ten odpor mi nejako nesedel, teda nepozeral som uloženie základového pásu, ale ak teda použili pásovinu a spojili ju, tak tým meracím prístrojom zmerajú prechodový odpor. Iba ak by bol každý zvod spravený samostatne, no dnes sa už robí základový a ten je spojený. Prístroj je super na zistenie kvality prichytenia k základovému uzemňovaču.
@MartinMcDermot Жыл бұрын
Norma dřífve stanovila max. 15 ohmů, dneska je to už jen 10 ohmů, u tohoto bych čekal tak 5-6 ohmů, ale půl ohm zdá se mi poněkud málo :)
@123nivix Жыл бұрын
@@MartinMcDermot prechodové odpor bežne namerám pol ohmu.
@vlakup591612 күн бұрын
Tak ako na Slovensku, tak aj v Čechách a na Morave, je to ochrana proti blesku. Tak majte odvahu a hovorte o bleskozvodoch. Ak počujeme hrmenie, zvuk, to ešte nie je zle. Ale udrie, šľahne, blesk, to už je hrôza. Bojujme spoločne proti nezmyslom!
@j.sterba6 жыл бұрын
Perfektní video, dobrá práce děkuji
@fincak39252 жыл бұрын
Přijde mi trochu zvláštní to usazení svodu dole , kdy technik ustřihl drát ze země ( což bych ještě pochopil jelikož byl stejně krátký z pravidla se dává cca 2metry až 220cm na terén ) a napojil na něj jímací tyč . Aspoň já sem byl vždy učen že svod ze země se musí dát buďto do ochranné trubky a nebo do krycího úhelníku aby nedošlo k mechanickému poškození svodu :) do výšky 170cm se pak umístila měřící svorka kde se napojil drát se slitinou hliníku jak pán říká :) rád bych taky poukázal na to že i přesto že se dříve komín jen pouze přichytil k jímací soustavě :) dnes se musí použít tzv. oddálený jímač aby nedošlo k nežádoucímu přeskoku :) . Jinak s p.Hájkem souhlasím s uložením hromosvodu že by vždy měl být raději přiznaný , protože už sem setkal se situací kdy stavební vedoucí upozornil na to že v případě skrytého vedení hromosvodu nesmí v jeho okolí přesněji řečeno 1m2 vést žádný rozvod elektřininy ani jiného slaboproudého systému . Což není nereálné ale dost ošemetní když vezmeme vpotaz popř. úpravy :) Hezký den .
@libordufka82952 жыл бұрын
Podle nové normy se žádný ochranný úhelník dávat nemusí a také měřící svorky mohu mít klidně 50cm nad terénem nebo i 2,5m. To co připojoval v zemi, nebyla jímací tyč ale speciální (podle mne nerezová) zaváděcí tyč k tomu určená.
@ivanzaludek63072 жыл бұрын
Hromosvod je nejkrásnější práce co znám.
@milicajelucke6914 жыл бұрын
Ale na vasej vlastnej firemnej budove nevidim hromosvod....ci??
@libordufka82952 жыл бұрын
To jsem jediný, kterému se nezdá dodržení S vzdálenosti u hřebenu střechy a antény. Také na komínu nevidím oddálený jímač. Toto nemůže být podle projektu. Jak jsou chráněny rohy domu když není na něj doveden svod a na hřebeni dále od antény není jímač. Za mne to není zrovna ukázkový případ vhodný k prezentaci.
@pavelhusak33653 жыл бұрын
Mám dotaz, kam se ukládá zemnící pásek, když mám RD založený na desce z pěnoskla bez klasických železobetonových základových pasů? Na desce z pěnoskla tl.50cm bude železobetonová deska tl. 15-20cm, pak hydroizolace, dodatečná tepelná izolace a skladba čisté podlahy. Železobetonová deska přitom bude výškově přibližně v úrovni konečného okolního terénu. Ukládá se v tomto případě zemnící pásek do vrstvy pěnoskla nebo se zaleje do železobetonové desky a bude pak prakticky nad zemí?
@svepomoci3 жыл бұрын
Na stavbě, kde jsme měli možnost natáčet realizaci desky z pěnového skla, byl zemnící pásek položen pod vrstvou pěnoskla. Je to vidět na některých záběrech v úvodní části videa. kzbin.info/www/bejne/oF6wXqV7qaqGr6M Správný postup doporučuji konzultovat s odborníky. Například www.gnhromosvody.cz/
@rozzlobenymuz1 Жыл бұрын
Co vzdálenost hromosvodu od panelů solárního vytápění? Řeší se?
@Reaktor_atomovy5 жыл бұрын
Úžasná technologie. Chytat zvuk hromu na centimetr tlustý drát je úžasné. Na hrom stačí diktafon nebo jiné audio zařízení.
@Odisovic3 жыл бұрын
No a kdyz ty budes chytat blesk, tak chytas svetlo :D Na to ti staci fotak ;) Ostani budeme chtit svest proud, ale my jsme blbci, ne jako reaktor ajnstajni ;)
@konoprd6 жыл бұрын
Prosím Vás viete mi povedať číslo materiálu od firmy DEHN čo použili pri kotvení do polystyrénu? Mám na mysli hmoždinku do polystyrénu, zavitovu tyčku M8 na prichytenia držiaku a aj držiak. Ďakujem,
@gnhromosvody85786 жыл бұрын
Dobrý den, jedná se o hmoždinku Isodrill a kombivrut 8x80mm od společnosti Berner. Přejeme hezký den GN Hromosvody
@tomasvitek29635 жыл бұрын
@@gnhromosvody8578 Dobrý den.Měl bych na Vás jeden dotaz. Hmoždinka a kombi vrut je mi jasný. Ale zajímal by mě typ té plastové čepičky a typ použitého držáku. Děkuji Vítek
@ivanzaludek63072 жыл бұрын
Neví se jakou firmu komponentů zvolili na tomto RD? Já používám Tremis.... tyhle hřebenáče neznám....
@RobinKlempt5 ай бұрын
Dehn
@tomaskot92786 жыл бұрын
V úvodu videa padla otázka, jestli náš dům musí mít hromosvod a bylo řečeno, že odpověď ve videu bude. Bohužel jsem ji tam ale neslyšel.
@svepomoci6 жыл бұрын
Dobrý den Tomáši, je možné že jsem se na to nakonec zapomněl zeptat. Děkuji za upozornění. Před pár minutami jsem poslal odborníkům tyto otázky: - Musí mít dům hromosvod? - Musí být hromosvod v projektu nebo nemusí? - Pokud hromosvod v projektu RD je, předpokládám, že ho RD musí mít. Pokud v projektu není, pak hromosvod na RD instalovat nemusím? - Kdo rozhoduje o tom, zda hromosvod v projektu bude nebo nebude? Jakmile budu znát odpovědi, postu je sem k videu. Ať se Vám daří. Pavel
@svepomoci6 жыл бұрын
Tomáši, první odpověď kterou jsem získal je uvedena v zákoně. § 36 Ochrana před bleskem (1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat, www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-268 ještě čekám na vyjádření pana Hájka, který mluvil ve videu.
@svepomoci6 жыл бұрын
Zdravím Tomáši, obdržel jsem odpověď od pana Hájka, se kterým jsme ve videu dělali rozhovor. Na otázku, zda musí mít dům hromosvod mi napsal toto: Dle Vyhlášky 268/2009 Sb. Je třeba, aby byla vypracována analýza rizik dle ČSN EN 62305 -2. V analýze se posoudí, jak velké je nebezpečí zásahu bleskem do domu a co vše může na domu blesk způsobit. Pro snížení možnosti škod je nutné zvolit ochranná technická opatření. Mezi tato opatření patří jak vnější ochrana před bleskem, tedy hromosvod, tak vnitřní ochrana před bleskem což jsou svodiče bleskových proudů a přepětí. V analýze se i volí jejich kvalita. Ochrana před bleskem (LPS-Lightning Protection System) má čtyři kvalitativní úrovně a je potřeba zvolit tak vysokou úroveň, aby postačovala k ochraně před zjištěnými riziky. Pak je samozřejmě potřeba tato opatření nejenom navrhnout v projektové dokumentaci, ale i realizovat. Je to v podstatě jako s ochranou vůči radonovým plynům, ale místo průzkumu se dělá tato analýza. V některých případech u malých staveb s nahodilým výskytem osob je možné, že jako opatření proti účinkům blesku by stačilo nasadit pouze svodiče bleskových proudů, pak by se hromosvod nerealizoval, ale není to nic obvyklého. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o statistický výpočet a nezávisle na je jeho výsledu je pravděpodobnost zásahu bleskem vždy vyšší než nula.
@kniskaredakce13576 жыл бұрын
Dle Vyhlášky 268/2009 Sb. Je třeba, aby byla vypracována analýza rizik dle ČSN EN 62305 -2. V analýze se posoudí, jak velké je nebezpečí zásahu bleskem do domu a co vše může na domu blesk způsobit. Pro snížení možnosti škod je nutné zvolit ochranná technická opatření. Mezi tato opatření patří jak vnější ochrana před bleskem, tedy hromosvod, tak vnitřní ochrana před bleskem což jsou svodiče bleskových proudů a přepětí. V analýze se i volí jejich kvalita. Ochrana před bleskem (LPS-Lightning Protection System) má čtyři kvalitativní úrovně a je potřeba zvolit tak vysokou úroveň, aby postačovala k ochraně před zjištěnými riziky. Pak je samozřejmě potřeba tato opatření nejenom navrhnout v projektové dokumentaci, ale i realizovat. Je to v podstatě jako s ochranou vůči radonovým plynům, ale místo průzkumu se dělá tato analýza. V některých případech u malých staveb s nahodilým výskytem osob je možné, že jako opatření proti účinkům blesku by stačilo nasadit pouze svodiče bleskových proudů, pak by se hromosvod nerealizoval, ale není to nic obvyklého. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o statistický výpočet a nezávisle na je jeho výsledu je pravděpodobnost zásahu bleskem vždy vyšší než nula.
@filipsvoboda77125 жыл бұрын
Tak ono bylo i řečeno, že neám vysvětlí jestli je správně používat slovo "hromosvod" a taky nic.
@jansehnal1776 жыл бұрын
BUde také video o solárních kolektorech?
@svepomoci6 жыл бұрын
Ano, bude během pár dnů
@TheTraperRaper2 жыл бұрын
dat firme nazov Hromosvody to chce inu odvahu :D
@DarrylMarshIyounggunzs6 жыл бұрын
Ich liebe die Art, wie Sie Ihre Arbeit erledigen. Ich brauche luxuriöse Wohnhäuser, so dass ich meine Luxusfahrzeuge mit meinen Möbeln in meinem Haus parken kann So kann ich hervorheben und einfügen, um Ihre Antwort zu lesen. Wo ich lebe, sind es Hurrikanstürme
@ErikTalian Жыл бұрын
Prečo hromozvod? Zvádza sa blesk nie hrom.
@sddssd236 жыл бұрын
Hromosvod je původně bleskosvod😊
@kniskaredakce13576 жыл бұрын
Hromosvod, nebo bleskosvod? www.kniska.eu/kniska/clanky-1/hromosvod-nebo-bleskosvod
@MySzoki5 жыл бұрын
Pán na začiatku: "Hromozvod je nielen technicky správne, ale aj česky". V prvom rade zvádzame blesk (náboj) a nie hrom (zvuk), takže technicky správne je bleskozvod. Hrom je iba zvuková stopa prichádzajúca za bleskom oneskorená o rozdiel ich rýchlostí. Hromozvod je síce ľudovo používanejšie, ale nesprávne. Srandovný je už aj samotný názov firmy, ktorý poukazuje, že vlastne ani nevedia voči akej fyzikálnej veličine robia opatrenia.
@sharpshooterCZ200S5 жыл бұрын
@@MySzoki No, pan Hájek je známý propagátor archaického termínu 'hromosvod'. Máme LPS (Lightning Protection System = systém ochrany před bleskem), máme svodiče bleskových proudů, máme ČSN EN 62305 'Ochrana před bleskem', ale pan Hájek zkrátka vytrvale instaluje hromosvody. Až na tento drobný detail je to ale odborník na pravém místě a v problematice "ochrany před bleskem a 'jímání hromů a jiných zvuků'" patří v ČR mezi elitu. A to myslím zcela bez ironie...
@MrRadgo4 жыл бұрын
@@sharpshooterCZ200S u nas sa hovori: hromy blesky ... hrom pre zvuk a blesky pre svetelny efekt. O elektrivlckom vyboji ani zmienka takze asi je to uplne jedno :)
@sharpshooterCZ200S4 жыл бұрын
@@MrRadgo Jenže ten světelný efekt je součástí elektrického výboje. Zkrátka blesk je elektrostatický výboj. Stejně tak elektrický oblouk při svařování kovů vzniká průchodem elektrického proudu. Ale hrom je jen zvukový projev - proud ve výboji způsobuje ionizaci vzduchu který se prudce rozpíná a vzniká tak rázová vlna. Tak jako neprůstřelná vesta zachycuje vystřelenou střelu (a ne zvuk výstřelu), tak stejně tak to co máš na střeše zachycuje elektrický výboj, tedy blesk (a ne hrom který je jen projevem blesku). Proto logicky to co máme na střeše nazýváme bleskosvod.
@vaclavberanek29884 жыл бұрын
Ha,ha. Musí provádět profesionálové.Z 80procent provádí firma která dodává střechu, tudíž kdejaký pokrývač.A komponenty musí být kvalitní od proveřeného výrobce.Podle mě nejlepší asi DEHN, když vidím p.Hájka
@Odisovic3 жыл бұрын
Je to prace na vyhrazenem zarizeni, do revize se musi uvest kdo realizoval, revizak tam klidne napise vase jmeno, kdyz se neco stane, on bude krytej, vy, ze jste si to delal sampak nesete nasledky ;)
@vencovobastleni21246 ай бұрын
to není hromosvod, ale bleskosvod. Hrom je neškodný akustický jev. Blesk je ten nebezpěčná elektrický jev. Hromosvod neexistuje.
@ondrejpilar3246 ай бұрын
To je to samý
@svepomoci5 ай бұрын
Dobrý den, zcela jistě máte pravdu. S ohledem na to, že stavebníci častěji používají pojem hromosvod než bleskosvod, používali jsme tento pojem i ve videu včetně jeho názvu a popisku. Děkujeme za upřesnění a Ať se Vám daří! Pavel
@matejpancik59906 жыл бұрын
No u nás na SK ak by som povedal hromozvod tak by mi dali... Bleskozvod je správne
@alesliska16715 жыл бұрын
Tak si pusť slovenský video
@miroslavzatko14775 жыл бұрын
Lacna firma ani razova utahovacka vsetko klucom 13.skou jak tocil
@gnhromosvody85785 жыл бұрын
Každý montážní pracovník v naší společnosti disponuje jedním rázovým utahovákem, včetně náhradních akumulátorů. Další tři rázové utahováky máme v záloze, kdyby se naskytla na některém z rázových utahováků porucha. Podobně je to i s akumulátorovými úhlovými bruskami. Samozřejmostí je ale i klíč 13/17 a pákové nůžky. Jsou spoje, které je lepší z mnoha důvodu utáhnout klíčem a stejné je to i s použitím úhlové brusky vs. pákové nůžky.
@BonParecqk4 жыл бұрын
:DDD
@vladimirstehlik27132 жыл бұрын
nechápem prečo ten drat nešiel v kuse zo strechy po tu zavádzaniu tyč..po druhé prečo tie podpery na streche nedávate pod škridla nevipada to dobré
@michaelamarikova5375 жыл бұрын
Říkáte, že hromosvod musí dělat profesionální firma? To si ho člověk nemůže udělat sám a nechat udělat revizi?
@marekm44525 жыл бұрын
Musis mat nato elektrotechnicku vyhlasku min par 22.
@ww4714 жыл бұрын
Tak na to ti presne odpovim. Musis mit projekt. Pokud si to udelas sam, klidne, udelej to. Ale zde si skoncil. Revizak chce videt projekt. On se totiz tim projektem chrani. Napise, ze na zaklade projektu a bla bla bla.... mas jeho razitko. Pokud ovsem mas znamosti, usetril si za projekt cca 8-10000 kc.
@Odisovic3 жыл бұрын
@@ww471 On hce i kdo realizoval vyhrazene prace a toho napise do revize a ten pak odpovida ze mohl prace vykonat, nejenom projekt...
@ivanzaludek63072 жыл бұрын
Kluci mají na žebříku strach :-D a ten salát na střeše s jištěním 🙈.... při tomhle sklonu se ještě hraje fotbal :-D