Te wcięcia na obwodzie tarczy mają inne zastosowanie. Piła podczas cięcia rozgrzewa się po obwodzie i tam w wyniku rozszerzalności temperaturowej powstają naprężenia w materiale tarczy. Tarcza pod wpływem tych naprężenia (gdyby nie te nacięcia "kompensujące" rozszerzenie stali) mogłaby ulec popękaniu lub wyboczeniu.
@jannowak195111 жыл бұрын
bardzo fajnie pokazane prace i w prosty sposób wytłumaczone co i jak . a co do samego warsztatu to większość komentujących razem ze mna marzy o takim warsztacie :)
@januszkrolikowski3074 жыл бұрын
Prawdę powiedziawszy więcej dowiedziałem się z komentarzy niż z prezentowanego filmu . Jak sama nazwa programu wskazuje dzielmy się wiedzą , ale dobierajmy do tego prelegenta który orientuje się w temacie .Pozdrowienia
@d.i.d4 жыл бұрын
A czego w takim razie się nie dowiedziałes bo to chyba najważniejsze i to pomijasz...
@dziadzkoantoszka87659 жыл бұрын
Ważna sprawa o której nie zostało wspomniane w video, ta pierwsza tarcza ma ograniczniki posuwu pełnią podobną rolę jak ograniczniki w łańcuchach pił .Co do kątów to im tniemy coś bardziej twardego to kąt natarcia winien być mniejszy, tarcze do cięcia płyt z tworzyw sztucznych oraz metali lekkich typu alu mają często nawet ujemne kąty.Często tarcze dedykowane do ukośnic mają także ujemne kąty. Jeszcze kształt zębów jest ważny, tarcze do cięcia wzdłuż mają często proste zęby, do cięcia w poprzek litego drewna mają zwykle na przemian skośne.Tarcze do płyt mają często kombinację zębów na przemian skośnych z trapezowymi lub prostymi co jakiś czas. Jeszcze spotyka się piły z zębami wklęsłymi ale to raczej mniej popularne rozwiązanie.A i jeszcze jedno tarcze "uniwersalne" zwykle mają zęby na przemian skośne tak jak w tych do cięcia w poprzek tylko mniej ma żebów przez co pozwala aplikować jakieś rozsądne posuwy.
@CJWarlock3 жыл бұрын
Dzięki za taki fajny, informatywny komentarz. :)
@kruczek06 жыл бұрын
...oj stolarzu, stolarzu...w warsztacie przecinarz drewno, a nie drzewo...drzewo to rośnie...te nacięcia nie są do wyciszenia...budowa pily: korona zębów, reszta to brzeszczot...pod czas pracy korona zębów grzeje się i rozszerza...nacięcia pozwalają rozszerzać się koronie zębów i nie wichrować brzeszczotu...kąt przyłożenia, kąt natarcia, kąt zęba...podcinak, a nie podcinacz lub podżynak...te dziwnie plastiki, czasem miedź to one są do wyciszenie tarczy...
@adamiwaniuk91453 жыл бұрын
Podcinak dobrze ustawiony to minimalna faza od dołu czyli lewa strona formatki minimalna wysokość oczywiście przy prostej płycie to około 1.5mm. To Podcinak robi robotę tą największą. Przez 7 lat pracowałem na froud piłach i diamentowych podcimakach dobrze serwisowane potrafią zrobić robotę w płycie trafia się na wszystko kamienie Alu. Na piłach panelowych jak ktoś słucha słyszeć można różne odgłosy po takim cięciu warto sprawdzić i główną piłę i Podcinak
@d.i.d3 жыл бұрын
Dzięki za cenne uwagi
@piotrjanczewski76275 жыл бұрын
Kolego mów o tarczach a nie co wczoraj robiłeś, jakie tarcze ile zębów i do czego.
@CJWarlock10 жыл бұрын
Cholewcia, a ja cały czas na uniwersalnej w krajzedze pracowałem i się dziwiłem, czemu czasem gorzej (ciężej) się cięło, a czasem nawet dymiło z drewna... ;) Jakoś nie wpadłem na to, by wniknąć samodzielnie w temat. Dzięki za przystępną prezentację typów tarcz.
@johnbon88173 жыл бұрын
Tak samo. Człowiek uczy się cały czas
@CJWarlock3 жыл бұрын
@@johnbon8817 Dokładnie. :) Piona! :D Zdrawiam.
@TheNicram2711 жыл бұрын
dobrym sposobem jest też ustawienie wysokości piły (tarczy) z blatu tak by ząb widiowy wystawał z materiału na połowę swojej wysokości , zasadę tą stosuje od jakiegoś czasu i przy pilarce ręcznej. spróbuj i oceń ....
@d.i.d11 жыл бұрын
Dzięki!
@slaff19734 жыл бұрын
obecnie mam tarczę 250x30 24 zęby - jaką tarczę stosować do ciecia drewna na opał? głównie poprzeczne - tarcza 250x30 - ile zębów ? Może jakiś przykład ?
@grzegorzsakan37506 жыл бұрын
Dlaczego nie ma nic o " widi" czyli jakie materiały zostały użyte. Na różnych piłach są różne oznaczenia, czy zawsze jest to węglik spiekany? Na co zwrócić uwagę?
@neuromanceru10 жыл бұрын
Te wycięcia to przerwy dylatacyjne - nie tyle co zmniejszają hałas (poprzez minimalizację drgań), ale pomagają chłodzić tarczę przez co zapobiegają odkształceniom w płaszczyźnie.
@tomaszszczygielski636710 жыл бұрын
Nacięcia są po to, aby zmniejszyć naprężenia w tarczy. A przy tym zmniejszyć hałas narzędzia.
@grzegorzzawadzki80139 жыл бұрын
+neuromanceru Do chłodzenia są inne nacięcia, takie większe. te żłobki kilka mm to do hałasu z tego co się orientuje.
@dejavujanus11 жыл бұрын
mi bardzo dobrze sprawdza sie tarcza do drewna konstrukcyjnego. ma pionowe zeby(sa nawet wersje z ujemnym katem) dlatego tnie razem z gwozdziami i wkretami. nawet jesli jest ostra to zostawia slady na desce.
@19damiam8 жыл бұрын
witam mam pytanie do pana kupiłem sobie ostrzałkę do pił widiowych i próbuje się nauczyć nią ostrzyć piłki tarczowe jakie posiadam...może mi pan napisać jakie są zasady ostrzenia pił tarczowych widii i zwykłych...czyli jaki powinno się ustawić kąt ostrzenia ów pił...prosze o pomoc
@owca84439 жыл бұрын
Witam.Bardzo często oglądam Pana filmy,i cały czas mam wrażenie że nie ma Pan do końca pojęcia o czym Pan mówi i co robi.W większości przypadków mówi Pan o jakichś pierdołach zamiast przejść od razu do sedna.
@d.i.d9 жыл бұрын
Dla jednych są to pierdoły, dla innych nie ;)
@koyotukl19 жыл бұрын
+Arkadiusz Dziewulski Dla Pierdoły to pierdoły a dla kogoś kto potrafi słuchać i interpretować to dużo przydatnych informacji. Proponuje pozostać przy oglądaniu muzyki .
@rbrykala8 жыл бұрын
Ale weź pod uwagę, że to jedyny polski film, który liże temat. Ja bardzo chętnie bym obejrzał Twój film i nie mówię tego złośliwie.
@rbrykala8 жыл бұрын
Dopiero zaczynam swoją przygodę więc każdą złotówkę odkładam na maszyny:) Ponadto mam złe doświadczenia z fachową literaturą gdyż często używa nomenklatury, której nie rozumiem. Zdaje sobie sprawę, że to super źródło, pewnie kiedyś dopadnę :)
@rbrykala8 жыл бұрын
Spoko, fajnie, że chcesz pomóc ale już mi ktoś podpowiedział. Rozpartuje mlt100, głównie cięcia wzdłużne i chce wymienić tarcze na coś lepszego. Pewnie będzie to uniwersalna z 40-60 zębów globusa. Ale jedno możesz mi powiedzieć. Kojarzę, że nie powinno się montować innych rozmiarów niż dedykowane ale to chyba działa w drugą stronę tzn, większych. Czy zamiast 260 mogę założyć 216 bo mam ukośnicę w tym rozmiarze i chce do niej kupić jakąś prezycyjną i ewenetualnie czasem montować na mlt100.
@yeeezooo11 жыл бұрын
Mógłbyś więcej powiedzieć o rozkroju płyt laminowanych, szczególnie o tej tarczy podcinacza, co to w ogóle daje?
@sirshrek79725 жыл бұрын
Dzięki temu że tniemy płytę laminowaną z użyciem podcinacza, owy laminat nie jest w żaden sposób wyszczerbiony, nie rzadko się zdaża że gdy tniemy płytę bez podcinacza, laminat w niektórych miejscach jest oderwany mniej lub bardziej. Pozdrawiam :)
@d.i.d11 жыл бұрын
Czekam na nią. Szwagier przywiezie, to zrobię. Poszła właśnie w niej kolejna część :) ale... nadal działa ;)
@andrzejkramski77125 жыл бұрын
Jakich środków chemicznych używasz do mycia i czszczenia tarcz do ciencia drewna
@adamiwaniuk91453 жыл бұрын
Gorącą wodą i szczotką tak się nauczyłem w gryfskandzie jak robili parkiet
@ryszardtrunk98029 жыл бұрын
Dziękuj za podpowiedz sprawdzę, jeszcze ras dziękuje
@ms8376 жыл бұрын
Witam. Czy do pilarki ręcznej makita 5704R mogę kupić tarczę z 60-cioma zębami. Orginalnie jest tarcza z 16 zębami. Pilarka będzie lepiej cieła?
@d.i.d6 жыл бұрын
Pizza Pizza zobacz na testy.tv zakładka Globus. Masz tam filmy odnośnie tarcz
@ms8376 жыл бұрын
Dzięki
@mario1mario1mario11 жыл бұрын
Na to czekałem. A sklejkę czym najlepiej ciachać?
@ryszardtrunk98029 жыл бұрын
Witam mam pytanie czym Pan czyści żeby było skutecznie proszę o poradę ,pilne Ryszard
@yestem43339 жыл бұрын
Ryszard Trunk Witam. Ja swoje tarcze czyszczę żelem do czyszczenia szyb kominkowych (12PLN za pół litra - tanio, pachnąco i nie ma problemu z dostępnością) Z tego co wiem to większość tego typu preparatów znakomicie daje radę. Spryskuję zęby, czekam parę minut i większość sama złazi, a co nie zejdzie, to drugi raz - ewentualnie z pomocą szczoteczki do zębów. Przy regularnym czyszczeniu wszystko schodzi za pierwszym razem, jedynie mocno zapuszczone, nigdy nie czyszczone tarcze mogą stwarzać mały problem. Pozdrawiam.
@ggb54238 жыл бұрын
Płyn do mycia felg lub do silników samochodowych. Około 10 zł za litr
@ryszardtrunk98028 жыл бұрын
Dziękuje bardzo
@jakubgorski4946 жыл бұрын
poleci ktoś tarcze w okolicach 150 zł do cięcia wzdłużnego suchego buka? zależy mi aby w miarę gładką powierzchnie uzyskać i żeby nie było ciemnych plam na drewnie od przegrzania
@wiesawszwedka8455 жыл бұрын
Żywicę czym zmyć ?
@vozo950710 жыл бұрын
Witaj Jarku, ostatnio widziałem tarczę łańcuchową i zastanawiam się do czego może taka służyć? pozdro
@d.i.d10 жыл бұрын
Jak mała była... to do szlifierki kątowej :) Można takim narzędziem pomóc w rzeźbieniu np. katools.com/carving-tools/lancelot-and-squire-cutters/
@janklahs45634 жыл бұрын
Bez urazy nie jestem fachowcem ale mi się wydaje że do krajzegi najlepsza jest zwykła piła bo ja se mogę zmienić rozstaw zębów odpowiednim kątem ją ostrzyć a wizytówki To ja muszę mieć kilka wizytówek do różnego rodzaju do twardego drzewa do miękkiego drzewa za suchego drzewa i do mokrego drzewa Także ja ja jestem tego zdania że jednak zwykła piła do krajzegi dla mnie jest o wiele lepsza niż jakaś piła widiowa chociaż mam być dzióbki także pozdrawiam są sprytne komentarze ale ja zostaję przy swoją wolę zwykłą piłę do krajzegi
@janklahs45634 жыл бұрын
Tak Drodzy państwo ja tutaj przez chwilę napisałem tylko że co innego jest mieć powiedzmy solarnie stolarnie a co innego jest mieć piłę na której się pracuje tylko żeby sobie pociąć drzewo na zimę albo listwę to jest różnice ten pan ma pojęcie i dobrze mówi pracowałem w tartaku 40 lat i dlatego wiem co mówię
@uszatkowy11 жыл бұрын
Czekamy na recenzję makity mlt100 ! :D
@yeeezooo11 жыл бұрын
Jarku mógłbyś podawać ceny chociaż przybliżone, rzeczy które pokazujesz/testujesz?
@mario1mario1mario11 жыл бұрын
Tzn. jaką tarczą :)
@jannowak195111 жыл бұрын
jakbyś mógł pokazać jakaś rzecz do zrobienia prostymi narzędziami typu wyrzynarka pilarka itp a nei takimi drogimi sprzętami . nie każdy może sobie na nie pozwolić
@d.i.d11 жыл бұрын
Czy wykonasz do swojego domu meble za pomocą wyrzynarki, mając do tego piłę formatową? Wydaje mi się, że nie...
@dziadzkoantoszka87659 жыл бұрын
+Jarek Ostaszewski Można wykonać wszystko mając kilka prostych ręcznych narzędzi i dużo predyspozycji lub może nawet talentu, gdybym tak podchodził do tematu że się nie da bez tabunu maszyn to do dziś byłbym w ciemnej d-pie i nie zarobił bym na sprzęt który mam dziś a zaczynałem od chałupniczych metod, aż wstyd mówić jak wykonywało się i czym pewne rzeczy a robiłem i robię rzeczy o wiele trudniejsze niż meble do domu.
@koyotukl19 жыл бұрын
+Dziadźko Antoszka A gdzie Jarek napisał że sie nieda? Przeczytaj jeszcze raz
@swifty1984jk11 жыл бұрын
"MINImetry" i "MINImetry" a nie przypadkiem >> MILI metry ?
@Segativ11 жыл бұрын
Przeglądam tego typu filmiki już od jakiegoś czasu, ale tego kanału bardzo nie rozumiem. Ni to dla amatora, ni to dla profesjonalisty. Stwierdził Pan, że nawet wykształcenia stolarskiego Pan nie posiada (co prawda była tam mowa o techniku tech. drewna - może zawodówka?). Wykonywane są tu raczej "pierdółki", ale za pomocą sprzętu który niejeden fachowiec pozazdrości (w tym i ja, choć do fachowca jeszcze mi daleko, mimo przyjętego wykształcenia), więc nie przydadzą się dla amatora majsterkowicza, a już na pewno nie profesjonalistom. Jeśli jest Pan w stanie mi to wytłumaczyć, jaki zamysł kierował Pana tworząc ten kanał.
@d.i.d11 жыл бұрын
Dla wszystkich lubiących prace w drewnie. Celowo skaczę z tematyką, od rzeczy banalnych do trudnych - sam się w tym samym czasie douczam poruszając te tematy.
@Segativ11 жыл бұрын
Wymijająca odpowiedź, tak jak sądziłem, że będzie.
@CJWarlock10 жыл бұрын
Segativ Może po prostu dobrymi narzędziami wygodniej się pracuje (to opinia z doświadczenia), a i nie wstyd ich pokazać na wizji (a to przypuszczenie) i pokaz przebiega sprawniej, dzięki czemu można się skupić na zagadnieniu merytorycznym, a nie na borykaniu się z niedoskonałościami urządzenia. :)
@d.i.d10 жыл бұрын
przy 1000 odcinku wszystko się wyjaśni ☺
@jacekborowski33703 ай бұрын
Pokazywanie i omawianie rodzajów pil tarczowych w z zależności od zastosowania ich dotyczy zarówno amatorów jak i zawodowców.
@gonzol558 жыл бұрын
Mówiąc o narzędziu mówimy piła a nie tarcza. obrabiarka to pilarka tarczowa a nie piła. to takie podstawowe błędy tak jak z drzewo i drewno.
@bozenastachowska9128 жыл бұрын
podcinak
@czesawczapski69806 жыл бұрын
Szkoda czasu na oglądanie
@queiv94933 жыл бұрын
Kanał nie dla amatorów którzy nie posiadają formatówki za 30tyś🤷♂️