#25 DRENAŻ ODWADNIAJĄCY - JAK GO WYKONAĆ? | JAK PORADZIĆ SOBIE Z WODĄ GRUNTOWĄ?

  Рет қаралды 19,412

Domek Na Wzgórzu

Domek Na Wzgórzu

3 жыл бұрын

Dziś odpowiemy sobie na pytanie: jak zrobić drenaż? Przy okazji będziecie mogli zobaczyć, jak u nas wygląda drenaż odwadniający.
Zostaw po sobie komentarz dla zasięgów, łapkę w górę i zasubskrybuj - będzie nam bardzo miło! :)
____
INSTAGRAM 👉 / domek.na.wzgorzu
TIK TOK 👉 vm.tiktok.com/ZMey6CsGA/
Współpraca/Collaborations 👉 kontakt.domek.na.wzgorzu@gmail.com
____
Kierownik budowy radzi
Jak wybudować dom?
Ile kosztuje dom?
Ile kosztuje budowa domu?
Budowa domu koszty
Ile trwa budowa domu?
Budowa domu od czego zacząć?
Budowa domu systemem gospodarczym
Etapy prac podczas budowy domu
Budowa domu energooszczędnego
Nowoczesna stodoła
Dom typu stodoła
Dom na płycie fundamentowej
Budowa domu 2021
Dom krok po kroku
Budowa systemem gospodarczym
Dlaczego budowa domu jest taka droga
Rzeczywisty koszt budowy domu
Projekt domu nowoczesna stodoła
Dom szkieletowy stalowy
Dom szkieletowy
Budowa domu na skale
Działka budowlana o dużym spadku
Działka o dużym nachyleniu
Drenaż odwadniający
Drenaż wokół domu
Drenaż opaskowy
Drenowanie
Odwodnienie budynku
Odwodnienie domu
Jak zrobić drenaż?
Geowłóknina
Odprowadzanie wody
Wysoki poziom wód gruntowych
Odwodnienie

Пікірлер: 42
@efektmurowany
@efektmurowany 3 жыл бұрын
Elegancko 👍👍🤟
@Enter_World
@Enter_World 3 жыл бұрын
Fajny materiał, ciekawie rozwiązałeś drenaż :) W ogóle, ale się tam zrobiło zielono i pięknie :o
3 жыл бұрын
Dziękuję :) Fakt, jest pięknie. Szkoda, ze jeszcze budujemy, bo w takich okolicznościach przyrody, najchętniej zajęlibyśmy się ogrodem 😄
@Enter_World
@Enter_World 3 жыл бұрын
@ Oj wiem o czym mowa bo ja już kolejny tydzień siedzę w ogrodzie i dłubie w ziemi i nie tylko 😄
3 жыл бұрын
Zazdrościmy 😄🙂
@Enter_World
@Enter_World 3 жыл бұрын
@ Jeszcze troszeczkę i Wy będziecie mieć pełne ręce roboty przy ogrodzie ale dla mnie to sama przyjemność więc mogę to robić całymi dniami :)
3 жыл бұрын
Będziemy, będziemy, ale najwcześniej za ogród będziemy mieli czas wziąć się w przyszłym toku, a i to nie jest pewne 🙂
@aygor9350
@aygor9350 3 жыл бұрын
Bardzo sprytne rozwiązanie. Wolałbym takie rozwiązanie względem zwykłej rury drenażowej.
3 жыл бұрын
A dziękuję bardzo 🙂
@dawidbudowlaniec6434
@dawidbudowlaniec6434 3 жыл бұрын
łapka 31 pozdrawiam i miłej niedzieli.
3 жыл бұрын
Pięknie dziękujemy 👍🙂
@januszjolkowicz1071
@januszjolkowicz1071 3 жыл бұрын
Hej No super pomysł ,mysle ze lepsze niż rura ,większa powierzchnia wchłaniania . Prawdopodobnie zrobię coś takiego ,dzięki , naprawdę robisz dobra robote .W Szkocji stosowałem dren po niżej fundamentu ,dużo wody gruntowej ,oczywiscie na głębokości 2 metrów .Następny na wysokości metra od powierzchni .dom na spadnie 20 %. Pozdro i czekam na wiecej
3 жыл бұрын
Cieszymy się, ze mogłeś zainspirować się naszym filmem :) I jak sprawdzał Ci się patent ze Szkocji?
@januszjolkowicz1071
@januszjolkowicz1071 3 жыл бұрын
@ po dziesięciu latach ! nic się nie dzieje,a ta cześć domu jest 2metry w ziemi. Zastosowałem folie kubełkowa ,oraz folie DPM ,czyli -damp prof membrane.Zaznaczę ze w tym okresie nie mieliśmy innych izolacji.Ściany budowane z dylatacja ,wewnątrz bloczek ,z zewnątrz kamień lokalny. Dodam ze za ten dom został zgłoszony do konkursu budowlanego ,międzynarodowej federacji budownictwa . I w2008 roku wygrałem ,lokalnie ,czyli w Szkocji i międzynarodowy ,czyli w Londynie.Zastosowałem pilskie rozwiązania i własne doświadczenie. Dlatego podobają mi się twoje rozwiązania i ich zastosowanie.I cały czas się czegoś i podglądam. Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Piszesz, że zastosowałeś kamień lokalny na elewację. Możesz bardziej rozwinąć temat. Interesuje mnie, jak rozwiązać kwestie kotwienia tak ciężkiej elewacji do ściany, tak aby nic nie pękało i nie osiadało. Mam zamiar wykorzystać kamień z moich wykopalisk na elewację kondygnacji -1. Nie chce ciąć kamienia na plasterki, tak żeby odchudzać elewację, tylko zależy mi na nieregularnym kształcie i całych "głazach". Możesz mi wysłać na maila zdjęcia swojej elewacji? A co do konkursu to też marzy mi się jakaś nagroda, ale to jeszcze daleka droga :) Tobie oczywiście gratuluję i to raczej ja powinienem się od Ciebie uczyć :)
@januszjolkowicz1071
@januszjolkowicz1071 3 жыл бұрын
@ kamienia nie trzeba ciąć ,zreszta piszesz ze jest to łupek ,można taki kamień frmowac dowolnie. Ja musiałem łamać kamień ,ze względu na kilka rodzajów kamienia.Wy możecie użyć młotka murarskiego, można łypać ba dowolne grubości.Ja zawsze przygotowałem sobie materiał nie grubszy niż 10 cm . Przygotowanie podstawy pod kamień !!! wylewałam fundament lub płytę ,zawsze szerzej ,w sensie 15 cm więcej pod kamień.Nie kotwilem ,murowanie na półsuchej zaprawie z grubego piasku . Z tego co widziałem wy murujecie do krawędzi,wiec nie na stabilnej podstawy pod kamień.Trzeba będzie wykonać dodatkowy fundament ,chyba ze grunt jest bardzo stabilny.Większe kamienie na sztorc ,mniejsze na płask ,by urozmaicić wygląd . Ha będę robił większa płytę ,dla kamienia właśnie .
3 жыл бұрын
Chciałem właśnie uniknąć robienia dodatkowego fundamentu, ale chyba jednak będę musiał to zrobić. Mam w głowie taki pomysł, żeby elewacja z kamienia, wyglądała jak naturalna skała po kuciu, oczywiście taka popękana i pokruszona, dlatego myślałem nad tym, żeby używać dużych i małych kamieni. Za wzór stawiałem sobie wygląd mojego wykopu pod przepompownie. Skała, którą mam u siebie jest bardzo różnorodna pod względem składu. Niektóre kamienie są bardzo kruche a niektóre wprost przeciwnie (mnóstwo kwarcu). Będę nad tematem jeszcze myślał, ale oczywiście Twój pomysł jest bardzo dobry i na pewno wezmę go mocno pod uwagę. Pozdrawiam
@-midas
@-midas 3 жыл бұрын
Widzę, że zasypka jest robiona z gruntu rodzimego. Jaki to rodzaj gruntu? Czy są jakieś zasady zasypki w zależności od tego, co się zastanie na działce? P.S. Relacje z budowy są super! Ogladam z przyjemnością.
3 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Temat zasypek będę poruszał w osobnym filmie, który pojawi się całkiem niebawem - będziesz mógł się wszystkiemu dokładnie przyjrzeć 🙂 A jeśli pojawią się jeszcze jakieś pytania - pisz śmiało 💪 Pozdrawiam!
@korsarz3656
@korsarz3656 3 жыл бұрын
No hej.Macie jakąś ekspertyzę geologiczną tego pagórka/wzgórza?Jak wygląda sprawa z możliwością obsuwania się gruntu?Przy silnych ulewach/nawałnicach czy długotrwałych opadach(zwłaszcza długotrwałych),roztopach wiosennych grunt nasiąka bardzo i jego stabilność ulega zmianie.Było nie było jednak prace budowlane/wykopy, trochę maja wpływ na pierwotną stabilność.Miejmy nadzieję że wszystko jest w porządku, ale lepiej dmuchać na zimne.Odwodnienie spoko.Pozwodzenia z inwestycją,szybkiego zakończenia budowy i dobrego mieszkania.
3 жыл бұрын
Ekspertyza nie została wykonana, a jedynie konsultacja z doświadczonym geotechnikiem (sam również jestem z wykształcenia geotechnikiem). Wniosek był taki, że kategorycznie należy unikać przesączania się wody pod płytą fundamentową (wykonaliśmy dobry drenaż, który działa), oprzeć się płytą na skale rodzimej, w jak największym stopniu (połowa płyty), pozbyć się mimośrodowego obciążenia (tego nie udowodnię, ale również uniknęliśmy). Konstrukcja domu została przemyślana i odpowiednio przeliczona. Na plus jest również szkielet stalowy, który jest naprawdę lekki :)
@kacperss4737
@kacperss4737 3 жыл бұрын
Mam dośc dużo geowłóknina jak ja wykorzystać myślałem żeby przed zasypka fundamentu pod chudziak wyłożyć wcześniej geowłóknina dobry pomysł?
3 жыл бұрын
Nie dawałbym geowłókniny w miejscach, w których nie jest potrzebna, po co zaśmiecać grunt. Geowłóknina jest dobrym rozwiązaniem w przypadku separacji różnego typu gruntów np. jeśli chcemy wykonać drogę na glinie, to dobrze jest na wykorytowany grunt rodzimy, położyć geowłókninę i dopiero stosować warstwy nośne z kruszywa. Geowłóknina o odpowiedniej nośności, uniemożliwi mieszanie się kruszywa z gliną, co poprawi parametry podbudowy. Geowłóknina jest bardzo fajna, ale na pewno trzeba jej używać z głową, bo czasami można pogorszyć sprawę :)
@SebastianOO7
@SebastianOO7 3 жыл бұрын
Byłem sceptyczny co do izolacji przeciw-wilgociowej pionowej, ale teraz jestem pewien, że ten drenaż rozwiązał problem z wodami gruntowymi. Pierwszą warstwę izolacji termicznej można było wykonać z XPS, bo Aqua może podciągać wodę ze "strumyczka", który w porze deszczowej pewnie będzie się tworzyć. Chociaż dzisiejsza cena styroduru i dostępność może odstraszać 🤷
3 жыл бұрын
Ta wiosna była dość wilgotna, a dokładnie to cały czas pada deszcz. :D W strumieniach w lesie jest naprawdę sporo wody, dużo więcej niż było w tamtym roku. W trakcie prac przy płycie fundamentowej zaobserwowaliśmy, że w jednym rogu sączy się woda, ale było jej tyle, że ledwo do chudego dochodziła. Zakładam, że w porze suchej będzie tam całkiem sucho. Styropian może być raczej narażony na wilgoć niż wodę, a to na pewno nie pogorszy jego właściwości :)
@gacek2186
@gacek2186 3 жыл бұрын
Właśnie jestem na etapie fundamentów i mam zagwozdke z drenażem hmmmm.... Tzn czy w ogóle jest mi potrzebny. Wszyscy mówią że nie, ale ciągle o tym myślę. Mam działkę rolną, w większości glina, po deszczach gdzieniegdzie powstają niewielkie kałuże, ale teren jest że tak powiem śliski i blotnisty, (brak trawy puki co). Wody gruntowe są na 8m więc w sumie jest ok. Tylko czy robić drenaż ze względu na ten wilgotny/gliniasty teren? Dodam że dom jednorodzinny bez piwnicy garażu parterowy.
3 жыл бұрын
Drenaż w głównej mierze wykonuje się w gruncie gliniastym, po to, aby pozbyć się jak najszybciej wody deszczowej. Grunt gliniasty bardzo wolno odprowadza wodę i najczęściej znika ona z terenu ze względu na temperaturę i wiatr, a nie naturalne wsiąkanie. Ja jestem zwolennikiem drenowania terenu i niedoprowadzania do uplastyczniania się gliny. Dom za bardzo nie ucierpi na braku drenażu jeśli woda gruntowa jest głęboko, ale Twój komfort korzystania z działki już tak. Dobrze zaprojektowany i wykonany drenaż sprawi, że na działce nigdy nie będzie stała woda, trawa nie będzie gniła i drzewa będą ładnie rosły. Ja polecam 🙂
@gacek2186
@gacek2186 3 жыл бұрын
@ bardzo dziękuję za odpowiedź. Też właśnie myślałem o tym że może to poprawić komfort późniejszego korzystania z podwórka.
3 жыл бұрын
Nie ma za co :) Pozdrawiam!
@jarcosko1840
@jarcosko1840 3 жыл бұрын
Miałem ten sam problem. Podobna działka, podobne rady po co ci drenaż? itp. Robiłem drenaż sam już nawet sam myslałem że po co go robię ze wywalam kasę czas w błoto. Po pierwszej burzy otwieram studzienkę rewizyjną i wtedy zdałem sobie sprawę iż drenaż to był trafny pomysł . Polecam rób drenaż. Ja ma zw w osłonie geowłókniny otoczaki 16-32 a w środku rura drenarska 100.pzd
@kacperss4737
@kacperss4737 3 жыл бұрын
Po inżyniersku zrobione 😀😀
3 жыл бұрын
🙂👍
@dawidg.9270
@dawidg.9270 3 жыл бұрын
Tak patrzę wciąż na tą górę i aż by mnie korciło zrobić jakąś spiżarkę w niej.
3 жыл бұрын
Z każdym dniem góra się zmniejsza, ale w przyszłości rozważany zrobienie ziemianki 😄
@dawidg.9270
@dawidg.9270 3 жыл бұрын
@ zawsze można by ją zrobić niższą czy ze dwoma stopniami w dół by zachować ten metr półtora nasypu nad nią.
3 жыл бұрын
Dzięki za cenne rady 👍🙂 Jednak pomysł na ziemiankę będzie musiał trochę poczekać 🙂
@dawidg.9270
@dawidg.9270 3 жыл бұрын
@ to takie moje luźne pomysły na własny dom w górach. Do osobnej nie będzie się chciało chodzić jak zasypie śniegiem czy będzie zimno. Pomysł miałem też taki by zrobić jakiś dodatkowy ukryty pokój ;) ale to już duża ingerencja w teren
3 жыл бұрын
Niektórzy robią takie ukryte pomieszczenia pod podłogą np. do przechowywania wina 🙂 Pomysł ciekawy, jednak realizacja dość czaso i kasochłonna 😄
#26 JAK ZAGĘŚCIĆ ZASYP FUNDAMENTÓW? | ZASYP ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH
14:09
Domek Na Wzgórzu
Рет қаралды 2,7 М.
Jak zrobić drenaż opaskowy. Nie popełniaj tych błędów
8:48
tylko załóż kapcie
Рет қаралды 33 М.
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 5 МЛН
DAD LEFT HIS OLD SOCKS ON THE COUCH…😱😂
00:24
JULI_PROETO
Рет қаралды 14 МЛН
Llegó al techo 😱
00:37
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 24 МЛН
How I Built a French Drain to Improve Drainage on Clay Soil
12:51
Austin Texas Gardening
Рет қаралды 796 М.
Woda i kanalizacja - wysokości podejść - instalacje wod-kan
8:14
Odprowadzenie wody deszczowej z rynnien , jakich rur użyłem
10:02
tylko załóż kapcie
Рет қаралды 50 М.
Nadzór budowlany na budowie. Budowa stop...
14:22
Działka i ja.
Рет қаралды 103 М.
Izolacja i drenaż z Botamentem - odpowiedzi cz. 2 s04e03
27:27
Budowa Dzień Po Dniu
Рет қаралды 15 М.
Drenaż dla profesjonalistów | TECHNICZNIE odc. 5
18:39
Budowa Dzień Po Dniu
Рет қаралды 124 М.
Jak wykonać kamienną opaskę wokół budynku
32:39
Conieco
Рет қаралды 32 М.
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 5 МЛН