Nieco inny przykład Obliczmy wartość jednej z całek \frac{2}{\pi}\int_{0}^{\theta}\frac{\cos{(n+\frac{1}{2})t}}{\sqrt{2(\cos{(t)} - \cos{(\theta)})}}dt albo \frac{2}{\pi}\int_{\theta}^{\pi}\frac{\sin{(n+\frac{1}{2})t}}{\sqrt{2(\cos{(\theta)} - \cos{(t)})}}dt Zapewne pamiętasz jeszcze jak się liczyło całki Na pierwszy rzut oka nie widać tutaj równania różnicowego i zastosowania przekształcenia Z ale gdy zastosujesz tożsamości trygonometryczne takie jak cos(A+B)=cos(A)cos(B) - sin(A)sin(B) czy cos(A+B) + cos(A - B) = 2cos(A)cos(B) oraz całkowanie przez części to dostaniesz wzór redukcyjny który będzie już przypominał równanie różnicowe
@janinaepoka9632 күн бұрын
kupilam kurs ale nie moge wyswietlic tym sposobem prosze o interwencje gdyz pieniedzy tez nie zwrociliscie. niezly model biznesowy
@FizMat-WieslawZajiczek2 күн бұрын
Problem z wyświetlaniem kursu u Pani był w trakcie rozwiązywania, ale zgodnie z Pani życzeniem pieniądze zostały zwrócone, pozdrawiam
@R4ZI3L6664 күн бұрын
Przypadkowo natrafiłem na twój film i mam takie pytanie. Co to jest "akumulator akcji całkującej lub różniczkującej" ? bo takie coś mam w sterowniku kominka, oprócz standardowych parametrów P, I, D. Mogę ustawiać wartości maksymalne i minimalne tych akumulatorów. W instrukcji pisze tylko że np. dla maksymalnej wartości akumulatora akcji całkującej regulatora " ustawienie zbyt dużej wartości tego parametru będzie prowadziło do większych oscylacji obiektu, ale będzie prowadziło do zmniejszenia uchybu w stanie ustalonym." Sterownik firmy Plum ecoKOM 260
@SuperPonury5 күн бұрын
Dziękuje bardzo za Pana filmik. Bardzo dobrze wytłumaczone, wszystko rozumiem. Ratuje minie Pan przed obroną. Dziękuje bardzo !
@FizMat-WieslawZajiczek4 күн бұрын
Cieszę się, że nagranie okazało się pomocne i życzę powodzenia na obronie, pozdrawiam
@SuperPonury5 күн бұрын
Dziękuje bardzo za Pana filmik. Bardzo dobrze wytłumaczone, wszystko rozumiem. Ratuje minie Pan przed obroną. Dziękuje bardzo !
@pawegawe488713 күн бұрын
Witam. Ze szczególnej teorii względności wynika, że jeśli będziemy się oddalać od jakiegoś obiektu z przyspieszeniem, to przy odpowiednim przyspieszeniu i odpowiedniej odległości od danego obiektu, czas tego obiektu będzie się dla nas cofał (obiekt będzie robił się młodszy). Jak to jest wyjaśnione na gruncie ogólnej teorii względności? Możemy przecież przyjąć (zgodnie z ogólną teorią względności), że wcale nie przyspieszamy, tylko spoczywamy nieruchomo w polu grawitacyjnym, a siła bezwładności, która na nas działa, jest spowodowana naszym przeciwstawianiem się spadaniu w tym polu grawitacyjnym. Natomiast obiekt, od którego się oddalamy, spada w tym polu grawitacyjnym. Ponieważ obiekt znajduje się w silniejszym polu grawitacyjnym niż my, jego czas płynie wolniej niż nasz. Ale skoro w szczególnej teorii względności, przy odpowiednim przyspieszeniu i odległości, czas tego obiektu się dla nas cofa, to taki sam efekt powinien wynikać z ogólnej teorii względności. Co się zatem dzieje gdy rozpatrujemy to zagadnienie na gruncie ogólnej teorii względności? Czy spadający w polu grawitacyjnym obiekt przekracza horyzont zdarzeń? A jeśli przekracza, to czy za horyzontem zdarzeń czas się cofa?
@kamyczek154317 күн бұрын
Bardzo dziękuję, przydatna i przystępna lekcja
@kalipaycarlos639825 күн бұрын
Testoviron jesteś najlepszym nauczycielem matmy
@krawaciarz25 күн бұрын
Świetny film, czegoś takiego szukałem, ALE... mam pewien niedosyt. Skąd wiadomo, że jakobian to jest wyznacznik macierzy? Jaki jest dowód wzoru na jakobian?
@magdalenawawrzenczak2994Ай бұрын
Ale ktore 2/3 od zawiasow czy od klamki ?
@danielmichalski94Ай бұрын
Absolutne złoto. Z marszu pojąłem całość. Dziękuję za materiał, proszę nie przestawać nagrywać. Pozdrawiam!
@sebastianstochmia55902 ай бұрын
KOCHAM Cię.
@maciejkrzesosh31902 ай бұрын
dzieki
@sebastianstochmia55902 ай бұрын
Jestes wspaniały
@maciejostrowski7202 ай бұрын
Chłopi e tego można zarobić jakieś grosze?
@tobiuschristophorus78443 ай бұрын
A co to jest iloczyn zewnętrzny wektorów?
@FizMat-WieslawZajiczek3 ай бұрын
Formalnie iloczyn zewnętrzny jest zdefiniowany aksjomatycznie (przez podanie własności, które musi spełniać, a więc bez wskazania konkretnej reprezentacji) jako działanie służące do tworzenia wielowektorów. Działanie to ma być liniowe, łączne i alternujące. W nagraniu pokazałem graficzną interpretację takiego iloczynu. Pozdrawiam
@tobiuschristophorus78443 ай бұрын
@@FizMat-WieslawZajiczek Bardzo dziękuję za odpowiedź
@maciejz69143 ай бұрын
Analogia jeżowa
@foggynoon3 ай бұрын
Dziękuję za przejrzystą lekcję. Na przyszłość chciałbym tylko zwrócić uwagę, że animacja w 10:26 jest ładna, lecz jej wynik - zamiana miejscami macierzy - jest bardzo mylący.
@IgorNowak-l1w3 ай бұрын
Fajnie tłumaczysz.szacun
@piotrstrzelczyk50133 ай бұрын
Szanowny Panie Doktorze, Niestety balistyka zewnętrzna jest bardziej skomplikowana niż podręczniki mechaniki czy fizyki podają. Podstawowym błędem który spotyka się w zagadnieniu rzutu ukośnego jest założenie o proporcjonalności siły oporu do prędkości. Taki "wiskotyczny" (Fx =k*v) model jest dobry przy bardzo małych liczbach Reynoldsa, a więc, w praktyce przy bardzo małych prędkościach ruchu (przepływy pełzające): Re = V*L/ni = ro*V*L/mi; gdzie: ro -gęstość ośrodka, mi -lepkość dynamiczna, ni -lepkość kinematyczna, L -wymiar charakterystyczny ciała, V -prędkość ruchu obiektu względem ośrodka. Tu na scenę wkracza analiza wymiarowa, w swej najprostszej postaci: [F] =[ ro]^alfa * [V}^beta * [L]^gamma; Gdzie: F to siła a reszta: j.w. Stąd szybko znajdujemy, że: alfa =1, beta =2 gamma =3. Zatem: F~ ro *V^2*L^2 Wielkość: q=ro*V^2/2 nazywamy ciśnieniem dynamicznym (miara energii kinetycznej ośrodka). Ponieważ mówimy o podobieństwie dynamicznym, więc przy skalowaniu obiektu pole powierzchnia zmienia się z kwadratem skali, więc zamiast L^2 możemy położyć tzw. powierzchnię charakterystyczna, powierzchnię odniesienia (przekrój czołowy, pow. skrzydeł itp.) S. Czyli: F =q*S*C; gdzie: C to współczynnik siły aerodynamicznej. Z reguły wypadkową silę rozdzielamy tu na składową prostopadła do kierunku ruchu: jest to siła nośna Fz i siła oporu Fx. Współczynnik C zależy od wielu czynników, i przy braku powierzchni swobodnej (ośrodek nieograniczony) możemy napisać: C =C(kształt obiektu; Re, Ma, Sh); Gdzie: Re, Ma, Sh, to tzw. liczby podobieństwa dynamicznego. Ma =V/a -liczba Macha; Sh = V/(L*f) -liczba Strouhala; a- predkosc dźwięku: a =dp/dro = Sqrt(kappa * Ri *T) gdzie kappa = cp/cv (dla powietrza: kappa =7/5 =1,4), Ri -indywidualna stała gazowa, T temperatura w K. f-częstotliwość charakterystyczna ruchu zmiennego. Dla rzutu ukośnego główne znaczenie mają liczby: Reynoldsa i Macha (chyba, ze ruch odbywa śię na granicy kosmosu, to dochodzi liczba Knudsena) Dla oporu mamy więc : Fx = q*S*Cx = ro*V^2*S*Cx/2 Cx=Cx(Re, Ma) Do tego dochodzi przy dalekich strzelaniach zamiana gęstości w funkcji wysokości, i wpływ zmiany temperatury (stratyfikacja termiczna atmosfery (wpływ na liczbę Ma i Re), uwzględnienie krzywizny planety: dla piłki siatkowej czy nożnej możemy przyjąć "płaskoziemski" model grawitacji jednorodnej, dla strzału z "Długiej Berty", czy pocisku balistycznego już nie. Oczywiście, jeszcze obrót planety, i wiatry geostroficzne. To tyle marudzenia z mojej strony, Łącze Wyrazy Szacunku, Piotr M. Strzelczyk, dr hab inż. SP8PMS. Pod Skryptem.1: Coś mi się widzi, ze będę musiał nakręcić własn(y/e) niszow(y/e) filmik(i) n.t., aerodynamiki i balistyki bo tego brakuje po polsku. Ale na razie jestem a długim L-4 więc... (ZUS) Pod Skryptem 2: Robi Pan kawał na prawdę dobrej roboty! A Funkcja Lamberta nie pojawia się obecnie nigdzie, poza studiami matematycznymi.
@FizMat-WieslawZajiczek3 ай бұрын
Dzień doby, Szanowny Panie Piotrze, dziękuję za obszerny komentarz. Jak najbardziej przykład "wiskotyczny" (Fx =k*v), z którym zwróciła się do mnie ta osoba, jest czysto akademicki i jego rozważanie ma sens na wstępnych etapach nauki dynamiki wyłącznie do celów treningu rachunkowego w rozwiązywaniu równań ruchu. Tym bardziej cennym uzupełnieniem jest zwrócenie uwagi, że praktycznych zastosowaniach balistycznych bardziej adekwatny jest model z v^2 - za co bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@anitasosnowska78964 ай бұрын
Ja Dyletant 😊 wiem czy nie ale i tak działa. Te nauki z cyframi to dla mnie tajemnica 😮
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
2:25 Oj! Analiza wymiarowa mówi mi, ze zależność oporu od prędkości zależy od kwadratu prędkości: gęstości i powierzchni odniesienia (np przekroju czołowego pocisku, powierzchni nośnej) W aerodynamice mamy wzór: Px= q*S*Cx(Re,Ma) q=ro*V^2 /2 Współczynnik siły (w tym wypadku oporu) jest zaś funkcją kształtu ciała i liczb: Macha i Reynoldsa. te zaś to: Re = V*L/ni Ma = V/a gdzie L- wymiar charakterystyczny ciała, ni -lepkość kinematyczna ośrodka, a-prędkość dźwięku w ośrodku Dodatkowo, ponieważ lepkość, gęstość i temperatura a więc prędkość dźwięku w atmosferze zmieniają się z wysokością, zatem przy dalekich strzałach , trzeba uwzględniać te zmiany. Cos mi się widzi, ze będę musiał skręcić jakiś filmik o takiej "poważniejszej" balistyce. ;)
@karolwitold88475 ай бұрын
Wiem że to nie w temacie filmu ale chcialbym Pana zapytać czy jest szansa na film z zakresu odczytywania rysunkow technicznych ? Zwlaszcza chodzi mi o rysunek techniczny maszynowy i rzutowanie izometryczne. Pozdrawiam.
@FizMat-WieslawZajiczek5 ай бұрын
Na ten moment nie mogę obiecać, ale jeśli zainteresowanie tymi tematami okazałoby się duże, nie wykluczam nagrań w przyszłości.
@karolwitold88475 ай бұрын
To tacy ludzie jak Pan powinni być promowani i wspierani. W obliczu wszechobecnej patologii i filmikow o niczym majacych po kilka lub kilkanascie milionow wyswietleń kanały takie jak ten to perełki.
@carsten.treudler.24945 ай бұрын
ratujesz mi życie
@FizMat-WieslawZajiczek5 ай бұрын
Dzięki za motywujące słowa
@kemotkemot43005 ай бұрын
Niestety twoja metoda regulacji polegla, poniwaz jezeli masz proces regulacyjny ktory trwa np godzine i jest ciagle zaburzany to przy tej metodzie jest to nietealne do wykonania. Teoretycznie masz racje praktycznie to sie nie sprawdzilo.
@FizMat-WieslawZajiczek5 ай бұрын
Metoda przedstawiona w nagraniu ma zastosowanie, jeżeli uchyb wywołany jest zmianą wielkości zadanej (sygnału odniesienia). Taki uchyb nazywamy uchybem nadążania. W przypadku występowania w układzie znaczących zakłóceń, pojawia się uchyb zakłóceniowy, który wymaga osobnego traktowania. Konieczna jest analiza dynamiki zakłóceń i strojenie ręczne nie zawsze będzie skuteczne. Tak miało miejsce w opisywanym przez Ciebie przypadku. W tym przypadku można spróbować też autotuningu, a jeśliby nie poskutkował, wdrożyć sterowanie predykcyjne MPC.
@gabaryna995 ай бұрын
nic nie zrozumiałem
@wojciechiwanski715 ай бұрын
Najlepszy kurs praktyczny regulacji PID na całym YT
@FizMat-WieslawZajiczek5 ай бұрын
Dziękuję za tak wysoką ocenę i pozdrawiam serdecznie🤓
@JanPodsiado5 ай бұрын
Próbuję z Pana pomocą zgłębić rachunek tensorowy. Czy wasze iloczynem każdych wektorów bazowych rządzi delta cronekera? Proszę o krótką odpowiedź. Pozdrawiam!
@asmox796 ай бұрын
Świetnie wyjaśnione, bardzo Panu dziękuję. Próbowałem do tej pory zgłębić temat notacji DH samodzielnie z podręcznika "Modelowanie i konstrukcja robotów", ale z samej książki było to dla mnie za trudne. Na tym materiale bardzo fajnie wszystko widać
@FizMat-WieslawZajiczek6 ай бұрын
Cieszę się, że materiał okazał się pomocny. Też kiedyś ,,rwałem sobie włosy z głowy'', gdy zgłębiałem to z podręcznika. Stąd motywacja do nagrania. Pozdrawiam serdecznie
@kaczordonald75366 ай бұрын
żadna kobieta nie oburzyla sie za tryb meski ? czy dziewczyn nie interesuja jakobiany ? 😁
@FizMat-WieslawZajiczek6 ай бұрын
Oj tam oj tam :)
@mtarnowski957 ай бұрын
Jest szansa na dowód? Nie rozumiem tego schematu tak dobrze, jak bym chciał. Wiem, czemu daje resztę z dzielenia - zgodnie z twierdzeniem Bézout to wartość wielomianu, którą można obliczyć z postaci Hornera. Mimo to nie wiem, czemu te kroki pośrednie zwracają iloraz.
@marcelowczarek61927 ай бұрын
wektory początków ukladów można jakoś wywnioskować, czy tutaj są one wiadome z góry? w01 i w12
@FizMat-WieslawZajiczek7 ай бұрын
Czy chodzi o wektory d_01 i d_12? W tym przykładzie są one zadane z góry i wskazują położenie początku jednego układu względem drugiego.
@ukasz40847 ай бұрын
Będzie z tego (robotyki) jakiś szerszy, płatny kurs czy tylko to co tu?
@FizMat-WieslawZajiczek7 ай бұрын
Na razie planuję serię nagrań powszechnie dostępnych na kanale, ale są one dość czasochłonne, stąd prośba o wsparcie. Pozdrawiam serdecznie
@stalowy_nadgar82247 ай бұрын
Ale materiał bardzo fajny
@stalowy_nadgar82247 ай бұрын
Trudny przykład jak na początek
@maciej123456787 ай бұрын
1:47 nic innego jak cechowanie czyli liczenie miary wektora względem formy a forma jest przestrzenią dualną do przestrzeni miary dobrze mowie?
@jakub81868 ай бұрын
Metodą szybkiego potęgowania można to wykonać 9 mnożeniami😂, nie trzeba żadnego Jordana
@FizMat-WieslawZajiczek7 ай бұрын
Jak najbardziej, jeśli zależy nam na samym wyniku i efektywności obliczeniowej, wtedy lepiej sprawdzi się metoda szybkiego potęgowania. Natomiast postać Jordana przydaje się do analizy jakościowej zachowania się układów dynamicznych reprezentowanych przez macierze. Ujawniając kanoniczną postać macierzy, pozwala lepiej je klasyfikować pod względem np. stabilności układów dynamicznych. Pozdrawiam serdecznie
@SolAngelicaa8 ай бұрын
nie mam pojęcia co oglądam ale życzę powodzenia
@FizMat-WieslawZajiczek8 ай бұрын
Dziękuję :)
@oribadyl80368 ай бұрын
Chłopie, łap suba z automatu, ten kanał to skarbnica wiedzy co widzę po tytułach innych filmów i już po tym filmiku widzę, że potrafisz zajebiście tłumaczyć
@shortpapamemes91579 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten materiał, długo tego szukałem. Czy ma Pan może jeszcze jakieś źródła dotyczące tej częstotliwości granicznej?
@FizMat-WieslawZajiczek9 ай бұрын
Cieszę się, że nagranie okazało się przydatne. Szerzej omawiam to na przykładach w moim kursie DSP, a poza tym pozostają głównie materiały anglojęzyczne, np. en.wikipedia.org/wiki/Nyquist%E2%80%93Shannon_sampling_theorem czy www.tutorialspoint.com/signals_and_systems/signals_sampling_theorem.htm Pozdrawiam serdecznie
@kacperzeabowski159010 ай бұрын
Beznadziejne wyjaśnienie
@FizMat-WieslawZajiczek9 ай бұрын
Nagranie to pomyślane było jako powtórka zbierająca wiedzę w pewną całość. Byłbym wdzięczny za wskazanie, które fragmenty wymagałyby większego doprecyzowania czy jaśniejszego tłumaczenia. Pozdrawiam serdecznie
@mateusztomaszewski920610 ай бұрын
Dziękuję za ten film i za wszystko co Pan robi.
@sonykrokett172010 ай бұрын
Zgadzam się z tą teoria. Ja napotykajac na jakiś problem np w automatyce robiłem sobie przerwę i uczyłem się np elektroniki, po jakimś czasie mój umysł na tyle "odpoczął" od automatyki że dane zagadnienie, które wczesnej sprawiało mi duży problem zalapalem od razu. Ja w tako sposob samodzielnie uczyłem się podstaw wyższej matematyki, fizyki, automatyki, elektroniki czy innych działów techniki, które byly dla mnie interesujące :)
@FizMat-WieslawZajiczek10 ай бұрын
Metoda ta jest szczególnie skuteczna, gdy robiąc przerwę w studiowaniu jednej dziedziny, zajmujemy się dziedziną pokrewną, tak jak to miało miejsce u Pana. Pozdrawiam serdecznie
@FizMat-WieslawZajiczek10 ай бұрын
Mała errata: dla formy w 3D reprezentowanej przez rodzinę płaszczyzn wartość phi(v) = 2, bo płaszczyzny, na której zaczyna się ten wektor, nie liczymy.
@sonykrokett172011 ай бұрын
Bardzo fajny kurs. Czy mógłby Pan polecić jakaś literaturę dotyczącą rachunku tensorowego, najlepiej coś dla laika w tym temacie i coś dla osób bardziej zaawansowanych. :)
@FizMat-WieslawZajiczek11 ай бұрын
Najbardziej ,,strawne" na początek podejście do rachunku tensorowego można znaleźć w książkach dotyczących teorii względności, np. klasyczna pozycja B. F. Schutza ,,Wstęp do ogólnej teorii względności" oraz anglojęzyczna ,,Gravitation" Misnera, Thorne'a i Wheelera. W następnej kolejności jako już bardziej rozbudowaną i usystematyzowaną pozycję polecam ,,Elementy analizy tensorowej'' prof. Leszka Sokołowskiego. Kończąc na klasyku ,,Rachunek tensorowy'' autorstwa J. L. Synge'a i A. Schilda. Pozdrawiam i życzę owocnej lektury!
@sonykrokett172011 ай бұрын
@@FizMat-WieslawZajiczek bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
@humusekz11 ай бұрын
super wyjasnione
@FizMat-WieslawZajiczek11 ай бұрын
Dziękuję
@holyshit92211 ай бұрын
Macierzy obrotu używałem do rozkładu QR bo łatwiej było mi rozpisać mnożenie przez macierze obrotów niż mnożenie przez macierze odbić Lewostronne mnożenie przez macierze obrotów modyfikuje tylko dwa wiersze Prawostronne mnożenie przez macierze obrotów modyfikuje tylko dwie kolumny (Mnożyłem lewostronne macierz A przez macierze G aby uzyskać macierz R Mnożyłem prawostronne macierz I przez macierze G^{T} aby uzyskać macierz Q) Koszt pojedynczego mnożenia przez macierz obrotu to O(n) operacji Do rozkładu QR potrzebne jest O(n^2) takich mnożeń bo pojedyncze mnożenie przez macierz obrotu daje tylko jedno zero Rozkładu QR użyłem do samodzielnej próby napisania algorytmu QR do numerycznego wyznaczania wartości własnych macierzy a także i pierwiastków równania wielomianowego (jako wartości własnych jednej z macierzy stowarzyszonych) Moja próba jest bardzo niedoskonała bo nie bardzo wiem jakie przesunięcie dobrać oraz jak zrealizować deflację Dla porównania pojedyncze mnożenie przez macierze odbić wymaga O(n^2) operacji a do rozkładu QR potrzebne jest O(n) mnożeń zatem rozkład QR wymaga O(n^3) operacji niezależnie od tego czy jest on zrealizowany przez mnożenie przez macierze obrotów czy też przez mnożenie przez macierze odbić O ile mnożenie przez macierze obrotów zarówno to lewostronne jak i prawostronne łatwo sobie rozpisać to nikt nie pokazuje jak efektywnie mnożyć przez macierze odbić
@holyshit92211 ай бұрын
To ja używałem już gotowych macierzy obrotów Po wymnożeniu macierzy A przez macierz G wyznaczałem jedynie wartość c=cos(theta) , s = sin(theta) tak aby mnożenie przez macierz obrotu zerowało wybrany element Sprowadzało się to do rozwiązania układu równań w którym to jedno równanie było jedynką trygonometryczne drugie równanie powstało z przyrównania wybranego elementu macierzy GA do zera Mnożenie przez macierz G(i,j) zerowało element a[j,i] macierzy
@xcashux11 ай бұрын
Namówił mnie Pan. Zasubskrybowałem
@FizMat-WieslawZajiczek11 ай бұрын
Bardzo się cieszę i witam na moim kanale. Jaka tematyka szczególnie by Pana interesowała pod kątem przyszłych nagrań?
@xcashux11 ай бұрын
@@FizMat-WieslawZajiczek rok temu zacząłem studia na wydziale Automatyka i Robotyka, więc raczej cokolwiek z tym związane. Nie mam sprecyzowanych upodobań w ów temacie ^^
@FizMat-WieslawZajiczek11 ай бұрын
@@xcashux To dobrze się składa, bo na ten rok planuję także nagrania a automatyki i robotyki, pozdrawiam
@J-lx1gr11 ай бұрын
Dzień dobry, Jak przekształcić podane równania, aby wprowadzić oś z? Czy należy wyliczyć Vz0 i podstawić do równania x(t)? Czy możliwe jest wyliczenie toru ruchu dla takich równań?
@FizMat-WieslawZajiczek11 ай бұрын
Gdy mamy jedno ciało, to oś x możemy zawsze wybrać w kierunku rzutu prędkości v0 na płaszczyznę styczną do powierzchni ziemi. Gdy jednak narzucony jest układ 3 osi, bo np. mamy 2 ciała, to oś ,,z'' wybieramy w kierunku wektora g, osie ,,x'' i ''y'' są styczne do powierzchni ziemi. Wtedy mając kąty v0 z osiami x i y równanie na x(t) pozostanie jak poprzednio, a y(t) będzie miało taką samą strukturę, tylko w miejscu v_0x będzie v_0y. Równanie na y(t) z nagrania stanie się równaniem na z(t), gdy v_0y zastąpimy przez v_0z. Pozdrawiam serdecznie