5 lat minęło a temat zawsze aktualny. Pozdrawiam serdecznie
@tadeuszserafin27865 жыл бұрын
bardzo dobry filmik bez niepotrzebnych przedłużeń,jednym słowem konkretny,pozdrawiam
@zodiak865 Жыл бұрын
Przydatny zabytek .
@smuuutas4223 жыл бұрын
Mam pytanie, wybuchł mi kondensator i folijka się stopiła. Skąd mam wiedzieć jaki kondensator był zamontowany?
@SalaScience3 жыл бұрын
To trudna sprawa, bo z tych resztek się raczej nic nie da ani odczytać ani zmierzyć. Musisz spojrzeć na układ i prześledzić, w którym miejscu znajduje się kondensator i odgadnąć jaką rolę pełnił. Najlepiej by było dysponować schematem. Jeżeli wiesz jakie mniej więcej napięcia panują w układzie to daj kondensator o napięciu maksymalnym 2 do 3 razy wyższym. Poza tym trzeba odgadnąć pojemność, a to zależy od tego co ten kondensator miał robić. Jeżeli był dużych rozmiarów to prawdopodobnie filtrował zasilanie, ale nie jest to pewne. Gdyby tak było to pewno pojemność 1000uF i więcej jest dobrym punktem wyjścia. Najlepiej poszukać schematu lub jakich zdjęć podobnych układów albo tak jak pisałem prześledzić gdzie kondensator jest umieszczony. Poza tym musisz wiedzieć gdzie ma być minus kondensatora czyli niższy potencjał. Masa nie zawsze ma niższy potencjał! Popatrz też czy inne kondensatory elektrolityczne nie są wstawione równolegle do tego który się uszkodził. Polaryzaja, czyli podłączenie minusa powinno być w nich prawdopodobnie takie samo.
@IREKWWSL3 жыл бұрын
Witam. Czy przy wymianie kondensatorów w starym sprzęcie sprzed ponad trzydziestu lat trzeba sztywno trzymać się napięć na kondensatorach? Czyli jeśli na określonym module jest zasilanie 12v, to czy można kondensator o napięciu roboczym 50v można zastąpić go na kondensator o nap. rob. 25v? I czy wymiana kondensatorów na nowe nie pogarsza parametrów układu i czy bardziej obciąża zasilacz poprzez wzrost ESR mając na uwadze to, że dzisiaj kondensatory są mniejsze w porównaniu z tymi sprzed kilku dekad?
@SalaScience3 жыл бұрын
Kondensator o wyższym napięciu pracy będzie miał niższy ESR. Można teoretycznie wymienić na kondensatory o napięciu 25V pod warunkiem że nie ma tam napięć wyższych nic 12V. Lepiej jest zostawić jakiś większy zapas i dać kondensatory na 50V lub chociażby 35V.
@Rysiek_0.7_na_raz3 жыл бұрын
"oczy mogą się wam jeszcze przydać" xDD Ale teraz poważnie: jak rozładować kondensator na płytce wyjętej z takiego np. monitora albo pralki? Ogólne informacje są w formie pisanej ale fajnie gdyby pojawił się filmik.
@marcinrychu99643 жыл бұрын
A jak nagrzejemy taka nóżkę kondensatora to przypadkiem nie uszkodzisz kondensatora w środku ?
@SalaScience3 жыл бұрын
Jak będziesz bardzo długo nagrzewał to tak, ale większość elementów wytrzyma minimum kilka sekund lutowania. Standardowo element musi wtyrzymać minimum 10 sekund w stałej temperaturze 250*C. Nawet jak lutujesz przy temp. 350*C to i tak zanim element się rozgrzeje to minie chwila. Poza tym jest gradient temperatury na grocie, sam element też odprowadza ciepło. Spokojnie. Trochę wprawy i lutowanie będzie zajmowało Ci 2-3 sekundy.
@dawidmarciniak9128 Жыл бұрын
Jaka temperatura na lutownicy była?
@SalaScience Жыл бұрын
Do rozlutowywania zazwyczaj stosuje się 340-400*C. Zacznij od 340-350*C i ewentualnie zwiększaj. Temperatury 400*C i wyżej stosuje się rzadko, nie mówiąc o tym że dużo szybciej zużywają lutownicę. Tak więc jeżeli już to na krótko. Na filmie temperatura nie musiała być duża, coś nieco powyżej 350*C, ale to stare spoiwa ołowiowe, montaż przewlekany, duże luty. Przy nowych spoiwach bezołowiowych będzie trudniej, mają większą temperaturę topnienia.
@dawidmarciniak9128 Жыл бұрын
@@SalaScience Dzięki za pomoc👍Kupiłem kondensator 16v 470 uf i jest zdecydowanie mniejszy jak ten stary do wymiany,ale parametry ma te same czyli 16v 470uf wymieniać czy to jest niebezpieczne?
@SalaScience Жыл бұрын
Niebezpieczne to nie jest. Mniejszy kondensator może (nie musi) mieć wyższe ESR, więc może nieco gorzej działać np. w układach zasilania. Będzie miał mniejszą wydajność prądową. Do takich układów jak telewizory, monitory czy płyty główne komputerów stosuje się kondensatory elektrolityczne o niskim ESR, (ang. low ESR).
@dawidmarciniak9128 Жыл бұрын
@@SalaScience Tzn parametrami jest taki sam ale wielkością nie,ale widzę że wielkość tego starego jak sprawdzam w internecie to nie ma nigdzie,wszystkie już mniejsze produkują taki jak kupilem tv jest z 2013.Tamte stare te nie były Low ESR,to mam teraz jeden założyć inny?
@SalaScience Жыл бұрын
@@dawidmarciniak9128 Jeżeli parametry napięcia i pojemności się zgadzają to możesz taki wlutować, w szczególności, że piszesz że inne też nie były low ESR. Rozmiar kondensatora nie ma znaczenia, można jedynie przypuszczać, że ma wyższe ESR. Poza tym tamte kondensatory są stare, trochę inna technologia, stąd mogą być większe.
@NecrosDeus4 жыл бұрын
Jak ten kondensator elektrolityczny z lat 70'tych jest dobry w 2019 roku to ja jestem biskupem chyba, i to Rzymu! 😜
@lukasz198845 жыл бұрын
Super kanał prowadzisz jestem subskrybentem twojego kanału proszę o subskrybcję mojego kanału z góry dziękuję i pozdrawiam
@wojtas-45 жыл бұрын
Nie zostawia się (PRZESTRZENI); to jest olbrzymi błąd, kondensator się kiwa!, dochodzi do oderwania ścieżki, a nawet przerwania w sposób samoistny albo po prostu w przypadku przypadkowego naciśnięcia.
@SalaScience5 жыл бұрын
Podczas lutowania wyprowadzenia elementów ulegają wydłużeniu z powodu wzrostu temperatury. Jeżeli nie pozostawi się minimalnej przestrzeni, rzędu 1-2mm, pomiędzy elementem a płytką, to po ostygnięciu wyprowadzenia się skurczą i wprowadzą naprężenia. Wyprowadzenia kondensatora będą wyrywane. Ponadto, podczas cyklicznego włączania i wyłączania urządzenia element będzie pracował termicznie, rozszerzał się i kurczył, co prędzej czy później doprowadzi do jego uszkodzenia. Problem ten pojawiał się w wielu urządzeniach komercyjnych, w tym komputerach znanych firm. Dlatego też pozostawia się minimalną przestrzeń aby uniknąć wpływu efektów termicznych. W przypadku lepszych kondensatorów mają one wbudowane specjalne podkładki. Jeżeli płytka jest dobrze wykonana, dobrze polutowana to nic się nie będzie odrywać ani kiwać. Użytkownik zazwyczaj nie ma bezpośredniego dostępu do płytki PCB. Natomiast jeżeli kondensator jest bardzo duży lub urządzenie ma pracować w środowisku, w którym występują wibracje, to można taki kondensator dodatkowo z jednej strony podkleić.