Theory of Optical Fibers
11:25
4 жыл бұрын
Detektor ptaków dodo
5:39
4 жыл бұрын
WYSOKIE NAPIĘCIA - POMIARY
24:05
5 жыл бұрын
Test of cheap multimeters
17:31
5 жыл бұрын
LASER to nie jest zabawka
10:32
5 жыл бұрын
Olszynka Grochowska
3:36
5 жыл бұрын
Replacing electrolytic capacitors
6:24
Retrospection
1:31
6 жыл бұрын
Święta 2018
1:38
6 жыл бұрын
Dust filter
1:50
6 жыл бұрын
Пікірлер
@Lukaszmajamen
@Lukaszmajamen Ай бұрын
Witam, temat znalazłem w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu. Potrzebuję uzyskać 5V AC, potrzebuję go do światełek marketowych za 35zł, LED 100szt., firmy CORTINA, model 600/21/LED, tylko że są 2 przewody i jak się zasili zgodnie z polaryzacją na wtyczce to świeci połowa światełek, a jak się zmieni polaryzacja to świeci druga połowa światełek. Żona chciała światełka na baterie i najlepiej z czasowym wyłącznikiem ale to już drugorzędna potrzeba.
@SalaScience
@SalaScience Ай бұрын
Ten zasilacz, który jest w zestawie pewno faktycznie jest AC, natomiast do tego generatora NE555 trzebaby i tak stopień mocy dorobić, bo prąd wyjściowy będzie za mały. Tutaj trzebaby po prostu zrobić zwykły zasilacz AC stabilizowany (albo nawet niestabilizowany jeżeli znamy prąd lub obciążenie).
@SalaScience
@SalaScience Ай бұрын
Ja tu widzę co prawda 31V zasilania a nie 5V. Poza tym po co do LED zrobili zasilanie naprzemiennie. Te diody są też pewno sterowane szeregowo sygnałem cyfrowym.
@Siodmy_kuzyn
@Siodmy_kuzyn Ай бұрын
Ostatnio kupiłem te "Ultralasery" Ogólnie bardzo fajna sprawa, ale raz jak zaświeciłem w okno (swoje), to odbiło się do mojego oka. Na szczęście nic mi się nie stało. Jesteś w stanie powiedzieć, czy odbita od np. szkła wiązka lasera jest niebezpieczna dla wzroku?
@SalaScience
@SalaScience Ай бұрын
Dobre pytanie 👍 To zależy od wielu czynników, czasu trwania takiego odbicia, kąta, a przede wszystkim mocy lasera. Dla laserów małej mocy krótkotrwałe odbicie nie jest zazwyczaj groźne, jednak przy laserach większej mocy, np. 3B i 4 nawet krótkotrwałe odbicie może stanowić zagrożenie. Dlatego też przy pracy z takimi laserami zdejmuje się zegarek, biżuterię i inne odbijające elementy.
@Siodmy_kuzyn
@Siodmy_kuzyn Ай бұрын
@SalaScience Na laserze jest napisane, że 5 mW
@SalaScience
@SalaScience Ай бұрын
Lasery o mocy 5 mW są laserami średniej mocy (klasa 3R) i przy krótkotrwałych odbiciach nie powinny stanowić zagrożenia. Od szyby odbija się około 4% światła. Natomiast bezpośrednie spojrzenie w laser, szczególnie celowe, jest już niebezpieczne. Inny problem z laserami opisanymi jako 1 mW czy 5 mW jest taki, że ich moc jest czasami dużo wyższa. Mówię o tym między innymi w filmie. Mam kilka laserów opisanych jako 5 mW i żaden nie ma tych 5 mW, tylko raczej od 7 mW do 10 mW, to nadal niewielka moc i przy krótkotrwałych odbiciach nie stanowi zagrożenia, natomiast patrzenie w takie odbicie celowo już może stwarzać zagrożenie. Mam też kilka wskaźników, ale muszę je pomierzyć, bo mam wrażenie, że mają grubo powyżej 5mW. Jeżeli po oślepieniu przez laser nie ma powidoku albo powidok szybko znika, to zazwyczaj nic się nie powinno stać, natomiast jeżeli powidok utrzymuje się długo, to trzeba udać się do lekarza. Im szybciej tym lepsze rokowanie.
@dominikk.7405
@dominikk.7405 2 ай бұрын
Hej a możesz podać ten kod do zaświecenia diodą?
@SalaScience
@SalaScience 2 ай бұрын
Wszystko jest omówione w naszym filmie (dla Windowsa) kzbin.info/www/bejne/foevh6iXn9CKgsU Dla systemu Linux też nagraliśmy poradnik kzbin.info/www/bejne/rWqZo2WKdtiqrtE
@mateuszlucki8951
@mateuszlucki8951 2 ай бұрын
Jak wyglada oprawa laserowa imprez muzycznych. .to przestepstwo
@mateuszlucki8951
@mateuszlucki8951 2 ай бұрын
Nie ma nic gluoszego ..nad nowe technologie dla nieswiadomych konsekwencji
@dominikk.7405
@dominikk.7405 2 ай бұрын
dobrze rozumiem że na koniec filmu zgrano kod do programatora?
@SalaScience
@SalaScience 2 ай бұрын
Tak, na koniec program przy użyciu programatora został wgrany do pamięci mikrokontrolera AVR.
@ramzesik1995
@ramzesik1995 2 ай бұрын
Z resajklingiem 😂
@robertsiwal4237
@robertsiwal4237 3 ай бұрын
Ty dlaczego nieładujemy zimnego akumulatora Ładowanie zimnego akumulatora może być nieefektywne, a także ryzykowne dla jego trwałości. Oto kilka powodów: Chemia akumulatora: Akumulatory działają najlepiej w określonym zakresie temperatur. W niskich temperaturach reakcje chemiczne wewnątrz akumulatora są spowolnione, co oznacza, że ładowanie może być nieefektywne.
@lidenbrock717
@lidenbrock717 3 ай бұрын
good explication, thanks!
@Optimuseq
@Optimuseq 3 ай бұрын
What is the name of this what u use to write on using pen?
@krzysztof8813
@krzysztof8813 4 ай бұрын
Krótko - konkretnie - profesjonalnie 👍 Pozdrawiam 🖐
@ZPDU
@ZPDU 4 ай бұрын
5 lat minęło a temat zawsze aktualny. Pozdrawiam serdecznie
@arekpietrzak8357
@arekpietrzak8357 5 ай бұрын
Naprawdę super książka!
@krystyna1438
@krystyna1438 6 ай бұрын
Wystawianie przedmiotu na cały dzień na słońce, też go zdezyfnekuje?
@SalaScience
@SalaScience 6 ай бұрын
Promieniowanie UVC pochodzące od słońca jest niemal całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową, przez co nie dociera do Ziemi. Wystawienie przedmiotu na słońce ma jednak działanie dezynfekujące z uwagi na UVB i UVA, oraz przez zwiększenie temperatury powodujące osuszanie i odparowanie wody, co prowadzi do usunięcia bakterii i wirusów. Niewiele mikroorganizmów jest w stanie egzystować bez wody. Przedmiot należy wystawić na dłuższy czas, kilkanaście minut nie wystarczy, ale już kilka godzin może mieć wpływ.
@CeZero4
@CeZero4 6 ай бұрын
Ja kupilem sobie taki dt9208a jakies 30 lat temu. I musze powiedziec, ze to jest zupelnie inny miernik niz wszystkie te wspolczesne dt9208a. Moj co prawda jest mocno obity, rozklekotany - ale ciagle dziala. Mam tez znacznie lepsze mierniki, ale ten ma jedna rzecz, ktorej zaden inny miernik od specjalizowanych nie posiada. Ta rzecza jest zakres pomiarowy dla omomierza do 2000M (2 Gohm). Ktos kto ociera sie o mikrofony pojemnosciowe, moze sie spotykac z rezystorami w nich uzytymi rzedu 300M... 1G.
@spinalgrey3600
@spinalgrey3600 7 ай бұрын
okey a jak zrobić taki wskaźnik by pokazywał pobieraną moc? czy ewentualnie są elektroniczne watomierze które by nadały sie do takiej roli wyświetlania pobieranej mocy? W moim projekcie jest to dość istotny parametr, wzmacniacz przewidziany jest na 100w na kanał, a głośniki mogą przyjąć maksymalnie 12w mocy rms
@SalaScience
@SalaScience 7 ай бұрын
Żeby zmierzyć moc sygnału audio, czyli takiego który nie jest okresowy, trzeba by mierzyć jednocześnie napięcie i prąd. Istnieją analogowe watomierze posiadające wskazówkę, są to urządzenia złożone z dwóch zestawów cewek. Jedna odpowiada za pomiar prądu, druga za pomiar napięcia. Alternatywnie można też zrobić jakiś układ elektroniczny, ale będzie to znacznie bardziej skomplikowane niż to co pokazujemy na filmie. Nie znaczy, że jest to w ogólności bardzo skomplikowane, ale jednak trzeba w to włożyć trochę więcej pracy i zastosować więcej elementów.
@spinalgrey3600
@spinalgrey3600 7 ай бұрын
@@SalaScience czyli dobrze rozumiem, że wystarczy tak na prawdę kupić watomierz analogowy i wpiąć jego amperomierz jak na filmie, a woltomierz w szeregu z napięciem dodatnim i powinno wszystko działać? Jeśli tak to, też bym nie chciał, by wskazówka latała za bardzo, co mógłbym zrobić, by powoli opadała?
@SalaScience
@SalaScience 7 ай бұрын
Problem jest taki, że watomierze są projektowane zazwyczaj pod kątem prądu zmiennego o częstotliwości ok. 50Hz, zazwyczaj to działa do góra kilkuset herców. Na sygnał audio o częstotliwości kHz nie będzie dobrze reagować. Nie wiem tylko do czego Ci pomiar mocy sygnału audio? Jaki jest cel?
@spinalgrey3600
@spinalgrey3600 7 ай бұрын
@@SalaScience właściwie nie jest mi ten pomiar do życia jakoś mocno potrzebny, gdyby takie urządzenie było banalne do skonstruowania to chociażby dla samej ciekawości mógłbym sprawdzić faktyczną sprawność głośników przy danej mocy, choć w praktyce przecież to wyliczają kalkulatory do obliczania kolumn pod głośniki itd. Osobiście taka skala bardziej, by mi pasowała estetycznie i w ogóle coś by mi mówiła, gdzie latająca wskazówka w zakresie - 20+4db nie mówi mi totalnie nic, jakieś absurdalne wartości, gdyby wskazówka pokazywała łączna pobierana móc w okresie czasu, Załóżmy że maksymalna używana móc w przeciągu 0.5-5 sekund, to już taki parametr miałby jakikolwiek sens, by w ogóle go mieć w wzmacniaczu, mógłbym przykładowo sobie mniej więcej wysterowac głośniki na pobór np 5W przy tych założeniach. Naszła mnie właściwie teraz taka myśl, czy właściwie to co chce osiągnąć nie jestem w stanie zrobić, za pomocą wpięcia watomierza już właściwie w obwód zasilania zaraz przed transformatorem wzmacniacza?
@spinalgrey3600
@spinalgrey3600 7 ай бұрын
Czy ja dobrze myślę? Jako, że napięcie w sieci jest stale, a moc to napięcie razy natężenie (pominę pojęcie mocy biernej i czynnej, bo nie wiem czy ma to znacznie w przypadku wzmacniacza z zasilaniem z transformatora) Więc czy teoretycznie mógłbym przemnozyc skalę amperomierza Razy 230 i uzyskać wynik w watach ( zakładam, że napięcie jest z grubsza stałe, w końcu równie dobrze w ciągu dnia może się zmienić o kilka wolt co może mieć jakieś znaczenie, z pewnością stworzy to błąd pomiaru) Czy ogółem taka koncepcja w ogóle nie ma większego sensu? Stratami wzmacniacza też bym się nie przejmował, bo mowa o klasie T, która osiąga ponad 90%sprawności.
@nick45be
@nick45be 8 ай бұрын
Why in 8:13 you say that cos(beta) is complex? Shouldn't be cos(0°) in the total reflection case?
@SalaScience
@SalaScience 8 ай бұрын
Nope, cos(beta) is complex because in case of TIR (total internal reflection) there is no transmitted beam. Only for the critical angle you have beta=pi/2. When you have TIR the Snell's law still holds, but the angle becomes complex.
@mahmudurrahman1696
@mahmudurrahman1696 8 ай бұрын
Nicely Explained, Thanks
@VVSDIAMONDBURRR
@VVSDIAMONDBURRR 9 ай бұрын
Kupiłem dzisiaj taki za 2.70 PLN z darmową wysyłką, zobaczymy co to będzie 😊
@SalaScience
@SalaScience 9 ай бұрын
W takiej cenie to nawet warto dla samej plastikowej obudowy 😁 Przy takich cenach ja się zawsze zastanawiam za co płacę, czy za kable czy za obudowę czy za części elektroniczne, bo jakbym to kupował osobno, to bym więcej zapłacił 😉
@yasminakeriti1152
@yasminakeriti1152 9 ай бұрын
Wow well explained, thanks !
@powermachine7796
@powermachine7796 10 ай бұрын
Witam znalazłem lampę którą ludzie kupuja (chinska ) i ma w opisie napisne dlugosc fali od 100 do 280nm czy to zbaczy ze przepracajac 124nm bedzid bardzo rakotwircze ? Ten parametr może być wysyany z palca ale w chinach szprzedaja wszystko szczegolnie bez zadnych certyfikatów ue
@Radek7
@Radek7 10 ай бұрын
Witam jak byś mi polecił ten miernik dt9205a to bym ci odesłał ten miernik wysmarowany czarnym lepikiem i silikonem i bym dołączył kartke z napisem że wartość kondensatorów jest bardzo ważna w naprawie sprzętu Audio hi-fi i pomyśl sobie o tym że skoro pomiar temperatury i test obwodu (brzęczyk) stanowi ogromny problem dla tych chińskich bubli czyli dla tych mierników żaden z tych mierników nie nadaje sie do mierzenia napięcia natężenia i rezystancji i innych pomiarów nawet w pomiarze kHz sie gubią te buble więc moim zdaniem zakup takich mierników to jest po prostu strata pieniędzy pozdrawiam
@SalaScience
@SalaScience 10 ай бұрын
Lepik i silikon mam, nie potrzeba. To są bardzo proste i bardzo tanie mierniki do zgrubnych pomiarów. Jeżeli ktoś chce projektować układy bardzo wysokiej jakości, to nawet mierniki za kilkaset złotych się do tego nijak nie nadają. Nie ta jakość, nie ta półka cenowa. Do kondensatorów, to już się przyda mostek RLC, z wyborem częstotliwości pomiaru.
@asihsetiarini4829
@asihsetiarini4829 11 ай бұрын
I still confuse how to calculate the angle. could you give me an example how to calculate angle in fundamental mode?
@asihsetiarini4829
@asihsetiarini4829 11 ай бұрын
Could you give me the reference for the phase shift equation?
@michallesz2
@michallesz2 Жыл бұрын
Stosując układy 78xx do zasilaczy można w dowolny sposób dopasować napięcie stabilizujące poprzez dodanie diody stabilizującej podłączonej między masą układu 78xx a masą zasilacza. Na przykład dla uzyskania stabilizowanego 9 wolt można skorzystać ze stabilizatora 5V + dioda prostownicza na 4,7V
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Masz rację, można to zrobić poprzez podniesienie potencjału pinu masy stabilizatora. Masz oczywiście na myśli diodę Zenera 4v7, a nie prostowniczą. Takie rozwiązanie nie jest jednak idealne, ale można tak zrobić. Co prawda dzisiaj prościej jest zastosować przetwornicę albo dedykowany stabilizator.
@michallesz2
@michallesz2 Жыл бұрын
@@SalaScience Dioda Zenera i dioda prostownicza to jest to samo tylko inaczej powiedziane.
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
@@michallesz2 No nie. Dioda Zenera i dioda prostownicza to nie jest to samo. W szczególności jeżeli patrzymy na pracę diody w kierunku zaporowym, czyli tak jak w tym przypadku! Charakterystyka jest inna, napięcia przebicia są inne. Nie można powiedzieć, że jest to to samo.
@maybe-d9v
@maybe-d9v Жыл бұрын
I don't know why i need it. But it's interesting.
@zodiak865
@zodiak865 Жыл бұрын
Przydatny zabytek .
@janwojtusiak6145
@janwojtusiak6145 Жыл бұрын
No na pewno dosyć ciekawym tematem jest ultrafiolet bo rzadkim też zjawiskiem
@Survivalowy
@Survivalowy Жыл бұрын
Dziękuję za odcinek, czy mógłby Pan napisać w którym miejscu na schemacie wstawił Pan zielony LED.
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Na schemacie brakuje akurat diody LED. Można ją wstawić pomiędzy wejścia INPUT oraz GND (masa), oczywiście dodając w szeregu odpowiedni rezystor zależny od napięcia wejściowego. Dla Vin poniżej 12V może to być rezystor 1kom.
@Survivalowy
@Survivalowy Жыл бұрын
@@SalaScience Dziękuje za szybką odpowiedź, tak właśnie się później domyśliłem, że nie ma na schemacie bo w zależności od napięcia wejściowego za każdym razem będzie inny rezystor. Schemat niedługo przygotuję sobie na płytce stykowej. Pozdrawiam
@123tvman_is_here
@123tvman_is_here Жыл бұрын
Nie ja wiem kto to jest taki kanał laserowy i to on
@jacekwis512
@jacekwis512 Жыл бұрын
Ty mówisz audio Ale głupi nie jesteś Ale dla czego nie zauważasz że te schematy można zastosować do generatora darmowej energii Może nie do końca darmowej ale powielanej nadprodukcji energii
@dimviesel
@dimviesel Жыл бұрын
Lambda Lambda Lambda 😏 ^ ^ ^
@mohammadheydari5114
@mohammadheydari5114 Жыл бұрын
Excellent!
@jacobvandijk6525
@jacobvandijk6525 Жыл бұрын
It would be if he was aware of his camera-views. He wasn't.
@kubek1m238
@kubek1m238 Жыл бұрын
Cześć mam pytanie niezbyt się znam mierząc napięcie zmienne analogowym miernikiem na akumulatorze 12v wychodzą normalne wyniki natomiast mierząc to samo cyfrowym wychodzą wszędzie 0, dlaczego tak jest ?
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Miernik analogowy na wejściu AC może mieć prostownik, który prostuje napięcie do DC, stąd możesz coś zmierzyć. Miernik cyfrowy ma na wejściu ten czy inny przetwornik ADC, stąd wskazuje 0 ponieważ składowa zmienna jest zerowa.
@kubek1m238
@kubek1m238 Жыл бұрын
@@SalaScience dziękuję bardzo za odpowiedź
@VerQaGames
@VerQaGames Жыл бұрын
A jeśli dla ciekawości spojrzałam, na mnie niż sekundę w czerwony laser to coś mi grozi? Bo ja się za bardzo boję żeby obejrzeć cały film, wszystko widzę dobrze 😢
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Zależy od mocy lasera. Jeżeli moc lasera jest mniejsza od 5mW to zazwyczaj krótkotrwałe spojrzenie nie powoduje żadnych uszkodzeń wzroku. Jeżeli nie występuje powidok to zazwyczaj nic się nie stało. Powidok to wrażenie spowodowane spojrzeniem w jasne źródło światła, np. w Słońce, jasną żarówkę czy właśnie laser. Jeżeli powidok utrzymuje się przez dłuższy czas to trzeba udać się do lekarza.
@VerQaGames
@VerQaGames Жыл бұрын
@@SalaScience dziękuję, na szczęście nie mam nic takiego ☺
@jaroslawpytko2615
@jaroslawpytko2615 Жыл бұрын
Witaj pytanko ode mnie Kupilem akumulatorek CR2 3V bo taka bateria przychodzi mi do dalmierza .Mierzac napiecie zwyklej baterii np. varta ma ona jako nowa 3v akumulatorek ktory kupilem ładowarka wykryla jako baterie lit.jon i zaczela ladowac osiagajac 4.20v poczym zakonczyla ladowanie -ladowarka to nitecore d4 . Po zmierzeniu baterii multimetrem ma ona jakies 3.60v i tu pytanie czy moge urzywac taka baterie z wiekszym napieciem czy jednak ja ladowac powiedzmy tylko do 3v ? Akumulator ma pojemnosc 200mah
@racer0652
@racer0652 Жыл бұрын
Oj mi się zdarzało zasilić diodę prądem 100 mA i nic się z nią nie działo ;)
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Zależy jaka dioda 🙂 Popularne LED mają prądy przewodzenia ok. 5-20mA. Są też takie na 50-100mA. Mówimy oczywiście o niewielkich LED w obudowie np. 3mm/5mm.
@racer0652
@racer0652 Жыл бұрын
​@@SalaSciencew przypaku diody czerwonej czy niebieskiej, nie zauważyłem znaczącej różnicy, jednak zielona przy wysokich wartościach prądu zaczyna świecić na żółto😂
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
@@racer0652 Zmiana koloru związana może być ze zmianą temperatury złącza oraz tym że diody zielone czasami były robione jako połączenie diody żółtej i niebieskiej . Poza tym większy prąd znacząco skraca żywotność diody.
@michadenka6274
@michadenka6274 Жыл бұрын
Czy możliwe jest stworzenie takiego zasilacza, ale o wydajności 3A?
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Tak, spójrz na noty katalogowe układów LM150 lub LM350.
@treborw6140
@treborw6140 Жыл бұрын
Chyba muszę jakąś starą baterię paluszka rozwalić żeby tam znaleźć w środku grafit R20
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Prościej wziąć gruby grafit do ołówków. :)
@treborw6140
@treborw6140 Жыл бұрын
@@SalaScience faktycznie dzięki
@sawekszuszwalak7276
@sawekszuszwalak7276 Жыл бұрын
Niby to pracuje lecz nie przekonuje mnie co do już wmontowanych orginalnie VU Meter nie widzę by łapał tonów wysokich :(
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
To jest bardzo prosty układ. W większości tanich sprzętów są podobne układy. Dużym problemem jest to, że zwykły woltomierz wychyłowy ma inną mechanikę, inaczej zachowuje się dynamicznie w porównaniu do VU metrów. Możesz spróbować zmienić wartość kondensatora i dobrać go empirycznie.
@andrzejporeda7281
@andrzejporeda7281 Жыл бұрын
A czy przypomocy sody kustycznej można i zwykłej soli też przeprowadzać taki sam proces czyszczenia tak jak jest pokazany na tym całym filmiku pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍👍🇵🇱
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Soda kaustyczna to wodorotlenek sodu, to prędzej spowoduje korozję niż pomoże. A zwykła sól, czyli chlorek sodu, też się przeciętnie nadaje. Można za to użyć sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu) lub węglanu sodu.
@pawelskiba5169
@pawelskiba5169 9 ай бұрын
@@SalaScience Nie spowoduje korozji. Nie opowiadaj bzdur.
@badyll270
@badyll270 Жыл бұрын
Super materiał!!! Jak wygląda ochrona wzroku przy pracy z laserami? I jak wyglada sprawa laserów w grach np w laser tag, albo w korytarzu gdzie są widoczne wiązki lasera i musimy ich unikać. Czy to też są lasery?
@dawidmarciniak9128
@dawidmarciniak9128 Жыл бұрын
Jaka temperatura na lutownicy była?
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Do rozlutowywania zazwyczaj stosuje się 340-400*C. Zacznij od 340-350*C i ewentualnie zwiększaj. Temperatury 400*C i wyżej stosuje się rzadko, nie mówiąc o tym że dużo szybciej zużywają lutownicę. Tak więc jeżeli już to na krótko. Na filmie temperatura nie musiała być duża, coś nieco powyżej 350*C, ale to stare spoiwa ołowiowe, montaż przewlekany, duże luty. Przy nowych spoiwach bezołowiowych będzie trudniej, mają większą temperaturę topnienia.
@dawidmarciniak9128
@dawidmarciniak9128 Жыл бұрын
@@SalaScience Dzięki za pomoc👍Kupiłem kondensator 16v 470 uf i jest zdecydowanie mniejszy jak ten stary do wymiany,ale parametry ma te same czyli 16v 470uf wymieniać czy to jest niebezpieczne?
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
Niebezpieczne to nie jest. Mniejszy kondensator może (nie musi) mieć wyższe ESR, więc może nieco gorzej działać np. w układach zasilania. Będzie miał mniejszą wydajność prądową. Do takich układów jak telewizory, monitory czy płyty główne komputerów stosuje się kondensatory elektrolityczne o niskim ESR, (ang. low ESR).
@dawidmarciniak9128
@dawidmarciniak9128 Жыл бұрын
@@SalaScience Tzn parametrami jest taki sam ale wielkością nie,ale widzę że wielkość tego starego jak sprawdzam w internecie to nie ma nigdzie,wszystkie już mniejsze produkują taki jak kupilem tv jest z 2013.Tamte stare te nie były Low ESR,to mam teraz jeden założyć inny?
@SalaScience
@SalaScience Жыл бұрын
@@dawidmarciniak9128 Jeżeli parametry napięcia i pojemności się zgadzają to możesz taki wlutować, w szczególności, że piszesz że inne też nie były low ESR. Rozmiar kondensatora nie ma znaczenia, można jedynie przypuszczać, że ma wyższe ESR. Poza tym tamte kondensatory są stare, trochę inna technologia, stąd mogą być większe.
@PolandGaming
@PolandGaming Жыл бұрын
świetni film edukacyjny dla np dzieci. polecam
@MaacAbra
@MaacAbra Жыл бұрын
Jasne, że mam pytanie: jakie są proporcje kalafonii do alkoholu >95%? Ile gram na ile ml?
@Envai_Çesit
@Envai_Çesit Жыл бұрын
Güzel video
@mariuszsieniek7333
@mariuszsieniek7333 Жыл бұрын
Witam mam pytanie czy można taki amperomierz podłączyć pod komputer pc i gdzie go podłączyć?
@panje2b657
@panje2b657 2 жыл бұрын
Jakie powinny być prawidłowe proporce? Powiedzmy na 50 ml płynu ile gramów kalafoniowego proszku?
@Blue-nu1fv
@Blue-nu1fv 2 жыл бұрын
Dzieki, udalo sie podalodwac baterie 9V Duracell ktora pracowala w multimetrze. Ładowanie przez zasilacz laboratoryjny..👍
@SalaScience
@SalaScience 2 жыл бұрын
Ale mam nadzieję, że z ogranicznikiem prądowym. 🙂
@mishuk2008
@mishuk2008 2 жыл бұрын
Nice analytic explanation! If the medium is isotropic, but lossy, will the phase velocity and the group velocity be the same? Thank you!
@SalaScience
@SalaScience 2 жыл бұрын
If the medium is lossy it typically means that it is dispersive. In such case phase and group velocities are not equal. Moreover group velocity loses its meaning in lossy or gainful materials. In such media group velocity can exceed the speed of light in vacuum. The phase velocity can also in some cases (for UV or Xrays or near resonance) exceed the speed of light. However, such phenomena occur in different circumstances for phase and group velocities, so these velocities are not equal. None of these cases violate causality, as the information still cannot be transferred with the speed greater than the speed of light in vacuum.
@DihoRaz839
@DihoRaz839 2 жыл бұрын
a jak bezpiecznie z niego skorzystać tak aby sobie i innym nie zrobić krzywdy
@mefju766
@mefju766 Жыл бұрын
Nigdy nie świeć w ludzi, zwierzęta, okna, samoloty i inne miejsca gdzie mogą przebywać ludzie. Zanim gdzieś zaświecisz upewnij się że w tym miejscu nie ma żadnych ludzi i wiązka lasera nie odbije się w takie miejsce np od szkła. Bardzo uważaj na oczy bo ułamek sekundy wystarczy aby poważnie uszkodzić sobie wzrok.