Tak, udało się. Ja słuchałam/ oglądałam pierwszy raz. Uspokoił mnie Pan. Bardzo się obwiniałam. 😅😢😂
@artursyndatis139011 ай бұрын
Sky is the limit 👍🚀🔥
@123ewa11 ай бұрын
Gratulacje 🎊🍀♥️🌿🌱👋
@karolinaw.11 ай бұрын
💚💚💚 W pełni zasłużone!
@AS-bu8dc11 ай бұрын
Super filmik👍teraz pora na top 10 najłatwiejszych w uprawie w domu, takich nie do zabicia😉😉
11 ай бұрын
💪🏻💚🥰
@dobredzieje361210 ай бұрын
Oj, każdą można zabić :D
@EdmundStyle10 ай бұрын
To chyba tylko ZZ i Monstera jest bardzi latwa w uprawie
@at94-p8j10 ай бұрын
ZZ też można zabić :D @@EdmundStyle
@Kidakakasz10 ай бұрын
Ja tam monstere zabiłam;_;
@kamildudzik531411 ай бұрын
Jeśli chodzi o rośliny z listy to tak 1) Medinilla u mnie pięknie rośnie jednak trzeba uważać z podlewaniem. Tą roślinę trzeba się nauczyć podlewać. U mnie pięknie rośnie i kwiaty utrzymują się do kilku miesięcy. 2) Calathea ( od niedawna ta rodzina roślin jest nazywana Goeppertia - polecam Summer Rayne Oakes) trzeba mieć dużo wilgoci i nie dopuszczać do wyschnięcia podłoża. Ja w u siebie w pokoju mam ogromne akwarium i mnóstwo roślin na małej powierzchni co napewno przyczynia się do odpowiedniej ilości wilgotnego powietrza. Jednak są takie minusy że w takim pomieszczeniu jest bardzo duszno i parno. Co nie podoba się każdemu. Ja zaś jestem zachwycony bo rośliny odwdzięczają się dobrym wzrostem. 3) Alocasia Polly u mnie rośnie na oknie o wystawie wschodniej gdzie ma dużo światła. Trzymam ją w bigosie i razem z innymi Alokazjami nie mam z nią problemu. Jedynie nie lubi jak liście dotykają szyby. Jedyne moje utrapienie to Alokazja portodora która ma ciągle jednego liścia bo jak wypuści drugiego to tego pierwszego od razu odrzuca. Jeszcze nie doszedłem z nią do porozumienia 😂 4) Jeśli chodzi o paprocie to dobrze jest je wyściółkować korą sosnową żeby ograniczyć parowanie wody z podłoża ❤ Dzięki za odcinek i pozdrawiam serdecznie. Mam nadzieję że komuś te moje rady pomogą.
11 ай бұрын
Dzięki💚💚💚 znam ten nowy rodzaj, jednak z tymi nowymi nazwami jestem ostrożny, bo łączone są absurdalne dla mnie rodzaje, a inne wydzielane z mało istotnych przyczyn, nie wszyscy godzą się z tymi nowymi podziałami😉
@zielonomi1711 ай бұрын
Alokazje jesli zrzucaja jeden lisc kiedy wypuszczaja nowy sa glodne .Potrzebuja dokarmiania nawet co tydzien .Warto zostawic zasychajacy lisc az roslina go po prostu wykorzysta do konca .
@Paprochzpepka11 ай бұрын
@@zielonomi17moja alokazja Jaclyn choćby skały srały ma 3 liście i ani jednego więcej, frydek varie ma ich więcej, ale za każdym razem jak wypuszcza nowego to zabija starego. Nawozu dostaje tyle, że boję się że ją tymi nawozami zabiję 😂
@dominika376210 ай бұрын
@@Paprochzpepka ja mam podobnie, nieważne co robie jacklyn ma 2 liscie, pozostale mają 4-7, boje się za dużo nawozić
@SylwiaJezierska-m2n10 ай бұрын
10:09
@plantslover667211 ай бұрын
NIGDY NIE ZAPOMNĘ Twojej miny jak pierwszy kwiat z Medynili Ci odpadł. Natomiast Twoją twarz, kiedy zobaczyłeś jak odpadł też drugi, widuję w koszmarach kiedy budzę się zlany potem. 💚
11 ай бұрын
💀😂😜💚
@marywoj387211 ай бұрын
Wtrącę się. Aerozol z twardej wody nie jest szkodliwy. Powstaje nie tylko przy nawilżaczach (do których daje się wodę filtrowaną), ale przede wszystkim w trakcie prysznica! 😅 Więc nie ma się co obawiać nawilżaczy, jeśli ktoś się myje raz na czas. Pozdrawiam!
@Becia8511 ай бұрын
Mój ulubiony filmik 😂
@alexaalex605110 ай бұрын
To mój ulubiony film poza hojowymi
@ShiloMonika10 ай бұрын
Dokładnie tak! :D Zawsze jak w markecie widzę medinilę to myślę o Marku i tym pamiętnym filmiku, zawsze!
@kajot911 ай бұрын
Dzięki, że dzielisz sie z nami swoimi niepowodzeniami. U mnie najgorzej rosły kalatee, ale mam już na nie myk - zakupione jako maluszek (jak do lasu w szkle) jakoś się lepiej aklimatyzują i dają rade, rosną wolno, ale brak zasuszonych liści. Te kupione jako duże rośliny z czasem nie dały rady. Mieszkam w bloku, teraz wilgotnośc mam 40-50.
11 ай бұрын
Dzięki za komentarz💪🏻💚
@krystynaabramowicz219710 ай бұрын
Tym
@kamilazawadzka107910 ай бұрын
Kurczę, u mnie kalatea rośnie jak chwast, teraz dopiero się trochę zasuszyła, bo przez dwa miesiące zapomniałam podlać 😅
@agnieszkakuziemska756610 ай бұрын
@@kamilazawadzka1079 u mnie to samo.👍 Ciągle ma sucho i pięknie rośnie. Chyba potrzebuje ciasnej doniczki.
@ania79309 ай бұрын
Ano, nie ma żelaznej reguły. Mam 3 różne maranty, 1 calateę (geoppertię warscewiczii) i 1 stromanthe. Tylko właśnie calatea zwija liście i żółknie, choć mam ją od maluszka, a stromanthe, choć kupiłam sporą, rośnie jak na drożdżach. Mam to szczęście, że przy 45-55% wilgotności większość moich roślin ma się pięknie. Co ważne, w nosie mam wybarwienie. Gdyby mi zależało na wielokolorowych liściach to faktycznie byłabym nieszczęśliwa - każdy nowy liść wygląda bardziej jak bazowa wersja rośliny. Ale jest zdrowy, i to dla mnie się liczy (poza geoppertią XD). I jeszcze paprocie. Mam od min roku dwie klasyczne paprotki: jedna piękna, bogata, znosi przesuszenie jakby nigdy nic... a druga to drapak badylaszczy XD Traktuję je tak samo, więc albo szczęście z egzemplarzem albo gorsze miejsce.
@magdalenasolis973710 ай бұрын
Bardzo dziękuję za poruszenie nietypowego tematu (mało kto go porusza) - temat niezwykle praktyczny. Zasubskrybowałam. Pozdrawiam😊
10 ай бұрын
Dzięki💚🥰
@NecrosDeus7 ай бұрын
Mało kto go porusza, bo większość kanałów o kwiatach prowadzą osoby nimi handlujące, albo nawet niehandlujące, ale mające z obcych interesów jakieś profity.
@iwonawiatr354410 ай бұрын
Dziś trafiłam na Pana kanał. Dałam suba , bo temat roślin jest mi bardzo bliski. Życzę miłego dnia. Tulaski dla pieska i kotka :)
10 ай бұрын
Dzięki🥰💚
@sylwiawarszawianka853310 ай бұрын
Punkt drugi. Nie będę wymieniać teraz nazw, więc proszę obejrzeć dokładnie film. Te rośliny lubią cień. 4 m od okna tarasowego, czyli dużego, północno-zachodniego. Podlewane gdy przeschnie i zostawione same sobie. Rosną jak chwasty. Potrzebują tylko jednego . Raz na dzień znosić mgiełką w ogóle ludzie za mocno się przejmują roślinami. One dają radę bez mas
10 ай бұрын
💪🏻💚
@aleksandrawarzewska823110 ай бұрын
Super informacje, wszystko w punkt. Caletee, areka, paprocie no jakby Pan mowil o moich 😆😆😆 To teraz czekamy na filmik o łatwych roślinach wręcz żelaznych 😆 dużo zdrowia życzę i powodzenia w uprawach.
10 ай бұрын
Dzięki🥰💚
@evilyvonne10 ай бұрын
U mnie to samo🥲
@msicca983616 күн бұрын
Chętnie się dowiem jakie roślinki są 'nie do zabicia' 😅 z moich doświadczeń epipremnum dużo wybacza :)
@anezka77 ай бұрын
Moją porażką i koszmarem są stefanotisy; gdy mieszkałam w bloku z wielkiej płyty, w mieszkaniu w którym było wiecznie za gorąco i zero ruchu powietrza, rósł pięknie, oplótł mi cały regał. Zamieszkałam w kamienicy, w dość cienistym i chłodnym mieszkaniu - katastrofa. Umarł po 3 miesiącach, kwiaty (jeszcze nie rozwinięte) stracił po tygodniu.
@ewasaw51916 ай бұрын
Przewóz z jednego do drugiego mieszkania zaszkodził.
@obrazy-olejne14 күн бұрын
potwierdzam. Też sie przeniosłam do wysokiego mieszkania w budynku z cegły. Wszystkie calatee i maranty padły. A miałam ich dużo w mieszkaniu w bloku.
@gosiasz396411 ай бұрын
Masz dużo racji w tym filmie. I w ogóle fajny pomysł na film. Chętnie obejrzałabym tez drugą wersję - jakie rośliny warto wybrać do domu z tych dostępnych w marketach :D A co do twoich typów: u mnie akurat pierwsza alokazja polly umarła, ale jej dziecko z bulwy ma chyba z 5 liści i trzyma się bardzo dobrze, tej zimy jeszcze żadnego nie zgubiła. Paprotki też są cudowne, ale z nimi to jest tak że jak im podpasuje to rosną bez żadnych problemów, a jak im coś nie podpasuje to je szlag trafi i koniec - zwykle przelanie wybaczają, gorzej z przesuszeniem, chociaż moja jedna zwija liście i jak ją szybko podleję to rozwija je z powrotem, więc daje sygnał przedśmiertny :D mam ją tuż obok łóżka, więc zasilam ją wodą ze szklanki :D A jeśli chodzi o calathee - nie miałam żadnych problemów żeby rosły mi w domu (za wyjątkiem white fusion, bo ona musiała mieć specjalne warunki), a miałam różne odmiany, ale wszystkie po kolei wyleciały na śmietnik bo były magnesem na przędziory, a wybić je z calathei to jest chyba niemożliwe - za dużo liści i zakamarków gdzie te dziady mogą się schować.
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz💚 te szkodniki są najgosze
@ukasz398211 ай бұрын
Jako posiadacz ogromnej ilości kalatei w bloku muszę się wtrącić - to mit, że wilgotność jest problemem w uprawie kalatei. To grupa roślin, która bardzo dobrze się adaptuje do różnych wilgotności (u mnie zimą jest ok. 40% i się nie cackam) i naprawdę ciężko je trwale zabić, bo one wspaniale zmartwychwstają z ryzomów, nawet gdy odrzucą wszelkie liście. No ale nie każdy lubi hodować pustą doniczkę, więc łatwo je wyrzucić - choć warto poczekać, bo to co odrośnie jest dużo lepiej zaadoptowane do warunków domowych. Problemem numer jeden są za to faktycznie przędziorki i bez strategii kontroli ich populacji ciężko z uprawą. Marantowate bardzo dobrze, bez żadnego problemu rosną we wszelkich witrynkach, więc nieprzekonanym polecam ten sposób uprawy, zwłaszcza odmian o ekstremalnie cienkich liściach (White i Yellow Fusion, leopardina). A z żelaznych kalatei na start polecam Makoyanę, Network, Lancifolie, Beauty Star, wszelkie maranty i Cthenanthe Burle Marx. Polecam też hodowlę od maluszków - małe się bardzo dobrze aklimatyzują.
@monikamaczka875410 ай бұрын
Moja Calathea Medallion ma szyszkowate kwiaty
@ukasz398210 ай бұрын
@@monikamaczka8754wiele kalatei chętnie kwitnie w domu, gdy mają dobre warunki z odrobiną stresiku. Choć ich kwiaty nie są jakieś spektakularne (z wyjątkiem Crocaty) to cieszą oko i nie zauważyłem żeby specjalnie szkodziły rośnie. U mnie szczególnie chętnie kwitnie Makoyana i White Fusion
10 ай бұрын
Dzięki za komentarze💚 zgadzam się, że szkodniki są najgorsze
@agnieszka919211 ай бұрын
Bardzo pomocny film🫶. Zgadzam sie z tym w 100%😊. Kiedy zaczynalam swoją roslinną przygodę kupowalam maluchy w LM. Calathea, Alokazja, Paprotka... tej pierwszej zawsze coś dolegało. Zdążyla wypuscić jakiś listek a on zaczął zaraz chorować🤔 i tak bylo w kółko aż wylądowala w koszu. Alokazję zjadły przędziorki😂. Paprotka się w kolka dni obsypała. Te inne które wymieniłeś miały w sobie coś zachęcającego ale na szczęście nigdy się na nie nie skusiłam. To teraz czas na 10 najlepszych roślin do kupienia w sklepie💚.
11 ай бұрын
Dzięki za komentarz💚
@malgorzatadrozdz322110 ай бұрын
Jestem ogrodniczką...więc kocham przyrodę i rośliny....ale w okresie zimowym jak nie mam kontaktu z naturą na dworze....zajmuję się swoim buszem w domu.Trafiłam na Twój kanał jakiś rok temu.Uwielbiam, życzę jak najlepiej...kawał świetnej roboty robisz...naturalnie się Ciebie /Wasza rodzinę ze zwierzakami razem ogląda👍💪🐕🌱
@kanikulak10 ай бұрын
Ojej, to zabrzmiało bardzo dwuznacznie, że w zimie zajmujesz się swoim buszem. Ciekawe, czy celowo. Jak by co, to przepraszam, jestem zbokiem.
@grazynaswolkien950510 ай бұрын
Pierwszy raz Pana ogladam.domowe rosliny to ciekawy temat. To mile ze podaje Pan wyraznie nazwee kazdej. Natomias prosze wyraznie I przez dluzsza chwile eksponowac kazdy z tych osobnikow. To bardzo by pomoglo w zapoznaniu sie z obiektem. Dziekuje!
10 ай бұрын
Dziękuję serdecznie🥰💚
@Anna-cy7go11 ай бұрын
Paprotka ,alokazja i grupa calatea moje utrapienie ,trafiona lista ,dziekuję 💪
11 ай бұрын
😝💚💪🏻
@Christina-bf3lb9 ай бұрын
Paprotka, latwa i bardzo zdrowa dla ludzi roslina. Jonizuje ujemnie powietrze.
@ewaukasik967910 ай бұрын
Świetny odcinek. Nie wspomnę o ilości paprotek, które uśmierciłam. Co ciekawe, kiedy mieszkałam w bloku miałam je i rosły fantastycznie. Teraz, od kiedy mieszkam w domu jakoś nie mogę im dogodzić. A jeśli chodzi o cytrusy, to wyrastają mi z pestek. Jednak nie dochowałam się jeszcze owoców. Pozdrawiam serdecznie 😊
@stefaniamania339410 ай бұрын
wyhodowane z pestek zakwitną po 30 latach. trzeba ukorzeniać szczepki z roślin już kwitnących.
@Muminek117710 ай бұрын
Po około 15 latach!!! Kupić można już owocujące w bardzo dobrych cenach.
@ewaukasik967910 ай бұрын
Ło, matko!!! Nie wiem, czy dożyję. Przekażę dzieciom w testamencie 🤪
10 ай бұрын
Trzeba być dobrej myśli😜💚
@lexie3009 ай бұрын
Ja miałam piękne paprocie w wielkich donicach. Dopóki ogrzewałam do węglem i miałam w nim ok. 26 stopni to było im dobrze. Założyłam gaz i temp. spadła do 19 stopni i wszystkie paprocie umarły i najstarszy zamiokulkas razem z nimi 😔
@urszulastempor10 ай бұрын
Panie Marku właśnie odkryłam Pana kanał! Super, że przekazuje Pan takie informacje. Jestem fanką wszelkiego zielska, ratuję co się da(nawet to co inni wyrzucają). Powoli brakuje mi miejsca(dobrze, że dzieci wyprowadziły się z domu to zaanektowałam ich pokoje). Mąż robi mi stojaki, wieszaki, półeczki i co tam wymyślę. Postawiłam Calateę nad dużym akwarium (a nawet dwie) mają ciepło, jasno i wilgotno. Na razie rosną pięknie, liście nie usychają więc mam nadzieję, że będą ze mną długo. Areka zaczęła padać po kilku miesiącach, obcięłam wszystkie liście, lato spędziła na balkonie, teraz stoi w sypialni i wypuściła pięć nowych liści. Paprotki kocham, niestety jest z nimi dokładnie tak jak Pan mówi, wszystkie uśmierciłam!!!. Pozdrawiam serdecznie i oczywiście subskrybuję.
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz, nad akwarium to im pewnie super💚
@Mayafiufiu11 ай бұрын
Calathea Makoyana rośnie u mnie przy zlewie w kuchni - okno od północy, za którym jest jeszcze drzewo dodatkowo filtrujące światło. Wyhodowałam potffora, bo przysłania mi pół okna. Pięknie się udała, zero zasuszeń , zero problemów:). Jak ją przyniosłam parę lat temu jako małą roślinę rzeczywiście była kapryśna, myślę, że one się przyzwyczajają do zmiany warunków i warto ten czas przeczekać. Druga Sanderiana też na północnym parapecie świetnie sobie radzi. Moją katastrofą są kuleczkowate starce - zabiłam niesamowitą ilość z miłości :) i nadal mi się podobają. Cytrynę oddałam - przędziorki, gubienie liści na zimę i męka pańska była z nią.
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz💚
@aleksandrabielak300510 ай бұрын
Podpinam się, moja też piękna
@majamezynska9 ай бұрын
Tez uwazam, ze calathea potrafi sie przystosowac. 4 lata temu kupilam calathea insignis. Na poczatku liscie mi zasychaly, obcinalam, nowe przybywaly. Teraz mam wielka i juz wiem, ze woli byc przesuszona (!) niz przelana.
@arcoiris_naranja10 ай бұрын
Dobrze, że w końcu ktoś o tym głośno mówi. Mnóstwa modnych roślin nie kupiłam podczas tego szaleństwa na domową dżunglę, bo mam świadomość, że nie zapewnie odpowiednich warunków a nawet nie będzie mi się chciało. U mnie najlepiej trzymają się crasulle i kaktusy. Wiosną i latem kwitną na patelni, czyli w pełnym słońcu od wschodu aż niemal po zachód słońca, a zimą przechodzą stan suszy w chłodnym pomieszczeniu. Sanse też mnie kochają. Testuję też cytryny ale to może się nie udać na wieloletnią metę. PS Mieszkam w domu z dużymi oknami i mocno nasłonecznionym ogrodem.
10 ай бұрын
Trzymam kciuki i dzięki za komentarz
@agnieszkabiesiekirska858611 ай бұрын
Bardzo, bardzo dobry odcinek. Wysłuchałam z dużą uwagą Pana spostrzeżeń. Zetknęłam się z niektórymi z tych roślin i z końcowym wiadomym skutkiem. Pozwolił mi się Pan wyleczyć i rozwiać wątpliwości w sensie posiadania np. calatei, poza musaica, która jest u mnie już " trochę" i ma się całkiem dobrze. Zamówiony filodendron verucosum, na drugi dzień po przyjeździe do domu był już załatwiony. Choć sprzedawcy bardzo się dziwili, że tak się stało, bo przecież to taka wspaniała roślina. Skończą się moje sny o "potędze kwiatów" !!!!/ Dzięki. Więcej takich odcinków potrzebnych roślinomaniakom. Pozdrawiam Agnieszka
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz💚💪🏻😜💀
@wieslawacatanzariti999410 ай бұрын
Dziękuję Panie Marku za wspaniale rady. Życzę zdrowia i wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Serdecznie pozdrawiam.🍀🌴🌵🌱🪴💐
10 ай бұрын
💚💚💚 wzajemnie
@grejfrut8911 ай бұрын
Rok temu kupiłam w Obi Calathea ornata 'Sanderiana' (jak była dostawa maluszków różnych roślin) i o dziwo ma się naprawdę bardzo dobrze :) Rośnie sobie na północnym oknie w łazience - z myślą o wyższej wilgotności i tak jak mówiłeś zimą jest tam nieco chłodniej, no i wypuszcza liść za liściem :) Dalej z listy - alokazja polly. Mam od zeszłej wiosny bulwę, najpierw czekałam całe lato, aż coś ruszy, a aktualnie stoi z samotnym listkiem i chyba sama nie wie co robić dalej (jest w hydroponice). Paprotka - mam taką staruszkę od mojej mamy, bo też się zaczęła bardzo sypać, i o dziwo ma się naprawdę dobrze z zasadą "podleję jak mi się przypomni" :D Za dzieciaka miałam żywy kamień, tego samego roku jak kupiłam to zakwitł, byłam wniebowzięta, ale i tak zarówno on jak i kolejne kamyczki - przelane.
10 ай бұрын
Dziękuję za komentarz💚
@lauralavra250810 ай бұрын
Panie Marku, bardzo się cieszę, że trafiłam na ten kanał. Przyjemnie słucha się jak opowiada pan o kwiatach, to relaksuje! Leci sub :) Oby więcej takich przyjemnych i pożytecznych treści na KZbin.
10 ай бұрын
Dziękuję serdecznie🥰💚
@agnieszkastepniak614211 ай бұрын
Super film, wszystko w punkt, przerobiłam niemalże wszystkie rośliny o których mówisz 😅. A medinilla zawsze będzie mi się kojarzyć z Tobą 😉.
10 ай бұрын
Hahaha dzięki😜💀
@weronikawezyk577510 ай бұрын
Kupiłam Calatheę Medalion w biedronce (miała trochę zemdlone liście) włożyłam do podłoża uniwersalnego, postawiłam 2m od dużego okna między innymi roślinami i ma się wspaniale, w mieszkaniu temperatura 19 -20 C, do tego co jakiś czas spryskuję liście. Polecam takie postępowanie u mnie świetnie działa :) Dla mnie zawsze najgorsze były sukulenty i storczyki, w ogóle nie potrafię tego podlewać, każda jedna zaliczyła śmierć mimo prób ratunku
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz💪🏻💚
@MonikaBatko-Kapaa-ge2xk10 ай бұрын
Dokładnie u mnie też w otoczeniu innych i przy oknie, również często pryskam liście wodą.
@LuanaManticore10 ай бұрын
Tak bardzo podobaja mi się paprotki - takie puchate, piękne, zieloniutkie. Miłość niestety nieodwzajemniona, niezależnie od gatunku czy odmiany. Alokazje-eutanazje podobnie, ale z nimi walczę na nowo, nie zamierzam się poddać. W końcu ktoś z nas wygra, albo one, albo ja ;) Dobrze chociaż że z sansami i syngonium się dogaduję bezproblemowo, przez co zyskały stałe miejsce w moim domu.
@mariaexl319410 ай бұрын
I mam taka,stoi ze wschodu w starej umywalce pod kranem do podlewania ogrodu i jest puchata idluga niè smieci.Piekna dekoracja.
@ajonek436710 ай бұрын
Mam to samo ale o dziwo zanokcica sie trzyma, ta najzwyklejsza, nidus chyba się nazywa.
10 ай бұрын
Zanikcice mają dużo grubsze liście, przez co są odporniejsze😉
@LuanaManticore10 ай бұрын
@ Nie podpuszczaj, będę mieć kolejne ofiary na swoim koncie :P
@karolinahull96719 ай бұрын
ale dziwne ja zabijam wszystkie kwiaty a paprocie rosna jak oszalale! Stad myslalam ze sa latwe😮
@ka_123410 ай бұрын
🙋♀️Moja paproć ma - lekko licząc ok. 40 lat, mam ją po mamie, której już od kilkunastu lat niema. U mamy rosła na kwietniku stojącym blisko południowego okna, czasami podsychała w zimie przy c.o. Raz była tak zalana, że znikła, ale dojrzałam mały kiełek i uniknęła śmietnika. Teraz razem z kwietnikiem jest u mnie, też w pobliżu południowego okna - w zimie trochę słońca ma, latem gdy pionowo świeci, ma jasno ale krótko o wschodzie bezpośrednie słońce. Ma szerokie liście ok. 1,5 metra długości. W zeszłym roku przeżyła atak wełnowców, udało się, odrasta. Nie udało mi się natomiast z davalią - straciłam cierpliwość i wywaliłam, a bardzo mi się podoba 🤷♀️. Mam natomiast cytrusa, ponad 30 lat, z pestki niewiadomego owocu (wetknięta przez dziecko do pierwszej lepszej doniczki wykiełkowała), rośnie w wielkiej kastrze budowlanej, od wiosny do przymrozków na słonecznym tarasie, gęsty i dorodny, potem w jasnej chłodnej piwnicy, gdzie gubi większość liści. Nawożony dość mocno, bo nie ma możliwości większej donicy. Ma >2 metry wys, i gąszcz ok. 1,5 szerokości oraz duże jasnozielone liście i paskudne kolce. Ulubieniec męża, który go taszczy do i z piwnicy na kartonach. Na tarasie skutecznie ocienia osobę na krześle. Generalnie mam wiele pięknych roślin, ale tych łatwych😊dzięki za ciekawe info, piękny charcik przykuł moją uwagę, głaski🐕
10 ай бұрын
Dzięki za bardzo ciekawy komentarz i gratuluję sukcesów💚💚💚
@lataszewiczgrzegorz219111 ай бұрын
Kroton trojskrzyn, palma kokosowa, pachira wodna, wiele begoni o barwnych lisciach, palma hawajska, spora część alokazji o kolorowych lisciach, cyklamen perski, azalie, i jeszcze wiele więcej...
11 ай бұрын
O tak, drugi filmik jak nic😜
@noname0039910 ай бұрын
Fiołki alpejskie, róże w doniczce jeszcze
@MonikaBatko-Kapaa-ge2xk10 ай бұрын
begonia też mi padła
@Christina-bf3lb9 ай бұрын
To jest normalne, ze niektore rosliny w jakims okresie zamieraja aby odzyc po kilku miesiacach. Tak jak drzewa zrzucaja liscie. I to jest piekno przyrody.
@aguniakowalunia54269 ай бұрын
Cyklamen - wspaniała, prosta w obsłudze roślina. Mam 10 dużych kupionych i około 40 z własnych nasion, pozyskanych z tych kupionych egzemplarzy (nasion już nie zbieram, bo mnie kuszą, a nie mam co robić z roślinami). Wszystkie są w pokoju z wyłączonym ogrzewaniem, temperatura pomiędzy 12-15 stopni. Podlewam 2 razy w tygodniu wodą z humusem, nie wolno moczyć cebuli, czyli najlepiej woda na podstawkę. Kwitną całą zimę, na wiosnę zwalniają, pierwsze odpadają kwiatki, potem powoli liście, zostaje cebula. Takie doniczki z samymi cebulami wyprowadzam na lato do ogrodu i najczęściej na śmierć zapominam. Siedzą tam, aż w końcu jakoś w sierpniu wsadzam w świeże podłoże i…. Cykl się powtarza. Najważniejsze, żeby zimą miały chłód, liście są wtedy sztywne, że można postawić roślinę do góry nogami.
@robertfurczon1656 ай бұрын
Żywe kamienie nie mogą być w torfie, tak jak to sprzedają w marketach tylko w podłożu całkiem mineralnym bez dodatku standardowej ziemi. Co do podlewania to od września do maja nie podlewamy wcale. Pierwsze podlanie dopiero gdy wyrosną nowe liście i przepompują całą wodę ze starych. To jest krytyczny moment na wiosnę i wtedy zdecydowanie nie 37:36 podlewamy. Podlanie w tym momencie zwykle zabja roślinę. W lecie podlewamy co 2 lub 3 tygodnie.
@beatad435611 ай бұрын
Jestem przez Ciebie Marku oHoyała 😂 i właśnie mi kwitnie hoya Eskimo , czekam do maja wtedy kwitnie mi Retusa. Dziękuję 💚 Pozdrawiam serdecznie
@zofiasniezek522211 ай бұрын
A jakie ma podłoże, bo moja padła
11 ай бұрын
Dzięki💚 no i napisz, w czym uprawiasz💚
@mariaurbanek801310 ай бұрын
Pierwszy raz youtube mi podrzucił Twój film, bardzo mi się podoba, poszedł sub i już zostaję :) U nas w bloku najlepiej żyją tzw "nieśmiertelniki" czyli peperomnie i "miecze" sansewerie. Rozmnażane na potęgę ;) kiedyś był busz papirusów, ale po paru latach mocno nam się przejadły, no i aloesy, które też porozdawaliśmy bo wyrastał jeden na drugim. Ale lubimy mieć z mężem w domu zielono, bo to taka namiastka ogrodu :)
10 ай бұрын
Super💚 fajnie mieć tak zielono w domu💚💚💚
@akacjowymiod741810 ай бұрын
U teściowej rosło kilka paproci powieszonych na ścianie.Oczywiście 3 nad kanapą dwie na innej ścianie.Miały bardzo dluuugie liście Teściowa te przy kanapie z długości skubała.Wszystkie padły w tym samym czasie po ociepleniu wieżowca .6 piętro szczytowe mieszkanie Żadna z paproci nie rosła na ścianie szczytowej ,jednak Miało to na nie wpływ,chodziło chyba o cyrkulacje powietrza.
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Ocieplanie bloku rzeczywiście zmienia mikroklimat
@BlackAerie10 ай бұрын
Przyjaciółka ma gigantyczne paprocie, nic nie robi, wgl nie dba o rośliny. Podlewają z chłopakiem tylko, jak się przypomni. Paprocie mają po 1,5m już z ok. 5 lat. W ramach ciekawostki dodam, że są na południowym parapecie z mega ostrym słońcem. ;) Ale mieszkają w kamienicy i jest problem z ogrzewaniem, do tego stopnia, że na ścianach w wielu miejscach grzyb, także coś jest na rzeczy...
@noname0039910 ай бұрын
Paprotki są wybredne. Moje 3 rosły na komodzie i jedna na kwietniku wysoko. W wiosnę i lato pięknie rosły, ale najdłuższe liście i większe przyrosty miała na kwietniku. Przyszła zima i niestety 3 wyrzuciłem z komody. Została mi jedna na kwietniku. Chciałbym przesadzić, ale boje się, że pogorszy to jej stan. Na razie trzyma się i podlewam, co jakiś czas na podstawkę. Może czasem rozcieńczonę z mlekiem albo kawą. Na klatce schodowej mam jeszcze jedna wielką po zmarłej sąsiadce stoi w półcieniu i trzyma się bardzo długo. Moja prababcia miała bardzo duże paprotki na segmencie po kilka sztuk posadzonych w ceramicznych doniczkach. Niestety po śmierci jej wszystkie umarły po kolei. Według mnie najlepiej rosną, gdy samotnie zwisaja z wysokości i czasem podleje się
@weronika-gk4ii6 ай бұрын
Super film, bardzo pomocny! Wolę wiedzieć które roślinki lepiej odpuścić niż kupić, starać się i dbać z niepowodzeniem. Miałam różową kalateę u siebie w pokoju, rosła bardzo ładnie na parapecie (okno na północ), zraszana i podlewana regularnie, do momentu gdy miałam więcej na głowie i ją przesuszyłam. Oczywiście próbowałam ratować podlewaniem, co tylko pogorszyło sprawę i niestety po kwiatku. Teraz dzięki tobie wiem że to ogólnie trudna roślina, nie tylko dla mnie 😅
@boniekksmsАй бұрын
Piękna edukacja kro po kroku ... tak jest chyba najlepiej ... pięknie pozdrawiam!
@zofiac11 ай бұрын
Super odcinek. Prawie wszystkie roslinki o których mówiłeś miałam..... Raczej juz rzadnej nie kupię. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki aby udalo się dobić do okragłej liczby subskrypcji ❤💚💚❤️
11 ай бұрын
Dzięki, udało się
@kasiak.876311 ай бұрын
Dzięki za fajny filmik. Pamietam Twoje podejścia do Medinili i chyba dzięki temu nie skusiłam sie na zakup. Chociaż pojawiła sie w kwiaciarni pod domem wiec była mała szansa ze po drodze coś jej odpadnie :) Od początku mojej przygody z kwiatami unikam wszelkich marant i kalatei bo wiedziałam że nie zapewnię im warunków. Większość moich roślin to filodendrony, które u mnie notorycznego przesuszacza jakoś nieźle sobie radzą. Mam jedna marante, która dostałam w prezencie i jakoś sobie radzi chociaż nie wyglada na super szczęśliwą i nie wiem ile jej życia jeszcze zostało. A właśnie, u mnie Areka to masakra. Myślałam, że tylko u mnie się tak zachowuje.
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz, trzymam kciuki za marantę😉
@annaszpotanska731010 ай бұрын
Oj, paprotki z marketu za parę złotych przerobiłam ze dwie. Rosły w łazience, w donicy wiszącej 40 cm od północno-zachodniego okna. Czuły się znakomicie i rozrastały się tak bardzo, że zaczynały polować na domowników wchodzących pod prysznic. Obie przegrały z inwazją szkodników, których nie sposób było wytępić pośród drobnych listków.
@Magdamk77710 ай бұрын
Jakie to szkodniki? Te czarne male muszki?
@annaszpotanska731010 ай бұрын
@@Magdamk777 Nie. To były tarczniki. Małe czarne muszki to ziemiórki.
@Magdamk77710 ай бұрын
@@annaszpotanska7310 nie znalam tych tarcznikow, az musialam wygooglowac, wygladaja paskudnie!! A tak, ziemiorki, nienawidze ich!!!! Przez nie musialam kiedys wywalic pieknego benjaminka fikusa. Latem mialam inwazje znowu, ale te zolte przylepne karteczki zalatwily sprawe. Latem mam tez roze w donicach na zewnątrz, to nawet te karteczki nie daja rady, ich jest miliony :(((
@annaszpotanska731010 ай бұрын
@@Magdamk777 Jest środek przeciwko ziemiórkom, ale nie wiem czy mogę tutaj podać jego nazwę i dane sklepu w necie, gdzie można go kupić. Nie chciałabym łamać jakichś regulaminów. Poza tym sama go jeszcze nie wypróbowałam, więc nie wiem na ile jest skuteczny. Ja walczę z tymi paskudami żółtymi tabliczkami lepowymi i podlewaniem odwarem z czosnku. Minusem jest zapach kiszonych ogórków w domu przez kilka godzin. Nie wiem czy ziemiórki da się całkowicie wybić, czy wszelkie działania prowadzą tylko do ograniczenia ich liczebności.
@Magdamk77710 ай бұрын
@@annaszpotanska7310 na amazonie widzialam pare środków na te muszyska. Mialy calkiem dobre opinie. Pewnie wyprobuje jak juz będzie sezon. Moje pierwsze doświadczenie z ziemiorkami miałam dawno dawno temu jak mieszkalam nad kwiaciarnia. To byl horror. One byly nawet w lodowce, w woreczku z chlebem, wciskaly mi sie na twarz ciagle, raz jedna polknelam przypadkiem🤢 Koszmar!
@Ancyk8211 ай бұрын
To ja poproszę teraz filmik o roślinach które przeżyją w blokach 🙂
11 ай бұрын
💪🏻🥰
@Juliate1211 ай бұрын
Też proszę o filmik rosliny w blokach..W największum pokoju zmniejszyłam temperaturę,nawilżacze stanadrowe na grzejnikach- odrobinę lepiej rośliny rosną ale zdarzają się spektakularne porażki np hoje padają po kolei,w ciepłym pojokoju z kolei chyba im za sucho.CZEKAM NA WIOSNĘ' a czy moja zieleń przetrwa- nie wiem.Ta zima u mnie to wyjatkowy morderca kwiatów/ktore butują tu wiele lat/.twoją listę -bez medinili i wandy też przeszlam z podobnym skutkiem.pozdawiam -aby do wiosny.J.
@arcoiris_naranja10 ай бұрын
Wiele roślin może przeżyć w bloku ale kwestia tego w jakim stanie. Czy będą miały ładny, gęsty pokrój, czy będą odpowiednio wybarwione. Ofiarą takich mitów o łatwej uprawie są na przykład sansevierie i crasulle. Bardzo często kończą z powyciąganymi, cienkimi pędami, sanse z długimi, może nawet gęstymi ale wąskim, powyginanimi liśćmi, crassule z przerośniętymi, wydłużonymi listkami i często niewybarwionymi jak w ich naturalnym środowisku. One raczej łatwo nie umrą, mogą sobie latami żyć w byle warunkach, ale nie będą wyglądały prawidłowo - coś jak wzorce danej rasy - i nie będą w pełni szczęśliwe.
@malwina674710 ай бұрын
Chętnie obejrzę !
@MerryXXX8 ай бұрын
@@Robson-oc9um w mieszkaniu dobrze rośnie też rośnie dracena. Mam ją na parapecie od północny i pęknie rośnie, ma bardzo dużo liści
@sylwiazukowska670510 ай бұрын
Mam takie same doswiadczenia, jedynie marantha fascinator się ładnie i zdrowo trzyma. I taj, jak ktoś już pisał, potwierdzam - zachodnie okno, kuchnia, blisko lub nad zlewem, a mam 40% wilgotnosci i 20 °C Gratuluję i pozdrawiam
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz💪🏻💚
@lucynapiorkowska826810 ай бұрын
Gratuluję 30 😊 Świetny odcinek. Te rośliny o których mówisz miałam z wiadomym skutkiem, z wyjątkiem cytryny, w której jestem zakochana, ale na szczęście mądrzejsza o ileś tam wywalonych roślin. Niestety przy niskiej wilgotności powietrza chęci nie wystarczą. Które hoje nie wytrzymają 40 % wilgotności powietrza? W ubiegłym roku ohojałam i kupiłam dużo sadzonek hoi, większość ukorzeniła się ładnie, rosną, mam trochę ponad 50. Czekam na hojowy luty i listy ulubionych hoi i zwyklaków, oraz listę rozczarowań. Pozdrawiam 😊
@lucynapiorkowska826810 ай бұрын
Oj, źle napisałam - listę ulubionych 10 hoi oglądałam oczywiście, chodzi mi o listę łatwych w uprawie, odpornych na suche powietrze hoi. Niestety mam rekuperację i bardzo suche powietrze.
10 ай бұрын
Dzięki, generalnie te hoje, które mają grubsze liście są odporniejsze na suche powietrze
@123ewa11 ай бұрын
Oj pamiętam tą Twoją nieszczęsną 😂😂😂 Medynile miała takie piękne 🌺🌺 kwiatki, ja również z tej 10 - tki kilka uśmierciłam bo nie te warunki. Teraz podziwiam je tylko na fotkach. Marzy mi się Vanda no ale... Zbyt duży koszt na takie ryzyko "a może"..... Pozdrawiam Was serdecznie i niech się zieleni 🌱 🌿 🍀 🌴 Gratki 🎉🎉🎉30000💚💚💚
11 ай бұрын
Dzięki💚💚💚 ja jeszcze kupię i vandę i medinillę😜
@burakucomments724010 ай бұрын
Jak ja lubię takie merytoryczne kanały prowadzone przez wygadanych pasjonatów! Zasubskrybuję, może wyjdzie to na dobre moim biednym roślinkom :)
10 ай бұрын
Dzięki🥰😜💚
@joannaeiman835810 ай бұрын
Jakiś czas temu wyrzuciłam na śmietnik palmę kentia, mój wymarzony kwiat ! Długo dzielnie walczyłam z przedziorkiem, który ją zżerał od środka i po wierzchu ,aż wreszcie poddałam się ! Nie chciałam być niewolnicą palmy ! Wybieram kwiaty, z którymi sobie radzę ! Nie chcę ich mieć za dużo,tylko tyle , aby je opanować i aby dobrze się u mnie czuły ! Pozdrowienia !
10 ай бұрын
Też kocham kencje i nie wiem, czy znów nie spróbuję, bo miałem ją ostatnio ponad 10 lat temu w zupełnie innych warunkach
@iwonakunysz51611 ай бұрын
Witam panie Marku 😊. Super odcinek . Wszystkie opisane przez pana kwiaty tak właśnie mi umierały . Teraz bawię się w filodendrony 😄 . Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊
10 ай бұрын
Dzięki💚💚
@swansong524710 ай бұрын
Mam patent na Rhaphidophora, uprawiam w doniczce korycie :)) w tej chwili już 60? 80? cm w pozycji leżącej w 3 rzędach. W oryginalnej Lechuzie. Bajecznie rośnie, jak wydłuża łysy pęd to się ukorzenia bo rosnie leżąc na podłożu więc po chwili przecinam łysola co skutkuje wypuszczaniem nowych liści z oczek. albo go odcinam i dosadzam na zagęszczenie. Wyłażą już poza obrys doniczki więc w tym roku chyba sobie zasadzę 2 doniczkę na 2 połowę okna. Prowadzona pionowo nawet na paliku faktycznie nie wygląda zachęcająco. PS i prowadzona w ten sposób wypuszcza pierzaste liście nawet jako pierwszy z oczka. Kupowałam sobie Medinilla w LM jesienią z roslinną kolezanką. Jak wkładałam roslinę do koszyka miała 3 pędy kwiatowe. Mówię do znajomej, ty Markowi odpadły wszystkie kwiaty, ona co ty pier..... Dojechałysmy do kasy ostał się ino jeden kwiat :)) ale donosiła, zakwitła tym jednym. Trzyma się całkiem nieżle leciutko tylko zasuszyła końcówki na 2 liściach. Jest po kwitnieniu, robię jej zimowy odpoczynek w jakiś 18 st. Wiosną posadzę w terakotę i kwaśne podłoże.
@mariaexl319410 ай бұрын
Mam tez Rhaphidophora postawilam go obok wielu donic zroslinami ktore maja na lodydze wyzej liscie i on przenosi sie sam z jednej do drugiej donicy.
@musttoonekurg572710 ай бұрын
U mnie również raphidophora dobrze sobie radzi. Miałam szczęście nabyć "szeroką" sadzonkę rozpychajacą się w doniczce, a nowe, grube pędy same układają się między liśćmi, w ogóle nie interesując się palikiem. Zdaję sobie sprawę, że więcej w tym przypadkowości niż wspaniałych warunków lub mojej opieki nad rośliną, ale bardzo mnie ona cieszy 🙂.
10 ай бұрын
Hahahah no to chociaż jeden kwiatostan się ostał😜
@agadubicka6 ай бұрын
Próbowałam z paprotkami trzy razy i zdecydowałam, że nigdy więcej. Nie jestem w stanie zadbać o tę roślinkę w taki sposób, by przetrwała, więc odpuściłam. Kocham grubosze, grudniki i opuncję figową. Dołożę sobie jednak do tej kolekcji żywe kamienie. Dziękuję bardzo za wzmiankę o nich, chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu, żeby mieć taki okaz, a widzę, że u mnie będzie miał idealnie :) PS Trafiłam tu przypadkiem, ale z przyjemnością się Pana słucha, Panie Marku :) Serdeczne pozdrowienia! Aga
@beniaz11716 ай бұрын
ja też zawsze miałam problem z paprotkami, ale raz zastosowałam hydrożel ogrodniczy, wymieszałam z ziemią i oniemiałam, pierwszy raz w życiu miałam cudną paprotkę która budziła zazdrość koleżanek, polecam wypróbować
6 ай бұрын
Ten hydrożel rzeczywiście może być dobry, dzięki niemu podłoże nie przesycha tak łatwo💪🏻 Dzięki za komentarze💚
@Paróweczka8010 ай бұрын
Zgadzam się marantowate rok czasu żyją potem Kaput. Paprotka na dworzu w lato mega przyrost wniosłam do domu na jesień i może tydzień żyła. Alokazje same się zjadają. Areka też żyła do zimy. To co mówisz to prawda ale zrobiłabym dłuższą listę bo takich “rocznych” roślin jest dużo więcej. A tak jak mówisz nie każdy chce poświęcać mega ilość czasu doświetlać nawadniać itp żeby jedna roślina łaskawie żyła. Dobry odcinek. Pozdrowionka ❤
10 ай бұрын
Dzięki🥰💚
@mariaszenderowicz45410 ай бұрын
Dziś trafiłam na ten filmik, który bardzo mnie zaciekawił. Zasubskrybowałam, a teraz zabiorę się za oglądanie wcześniejszych filmików. Pozdrawiam serdecznie
10 ай бұрын
Dzięki🥰💚
@katarzynabydlowska909211 ай бұрын
Dziękuję za film prawie wszystkie rośliny z tej listy zabiłam i omijajam je z daleka 😀💚
11 ай бұрын
😜😜😅💚
@dorotarytel-wojcik5099 ай бұрын
Baaardzo dobry temat. Chciałam wtrącić pewną uwagę na temat Areki. Gdy kupiłam swoją miała jakieś 10 cm wysokości, teraz ma jakieś 70 - 80 cm i rośnie beż problemów. Może dlatego beż problemów, że mam jedną zasadę, dotyczy ona również innych kwiatów ale szczególnie Areki. Nigdy nie dotykam liści i stoi tak, że niczego nie dotyka. Mam wrażenie, że przez trącanie jej, dotykanie i stałe irytowanie brzegi liści zaczynają żółknąć a w efekcie tego marnieje cała roślina. Uśmiejecie się, ale zawsze sprawdzam palcem w doniczce czy już należy ją podlać. 😊😊😊
8 ай бұрын
Dzięki za komentarz i radę💪🏻💚
@7jjheaven33610 ай бұрын
świetny temat, bardzo żałuję, że nie mogę oglądać Twoich filmów dłużej niż jakieś 6 minut (z uwagi na ten drażniący podkład "muzyczny"). Słuchanie tego w tle przez 40 minut nie jest możliwe, sam byś pewnie miał dosyć, tylko przeszkadza Twojemu pięknemu głosowi i cennym treściom jakie masz do przekazania. Any way szacun do wiedzy. pozdrawiam
10 ай бұрын
Jak widać, opinie są podzielone, więc podkłady też będą różnorodne😜
@UrszulaBaklazan10 ай бұрын
Mnie też drażni, niepokoi bo jest nie w rytm, jakieś pikanie halucynogenne, rozprasza i jest dziwne
@BlackAerie10 ай бұрын
@ O kurcze, miałam identycznie!!! Nie sądziłam, że ktoś o tym wspomni. Jestem pierwszy raz na kanale i właśnie przez tę niepokojącą muzykę stwierdziłam, że chyba nie zostanę na dłużej, bo temat roślinek powinien relaksować a sama muzyka jest dla mnie creepy. Wg mnie ta muzyka pasuje bardziej jako podkład do filmów typu archiwum x. :)
@lonelysoldier1710 ай бұрын
przecież tej muzyki niemal nie słychać... a film na słuchawkach słuchałem i też w ogóle nie zwróciłem uwagi, że tu jest jakiś podkład :D
@agasienudzi69749 ай бұрын
Tak, mam dokładnie to samo! Przekaz ciekawy, ale muzyka w moim odczuciu jakaś psychodeliczna, bardzo trudna w odbiorze, wzbudza we mnie dyskomfort i niepokój.
@milahuntinggame10 ай бұрын
Jestem nowa, znalazlam twoj kanal przed przy padkiem. Sama zaczelam swoj kanal i wiem jak trudno jest, stworzyc kanal i go rozwiajac, zwlaszcza o trudnej tematyce. Zycze cie duzo subów, poniewaz fajnie sie ciebie slucha i jestes pozytywna osoba. Pies i kot, zwlaszcza kot skradly show. Co do odcinka to zgodze sie, wiele z tych roslin mialam i oczywiscie padly. Zwlaszcza paprotki, nie wazne ile i jakie mialam, kazda mi padla. Kocham storczyki, myslalam zeby miec Wande i przkonales mnie, zeby jej nie brac. Do tej listy roslin, dodalabym jeszcze Gwiazda Betlejemska. Co roku ja kupowalam na Swieta, a po Swietach padla. Nie ktore nawet do Swiat sie nie doczekaly, bo wszystkie liscie padly. Moze cos zle robilam. Pozdrawiam 🙋♀
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Te gwiazdy często są przelane zanim jeszcze przyniesiemy je do domu i przez to sypią się w oczach dosłownie💀
@aleksandrazurek348611 ай бұрын
Super film! Ja bym jeszcze trzykrotkę dodała, bo jej też pełno, a to jest roślina, która lubi pełzać i nie znam nikogo kto jej nie hoduje w poziomie, komu rosłaby ładna. Jasne, można przycinać, i ja tak ze swoją robię, ale moi znajomi, którzy średnio coś z roślinami robią, to zawsze się wzdrygają przed obcięciem jej prawie do 0 na wiosnę, wolą wyrzucić i dostać nowe szczepki ode mnie
@lirczix11 ай бұрын
Oj widziałam piękne trzykrotki, tak naprawdę jedyne co u mnie na parapecie przeżyje, latem jest z nich tak piękny gąszcz.
10 ай бұрын
Najlepiej przycinać i dosadzać do doniczki😉
@T_Ula10 ай бұрын
Z trzykrotką miałam problem . Gdy zaczęłam latem wystawiać na wschodni balkon są przepiękne z masą odrostów.
@kati_cathy10 ай бұрын
Fajny odcinek, dziękuję i myślę tak sobue ,że teraz 10 gatunków najłatwiej uprawianych w domu też bedzie ciekawy 😇Pozdrawiam i wszystkiego zielonego dla Was w domku 👍👌🪴🌵🌴🌾🌿🍀☘️😉🤗🙋🏻♀️💚💚💚
10 ай бұрын
Dzięki🥰💚🥰💚
@pawe699911 ай бұрын
do podglądania Wand polecam odwiedzić storczykarnię w Łańcucie...:)
11 ай бұрын
Nooo wiem😜💚 tylko daleko mi z Gdańska😅 w Krakowie w ogrodzie też jest super
@monikaiza528211 ай бұрын
Gratulacje za 30-tkę 🥳 Do Twojej listy dopisałabym jeszcze modne od paru lat tillandsje. Wpisują się w temat, bo bywają na przykład w Obi, Ikei, na Allegro. Tak naprawdę to tyle z nimi zachodu co i z vandą, tylko skala wielkości inna. W warunkach "blokowych" nie pociągną długo, no chyba że te typu xeric. Ale i to nie wszystkie. A pochwalić się mogę udaną hodowlą lithopsów już ponad 10 lat albo więcej. To wynika główne z faktu, że mam południowy balkon i z premedytacją nieszczelne okno w jednym pokoju, co ułatwia zimowanie 😂
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz, zgadzam się, że tilladnsie też nie są proste
@zanetabruinsma849011 ай бұрын
super filmik dziękuję ❤
11 ай бұрын
🥰💚
@iwonazielinski967810 ай бұрын
Dziękuję za pomocny film.Tak to bywa ze podobaja się nam one bardzo zwlaszcza kiedy w sklepie wygladaja uroczo, kuszą do kupienia a później klapa.W domu inne warunki.Tak jak ja mam ze storczykami.Juz wydaje mi się ze wszystko wiem o jej uprawie,kwitna drugi raz mają kwiaty a tu klapa zaczynaja gubić te kwiaty.Cos poszlo nie tak gdzie ten błąd 😲Pozdrawiam z Colorado😊
10 ай бұрын
Dzięki, storczyki epifityczne najlepiej podlewać przez zanurzanie w wodzie z nawozem. Kwiaty mogą odpadać z różnych powodów😩
@d.k.480611 ай бұрын
Ja mam bardzo złe doświadczenia z begoniami, nie umiem się nimi opiekować, niestety wszystkie u mnie padły i dałem sobie z nimi spokój 🤷🏽♂️
11 ай бұрын
Zwykle dzieje się to od nadmiaru wody, choć ja przesuszyłem kilka
@aleksandrazurek348611 ай бұрын
Też mam złe doświadczenia, ale mieszkam w bloku, niska wilgotność powietrza, duże nasłonecznienie, i mam problem z konsekwentnym podlewaniem. Za to moja mama mieszka w pół-kamienicy, wysoka wilgotność powietrza, raczej zimno, raczej ciemno, a ona z tych co kwiatki przelewa - begonie ją kochają. Każda begonia u niej przyjmuje się bez problemu, rośnie jak oszalała. 100% moich podejść do begonii skończyło się tym, że ledwo żywą roślinę wywożę do niej i po miesiącu wygląda jak nówka ze sklepu. Czasami po prostu warunki, w których żyjemy im nie odpowiadają i trzeba się z tym pogodzić :D Pozdrawiam serdecznie
@mariaas973111 ай бұрын
Po ususzeniu kilku begonii, te które się ostały trzymam w hydroponice. Radzą sobie bez problemu.
@d.k.480611 ай бұрын
@@aleksandrazurek3486 Moje rosły w witrynce, miały bardzo dobre warunki, ale możliwe, że po prostu były to Biedronkowe rośliny, które nie są tak odporne i dlatego umarły. Została mi jedna, choć również nie jest to okaz piękności, ale zobaczymy 😃
@d.k.480611 ай бұрын
@@mariaas9731 Kurczę, nie mogę dać się przekonać do hydropniki, wszystkie rośliny mam w bigosie, wydaje mi się, że mniej pracy przy nim, ale może kiedyś spróbuję coś zadziałać z hydropnika 😃
@anythingbut...10 ай бұрын
Jeden plus mieszkania w mokrym UK (60% minimum w powietrzu w mieszkaniu) - wszelkie calathee u mnie rosną jak na drożdżach, mam kilka rodzajów: rufibarba blue grass, orbifolia i musaica (network). Mam od małego i są już w 3 litrowych donicach, bo się rozrosły tak, że jedna pol blatu komody zajmuje :) Paprocie tez mi rosną jak szalone - asparagus jest już tak duży że tylko go przycinam co chwile bo nie mam już na niego miejsca, myslalam ze jak bede go wyjmować z doniczki, redukować korzenie i do tej samej doniczki to się zajmie dołem i będzie mniej w lisice szedł, ale gdzie, pomaga moze na miesiac a pozniej znow mi strzela nowymi łodygami.
@agatakowalik945710 ай бұрын
W UK widziałam przepiękne, kwitnące fatsie japońskie na zewnątrz, w gruncie. Coś fantastycznego. U nas za sucho i za zimno.
@anythingbut...10 ай бұрын
@@agatakowalik9457 Popularne są także Yucci w gruncie w ogródkach, albo w donicach ale w ogrodzie cały rok. Jakby nie patrzeć Londyn jest na zbliżonej szerokości geograficznej co Wrocław (przy czym Wrocek jest nawet ciut bardziej na północ, Wałbrzych juz ciut bardziej na południe), a jest wyspą, więc klimat tutaj będzie dużo łagodniejszy, ale i bardziej mokry :) Jedyne co to woda u nas parszywie twarda, do podlewania albo destylowana albo z Brity/Dafi/innej marki!
10 ай бұрын
Ale masz dobrze💚💚💚
@mabukztbtt9 ай бұрын
Dziewczyno. tylko 60% wilgotnosci non-stop w mieszkaniu to juz tak na granicy zdrowotnosci dla ludzi w dlugim okresie, dla roslin - super, ale zeby sie nie okazalo, ze zacznie gdzies wylazic wilgoc i grzyb....pamietaj rowniez o sobie....
@lidiapoczyczynska662311 ай бұрын
No,ten odcinek z madinila to był sztos 😂🌱💚
11 ай бұрын
😜😜😂😅
@dominikdohan901811 ай бұрын
Też mój ulubiony(nie, no żart😁). Najbardziej lubię te hojowe.
@adrianmochnacki358510 ай бұрын
Co do Raphidophora decursiva to mam dość ładny egzemplarz z tym że rośnie on ... W terrarium przeznaczonym dla pytona zielonego gdzie panuje temperatura około 28c i wilgotność ponad 80%. No i rośnie. Tylko ze nie każdy trzyma w domu gady i nie każdy gad żyje w zgodzie z roślinami. Pyton zielony jest mały i lekki ale większe węże po prostu rozgniatają roślinność swoim ciężarem a niektóre jaszczurki je zjadają ( i przy okazji mogą się otruć)
10 ай бұрын
Dzięki za patent😜💚 może ktoś się zdecyduje😜😉
@ThePolishDevil211 ай бұрын
W sumie spodziewałem się na tej liście nie było Alokazji (bodajże Polly) która była kilka lat temu mega popularna. Pamiętam jak dużo osób się śmiało jak szybko one umierały. Co do Areki to jest to roślina (jedna z nielicznych), która żyje i bardzo dobrze rośnie u mojej babci. W pokoju w którym się znajduje ma niewiele światła i stosunkowo niską temperaturę względem reszty domu. 💚💚🌿🪴
10 ай бұрын
Pewnie dzięki temu jej tam lepiej💚💪🏻
@annaps967710 ай бұрын
Obejrzałam , super praktyczne porady. Dałam suba. Nurtuje mnie temat - które rośliny kupic do mieszkania pod kątem bezpieczeństwa dla kota. Po adopcji kocurka musiałam rozdać wszystkie rośliny , gdyż podgryzał je lub zrzucał. Teraz ma 1,5 roku i chciałabym przywrócić domową roślinność.
10 ай бұрын
Bede nagrywal odcinek o roslinach niebezpiecznych dla zwierząt
@aleksandrawarzewska823110 ай бұрын
A tak na marginesie to faktycznie kiedyś, gdy nie bylo marketów, tak okazalych kwiaciarni, sklepów internetowych, myślę tu o naprawdę czasach z przed 30 , 40 lat gdzie nasi ojcowie i nasze babcie miały w domach piękne paprotki, zielistki, hoje i wiele, wiele innych, wyhodowanych z malutkiej szczepki, którą gdzieś się zdobyło, dostało się od sąsiadki czy wymieniło się z kimś. Ziemię do doniczek babcia brała z ogrodu nie kupowało się gotowych mieszanek i te rośliny były jakieś odporniejsze.
@rosacanina535310 ай бұрын
Tak samo sobie pomyślałam. Paprotki, zielistki pięknie rosły w szkołach, biurach. Moje,prędzej czy później, umierają
10 ай бұрын
Też pamiętam sadzenie do ogrodowej😉
@annajakowiecka88507 ай бұрын
Szanowny Panie 😊15 lat temu po drodze do przedszkola odprowadzając córeczkę kupiłam Monsterę w osiedlowej kwiaciarni😀 jaki efekt? Przepiękna roślina, a po przesadzeniu mam 2 wielkie Monstery. Jednak nie do końca zna Pan temat uprawy roślin. Oj oj😅
@annajakowiecka88507 ай бұрын
@proszę o odpowiedź. Czy dzisiaj mając w glebie plagę ślimaków pokusi się Pan do skorzystania z ziemi z własnego ogrodu? Proszę o odpowiedź
@monikacybulska14117 ай бұрын
@@annajakowiecka8850 czy pani wie o jakich monsterach mówi Marek ?? Bo mam wrażenie, że nie :)
@agac48299 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek! Też się nabrałam na kilka filodendronów i teraz mam dwa w postaci rzadko ulistnionych długaśnych sznurów. Nawet te niewijące się zaraz zmieniały strategię rośnięcia. Zupełnie inaczej to wyglądało w sklepie i na fotkach w internecie. Tam burza liści, w mieszkaniu jeden liść, nawet czasem duży i ładny, ale pojedynczy. Pewnie rośliny ograniczały transpirację.
9 ай бұрын
To zależy od gatunku, jednak to często rośliny pnące, więc międzywęźla są wieksze, choć dużo światła i podpora poprawiają sytuację
@aleksandracieslar404611 ай бұрын
Na mojej liście wyjątkowo trudnych roślin są jeszcze bananowce, też często widuję w domach a potem nagle znikają... 😅
11 ай бұрын
Też o tym mówiłem wiele razy😜💀
@JoannaRozalska-k5t10 ай бұрын
Witam, miałam Vandy w 5 egzemplarzach przez 3 lata. Kwitły mi piknie, ale raz w tygodniu na całą noc kąpiele w wannie z rozpuszczonymi tabletkami czystego potasu. Pracy ogrom, a korzenie od sufitu do podłogi. Również nie polecam. Piekne ale pracochlonne
10 ай бұрын
Wow ale super💚💚💚
@zielistkanastarejszafie11 ай бұрын
A to ci vanda. Taka kapryśna.. Pozdrawiam serdecznie Wanda
11 ай бұрын
Hahah no takie te Vandy😜 mam badzieję, że Wandy nie są aż takie 😝💚
@zielistkanastarejszafie11 ай бұрын
@ nie , my Wandy nie jesteśmy aż tak kapryśne ;-)
@martakwiatek817410 ай бұрын
ooo Pani Wanda ! dzień dobry:) mi niestety hoja lisa zawsze zdycha zimą a u Pani Wandzi taka piękna!!!!
@halfi31547 ай бұрын
Kupiłam ostatnio Alokazję Polly. Z sentymentu. Moja mama miała takich ze trzy, rosły jej pięknie, to jest roślina mojego dzieciństwa. Bałam się jej, nie wiem czemu wydawała mi się przerażająca, ale mam z nią mimo to, jakieś dobre wspomnienia. No i jest przepiękna. Tak więc kupiłam ją i mam nadzieję, ze nie umrze (za szybko :P)
@ladyfanaberia304111 ай бұрын
Cieszy mnie fakt, że nie tylko ja nie potrafię utrzymać przy życiu areki, paproci i żywych kamieni 🤭 Na mojej liście trudnych roślin na pewno znalazłyby się jeszcze bluszcze 😒
11 ай бұрын
😜 o tak💀
@ewapawowska960611 ай бұрын
Dzień dobry! Moje niepowodzenia (kilka prób) : żywe kamienie i haworsje. Inne sukulenty nie do zdarcia. Prawie :)
11 ай бұрын
Hehe dzięki za komentarz
@PatrykGreen9 ай бұрын
Absolutnie się nie zgadzam ze stwierdzeniem że nawilżacz to nie jest dobry pomysł! Oczywiście jest duży minus- nawilżacze ultradźwiękowe nie są dobre dla nas samych- w szczególności dla naszego słuchu. Ale tak jak wspomniałeś- większość osób mieszka w blokach, powietrze tu naprawdę jest suche a nawilżacz może pomóc nawet nam samym, myślałem że zacząłem chrapać a to był wynik bardzo suchego powietrza, odkąd mam nawilżacz rośliny zaczęły wypuszczać dużo więcej zdrowych liści (tfu tfu) nie muszę ich tak często podlewać, a dodatkowo twarda Warszawska kranówka nie daje po sobie znaku, zagotowuję wodę, później czekam aż ostygnie, daje ją przez dzbanek filtrujący, i naprawdę żadnych śladów nie ma, w przypadku ludzi którzy mieszkają w blokach dodatkowe urozmaicenia o których wspomniałeś- klosze witryny po prostu szpecą i często też zabierają i tak już małą liczbę miejsca. Co do nawilżaczy ja kupiłem po prostu nawilżacz firmy BEAR 5l, normalnie kosztuje jakieś 400zł, ja kupiłem używany w stanie idealnym za 75zł. Jedyne o czym musimy pamiętać to mycie regularnie nawilżacza, najlepiej płynem z octem, bo jakieś minimalne ślady tej wody na sprzęcie zostają, ale poza tym, ten który mam jest bardzo cichy, więc tak realnie nie każdy nawilżacz niesie ze sobą okropne skutki poprzez obcowanie obok niego, myślę że telewizor czy lodówka działają dużo gorzej na nasze zdrowie 😂 Wszystko pisze bez złośliwości, piszę to ponieważ u mnie rośliny padały notorycznie, próbowałem wszystkiego, a tak naprawdę wszystkie problemy rozwiązał nawilżacz, dzięki niemu przez całą zimę straciłem jedną z 40 roślin, bo od początku miała grzyba (półka śmieci, nigdy więcej) Pozdrawiam!
@PatrykGreen9 ай бұрын
Ps: dobrym rozwiązaniem jest też założenie akwarium- idealna woda do podlewania, jak i super nawilżenie w mieszkaniu, zwłaszcza jak w akwarium mamy filtr kaskadowy, mam tak w domu rodzinnym i rośliny rosną tak samo dobrze, ale tak jak wspomniałem wcześniej- w mieszkaniu, w blokach, nie każdy ma miejsce żeby sobie na to pozwolić
@kubiakanna11 ай бұрын
Dzieki Tobie dowiedzialam sie dlaczego moje mieszkanie bylo pokryte takim dziwnym pylem . Domyslalam sie ze to przez nawilzacz powietrza ale nie znalam szczegolow. Dzieki!
10 ай бұрын
😜😉💚
@izabela_123711 ай бұрын
Kto zauważył brzoskwinie 🍑 daje lajka
11 ай бұрын
😜😝
@mariaas973111 ай бұрын
Poza medinillą, wszystkie mam na swoim sumieniu. Medinilli nie kupiłam, bo uznałam, że jak u Ciebie padła, to u mnie nie ma szans. 😅 Alokazja ma zawsze miedzy 1 a 3 lisciami, ctenante dogorywa od 2 lat, ale wiele innych jej siostr i kuzynek wyprawiłam już na tamten świat. Dla odmiany po wielu perypetiach dogadałam się z paprotką. Udało mi sie też wyhodować mandarynkę z cietej sadzonki i 3 lata później roślinka właśnie zmierza do kwitnienia. Ale też tanczę z nią non stop: wiosną na balkon, z balkonu późną jesienią na klatkę schodową, potem w grudniu do chłodnej kuchni (max. 18 stopni), potem do ciepła i pod lampy. Mimo wszystko i tak traci liscie, ale pewnie do wiosny doczekamy. Podobny problem jest ze wszystkimi roslinami środziemnomorskimi ale też np z kliwią, ktorej brak przechłodzenia powoduje że nie kwitnie.
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Czasem trzeba się nagimnastykować, by mieć ładne kwiatki😜💚
@noorulainurrehman16608 ай бұрын
Kalatea trafiła do mnie zabiedzona i zalana przez poprzedniego właściciela. Mieszkam w domku, w którym utrzymuję stałą temperaturę cały rok. Zimą sporadycznie włączam nawilżacz. U mnie kalatea pozbierała się, metodą prób i błędów odkryłam optymalną częstotliwość i ilość podlewania. No i jest piękna!!! I dwa razy już kwitła (kwiaty urodą nie powalają, liście ładniejsze).
8 ай бұрын
Super! Gratuluję💪🏻
@belladonna605310 ай бұрын
Cześć Marek 😊 Świetnie się Ciebie słucha widać gołym okiem, że doświadczenie z roślinami masz dość bogate. P.S. Cudnego Pampuszka masz 🐯 mały gwiazdor Ci rośnie ✨ Dzięki za ten filmik i pozdrawiam Cie cieplutko 🤗
10 ай бұрын
Dzięki💚🥰
@jonnyjohnsen124710 ай бұрын
Witam serdecznie i ciesze sie .ze pana vlog tak .bardzo potrzebny jest !kocham kwiaty .ale nie mam reki do kwiatow!staram sie jak moge i .dlatego bede pana wskazowki stosowac !jestem bardzo zmartwiona .bo moja sansiwiera /nie wiem .czy dobrze napisalam/nie chce sie zakorzenic .tzn.ma bardzo male korzenie .a ma juz 4 lata i rzadko ja podlewam i dbam o nia !wogole to Boje sie juz nowe kwiaty kupowac !pozdrawiam serdecznie.Grazyna Niemcy
10 ай бұрын
Sansa ma małe korzenie? A w jakim podłożu rośnie? Ona nie potrzebuje dużo wody i jeśli stoi stabilnie w podłożu, to nie ma się co martwić. Ważne żeby podłoże nie było długo mokre
@katarzynaCzu8 ай бұрын
Dzień dobry! Dzisiaj zobaczyłam Twój filmik i poszedł sub - mam od roku zajawkę na kwiaty plus przeprowadzam się do domu z dużym ogrodem i szklarnia więc będę oglądać regularnie ❤ super content
8 ай бұрын
Dzięki💪🏻💚
@tomaszszulc18188 ай бұрын
Czesc Marek super kanal!!.... apropos cytrusow.... moze jestem miczurin ale mam dwie 10 cm roslinki z pestek mandarynek z marketu .... wiem owocow z tego nie bedzie i nie chce ale historia fajna bo od niechcenia ( bylem za leniwy zeby isc do smietnika w kuchni) wrzucilem dwie pestki do doniczki z Dracena i totalnie o tym zapomnialem... czyli podlewanie jak dla draceny .... a tu taka niespodzianka !!!!! wygladaja zdrowo tak ze dam im swoja doniczke tylko pytanie jak jeszcze troszke podrosna moge szczypnac koncowki zeby sie rozrosly bardziej w "szerz niz w zdolz" ?
8 ай бұрын
Możesz, tylko niech mają kilka oczek, z których będą mogły się rozkrzewić No i w ogóle super historia💪🏻💚
@jerzyjablonski1638 ай бұрын
Witam Pana pierwszy raz trafiłem na Pana kanał jestem a matorem i przecwiczylem wiele roślin mieszkam w bloku i próbuję pozdrawiam jeszcze raz
@mozemoze685810 ай бұрын
Pamiętam jak miałeś 5 tysięcy subów, wkręciłeś mnie w covidzie w roślinki, potem w kolekcjonerskie hoje. Teraz zbieram botaniczne orchidee, więc jest to hobby droższe od hoi, ale mega oddaje
10 ай бұрын
No to pozazdrościć😜💪🏻💚😉
@marlenacheczynska65289 ай бұрын
Kalathea u mnie rośnie i ciągle się rozrasta. Mam 2 różne i nie nadążam z przesadzaniem, ogólnie lubi nie za bardzo słoneczne miejsce, ale lubi sobie pochłaniać wodę z okien, zwłaszcza zimą jak się skraplają, Kalathea puszcza wtedy najwięcej nowych pędów. Wczoraj z jednej doniczki musiałam zrobić 3. Latem zdejmuję z parapetu bo słońce wysusza jej liście, spala do suchych placów.
8 ай бұрын
Super!!!💚💚💚
@martapawlak967210 ай бұрын
Cieszę się że tutaj trafiłam. Teraz wiem czemu uśmierciłam niegdyś tyle paprotek i kamieni 😂 Do listy dodałabym jeszcze Beniaminka - kupiłam, bo gdzieś przeczytałam że oczyszcza powietrze, ale ile się z niego sypie - jak nie łuseczki od nowych listków, to liście. Mega wrażliwy- przestawisz na czas remontu do innego pokoju to 2 miesiące do siebie dochodzi. Co do cytrusów, to mam takie marzenie, żeby kupić (mam nadzieję że za parę lat) kawałek działki rolno-leśnej, na której oprócz sadu i warzywnika, postawiłabym szklarnie w kształcie kopuły, w której rosły by cytrusy, awokado (w końcu mi wyrosło!) i inne egzotyki. Muszę tylko opracować parametry tej kopuły 😊
10 ай бұрын
Te fikusy są jak drzewa - nie lubią być przenoszone w inne miejsce. Poza tym w ciemnym miejscu zrzucają liście zimą, no i po przelaniu. Piękne marzenie💚
@sija90610 ай бұрын
Cieszę się, że powiedziałeś o paprotkach, bo kocham te rośliny, robiłam wiele podejść, ale zawsze kończyło się porażką. W sumie doszłam do tego, o czym mówisz, tę roślinę należy codziennie zraszać i codziennie wlewać jej naparstek wody, dlatego jest dobra dla emerytów. Jak się pracuje i ma na głowie pierdylion spraw, to łatwo pominąć jeden dzień a paprotka tego nie wybaczy... W każdym razie cieszę, się, że się w tym spisie znalazła, bo przynajmniej wiem, że nie jestem jedyna 🙈
10 ай бұрын
Nie jesteś😜💚😉
@kotmen211 ай бұрын
Co do nawilżacza, to nie ma nic lepszego od Venty, która nie wypuszcza wody w powietrze powodując osad i gnicie mebli tylko 'myje' powietrze suche a wypuszcza wilgotne i oczyszczone. Nie polecam tylko modeli małych, bo nie dość że mało wydajne to ciagle dolewanie wody męczy. Używkę na 10l wody można znaleźć na olx za 3 stówy. A jest to sprzet nie dość, że nie do zabicia to właściwie zupełnie bezobslugowy. Polecam.
10 ай бұрын
Nie znalem
@kkasia_domi10 ай бұрын
Zgadzam się - pewne odmiany roślin są z nami póki nie nadejdzie sezon grzewczy. U mnie, mimo mieszkania w dość wilgotnym otoczeniu, rośliny wymagające dużej wilgotności powietrza padają zimą mimo wielu starań z mojej strony. Postawiłam na różne odmiany epipremnum i tutaj nie notuję większych problemów.
10 ай бұрын
Epi są raczej odporne💪🏻
@malgorzataleneis657210 ай бұрын
Panie Marku, dziękuję za istotne dla mnie informacje. Piesek w drugim planie jest dla mnie super towarzyszem. Dziękuję.
10 ай бұрын
Dzięki🥰💚🐶
@katarzynaczyzewska38307 ай бұрын
Bardzo fajny kanał. Przygodę z roślinami rozpoczęłam stosunkowo niedawno. Zauważyłam, że te rośliny które są uważane za trudniejsze w uprawie u mnie żyją a te prostsyrze typu ziemiokulkas, skrzydłokwiat, kliwia itp. niestety szybko padają. Calatea trzyma się super i to kilka odmian. Alokazje również. Cały rok bez problemu mimo centralnego ogrzewania. Raz tylko wyniosłam na balkon 2 z nich i poparzyłam. Odratowane obecnie. Trzymam w glinianych doniczkach i dbam żeby były wilgotne te doniczki oraz doświetlam lampami. Bardzo bym chciała jednak aby chociaż skrzydłokwiat, zielistkę czy bluszcz udało mi sie utrzymać. Kompletnie tego nie rozumiem. Dlaczego te "egzotyki" dają radę a nie mogę wychodować owsa w doniczce.
7 ай бұрын
Hahaha ciekawy przypadek😝💚
@majakryzan805210 ай бұрын
To ja mam sposob na Arece ale nie tylko tak mysle! Ogolnie wiadomo ze ma troche suche tu i ówdzie ale ogolnie mam ją 4 lata i wyglada bardzo dobrze! A jaki sposob? Stoi sobie przy kuchni tak, że wymieniajac wode mojemu kotu zawsze przechodze obok. I zamiast wylac do zlewu resztki wody, to wylewam do doniczki. I co sie okazuje? Że od kiedy tak robię to rosnie jeszcze zajebiściej! Male dawki wody w odstepach czasu np. 1 dzien, jest dla niej chyba optymalne😃
10 ай бұрын
Super💚 dzięki za komentarz💪🏻
@annanowak191810 ай бұрын
Wielkie dzięki za ten film!💚 wszyscy dookoła na youtubach tylko się chwalą swoimi okazami, ewentualnie, że po drobnych naprawach każda ich roślinka jest cudowna, aż doła można dostać😂 ja mam wnioski podobne do Twoich, nawet ostatnio o tym myślalam, że dokładnie, są rośliny, które po prostu do przęcietnych warunkow w mieszkaniach w naszym klimacie się nie nadają i koniec. 😁 a najbardziej mnie wkurza, jak sprzedawcy czy sklepy z roślinami zachwalają każdy gatunek, że niby latwy w uprawie żeby tylko kupić, a ja jako roślinoholiczka się nabieram, potem skaczę nad roślinką i cuda wianki wyprawiam, żeby miała dobrze, a ona umiera🤦♀️🤣
10 ай бұрын
Dzięki za komentarz💪🏻💚
@obrazy-olejne14 күн бұрын
Ja uwielbiam maranthy i calatee, rosły u mnie z bloku super, mieszkanie ciepłe, w ogóle nie musiałam grzać, a miałam 26st, Wentylacja w mieszkaniu super. Do czasu, aż się przeniosłam do zabytkowego budynku z cegły. Tutaj jest ciemno i duża wilgotność. Musiałam się przerzucić na sansewerie, aloesy i hoye, bo nie trzeba ich tyle podlewać :P Jeśli chodzi o paprocie, to też zależy od mieszkania. Moi dziadkowie mieli w mieszkaniu ogromniaste paprocie, potem miałam tam całe orchidarium. W życiu wiele razy sie przenosiłam w różne miejsca, różne rośliny testowałąm już :) Pozdrawiam, Emilia :)
@Noemi_3333310 ай бұрын
Dziękuję pocieszyłeś mnie bo ja wszystkie rośliny takie zasuszyłam. Mieszkam w bloku powietrze suche nic się nie trzyma. .. marzyłam o cytrusach po 5 razach odpuściłam... Mam i za ciepło i za sucho 🙈u mojej mamy kwiaty wszystkie się trzymają ale mieszka w domu.. to faktycznie robi różnicę.. Super film❤❤❤ masz suba ode mnie 🤗 poleć kwiaty które mogę mieć przy kocie 🙏🤗 pozdrawiam
@Elżbieta-y5c10 ай бұрын
PRZY KOCIE?!TYLKO TWARDE-------------ZEBY NIE POGRYZL ALBO WLASNIE TAKIE TWARDE ZEBY MIAL CO GRYZC.⚓😂
@Noemi_3333310 ай бұрын
@@Elżbieta-y5c storczyków nie rusza... kaktusa wykopuje...i to tyle na temat roślin w moim domu 🤣ale jak mąż kupi róże to sądzi że to dla niego 🤣🙈miałczy na pół domu 😁 zawsze wiem kiedy mam dostać kwiaty..tak się drze 🤣🤣🤣
10 ай бұрын
Planuję odcinek o szkodliwych dla zwierząt domochych
@Noemi_3333310 ай бұрын
@ Będę czekać 🤗👌😍
@magorzatakwolek68289 ай бұрын
Super film, dziekuję bardzo za wskazówki odnośnie Vandy. Nosiłam się z zamiarem kupna roślińki( bo mam kilka rodzajów stroczyków), ale teraz raczej zrezygnuję, kupię inny rodzaj.
9 ай бұрын
Dzięki😊
@Angela0550510 ай бұрын
Mam ta kalatea ze zdjęcia. Robi się dokładnie to samo co tobie - mokre klejące pod liściami, niektóre się zwijają co jakiś czas, wysychają a ziemia śmierdzi nie wiem w sumie czemu. Ogólnie ciężka roślina. Teściowa raz wycięła wszystkie brzydkie liście (i zostały z trzy) po tym zauważyłam ze odrastają ładne nowe jakby roślina odżyła na nowo. Od tego czasu co jakiś czas tak robię i działa. Polecam wszystkim zwłaszcza, że robi wrażenie. Pozdrowienia🙂
10 ай бұрын
Myślę, że warto przesadzić, skoro ziemia śmierdzi😩 a takie ostre cięcie pozwala często pozbyć się szkodników
@mariamarkiewicz43048 ай бұрын
Hej, super filmik;) dziękuję:) Z przykrością zobaczyłam na liście Calatheę, bo właśnie jakieś 3 dni temu kupiłam jedną (13,99zł w biedronce). Postawiłam ją w pokoju od strony południowej, w jasnym miejscu ale nie przy oknie. Czy większe szanse na przeżycie ma w kuchni od strony północnej? Ogólnie bardzo przeżywam śmierć kwiatków. Ostatnio po dwóch latach bardzo ładnego rozwoju podły mi 3 monstery:( liść za liściem robił się czarny, nawet nowe! Mam jeszcze jedno pytanie, jak mogę. Czy jak mój kaktus kwitnie na okrągło (Wilczomlecz), to znaczy, że jest mu źle? Bardzo dziękuję i pozdrawiam:) Super mi się Ciebie słucha
8 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Jeśli chodzi o przezycie w kuchni, to zawsze kuchnia i lazienka sa lepsze dla kalatei, nawet polnocne okno. Monstery zimą zostały przelane🥹 a wilczomlecz jak ma dobrze, to kwitnie i raczej bym się o to nie martwił tylko cieszył😉 widzialem takie kwitnące ciągle i żyją już ileś lat
@mariamarkiewicz43047 ай бұрын
@ ślicznie dziękuję ❤ lecę przestawic calatheę
@cathyx23546 ай бұрын
Masz racje - to nie jest wina tych roslin 😂 mysle, ze duzo winy jest po naszej stronie. Mam obecnie ponad 100 roslin w domu i spedzam kilka godzin tygodniowo na pielegnacji i doksztalcaniu sie. Jesli nie jestem przekonana - to nie kupuje. Mieszkam w Szkocji i o ile z wilgotnoscia nie mam tu problemu (z reguly 60-70%) o tyle jest tu relatywnie malo slonca. Zajelo mi kilka lat, zeby zrozumieć i zbudowac odpowiednie roslinne portfolio dla mojego domu. Najwiekszym przelomem dla mnie bylo zrozumienie, ze cieplo pochodzi nie tylko ze slonca, ale i z podloza. Mam sporo roslin tropikalnych (maranty, kalatee, alokazje, filodendrony, orchidee, agloanemy itd) i w momencie gdy zmienilam podloze na tzw bigos z dodatkiem wegla aktywnego - rosna pieknie. Mam duzo cierpliwosci do roslin. Najdrozsza roslina, jaka kupilam byl jeden lisc filodendrona splendid (20 funtow 😅) i w zeszlym roku rosl bardzo powoli a w tym roku przenioslam do bigosu i wypuszcza lisc co 3 tygodnie i największy obecnie ma długość 20cm. Polecam zainteresowac sie hydroponika albo doniczkami saminawadniajacymi. Wiem, ze to nie jest tania sprawa, ale przeciez nie wszystkie rosliny tego wymagaja. Pozdrawiam serdecznie ❤
@meteorkowakraina35448 ай бұрын
Cześć, jestem tu pierwszy raz Zostawiam subka. Niezła kolekcja piękne roślinki, chętnie tu jeszcze zajrzę. Jejku mam te calethee, ale narazie mają się w miare dobrze. Ale bez walki, pewnie by już dawno padły.
8 ай бұрын
To trzymam kciuki i dzięki💚
@naciak149710 ай бұрын
Zgodzę sie z ta listą. Alokazja była moim przekleństwem. Dwie paprotki potraciły wszystkie liście i już nigdy więcej nie kupię. Tylko maranta ma się git i jest dla mnie bezproblematyczna, z kalateą troszkę gorzej, ale ma sie jako tako. Cieszę się, że kupiłam przed zimą nawilżacz powietrza. Chodzi teraz prawie codziennie 😂 Miałam też bluszcz. Ten również padł mimo że starałam się jak mogłam 😅
10 ай бұрын
Z bluszczami jest ciężko, w domu mają suchu i przez to są podatne na szkodniki