Ami nekem még nagyon bevált, az előcsíráztatás. Nem kell semmi extrára gondolni, cserép alátétbe teszem belehajtogatott papírtörlőt, nyakonöntöm annyi vízzel, hogy 1-2 mm-rel a papír felett legyen a vízszint, ebbe beleszórom a magokat, és mehet az átlátszó folpack a tetejére. Ezeket az alátéteket meg jellemzően a radiátorra teszem. Ez főleg paprika és paradicsom esetén vált be nekem, gondolom a hőmérséklet miatt, meg mert nem igénylik a sötétet a csírázáshoz. Ami elkezdett kicsi 3-5mm-es csírákat növeszteni, az mehet is a megfelelő palántázó edénybe egyesével. (Ez nekem az oldalán felvágott másik oldalán kilyuggatott tejesdoboz, jellemzően vakondtúrásból származó földdel)
@sakkmatt Жыл бұрын
Miért vakond túrás földel kell dolgozni? Az agrár miniszter nem szerez komposztot a Magyaroknak?
@waterman1690 Жыл бұрын
@@sakkmatt 1. Mer' az ingyen van és "fölösleg", a komposzt meg nem mindig. 2. A komposztot imádják a lótücskök. Jelenleg is küzdök egy magaságyásban velük, eddig kb. 15-öt hajtottam ki belőle rovarirtós locsolóvízzel.
7 ай бұрын
@@sakkmatt A vakond elpusztítja a földben lévő bogarakat, ezért a vakondtúrás talaja mentes ezektől. A komposztládából kiszedett és átszitált föld tele van mindenféle lárvával.
@JózsefnéCsősz7 ай бұрын
Köszönöm a tanácsokat
@gizellacsontos35622 жыл бұрын
Nagyon szépen koszonom a jó tanácsokat! Hasznos volt számomra!
@malnaviragtanya2 жыл бұрын
Örülünk, hogy tudtunk segíteni 🙂 sikeres palánta és zöldség gyümölcs nevelést!
@123szubhuti9 Жыл бұрын
Szuper videó! Ami nekem nem jött be az a papír ültetőedény. Nagyon kirántja a vizet a földből és könnyebben kiszárad. a műanyagot jobbnak tartom!
@malnaviragtanya Жыл бұрын
Köszönjük :) mi is inkább a műanyagot használjuk
@gabornehorvath57362 жыл бұрын
Köszönöm , nagyon hasznosak voltak a tanácsadások! Én is ma ültettem el a paprika magokat , mivel azoknak tovább tart a csirázási folyamat , lassabban indul el , mint a paradicsom . Az még egy kicsit ráér mert gyorsabb a tenyész idejük . Én egyébként kamillateás vizzel és azt is artézi vízzel hígítva locsolom be a magokat . Állítólag megvédi a fertózéstől.
@malnaviragtanya2 жыл бұрын
Szuper 🙂 igen a paprika nagyon lassú, mi a paradicsomokat üvegházba szánjuk ezért palántáztuk a paprikával, de most már a szabadföldieket is elkezdtük hátha a nagy fagyok után jön most már a tavasz 😊
@attilaneszabo37543 жыл бұрын
Két dolog 1; a magokat vetjük, a gyökeres növényt ültetjük. 2; az állatokat tenyésztjük, a növényeket termesztjük. 😊 Egyébként jó összefoglaló! Köszi 😉
@gr.gr.98863 жыл бұрын
Jaj, de jó. Èppen ezt akartam leìrni.
@gyorgyfejer1373 Жыл бұрын
Nagyon tetszik a videó összeszedettsége... A megvilágítással kapcsolatban hadd tegyek egy kis kiegészítést: Én úgy tudom, hogy a 6000 Kelvines (pl. ledes) megvilágításban nagyon kevés a piros összetevő, inkább a zöld és a kék dominál. Ezért a palántaneveléshez a kicsit kevesebb kék-, és az erősebb piros spektrum a legjobb, különben növekedési gondok lehetnek. (Piros-kék arány: 4-7:1 hez, a piros javára.) Ilyen megvilágítási rendszert vagy 'Full spektrum led'-del (12-, vagy 230V-os kivitelben, hűtőbordával-), vagy színes-, nagy fényerejű kék-, és piros (és egy kis fehér) ledek összeépítésével lehet gyártani, 50-80 Watt/m2 -es felvett teljesítménnyel kell számolni. (Természetesen vannak gyári palántanevelő fényrendszerek is, ezek nem olcsók...)
@malnaviragtanya Жыл бұрын
Szia! Amiről te írsz az nem olcsó mulatság, de igazad van. Ez a videó a hobby kertészkedőknek készült és azon a szinten is van.
@gyorgyfejer1373 Жыл бұрын
@@malnaviragtanya Kösz7önöm a visszajelzést. Mint ahogy sokan-, én is várom a folytatást...
@olgabartane67673 жыл бұрын
Ķõszönõm a sok jó tanácsot!
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Örülünk, hogy tudtunk segíteni 🙂
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Az igazán szuper az lenne, ha szódavízzel végezné a locsolást. Fantasztíkusan fejlődnek tőle a növények.
@erzsebetnagy93633 жыл бұрын
Kitűnő összefoglaló.
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Kedves Erzsébet! Örülünk, hogy tetszett🙂
@kannabisztitkai57213 жыл бұрын
Jó videó lett csak így tovább 😁
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Köszönjük szépen a biztatást ☺️
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Az igazán szuper az lenne, ha szódavízzel végezné a locsolást. Fantasztíkusan fejlődnek tőle a növények.
@nagybio3 жыл бұрын
Én annyit tennék még hozzá, hogy vannak palánták, amik jól tűrik az akár többszöri átültetést is, de vannak amik kifejezetten nem szeretik, így már az elején érdemes osztott tálcába, vagy kisebb cserepekbe vetni. Sajnos nem jegyeztem meg őket, de például a bab-ra emlékszem. Könnyebben is sérülnek a gyökerei, de nálam a káposzta, hagymamag, retek sem szerette az átültetést.
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Igen ez egy jó felvetés, ebben még nekünk is kevesebb a tapasztalatunk, mert mi szinte mindent külön helyre ültetünk. De péládul olvastam, hogy a rukkola nem szereti, ha piszkálják a gyökerét, hát én egy kettőt külön szedtem és jól megmaradtak :) De gyűjtünk még ilyen hasznos infókat, köszönjük!
@zeustheangrydog72983 жыл бұрын
Jo a video de azt kiegeszitenem ha mi csinalunk planta foldet kerti foldbol azt erdemes sutobe kisutni 10-20 perc alatt h a gombak es a kartevok elpusztuljanak 😎
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Igen ez így van, viszont ezáltal a hasznos organizmusok is elpusztulnak. Mi ezért nem szoktuk "megsütni" a földet. Ha az öntözésre odafigyelünk akkor nem szokott gond lenni.
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Az igazán szuper az lenne, ha szódavízzel végezné a locsolást. Fantasztíkusan fejlődnek tőle a növények.
@mariabukkszegi17022 жыл бұрын
@@malnaviragtanya eddig nem sütottem de miutan a nappali ablakaban nevelem es tavaly tele voltam kis legyekkel az idén bizony sútogettem. A palánták gyonyörűek...hm át kellene ültetni de ekkor általában elsatnyúlnak
@palgyorgy96593 жыл бұрын
Superek a videok!! Csak így tovább.... kérünk még még.... :) Azonnal fel is iratkoztam. Kérlek titeket ha lehet beszéljetek a csemegeszőlő palántázásáról is. Gyökereztettem, megjelent a gyökér, konténerbe ültettem(levágott pet palack), megjelentek a vastag fehér gyökerek a palack oldalán, ennek nagyon örültem. Néhány nap múlva a gyökerek bebarnultak és elhaltak. Kérlek segítsetek!..most gyökerezik még néhány szőlővesszőm, lassan konténerezem azokat is és nem szeretném ha azoknak a gyökerei is elhalnának. nem tudom mitévő legyek. Ha esetleg írnátok telefonszámot szívesen hívnálak titeket...
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Kedves György! A szőlő egy külön művészeti ág, ahhoz sajnos nem értünk. De majd kérdezősködök, hátha mond valaki valami okosat.
@nagysanyi3 жыл бұрын
kzbin.info/door/BUIXf0lbyjhBKRCSyj31sQ Ez a fickó mindent tud a csemegeszőlőről, én nagyon szeretem a videóit
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Az igazán szuper az lenne, ha szódavízzel végezné a locsolást. Fantasztíkusan fejlődnek tőle a növények.
@boribodo18042 жыл бұрын
Én most ‘próbáltam ‘először paradicsomot csíráztatni mert nagyon ízlett egy fajta paradicsom. Egy 14cm -es cserépbe csináltam 4 lyukat es minden lyukba tettem 4 magot hogy hátha 1-2 ki kell erre az összes szépen fejlődik csak szorosan egymáshoz. Mit csináljak ? Át ültessem mindet vagy nem fogom tudni mert egymás ‘nyakán’ vannak .köszi előre is a választ😅 ( erkélyre szerettem volna egy kis koktél paradicsomot)
@malnaviragtanya2 жыл бұрын
Létezik ez a fajta palántázási forma, általában szorosan egymáshoz, de egy sorba szokták. Ilyenkor még kettő-négy leveles korában kell szétültetni, mert még nem olyan szerteágazó a gyökerük, nem gabalyodnak úgy össze. Ezt a műveletet ilyenkor még elég jól megússzák. Ha már nagyobbak, tehát van 4-6 lomblevelük is, akkor már nagyon nehéz szétválasztani őket, de meg lehet próbálni, csak visszaveti őket a fejlődésben. Ha nincs szükség vagy hely ennyi paradicsom növénynek, akkor minden lyuknál maradjon csak egy, a legszebb, legerősebb, legfejlettebb. De a másik 3 szomszédot ne gyökerestül húzd ki, hanem vágd le vagy törd el a szárukat, és ne hagyd hogy tovább fejlődjenek, így nem sérül a gyökérzet (jó mélyen akár a föld alatt vágd el a szárukat mert a paradicsom mindenhonnan kihajt).
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Az igazán szuper az lenne, ha szódavízzel végezné a locsolást. Fantasztíkusan fejlődnek tőle a növények.
@malnaviragtanya2 жыл бұрын
Valóban a savas kémhatást sok növény kedveli, de a szódavizet megtartom a fröccshöz :-)
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
@@malnaviragtanya Minden liter esővízben egy liter széndioxid gáz és fél liter oxigén - dinitrid gáz van feloldva. A növények a széndioxidot - a tankönyvekben irottakkal ellentétben - nem a levelükön veszik fel, hanem a gyökerükön keresztül a vízben oldva és onnan jut el a levelekhez, ahol a fotószintézis zajlik. A növények lényegileg a szén - szükségletüket és a nitrogén szükségletüket is az esővízben oldott gázokból fedezik ( a vadon élők csak így). A felszíni vizekben ( patak, folyó, tó ) már kevesebb ezeknek a gázoknak a mennyisége. A mélységi ( kút) vizekben már alig van bennük. Tehát ezeket mesterségesen pótólni kell. A nitrogén pótólható műtrágyával, de a szén semmivel. A szódaviz - mint kényszerfolyadék -minden literében öt liter széndioxid gázt tartalmaz. Tehát ideális szénforrás a növények számára. De lehet hígitani ötszörösére is vízzel.
@karolyandras3 жыл бұрын
Én sokszor használtam rég lejárt magokat. Mindenfélét. Semmi gondom nem volt velük. Viszont a mostani magok java része szemétbe való% Átcsomagoltak lehetnek.Ja, a magokat nem GYÁRTJÁK, hanem termesztik+++
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Kedves András! Sajnos mi is tapasztaltunk hasonlót, ezért mi már igyekszünk közvetlenül a gyártótól/termesztőtől vásárolni. Nekünk a lejárt magokkal nem volt szerencsénk, lehet a tárolási hőmérséklet is sokat számít.
@eszterpollak92842 жыл бұрын
@@malnaviragtanya Én a gazdaboltunkban, februárban a radiátor feletti polcon láttam a beárazásra váró vetőmagokat, pedig hűtőben lett volna a a helyük. Így aztán tényleg sok sikert a friss vetőmagokhoz, ha a fele kikel már jó de az is satnya.
@Timkozsolt2 жыл бұрын
Régészek Egyiptomba 5000 éves csíraképes búzamagokat találtak!
@tgy2843 жыл бұрын
Szia! Van tapasztalatod a szárított (bolti) Trágyával.? Tűzdeléskor lehet keverni A földben vagy egyébb más hasonló lehetőség.?
@malnaviragtanya3 жыл бұрын
Szia Tibor! Mi gyakran használunk pelletált trágyát és jó tapasztalataink vannak. Ha betartod a gyártó által javasolt arányokat és jó alaposan összekevered a földdel, akkor a palántáknak nem lesz baja, sőt🙂 De indíts szerintem kisebb mennyiséggel biztos ami biztos.
@tgy2843 жыл бұрын
@@malnaviragtanya Köszi!
@jozsefkovacs63432 жыл бұрын
Az igazán szuper az lenne, ha szódavízzel végezné a locsolást. Fantasztíkusan fejlődnek tőle a növények.