Po co zaśmiecać ciekawy wykład nomen omen o dojrzałości wulgaryzmami?
@MartaSadowska-d6s9 күн бұрын
Był u dwóch terapeutów żaden nie pasował do jednego powiedział że ma mu dać opis jego schorzenia Miałam czerwone flagi Lekceważyłam je Dziś już nie chce znać takich ludzi i jego Nie można im wierzyć Kłamstwo Manipuluje Zdrady Całe życie z takimi ludźmi nie dla mnie Wiem czego chce chcę być z tobą I zaplanował odejście był zupełnie inna osoba
@izabella-ms79 күн бұрын
dziękuję
@izabella-ms79 күн бұрын
dziękuję
@AdamWaliczek13 күн бұрын
Ciekawa rozmowa.🍀🙏
@gusia94416 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa!
@BxÓdG17 күн бұрын
Oby więcej takich inteligentnych i wspaniałych ludzi! Świetnie to ujęłaś.
@magorzatafraczek167519 күн бұрын
Jakie to dobre było! Dziękuje!
@gusia94427 күн бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa, super, że zostały przedstawione różne perspektywy, też gdy występuje niekoniecznie duża duchowość 😊
@kath1123Ай бұрын
Chciałabym przestrzec przed ustawieniami Hellingera. Oczywiście uczestnicy są zachwyceni, bo wydaje się, że w końcu znaleźli przyczynę swoich problemów. Tylko, że na ustawieniach nie znajduje się przyczyn problemów, to jest domniemanie. Trudno wytłumaczyć jak to działa, wydaje się, że to jakaś mocna sugestia, by wmówić klientowi problemy, których on nie ma. Znam kilka osób po tych ustawieniach i nikomu się nie polepszyło, wręcz się pogorszyło, zwłaszcza relacje rodzinne. Z jedną koleżanką musiałam uciąć kontakt (nie tylko ja tak zrobiłam jak się później okazało), bo po ustawieniach u niej był tylko jeden temat: jak to ją matka skrzywdziła, nie dało się pogadać o niczym innym! Nie przesadzam, po prostu ta osoba nie potrafi rozmawiać o niczym innym, a wszystko sprowadza się do matki. Jej trauma się pogorszyła po tych ustawieniach, a co najciekawsze koleżanka zamiast zastanowić się nad tym, że jest jej gorzej, jest zachwycona ustawieniami i uważa, że aby rozwiązać swoje problemy potrzebuje kolejnych ustawień. I pracuje ciężko w tygodniu a na weekendy jeździ na ustawienia, zdrowie i relacje leżą a ona zachwycona! Prowadzący ustawienia WMÓWIŁ jej różne historie np. że koledzy ojca ją molestowali albo że jak była w łonie matki to miała brata bliźniaka, który obumarł. Jak zapytałam czy ma jakieś dowody na to odpowiedziała, że nie ma, że to jej terapeuta powiedział więc to musi być prawda. Przecież to jest absurd! Z kolei kolega z pracy miał fajne relacje rodzinne, naprawdę można było pozazdrościć. Zaczął chodzić na ustawienia. Od tego czasu jego relacje z żoną i nastoletnim dzieckiem bardzo się pogorszyły. Kłótnie, rzucanie przedmiotami, niszczenie sprzętów domowych (!). Ale to jeszcze nic! Kolega zachorował na nowotwór. Zamiast pójść do lekarza on "odczytywał manifest guza". Zamiast podjąć leczenie on "uzdrawiał relację z dzieckiem", bo guz w jego mniemaniu był pomocą, darem dzięki któremu on może uzdrowić relacje rodzinne, które przypominam były dobre zanim zaczął chodzić na te ustawienia! Mój kolega zmarł na raka w wieku 40 lat, w ostatnich dniach życia był szczęśliwy i wdzięczny za wszystko co go spotkało! Jestem tym przerażona.
@adammoscikov1313Ай бұрын
67 r. łobuz i głąb, same komplementy, tyle ich było..., a nie jakieś tam ADHD
@Mufina444Ай бұрын
Uwielbiam panią Martę ale też nie zgadzam się co do zdrad. Są osoby, które obiecują uczciwy związek a mimo to zdradzają w pierwszym, drugim i trzecim związku bo nie potrafią żyć inaczej. I nie zawsze winny jest partner- jeżeli ktoś się związał z seksoholikiem (nieświadomie) to gdzie jest jego wina?
@magorzatafraczek1675Ай бұрын
Pani Joanno dziękuje za ciekawą rozmowę i w związku z nią mam pytanie. Czy każdy psychoterapeuta( psycholg) prowadzący terapię indywidualną ma obowiązek superwizji? Czy to, że nie korzysta sie z superwizora jest lege artis? Jestem lekarką i nie mam wiedzy, acz kolwiek, byłam przekonana, że superwizor jest niezbędny do prowadzenia terapii. Będe wdzieczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
@mateuszpliczko5889Ай бұрын
A co z przedstawicielami zawodów medycznych, jednak psychoterapia bardzo mocno jest związana z medycyna, także historycznie. Czy np lekarka/ lekarz psychiatra lub pielęgniarka/ pielęgniarz psychiatryczny maja gorsze kompetencje do prowadzenia psychoterapii niż psycholog?
@gusia944Ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek! Mam nadzieję, że w końcu doczekamy się konkretnego uporządkowania prawnego
@MrArghimАй бұрын
Pani Asiu, Fakt faktem, burdel ustawowo-organizacyjny w polskim świecie psychologii i psychoterapii jest niesłychany. Chciałbym się podzielić swoimi obserwacjami w tym temacie: 1) Ścieżka "najbardziej wskazana" czyli 5 lat psychologii + 4 lata szkoły psychoterapii, dla osoby która ma 20 lat i wybiera studia jest jakimś kosmosem organizacyjnym, zwłaszcza że szkoły psychoterapii to biznesy za które trzeba płacić kupę kasy. Poza tym, teraz też się handluje dyplomem psychologa, proszę zobaczyć ile kosztuje czesne tego kierunku na SWPSie... 2) O ile faktycznie ktoś to się z geologa przebranżowia na psychoterapeutę może być dziwne, to uważam że na psychologii jest za mało warsztatowych zajęć gdzie studenci mogą dokonać własnej autodiagnozy żeby w pracy terapeutycznej nie wpadać w pułapkę przeniesień, przeciwprzeniesień i projekcji. Sam byłem świadkiem jak na kursie otwarcia jedna z uczestniczek, praktykująca z pacjentami psycholog, tak głęboko otworzyła swoje tematy że nam totalnie zdysocjowała i musiała być hospitalizowana w szpitalu psychiatrycznym. 3) Obecny system jest wadliwy - ale nie można wylewać dziecka z kąpielą i porównywać geodetę który jednak chce poświęcić 4 lata życia i sporo pieniędzy na dobrej renomy Instytuty psychoterapeutyczne które wymuszają ciągłą superwizję, z kimś kto jest szamanem z KZbin po podejrzanych certyfikatach z hipnozy i innych takich (Pozdro dla Marianny). Dlatego uważam, że: 1) Psychologia po 3 roku powinna mieć możliwość wybrania specjalizacji "Psychoterapia" z dużym nastawieniem na proces grupowy, autodiagnozę i warsztaty, oraz 2) Instytuty Psychoterapii rekomendowane przez PTP powinny mieć skondensowane bloki zajęć z psychologii i psychiatrii. Zostać psychoterapeutą ze wszystkimi papierami w tym kraju jest trudniej niż dostać się do NASA, no i warto mieć też bogatego męża bądź żonę jak się bawi w to hobby. Nie polecam! 😅
@joannagutral7942Ай бұрын
@@MrArghim hej, dziękuję za komentarz. Marzy mi się zwyczajnie jak rozwiązanie u prawników czy lekarzy. Psychoterapia jest ścieżką specjalizacyjną. I studia psychologiczne (chociaż osobiście uważam że przy spełnieniu dodatkowych założeń także np. pedagogiczne) dają niezbędną bazę do rozpoczęcia kształcenia specjalizacyjnego. Niestety, sama sobie finansowałam studia jedne i drugie (bez męża czy żony) i wspominam ten czas (finansowo) paskudnie. Ale może specjalizacja (CMKP) to także wyjście? Dodam, że niestety aplikacja u osób po prawie także jest dodatkowo płatna.
@MartynaRowniakАй бұрын
@@joannagutral7942aplikacja radcowska i inne są płatne i jest to kolejna, analogiczna patologia. Skoro państwo polskie finansuje specjalizacje szeregu zawodów medycznych, nie ma logicznego powodu, by w przypadku psychoterapii go nie finansowało, a co za tym idzie dbało o bezpieczeństwo przyszłych pacjentów dzięki zadbaniu o jakość kształcenia podczas specjalizacji z psychoterapii. Problem polega na tym, że zarówno w szkółkach psychoterapii, jak i tych uczących psychologii bez rekomendacji PAN, uczą właśnie psycholodzy, którzy zrobili sobie z tego dochodowe źródło dochodu. Tu leży problem, nie w studentach
@DarLewandowskiАй бұрын
👌 zacnie, krótko do rzeczy i energetycznie. Akurat tak jak teraz potrzebowałem. Dziękuję. Miej pyszne chwile. 🌻☕️ ps. Warto dodać do istniejącej playlisty - szczególnie że wspominasz o tym na początku.
@WolnosciGlosАй бұрын
Na jakiej podstawie goscini sugeruje, ze studia w trybie ios sa gorsze niz zwykle? Nie wiem jak na innych uczelniach, ale na swps studia w trybie ios trwaja 3.5 roku, ale maja dokladnie ten sam program i liczbe godzin co studia 5-letnie (po prostu jest wiecej zajec w semestrze). W trybie ios na swps mozna studiowac tylko bedac po wczesniejszych studiach, co powoduje, ze studiują osoby z wczesniejszym doswiadczeniem zawodowym i naukowym, trafiajace na psychologie z wiekszym namyslem niz wybierajac kierunek zaraz po maturze. Z moich doswiadczen absolwenci trybu ios często sa lepiej przygotowani do zawodu niz absolwenci studiow 5-letnich, ale potwierdzenie tego wymagałoby oczywiście badan.
@olgapuciennik232Ай бұрын
Zastanawia mnie, jak zachęcić osobę, która ma ADD i nie chce się przyznać, że problem istnieje (upatruje źródła prob;emu gdzie indziej) do terapii/psychoedukacji. Niestety dla osób bliskich, żyjących z osobą z ADD to droga przez mękę.
@nattsers610Ай бұрын
Nie wyłączyłam, słucham dalej 😄
@thorner2994Ай бұрын
Przecież te pogadanki można śmiało puszczać w kabaretach 😂😂😂😂
@knapik88Ай бұрын
Dzień dobry, ale jak coś zmienić, jeśli nie ma się zasobów do zmiany i jest się bezradnym. Nikt, żaden terapeuta nie da mi zasobów, których nie mam. Więc za bardzo nie widzę tutaj żadnej pomocy.
@AdamWaliczekАй бұрын
Co dwa tygodnie to dobra systematyczność, bo każdy na spokojnie zdąży odsłuchać 👌🍀🙏
@knapik88Ай бұрын
Te odcinki chyba nie znikają? Czemu mam nie zdążyć? Czy tutaj jest jakiś termin dostępności? Jakieś FOMO tutaj widzę w Twoim komentarzu.
@AdamWaliczekАй бұрын
@@knapik88 Oczywiście, że nie znikają, ale doba nie jest gumy i nie na wszystko można znaleźć czas :) Z FOMO już dawno się wyleczyłem i od tego czasu żyje mi się dużo lepiej ;)
@jamnikjamnik6640Ай бұрын
Wyborny odcinek!
@gusia944Ай бұрын
Dzień dobry na początek nowego sezonu, będę czekać na odcinki, choćby miały by być raz na parę tygodni ❤
@iwonal-d430Ай бұрын
😊❤
@joannaswirko422 ай бұрын
Szkoda ze specjaliści rzadko kiedy mówią wprost o tym jak zachowują się osoby z borderline.Jakaś jaka poprawność i idealizacja wynika z ich wypowiedzi.Zyjąc z taka osobą na co dzień chyba zmieniliby zdanie
@monikaw76962 ай бұрын
Psycholożka, pedagożka, gościnia... Strasznie to wszystko brzmi
@olgapuciennik232Ай бұрын
Normalnie. w II RP normalnie się używało tych form, tylko potem przepadły.
@Amelia-cl8fe2 ай бұрын
hej do końca!
@patrycjas5672 ай бұрын
Mój mąż stosuje zasadę Pareto / 20% starań daje 80% zysku i widzę, że wychodzi na tym nieraz lepiej niż moje podejście wszystko, albo nic
@gusia9442 ай бұрын
Moje lato, w porównaniu z zeszłymi, było kiepskie, ALE porównując z pierwszą połową roku, to trochę odetchnęłam. Nauczyłam się, ile ciężkich momentów jestem w stanie przejść i że w niektórych sytuacjach nie warto wybiegać zbyt w przyszłość, bo plany swoje, a życie swoje. Za to kontakt z naturą robił robotę 💪🏻 Super była to seria!!!
@monikawisniewska44062 ай бұрын
ALE FART Czyżbym słuchała jako pierwsza? :)
@joannagadzinowska-szczucin62302 ай бұрын
Co myślicie o osobach,które są intensywne w relacjach, dbają o kontakt, pamiętają, potrzebują często się widywać z przyjaciółmi.
@lauri21326 күн бұрын
Myślę że są odbiciem mnie samej. Cenię takich ludzi.
@kondycja772 ай бұрын
Dziękuję ❤
@33karn2 ай бұрын
Wychowujemy dzieci w Danii i jednak ogromny wplyw na temat rodzicielstwa ma kultura. W Danii kazdy rodzic wyszedlby na boso z dzieckiem na śnieg 😂 potem byliby pewnie przeziebieni wspolnie (choc pewnie nie bo sa hartowani od kolyski), zrobili wolne, zrobiliby sobie cieple kakałko i mieli przez tydzien hygge. Na serio totalny luz towarzyszacy rodzicielstwie tutaj a perfekcyjne rodzicielstwo w PL to dwa inne światy.
@pawemichalski31752 ай бұрын
Odnoszę wrażenie że stowarzyszeniu którego członkiem jest pani z podcastu obecna sytuacja jest na rękę
@joannagutral79422 ай бұрын
Nie wiem w jaki sposób cała ta sytuacja miałaby pomóc komukolwiek
@pawemichalski31752 ай бұрын
@@joannagutral7942 ano w taki że teraz przykładowo terapię prowadzą osoby na 1 lub 2 roku a ustawa wprowadzi regulacje że trzeba mieć ukończone co najmniej 2 lata
@aniapietrucha23393 ай бұрын
Bumble apka
@KasiaExc3 ай бұрын
Temat idealnie trafiony 👌 Dzięki 🌼
@agnieszkakalata2213 ай бұрын
Przecież są grupy tematyczne na FB np.
@joannawolanin4273 ай бұрын
Wiem ze jest taka aplikacja bumble gdzie mozna poznac przyjaciol, ale sama nie testowalam.
@joannagutral79423 ай бұрын
@@joannawolanin427 super że jest taka opcja!
@MartynaRowniak3 ай бұрын
Jest, można sobie ustawić czy szukamy koleżanki, networkingu czy partnera
@zosga3 ай бұрын
Sonda poznawcza: co myślisz o osobach, które są nieśmiałe w relacjach z innymi?
@medicre_eminent3 ай бұрын
Nic nie sądzę. Ja akurat należę do drugiego bieguna, acz nigdy nie analizowałam śmiałości/nieśmiałości innych ani w początkach, ani w dalszych częsciach relacji. Nieśmiali są jacy są, grunt, by byli ciekawymi i fajnymi ludźmi i dobrze mi się z nimi spędzało czas (wśród moich znajomych są zarówno śmiali, jak i nie i obydwu cenię).
@justynatitawitkowska3 ай бұрын
Myślę, że nie każdy musi być przecież super otwarty i ekstrawertyczny. Czyjaś nieśmiałość na pewno nie definiuje mojego stosunku do danej osoby. Ktoś być może taki jest z natury, być może w wyniku życiowych doświadczeń, być może potrzebuje nieco więcej czasu… o ile nie wyrządza nikomu krzywdy, ma prawo być sobą i zasługuje na akceptację ☺️
@zosga3 ай бұрын
Dzięki dziewczyny za Wasz głos! <3
@joannagadzinowska-szczucin62302 ай бұрын
Mogą być interesujące. Myślę też,że mogą być bardzo dobrymi i zaangażowanymi przyjaciółkami i cenić sobie relacje.
@zofia92963 ай бұрын
Wciskają teraz na youtubie konieczność udania się na terapię. To jest świetne naciąganie, lekko podkoloryzować wspomnienia, zmanipulować emocje i zapędzić w kozi róg, żeby zarobić. Najlepsza terapia to terapia systemowa i poznawczo behawioralna. Reszta to oszustwo klientów i to jeszcze 250 zł za godzinę (ale pomocni ci psychoterapeuci) gdzie zanim dojdzie się do poprawy to mija 10 sesji albo wcale.
@tomaszbetkowski65143 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten podcast. Super! Byłoby wspaniale gdybyś wróciła do tematu i poświęciła mu jeszcze więcej uwagi, naprawdę warto, byłoby to dla nas wszystkich słuchaczy bardzo cenne. Wspomniałaś, że są ćwiczenia, która pozwalają nam dowiedzieć się więcej o naszej dojrzałości emocjonalnej oraz pozwalają nam badać jak przetwarzają rzeczywistość inni ludzie oraz jakie są nasze przekonania o ich przekonaniach, czy możesz rozwinąć ten wątek?
@gusia9443 ай бұрын
Bardzo fajny wakacyjny cykl, rzeczywiście można potraktować niektóre zagadnienia zadaniowo i zrobić coś dobrego dla siebie 😊 Ostatnio też przesłuchałam rozmów na kanale Multilife, gdzie jest Nasza kochana Gutral razem z Martą Niedźwiecką i Asią Wojsjat, super uzupełnienie do niedzielnych odcinków
@ewelinaRTB3 ай бұрын
Wspaniały podcast! Dziękuję bardzo ❤❤❤
@pawelobroty243 ай бұрын
Dziękuję za podjęcie tematu , 13 lat w zaburzeniu . Logicznie rozumiem a lęk i tak wzrasta przy każdym wyjściu z domu
@druga_jolie3 ай бұрын
Piękna i trafna metafora z witrażem! Wielkie dzięki za ten odcinek ❤
@mistermarcelgo4 ай бұрын
Marto, używając angielskich wtrąceń wcale nie jesteś fajniejsza. Jesteś wystarczająca bez tego
@ritan.58204 ай бұрын
Super się słucha, ja całe życie miałam ksywe euforia i byłam pracownikiem miesiąca. Zawsze energiczna, kolorowa no i 2 miesiące temu okazało się że też Chadowa