Oglądając ten odcinek człowiek zaczyna rozumieć jak niskich lotów są przyjęte w Polsce standardy życia politycznego.
@sawomirkrzepkowski6727 Жыл бұрын
to nie są standardy nasze to są światowe standardy :( walczymy o pokój aż się leje krew
@einerus Жыл бұрын
Jakby standardy miały być tak absurdalne jak tutaj przedstawiają to cały sektor NGO musiałby zniknąć bo nic nie mógłby załatwić, a polityc byliby jedynie w swojej wieży z kości słoniowej robiąc show na wiecach wyborczych i niewiele więcej. Tutaj równają niemal NGO z prywatnymi firmami i jak cała lewica mają wstręt do tego co niepaństwowe.
@MiracleAgeGKS Жыл бұрын
I czym jest sejmowa "Lewica".
@Lurker0111 ай бұрын
Oj to wiemy od dawna. Klasa polityczna wywodzi się przecież z ulicy albo PZPR. Ewentualnie wychowanków tych środowisk. Resztę kreują marketingowcy.
@maciekrafaowski6635 Жыл бұрын
Zaangażowanie się WOŚPu w wybory kampanią WYGRAMY (z ledwo widoczną „z sepsą”) wzbudziło we mnie spory niesmak. I to pomimo niechęci do poprzednio rządzącej opcji politycznej. Wiarygodność traci się tylko raz, a WOŚP chyba nie powinno być chałupniczym „SuperPACem” koalicji obywatelskiej.
@AAABBB-s3f Жыл бұрын
Szczególnie przystanek dla wiadomo kogo, misia co przyjął gogo.
@jezalb2710 Жыл бұрын
Owsiak nie angażował się po stronie K.O.
@AAABBB-s3f Жыл бұрын
mówię tu o eliksirze @@jezalb2710
@jezalb2710 Жыл бұрын
@@tomaszwoski1167 wiesz jak to jest: uderz w stół, nożyce się odezwą
@marraj5860 Жыл бұрын
@@jezalb2710 Przecież jawnie się angażuje...
@dawidsajewski3337 Жыл бұрын
Lubię Was oglądać, bo po latach mam podobne przemyślenia w wielu tematach. Z drugiej strony jak tego słucham czuję wewnętrzną irytację i rosnącą niechęć do tego państwa. Pozdrawiam!
@haek9555 Жыл бұрын
Myślę, że po tym odcinku spokojnie możemy już powoli zamawiać transparenty "Uwolnić Dymka i Giełzaka", żebyśmy nie stali pod uśmiechniętym aresztem z pustymi rękoma ;D
@mowdpl Жыл бұрын
Dobry kanał. Pokazuje jaka jest przepaść między lewicą, a lewactwem. Jeśli może być w naszym Narodzie kiedyś poczucie wspólnoty niezależnej od poglądów politycznych to właśnie dzięki tak prezentowanym poglądom. Pozdrawiam - antylewak.
@Lurker0111 ай бұрын
Myślę podobnie.
@TorrioPL Жыл бұрын
Szacun za poruszenie tematu. Ja nigdy nie byłem jakoś zainteresowany całym przedsięwzięciem. Jak bylem młody to mama dała mi pieniążek, abym mógł dostać serduszko i tyle. Natomiast chuj mnie bierze, gdy od jakiegoś czasu terminal płatniczy w LIDLU pyta czy chce coś przeznaczyć na WoSP, gdzie muszę odpowiedzieć naciskając czerwony X. Widzę całą tą hipokryzję i biznes osób w około.
@tymonpiorowski6724 Жыл бұрын
Serio terminal w Lidlu o to pyta? Jprdl...
@SirBukos Жыл бұрын
XD
@MarcinB1994 Жыл бұрын
@@tymonpiorowski6724 Pyta, potwierdzam, i w Biedronce chyba też.
@michag738 Жыл бұрын
Jestem z natury konserwatystą i wolnorynkowcą, ale subskrybuję Wasz kanał i z uwagą oraz szacunkiem odnoszę się do Waszych poglądów.
@konradbielecki3660 Жыл бұрын
Wolnorynkowcem *
@Adamus1410 Жыл бұрын
@@konradbielecki3660 Definicja - człowiek, który naczytał się w młodości Ayn Rand, Misesa, Hayeka, wierzy wbrew faktom, że istnieje coś takiego jak idealistyczny wolny rynek i przenosi te szajby z USA, UK na grunt peryferyjnej Polski. Taki kapitalistyczny kult cargo w Polsce.
@expression8007 Жыл бұрын
Rozumiem Cię. Ja też nigdy nie przypuszczałem że kiedykolwiek pozytywnie wypowiem się o lewicy. Wiem że fanatycy powiedzą, że to podstępny troling ale nawet nie chce mi się temu zaprzeczać
@expression8007 Жыл бұрын
@@Robert_Trochonowicz znasz takie słowo jak państwowiec?
@expression8007 Жыл бұрын
@@Robert_Trochonowicz i nie odpowiadaj bo nic nowatorskiego się nie dowiem
@miykolayventzl2356 Жыл бұрын
W Krakowie mamy 80 karetek, połowa stoi pusta na parkingach bo nie ma załóg. Tu nie potrzeba "sprzętu" z serduszkiem a dobrego zarządzania zasobami, często urządzenia do badań chodzą dwie godziny dziennie a powinny jechać całą dobę żeby na siebie zarobić. Potrzeba głębokich reform a nie pudrować zwłoki serduszkami ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@micham6923 Жыл бұрын
Jak chcesz zarządzać tzw "zasobami" jak ci ludzie na b2b po 12h dziennie zasuwaja😂? Nie ma cudów. Parafrazując "panie ma kim robić"😂 Potrzeba tak.do pracy😢
@fp7713 Жыл бұрын
Tam gdzie brakuje sprzętu to go potrzeba
@micham6923 Жыл бұрын
@@fp7713 tam, gdzie brakuje lekarzy tam ich nie ma 😅
@fp7713 Жыл бұрын
@@micham6923 będą tam gdzie dostaną więcej robotnik wybiera tak samo
@salwadorzdalisalwadorzdali6040 Жыл бұрын
Miałem dziecko w szpitalu kiedy do tego szpitala dotarł sprzęt z WOŚP (czym szpital się chwalił wymieniając sprzęt z nazwy) kupiono 6 sztuk sprzętu ale nagle z dnia na dzień pojawiło się nie 6 ❤ ale coś koło 30/40❤ sztuk a czemu "Bo tak trzeba, bo to robi reklamę i może następny razem dadzą więcej". Nie jestem przeciwnikiem WOŚP ale i nie jej zwolennikiem.
@jareckifantfilm Жыл бұрын
Bosz, pamiętam to jak Owsiak wysmażył ten post o tym jak go składka zdrowotna zabija, to było takie żenujące.
@wojciechujwary720 Жыл бұрын
@@tomaszwoski1167straszne głupoty piszesz. Mój nieżyjący już ojciec dzięki leczeniu onkologicznemu w publicznej służbie zdrowia wrócił do aktywności zawodowej i następnie pracował przez wiele lat do emerytury. Niestety podobną historie pisze moja żona. Ja sam też korzystam z publicznej służby zdrowia więc proszę umiar w takich kategorycznych sądach w temacie publicznej służby zdrowia.
@julianxd9761 Жыл бұрын
@@wojciechujwary720a ja Niestety pracuje w ochronie zdrowia i zgadzam się. Pacjenci często leczą się tak, ze chodzą prywatnie do profesora płaca za konsultacje profesorowi 500 zł w prywatnym gabinecie, po czym on proponuje im zabieg na NFZ w placówce gdzie jest zatrudniony na stałe. Jednak gdyby osoby dostały skierowanie do danej palcówki ten sam lekarz przyjąłby ich na NFZ dopiero za rok na sama konsultacje, a na zabieg czekaliby jeszcze dłużej!! Sama nie wiem jak ta patologia systemu działa, ale działa i to w jednym z największych szpitali w Warszawie. Pacjenci onkologiczni to inna sprawa oni faktycznie maja szybki dostęp do leczenia co nie znaczy ze najlepszy ( standardy leczenia niektórych nowotworów zwłaszcza tych rzadkich w Polsce mamy z wytycznych z lat 2000-2010 i to oznacza również generacje leków chemii jaka zakupuje NFZ i tak samo zależy od placówki w jednym szpitalu jeśli ordynator jest ogarnięty i szpital ma pieniądze masz najnowsze leczenie. W innym inne a nie każdego pacjenta kieruje się do szpitala gdzie to leczenie jest najnowsze. Inna sprawa dotyczy pacjentów kardiologicznych czy ortopedycznych Ci ludzie czekają na zabiegi rok dwa mimo ze Np bolący kręgosłup boli i nie daje pracować. Uważam ze prywatna ochrona zdrowia zapewniałaby i godne pensje dla pracowników i możliwość premiowania ich bo obecnie wysokość pensji pielęgniarek lekarzy Np nie zmienia się jeśli ktoś zaczynał z pensja nawet najwyższa w siatce płac to będzie ona taka przez 20 lat!! Jest wysługa lat ale to sa śmieszne pieniądze na poziomie 500 zł po 10 latach pracy. Pracownicy medyczny nie otrzymują żadnych rocznych premii 😂 mysle ze prywatny system by to zmienił i zarówno zapewniał pacjentom dostęp do najlepszej możliwej terapii zgodnej z najnowszymi wytycznymi i tym samym zachęciłby by lekarze niszowych specjalności wybierali ze specjalizacje bo byłyby najbardziej płatne. Na NFZ na etacie te najbadziej poszukiwane specjalizacje lekarskie wciąż nie są opłacane na tyle by komuś się chciało dokształcać 10 lat a i tak będzie pracował na starym sprzęcie w szpitalu z obdartymi ścinami i jeszcze co chwila ktoś będzie dzwonił żeby brać kolejny dyżur bo NI MA KOMU
@macieksliwanski9214 Жыл бұрын
@@tomaszwoski1167 To wyjedz do USA. Tam jak nie masz dobrego ubezpieczenia to w razie wypadku wyczołgujesz się z wraku samochodu, i turlasz sie w jakieś chaszcze, żeby przypadkiem wezwane służby nie wystawiły ci np. 15 tys dolców rachunku.
@bernadetamg514211 ай бұрын
@@tomaszwoski1167czyli prywatnych lekarzy stac w polsce na wlasny np. Tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny? Na jakim sprzecie wykonuja badania, prywatnym czy panstwowym? Skomplikowane operacje wykonuja w prywatnych szpitalach? 🤔 Ciekawe ile kosztuje taka operacja?
@A-BYTE9411 ай бұрын
😅😂😂@@wojciechujwary720 składki zdrowotne to kradzież
@firstborn1978 Жыл бұрын
W mojej opinii powyższy odcinek jest równie ogromnie istotny społecznie jak ten o ZUS. Uderza w ten sam kaliber niezrozumienia podstaw praktycznego funkcjonowania zdrowej gospodarki. Uważam, że taka próba korekty postaw wynikających z neoliberalnego formatowania świadomości Polaków jest niezmiernie ważna.
@jarosawkozio5755 Жыл бұрын
Tylko, że za mało mówi się o tym jak naprawić system aby był wydajny nie tylko w samym wydatkowaniu pieniędzy, których zawsze jest i będzie za mało, ale przede wszystkim w realizacji zadań jakie przed nim stoją. Ja mam problem z prostą kalkulacją lewicy - jest źle? dosypmy kasy i się samo naprawi...
@firstborn1978 Жыл бұрын
@@jarosawkozio5755 Widzę, że wpisujesz się w tę samą mantrę, którą karmią nas media od lat. Szuka się wymówek, byle tylko nie zapewnić należytego finansowania jakiegoś systemowego mechanizmu. W mojej opinii najlepiej byłoby to zrobić środkami uzyskanymi z progresji podatkowej i poprzez właściwe opodatkowanie rentierów. Absolutnie nie zgadzam się z Twoją tezą, ale wyjaśnienie wymagałoby czegoś obszerniejszego niż komentarz na YT, dlatego odpuszczę. Postaram się jedynie skrótowo do tego odnieść. Co do postulatów lewicy... Cóż, nie dowiemy się, ponieważ nie mamy takiego precedensu, kiedy zgodnie z oczekiwaniami tego środowiska (ideowego, nie politycznego) ktoś "dosypał" kasy do systemu. Prawica czasem z pobudek czysto populistycznych dosypie, ale nie do systemu, a do portfeli, bo łatwiej jest rzucić banknotami niż zreformować system. To drugie wymagałoby użycia intelektu oraz odwagi, a do rozwiązań doraźnych wystarczy podstawowa znajomość formuł Excela i umiejętność odczytywania słupków sondażowych. W pierwszym komentarzu odnosiłem się właśnie do takich prostych przekłamań, jakie zademonstrowałeś. "Oczywistości", które wpajane nam są odkąd pamiętam jako dogmaty "magii białego człowieka", czyli ekonomii. Medialni piewcy tych nędznych hipotez nawet nie zadają sobie trudu sprawdzenia empirycznego, czy mają one jakiekolwiek pokrycie w faktach. Wystarczy, że ekonomiczni celebryci coś stwierdzą na łamach tego, czy innego portalu i staje się to świętością. I choć praktyka przez lata będzie potwierdzać coś innego, to media głównego nurtu pozostają wierne ekonomicznym przykazaniom. Najlepszym przykładem jest nieśmiertelny bzdet: "Żeby Państwo mogło komuś dać, komuś musi zabrać".
@jarosawkozio5755 Жыл бұрын
@@firstborn1978"Nie dowiemy się" - czego? w jaki sposób zreformować system żeby działał i dopiero potem dosypać pieniędzy np. z progresji? Nie uważasz, że koniecznością pierwszego rzędu jest naprawa systemu choćby po to, żeby zlikwidować luki które powodują nadmierne koszty - np. poprzez cyfryzację procesów? Nie wiem do czego piłeś w swoim komentarzu - stanowiącym jeden wielki zarzut wobec rzeczywistości medialno-społecznej - do tego że system jest zły czy że prawica niesłusznie uważa że system jest zły? Ja się nie dowiaduję z mediów jak działa system bo żyję w tym kraju 40 lat i doświadczam tego w praktyce.
@firstborn1978 Жыл бұрын
@@jarosawkozio5755 Nie, nie uważam tak jak Ty. Niczego nie da się zrobić bez pieniędzy. To tak jakbyś zaczynał projekt i stwierdził, że najpierw go zrealizujesz i zoptymalizujesz, a później dopiero weźmiesz na jego wykonanie środki. Kończę wątek, bo jak już wspomniałem, to nie jest dyskusja na komentarze. To temat rzeka, a rozmowa przypomina dyskusję głęboko wierzącego z ateistą. Nie musimy się przekonać wzajemnie do swoich "racji". Nie przekonałeś mnie ani odrobinę. Jak widać ja Ciebie też. Gdyby to była inna "arena" to dyskusja byłaby sensowna i pewnie pożyteczna społecznie. Komentarze na YT zwykle przeradzają się w pyskówkę, więc kończę zanim to się zdarzy. Miłej niedzieli :)
@barbararapao2759 Жыл бұрын
Panowie, jesteście genialni ! pomysł Pana Jakuba o zwiększeniu akcyzy na alko. o 2% i dofinansowaniu tym NFZ - równie genialny. Pozdrawiam gorąco
@mateusz5198 Жыл бұрын
w ogóle byłem dziś w biedronce i na półkach atakowały mnie limitowane wersje bekonowych crunchipsów z logiem wośp (podobno projektowane przez saaamego Jurka) xD absurd goni absurd, organizacja promująca zdrowie i walcząca z chorobami robi collabo z czipsami bekonowymi [MEGA PACZKA]; w takim razie czekam na collabo PAH z producentem bayraktarów
@Marta-gs1vc Жыл бұрын
I potem następny WOŚP będzie zbierał na leczenie otyłości 🙈
@wojtekk1858 Жыл бұрын
colab z producentem Bayraktarów - Sławomir Sierakowski lubi to
@freymorgoth1942 Жыл бұрын
Jest gorzej WOŚP ma nawet swoje piwo , co roku z budżetu państwa idzie 31 miliardów na leczenie skutków nadmiernego picia. Wośp w ciągu całej swojej działalności zebrał 2 miliardy.
@LaDonnaNice2 ай бұрын
Jurasowi z dobrobytu i popularności już kompletnie się w głowie poprzewracało! Ta jego Orkiestra już dawno przestała grać i to napędzanie do dawania idzie mi na nerwy. Prymityw Owsiak został milionerem bo był nieuczciwy, a inni dali się nabierać. Państwa nie powinni ludzie tego typu zastępować. Płacimy podatki i państwo ma funkcjonować i to rola polityków przez nas aż nadto dobrze opłacanych !
@januszrutkowski6547 Жыл бұрын
Filantrop to człowiek który publicznie zwraca bliźniemu drobną cząstkę tego co mu ukradł prywatnie Julian Tuwim
@wloczykij.pustynny11 ай бұрын
To nie jest filantropia. Pan Owsiak robi charytatywny BIZNES, dzięki teamu, że zrozumiał, iż można przy okazji charytatywności działać PR-owo. Sprzedaje więc naklejki "dobroludzizmu" celebrytom. I spoko, to nie jest samo w sobie złe. Śmieszne jest tylko robienie z Owsiaka "świeckiego świętego" czy jak to ostatnio próbował robić dr Gwiazdowski - nestora polskiego liberalizmu (choć w tym drugim przypaku, to coś faktycznie jest na rzeczy, bo na tym polega polski "neoliberalizm postpeerelu", żeby redystrybuować szacunek - jak mawia Ziemkiewicz). Pomoc Owsiaka dla Służby Zdrowia była znaczna w latach 90-tych, chociaż powiedzmy też szczerze, to nigdy nie była do końca inicjatywa prywatna, od początku były w Orkiestrę zaangażowane pieniądze publiczne. Za to jednak należy mu się pewien szacunek. Od pewnego czasu jednak idzie coraz wyraźniej po linii politycznej i generalnie, co tu kryć, jest Wałęsą 2.0, coraz mniej "bohateram" a coraz bardziej klaunem. Fakt nie opinia. Filantropem to był Hrabia Zamoyski, który kupił i przebudował Zakopane ZA SWOJE po czym oddał NARODOWI. To dwa zupełnie różne ⁹różne modele działania.
@raf.b Жыл бұрын
Czołem Uśmiechniętej Polsce - uśmiech was dopadnie.
@jolaps6872 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe podsumowanie tego fenomenu, najbardziej zatrważa, że w tym kraju nie można podjąć żadnej dyskusji na ten temat, bo od razu obrońcy atakują i oskarżają o wszystko co złe (piszę ogólnikowo bo tych niecenzuralnych słów nie będę cytować)
@GrubyKaftan Жыл бұрын
Od dziś ten kanał bedzie moim lewym odbiciem, alternatywą i balansem dla Szymona Pękali. Coś jak zbilansowana dieta
@wk-ys4gt4 ай бұрын
ostrożnie z Pękalą, bo w moim odczuciu pod pięknymi słowami i deklaracjami myślenia nieskrępowanego, popełnia poważne fikołki logiczne, żeby przypadkiem wartości konserwatywne nie zostały przedstawione w złym świetle. Przez 98% będzie mówił ok i nie dokonywał [nieświadomej] manipulacji, ale przez ten 2% nie idzie IMHO go słuchać. Poza tym, takie rzeczy jak katolicka nauka kościoła są bardzo lewicowe, a Nycz Tower bardzo neolibkowo-korupcyjne ;) Więc niekoniecznie lewicowe i konserwatywne/katolickie to są antagonizmy.
@GrubyKaftan4 ай бұрын
@@wk-ys4gt Nie znam człowieka który mówił by wyłącznie w 100-u% rzetelnie i bez naleciałości ideologicznych. Dlatego poszerzam swoją ,,bańkę,, i dlatego znajduje się w niej między innymi Szymon.
@wk-ys4gt4 ай бұрын
@@GrubyKaftan fajnie, że poważny zarzut manipulowania i nierzetelności, zbywasz bon motami nikt nie jest 100% idealny itp. Co jeśli to umowne 2% czasu antenowego przypada na kluczowy fragment wywodu? Zasada Pareto. Tak jak pisałem, dla mnie gość jest nieznośny przez stronniczość światopoglądową. Jakoś zawsze w tych jego riserczach wychodzi po jego myśli.
@GrubyKaftan4 ай бұрын
@@wk-ys4gt poważnym ten zarzut by był tylko gdybyśmy założyli że robiłby to świadomie. A odnośnie tego że go nie trawisz. ktoś kiedyś powiedział: poglądy są jak dupa, każdy ma swoją.🙃
@wk-ys4gt4 ай бұрын
@@GrubyKaftan okej, ale w odniesieniu do kogoś kto obnosi się tym, ba: pisze o tym książki/ę, zbudował markę na symetryźmie, na wykraczaniu poza swoją bańkę światopoglądową, na byciu nieuprzedzonym intelektualnie, blablabla; to jest poważny zarzut, jeśli w wywodzie, w kluczowym momencie popełnia nawet nieświadomą manipulację / błąd, którą laik może dostrzec. To jest takie wszystko niekonkretne i proszę mi to wybaczyć, bo nie śledzę jego działalności. Parę materiałów lata temu wysłuchałem, uderzyło mnie to o czym wyżej. Wszedłem na komentarze, też ludzie to zauważali. Więc coś jest/było na rzeczy. Oczywiście do takich komentarzy trzeba się dokopać, albo obejrzeć krytyczne spojrzenie na dziennikarstwo p. Pękali na innym kanale, np. u Orestesa (Everyday Hero), którego poziomem i warsztatem chłopaki z DLR się zachwycali, nota bene. Bo jak można nie mówić krytycznie np. o zapraszaniu pana Ziemkiewicza i pozwalanie mu na wygłaszanie tych wszystkich kocopołów klimatycznych, bez żadnej kontry ze strony redaktora? Nie traktowanie Ziemkiewicza jak poważnego gościa, nie zapraszanie go, albo przynajmniej odpowiednie merytoryczne przygotowanie redakcji, żeby skontrować jego demagogię** to takie dziennikarskie ABC, jak np. nie przychodzenie do Towarzyszki Panienki i jej rosyjskiej tuby propagandowej (Kudos Raport Międzynarodowy!) ** tutaj np. brawo dla DLR za materiał z Bosakiem, którego przyparto do muru trudnymi pytaniami i wytknięto populizm, nie raz, nie dwa. Oczywiście to za mało żeby zniechęcić hardą fanbazę, której wysyp w komantarzach, ale może kropla drąży skałę.
@arkadiuszmikoajewski477011 ай бұрын
Co prawda moje sympatie polityczne lokują się zdecydowanie po prawej stronie i tu mam na myśli konserwatyzm bez liberalnych akcentów, to z zainteresowaniem wysłuchałem i sądzę że będę tu częściej zaglądał. Wychodzenie poza "bańkę" jest zdrowym, obwatelskim odruchem ;) Serdecznie pozdrawiam.
@JanKowalski-vr2ey Жыл бұрын
Mieszkam w małym miasteczku w Polce "B". Byłem wczoraj w domu kultury na lokalnym finale orkiestry. Impreza była de facto polityczna. Wszystkie lokalne "elity", czyli samorządowcy i stworzona przez nich klika prowadzili nieustanną promocję. Wśród wymieniabych co chwilę "sponsorów" same największe lokalne szumowle. A wszystko nadętne, sztuczne i wymuszone. Myślę że WOŚP się po prostu już wypaliła. Nie tylko ze względu na nieadekwatną do dzisiejszych czasów, przestarzałą ideę.
@maciejbrzywcy5993 Жыл бұрын
W kwestii Wośp pełna zgoda, ale co do wizyty Tuska, to nie mógłbym się bardziej nie zgodzić. Oglądałem jego wymianę zdań z Zelenskim i oczywiście była to dyplomatyczna kurtuazja. Politycy mówią o wartościach przed kamerami, a o czym rozmawiali w cztery oczy, to może się kiedyś dowiemy, a może nie. Dualizm moralny w wypowiedzi Tuska był ważnym sygnałem postawy Polski i tylko sygnałem, a już mówienie, że ktoś w Indiach, czy szerzej, z tzw. globalnego południa miał tę wypowiedź analizować i nam poczytać za złe, to przypisywanie premierowi Polski niesamowitego znaczenia. To była wypowiedź skierowana do Ukraińców, Polaków i co najwyżej pozostałych państw UE. Tak samo z powiedzenia, że "Ukraina broni całego wolnego świata" wysnuć podważanie gwarancji natowskich, to trzeba zrobić niemały fikołek myślowy. Inna sprawa, że jakkolwiek Ukraina była i jest państwem biednym, skorumpowanym, to armię i zdolności obrony w 2022 miała większe niż jakiekolwiek natowskie państwo na wschód od Renu, więc tak, mieliśmy szczęście. I chociaż odmienny los bitwy o Kijów nie musiał się skończyć od razu inwazją na Polskę, to bezsprzecznie obudziliśmy się w lepszej z alternatyw i może zdążymy się lepiej przygotować, a może nie będziemy musieli sprawdzać.
@120M Жыл бұрын
Prośba o odniesienie się do ostatnich wystąpień w ONZ i na własnym kanale patrona Planu Balcerowicza, prof. Jeffreya Sachsa. Wywiad z nim to byłby hit.
@emdzi2937 Жыл бұрын
Not teraz to ich uśmiechnięta Polska wsadzi na dożywocie.
@Adamus1410 Жыл бұрын
Wpisują się w pisowską narracje.
@Srolmops Жыл бұрын
Uśmiechnięci będą wisieć w uśmiechnietej Polsce ❤
@raf.b Жыл бұрын
@@Srolmops usmiechnieta to ich polska to jak mają w niej wisieć skoro są usmiechnieci
@emdzi2937 Жыл бұрын
@@raf.bNo i co z tego że się w końcu uśmiechną.SYMETRYSTOM NIE WYBACZA SIĘ NIGDY!!!!!!
@salwadorzdalisalwadorzdali6040 Жыл бұрын
Uśmiechnięci ten krajowcy patrzą krzywo na każdego kto nie jest dokładnie taki jak oni i każdy inny w imię tolerancji powinien być usunięty by była tolerancja 100% owa
@martaajot7760 Жыл бұрын
Jestem wdzięczna że ta gorzka merytoryczna analiza wybrzmiała
@szcypior Жыл бұрын
Uczciwy bilans by się przydał. Wielkość publicznych środków zaangażowanych w finał, do zebranej kwoty. Inna sprawa to dalej pozostaje pytanie, dlaczego tylko WOŚP może liczyć na tak duże zaangażowanie środków publicznych?
@jezalb2710 Жыл бұрын
kościół katolicki dostawał ogromne środki od PiSu. I co z tego wynikło?
@Majster4K Жыл бұрын
@@jezalb2710 Że Rydzyk nie powinien dostawać pieniędzy
@jezalb2710 Жыл бұрын
@@Majster4K ależ zgadzam się
@szcypior Жыл бұрын
Jak przy dyskusji o WOŚP wjeżdża Rydzyk, to dyskusje należy uznać za zakończoną.
@tymonpiorowski6724 Жыл бұрын
@@szcypior Albo Caritas.
@Rafal-x8s11 ай бұрын
"Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda" moje miasto rodzinne, Bytom
@Lurker0111 ай бұрын
16:15 WOŚP to taka reglamentowana niezależna od państwa czy Kościoła instytucja. Niby niezależna, ale to elity wskazują, że jest koszerna. Inne fundacje to pewnie kardą czy nic nie znaczą, ale serduszko w klapie to legitymacja porządnego człowieka i obywatela.
@adamnowak2137 Жыл бұрын
2:09:00 Co do leftkomendacji Giełzakowej - warto wspomnieć, że w języku polskim (raczej w bibliotekach niż księgarniach) jest dostępny 1000-stronicowy wybór Scholiów Gomeza Davili, który łączy wspomniane 4 tomy i chyba też je rozszerza. To wydanie 1000 stronicowe dochodzi teraz do 2000zł.
@juzesgites8930 Жыл бұрын
Mam trochę ambiwalentne odczucia wobec tej retoryki dotyczącej WOŚP, no bo o ile oczywiście zgadzam się z tym, że deprecjonowanie państwa jako takiego to właściwie najbardziej szkodliwa, polska choroba po roku 89, to jednak (choć to może trochę sprowadzanie sprawy do absurdu) czy aby na tej zasadzie nie można by zanegować działania w zasadzie całego trzeciego sektora życia społeczeństwa? Dla mnie ten punkt widzenia jest o tyle dziwny, że zawsze, od początku istnienia tej inicjatywy postrzegałem to zderzenie dwóch systemów wartości (jak najbardziej także z lewicowego punktu widzenia) nie w ten sposób, o którym mówi pan Dymek ok. 5:00, tylko bardziej przez pryzmat tego o czym mówi w 15:30, czyli że w gruncie rzeczy i obywatelskie organizowanie się, organizacje pozarządowe nie robiące czegoś dla bezpośredniego zysku materialnego oraz państwo jadą na jednym wózku, zaś na tym drugim jest działanie rynkowe, biznesowe, nastawione na zysk, młodzi, pazerni, drapieżni. Z jednej strony mamy wspólnotowość i empatię, z drugiej darwinizm społeczny i "nikt ci synek nic nie da, pamiętaj, sam musisz sobie wszystko wyszarpać, a jak ktoś nie szarpie to frajer i niech ginie, a ty korzystaj". Nie mniej jednak to Owsiak obok Ochojskiej i Kotańskiego tworzyli w tym kraju jakieś współczesne fundamenty obywatelskiego działania dobroczynnego, a my nadal jesteśmy społeczeństwem o dramatycznie jak na warunki zachodnie niskim poziomie zaufania społecznego, zaś wysokie zaufanie społeczne idzie w parze z dużą liczbą obywatelskich, oddolnych inicjatyw i działań dla dobra wspólnego. Obojętnie czy społeczeństwa o gęstej sieci organizacji pozarządowych, w których udziela się znaczna część obywateli, pełne są organizacji charytatywnych wspierających sieroty i niepełnosprawnych, czy może skupiających birdwatcherów, albo gości, którzy restaurują jakąś starą fabrykę będącą lokalnym dziedzictwem, która gdyby nie oni już dawno zostałaby wyburzona, bo można tam postawić coś bardziej "produktywnego", to wszystko to ma charakter komunitarystyczny, a to już z zasady temperuje tę typową dla "ludzi geszeftu" indywidualną chciwość jako niby jedyny spiritus movens ludzkiego działania. Tymczasem u nas WOŚP jest jakby nie patrzeć swojego rodzaju ikoną sektora pozarządowego. Wielu Polaków słyszy termin organizacje pozarządowe i z automatu widzi kwestowanie na WOŚP i abstrahując od samego charakteru tej inicjatywy najbardziej obawiałbym się tego, że jej krytyka utrzymana w tym tonie uderzać może właśnie w ten aspekt - w cały sens trzeciego sektora w życiu społecznym. Aczkolwiek może taka optyka rzeczywiście trochę śmierdzi latami 90 i jest już nieaktualna, a ja coś przeoczyłem. Inna rzecz, że Jurek Owsiak nosi niestety też ten typowy dla sporej części swojego pokolenia rys, który leży u podłoża podziału polskiego społeczeństwa wg tego peowsko-pisowskiego dualizmu, co jest o tyle zabawne, że wielu z tych ludzi, wywodząc się czasami nawet wręcz z jakichś ruchów kontrkulturowych będących przynajmniej w światowym (a w zasadzie zachodnim, bo stamtąd wszakże wszystkie prądy myślowe do nas przychodzą) rozumieniu bardzo daleko od liberalizmu, neoliberalizmu czy tam innych libertarianizmów wszelakich i posługujących się tą symboliką, korzystających z tego etosu, po czasie w zderzeniu z jakimś rozwojem sytuacji okazało się być tym, z czym się absolutnie nie kojarzyli, a wręcz czasami czymś przeciwnym. I myślę, że tu nawet nie chodzi o to, że oni jakoś tam dojrzeli czy się zmienili. Nie, oni tak po prostu zawsze rozumieli to co przekazywali, ale w specyficznym, polskim kontekście nie mieli okazji tego wyraźnie uwypuklić i dopiero od niedawna zaczęliśmy się zbliżać się do momentu, w którym pewne rzeczy wyszły na wierzch.
@philiphser110 ай бұрын
Najlepszy kanał jaki mogłem odkryć. Panowie chylę czoła i dziękuję. Macie opcje buycoffe? Niestety nie mogę być patronem ale od czasu do czasu chce wam postawić wirtualną kawę
@wilhelmvonpreussen2438 Жыл бұрын
Zjedzą Was za to. Uderzyliście w największego świętego uśmiechniętej Polski. A że słusznie? Oczywiście nieważne.
@jezalb2710 Жыл бұрын
Nikt ich nie zje.
@Majster4K Жыл бұрын
Otóż nie, przeciwników WOŚPu jest niemniej niźli zwolenników
@spizganypywak7338 Жыл бұрын
zjedzą raczej wykopowi libertarianie
@vito08989 Жыл бұрын
i bardzo dobrze, nie cierpię sekciarzy wielkiego Jurasa
@wojtekk1858 Жыл бұрын
nie oni pierwsi. Jan[ek] Śpiewak od lat dokładnie to samo mówił. Ale jemu jakoś łatwiej i bezrefleksyjnie społeczeństwo przypinało łatkę nawiedzonego lewaka, którego można i trzeba wykpić i zmarginalizować. Na szczęście się to zmienia.
@pawekaczorowski8309 Жыл бұрын
Doskonała analiza. W wyważony sposób wykazane systemowe problemy finansowania służby zdrowia.
@dama_karo Жыл бұрын
Zgadzam się w calej rozciągłości. WOŚP zrobil się pralnią wizerunków celebrytów, a cała narracja wokół tej imprezy wmawia ludziom, że silne usługi puliczne (szczególnie opieka zdrowotna) nie są możliwe. Chetnie zobaczyłabym sprawozdania z wydatków na wszelkie działania zwiazne z WOŚPem, ktore ponoszą samorządy. Ciekawe czy kwota zbiórki wtedy wygladałaby tak imponująco.
@tokarp390 Жыл бұрын
to zależy , generalnie WOŚP pokazuje jak trzeba robić rzeczy właśnie w usługach publicznych . fundacja WOŚP nie zbiera na "wszystko" tylko wybiera punkt gdzie trzeba interweniować i tam koncentruje wysiłek problemem w Polsce w usługach publicznych jest brak określenia "co dziś robimy" i koncentracji żeby robić mniej ale do końca zamiast wszędzie po kawałku.
@dama_karo Жыл бұрын
@@tokarp390 zgadza się, WOŚP zrobił dobre rzeczy, natomiast Owsiak wprost i nie wprost podważa sens np wyższej składki zdrowotnej - chłopaki cytowali jego wypowiedzi z wywiadów. I o to chodzi. Niech WOŚP robi swoje ale niech się nie kreuje na zbawcę polskiej służby zdrowia, bo nim nie jest. Zgadzam się z tym, że w polskiej polityce brakuje przemyślanego długoterminowego planu na usługi społeczne. Kolejna ekipa przychodzi, robi coś wywrotowego, żeby zdewaluować poprzednią i tak w kółko co 4 lub 8 lat.
@tokarp390 Жыл бұрын
@@dama_karo ja się zgadzam poniekąd z tym uważam ża ochrona zdrowia powinna być finansowana również przez tych co żyją z najmu, zysków kapitałowych , opodatkowani są ryczałtem itd. a nie tylko tych co mają dochody wg skali podatkowej
@dama_karo Жыл бұрын
@@tokarp390 oczywiście, wszyscy obywatele powinni płacić składkę zdrowotną, moim zdaniem adekwatną do dochodów.
@michanowinski7681 Жыл бұрын
Zależy - są samorządy gdzie z puszek zbiera się kilkanaście tysięcy, a koszt imprezy to kilkadziesiąt-sto tysięcy złotych. Ale puszki to coraz mniejszą część wpłat, a coraz więcej to licytacje, biznes i płatności elektroniczne.
@SirBukos Жыл бұрын
Świetny materiał jak zawsze ❤
@Daner40i4 Жыл бұрын
Przed chwilą oglądałem klub jagielloński i bardzo podobne wnioski, przynajmniej do 30 minuty:)
@szlkok Жыл бұрын
Nigdy bym się nie spodziewał, że głos rozsądku popłynie od lewicowych publicystów. To jest opinia (o Wośp), z którą się w 100% zgadzam, a jestem prawicowcem.
@dobrypantadeusz9975 Жыл бұрын
bo jak tak człowiek się zastanowi tak logicznie to ten podział jest troszkę sztuczny.
@seba5369 Жыл бұрын
Pozdrawiam, w końcu się „zmuszę” i zostanę patronem… Ale, mój „ból” jest taki: płacę zdrowotne 900,- miesięcznie z działalności + ok. 400,- zdrowotnego z etatu, do specjalisty, na NFZ nie ma szans się dostać w przewidywalnym terminie, więc do Pani doktor z córka jadę prywatnie do prywatnego gabinetu, 350,- wizyta, po czym po kolejnych kilku wizytach zabieg operacyjny już w szpitalu, pełna opieka medyczna wraz anestezjologiem, itd. Itp. Pytam, gdzie jest rozwiązanie tej patologii, bo to jest patologia. Mam świadomość, że jestem w tej uprzywilejowanej grupie, którą stać na prywatne wizyty lekarskie, po czym dzięki właśnie tym wizytą bez kolejki wbić się na zabieg już w państwowej placówce. Czy na pewno wina tej sytuacji leży wyłącznie po stronie państwa? Czy taki układ nie jest na ręce lobby lekarskiemu? Dlaczego brakuje lekarzy, pielęgniarek, personelu administracyjnego? Czy jedynie dosypywanie kasy jest rozwiązaniem tego problemu? Nie widzę problemy, żeby lekarz zarabiał 100000,- ale chciałbym, żeby był dla mnie dostępny w szpitalu np. 5 dni w tygodniu i w jednej placówce.
@VietnamShorts Жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Dzięki! Socjaldemokratyczny pomysł, to był bardzo dobry pomysł ;).
@miroslawko2201 Жыл бұрын
Chętnie wspomagałem ale dopóki ten pan w czerwonych gaciach uwikłał się w politykę pomagam w inny sposób Dzięki za mądry wywiad Panowie
@kamilhajduk9021 Жыл бұрын
Dzięki Panowie za kolejny ciekawy odcinek. Pozdrowienia prosto ze stolicy podkarpacia 😃
@karolzabocki2111 Жыл бұрын
W jendym z odcinków Marcin polecał książkę o PPS-sie, czy ktoś uprzejmy mógłby przypomnieć tytuł? Bardzo z góry dziękuję.
@gwendolina4491 Жыл бұрын
Wielkie dzięki.
@jadwigamalinowska2824 Жыл бұрын
Bardzo podobaja mi sie rozwazania i logiczne uwagi na tematy wazne dla Polakow, Polski.Te rozwazania ucza samodzielnego myslenia, ocen dzialalnosci ludzi aktywnych w naszej przestrzeni szczegolnie ludzi bogatych.
@adamnowak2137 Жыл бұрын
Należy wspomnieć, że jednym z pierwszych wybitnych krytyków Owsiaka w Polsce był Karel Goldbaum. Nie zapominajmy o cichym bohaterze.
@AgnieszkaPiat-ub8qv Жыл бұрын
Bardzo ciekawy program, który poważnie wyjaśnia probl
@kamilstachura9 Жыл бұрын
Usługa publiczne w Polsce widać też na kolei. Puść kilka pociągów 8-10 o śmiesznych godzina, żeby do pięciu lat je zlikwidować. Pociąg powinien jeździć co godzinę, czyli 20 par na dobę. Skomunikowane z innymi pociągami i autobusami. Ludzie muszą się przyzwyczaić do nowej oferty, więc nie można oceniać napełnienia pociągów po roku od ich uruchomienia.
@jonatanlerner11 ай бұрын
1:30:00 o jakiej dyskryminacji jest mowa?
@maciejmaciej80 Жыл бұрын
Taką lewicę jako prawicowiec szanuje🎉
@Ewa.Z Жыл бұрын
Mam nadzieję, że ludzie z Rządu Was słuchają, bo zwracacie uwagę na właściwe tematy.
@120M Жыл бұрын
W Polsce rządy nie są od zabierania się za właściwe tematy.
@dorotabiskowska-urbaniak4808 Жыл бұрын
W ogóle są najlepsi na polskich jutubach. Trochę wraca wiara, że może być coś i ineligentnego.
@JJayToKlamca Жыл бұрын
Bez przesady, rząd jest od pilnowania żeby opozycja nie doszła do rządu.
@wojtekk1858 Жыл бұрын
cynicznie odpowiem: Rządzący, nie dość, że Wośp popierają, to jeszcze sami wystawiają na licytacje spotkania z nimi. z resztą te, oraz więcej poważnych zarzutów Jakub wymienia w 51:48
@stanisawput4189 Жыл бұрын
Jak by mieli złoty przycisk i milionowe zasięgi to partie pewnie by zatrudnili ludzi od słuchania. Niestety demokracja to teatr gdzie liczy się posłuch i liczba głosów a nie to czy temat jest właściwy czy nie bo na końcu i tak się rozbija wszystko o to czy na ciebie zagłosują.
@annako84589 ай бұрын
Warto zauważyć, że w przypadku nakładów na ochronę zdrowia jako odsetka PKB nawet w przypadku doszlusowania do średniej UE to problem nie będzie rozwiązany. Niedofinansowanie trwa od 30 lat (uogólniajac), więc braki w ochronie zdrowia nagromadzone przez ten okres nie wyrównają się w ciągu roku czy 2. Ba, braki w naszej ochronie zdrowia (np. zaniedbane zęby, zaniedbane leczenie np. chorób przewlekłych w postaci np. braku opieki dietetyka np. w przypadku cukrzycy czy chorób kardiologicznych, albo w przypadku osób wymagających opieki/ niepelnosprawnych- te osoby od lat są często zaniedbane właśnie z powodu oszczędności państwa - konkretnie na ich zdrowiu).
@tommyrebell6729 Жыл бұрын
Wosp to takie chwilowe zaspokojenie potrzeby "sumienia" - jestem super bo raz wrzucilem piataka oraz kampanie promocyjne firm it'd. W rzeczywostosci to business na ktorym mozna zarobic - patrz np Oxfam w UK....
@barbarapszczoa6740 Жыл бұрын
100/100
@danja3258 Жыл бұрын
Bardzo potrzebna rozmowa , też tak to widzę
@wieslawffw Жыл бұрын
Fantastycznie Panowie, tylko między innymi dzięki tej "niewielkiej korekcie" jak to Pan Marcin raczył zauważyć w zeszłym roku zamknęło się najwięcej polskich firm. Piękne osiągnięcie. Mając na uwadze, że w tej "niewielkiej korekcie" spory udział miały także wysokie ceny energii to i tak spore osiągnięcie.
@radosawjanik23768 ай бұрын
Wedlug mnie, najkrócej rzecz ujmując, nikt nie chce stawiać znaku równości pomiędzy dobrowolną zbiórką, a Państwem,zobligowanym do działania w jakiejś przestrzeni. Natomiast WOŚP ma na celu sthnalizację istniejących problemów, wskazywanie przestrzeni w których Państwo właśnie nie działa. I to jest skandal, że taka zbiórką potrafi zastąpić Panstwo w jakimś obszarze, np. badania słuchu u niemowląt, zwłaszcza na prowincji. Być może z perspektywy Waszego dużego miasta tego nie widać, Panowie. Wobec tego trzeba zauważyć, iż zbiórki te kształtują oddolne inicjatywy, ukierunkowane na drugiego Człowieka oraz poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za innych,słabszych. Z kolei porównanie Pana Jakuba do zbiórek katolickich jest niesprawiedliwe i bezpodstawne. Otóż proszę powiedzieć, czy jakikolwiek państwowy podmiot korzysta z podobnych przywilejów co KRK, zwolnień z podatków, braku obowiazku prowadzenia ksiąg podatkowych, wykazywania dochodów itp?. Zgodzę się więc, co oczywiste zresztą, że takie zbiórki nie mają możliwości, i nie mogą zastąpić Państwa, ale nie o to tutaj chodzi. Wymaga to jednak zracjonalizowania od strony decyentóq, co Panowie wykazali. Nikt nie powinien sie ogrzewać przy dobroczynności, zaś zaangażowanie polityczne organizatorów zbiórek w zasadzie ich przekreśla. Dobroczynność nie ma światopoglądu, rasy, religii, orientacji seksualnej itd. Pozdrawiam.
@Adamus1410 Жыл бұрын
Ostatecznie przecież rynek logistyczny nie będzie, ani w rękach polskich, ani ukraińskich przewoźników, a zachodnich korporacji, więc w interesie Polski i Ukrainy jest wyjść z piaskownicy i na nowo zdefiniować długofalowy interes Polski i regionu. Jest oczywiste, że w sytuacji wojny Ukraina będzie wykorzystywać swoją pozycję, trudno te relacje traktować 1 do 1 tak jakby nie było wojny, jednocześnie w Naszym dobrze pojętym interesie jest wyjść po za myślenie i tu i teraz. Stosunek redaktora Dymka do zbrojeń jest tak absurdalny jak Sławomir Sierakowski zbierający na tureckiego drona dla Ukrainy, - a jednak to miało miejsce, co po przeczytaniu iluś tekstów w Krytyce Politycznej, - krytykujących militaryzm - daje nadzieję na zmiany. Nie ma żadnego konfliktu pomiędzy rozwojem AI - a przemysłem obronnym i kwestią czasu są drony podejmujące samodzielne decyzje, których nie będzie można zagłuszyć.
@SirBukos Жыл бұрын
Gdzie mozna kupić tę książkę Katarzyny Dudy pt. "Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda. O ofiarach polskiej transformacji" ? Na allegro nawet nie ma 😢
@mikoajbadzielewski3396 Жыл бұрын
22:10 Ej! diss to jest diss, mam daleko to poglądów Janusza, ale trzeba przyznać, że hot16challange zrobił zajebiście. i powtórzę "diss to jest diss" wyzywanie się czasami paradoksalnie potrafi nas zbliżyć... wiem dziwne
@vito08989 Жыл бұрын
jestem konserwatystą, ale takich lewicowców popieram.
@jonatanlerner Жыл бұрын
42:30 jak się nazywa ten analog wośpu w Ukrainie?
@diecastlover1 Жыл бұрын
56:19 Pora na lex Owsiak, czyli rozdział WOŚP od państwa. Choć "wolne media" dostałyby zapewne spazmów na wieść o tym
@skinvestor9168 Жыл бұрын
Miałem w niedzielę niezły slalom, gdy musiałem unikać latorośli fajnopolaków próbującej wyciągnąć ode mnie drobniaki na fundację Jurija Owsienko
@adamlatos9488 Жыл бұрын
Cieszę, że Wasz kanał propaguje wyjście z dziadostwa typowego dla lat 90-tych ubiegłego wieku.
@ro-nx2jk Жыл бұрын
Chcecie posłuchać samych siebie w sprawie WOŚPu? No to zapnijcie pasy i wrzućcie sobie Klub Jagielloński. Odcinek: Owsiak to drugi Wałęsa. Tak z prawej jak z lewej biją w tarabany. Czekam Panowie na riposte w nastepnym odcinku
@CapoeiraPolska Жыл бұрын
Sluchalem jedno po drugim. Zrobił nam sie prawicowo lewicowy front antyowsiakowy xd
@znajomysyndykalisty4953 Жыл бұрын
Problem z działalnością charytatywną jest to że jej krytyka czy to merytoryczna czy nie jest nieprzebijlna do głównego nurtu
@azbestowyksiaze9098 Жыл бұрын
Z akcyza to różnie bywa. Wzrost stawki nie zawsze zwiększa zebrane środki
@konradsmorczewski3506 Жыл бұрын
Panowie w końcówce to już przesadzają. O ile Argentyna w XIX wieku była passe jako imperium, o tyle produkcja żywności w korzystnych warunkach i skali przed rewolucją przemysłową i wielkimi odkryciami budowała pozycję geopolityczną. Można mówić obecnie, że posiadanie przemysłu stalowego i licznych kopalni nie czyniły na przełomie XIX i XX wieku potęg z Niemiec czy Wielkiej Brytanii.
@Cygaretek Жыл бұрын
Chłopaki pierwsza klasa, uwielbiam was. Może wolelibyście podzielić ten segment na 3 tematyczne odcinki? Dla mnie nie ma problemu z długimi odcinkami, ale może to pomogłoby wam dotrzeć z bardziej granularnumi tematami do ludzi
@marcinaszek12 Жыл бұрын
Ja ich słucham na prędkości x2 i daje radę.
@wojtekk1858 Жыл бұрын
+1 Jak chcę linkować w dyskusjach świetne ~30min o publicznej vs. prywatnej służbie zdrowia i zasłużonym darciu łacha z p. Berkowicza i Bosaka, to muszę każdorazowo tłumaczyć żeby się nie sugerować tytułem "Co lewica ma do zaoferowania mężczyzną" i nakierowywać do timestampu. Oczywiście tytuł każdego kuca odstrasza na kilometr. Może wydzielicie, Panowie, jakoś ten jakże ważny fragment ? Albo pomyślicie nad publikowaniem oficjalnych transkrypcji. Aczkolwiek to jest kwestia do przemyślenia. 3 godzinne odcinki też mają swoją ogromną wartość, jako pomnik wznoszony Waszej umiejętności prowadzenia 3-godzinnej merytorycznej rozmowy, bez zająknięcia i bez edycji. Chapeau!
@Tjsan Жыл бұрын
Dlaczego musimy zawsze wybierać pomiędzy mniejszym złem? Wolałbym szpital w którym jest świetny sprzęt oraz jest odpowiednia liczba lekarzy i pielęgniarek. Niestety jakość usług jest coraz gorsza, a będzie jeszcze gorzej z powodu starzejącego się społeczeństwa. Mam nadzieję, że AI jak najszybciej zastąpi lekarzy, już teraz modele AI wytrenowane w obszarze medycyny są bardziej empatyczne niż żywi lekarze, to wiele mówi o tym jak wygląda obecny system ochrony zdrowia. Możemy sobie tylko wyobrazić na jakim poziomie będzie medyczne AI za 10 - 15 lat, nie ma odwrotu, to nieuniknione.
@waraiotoko374 Жыл бұрын
ad 15:00 Oczywiśćie, że roli np pielęgniarek umniejszać nie wolno (a za chwilę wyjaśnie dlaczgeo ich rola stanie się zapewne kluczowa) i że na razie lekarze są podstawowym naczyniem w tym systemie. Ale już niedługo. Bez technologi lekarz dysponuje tylko wiedzą, palcem i uchem. To niewiele. Tak na prawdę technologia nas leczy, leki, masyzny, rezosnanse, spirometrie etc. Wyniki z tych maszyn lepiej już dzisiaj interpretuje AI. Zatem większość, a bardzo szybko - wszystkich diagnostów zastąpi AI. Będą potrzebnu techniczy do obsługi tych wszystkich urządzeń. Dzsiaij taka rolę pełnią często właśnie pielęgniarki. Także za kilka lat wolałbym szpital z najnowszym sprzętem i technikami do jego obsługi niż szpital ze słabym sprzętem ale lekarzami gorszymi od ogólno dostęþnej AI.
@Lurker0111 ай бұрын
42:46 Istnienie WOŚP nie jest dowodem na istnienie luk w systemie. Powtórzenie WOŚP na Ukrainie też może mieć na celu co innego. Według mnie to prywatny interes, który się opłaca i będzie istnieć nawet gdy nasz system będzie jak szwajcarski.
@hubertkusal6356 Жыл бұрын
31:13 chociażby poprzez absurdalnie działający system rent xD gdzie osoba z miazdzona ręką po długiej rehabilitacji odzyskuje 15% sprawności nie dostaje renty a w momencie osoby która pracowała 20 lat temu ostatnio a jest w chorobie alkoholowej i przez jej konsekwencje nabawia się innych chorób jest jej przyznawana renta.
@tokarp390 Жыл бұрын
1:15:01 Najprostszą gwarancją UK w bezpieczeństwo danego kraju są interesy UK w tym kraju . 1. skład złota w Kijowie z Banku Anglii - 10 ton wystarczy 2. inwestycje bezpośrednie w fabryki uzbrojenia i przemysł rolny na terenie Ukrainy 3. uzbrojenie Ukraińskiej armii w sprzęt brytyjski - przegrana wojna źle robi na PR w tym biznesie 4. koncesje na wydobycie gazu 5. obecność wojskowa - 1 zabity brytyjczyk jest więcej wart niż cały pociąg Ukraińców .
@grzegorzkowalski8363 Жыл бұрын
Nie słuchałem do końca Waszej audycji, dlatego sobie zastrzegam i nie wiem czy zostały poruszone wszelkie aspekty tej organizacji... W kwestii wosp jest problem taki ze jest to organizacja w mojej ocenie czysto polityczna. Czy ktoś uwierzy ze facet z ulicy dostaje w telewizji cały dzień czas antenowy? takie organizacje charytatywne buduje się oddolnie wiele lat, a tylko nielicznym udaje się przebić poza lokalne struktury. wosp ma być autorytetem, ktory ratuje dzieci w Polsce i mówi nam na kogo mamy głosować, kto jest autorytetem itd. To się nazywa budowa naszej mapy wyobrażeniowej. W krajach zachodniej cywilizacji nie mają odpowiednika polskiego wosp. Mają tysiące małych organizacji charytatywnych. Dosyć modnym standardem jest sytuacja, gdy osoba która dorobiła się nieco w zyciu, przekazuje część swojego majątku na remont szpitala w swojej miejscowości, funduje bibliotekę na uniwersytecie na którym studiowała itd. Oczywiscie nie mam dowodów, aczkolwiek sztuczne wykreowanie wosp jest bardzo widoczne.
@grzegorzkowalski8363 Жыл бұрын
Wasza naiwność w ocenie owsiaka mnie rozbraja, zastanawianie się dlaczego owsiak z jednej strony zbiera charytatywnie na ochronę zdrowia a z drugiej strony krytykuje podniesienie składki zdrowotnej w mojej ocenie jest proste. Podniesienie składki zdrowotnej wprowadził pis i wielu osobom się to nie podobało. A media nieprzychylne pisowi zawsze taką sytuację wykorzystują i tutaj potrzeba autorytetu który to skrytykuje.
@kumkwat8766 Жыл бұрын
Ciekawe jakie argumenty na określenie P. Kowala jako człowieka zacnego i szlachetnego ma p Gięłzak, szukam w swojej pamięci i jakoś nie mogę znaleźć 😕
@AAABBB-s3f Жыл бұрын
Przestrzeń publiczna gdy byłem pankowcem i chciałem zagrać koncert była zarezerwowana w styczniu przez pewnego pana w czerwonych spodniach. Nie było miejsca na nic innego. Przestałem po czasie się w to bawić. Podobnie z przystankiem, przez tyle lat żadnych zmian, żadnego postępu, kolejne pokolenia przechodzą przez tę maszynkę z wypranymi mózgami w przeświadczeniu że sami nic nie potrafią zrobić, że trzema im zorganizować. Zamiast małych lokalnych porywów, jest są małe porywy ale według narzuconego schematu. Po wydrenowaniu inicjatywy pozostaje im oglądać do 12 w nocy cyferki na ekranie i emocje że znów pobili rekord. I przez tyle lat od 89 roku, co roku to samo.
@agentofchaos8239 Жыл бұрын
Już punkowcem nie jesteś?
@AAABBB-s3f Жыл бұрын
Oczywiście że jestem. Punkowcem się jest w duszy, albo dla kumpli.@@agentofchaos8239
@bork6254 Жыл бұрын
Właśnie tak jest... brawo! Kiedy wyciszono spór ideologiczny wokół Owsiaka czas merytoryczną krytykę.
@zuber5861 Жыл бұрын
Owsiak nie ma pojecia o sluzbie zdrowia.Dla niego liczy się tylko kasa z fundacji melonów i mrówek.
@andrzejwiench934 Жыл бұрын
A chyba wszystko sprowadza się do braku wiary polakow w państwo i instytucje. Po co przeznaczyc na skladki i podatki wiekszą kwote, jeżeli powszechne jest przekonanie o studni bez dna...
@marzenasominska9114 Жыл бұрын
Fascynująca rozmowa!
@jarosawkozio5755 Жыл бұрын
Panowie, ja Was naprawdę lubię i szanuję - uważam że Wasz kanał to jedna z najlepszych "rzeczy" jakie odkryłem w necie "okresu pandemii" - mam jednak problem z Waszym idealistycznym podejściem do sprawy opodatkowania. Nie liczę na Waszą odpowiedź - może znajdzie się wśród widzów jakaś dobra lewicowa dusza która mi wytłumaczy: Na czym osadzacie pogląd/nadzieję, że ludzie powinni nie tylko bezkrytycznie godzić się na kolejne podatki, ale wręcz cieszyć się będąc dumnym z tego, że dokładają się do budowy "dobra wspólnego" w znacznej (jak mniemam - Waszym zdaniem - oby w jak największej) części oddając swoje dochody Państwu? Moralność Chrześcijańska do tego nie doprowadziła - Kościół istnieje od dwóch tysięcy lat, a mimo to potęgą całej swojej instytucji nie sprawił, że ludzie podchodzą do jałmużny w sposób "lewicowy". Jeśli polityka ma być skuteczna - a tak rozumiem przekazywane przez Was opinie, jako manifest polityczny - to w jaki sposób doprowadzilibyście do tego, żebym cieszył się z oddawania +/- 50% dochodów? Ja nie widzę innego sposobu jak przymus narzucony przepisami prawa. Tylko przymus jako forma "współpracy" antagonizuje strony więc to zadaje kłam Waszej wizji Państwa jako wspólnoty. Ja mam największy problem z poglądami lewicowymi właśnie w tym miejscu - troska o wspólnotę większą niż własna rodzina wykracza poza zwyczaj przypisany ludzkiej naturze. Człowiek w sposób naturalny dąży do zabezpieczenia życia swojego potomstwa, wszystkich innych traktując jako konkurencję w dostępie do zasobów. Państwo tak - ale tylko tam gdzie jest mi użyteczne.
@siafok6960 Жыл бұрын
być może dlatego że w Polsce od 2 tys. lat panuje kościół katolicki to dobro wspólne sprowadza się tu do kilku złotych na tacę czy WOŚP (drogą przeniesienia nawyków na laickie instytucje). może protestantyzm wniósł trochę pewnej wspólnotowości do działania i finansowania. pal sześć. polityka lewicowa jak najbardziej przymus zakłada. na tym polega rewolucja socjalistyczna, żeby na podział ziemi czy wspólnie wypracowanej części dochodu grzecznie nie czekać.
@jarosawkozio5755 Жыл бұрын
@@siafok6960 Tylko że to utopia właśnie... Człowiek nie jest zdolny do życia we wspólnocie rozumianej w sposób lewicowy - wg. mnie oczywiście. Postęp, sukces - to są kwestie indywidualne, a nie wspólnotowe... Sukces wspólnoty jako Państwa, Narodu to w rzeczywistości sukcesy indywidualne składające się na jeden cel. Nikt zakładając firmę nie myśli że teraz będzie go stać na zadośćuczynienie potrzebom wspólnym - on myśli o sobie i rodzinie jeśli ją ma. Co by nie mówić o Chrześcijaństwie to jednak stawia na moralność, "miłość bliźniego" - ale to się nie przekłada na myślenie pro-państwowe.
@piotrp390911 ай бұрын
@@siafok6960 A tam się ograniczasz ja myśle że KK rządzi u nas niepodzielnie conajmniej od 4tys lat
@siafok696011 ай бұрын
@@piotrp3909 Poniosło mnie z tymi dwoma tysiącami :-)
@joannaeiman835811 ай бұрын
Mam do Was dwa pytania Panowie : 1) czy Polakom potrzebne jest własne państwo i czy rozumieją , co to znaczy mieć wolne państwo ? 2) Dlaczego zniszczono „Szlachetna Paczkę „ i dlaczego wokół tego panuje „ zmowa milczenia „?
@Zielony_Ork3 Жыл бұрын
Świetna rozmowa o Owsiaku i Rosji ❤
@StaGlegola Жыл бұрын
Smacznego :)
@mateusz.dobrowolski Жыл бұрын
Obawiam się, że się przejazd po alarmistach wojennych bardzo kiepsko zestarzeje.
@macieksliwanski9214 Жыл бұрын
Mi od samej nazwy "filantropia" robi sie nie dobrze. Taki ktoś jak Owsiak powinien być określany mianem narcystycznego oligarchofila.
@wizun Жыл бұрын
Jak u licha podwyższenie akcyzy na alko o 2% może przełozyć sie na wzrost do budzetu z 11 do 33 mld? Niech mnie to ktoś wytłumaczy, ja prosty człowiek jestem.
@jankowalski8188 Жыл бұрын
Panowie, lubię was słuchać, przyjmijcie więc tę delikatna krytykę jako coś płynącego z serca. Otóż wszystkie Panie od polskiego zawsze napominały nas, abyśmy interpretacje poezji i prozy wyrażali "własnymi słowami". To samo chciałbym zadedykować Panom Redaktorom. To wszystko, co mają Panowie do powiedzenia, dałoby się wyrazić mniej wystudiowanymi frazami, za to bardziej "po ludzku".
@marthalynx7941 Жыл бұрын
Ale toż to cały urok ich programu że mówią tak erudycyjnie, wyróżnia ich to, bo nikt tak nie mówi, z rozmowy czynią sztukę jak kaligrafia w pisaniu.
@jankowalski8188 Жыл бұрын
@@marthalynx7941 No dobrze, to, co powiedziałem zabrzmiało zbyt radykalnie. Nie chodzi mi o to, żeby mówili wszystko krótkimi zdaniami oznajmującymi, jak Prezes na wiecu. Dużych części da się z przyjemnością słuchać, ale czasami, jak na moje standardy, przesadzają i brzmi to wtedy jak odczytywane z kartki fragmenty przemówienia.
@vx77 Жыл бұрын
Kościół, prawica czy konserwatyści dość jasno artykułują to, co zarzucają Owsiakowi. Nie musi Pan, Panie Giełzak, wynajdywać jakichś irlandzkich przykładów, które nie opisują naszej sytuacji, może bardziej Pańskie uprzedzenia. Kościół, na przykład, w żaden sposób nie krytykuje idei procentowego wsparcia OPP, które od lat funkcjonuje w PL, a wspiera organizacje niezwiązane z K.
@Maciex295 Жыл бұрын
Pełna wolnosć zniesienie akcyzy na alkohol i papierosy oraz pełna legalizacja wszelkich narkotyków także tych twardych
@Zooltar98 Жыл бұрын
Nawiązując do wątku o potencjalnej wojnie z Rosją. Czy gdyby Polska miała w swoim arsenale broń atomową moglibyśmy się czuć nietykalni ?
@bbliberator1615 Жыл бұрын
Budda wpłacający 100tys po tym jak zorganizował loterię jako nie loterię to dobitny przykład.
@emilwaskowski9030 Жыл бұрын
Podejmuję się krytyki WOŚP z pozycji prawicowych: - w obliczu dużej konkurencji na rynku dobroczynności, WOŚP wypada blado. Koszty uboczne działania tej fundacji (na razie mam na myśli finansowe) są porażające. Wspomnieliście o tym w trakcie tego programu (pamiętacie przelot F-16?); - nawiązując do punktu wyżej, to przecież wokół WOŚP narosło już tak wiele tworów, które zajmują się jego obsługą, że w zasadzie staje się to dla wielu ludzi sposób na życie; - upolitycznienie. W jaki sposób w walce z sepsą pomogły plakaty WOŚP przed wyborami w 2023 r.? To było już naprawdę obrzydliwe; - oprócz tego, że WOŚP jest upolityczniony, to obok szczytnego celu, z WOŚPem związany jest coroczny koncert (dawny Woodstock) - miejsce, gdzie spotykało się setki tysięcy ludzi, program tej imprezy (oprócz muzyki, która może się podobać) ideologicznie jest jednoznaczny; - sama działalność Owsiaka, który zamiast zająć się zbiórkami zachowuje się po prostu jak polityk, jest skandaliczna. Moim zdaniem WOŚP to taka forma kultu dla zwykłych ludzi, ale także zwyczajne alibi. Człowiek, który nie chce płacić podatków, a nawet dobrowolnie dotować innych akcji, w anonimowy sposób, może sobie wrzucić 10 groszy do puszki, dostać serduszko i ma spokojne sumienie, a jednocześnie wszyscy wokół widzą, że pomaga potrzebującym. Prawdziwa pomoc, to ciągła dążność do wydźwigania potrzebujących, realizowana każdego dnia, w miarę możliwości, a nie sztuczny spęd raz w roku. A jeszcze wyższą formą pomocy jest faktycznie uczciwe opłacanie składki zdrowotnej, brak optymalizacji podatkowej, a dodatkowo jeszcze dobroczynność, gdy starczy sił.
@fp7713 Жыл бұрын
Oszczędzanie na podatkach zgodne z przepisami nie jest niczym złym, a ich płacenie niepotrzebne nie jest formą pomocy bo środki te są w ogromnej części marnowane
@emilwaskowski9030 Жыл бұрын
@@fp7713 ok, z pozycji prawicowych muszę się z tym zgodzić. Wyszedł ze mnie w tym fragmencie mojego komentarza ukryty lewicowiec.
@konradidzik2375 Жыл бұрын
1:58:30 sounds like "1670" ;)
@jan6831 Жыл бұрын
WOŚP to jest głównie serduszko naklejone na inkubator, aniżeli rywalizująca firma w budynku naprzeciwko NFZ. I to pomimo tego, co Pan Owsiak wypowiada w wywiadach. Orkiestra głównie jest znana z kupowania sprzętu, jak słusznie zauważyli prowadzący nie ma i nie może zastąpić publicznych usług. W takim razie nie byłoby sprawiedliwiej porównać pieniądze zebrane z WOŚP do pieniędzy przeznaczonych (z tych publicznych miliardów) przez państwo na sprzęt właśnie? Jeśli już zauważamy że porównania WOŚP do służby zdrowia to pic na wodę, to czemu brniemy w podobne porównania.
@jonatanlerner11 ай бұрын
1:09:00 zainteresowany polaczku, uważaj nie pomyl: gdy najeżdżają Ukrainę, to nofly zone to 3 wojna światowa, ale gdy najadą kraje bałtyckie, to rosja tego przecież nie zrobi, bo 3 wojna światowa. Ukraina broni siebie, a zarówno tych wartości, gdzie jeśli jesteś krajem o niewielkim znaczeniu, to ciebie nie pozostawią na zjedzenie. I o to chodzi. Jeżeli przestępca bije się ze słabszą ofiarą, to należy go ukarać, a nie szukać wymówek "dlaczego to nas nie dopadnie"
@wiktul Жыл бұрын
Wydaje mi się, że popełniliście empiryczny błąd u podstawy założeń. Wośp jest jedynie objawem problemu, bynajmniej nie jego przyczyną lub katalizatorem. Nastrój społeczny względem państwowej służby zdrowia nie powstał i nie utrzymał się przez lata w formie tak negatywnej za sprawą prywatnej inicjatywy filantropijnej. Gdyby empira obcowania ze służbą zdrowia poprawiła się na przestrzeni lat jakkolwiek, to taka inicjatywa traciłaby na popularności, co się nie dzieje, bez względu na rząd, popularność danego nurtu społeczno-politycznego czy zewnętrzne czynniki ekonomiczne. Faktem jest, że w blasku orkiestrowego serduszka może się ogrzać każdy pajac oraz że jest patologią kupowanie czasu polityków na rzecz zakupu sprzętu medycznego, ale chyba Wasze spostrzeżenia zlepiły się w jeden, ogromny kotlet mielony z rozżalenia, że państwo jest tak dalekie od swych lewicowych funkcji i ideałów w tym zakresie, jak tylko się da oraz, że społeczństwo jest skrajnie nieobywatelskie w zmienianiu tego stanu... poza tym właśnie filantropijnym, pozapaństwowym zrywem, który przez lata siłą inercji stał się czynnikiem politycznym i światopoglądowo konfliktogennym. To, że Owsiak opowie jedną czy drugą głupotę w wywiadach dla mediów interesuje mnie dalece mniej, niż efekty jego działań oraz efekty działań tych, którzy mogliby i chcieliby na kanwie tych głupot swoimi czynami udowodnić, że nie potrzeba nam już takich blacharzy służby zdrowia, jak on i jego warsztat klepania kolejnych zdrowotnych golfów trójek rozbijanych przez kolejnych zawiadowców systemu na słupach każdego nowego lub starego problemu, który staje na drodze tego systemu, rozpędzonego do 20km na godzinę. Zastanawia mnie też zupełnie pominięcie przez Was aspektu kulturowego tego zjawiska. Nie znam innej inicjatywy tego typu, która, trwając prze dobrze ponad 20 lat, bez względu na zmiany pokoleniowe, ustrojowe, geopolityczne i ekonomiczne, trwałaby do dziś tak sukcesywnie, zbierając rokrocznie coraz większe środki. W ogóle nie odnieśliście się tu do aspektu społecznego, tożsamościowego tej inicjatywy, która jest dużo starsza niż spór PiS z PO, dużo szersza niż ich elektoraty i, z której strony by na to nie spojrzeć, wykształciła i rozwinęła szeroko pojętą dobroczynność indywidualną, co widzimy od lat w formie niezliczonych zbiórek, portali typu SiePomaga, generalnie propagowanych przez wszystkich, którzy chcą istnieć w życiu publicznym, od Stanowskiego, po Orłosia. I dzieje się to również od samego początku III RP, gdzie sekularyzacja nie miała żadnego porównania do stanu obecnego, a mimo to na przestrzeni lat Caritas nie miał podjazdu w skali, nie mówiąc o marketing, czy kilku bardzo konkretnych kryzysach wizerunkowych i prawnych. Tym dziwniejsze, że tego wymiaru sprawy nie poruszyliście wcale.
@dawidwojacki5049 Жыл бұрын
Polacy w stosunku do służby zdrowia mają takie nastawienie jak Jan Paweł Adamczewski w stosunku do podatków 😅
@Lurker0111 ай бұрын
9:25 Myślę, że ci prawicowi politycy w Irlandii wykorzystali argument z charytatywną rolą Kościoła jak Korwin w Polsce w podobnych dyskusjach. Główną rolą Kościoła jest utrzymanie depozytu wiary i prowadzenie ludzi do zbawienia. Charytatywność to tylko konsekwencja porządku miłości.
@rysiekw227510 ай бұрын
WOŚP pochłania 40-60proce nr dochodów,podczas gdy karitas 7-10 procent,inne organizacje charytatywne podobnie ok.10 procent!
@tokarp390 Жыл бұрын
24:26 Owsiak ma rację . Składka 9% jest wystarczająca, wystarczy tylko żeby była też powszechna.
@sawomirkrzepkowski6727 Жыл бұрын
przecież filantropia to jeden wielki wał, pod pozorem pomagania realizuje się cele strategiczne dla elity