Półmaraton Komandosa

Күн бұрын

Zawody odbyły się 17 lutego 2024 r. w Wojskowej Akademii Technicznej.
INDYWIDUALNI ZWYCIĘZCY
Zawodnicy podzieleni na dwie tury wystartowali kolejno o godz. 9.30 i 12.30. Każdy z zarejestrowanych uczestników biegł w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym z plecakiem o masie minimum 10 kg. Trasa biegu wynosiła 21 km i 97,5 metra i została wytyczona na ścieżkach placu ćwiczeń taktycznych WAT. Maksymalny czas przewidziany na pokonanie trasy wynosił 4 godziny. Wśród zawodników było 718 mężczyzn i 90 kobiet.
Najszybciej bieg ukończył st. mat Adam Struk, reprezentujący Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (1 godz. 26 min 50 s). Drugie miejsce zajął mł. chor. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku (1 godz. 27 min 52 s). Na trzecim miejscu uplasował się kpr. Maciej Dutkiewicz z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej (1 godz. 29 min 1 s). Bliski dobiegnięcia do mety w półtorej godziny był również st. kpr. Michał Pytlak z 7 Brygady Obrony Wybrzeża (1 godz. 30 min 5 s), który zajął czwarte miejsce. Na piątym miejscu uplasował się kpr. Artur Nowicki z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego (1 godz. 33 min 1 s).
Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła kpr. Ewa Bambynek (43 w klasyfikacji ogólnej) z Akademii Wojsk Lądowych (1 godz. 50 min 28 s). Drugie kpr. Anna Ogorzałek (59 w kl. og.) z 2 Korpusu Polskiego - Dowództwa Komponentu Lądowego (1 godz. 53 min 44 s), trzecie Karolina Waśniewska (78 w kl. og.) reprezentująca Biegiem Radom! (1 godz. 57 min 27 s). W pierwszej setce najszybszych uczestników biegu zmieściła się również czwarta zawodniczka ppor. Aleksandra Turkowska (90 w kl. og.) z 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach (1 godz. 58 min 56 s). Jako piąta bieg ukończyła szer. Wiktoria Metlicka (148 w kl. og.) z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego (2 godz. 5 min 55 s).
NAJLEPSI DRUŻYNOWO
W rywalizacji drużyn męskich najlepsi okazali się reprezentanci 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Na drugim miejscu uplasował się zespół 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska. Trzecie miejsce przypadło drużynie 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Radomia. Pośród drużyn kobiecych pierwsze miejsce zajęła również reprezentacja 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Na drugiej pozycji znalazła się ekipa 2 Korpusu Polskiego - Dowództwa Komponentu Lądowego, a na trzeciej z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
MIĘDZYNARODOWY WYMIAR
W biegu uczestniczyli również reprezentanci 6 uczelni z zagranicy, po 3 studentów z każdego ośrodka akademickiego: z Łotwy, Norwegii, Rumunii (dwie uczelnie), Ukrainy i Grecji. Triumfowali przedstawiciele Greckiej Akademii Wojskowej w Vari, drugie miejsce zajęli reprezentanci Norweskiego Uniwersytetu Obrony w Lillehammer, a trzecie podchorążowie z rumuńskiej Akademii Wojsk Lądowych „Nicolae Bălcescu” w Sybin.
Dodatkowo korespondencyjnie na Sycylii trasę ukończyło 9 zawodników, 8 Polaków i 1 Amerykanin.
MEMORIAŁ PAMIĘCI PCHOR. ARKADIUSZA RADZIO
W kategorii Mistrz Podchorążych został dodatkowo rozegrany bieg - Memoriał śp. Arkadiusza Radzio, podchorążego WAT, który zginął latem ubiegłego roku w wypadku lotniczym w Chrcynnie. Pierwsze miejsce przypadło pchor. Tomaszowi Kończalowi z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a kolejne miejsca zajęli podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu: drugie - Dawid Durman, trzecie - Szymon Otto. W klasyfikacji najlepszych zawodniczek z uczelni wojskowych zwyciężyła Ewa Bambynek przed Weroniką Kocybą i Olgą Haffke (wszystkie panie z AWL Wrocław).
Zwycięzcy otrzymali nagrody specjalne od partnerów biegu. W kategorii Open zarówno mężczyzn jak i kobiety nagrodzono militarnymi zegarkami marki Garmin Polska oraz nożami komandosów specjalnie przygotowanymi przez sklep Militaria Łódź. Natomiast w poszczególnych kategoriach wiekowych nagrody zapewnił sklep SPORT CENTER.
* *
Półmaraton Komandosa wliczany jest w formułę Wielkiego Szlema Komandosa. To rodzaj ekstremalnego wyzwania w polowym umundurowaniu z plecakiem o wadze 10 kilogramów. Każdy zawodnik ma do pokonania: Ćwierćmaraton Komandosa (10,55 km), Półmaraton Komandosa (21 km i 97,5 metra), Setkę Komandosa (100 km), Bieg o Nóż Komandosa (10 km) i Maraton Komandosa (42,195 km). Ukończenie pełnego cyklu biegów uprawnia do odznaczenia uczestników medalem Wielkiego Szlema Komandosa.