler123 18 күн бұрын
4,5 hodiny je 270minut 😂 nie 300 minút
@hi_fyziko
@hi_fyziko 18 күн бұрын
Jooo, to je pravda :), hlavně, že jsem si tam ten příklad i napsal 🤦. No nic, díky za odhalení chyby, tohle mi nějak uteklo ... opravil jsem to alespoň do titulků
@TadeášVolitelný
@TadeášVolitelný 18 күн бұрын
Tak teprve teď jsem pochopil jak vlastně funguje dioda!
@hi_fyziko
@hi_fyziko 18 күн бұрын
Super!
@hi_fyziko
@hi_fyziko 18 күн бұрын
Díky za tip! Tohle se pokusím zanimovat také - co se děje v PN přechodu nemusí být zcela intuitivní k pochopení:)
@jirisimon8920
@jirisimon8920 18 күн бұрын
Hergot tak ono je to všechno jinak a složitější. Proto asi některé věci nechapeme, když nerozumíme problemu do hloubky. Ještě si to párkrát budu muset pustit
@hi_fyziko
@hi_fyziko 18 күн бұрын
Díky za zpětnou vazbu a za zhlédnutí:)
@sqad3998
@sqad3998 19 күн бұрын
Ak si prúd definujem ako tok KLADNÝCH nosičov náboja, tak je pravda to, že tečie z kladného do záporného pólu zdroja (mimo zdroja, v zdroji od záporného ku kladnému|. To, že sa neskôr zistilo, že nosiče náboja sú v skutočnosti záporné (lebo elektróny majú záporný náboj| nehovorí, že prúd je opačný. Je to len prúd ZÁPORNÝCH nosičov náboja, čo je jasné, že ich smer prúdenia bude tiež opačný. Vieš, ono je dobré, že veci vysvetľuješ, ale je to dobré spraviť spôsobom, keď laikovi veci vysvetlíš aby boli jasnejšie (trebárs aj v historických súvislostiach|, a nie spravíš mu v hlave ešte väčší guláš...
@hi_fyziko
@hi_fyziko 19 күн бұрын
Ano, tohle jsem měl lépe okomentovat, bohužel už to nenapravím. Mě ve vysvětlení šlo o fyzikální mechanismy (proud je definovaný jako i=dq/dt), ne o dohodnuté konvence. Ani mě nenapadlo, že se zrovna nad tímto se budou lidi pozastavovat. Každopádně o slabé stránce této části vím, ale bohužel jsem se až moc soustředil na to, jak vysvětlit to, co se děje uvnitř. Ono se to možná nezdá, ale připravit ty animace mi sebralo 150 hod. času.
@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez
@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez 19 күн бұрын
​@@hi_fyziko Silociary neexistuju.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 19 күн бұрын
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez :) .. přiznám se, že nevím, na jaké konkrétně siločáry je tato reakce:)
@itkomplet5703
@itkomplet5703 20 күн бұрын
Tomuto kanálu může poděkovat i youtube. Díky takovým jsem si zaplatil Premium aby mě reklamy nerušily. A hlavně rychle splnit normy pro monetizaci. Ve světe nepotřebného obsahu bohato zplaceného se málokdy najde něco tak super užitečného, co zasluhuje větší odměnu. Tedy aspoň pro mě.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 20 күн бұрын
👋Moc děkujeme za úžasná slova podpory! Jsme rádi, že naše videa mají smysl a skutečně přinášejí hodnotu - přesně o to se snažíme. Vaše slova jsou pro nás velkou motivací dál se zlepšovat a naplňovat vaše očekávání. Děkujeme, že jste součástí našeho kanálu a že ho sledujete, vážíme si toho!
@12x758-u
@12x758-u 21 күн бұрын
Úžasné, skvelý projekt, držím palce. Rád si pozriem aj iné časti. Čo to si zopakujem a čo to sa naučím. 👍🙂
@hi_fyziko
@hi_fyziko 21 күн бұрын
Díky moc. Budeme rádi za tipy na témata, co lidi zajímá a co by chtěli zanimovat. V současné chvíli je v přípravě video na téma termojaderné fúze. Podklady máme z ústavu fyziky plazmatu akademie věd ČR.
@jirifait1158
@jirifait1158 21 күн бұрын
Když se proud nespotřebovává, jak je možné tedy, že se baterie vybije? A mimochodem toto téměř nesouvisí s tématem a jediné co má společného je elektřina, ale zeptám se a třeba i dostanu odpověď 🙂: Pokud bych měl baterii a alternátor (o kterém jediné co vím, že vytváří energii pro dobytí baterie, ale jak, to je mi záhadou) zapojené tak, že baterie spustí alternátor a ten je opět připojen k baterii, kterou dobíjí. Proč toto nemůže fungovat jako perpetuum mobile?
@hi_fyziko
@hi_fyziko 21 күн бұрын
Díky za dotaz, pokusím se odpovědět:) V baterii probíhá chemická reakce, která uvolňuje elektrony z jednoho (záporného) pólu a tlačí je přes obvod směrem k druhému (kladnému) pólu. Tím vzniká elektrický proud. Elektrony sice proudí dokola v obvodu, ale samy o sobě se nespotřebovávají. Uvnitř baterie se spotřebovává chemická energie, lépe řečeno se přeměňuje na elektrickou (napětí a proud). Proud pak třeba ohřívá topení, tedy přeměňuje elektrickou energii na tepelnou. Chemická energie uvnitř baterie se vyčerpává, tím, že se mění chemické složení materiálů uvnitř. Když už není v baterii dost chemické energie k udržení pohybu elektronů, baterie se „vybije“. Tento proces je nevratný u běžných baterií (např. alkalických), zatímco u dobíjecích baterií (např. Li-ion) můžeš chemickou reakci obrátit nabíjením. Druhá otázka je zajímavý koncept, bohužel není možné jej realizovat. Generátor (tady spíše dynamo) potřebuje pro výrobu elektrické energie hnací moment na hřídeli (přeměňuje mechanickou energii na elektrickou), musí se s ním točit, bez toho jako generátor nemůže fungovat. To v popisu není, takže s tím nemůžeme uvažovat. Je to zkrátka jako ve vodní elektrárně, potřebujeme kinetickou energii vody, kterou pak přeměňujeme na elektrickou. Možná je spíše řeč o videích, která se po internetu často potulují a slibují tzv. free energy, je to tak? Tam je spojen motor s generátorem a setrvačníkem, jsou to obvykle střídavé stroje (ale to je vedlejší). Po roztočení pak ve videích svítí neomezeně dlouho žárovky nebo funguje jiný spotřebič. V tomto spojení se předpokládá dvojí přeměna energií. Elektrická-mechanická (generátor napájí motor) a mechanická-elektrická (generátor vyrábí elektřinu pro motor). Tady je problém v tom, že neexistuje zařízení, které by mělo energetickou účinnost 100 %. Elektrický motor (generátor) se skládá z magnetického obvodu a vinutí (cívek). V obojích komponentách jsou tepelné ztráty, které energii ze systému odvádějí ve formě tepla. Jinými slovy, pokud motor napájím výkonem (příkonem) např. 5 kW, jeho mechanický výkon bude nižší, třeba 4,5 kW. Těchto 4,5 kW se využije na pohon generátoru, který ale na svých svorkách bude mít elektrický výkon opět nižší, teď už jen 4 kW. Takže, i když se tam dá velký setrvačník, jeho energie postupně dojde a soustrojí přestane plnit funkci. Snad jsem dotaz pochopil správně, pokud ne, rád odpověď dopřesním:)
@peterkovacs5719
@peterkovacs5719 21 күн бұрын
@@hi_fyziko Wow. Vaše vysvetlenie je dokonalé a zrozumiteľné i pre človeka s mojou chabou inteligenciou.Vďaka ☮
@hi_fyziko
@hi_fyziko 21 күн бұрын
@@peterkovacs5719 Děkuji moc👍 Netřeba se podceňovat. Elektrotechnika je komplexní a bez souvislostí se v dá snadno ztratit to důležité. Nejlepší vysvětlení je vždy to, které využívá pro člověka známých věcí a mechanismů :) Díky moc za komentář!
@vacllav
@vacllav 15 күн бұрын
@@peterkovacs5719 určitě? Opravdu to jasné? Mě teda ne.Jenom "nakousnuté", bez hlubšího vysvětlení.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 14 күн бұрын
@@vacllav Rád to dovysvětlím. Jen mi prosím řekněte, co přesně je třeba vzít hlouběji.
@ivanrucka9665
@ivanrucka9665 22 күн бұрын
⁠no, aj keď pomenovanie je iste vecou dohody, tak doteraz je v literatúre uvedený opak. Ja som chemik a stopercentne viem, ze pomenovanie solvatovaných iónov v roztoku (kationy a aniony) je dané tým, ku ktorej elektróde sa pohybujú pri vložení elektromotorického napätia. Teda kladné kationy idú k (zápornej) katóde a negativne nabité aniony smerujú ku (kladnej) anóde. Kladné kationy (napr. Na+) získajú od katódy chýbajúci elektrón za vzniku Na (ktorý ovšem okamžite vo vodnom roztoku vytvorí NaOH a preto elektrolýzou roztoku kuchynskej soli vznikne zásaditý roztok). Zároveň na kladnej anóde odovzdávajú negatívne nabité chloridové anióny Cl- svoj prebytočný elektrón a v podobe párových molekúl Cl2 opúšťajú roztok ako plynný chlór (stačí si pričuchnúť k elektrolýze). To s oxidačno-redukčným dejom v baterii je pravda - zhruba povedané oxidáciou sa zvyšuje valenčné číslo odovzdávaním elektrónov z valenčnej sféry atómov elektródy batérie, a naopak redukciou sa znižuje, prijímaním voľných elektrónov z opačnej elektródy.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
Děkuji za detailní info. Popravdě jsem se rozmýšlel, zda mám vůbec kladnou a zápornou elektrodu pojmenovávat. Nakonec jsem tak učinil a možná to videu spíš ubližuje. Nicméně v různých zdrojích se uvádí, že u primárních článků je to právě takto a ne jinak. Zde je to třeba zdůrazněno v materiálech MIT (ocw.mit.edu/courses/5-111-principles-of-chemical-science-fall-2008/resources/lecnotes25/). Sám chemik nejsem, takže jen přejímám, co jsem se dočetl a v téhle věci se necítím kompetentní věcně argumentovat.
@Nagysagosur
@Nagysagosur 22 күн бұрын
@@hi_fyziko pozrel som sa cez ten link na uvedený článok, a hneď na strane 25.4 je spolu s ilustráciou elektrochemického článku potvrdenie toho, čo som písal vyššie: Zn is oxidized to Zn2+ at anode, Cu2+ is reduced to Cu at cathode. Inými slovami "kladná" anóda ukradne zinku (Zn) dva elektróny z valenčnej sféry za vzniku zinočnatého katiónu (Zn2+), a "záporná" katóda odovzdá meďnatým katiónom (Cu2+) dva elektróny a tým sa vyredukuje kovová meď (Cu). Klasická oxidačno-redukčná reakcia na elektródach elektrochemického článku. Inými slovami "whatever" sa deje vovnútri článku, z vonkajšieho aspektu je aj podľa tejto definície kladnou elektródou anóda a zápornou katóda. Môj dobrý otec, ktorý bol ozajstný elektrikár, nás ako malé deti učil ako si túto definíciu navždy zapamätať pomocou mnemotechnickej pomôcky: "Anóda je kladná elektróda preto, lebo má dvakrát kladný súhlasný názov, po československy ANO a aj po rusky DA. No a to druhé bude preto logicky záporná elektróda 🙂."
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
@@Nagysagosur Děkuji za vysvětlení. Asi se na to špatně koukám, protože mi to vychází právě obráceně. Jen rychlý dotaz, ve spoustě zdrojích (kde jsem hledal) je např. u galvanického článku kresleno a označováno obráceně, v čem je zakopaný pes? old.vscht.cz/fch/cz/pomucky/kolafa/fkch-08.8.pdf commons.wikimedia.org/wiki/File%3AGalvanic_cell_labeled.svg www.eluc.ikap.cz/verejne/lekce/2282 slideplayer.cz/slide/3368967/ www.vovcr.cz/odz/tech/586/page23.html www.shaalaa.com/question-bank-solutions/why-is-anode-in-galvanic-cell-considered-to-be-negative-and-cathode-positive-electrode_244363 www.doubtnut.com/qna/378419812 www.shaalaa.com/question-bank-solutions/why-is-anode-in-galvanic-cell-considered-to-be-negative-and-cathode-positive_365450 byjus.com/question-answer/in-galvanic-cell-why-anode-is-negative-and-the-cathode-is-positive/ Díky moc za Váš čas:)
@adamvplzni
@adamvplzni 22 күн бұрын
@@Nagysagosur ta mnemotechnická pomůcka je skvělá. Dodnes jsem si totiž musel vždy opakovat která je která.
@hanakindlova8570
@hanakindlova8570 22 күн бұрын
Moc zajímavé
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
@@hanakindlova8570 děkuji👍☺️
@magy357
@magy357 22 күн бұрын
Video je nepochybne perfektné, ale uplne to degraduje 6(!) reklam, ktore pocas tych 12-tich minut musim pretrpieť a NEDAJU sa vypnut ani preskocit. Takze za mna palec dole a dalsie videa velmi rad ozelim.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
Děkuji moc za váš komentář! Informace, že se Vám video líbilo, je pro mě opravdu důležitá. Tento kanál bohužel není monetizovaný (nedosahujeme potřebných metrik), takže reklamy vkládá KZbin automaticky a jejich množství nemám pod kontrolou. Díky, že jste se na video podíval, a přeji hezký den!
@janmarek9660
@janmarek9660 13 күн бұрын
Jaké reklamy??? Reklamy se na KZbin zobrazují jen lidem, kteří si je neumí, nebo nechtějí blokovat. To lze mnoha různými způsoby a ano i zcela zdarma. Dávat tedy tomuto videu palec dolů jen kvůli reklamám je naprosto mimo! Nezlobte se na mě...
@magy357
@magy357 13 күн бұрын
@@janmarek9660 velmi rad sa necham poucit ako ich mozem vypnut bez toho, aby to akokolvek ohrozilo moj ucet (napr. vypnutie zo strany YT, lebo YT povazuje blokovanie reklam za porusenie ich podmienok s moznostou trestu zmazania uctu) a ako pisete, zadarmo.
@simonzaponidis8927
@simonzaponidis8927 10 күн бұрын
@@janmarek9660 já měl 1 reklamu :D víc bych jich měl jako nepřihlášený. žádnou asi jako platící. ALe palec dolů rozhodně není ocenění
@PavelNormik-o5s
@PavelNormik-o5s 22 күн бұрын
Teče elekrický proud rychlej rovnĕ, nebo do zatáčky?
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
Díky za zajímavý dotaz :) Driftová rychlost je velmi úzce spjata s velikostí proudu v obvodu, takže vyšší proud - vyšší rychlost elektronů. Celkově by to mělo být stejné, protože se jedná o sériově spojený obvod. Ale, v rozích zahnutého vodiče je ale gradient povrchového náboje trochu jiný, než na rovné části. To může vést lokálně k vyšším intenzitám vnitřního elektrického pole a tím k vyšší driftové rychlosti elektronů (ale zase jen lokálně). Pokud budeme navíc uvažovat střídavý proud, začnou se nám ve vodiči projevovat další jevy, jako např. skinefekt a proximity efekt. Ty ve svém důsledku způsobují nerovnoměrné rozložení proudové hustoty v objemu vodiče. To je samozřejmě dáno geometrií (tvar vodiče, přítomnost jiných vodičů v okolí, ...), napájecí frekvencí a materiálem vodiče. Může se tedy opravdu stát, že v rozích, nebo smyčkách vodiče, jsou oblasti, kde se některé elektrony pohybují o něco rychleji, než jiné.
@kamilmartinec2256
@kamilmartinec2256 13 күн бұрын
Pokud je klopená, tak rychlejí. Pokud není, tak sem tam logicky nějaký ten elektron odstředivou silou vyletí a chvilku mu trvá, než se vrátí do vodiče. Nejrychleji teče, když je vodič svisle a místo elektronů jsou v něm tauony.
@Nagysagosur
@Nagysagosur 22 күн бұрын
Odkedy sa v Česku nazýva záporná elektróda, z ktorej vystupujú elektróny (-) do kovovej mriežky vodiča "ANODA" a kladná elektróda, kde je nedostatok záporných nábojov (+) sa nazýva "KATODA"? Doteraz som žil v pomýlenom svete, kde anóda bola kladná a katóda záporná elektróda. V starých prijímačoch boli elektrónky, pre ktoré bolo treba priviesť zo zdroja extra napájanie práve na katódu (tzv. žhavenie) a rozžeravená kovová katóda vo vákuu elektrónky emitovala voľné elektróny, ktoré prechádzali cez mriežku na anódu, nabitú voči katóde kladne (anódové napätie). Rovnako tak v roztoku solí sa kryštalická mriežka rozruší solventom za vzniku tzv. aniónov a katiónov, napr. Cl- a Na+. Anióny Cl- sú záporné, ale volajú sa anióny, lebo sú priťahované ku kladnému pólu elektródy (anódy), zatiaľ čo katióny Na+ sú kladne nabité a volajú sa katióny preto, že putujú k zápornej elektróde (katóde). Vo videu sú elektródy zjavne pomenované opačne.
@j4nhol3c3k2
@j4nhol3c3k2 22 күн бұрын
To teda sú. Jestli je tohle video pro střední a vysoké školy, tak jme v prdeli.🤣🤣
@radomirprimak8239
@radomirprimak8239 22 күн бұрын
někdy je katoda + a někdy - , katoda uvolňuje elektrony , taky jsem z toho občas jelen a fyzika stále něco objevuje a mění
@PavelNormik-o5s
@PavelNormik-o5s 22 күн бұрын
@radomirprimak8239 ja si to pamaruju tak, že je to přesnĕ.obrácenĕ než si myslím. Občas to ale obrátím dvakrát.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
@Nagysagosur Děkuji Vám za dotaz👍. Učili nás to takto: Katoda a anoda se vždy určují podle typu elektrochemické reakce, která na nich probíhá, bez ohledu na to, jestli je elektroda kladná nebo záporná. Katoda je elektroda, kde probíhá redukce (přijímání elektronů), anoda je elektroda, kde probíhá oxidace (uvolňování elektronů). Tedy: U primárního galvanického článku (např. běžná baterie): - Katoda (kladná elektroda): Dochází na ní k redukci (přijímání elektronů) - Anoda (záporná elektroda): Probíhá na ní oxidace (uvolňování elektronů) Sekundární článek (dobíjecí baterie, např. akumulátor): - Při vybíjení se chová stejně jako primární článek: katoda je kladná a anoda záporná. - Při nabíjení se však situace otočí. V tomto případě je tedy označení správné, ale často je tomu právě naopak.🤝
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
​@@j4nhol3c3k2 Nebojte, nejsme :), odpovídal jsem už kolegovi nahoře, mrkněte na celý text odpovědi. Zkráceně jen takto: Katoda a anoda se vždy určují podle typu elektrochemické reakce, která na nich probíhá, bez ohledu na to, jestli je elektroda kladná nebo záporná. Katoda je elektroda, kde probíhá redukce (přijímání elektronů), anoda je elektroda, kde probíhá oxidace (uvolňování elektronů).
@egonek78
@egonek78 22 күн бұрын
To, že proud teče od kladného k zápornému pólu není mýtus, ale dohoda - tak jako jsme se dohodli, že budeme jezdit v pravo. To, že se elektrony v kovovém vodiči pohybují od záporného pólu ke kladnému na tom nic nemění, protože nemáme pouze kovové vodiče. Pokud si myslíte, že směr proudu má být stanoven podle směru pohybu nosičů náboje, pak mi řekněte jakým směrem prochází elektrický proud roztokem kuchyňské soli.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 22 күн бұрын
@@egonek78 Ano, měl jsem lépe vyjádřit, co jsem chtěl říct. To už ale nenapravím. Řeč byla jen o kovech a chtěl jsem vysvětlit fyzikální proud, ten, co generuje magnetické pole🤷🏻‍♂️.
@PavelNormik-o5s
@PavelNormik-o5s 22 күн бұрын
@hi_fyziko Pro mĕ vždy proud tekl ze záporného konce baterky (generuje elekrrony) do kladného konce baterky (vysává elektrony). Vysvĕtlil jsi to dobře a že to nĕkdo může chápat jinak ksem se dozvĕdĕl až zde.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 21 күн бұрын
@@PavelNormik-o5s Díky moc za zpětnou vazbu👋.
@ak_cz
@ak_cz 23 күн бұрын
a vkde se vyčaruje síla která pohybuje elektrony a kde se vezme ta energie kterou to rozpohibuje???
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Bere se v napájecím zdroji. V případě chemického článku pochází energie z chemické reakce. Zbytek funguje tak, jak je řečeno, elektrony jsou urychlovány elektrickým polem ve vodiči:)
@ivanrucka9665
@ivanrucka9665 22 күн бұрын
Elektromotorické napätie dodané batériou je tá sila, ktorá rozpohybuje elektróny vo vodiči, čím vznikne elektromagnetické pole okolo vodiča, ktorým sa prenesie energia na spotrebič, ktorý ju premení na inú formu energie (tepelnú alebo svetelnú, prípadne mechanickú).
@helmut3356
@helmut3356 23 күн бұрын
3 akorát blbnete lidem hlavu. Ale už jsem se setkal s videi, kde byly schválně chyby, aby lidi víc psali. Snad to není ten případ.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
@@helmut3356 Nene, žádné chyby jsme vědomě do videa nedávali.
@helmut3356
@helmut3356 23 күн бұрын
@@hi_fyziko Ok. Tak je asi zbytečné, někomu vysvětlovat, že se elektřina ve spotřebiči nespotřebuje. Spotřebuje a při tom se změní na nějakou jinou energii.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
@@helmut3356 Ale toto já přeci neříkám. Říkám, že se elektrony ve spotřebiči nespotřebovávají. Přeměňují elektrickou energii na jinou - čemuž říkáme spotřeba elektrické energie. Přitom ale elektrony neubývají.
@helmut3356
@helmut3356 23 күн бұрын
@@hi_fyziko 0:24 mýt "Proud se ve spotřebiči spotřebovává"
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
@@helmut3356 Ono pokud by se spotřebovával, pak by za žárovkou byl nižší, což není pravda. Proud vodič ohřívá, to ano, ale není spotřebováván. To je jen slovní obrat. Viz typická otázka: kolik žárovka žere proudu?
@miroslavcerny474
@miroslavcerny474 23 күн бұрын
Hezké video. Jen mne moc nesedí to slovo mýtus o směru elektrického proudu. To jako že všechna elektrická schémata a elektrotechnické značky ve kterých jsou šipky směru proudu jsou "mýtus". Žádná zmínka o technickém směru proudu? Pro někoho to bude silně matoucí. Tahle část, jinak poučného videa se moc nepovedla.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Díky moc za zpětnou vazbu. Souhlasím, toto bych teď udělal jinak (zdůraznil). Bohužel jsem se v tu chvíli soustředil na věci, návazné, ale to mě neomlouvá:)
@miroslavcerny474
@miroslavcerny474 23 күн бұрын
Určitě je ale video užitečné. Více jak dvacet let jsem školil opraváře z autoservisů, a docela mne překvapilo, že ani autoelektrikáři většinou nevěděli, že spotřebič elektrony nežere. Snad si mé povídání někdo zapamatoval. Stejně jako si dodnes pamatuji slova učitele: "Asi před 175 lety se sešli vědci a domluvili se na směru elektrického proudu". Konec vašeho videa jsme se ani ve škole neučili. Jen matně vzpomínám na povídání o VVN a vedení proudu po povrchu trojúhelníku tvořeného třemi vodiči. Snažím se vstřebat všemožné informace a vědět jak to funguje.
@petrnovak5304
@petrnovak5304 22 күн бұрын
@@miroslavcerny474 tak oni čistě autoelektrikáři nejsou až tak moc elektrikáři, tudíž mě to zase tolik nepřekvapuje.
@AwawaAwawa-pu3ku
@AwawaAwawa-pu3ku 23 күн бұрын
Razím teorii která by se dala nazvat: Elektřina je o rychlosti. Proud je rychlost ve vodiči v podélném směru. Napětí je rychlost v příčném směru. Kmitočet je o rychlosti a změně směru rotace napětí v příčném směru. Střídavý proud je o změnách rychlosti v podélném směru. Výkon na činné zátěži je o rychlosti a souladu fází napětí a proudu. Další myšlenky si odvoďte sami.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Souhlasím, že velikost proudu je spjata s driftovou rychlostí. Napětí ale souvisí s intenzitou elektrického pole a není v příčném směru. Vyšší napětí na vodiči - vyšší intenzita elektrického pole - vyšší rychlost elektronů. Střídavé napětí o dané frekvenci opravdu mění směr elektronů, které pak cestují sem a tam. Takže se nikam daleko ve vodiči nepodívají. Výkony jsou na delší debatu a do komentáře se nevejdou:)
@AwawaAwawa-pu3ku
@AwawaAwawa-pu3ku 23 күн бұрын
Provokativní otázka: jaký je rozdíl mezi stejnosměrným proudem 1A a 100A? Odpověď může být: v rychlosti. Propojme obvod určitým vodičem a tím poteče třeba 1A. Když však nastavíme napětí u stejného obvodu na hodnotu při které by mohl dodat proud 100A, tak se vodič přepálí. Proč? Vodičem neprotéká více elektronů. Ani nemůže při jeho omezeném množství ve vodiči. Na vině je rychlost. Napětí urychlí elektrony a ty při vstupu do vodiče narazí do jeho krystalické struktury. Při malých rychlostech se nic moc neděje. Při velkých vzniká kinetická energie která rozpálí a zničí vodič.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
To není provokativní otázka, naprosto souhlasím. Driftová rychlost je úzce spjata s celkovým proudem. i=dq/dt
@lydiakontrova835
@lydiakontrova835 23 күн бұрын
Kamo,keď spotrebiče nezeru elektrinu,tak prečo ich voláme spotrebice?
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Přece, aby se za elektřinu muselo platit:) ... Ale bylo by to vtipné, kdybychom si pro žehličku šli do obchodu s přeměňovači elektrické energie na energii jinou:)
@xxJerry19xx
@xxJerry19xx 23 күн бұрын
Pokial ide o smer toku elektronov a prudu, tak ziaden mytus, nic ste nevyvratili.... Kazdy trochu znaly vie, ze existuje skutocny smer toku prudu a volnych elektronov a konvencny/dohodnuty, s ktorym sa uvazuje a pocita. Uci sa to normalne uz na strednych el. skolach... A je to uplne nepodstatne, pretoze aj pri striedavom prude, kde tie elektrony kmitaju tam a s5 sa uvazuje s jednym smerom. Taketo videa su na nic, laikovi tieto informacie niako nepomozu a profici vedia, ze je to na smiech taketo laicke vysvetlenie a vedia presne ako to je a kolko je za tym matematiky a komplexnych cisel, fazorov a ako sa pocitaju prenosove vedenia, ako sa impedancne prisposobuju, ze dochadza k odrazom, ako je distribuovane el. pole, ze existuje skin efekt atd. atd... Nabuduce skuste spravit video pre laikov v ktorm vysvetlite laplace-carson-ove transformacie, idealne vo verzii pre elektroinstalaterov, skuste aj pouzit model z plasteliny... Tesim sa ...
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Díky za komentář. Každá konstruktivní kritika je přínosná :)
@egonek78
@egonek78 22 күн бұрын
Žádný "skutocny smer toku prudu" neexistuje, existuje pouze směr pohybu elektronů. Jaký je skutečný směr toku proudu v roztoku soli?
@PavelNormik-o5s
@PavelNormik-o5s 22 күн бұрын
No tak zrovns stridavy proud tecd z mista s vyssim napetim (generatoru) do mista s nizsim napetim (spotrebice). Netecou akorat elekrrony. Spis by stalo za to vysvetlit odkud se berou (a kam se vyhazujou) elektrony na DC 3KV elektrifikovsné železnice. Protože trolej je tsm všude jenom jedna.
@GeorgeCube-qd7me
@GeorgeCube-qd7me 23 күн бұрын
Pozrel som si to Veritasove video ešte raz. Energia sa šíri vzduchom v okolí vodičov vo forme elektromagnetického poľa a prejde do žiarovky rychlosťou svetla ale vzdialenosť nebude dĺžka vodiča ale najkratšia vzdušná vzdialenosť od zdroja po žiarovku. Teda ak je žiarovka od zdroja jeden meter, tak aj keď bude vodič dlhý 600.000 km aj tak sa žiarovka rozsvieti za 1/c sekundy.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Záleží na tom, zda bude žárovce stačit energie, která se do ní dostane během přechodového děje. Poyntingův vektor nám sice krásně vysvětluje přenos elektrické energie prostřednictvím EM pole, ale je nutné mít elektrické i magnetické pole (je generované proudem) v plné síle.
@GeorgeCube-qd7me
@GeorgeCube-qd7me 23 күн бұрын
Videl som raz video od jedneho popularizátora fyziky Veritas youtuber, ktorý vysvetľoval, že urobíme rovnaký onvod ako ty v tomto videu, ale dĺžka vodiča bude v dolnej vetve 300 tisíc km av hornej tiež, spojíme snímač a žiarovka sa rozsvieti v tom istom okamžiku, nie za dve sekundy, ani za jednu.
@JohnnyP561
@JohnnyP561 23 күн бұрын
Ano i ne, je to přechodový děj a teoretická úloha. Pravda je taková, že tam detekovatelný proud bude, ale je to přechodový děj a energie není taková, aby se žárovka rozsvítila. To by nastalo asi až po ukončení přechodového děje. Ono mít 300 tisíc km dlouhý vodič asi taky nebude možné realizovat bez obrovských ztrát na vedení :-) Byla další videa, která na to navazovaly od jiných youtuberů a byly zajímavé. Jeden člověk to dokonce reálně nasimuloval, kdy udělal 1km dlouhé vedení kdesi na poušti a pak na osciloskopu ukazoval průběh a docela pěkně to demonstroval. Veritasium je fakt skvělý kanál, ale jako všichno na světě, ne vždy je 100% přesně.
@JohnnyP561
@JohnnyP561 23 күн бұрын
Ještě dodatek, Veritasium udělal dodatečně video, kde tyto další videa od youtuberů odkazoval a podal to tak, že měl stejně pravdu, protože tam nějaký proud evidentně detekovatelný byl :-) Kdo by taky zpochybňoval, že po 122 letech po objevu krystalky se může elektromagnetické pole šířit i vzduchem :-) Takže si to můžeme přebrat, jak chceme. interpretace výsledků je taky evidentně mírně odlišná člověk od člověka.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
To video jsem samozřejmě také viděl. Ono v tom vysvětlení je ještě jeden zádrhel, který na první pohled není zřejmý. V okamžiku sepnutí vypínače (v jeho i mém videu) se prostorem začne šířit elektrické pole od reorganizovaného rozložení povrchového náboje - toho, které vytváří hnací elektrické pole. Veritasium tam má dokonce i vektory toho pole, které jsou ale dle mých výpočtů nesprávné (uvnitř vodiče ano, vně nikoliv). Dá se to odhadnout i kresbou na papír a vyjde, že v okolí vodiče jsou šipky přesně obráceně (proto jsem je tam nekreslil). Tedy proud by v horním vodiči musel jít opačným směrem. I proto jsem tam dal poznámku, že animace je zjednodušená a děje se tam více, než jsme schopni uchopitelně a vizuálně ztvárnit :)
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 23 күн бұрын
Drobné nepřesnosti a zkreslení jinak relativně v pořádku.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Díky za zpětnou vazbu:)
@usmivacek
@usmivacek 23 күн бұрын
Dělám elektrikáře 25 let. Zrovna tento výkend jsem tohle vysvětloval synovcovi. Opravdu 2 dny zpátky by se mi toto video opravdu hodilo :D (tedy až na to, že proud vzniká v místě sepnutí jsem mu vše vysvětlil správně). ale je mu 10let , tak to ještě doladíme. díky :)
@hi_fyziko
@hi_fyziko 23 күн бұрын
Díky moc za zpětnou vazbu! Držím palce se synovcem a těším se, že z něj uděláte dalšího elektrikáře:)
13 күн бұрын
V místě sepnutí nevzniká proud, ale el. pole.
@hi_fyziko
@hi_fyziko 13 күн бұрын
Ano, a elektrické pole uvádí do pohybu volné elektrony.