Bardzo dobrze przekazana rada o zabezpieczeniu róż na zimę, napewno skorzystam, pozdrawiam
@Kate24G7 жыл бұрын
Słychać wszystko wystarczająco dobrze, bardzo cenne wskazówki i rady. Dziękuję za to, że poświęca Pan swój czas na szkolenie nas amatorów ogrodników :) Fantastycznie, że możemy się od Pana uczyć !
@dorotaparszuta89337 жыл бұрын
Panie Grzegorzu -Dziękuję wiele cennych informacji miło się Pana słucha i ogląda już na wiosnę się nie mogę doczekać napewno ponownie odwiedzę Pana sklep🌹🌹🌹 pozdrawiam i czekamy na następny film😀
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Czekamy na lepszą pogodę i wtedy coś nagramy. Temat róż w doniczkach na balkonie jest następny w kolejce.
@magdanowak77832 жыл бұрын
Czy wystarczy kopczykowanie róż pnących czy trzeba zabezpieczyć też pędy?
@pawlaki5 жыл бұрын
Kokretnie i na tema. Tak trzymać pozdrawiam.
@wikaw48966 жыл бұрын
bardzo fajnie tłumaczysz i Ciebie słuchać
@jadwigamuller7 жыл бұрын
Dużo sie nauczyłam . Dziękuję
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Dziękuję. Proszę nas śledzić, bo tematów do omówienia jest jeszcze sporo i będziemy robić o nich filmy.
@bernardynamrozik8817 жыл бұрын
Dobre są te porady
@wolna44372 жыл бұрын
Panie Grzegorzu z uwagi, że jest teraz cieplej odkryłam korony moich róż na pniu zdejmując agrowłókninę z korony, ale nie odkrywalam jeszcze od gruntu, czy w razie przymrozków przykrywać jeszcze koronę róż, bo widzę, że już ma młode pączki i boję się, czy w razie przymrozków niezmarznie😟
@annaszczepaniak4568 Жыл бұрын
Jest koniec listopada, a ja jeszcze nie okrylam róż. Jaki wybrać dzień. Do tej pory padał deszcz, a teraz są już przymrozki i trochę śniegu. Nie wiem czy mokrą ziemią można ściółkować. Raczej nie. Co robić? Proszę o radę
@ogrodkowybzik2 жыл бұрын
Wiem, że stary filmik ale mam pytanie czy takie róże sadzone w tym roku traktuje się tak samo jak wieloletnie? Chodzi mi o przykrywanie, czy można z tym poczekać do dużych mrozów?(wielkopolskie)
@ewaeswu6 жыл бұрын
Witam! Poruszę dwie kwestie dotyczące kory. Na innym filmiku dowiedziałam się od Pana, że dobrze jest, kiedy róże ściółkowane są warstwą kory, nie mniejszą niż 5 cm. Wiem też, że dobrze jest spulchniać ziemię wokół róż (i nie tylko róż - wszystkie rośliny to lubią). Ale jak spulchniać glebę, kiedy przykryta jest grubą warstwą kory, która utrudnia nam to zadanie? Czy w takim przypadku darować sobie spulchnianie, czy ściółkowanie? Drugie pytanie także dotyczy kory. W informacyjnym mailu, otrzymanym bodajże od RosaĆwik, dowiedziałam się, że kora, którą tak lubimy ściółkować rabaty, podczas rozkładu zabiera cenny dla roślin azot. Zatem, czy nie lepiej ściółkować rośliny innym materiałem, np. keramzytem, żwirem, tłuczniem, czyli materiałami nieorganicznymi lub torfem odkwaszonym? Uprzejmie proszę o komentarz i odpowiedź na moje pytania. Dziękuję!
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Zrobię o tym osobny film. Krótko mówiąc najlepiej róże rosną kiedy nie stosujemy kory i często spulchniamy podłoże. Jednakże kiedy nie mamy czasu na taką pielęgnację kora jest dobrym rozwiazaniem. Faktycznie kora podczas procesu mineralizacji zabiera z glaby azot ale potem stopniowo go oddaje. Nazywa sie to sorbcja biologiczna i jest to korzystne zjawisko. Należy tylko o tym pamiętać i po rozsypaniu świeżej kory wiosna lekko zwiększyć dawk nawozów. Moim zdaniem kora do sciolkowania jest najlepsza.
@ewaeswu6 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Jestem fanem Pana instruktażowych filmików, dotyczących uprawy róż. Oglądałam różne filmy w tym temacie, ale tylko Pan tłumaczy wszystko tak rzetelnie, dokładnie i jasno. Jestem za to bardzo wdzięczna. Pozdrawiam i czekam na następne lekcje o różach.
@mariuszszymanski22545 жыл бұрын
Witam Rabaty różane i nie tylko, wysciółkowane mam korą. Chciałbym podsypać obornika granulowanego. Czy mogę posypać po korze i przemieszac go tylko z korą? Pozdrawiam Mariusz Szymański
@RozeOgrodowe5 жыл бұрын
Tak można zrobić.
@zyklo16 жыл бұрын
Dzień Dobry Witam! Zgadzam się z Pana sugestią ale co jak przy róży piennej jest już dość gruby pień i nie daje się tak przygionć jak Pan to pokazuje. Przeżyłem to na własnej skórze. Dwa lata temu umarzło mi 7 róż mimo że były przykryte agrowłuknino na calej wysokosci. Ja jednak zastanawiam się czy wówczas nie za szybko odkryłem je ponieważ zima nie była aż taka groźna i mroźna i nie było śniegu za wiele. Natomiast zima powróciła w kwietniu przyszedł mróz w granicach -12oC że śniegiem na dwa tyg a ja miałem już wszystkie różę odkryte wówczas a niektóre miały już pąki. I stąd moje pytanie czy nie za wcześnie odkryłem a Pan tu mówił że stara się szybko odkrywać. Chciałbym usłyszeć kiedy jest taki optymalny czas do odkrywania i cięcia wiosennego. Zajmuje się moimy ulubionym i kochanymi różami od 10 lat i jak słucham Pana to widzę że nadal popełniam dosyć dużo błędów. A największe chyba przy cięciu. Zaskoczyła mnie też informacja pańska nt. mączniaka prawdziwego na róży z powodu braku wilgoci. Właśnie ten problem u mnie występuje w tym roku na róży białej bukietowej Szopen już poraz trzeci w tym roku występuje ta choroba i nie bardzo wiedziałem o przyczynie. Przepraszam za trochę przydługi komentarz bardzo Dziękuję za rady. Chciałbym usłyszeć kiedyś trochę szczegółów jeszcze nt, szczepienia róży piennej bo głównie mam takie na moim ogrodzie i czy można brać zaszczepki od róży kupionej w kwiaciarni? Pozdrawiam z wyrazami szacunku i jeszcze raz dziękuję.😀
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Jeśli chodzi o to przemarznięcie to mogło się tak zdarzyć (choć to bardzo rzadka sytuacja) że przemarzły w kwietniu (jeśli po zdjęciu okrywy pędy były zielone i pąki zaczęły nabrzmiewać). Choć z drugiej strony -12stopni to moim zdaniem za mały mróz żeby zniszczył całą roślinę. Spotykałem się już z sytuacjami że przemarzały wiosną nabrzmiewające pąki, a róża po kilku tygodniach z boku wypuszczała nowe i rosła dalej. W zasadzie wszystkie przypadki przemarznięcia róż piennych z jakimi się zetknąłem to na skutek mrozu zimą. Jestem zwolennikiem wczesnego odkrywania róż wiosną, bo przykryte włókniną w kwietniu młode pędy mogą być na tyle długie, że jeszcze łatwiej przemarzają w wyniku przymrozków, a także krzywią się rosnąc otulone i marnieją z powodu niedostatku światła. Niestety na okrycie róż z grubymi pniami nie mam dobrego patentu. Trochę lepsza od włókniny jest słoma, ale też nie daje 100 % pewności. Wiosenne cięcie ja osobiście często robię wcześniej niż sugeruje literatura (kwitnienie forsycji). Uważam, że im więcej czasu wiosną mają pąki śpiące na nabrzmienie i podjęcie wzrostu tym ładniejsze krzewy urosną latem. Co do Chopina to jest to piękna odmiana ale podatna na mączniaka. Postaram się nakręcić o tej chorobie osobny film. Co do szczepienia róż piennych to oczywiście można zaszczepić róże kupioną w kwiaciarni pod warunkiem że będzie świeża, ale osobiście odradzam, bo odmiany które trafiają do kwiaciarni z reguły są bardziej chorowite i bardzo trudno jest je uprawiać w ogrodzie.
@ZmyslowyOgrod Жыл бұрын
Czy daje Pan pod kore agrowłókninę ?
@Anesa100Ай бұрын
Masakra z tymi rozami na pniu. U mnie nie da rady tak ich przypiac. Sam nie wiem co z tym zrobic. U nas mrozy sa tak do - 15 w warszawie ale to juz sporo. :( Nasza pierwsza ziwa z ogrodem.
@irenak244022 күн бұрын
Czy można podsypać trocinami
@malgorzatab.61286 жыл бұрын
Czy można kopczykować kompostem albo suchymi liśćmi?
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Dobrze przekompostowany kompost jak najbardziej się nadaje. Liści raczej nie polecam, bo bardzo łatwo może je wywiać wiatr, lub mogą być problemy z gryzoniami.
@monikakowalska24266 жыл бұрын
Gdzie kupić te haki do przypinania róż piennych i jak one się "fachowo" nazywają?
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Ten prosty element jest domowej roboty. Stalowy drut o średnicy 6 do 8 mm pocięty na odcinki 50 cm i zagiety w imadle.
@MySephirot6 жыл бұрын
Jakie ma Pan rękawice do pracy przy różach ?
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Używam różnych rękawic. Przeważnie ze skóry koziej, ale do cięższych prac z licowej skóry bydlęcej. Te są najbardziej uniwersalne, ale przy precyzyjnych pracach jest w nich gorsze "czucie". Dobre rękawice robi firma Gekon. Używałem kiedyś bardzo mocnych rękawic do róż firmy ROSTAING. Dobre jakościowo, ale trochę mało poręczne i bardzo drogie.
@MySephirot6 жыл бұрын
@@RozeOgrodowe bardzo dziękuje za odpowiedz. Czekam na kolejne filmy. Świetna robota. Gratuluję.
@tess15917 жыл бұрын
Pojawiło mi się kolejne pytanie dotyczące cięcia róż dortmund? Na pewno tnę na wiosnę lecz moja ma już kilka lat ok 11 i mam z tym tematem dylemat. Proszę o podpowiedź. Dziękuję
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Żeby coś doradzić powinienem zobaczyć tę roślinę. Z czym konkretnie ma Pani dylemat? Może Pani podesłać zdjęcie i dokładniej wyjaśnić na: sklep@rozeogrodowe.pl.
@tess15917 жыл бұрын
Oczywiście podeślę jutro jak pozwoli na to pogoda. Dziękuję
@tess15917 жыл бұрын
Witam wysłałam do Pana zapytanie ze zdjęciami na e-maila i może gdzieś się zagubił proszę o sprawdzenie czy dotarł i dać mi tutaj znać.
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Witam, sprawdziłem maile i nie znalazłem wiadomości od Pani. Proszę podesłać raz jeszcze.
@jolantaosowska8666 жыл бұрын
Witam Czy jest możliwość ocieplic świeżo posadzone róże świeżymi trocinami a na wiosnę odkurzaczem zebrać?
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Jest taka możliwość, ale ja zalecam najpierw zrobić choć niewielki kopczyk z ziemi i na to dosypać trocin.
@jolantaosowska8666 жыл бұрын
@@RozeOgrodowe Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam:)
@tess15917 жыл бұрын
Ja przycinam swoje zawsze na wiosnę i rosną wyśmienicie
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Jesienne cięcie nie jest konieczne, ważne żeby zrobić kopczyki przed wielkimi mrozami.
@renatasmietana77466 жыл бұрын
Czy można przesadzać róże gdy zmieniam rabatę latem co zrobić z dużym rozrostem korzenia
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Ja raczej odradzam przesadzanie róż w pełni wegetacji, choć wiem że są osoby którym taka sztuka się udała. Jeżeli zrobi się to w listopadzie, to nawet rozrośnięty system korzeniowy można skrócić i nic złego się nie powinno stać. Pod warunkiem mocnego skrócenia też części nadziemnej.
@Armagedon08087 жыл бұрын
Witam a jak zabezpieczyć róże pnące ?
@martolina33377 жыл бұрын
Artur G też czekałam na to :-(
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Róże pnące z reguły wytrzymują trochę większe mrozy. Większości z nich mrozy do 24 stopni nie uszkadzają. Jednak ja zawsze robię kopczyki u nasady krzewu na wypadek bardzo mroźnej zimy. Najlepiej surowe zimy znoszą te róże, które rosną przy ścianach budynków i takie taż najłatwiej zabezpieczyć, nawet wspomnianą agrowłókniną. Lepsze do tego są maty słomiane ale trudniej jest je dostać. Natomiast najtrudniej jest zabezpieczyć przed dużym mrozem róże pnące rosnące na otwartej przestrzeni np. na siatce ogrodzeniowej lub pergoli. W takim przypadku owijanie róż włókninami często nie jest skuteczne. W takich warunkach najlepiej sprawdzają się najbardziej wytrzymałe na mróz odmiany jak np. FLAMMENTANZ, ale one kwitną tylko raz i potem nie powtarzają kwitnienia. Warto zatem przy sadzeniu róż w ogrodzie wybrać dla nich jak najbardziej osłonięte miejsce.
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Na tym filmie widać jak odkrywam po zimie róże pnącą. kzbin.info/www/bejne/hF61mqSqfdGkja8
@dzielonenadwa2106 жыл бұрын
Witam.Czy takie kopczyki można zrobić z torfu?
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Tak torf też się nadaje.
@dzielonenadwa2106 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź.
@tess15917 жыл бұрын
A czy z nowo posadzonymi różami też tak postępujemy?
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Jeśli chodzi o zakopczykowanie, to także nowo sadzone róże tego wymagają.
@tess15917 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Tak już zrobiłam korą oraz zrębkami z drzew liściastych i zastanawiam się czy nie za wcześnie?
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Proszę się nie obawiać. Kora i zrębki mniej narażają pędy na chorowanie przy dłuższym okryciu, bo utrzymuje się tam mniejsza wilgotność niż w kopczyku z ziemi.
@tess15917 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@magorzatastefanowicz83566 жыл бұрын
A jak zabezpieczyć na zimę róże pnące znajdujące się na balkonie?
@RozeOgrodowe6 жыл бұрын
Totus Tuus a jak do tej pory to robisz?
@ewadudek82025 жыл бұрын
RozeOgowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu
@piotrkiwerski92372 жыл бұрын
Jaka kora jest wskazana do róż?
@piotrkiwerski92372 жыл бұрын
Czy można stosować ściółkę z drzew liściastych?
@kasiaz51822 жыл бұрын
A ja bym się bała że wiatr rozwieje ta kore
@tess15917 жыл бұрын
Czy róża szczepiona na pniu nie zostanie złamana? Nie mam doświadczenia w tej materii a zakupiłam w tym roku taką różę i nie chciałabym jej stracić.
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
Wszystko należy robić z wyczuciem. Im pień jest wyższy, tym łatwiej jest go przygiąć. Nie każda podkładka jest tak elastyczna. My produkujemy róże pienne na podkładce Rosa canina Pfanders i ona nadaje się do takiego przyginania. Problem może być z różami na bardzo niskich pniach i o tym nagram inny film.
@tess15917 жыл бұрын
Dziękuję i jutro sprawdzę swoją, posiada dość długi pień.
@tess15917 жыл бұрын
Udało mi się dzisiaj ja przygiąć do dołu lecz jeszcze jej nie obsypuję zrębkami wstrzymam się do niższych temperatur.
@RozeOgrodowe7 жыл бұрын
To najtrudniejsze już ma Pani zrobione. Brawo za odwagę.
@tess15917 жыл бұрын
Dziękuję za wspomaganie.
@agusiasz2981 Жыл бұрын
U mnie jest zima ciepła i bardzo, bardzo zimna na raz.. więc..
@grazyna84303 жыл бұрын
🌹🌹🌹🌹🌹🌹
@violabonkers59215 жыл бұрын
Wiatr nie pozwolil mi uslyszec slowa,
@MariaOrdak20 күн бұрын
Niech Pan coś zrobi żeby nie trzeszczało bo nie da się słuchać.
@kazimieraoleszek43003 жыл бұрын
Km
@paulgron66947 жыл бұрын
Słabo słychać, trudno się wsłuchać.
@janinakowalska1055 Жыл бұрын
Pan ma tyle programów w imternecie i nadal nie wie jak przeszkadza sluchajacemu wiatr w mikrofonie? Przecież te programy nie muszą być w plenerze...tak jak i te wędrówki wśród krzewów. Hodowca wie o czym pan mówi kiedy ma na myśli róże rabatowe,a laik i tak wyłączy program w którym słychać głównie wiejący wiatr