#2: spadkobiercy, sieroty czy ofiary oświecenia?

  Рет қаралды 6,629

Grzegorz Strzelczyk

Grzegorz Strzelczyk

3 ай бұрын

Przy okazji pierwszego podkastu wywołany został temat oświecenia i jego wpływu na Kościół (teologię katolicką). Rzecz warta jest pogłębienia o tyle, że dynamizmy ówczesnych przemian kulturowych bynajmniej nie wygasły i w różnych formach pulsują nadal, uwarunkowując także wielorako refleksję teologiczną. Zapraszamy do zmierzenia się z tym tematem!
O Antonio Rosminim: www.rosmini.it
Do poczytania:
Metafizyka i teologia. Debata u podstaw, red. R. WOŹNIAK, WAM, Kraków 2008.
Wątki klasyków pojawiające się w podkaście:
Kant, I., Beantwortung der Frage: Was ist Aufklärung?, „Berlinische Monatsschrift“,12 (1784).
"Oświecenie jest wyjściem człowieka z zawinionej przez niego niedojrzałości. Niedojrzałość jest niezdolnością posługiwania się rozumem bez prowadzenia przez kogoś innego. Ta niedojrzałość jest zawiniona, o ile jej przyczyna nie tkwi w niedostatku rozumu, lecz w braku determinacji i odwagi, by się nim posługiwać, nie będąc kierowanym przez drugiego. Sapere aude! Miej odwagę posłużyć się własnym rozumem! To jest zatem hasło oświecenia".
Lessing, G.E., Über den Beweis des Geistes und der Kraft, w: tenże, Werke, t. 8, Göpfert, H.G. (red.) München 1976.
„Przypadkowe prawdy historyczne nigdy nie mogą stać się dowodem koniecznych prawd rozumu“.
Lessing, G.E., Erziehung des Menschengeschlechts §1-4
"Czym jest wychowanie dla pojedynczego człowieka, tym jest Objawienie dla całego rodzaju ludzkiego.
Wychowanie jest objawieniem, które wydarza się pojedynczemu człowiekowi; Objawienie jest wychowaniem, które przydarzyło się całemu rodzajowi ludzkiemu i wciąż się dzieje. […]
Wychowanie nie daje człowiekowi nic, czego nie mógłby on też mieć sam z siebie: ono daje mu to, co mógłby mieć sam z siebie, tylko szybciej i łatwiej. Zatem także Objawienie nie daje rodzajowi ludzkiemu niczego, do czego rozum ludzki, pozostawiony sam sobie, nie mógłby dojść: ono dało i daje mu te najważniejsze sprawy jedynie szybciej."
Adorno, T., Horkheimer, M., Dialektik der Aufklärung, Amsterdam 1949, s. 8.
"Przyczyn upadku Oświecenia w mitologię nie należy szukać tak bardzo w obmyślonych w celu spowodowania tego upadku nowoczesnych mitologiach nacjonalistycznych, pogańskich i innych lecz w samym Oświeceniu, które zamiera w lęku przed prawdą" („…bei der in Furcht vor der Wahrheit erstarrenden Aufklärung selbst”).
O Antonio Rosminim: www.rosmini.it

Пікірлер: 29
@ashkenazyfox4024
@ashkenazyfox4024 3 ай бұрын
Niewiele zrozumiałem, jeszcze mniej pojąłem. Chcę więcej. 👍
@noligray5828
@noligray5828 3 ай бұрын
Jak fajnie, ze te rozmowy sa nagrane i mozna ich sluchac wielokrotnie, zeby lapac mysli, ktore z roznych powodow umknely mi podczas pierwszego sluchania.
@noligray5828
@noligray5828 3 ай бұрын
Pytania koncowe: super. Podsumowanie swietne.
@henrykawojcik1416
@henrykawojcik1416 Ай бұрын
Slucham od końca, zaczęłam od dyskusji nad neuroteologia. W tym odcinku najbardziej trafia do mnie zdanie " Oświecenie zamiera w lęku przed prawdą "
@noligray5828
@noligray5828 3 ай бұрын
No i ten cudny kubek z Bebokiem. Wisienka na torcie. :) (Zaoferujmy szefowi kubek z Bebokiem... :)))
@noligray5828
@noligray5828 3 ай бұрын
"Model racjonalnosci pomijajacy czesc rzeczywistosci." Proste zdanie, ktore tak wiele mi uporzadkowalo. Odpowiedz na jedno z moich pytan. Jakos to czulam ale nie umialam ubrac w slowa.
@noligray5828
@noligray5828 3 ай бұрын
Jakies sto lat temu skonczylam filozofie. Na Uniwersytecie Slaskim z reszta. :) Ilez ja musze teraz doczytac, doprzypominac sobie i dozrozumiec, zeby moc sledzic ta rozmowe w pelni. Az gryze paluchy ze zlosci, ze tyle mi umyka, bo nie pamietam i tylu rzeczy i nie znam tylu koncepcji i tylu mysli... W ogole nie znam Lessinga. I wiekszosci innych wymienionych. Dziekuje za motywacje do rozwoju. :)
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
Uniwersytet Sląski uczy filozofii niemieckiego idealizmu opartej na Lutrze i Heglu. Tworzyli ją socjolodzy Szkoły Frankfurckiej wyrosłej na błędzie ontologicznym Lutra który usprzecznił obraz Boga, co złamało kręgosłup rozumowi cywilizacji. Proszę raczej przyjrzeć się szkole O. Krąpca.
@piotrkostka8494
@piotrkostka8494 3 ай бұрын
Drugi odcinek znacznie lepszy niż pierwszy. Jedna uwaga techniczna: „Mój głos jest słaby, proszę odpowiednio nagłośnić”.
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
''Mój głos jest słaby'';-))). Proponuję nie chodzić na skróty.
@tomaszz.1226
@tomaszz.1226 3 ай бұрын
Czy tylko dla mnie jest za cicho? Czy dałoby się coś z tym zrobić?
@grzegorz.strzelczyk
@grzegorz.strzelczyk 3 ай бұрын
postaramy się wzmocnić audio od następnego odcinka
@angrypotato_fz
@angrypotato_fz 3 ай бұрын
Tak, przydałoby się podgłośnić. Np. w 36:30 ks. Kempa mówi niezbyt głośno, a przy tym daleko od mikrofonu (i czasem obok niego) - nagranie wyszło cicho.
@komentattor
@komentattor 3 ай бұрын
@grzegorz.strzelczyk może i oczywiste, ale jak już post factum taki gość wychodzi ciut cicho / nierówno, polecam mocniej skompresować materiał z jego mikrofonu. Jeden klik a podgłośni ciche momenty
@jk5172
@jk5172 3 ай бұрын
Hmm... Z obserwacji rzeczywistości kościelnej wynika, że ciągle jeszcze oświecenia nie zauważyliśmy... Jakim cudem mają dziś trafiać do świata argumenty oparte na metafizyce, jeśli np. słowo "natura" rozumiane jest jako "przyroda"?
@grzegorz.strzelczyk
@grzegorz.strzelczyk 3 ай бұрын
Niestety obserwacja ta jest w dużej mierze trafna.
@Jellyeater1
@Jellyeater1 3 ай бұрын
To czym jest natura? Bo na grupie NPR ciągle się do niej odwołują, ale nikt nie podaje definicji. I koniec końców wychodzi na to, że natura jest to coś co pasuje do mojego sposobu widzenia świata.
@iakinf
@iakinf 3 ай бұрын
wielkie dzięki. projekt bardzo trafiony. przypomniałem sobie wiele. dzięki za inspirację za wyzwanie i niedosyt
@TheTommasz
@TheTommasz 3 ай бұрын
Czy zanim doczekam się odcinka podcastu poświęconego w pełni problematyce historyczności mógłbym prosić o odesłanie do jakichś dobrych pozycji książkowych które przedstawią katolicką perspektywę na Jezusa historycznego i jednocześnie poważnie traktują współczesny stan badań historycznych w tym temacie?
@grzegorz.strzelczyk
@grzegorz.strzelczyk 3 ай бұрын
Oczywiście. J.P. Meier, A Marginal Jew. Rethinkin the Historical Jesus - 5 tomów. U nas Third quest (trzecim etapem badań nad historycznym Jezusem) zajmował się np. Marek Skierkowski - "A swoi Go nie przyjęli" (J 1,11) : teologicznofundamentalna interpretacja Third Quest
@TheTommasz
@TheTommasz 3 ай бұрын
@@grzegorz.strzelczyk Dziękuję!
@to20567
@to20567 3 ай бұрын
o kurczę, ja myślałem, że chodzi o oświecenie w sensie duchowym, a tutaj chodzi o epokę historyczną/literacką tak zwaną xD xD xD
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
To nie była tylko epoka literacka, bo literatura i cała kultura w tym prawo i cały humanizm mają żródła zawsze w filozofii. W oświeceniu naukowcy powiedzieli że oświeca tylko nauka doświadczalna której metodą jest powtarzalność badanego zjawiska. Odtąd zaczęła się walka z metafizyką bo cudu wskrzeszenia lub uzdrowienia nie da się wytworzyć i powtórzyć w tych samych warunkach brzegowych bo to zjawiska duchowe. Nie da się też udowodnić wewnętrznej rozmowy z Jezusem, stąd psychiatria która rości sobie prawa do bycia nauką przypisała Faustynie schizofrenię, bo ''słyszy głosy''. Tak też wycięli mistykę, a Kościół się wtedy przestraszył diabła i ugiął przed fałszywym oświeceniem. Odrzucił tym samym istotę wiary i ostatni rozkaz Jezusa «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! 16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. 17 Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; 18 węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie».
@to20567
@to20567 2 ай бұрын
@@katogoria tak, Kościół nie jest zainteresowany oświeceniem duchowym. Ludzie oświeceni nie byliby do utrzymania w tej, jakże odległej od nauk Jezusa, organizacji. To dość niesamowite jednak.
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
@@to20567 Kościół jest oświecony światłem Chrystusa i będzie zawsze, czego ty nie rozumiesz, bo na literaturze i filozofii też się nie znasz. Nie masz żadnych kompetencji do wypowiadania się tutaj.
@to20567
@to20567 2 ай бұрын
@@katogoria a Ty masz, bo sam sobie przyznałeś? gratuluję :)
@noligray5828
@noligray5828 3 ай бұрын
Teolog. W sposob zrozumialy dla danego czasu. Otoz to. (Marze o wysluchaniu rozmowy na temat duchowosci tradycjonalistycznej, z punktu widzenia teologicznego).
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
Tradycjonalizm nie jest duchowością ale skostnieniem/ rytualizmem i juryzmem wynikającym z błędnego odczytania Starego Testamentu, herezją faryzeuszy i saduceuszy.
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
Pojednanie Jezusa (miary doskonałej) z każdym z osobna (niedoskonałym po Grzechu) może odbyć się tylko na płaszczyźnie cierpienia Boga. Bóg inicjując Stworzenie zgodził się na permanentne cierpienie rodzenia i wychowywania, bycia permanentnym Ojcem prowadzącym do ostatecznej Zgody wszystkiego. Bóg jest z założenia cierpliwy/cierpiący bo żyjąc poza czasem ma go nieskończone zasoby. Bóg wchodząc w czas i stając się gliną nie pokalał się niczym co pokazuje że istota stworzenia jest doskonała i doskonała może być wolna wola o ile zgodzi się na pełna ofiarę z siebie. Przecież to jest metafizyka i niczego nie trzeba tu zmieniać. Metafizyka względem naukowego materializmu (racjonalizmu) ma się tak jak fizyka kwantowa względem newtonowskiej. Są względem siebie emergentne, czyli niesprzeczne mimo że teoria kwantowa nie jest w pełni racjonalna ( na miarę ludzkiego rozumu) i nigdy nie będzie jak twierdzą nobliści. Gdyby wszystko dało się poznać nie byłoby miejsca na wiarę. Mylę się?
#3: tożsamość następnego papieża
42:51
Grzegorz Strzelczyk
Рет қаралды 5 М.
Czy Bogu wszystko wolno? | ks. Grzegorz Strzelczyk
44:15
Maskacjusz TV
Рет қаралды 24 М.
Каха инструкция по шашлыку
01:00
К-Media
Рет қаралды 8 МЛН
Универ. 10 лет спустя - ВСЕ СЕРИИ ПОДРЯД
9:04:59
Комедии 2023
Рет қаралды 922 М.
When Steve And His Dog Don'T Give Away To Each Other 😂️
00:21
BigSchool
Рет қаралды 17 МЛН
Кәріс өшін алды...| Synyptas 3 | 10 серия
24:51
kak budto
Рет қаралды 1,3 МЛН
#1: Sześć prawd wiary, czyli dziwoląg endemit
30:29
Grzegorz Strzelczyk
Рет қаралды 11 М.
Konferencja „Kim jest Jezus względem Boga? Trójca", VC III 03, 08.11.23
44:41
Instytut Papieża Jana Pawła II | ipjp2
Рет қаралды 10 М.
Ks. dr Grzegorz Strzelczyk - Zbawienie
44:28
DEON TV
Рет қаралды 43 М.
Spowiedź | ks. Grzegorz Strzelczyk
35:37
Maskacjusz TV
Рет қаралды 88 М.
ks. Grzegorz Strzelczyk
45:42
MalzenstwoRodzina
Рет қаралды 18 М.
Punkt zwrotny w życiu księdza Adama Bonieckiego
42:41
Tygodnik Powszechny
Рет қаралды 18 М.
[PODCAST] Ks. Grzegorz Strzelczyk: radość wymaga chwili
27:10
Radio Fiat
Рет қаралды 15 М.
Rozmawiam z ks. Grzegorzem Strzelczykiem o ascezie i lęku.
43:49
STREFA WODZA
Рет қаралды 26 М.
,,Adoracja szkołą uważności” - ks. dr Grzegorz Strzelczyk
41:01
Parafia Maciejkowice
Рет қаралды 13 М.
Каха инструкция по шашлыку
01:00
К-Media
Рет қаралды 8 МЛН