To jest silnik dwusuwowy, czterocylindrowy, ośmiotłokowy przeciwstawny, z zapłonem iskrowym, rozrządem sterowanym tłokami. Silnik z cylindrem tego typu do swojej pracy wymaga sprężarki, bo w przeciwnym wypadku niemożliwe byłoby napełnianie tego cylindra świeżą mieszanką i wypychanie spalin gdyż oba kanały tj. ssący i wydechowy mają całościowe pokrycie współotwarcia. Sprężarka śrubowa czy też kompresor mechaniczny, czy nawet zwykła dobrze dobrana turbosprężarka, robi tutaj "za zawór zwrotny" uniemożliwiając cofanie się spalin w dolot, utrzymując w nim wyższe ciśnienie niż w porcie wydechowym. To jest rozwinięcie konstrukcji silnika 5TDF, w którym wykorbienia wału są zamienione na "zbocza" płyty rotacyjnej. Niestety ze względu na płytę rotacyjną jego moment obrotowy zawsze będzie pomniejszony o współczynnik kąta nachylenia zbocza płyty, a moc powiększona o ten sam współczynnik. Do tego dochodzą ogromne ciśnienia początkowe i bezwładności, gdyż tłoków nic nie trzyma do płyty prócz "ciśnienia gazów" wewnątrz cylindra, ewentualnie jakieś zabezpieczenie sworzniowe jednostronne do płyty, a wykonanie bardziej stromego zbocza celem generowania większego momentu obrotowego może spowodować desynchronizacje tłoków z płytami rotacyjnymi. Kolejnym minusem takiego rozwiązania są średnice płyt i ich moment bezwładności który rośnie wraz z ich średnicą. Z racji konstrukcji jest to silnik stałoobrotowy o wąskim zakresie obrotów użytecznych z dużymi obrotami początkowymi ( chyba o ile mnie pamięć nie myli, wolne obroty prototypu to 5000obr/min, "odcinka" jest przy 7tys a rozrusznik ma coś około 30koni mocy (a przypominam jest to 500cm3).
@hansolo20856 ай бұрын
Masz rację! Bez turbosprężarek ten silnik nie ma prawa bytu... I skąd ta nazwa: jednosuwowy? Chyba panowie od nazewnictwa nie mają pojęcia o zagadnieniu "suwu"... Tak, to jest silnik dwusuwowy, ale taki mocno zabiedzony. W silniku 2T napełnianie mieszanką i wypychanie spalin ma miejsce nie tylko przy różnych wysokościach okien w cylindrze, ale równie dużą rolę spełnia wał z suwem zwrotnym, przez co rozpędzony spód tłoka wytwarza ciśnienie zasysania i wydechu (jakby nie patrzyć cylinder w silniku dwusuwowym ma kanały tzw. płuczące, które są właśnie do komory korbowej). Lepszą opcją jest raczej rozwijanie "zaworu obrotowego".
@WandziaJaga6 ай бұрын
Ciekawe uwagi. Jestem bardzo ciekaw jak bedzie tutaj wygladala kwestia smarowania, uszczelnienia, i chlodzenia. jak technicznie bedzie to rozwiazane i jak trwale
@szybkiebonio15406 ай бұрын
No właśnie nie wiem czemu łysy mówi że jest jednosuwowy skoro tłok podczas cyklu robi 2 suwu xD
@himenlowhd47886 ай бұрын
A czy sam kompresor, by nie wystarczył? Zawsze byłoby doładowanie świeżym powietrzem w miarę wzrostu obrotów, a spaliny mimowolnie i tak by opuszczały komorę spalania przy ponownym zbliżeniu się tłoków w cylindrze, czy jaki mógłby być efekt tak z ciekawości się zastanawiam.
@krzysztofandrzejewski43366 ай бұрын
Podziwiam kreatywność inżynierów ! A gdzie są nasi konstruktorzy?
@Rihidex6 ай бұрын
5:44 Idealny do hybrydy, na dole pracuje elektryczny układ, a u góry silnik spalinowy, oba małe i się mieszczą, jadąc w mieście czy przy ruszaniu pracuje elektryczny, w momencie gdy zaczynasz jechać na autostradzie szybciej pracuje spalinowy, taka teoria, to by miało prawo działać gdyby to dobrze wszystko zrobić z pomysłem.
@mateuszw83985 ай бұрын
Autorentgen. Zawsze oglądam z przyjemnością. Od kilku lat sam naprawiam swój samochód dzięki filmom na kanale. Mam nadzieję też że kiedyś i moja fura znajdzie się w programie :)
@krzysztofburzynski19986 ай бұрын
No i trafiles w punkt ,na czym się zarabia w motoryzacji, a taki silnik może zrobic zamieszanie.Nic dodać, nic ująć 😊
@Rozenix6 ай бұрын
Nie jestem mechanikiem, nie znam się na autach, silniki to dla mnie czarna magia, ale czytając kilka dni temu artykuł o tym silniku, to pierwsza myśl była taka - wielu firmom będzie zależało, aby taki silnik nigdy nie powstał z uwagi na właśnie minimalizm konstrukcji, a co za tym idzie, brak zysków ze sprzedaży części, serwisowania i naprawy takich silników.
@jacektubek18786 ай бұрын
Jak nie wiadomo Michu o co chodzi to chodzi tylko o kasę. Pieniądz rządzi światem i tego nie zmienimy. Super że masz odwagę mówić o takich rzeczach. ❤
@WiechuHabuda6 ай бұрын
Jestem za rozszerzonym/pogłębionym przedstawieniem zagadnień technicznych.Rozwijajcie się,a my widzowie z wami.Dziękuję.Pozdrawiam.
@ukash-jf4dw6 ай бұрын
Dokładnie team BIOTAD PLUS
@tomasz53876 ай бұрын
Na kanale Povagowani już w zeszłym roku o nim było i jest tam dużo technikaliów
@lesnydziad79056 ай бұрын
Jestem za materiałem abyś wytłumaczył co generuje moc moment w silniku itp. z chęcią jeśli lektura będzie ciekawa i z dwie godziny obejrzę paplania :D.
@AlcatrazXable6 ай бұрын
TO nie jest Twoje zdanie Michu - to jest fakt jawny o którym wszyscy wiemy. Wszystko komplikuje się dla zysków. Ten S23Ultra, który leży przed Tobą nie ma ani wymiennej baterii, ani gniazda na kartę pamięci ani nawet ładowarki w pudełku oraz wielu innych rzeczy, które miał np Note 4. Samsung jak i cała reszta korporacji doszła do wniosku, że po co dawać jak można zabrać i wołać od konsumenta jeszcze więcej kasy. NIe dołożysz więcej pamięci do telefonu - kup droższy model albo wykup miejsce w chmurze. Bateria już słaba? Nie zdejmiesz klapki jednym ruchem wkładając nową baterię itd itd. W motoryzacji jest dokładnie tak samo. Nic odkrywczego. Szara jednostka sama niczego nie zmieni. Pomarudzi w Internecie i tak kupi. Razem z dodatkowym pakietem ubezpieczenia o którym zapomni po roku. Psy szczekają, karawana jedzie dalej.
@TheEryk036 ай бұрын
To jest nie prawda. Są proste silniki na rynku ale one nie spełniają wymagających norm emisji spalin unijnych.
@AlcatrazXable6 ай бұрын
@@TheEryk03 więc sprowadza się do tego samego o czym napisałem.
@TheEryk036 ай бұрын
@@AlcatrazXable No nie! bo wy twierdzicie, że producenci specjalnie awaryjne samochody produkują a to nie prawda. To jest po prostu skutek uboczny chorych ograniczeń emisji. Co nie zmienia faktu też, że te regulacje dla dużych producentów niemieckich są na rękę bo ich po prostu stać na spełnienie tych regulacji czego nie można powiedzieć o mniejszych producentach. Dla nich to mniejsza konkurencja.
@antysynchronizacyjny6 ай бұрын
@@TheEryk03awaryjność silników to głównie efekt idiotycznych deklaracji interwałów wymiany oleju, np co 28000km w bmw
@KogiSyl6 ай бұрын
Ale s23 ultra ma najnowszy, bardzo szybki procesor, a to o czym mówisz to drobiazgi. Ludzie kupują telefony że względu na procesor, aparat i kilka innych ważnych elementów a resztę olewają. Samochody są natomiast kupowane ze względu na wygląd, SILNIK i jeszcze kilka innych głównych elementów.
@aret36366 ай бұрын
Wszystkie nowości so fajne do oglądania, w praktyce mogą okazać się kłopotliwe i nieużyteczne.Dobry material👍
@AdrianUrbanowicz6 ай бұрын
Chętnie obejrzałbym taki silnik rozebrany na czynniki pierwsze 😃mega mega mega interesująca konstrukcja!!! O nie wyobrażałnych możliwościach!!!!!!
@wwkw49926 ай бұрын
Tak, wytrzymam, i bardzo cieszę się na techniczne odcinki. Razem z synami wciąż oglądamy archiwalne odcinki laboratorium silnikowego. Porą na nowinki
@mariolondyn505 ай бұрын
3:26 .... tiaaaa ... i w tym też momencie olej , choćby jego odrobina spod pierścieni wpada do tego / do tych kanałów . Następne cudo jak wiele poprzednich - fantastyczne w teorii ... i porażka w praktyce . Dziękuje za uwage .
@romankostuch7996 ай бұрын
W zeszłym komentarzu zszedłem z tematu ale zawsze mnie ponosi gdy wchodzi temat silników. Dla mnie takie silniki jak ten zaprezentowany to przyszłość, pokazują że spalinówki mają rację bytu. I uwielbiam jak np. Mazda staje okoniem i pokazuje że się jeszcze da. Ostatki Diesli to Mazda robi 3.3 Diesel nie wyżyłowany bo tylko 200 koni. Ich 2.5 wolnossący nadal klasa. A z elektryków to zrobili fajny żart 🤣 silnik Wankla napędza generator prądu do baterii a napęd idzie z jednostki elektrycznej , skoro nikt nie zabronił to oni to robią żeby pokazać że się da 💪
@tehmoros6 ай бұрын
Odpowiednio przedstawione technikalia zawsze na propsie. :)
@_Swem_6 ай бұрын
Dobrze prawisz, miło posłuchać o czymś co może mieć dobry wpływ na przyszłość motoryzacji. Ta szczypta optymizmu jest czym co mogłoby się częściej pojawiać aby ułatwić nam toczenie się w tych ciężkich dla motoryzacji czasach
@janlukasz57926 ай бұрын
Dawaj te parametry techniczne wiele osób właśnie na to czeka. P.S. masz rację co do tego że właśnie dlatego nie rozwija się wielu projektów.
@DJ.T-Night_love_live6 ай бұрын
Kiedyś robili na jakość a teraz na ilość 👍
@KMJB836 ай бұрын
Silnik przeciwbieżny, a nie przeciwsobny (czyli nie bokser), pracuje w dwutakcie, jak np. detroit diesel (dwusuwowe v8 doładowane, które nie ma wstępnego sprężania w komorze skrzyni korbowej jak syrenki i in., a w związku z tym płukanie komory spalania wymaga innego źródła ciśnienia), który tak samo MUSI mieć dmuchawę albo kompresor. Internauci zauważyli, ale tej kombinacji nie znali. Mnie bardziej interesuje spalanie, bo silniki Wankla mają mocy dużo jak na swoją pojemność i masę, ale w kwestii moc a spalanie są porównywalne z konstrukcjami tłokowymi. Wyraźne różnice tutaj to masa, gabaryt i wyważenie.
@fistach5116 ай бұрын
A jak obliczyć pojemność silnika Wankla? Wydaje mi się że jedynie pojemność komory spalania można dokładnie obliczyć, dopiero wtedy za pomocą proporcji masz jako tako porównanie z klasycznym silnikiem. Wtedy to ma sens bo i zużycie paliwa robi się adekwatne do pojemności i mocy.
@KMJB836 ай бұрын
@@fistach511 Nie chodzi o pojemność i moc, a o moc, dokładniej efektywność. Z litra paliwa można uzyskać określoną ilość energii, silnik tłokowy przekształca zwykle mniej niż połowę na energię mechaniczną co jest mierzalne w parametrach np. w mocy (55% efektywności ma właśnie dwusuwowy doładowany diesel na okręcie). Podniesienie ciśnienia spalania może wpływać na efektywność, jeśli z tej samej ilości jest większa moc, ale ograniczeniem jest jakość paliwa ze względu na spalanie stukowe, a w pewnym momencie zapas materiałowy, Mniejsza masa to też plus.
@fistach5116 ай бұрын
@@KMJB83 ale ja pisałem o tłokowym i Wankla.
@bartoszbartosik54636 ай бұрын
❤świetny wynalazek i mam ogromną nadzieję, że się to rozwinie w dobrą stronę Michu a propos nowości w motoryzacji to zerknij na mój patent. W pojazdach o specjalnych zastosowaniach oraz w motosporcie będzie on bardzo przydatny. ❤ (bssbartosik)
@artur31496 ай бұрын
Jak najbardziej podzielam twoje zdanie. Teraz liczy się tylko kasa i NIC więcej.
@madyogi61646 ай бұрын
Genialne!!! Jeśli jeszcze będzie opcja zastąpienia bieżącego silnika w naszym ukochanym, starym rupciu tym cudeńkiem to motoryzacja przeżyje kolejną rewolucję.
@Piotrozinski-ec5bn6 ай бұрын
Dziękuję za ciekawostki - power M4K 😉✌️ pzdr Piotr Ł 🧛🏻♂️
@radekbiedron65716 ай бұрын
Fajnie gościu sie ogarnąłeś po załamce, wielki szacun
@malkontentniepoprawny68856 ай бұрын
Zgadzam się 100% z końcową opinią, problem nie w technologii a w interesach.
@paki2026 ай бұрын
W tym przypadku musi być wymuszony przepływ gazów, ponieważ silniki przeciwbierzne nie mają sówu wydechu. Konstrukcja tego konkretnego silnika uniemożliwia wykorzystanie komory korbowej jako wstępnego sprężania. Amerykanie mają taki silnik tylko z dwoma wałami korbowymi mieli nawet jeżdżącego pickupa, tylko wojsko położyło na ich silniku łape bo chcą go do nowego Abramsa
@kamilmichaek60506 ай бұрын
Bardzo dobry i ciekawy odcinek. W ramach możliwości proszę o więcej takich newsów
@piecio30286 ай бұрын
Świetny materiał, dzięki. Trochę techniki by się przydało ale w prostej formie.
@KoPaRsQn6 ай бұрын
zrób odcinek taki czysto techniczny... może trwać nawet 2h jak będziesz mądrze gadać to każdy co się nawet tylko troche tym interesuje to napewno da rade cały obejrzeć... PAMIĘTAJ madrego przekazu dobrze się słucha i nigdy nie jest go za dużo
@maciejokruta61796 ай бұрын
Chętnie obejrzałbym więcej technicznych filmów, wytłumaczone wszystko od podszewki :)
@tomekmy95106 ай бұрын
Każdy normalnie myślący człowiek dobrze wie, dlaczego taki silnik prawdopodobnie nigdy nie wejdzie do produkcji seryjnej. Po prostu lobby motoryzacyjne na to nie pozwoli. Jak najbardziej zrób taki film, bardzo chętnie popatrzę i posłucham.
@MateuszWojcik345416 ай бұрын
Fajny materiał. Samochód kupiony z raportu kilka dni temu i jestem zadowolony.
@Marcindabkowski3396 ай бұрын
Tak, prosimy o dokładną analizę :)
@janmaliszewski41086 ай бұрын
Z chęcią obejrzałbym odcinek z dokładniejszą analizą. :) Dzięki i za ten. Pozdrawiam Widzów i Ekipę M4K! :)
@huberthubertus7026 ай бұрын
A to povagowany już dawno to wyjaśniał
@ukaszzajac76786 ай бұрын
Głębsze analizy są mile widziane.
@gamesrides33296 ай бұрын
Słyszałem o tym silniku wcześniej ale wtedy chyba nie jeździł nowa miniaturka zachęca👍
@RWBteam16 ай бұрын
jak dobrze usłyszeć że w końcu zrozumiałeś Byku 😁😁😁 pozdrawiam serdecznie 👍👍👍👏👏👏
@januszbaran14356 ай бұрын
Taki silnik do ładowania akumulatora w hybrydzie z dużym akumulatorem, czy nawet elektryka jako agregat pokładowy. Wystarczy 20-30kW i mamy nieograniczony zasięg i plusy elektryka w jednym. Stałe obroty w optymalnym zakresie i mała pojemność powinna dobrze wpłynąć na sprawność, więc oszczędności powinny być wymierne.
@MarcinSobol-b7k6 ай бұрын
Taki agregat jest już w elektrycznej maździe. Furory to nie zrobiło..
@januszbaran14356 ай бұрын
@@MarcinSobol-b7k Jaki model? Chętnie się przyjrzę. Mam MX30 R-EV. Nie ma fajnych parametrów. Autko dla żony.
@TheKafel926 ай бұрын
i dokladie o mx30 chodzi, wankiel ładujący akumulatory
@januszbaran14356 ай бұрын
@@TheKafel92 Jadę go pogadać. Z tego co pooglądałem na KZbin to mało oszczędny ten Wankiel. Pali jak smok. A agregat który ma chodzić na optymalnych parametrach powinien być bardzo oszczędny.
@grzegorzmiko22016 ай бұрын
Moto wieści Super sprawa Dzięki za to Pozdrawiam 👊👍👍👍
@JustWatch2it6 ай бұрын
Pompy wody wysokiego ciśnienia to połowa tego silnika i ja już znam wadę tego silnika, napewno nie będzie wytrzymały to wam gwarantuje. Powierzchnia tracą gdzie naciskają tłoki szybko się zużywa szczególnie przy zmiennych oporach. Zrobiłem generator z takiej pompy z głowicą i do tego owszem się nadaje bo nie ma dużych oporów ale nie do auta.
@ukaszj.84616 ай бұрын
Dawaj odcinek o silnikach. Popieram, wspieram, trzeba takiego odcinka, nie było rzetelnego, panie zrób.
@Daniel92..6 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie całą ekipę M4K oraz wszystkich miłośników.
@radekczarny31436 ай бұрын
Wygląda praktycznie jak pompa w myjce ciśnieniowej. 🎉
@WojciechPi6 ай бұрын
Też jestem za odcinkiem bardziej technicznym, pozdro!
@ferdynand406 ай бұрын
Jest dokladnie jak mowisz... Tak samo w medycynie: "lekarstwa" nie maja cie wyleczyc, a jedynie jak najdluzej utrzymac przy zyciu zebys dalej kupowal wiecej lekarstw. 💊💰
@Dude-yn1em6 ай бұрын
Tak tak, a teraz załóż foliową czapeczkę.
@radziorad6 ай бұрын
Święta mechaniczna racja, że źródłami energii jest podobnie, pozdrawiam.
@NietoKT6 ай бұрын
Ktoś tam pisał, a ja się z nim w pelni zgadzam. To nie jest tylko twoja konkluzja, to są fakty.
@DaVi0PL6 ай бұрын
Kolejny fajny silnik. Popieram rozwój nowych silników.
@tomaszmierzynski11906 ай бұрын
Mega lubię was oglądać dużo rzeczy się dowiedzialem
@rzizmont896 ай бұрын
Taki silnik byłby mega jako napęd agregatów prądotwórczych - jako benzyna, a najlepiej diesel, albo w niewielkich koparkach, gdzie charakterystyka pracy idzie głównie w stronę równej pracy.
@66666000666666 ай бұрын
Ten silnik jest naprawdę be, jedyna ciekawa rzecz w nim to wyrównoważenie mas, też troche teoretyczne, a Wankla Japończycy udoskonalają od dziesiątków lat i dalej jest awaryjny oraz sporo pali. Najłatwiej jest wymyślać spiski dla misiów.
@kamillaskowski82116 ай бұрын
Taki filmik jest juz na kanale powagowanych i to na najwyższym poziomie nie wyobrażam sobie aby mozna go bylo jeszcze poprawić merytorycznie
@Reszyk6 ай бұрын
Nic nie zrozumiałem, ale buja
@lybra826 ай бұрын
To jest świetny generator prądu do hybrydy. Dlatego go założyli do auta marki Mazda, która stosuje Wankla jako generator.
@maciejklimanski6 ай бұрын
Masz rację Michał. Teraz musi się coś psuć w samochodach. Tak samo kwestie bezpieczeństwa. Samochód nie raz po drobnej kolizji wygląda jak po zderzeniu z pociągiem, a kilkanaście lat temu Polski wynalazca wynalazł na to sposób i jakoś do tej pory jest cisza.
@pawerzeszowski35036 ай бұрын
Kanał nadawczy melduje się i michu masz 100%racji
@przemek77956 ай бұрын
Widziałem już to rozwiązanie, on musi mieć doładowanie elektryczne na starcie. Ale to ideale rozwiązanie do hybrydy. Silnik pracuje tylko w optymalnych obrotach, napędza prądnicę, a napęd samochodu czysto elektryczny. Potrzebna tylko mała bateria jako bufor by pozbyć się zwłoki, by silnik miał czas na przestawienie tłoków. Jak pójdzie to w tą stronę może okazać się idealnym rozwiązaniem. Tylko jedno stoi na przeszkodzie - kasa, bo to było by tanie, mało awaryjne.
@DANIEL82R6 ай бұрын
Dokładnie jak mówicie,silnik nie ma momentu,pa
@GR8WARRIOR6 ай бұрын
chcemy technicznie!
@ovad20026 ай бұрын
Brakuje wstępnej komory napełniania, takie rozwiązanie jest stosowane w Aprilia sr50 dietech, gdzie 2t posiada wtryskiwacz zamontowany tak jak w silnikach TSI,wraz z dotryskiem powietrza z mini komprecora tłokowego. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Mniej pali i ma więcej mocy.
@krzysztofkobierski34596 ай бұрын
Super film i silnik też Ciekawy 😊
@krystianszczepanski40986 ай бұрын
Miło byłoby dowiedzieć się więcej wlatwy i przystępny sposób czegoś więcej o tym silniku. Pozdr
@MrArth19856 ай бұрын
Nawet jeśli jest użyteczny w tylko bardzo wąskim zakresie a będzie konkurencyjny w koszcie produkcji, obsługi, efektywności itd. to jest dla niego miejsce. Pobór energii na 100 km to 16-20 kWh. Łatwo sobie wyobrazić samochodzik z małą lekką baterią (5kwh) na bieżąco doładowywana takim silnikiem. Zasięg jak spalinowy a osiągi Tesli ( chwilowa energia pobierana z buforu akumulatorowego).
@genowefapigwa91856 ай бұрын
Siemano michu życzę wszystkim super łikendu,pozdro z Mazur 👍💪
@elinox71166 ай бұрын
Oj Michu poruszasz tematy ''niewygodne'' dla niektórych ,tak jak sam to powiedziałaś ''kto bedzie zarabiał na częściach'' jeśli ich w tym silniku nie potrzeba i jest tani w produkcji. Podejrzewam że globaliści nie pozolą/nie dopuszczą i zrobia wszystko aby taki tani w produkcji, ekonomiczny silnik wszedł w obieg. Super film, życzę Ci jak najlepiej.
@Rihidex6 ай бұрын
10:22 Problemem są normy jakie trzeba spełnić aby wyprodukować auto, nikt nie zakłada dzisiaj fabryki samochodów w garażu, ja rozumiem normy bezpieczeństwa, ale brakuje nowych małych producentów którzy by przewracali ten stolik dużym molochom, którzy aby się przebić wprowadzali by nowe rozwiązania.
@janopolano68116 ай бұрын
Sława Bracie! Tak zgadza się że tu chodzi o pieniądze i koncerny korporacyjne które zarabiają na skaplikowalnosci . To co pokazałeś jest to coś mocno fajnego i do tego mocno ekologiczne. Sam Tesla powiedział że na lepsze jest to co jest proste,tanie i przyjazne ekologicznie, ale człowiek potrafi wszystko sobie i innym skomplikować. Tak masz rację ktoś a wiemy kto nie chce aby takie proste urządzenia weszły do masowej produkcji. Tak mało waży, pozbyto się zbędnych elementów i mają dóże moce i to jest w tym piękne. Dzięki ci bracie za takie nowinki które są mocno ciekawe. Grzeb mocno w tych i takich nowinkach motoryzacji o jak najmniejszych ,oszczędnych i nadających się do współpracy z wodorem. To co pokazałeś to można by było komuś zlecić i niech zrobi w Polsce taki silniczek. Oglądałeś polskiego wynalazcdę który stworzył silnik który niepotrzebnie oleju. On szuka sponsorów do wdrożenia w masową produkcję. Ten silnik jest jóż po testach sprawnościowych i wydajności. Jak byś o tym zrobił program o tym polskim wynalazku. Darz Bór Bracie i niech Ci się Wiedzie w zdrowiu i dobrobycie.
@waldemars17296 ай бұрын
Ooo danke Michu. Nareszcie cos o zaproponowanej przez moja skromna osobę koncepcie ;)
@OwnedbyKarol6 ай бұрын
MICHUU!!!! 🔥 Popraw tytuł!! To jest “INNengine” . Tam litery są nie po kolei..
@studiumdemontazuiluzji95116 ай бұрын
Nie ma sensu czepiać się takich szczegółów i tak wiemy o co chodzi. Pozdro!
@xani6666 ай бұрын
Ztcp sprężarka była też potrzebna żeby komore spalania wystarczająco szybko opróźnić ze spalin. Ten silink to efektywnie dwusów. Brak tłoków oznacza też brak zmiennych faz rozrządu, więc ciężej zoptymizować dla całego zakresu mocy, podobnie jak z Wanklami. Nowe technologie silnikowe mają też ten problem że silnik tłokowy miał za sobą 100 lat ulepszeń, nawet jeżeli "dopracowany do ideału" nowy typ silnika byłby wydajniejszy to inwestycja żeby dopchnąć tą nową idee do tego poziomu jest gigantyczna. A że unia straszy elektrykami to firmy nie chcą zbytnio inwestować
@TNdiet6 ай бұрын
Ciekawe zagadnienie i chętnie obejrzę rozwinięcie. Pozdrawiam!
@maciejwojciechowicz10676 ай бұрын
Kolejny bardzo dobry odcinek👍👍👍👊🤘💪✌️👌
@Kolobrzezanin92196 ай бұрын
Kołobrzeg się kłania miłego oglądania 💪🏻😘 Pozdro M4K
@AdrianWysockiWsparcieIT6 ай бұрын
Tak Szygułowy materiał :) poproszę :)
@Samuel-ku7kw6 ай бұрын
Jestes gosc ❤
@marcinsobczynski53826 ай бұрын
też uważam, że te wszystkie komplikacje silników i jego osprzętu mają jak najbardziej utrudnić nawet proste naprawy. Jakoś to nie idzie w stronę ekologii, bo ilość śmiecie mechanicznych i elektronicznych pozostających po takich naprawach przeraża. Pozdrawiam!
@wojker12346 ай бұрын
Siemka michu i cała ekipa MK4 widzowie życzę miłego dnia
@malkontentniepoprawny68856 ай бұрын
Ten silnik ma bardzo mały moment obrotowy, to jego główna wada, idealnie nadaje się do zasilnania generatora.
@MaciusSzwed6 ай бұрын
Dokladnie, gdzie jest kolo zamachowe? Jaka masa jest w kole oborotowym?
@malkontentniepoprawny68856 ай бұрын
@@MaciusSzwed Nie ma, nie ma wału korbowego i wychylonego korbowodu , który odpowiada za tworzenie ramienia siły, czyli niutów.
@MaciusSzwed6 ай бұрын
@@malkontentniepoprawny6885 Ty nie umiesz czytacz? Jaka masa jest w kole obrotowym do ktorego sa przymocowane korbowody? Pewnie ze jest lekki i niski moment ma, moze wogole sie nie nadaje do aut?
@100of10006 ай бұрын
Trzeba byłoby wydłużyć te koła obrotowe, tak żeby miały przynajmniej 20 cm skoku, no i ewentualnie dołożyć drugą parę cylindrów.
@malkontentniepoprawny68856 ай бұрын
@@MaciusSzwed Ano się nie nadaje, nasuwa się analogia dosilnika LiquidPiston, też miał , zdawałoby się, rewelacyjne parametry w stosunku do masy ale.. na hamowni wyszło że zadowalająca moc i moment śa w bardzo wąskim paśmie obrótów, co sprawiało że jednostka absolutnie nie nadaje się do zasilania samochodu, chyba że jako generator do hybryd.z tym jest podobnie.
@KarolinkaKarolinaMalinow-vx3yw5 ай бұрын
Jeżeli chodzi o emisję fachowej wiedzy technologii itp to nigdy za dość, skądś ją trzeba w końcu czerpać. Jeżeli chodzi o kwestie nie stosowania, prostych rozwiązań bo nie ma takiego zysku na "bezobsługowy" silnikach, to tu raczej sprawa nie w tym kierunku. może 10 lat temu jeszcze tak, jak jeszcze rynek aut i serwisów kwitł. Ale dziś kiedy spalinówka walczy o przetrwanie z UE i ich normami emisji i przymusowa skąd niekąd elektryfikacją - (zbliżająca się przyszłość) . to tylko dzięki cenie i prostocie a tym konkurencyjności do elektr. spalinówka ma rację bytu.
@PK-pt3qq6 ай бұрын
- A - tak tylko wstawiam komentarza, by był jeden więcej... - Hehe - MX-5 do tego się fajnie nadaje :D ...
@hdfullhdultrahd4k8366 ай бұрын
Polecam film povagowanych na ten temat ;-)
@kierownikzdzichu97116 ай бұрын
No i odrazu piątek jest lepszy Pozdro dla wszystkich miłośników i miłośniczek
@Huderlord6 ай бұрын
Znowu Mazda, to jest ciekawe dawniej Mazda też zamontowała silnik rotacyjny wychodząc naprzeciw tradycji :D
@Pablo-mu1jl6 ай бұрын
Dawaj ten materiał o tym silniku. Dam radę nawet 2 godziny.
@spartaninthegame77486 ай бұрын
11:20 chcemy
@Blackrhyme76 ай бұрын
Wg mnie te turbo jest potrzebne aby porty dolotowe podawały świeże powietrze do komory, bo patrząc na te animacje to bez turbiny spaliny mogłyby się wydostać przez porty dolotowe skoro nie ma zaworów to spaliny będą szukały wyjścia przez porty na obydwu końcach komory spalania. Może jestem w błędzie
@AdamSieminski-ut1rz6 ай бұрын
Ciekawa konstrukcja
@2czys6 ай бұрын
Z chęcią zobaczę Michu jak dajesz z siebie wszystko, aby opisać silnik wankla w następnym filmie. Może coś wspólnie z widownią byśmy zdziałali i wsadzili Polski motor XXI wieku w polskiego husarza. Karoserię można taniej zrobić przy użyciu drukarki 3d (nylon z włóknem węglowym) lub można zrobić formę i karoseria z włókna szklanego i żywicy epoksydowej. Lekkość + niska erozyjność = ekologiczność. Dużo można pokombinować jeśli się chce...
@2czys6 ай бұрын
Świat by wtedy dostrzegł Polską myśl technologiczną...
@piterogsi6 ай бұрын
Bardzo ciekawy projekt , im mniej elementów, tym silnik sprawniejszy i mniej awaryjny , na moje bardzo się przyda w motoryzacji i przemyśle.
@robdob53506 ай бұрын
właśnie dlatego są elektryki :D mniej elementów i lepszej sprawności już nie wynajdziesz...
@3945damian6 ай бұрын
2:50 taki większy kompresor klimy
@danielkwiatkowski40006 ай бұрын
Fajny odcinek😊
@andrzejbaek43106 ай бұрын
Jest jak mówisz.
@mirosawbaka30286 ай бұрын
Siemanko Michu, pozdrawiam całą ekipę M4K i wszystkich widzów
@Fixel.Official6 ай бұрын
Wiadomo. Ciekawe silniki.
@superbuster116 ай бұрын
W zasadzie to wygląda, jakby wzorowali się na kompresorze klimatyzacji ;)
@omegazull6 ай бұрын
Jak najwięcej technicznych
@piotrkowalski5196 ай бұрын
Cześć Michu 🤝 Pozdro serdeczne kolego
@leszekmamos73196 ай бұрын
Jeśli dalej będą pracować nad tym to myślę, że jest to warte uwagi. Pozdrawiam załogę M4K Garage.
@pablopablo63486 ай бұрын
Ciekawy materiał kawa jest oglądam :) Majster buduj ten silnik i testy sam rób