Ja proponuję odcinek o tym jakie przedmioty są na architekturze, na czym polegają itd.aby można było się z nimi trochę bardziej zapoznać.
@Pokenish7 жыл бұрын
Magdalena C znajdź na stronach uczelni coś takiego jak sylabusy. Tam są przedmioty całego toku studiów. Trzeba też pamiętać że przedmiot na jednej politechnice nie będzie równy temu na innej. Często politechniki mają swoje "szkoły architektury" i rozwój jest inaczej profilowany.
@Pokenish7 жыл бұрын
Uogulniajac to jest kilka grup przedmiotów. Teorie różnego typu projektowan, historia architektury, urbanistyki. Jakieś programy komputerowe graficzne i do projektowania. Ale głównie to praktyka projektowa. Jakieś podstawy budownictwa i konstrukcji.
@PZArchitecture7 жыл бұрын
Proponuję zrobić to co moi przedmówcy - zajrzeć na stronę uczelni i zapoznać się z programem studiów właśnie tam.
@Paprokh7 жыл бұрын
Jestem po technikum budowlanym i poszedłem na architekturę, (a reszta z roku jest po liceum) i uważają mnie za mądrzejszego z tego powodu w temacie, nawet na przedmiotach lżej mi zrozumieć pewne rzeczy, a na egzaminie wstępnym z rysunku poszło mi na 85%, bez kursów rysunku przed nimi
@PZArchitecture7 жыл бұрын
+Paprokh O tym mówiłem - generalnie nieco lżej może być, ale nie jest to mocny start w zawodzie. Natomiast co do rysunku - zależy gdzie zdawałeś ;).
@Paprokh7 жыл бұрын
Ale jeśli jest opcja iść do liceum i później na studia na architekturę, a opcja iść do technikum budowlanego i później na studia na architekturę to jednak chyba lepszą opcją jest iść do technikum, bo od początku mam większe zorientowanie w temacie
@PZArchitecture7 жыл бұрын
+Paprokh Tylko, że gdyby to była reguła to studia były by zawalone TABowcami. Wyjątek od reguły nie potwierdza zasady. Przeważnie na koniec studiów wiedza studentów, którzy kończyli liceum, a tych co kończyli technika, zrównuje się. Zaś w liceum zawsze można zmienić zdanie i mieć jeszcze spore pole manewru. Jest to po prostu bardzo ryzykowne.
@martyna95617 жыл бұрын
Od kilku lat myślę o wyborze studiów na kierunku architektura i urbanistyka. We wrześniu zaczęłam naukę w tarnowskim liceum na profilu architektonicznym (rozszerzona matematyka - historia sztuki - zajęcia z rysunku). Jak podkreśla nasz wychowawca (historyk sztuki) jest to jego autorski projekt i jedyna taka klasa w całej małopolsce (lub może nawet na terenie kraju). Na maturze poważnie zastanawiam się, oprócz przedmiotów kierunkowych, nad językiem polskim i oczywiście angielskim. Jeśli ktoś jest z regionu to na prawdę, słysząc o doświadczeniach poprzednich roczników, które ukończyły ten profil i są studentami świetnych polskich uczelni, bardzo polecam!
@TratiPL7 жыл бұрын
Cieszę się tym co mówisz na temat, osób mniej uzdolnionych rysunkowo. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym pracować w innym zawodzie i przerażają mnie egzaminy z rysunku.
@user.nataliaa3 жыл бұрын
W końcu znalazłam jakiś konkretny film na ten temat
@kukisia5 жыл бұрын
mam ta sama opinie jesli chodzi o projektowanie wnetrz znam ludzi i widze ze nie urazajac ludzie totalnie bez wiedzy ze studiow projektuja wnetrza co z jednej strony podziwiam a z drugiej mnie irytuje ale ja tez jestem zdania ze lepiej zaczac od architektory daje wiecej mozliwosci i zawsze mozna isc w dol po samych wnetrzach wskoczyc na architekture sie nie da....
@magdalenaczech77147 жыл бұрын
A tak a propos uczelni w Polsce, jakie są najbardziej renomowane jeśli chodzi o architekturę?(chodzi mi o politechniki)
@Pokenish7 жыл бұрын
subiektywny ranking osoby, której nie było na żadnej politechnice z listy: PW > PWr > PŚ (Gliwice)
@magdalenaczech77147 жыл бұрын
Pokenish dzięki serdeczne!
@PZArchitecture7 жыл бұрын
To jest niestety odpowiedź - wojna. Znaczy z racji poprawności politycznej pozwolę sobie nie odpowiedzieć na to pytanie :).
@heisenberg29107 жыл бұрын
Powinno być zwięźle i na temat, jest odwrotnie.
@highnessence_42694 жыл бұрын
Oczywiście podejdę do egzaminu na studia, ale czuję się okropnie niepewnie, bo nie udało mi się dostać do klasy architektonicznej w lo. Co prawda przygotowywałam się do egzaminu z rysunku niecały rok, ale wyrzuty rodziców zrobiły swoje. Lo3 we Wrocławiu to jednak ciężka sprawa.
@aleksandraszamlewska48586 жыл бұрын
Wiem,czas... Ale teraz ide do 1 klasy liceum i akurat w moim profil nazywa się architektura :) taki mat fiz + historia sztuki itp wiec nam nadzieje ze to da jakiś fajny start na naukę rysunku bo kompletnie nie umiem rysować cos więcej niż bryły 😅
@ameliaosa65024 жыл бұрын
Ja będę szła mat info, chcę iść na architekturę, problem w tym, że nie umiem rysować, ale na szczęście jest też możliwość w komputerze i też po prostu bardziej geometria umiem więc jest git. Wiem, że czas.
@patrycjaniepamietam86463 жыл бұрын
Hej. Ja też chcę iść na architekturę i jeżeli nie jesteś dobra z rysowania to pod koniec szkoły możesz iść na 2-letnie przygotowawcze. Przygotują cię one do studiów. Pewnie będzie tam nauka rysowania jakiś przestrzennych rzeczy itp. Trochę to kosztuje, ale zawsze coś. :) Ps. Technikum czy liceum?
@hehe86285 жыл бұрын
Do LO lepiej wybrać sie na profil mat-geo-ang czy mat-fiz?
@anonimowyuzytkownik63685 жыл бұрын
lepiej na matfiz
@highnessence_42694 жыл бұрын
Tymczasem ja na humanie widząca, że nie ma już miejsca na matfiz👁️👄👁️
@mateuszzaranek97864 жыл бұрын
A czy jak jestem w technikum budowlano drzewnym na kierunku architektura krajobrazu to mogę iść na studia architektoniczne i czy mi się to opłaca? Bo bardzo bym chciał i ciągle się stresuje co będzie dalej
@L1SEK_-5 жыл бұрын
Mam i siebie mały wybór szkół z bardziej ambitnych technikum z technik ekonomista i zwykle liceum ogólnym z profilem np mat-geo co lepiej wybrać żeby pójść na architekta
@Pokenish7 жыл бұрын
Skoro prosisz o tematy to ja znów postuluje o odcinek na temat dyplomów z Polski w kontekście rynków za granicą. Czy to wgl ma znaczenie, jaką uczelnie się kończy ? czy raczej liczą się umiejętności interpersonalne, specjalistyczne i pożądane cechy osobowości ? Wiem, że to bardzo ogólne ale wspominałeś, że masz kontakty z ludźmi w innych krajach więc pytam.
@PZArchitecture7 жыл бұрын
Jasne!
@Karolina-vq9gr7 жыл бұрын
Dziękuję :)
@kacperbrach5 жыл бұрын
Jak wygląda temat matematyki na architekturze? Jaki poziom jest wymagany na studiach oraz czy ciężko będzie bez rozszerzonej matmy na maturze?
@PZArchitecture5 жыл бұрын
Na pewno trzeba mieć umysł logiczny. Przyda się to potem przy konstytucjach czy fizyce budowli. Natomiast poza tym tak dużo matematyki w architekturze nie ma.
@thespongebob20117 жыл бұрын
Przydatny odcinek:)
@Karolina-vq9gr7 жыл бұрын
Na politechnice rzeszowskiej Zasady przyjęć: egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych oraz konkurs świadectw dojrzałości (studia inżynierskie). Co oznacza ten konkurs, na czym to polega?
@PZArchitecture7 жыл бұрын
+Karmelek352 Pytanie należy zadać WAPRz ;)
@Gabriela_35717 жыл бұрын
Chodzi o liczbę punktów zdobytych na maturze. Wykaz przedmiotów, które są brane pod uwagę przy rekrutacji powinien być gdzieś na stronie PRz w zakładce dla kandydatów. :)
@Karolina-vq9gr7 жыл бұрын
Gabriela Dzięki 😁
@_humor._.gitowa_76163 жыл бұрын
Mam pytanie gdzie po podstawuwce najpiej iść gdy chce się zdobyć zawód architekt wnętrz technikum czy liceum? Gdzie się dostanie lepsze wykształcenie
@paulinastelmach16312 жыл бұрын
Czy liceum plastyczne w Nowym Sączu byłoby ok jeśli chce być architektem wnętrz??????
@H3ll0k1tty782 жыл бұрын
Czy jeśli chce iść na studia z architektury to liceum mogę wybrać mat-fiz-ang czy lepiej mat-fiz?
@kacper36483 жыл бұрын
A technik renowacji elementów architektury będzie okej??
@ashura52927 жыл бұрын
A co z liceum plastycznym? Czy mogłabym po nim liczyć na studia architektoniczne?
@PZArchitecture7 жыл бұрын
+Ashura Tak :)
@martaejankowska37657 жыл бұрын
tak :P przetestowałam na sobie :)
@aleksandragugaa80846 жыл бұрын
Marta Ejankowska witaj, zastanawiam się właśnie nad liceum plastycznym a później chciałabym udać się na studia architektoniczne i mam pytanie jak to wszytsko wyglada w takim plastyku? Podobało/podoba ci się ? Uważasz ze dobrze wybrałaś ?
@klaudiawas22397 жыл бұрын
Czyli że to czy skończę LO o profilu matematyczno-fizycznym czy biologiczno-chemicznym nie ma większego znaczenia?
@PZArchitecture7 жыл бұрын
Nie ma, chociaż obstawiam, że wiedza z profilu matematyczno-fizycznego będzie bardziej praktyczna na studiach architektonicznych. Nie wiem jak bardzo teraz te profilowanie klas oddziałuje na wiedzę ogólną...
@myosotisalpestris64606 жыл бұрын
Mam pytanie. Chcę być architektem wnętrz. Mam do wyboru liceum lub budowlanke (to są najbardziej optymalne opcje w moim regionie) wszędzie słyszę że budowlana lepsza bo się nauczę rysunku, wręcz jestem ganiona za chęć pójścia do liceum. Nie ma raczej technikum o profilu architektura wnętrz, a przeszukałam już odmęty internetu. Rysunek to moja pasja, rysuję w miarę realistycznie i nie mam większego problemu z ołówkiem, od czasu do czasu rysuję jakieś plany mieszkania (blok milimetrowy, a4, nic profesjonalnego, takie bazgrołki) ale nie czuję się pewnie. Poradziłby mi Pan coś? Mam taki mętlik w głowie, do tego przepełniona jestem programem, i nadrabiam zaległości (a tego jest trochę).
@imienazwisko60835 жыл бұрын
No dobra, a jeśli np. mam do wyboru dwa technika, jedno budowlane w stylu robotnika na budowie, a drugie mechatroniczne z dosyć dobrym wyposażeniem (jak na polskie standardy) to wydaje mi się mimo wszystko że mechatronika była by lepszym wyborem zwłaszcza że jeśli nie uda mi się dostać na architekturę mogę pójść w kierunku inżynierii. A w między czasie uczyć się np. dla siebie architektury, kursy, rysunek, książki. Czy to by wystarczyło ?
@PZArchitecture5 жыл бұрын
Każdy ma pomysł na siebie. Może Twój będzie dla Ciebie dobry :).
@mayadziekan60437 жыл бұрын
Obecnie jestem w liceum, wybieram się na studia architektoniczne. Z czego powinnam pisać rozszerzenie na maturze i czy muszę zdawać historię sztuki?
Co myśli Pan o studiach niestacjonarnych? :) Czy pracodawcy patrzą "lepszym okiem" na studentów dziennych, czy w tym zawodzie zbytnio się to nie liczy? I jak to jest z uprawnieniami? Czy praktykę zawodową pod uprawnienia można odbywać na studiach? Ps. Przepraszam, że tak tego dużo. :D
@PZArchitecture7 жыл бұрын
Studia niestacjonarne - nikt nie patrzy na takie rzeczy. Obecnie pracodawcy nawet nie bardzo się interesują tym gdzie się studiowało. Co do uprawnień - tak, ale będzie o tym osobny odcinek.
@dominikropela86117 жыл бұрын
Świetny odcinek 🙂, Mam dylemat odnośnie samej rekrutacji. Jestem w 1 kl LO profil humanistyczny. I czy po tym profilu mogę wybrać się na architekturę (mam rozszerzone historię i wos) z czego muszę napisać maturę?
@PZArchitecture7 жыл бұрын
+Dominik Ropela Strona wydziału, który Ciebie interesuje -> Zakładka „rekrutacja”.
@0KamilaM6 жыл бұрын
Super film 🎥
@PZArchitecture6 жыл бұрын
Dziękuję!
@shirleyhailey70495 жыл бұрын
Mam problem - czy po Liceum mat - geo- ang będę mogła iść na architekturę? Od małego moim marzeniem było zostać architektem wnętrz .. Wokół mnie jest tylko jedne liceum które ma profil architektoniczny z dodatkowym przedmiotem : rysunek . Jednak problem polega na dojeździe ... Planuje iść do liceum na mat -geo-ang , ale jej dodatkowym przedmiotem jest ASTRONOMIA. Czy jeśli pójdę do tego liceum i znajdę nauczyciela rysunku to będę mogła iść na architekturę wnętrz ? 😦 PS: wiem że to po czasie , ale super poradny filmik 😊
@PZArchitecture5 жыл бұрын
Będziesz mogła. Na wnętrza akurat ciężko się nie dostać :).
@shirleyhailey70495 жыл бұрын
@@PZArchitecture jak mogę się dostać na architekturę wnętrz (pytam bo nie wiem dlaczego ale cały czas wydaje mi się ze jak pójdę na samą architekturę to będę projektować domy itd. Ale nie ich wnętrza ....). Pewnie to dziwne ale proszę niech mi Pan doradzi 😅
@PZArchitecture5 жыл бұрын
Strona wydziału na który chcesz się wybrać -> Zakładka "rekrutacja”.
@shirleyhailey70495 жыл бұрын
@@PZArchitecture dziękuję
@wironel50223 жыл бұрын
no ale jak w sumie sie dostane na wydział to tak naprawdę uczę się tak czy siak na nowo bo uczę się nowych rzeczy
@TratiPL7 жыл бұрын
Hej, z przelicznika punktów PW wyszło mi że przy maksymalnym wyniku z egzaminu z rysunku i maksymalnym wyniki z rozszerzonej matury z języka nowożytnego będę potrzebował przynajmniej 97% z matury rozszerzonej z matematyki, czy to ja coś źle rozumiem, czy rzeczywiście trzeba mieć tak wysokie wyniki żeby się dostać na WAPW?
@PZArchitecture7 жыл бұрын
Nie wiem czy coś się nie zmieniło, ale z tego co pamiętam, to generalnie dało się wyrobić jakieś 3/5 ostatecznej punktacji z egzaminu, a 2/5 z matury (czy jakoś tak). Stąd coś tu nie gra. Ponownie - o ile coś się nie zmieniło. Nie wiem jak jest teraz na PW, więc stąd radzę zapoznać się z tym co tam jest :). Nic więcej w to się angażować nie mogę, bo zaraz każdy by się mnie wypytywał o interpretację zapisów na poszczególnych wydziałach. Jak są wątpliwości, to można wysłać maila z zapytaniem na daną jednostkę :).
@TratiPL7 жыл бұрын
PZA Ale mówisz o tym, że punktacja była 3/5 z jednego i 2/5 z drugiego, czy że można było się dostać jeśli wyrobiło się 3/5 z jednego i 2/5 z drugiego?
@PZArchitecture7 жыл бұрын
+TratiPL Chodziło mi proporcje, ze chyba egzamin dawał około 60% punktów, a matura 40%, ale słowa teraz nie dam, bo nie pamietam ile było punktów z matury do zrobienia. Coś kojarzę, że kiedyś to było bodaj 200pkt z egzaminu rysunkowego + 100pkt z drugiego etapu + wyniki maturalne, które dawały chyba 125pkt razem, a może i więcej. Ponownie - należało by się dowiedzieć ze strony lub na wydziale, bo wszystko się pewnie sto razy zmieniło (jak ja zdawałem na WAPW za pierwszym razem to liczył się tylko egzamin, nikt nie patrzył na maturę poza samym faktem jej posiadania).
@TratiPL7 жыл бұрын
PZA O, już wiem gdzie leżał mój błąd z egzaminu z rysunku można dosatć 300 a nie 100 punktów.
@TratiPL7 жыл бұрын
PZA Dziękuję za odpowiedź. Wizja wkuwania do matury rozszerzonej na prawie 100% była trochę przerażająca.
@jedrzejrichard32887 жыл бұрын
W technikach budowlanych biologia i chemia kończy się po pierwszej klasie więc nie jest to dobry wybór dla kogoś kto się waha. Moim zdaniem technikum budowlane jest dobre dla osób, które wiedzą że na pewno chcą wiązać przyszłość z budownictwem i podobnymi oraz chcą zostać konstruktorami niż architektami bo te technika czy TABy to tak na prawde wstęp do inżynierii lądowej niż architektury (w TABie po prostu jest specjalizacja z projektowania domów).
@_sterka_7 жыл бұрын
Super film :) Ja osobiście chodze do szkoły rysunku (od 2kl liceum) za ktora place ciężkie pieniądze i nie raz ogladam prace osób które są w maturalnej klasie i zastanawia mnie czy te 2 lata w szkole rysunku dadzą mi dobre przygotowanie na egzamin ? Czy to nie jest za mało ? Zastanawiam się tez, co z maturą. Jestem na matfizie, z matematyki jestem powiedzmy czwórkowa, z fizyki trochę gorsza. Czy warto zdawać i przykładać się do matury rozszerzonej z matmy, fizyki, jak np do Warszawy one się wgl nie liczą ? Wiadomo, ze gdybym nie dostała się do Warszawy, chciałabym iść do Wrocławia, gdzie tam juz jest to potrzebne, ale nie wiem jaki poziom, jaki procent, jest powiedzmy "progiem" i czy wynik matury faktycznie znaczy mniej niż wynik egzaminu.
@PZArchitecture7 жыл бұрын
+Weronika Jakie przedmioty jak będą punktowane przy rekrutacji na studia - będziesz mieć na stronie wydziału. Tam będą podane przeliczniki punktacji maturalnych na punkty na egzaminie. W przypadku Warszawy, mając bardzo dobre noty z egzaminów rysunkowych można przebić tych co mieli słaby rysunek, ale wzorowo zdanie matury. Stąd warto skupić się na przygotowaniach pod egzamin jak i na dobrym zdaniu matury. Co do rysunku - 2 lata powinny spokojnie wystarczyć. Tylko rób prace domowe ;)
@_sterka_7 жыл бұрын
Czekam tez na odcinek o studiach w Danii, taki opisujący Twoje przeżycia stamtad, albo żebyś powiedział cos więcej właśnie o Warszawie, jakie sa tam egzaminy i ogólnie pocieszył takich ludzi jak ja którzy boją się ze sie nie dostaną, bo z tego co slyszalam to egz na Warszawę są kosmiczne 😄
@piotrekpiotrek61007 жыл бұрын
Dzień dobry właśnie stwierdziłem, że chciałbym studiować architekturę, jestem aktualnie uczniem 4 klasy technikum informatycznego i stąd moje pytanie czy są jakieś szanse aby dostać się na studia w przyszłym roku ? Jeśli tak to poproszę o jakieś pro tipy. Pozdrawiam :) Ps: świetne materiały
@PZArchitecture7 жыл бұрын
Przygotuj się pod wymagania maturalne wydziału, na który chcesz zdawać oraz zapisz się do szkoły rysunku :).
@piotrekpiotrek61007 жыл бұрын
PZA Dziękuję za szybką odpowiedź czy mógłby Pan polecić jakiś kurs? Bądź źródło skąd powinienem czerpać wiedzę?
@PZArchitecture7 жыл бұрын
To zależy od miasta. Wpisz po prostu „miasto” + kurs rysunku na architekturę w Google :). W Warszawie polecam Labirynt i Domin.
@dagmara15935 жыл бұрын
Aktualnie kończę 8 klasę i jestem niemalże pewna że chce wiązać moją przyszłość z architekturą i iść na studia architektoniczne. Mam możliwość wybrania się do technikum budowlanego (profil technik budownictwa, gdzie mogę uczęszczać na zajęcia plastyczno-architektoniczne) lub do liceum na profil mat-geo (ponieważ nie przepadam za fizyką). Co powinnam wybrać? Która szkoła lepiej przygotuje mnie na studia oraz do późniejszego wykonywania zawodu?
@PZArchitecture5 жыл бұрын
Polecam dużo bardziej liceum. 1. A nóż Ci się odwidzi architektura. 2. Wiedza ogólna jest ważniejsza dla architekta. A od fizyki nie uciekniesz na studiach architektonicznych :).
@dagmara15935 жыл бұрын
Bardzo dziękuje za radę :)
@sashagrinchenko67202 жыл бұрын
I jak gdzie się dostałaś i jak oceniasz?
@meatonuri5 жыл бұрын
Mam ciocię, która ma swoje własne biuro architektoniczne i jest właśnie po budowlance I mi osobiście radzi technikum budowlane zamiast liceum i matfiz
@PZArchitecture5 жыл бұрын
Ta decyzja zależy od Ciebie. Pamiętaj, że jeżeli nagle w 2 klasie stwierdzisz, że chcesz iść na inny kierunek, to będzie Ci naprawdę ciężko przestawić się na inne wymagania maturalne. Równocześnie po takim technikum będziesz "do przodu" z budowlanką (bo wierz mi, nie z architekturą) tylko przez może pierwsze dwa-trzy lata studiów. Potem różnica z ludźmi z liceów się zatrze. Natomiast technikum może bardzo Ciebie nastawić na robienie "budownictwa", a nie architektury.