Bardzo interesujacy filmik. Ja stosuje sie do wiekszosci porad od lat. Zawsze staram sie pozbywac nadmiaru rzeczy. Jedyna katergoria do jakiej mam jeszcze sentyment to kartki, pocztowki i wizytowki. Jeden karton nie jest dla mnie problemem a lubie do niego zagladac od czasu do czasu. Zawsze tez staram sie minimalizowac ich liczbe. Pozdrawiam serdecznie.
@1mortalsin6 жыл бұрын
Problem ze skarpetkami jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy kupować takie same skarpetki, wtedy dziurawe i zniszczone się wyrzuca, a tą nie od pary można zostawić, bo pasuje do innych i można ją "wynosić".
@annalenart77756 жыл бұрын
Mortal Sin tak właśnie robi mój mąż,10 par jednakowych skarpet😜
@wadysawkrzyzanowski37995 жыл бұрын
...latem nosimy pończochy :) ...warto zrobić tak samo jeśli się często puszcza oczka :) pozdrawiam
@MlleLolaBelle5 жыл бұрын
Mortal Sin tez tak robię;)
@halinachrapowicka29823 жыл бұрын
Też tak robię.
@dr47533 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za cenne rady. Może zrobilaby pani osobny filmik o plytach CD i DVD?
@JolantaMK5 жыл бұрын
Ja zaczęłam minimalizowanie przedmiotów w mieszkaniu od łazienki (zdecydowanie najłatwiejsze pomieszczenie). Okazało się, że mam 5 butelek szamponu (wszystkie otwarte), 6 opakowań kremu (wszystkie otwarte), 7 tubek pasty do zębów, ok 30 reklamówek różnych kosmetyków (które zbierałam nie wiadomo po co), podwójne lub potrójne opakowania środków czystości itp, itp. Przestraszyłam się! Poukładałam to wszystko grupami i postanowiłam , że nie kupię żadnego kosmetyku dla siebie/dla domu nawet gdyby sprzedawali za 1 grosz (lub dawali za darmo). Dobrych kilka miesięcy trwało zanim udało nam się to zużyć. Teraz staram się mieć kosmetyki wyłącznie na bieżące potrzeby (w 1 egzemplarzu). Na drugi ogień poszła kuchnia (też nie była trudna - łatwo jest się pozbyć przeterminowanego jedzenia, pękniętych pojemników, obitych kubków, nie działających urządzeń, etc) a potem były ubrania/buty/książki/papiery. Te były zdecydowanie trudniejsze, ale widząc efekty w łazience/kuchni było mi łatwiej. Niestety jeszcze sporo pracy przede mną, ale takie porządki uczą dyscypliny -teraz trzy razy się zastanowię zanim coś kupię. Przełożyło się to na finanse (wydajemy o wiele mniej) i na wygodę życia - żyje się zdecydowanie wygodniej. Więc polecam minimalizm wszystkim zapracowanym i zabieganym - aż trudno uwierzyć jak on upraszcza nam życie i jak nagle mamy więcej czasu na to co ważne!
@jolantagrzonowicz13334 жыл бұрын
U mnie doskonale sprawdzają się małe zapasy past do zębów, żeli do kąpieli, płynu do mycia naczyń. Kupuję je w promocji. Bardzo nie lubię płacić za te produkty normalnej ceny. Pozdrawiam serdecznie! 🙂
@zytazdun53416 жыл бұрын
Przyjemnie się Panią słucha:) Bardzo fajny filmik. Obecnie przygotowuję się do zmiany organizacji mojego małego świata i na pewno te rady pozwolą mi zwrócić uwagę na rzeczy o których zapomniałam. Z pewnością będę zaglądać to częściej.Pozdrawiam
@Shiraelle3 жыл бұрын
Od kilku lat nie kupuję ciuchów w sklepach, od czasu do czasu coś dostanę w prezencie albo wygrzebię jakąś fajną rzecz w ciucholandzie albo na wymiance. Mam tych ciuchów tyle, że spokojnie obdzieliłabym jeszcze dwie osoby. Ale skórzanych spodni, które teraz są za małe w pasie, nie oddam nigdy! Może do nich schudnę, niewiele brakuje. :) Przeczytane czasopisma i nadmiarowe kwiaty doniczkowe wystawiam na korytarzu w bloku, z notką, że można sobie zabrać. Szybko znikają. :)
@anna_meyer3 жыл бұрын
Tak, to dobra metoda, wystawianie na korytarz, też tak robię w przypadku kwiatów doniczkowych, które rosną jak szalone i trzeba je rozsadzać :-)
@and14516 жыл бұрын
Świetne. Konkretne, świadome porady z uwagą na środowisko, społeczność... Super, zupełnie trafia w moje spojrzenie na świat. Miło się Ciebie słucha :)
@anna_meyer6 жыл бұрын
Dziękuję :-)
@tolatola26685 жыл бұрын
Chyba jestem genialna 😂😂🤣😂tak właśnie zrobiłam 💪👍od dwóch tygodni jestem na nowym mieszkaniu i nic nie kupuje wszystko wypieprzam 💪
@jolantaszostak51105 жыл бұрын
Z tymi instrukcjami obsługi ja bym uważała. Bo właśnie wtedy, kiedy będą potrzebne, nie będzie prądu, zasięgu, czy innych zdarzeń uniemożliwiających przeczytanie w necie.
@addiopomidory Жыл бұрын
Wiem, że dodaje komentarz po 4 latach, ale chcę przestrzec, że ja w ostatnim czasie parę razy żałowałam, że nie zostawiłam instrukcji. Zwłaszcza przy urządzeniach, które są starsze. Np.prawie zepsuliśmy wózek dziecięcy, który ma 4 lata. NIGDZIE w internecie nie było instrukcji..
@nowomowa6 жыл бұрын
odnośnie skarpetek, to dobrze kupować kilka par identycznych, żeby móc dokompletować lub wymienić tę potarganą lub zgubioną ( np zwianą z suszarki przez wiatr)
@anna_meyer5 жыл бұрын
Tak, to najlepszy sposób, sama zwykle kupuję szare lub czarne w pakietach np. po 5 par :-)
@nowomowa6 жыл бұрын
Ja pozbyłam się Telewizora, wieży na kasety magnetofonowe i CD; można pozbyć się właśnie kaset magnetofonowych i VHS, włóczki, nadmiaru guzików, niepotrzebnych śrubek, gwoździ, bo i tak się z nich nie korzysta; Tata powiedział mi, że nie ma sensu trzymać zdjęć z jakimiś ludźmi, z którymi nie mamy kontaktu i nawet już ich nie pamiętamy, lub byli to ludzie przypadkowi na zdjęciach, można pozbyć się zdjęć jakiś miejsc, na których nas nie ma, bo piękne fotografie z nimi można znaleźć w sieci; W ten sposób dążymy do minimalizmu :) pozdrawiam i dziękuję za nowe inspiracje :)
@jolantagrzonowicz13334 жыл бұрын
Ja również wyrzuciłam kasety magnetofonowe. Plastiki do odpowiedniego pojemnika, a taśmy do śmieci. W tym roku dowiedziałam się, że pasjonaci, są w stanie zapłacić za nie spore pieniądze... Pozdrawiam serdecznie! 🙂
@nowomowa6 жыл бұрын
wszystkie kosmetyki, których nie używam (np. dostałam lub były w zestawie z czymś innym) oddaję - cieszę się , że na bieżąco robię porządek i ktoś z ich otrzymania; tak robię z ubraniami, zabawkami i masą innych rzeczy - jest to prosty sposób pozbywania się nadmiaru
@izabelamichalska61066 жыл бұрын
Mój minimalizm zaczął się właśnie od uporządkowania ubrań. Pamiętam, że gdy zabrałam się za szafę, to na chyba 300 sztuk ubrań odłożyłam kilkanaście sztuk, które lubiłam i które nadawały się do pracy czy ogólnie - do wyjścia.
@Joanna777jo6 жыл бұрын
300 sztuk!? No nieźle! Mnie zgromadzenie tylu ubrań zajęłoby chyba kilkanaście wcieleń :) :)
@jaroslawmadrawski18385 жыл бұрын
Zaczynam od dziś. Najpierw ubrania. Same szmaty mam w szafie. Podomki hi hi. Pozdrawiam Gosia
@aniaapinska96544 жыл бұрын
Moja mama na zasadzie "jeszcze schudnę" zachowała kilka rozmiarów, a teraz wychodzi, że najmniejszy wzięłam dla siebie, a ona teraz chudnie i używa tych rzeczy, które wcześniej odkładała, a oddaje lub sprzedaje te za duże (głównie oddaje rodzinie, bo mało używane, a się podobały).
@Kotija6 жыл бұрын
Żywność polecam oddawać do banków żywności, jadłodajni dla bezdomnych lub punktów "foodsharingu". Zepsutą elektronikę: 1. spróbować naprawić, 2. spróbować sprzedać (zdarzają się chętni na uszkodzone sprzęty), 3. w ostateczności oddać do punktu zbiórki elektrośmieci (również kable!). Długopisy itp. można podarować np. Domom Dziecka lub oddziałom pediatrycznym (tak samo książki).
@anna_meyer6 жыл бұрын
Dziękuję za podpowiedzi.
@lonelysoldier176 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał :) Jeśli o mnie chodzi, to jest postęp, wiele z tych kategorii spełniam ;) Ale instrukcji nie wyrzucam - ja jestem z tych, którzy czytają instrukcje i wracają do nich :) Aż tak dużo nie zajmują - Jedną grubą, wypchaną kopertę (na 5cm wypchaną kopertę A4). Poza tym większość sprzętów po jakimś czasie odprzedaję lub oddaję, więc fajniej zrobić to z instrukcją :) Mam też wiele pudełek - z tego samego powodu. Ale z pudełkami to trzeba ostrożnie - ja mam akurat strych na którym nic prawie nie ma, więc mam miejsce, jeśli ktoś nie ma tego luksusu, to faktycznie pudełkami nie ma sensu sobie mieszkania zastawiać (chyba że mamy aż tak minimalistycznie, że w szafie pustki - wtedy można ;) ). Z terminem ważności to też bym polemizował... przede wszystkim jeśli chodzi o żywność, to były już dyskusje żeby w ogóle usunąć termin ważności, a przydatność do spożycia oceniać na podstawie wizualnej, węchowej, smakowej itp. - popieram i stosuję :) wiele produktów jest zupełnie normalnych po dacie ważności (a czasem się zdarza, że niby w dacie a coś się popsuje). Nie namawiałbym może do stosowania przeterminowanych kosmetyków i leków, ale... ja stosuję (jak do tej pory bez jakichkolwiek problemów, no ale wiadomo - to też należy się sugerować stanem wizualnym, zapachowym itp.), bo tak sobie myślę... w czasach kiedy przedmioty są sztucznie postarzane żeby się psuły po okresie gwarancji, kto zabroni wybić datę ważności wcześniejszą niż faktycznie kończy się przydatność produktu?
@joannakogut51986 жыл бұрын
Z tą pościelą to prawda. Mam też dużo materiałów do szycia jeszcze w poprzednim systemie kupowanych. Potwór skarpetkowy u mnie mieszka w pralce i czasami w kolejnym praniu oddaje skarpetki. :-)
@estee99995 жыл бұрын
Mój problem z pozbywaniem si,e rzeczy polega na tym, że jest wiele takich, które się komuś na pewno przydadzą (a na mnie za małe) ale nie bardzo mam komu dać, w internecie trudno się je sprzedaje, wyrzucić na śmietnik - szkoda bo są w naprawdę dobrym stanie.
@JolantaMK5 жыл бұрын
W mojej okolicy co jakiś czas (co dwa/trzy tygodnie) wieszają kartkę, że w jakiś dzień jakaś organizacja charytatywna będzie zbierała worki z niepotrzebną odzieżą/zabawkami. Miałam sporo rzeczy, których już nie wkładałam (chociaż nie były zniszczone) a nawet takie, które miałam od dawna i których nigdy(!) nie ubrałam plus sporo zabawek po dzieciach - szkoda mi ich było wyrzucić! Wystawiliśmy na te zbiórki już kilkanaście worków. Nie wyobrażasz sobie co to za ulga! Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie nie ma takich zbiórek poszukaj w necie, na pewno możesz gdzieś to odwieźć i komuś podarować Zdumiewające jest to, że czym mniej ma się rzeczy, tym łatwiej się żyje (a ja zawsze dotąd sądziłam, że jest dokładnie odwrotnie!). Powodzenia!
@jolantagrzonowicz13334 жыл бұрын
Jest super grupa na fb.: "Uwaga śmieciarka jedzie". Działa w różnych miejscowościach. Pozdrawiam serdecznie! 🙂
@mariuszjedrzejewski17906 жыл бұрын
Bardzo ładnie. Proszę o poruszenie tematu ;Telewizja a minimalizm .
@MonikaMichalikYT6 жыл бұрын
Do zrobienia: Przyprawy, mam ich całą szafkę, choć korzystam tylko z kilku😶 na ten moment: detoks kupowania, trzeba zużyć to co jest🙂
@anna_meyer5 жыл бұрын
Można też próbować nowych pomysłów na potrawy, by używać tych przypraw, których się do tej pory nie używało :-)
@weronikafraczek73426 жыл бұрын
Wychodzi na to ze spełniam każdy ten podpunkt :3 nigdy nie lubiłam nadmiaru rzeczy a to co mi było niepotrzebne oddawałam :) zapraszam do mnie :)
@nowomowa6 жыл бұрын
można komuś dać, żeby ktoś mógł wykorzystać np. oprawki, jeżeli my kupiliśmy sobie inne - jest to fajny podarunek biorąc pod uwagę to, że oprawki są bardzo drogie
@liviadruzylla5770 Жыл бұрын
No akurat kaszy, ryżów czy makaronów nie ma co wyrzucać, nawet po terminie nie psują się. To zwykła głupota. Zamiast kupować nowe, można ugotować z zapasów i następnym razem nie robić aż tak dużych?
@jadwigasidorczuk80216 жыл бұрын
Potwierdzam nie warto chomikowac bo to sie na nic nie zda ,a robi się coraz ciasniej a mieszkanie czy szafa się," nie rozciagnie"
@anna_meyer6 жыл бұрын
Prawda? Nie warto :-)
@Joanna777jo6 жыл бұрын
Może już kiedyś o tym mówiłaś, bo to banalne - ale wydaje mi się, że, by ośmielić ludzi do bezpiecznego usuwania niepotrzebnych rzeczy, dobrze jest poddać pomysł, żeby te, co do wyrzucenia których mają wątpliwości, złożyli do jakiegoś pudła i znieśli do piwnicy, na przykład, lub postawili na "kwarantannę" na pawlaczu. Taka kwarantanna powinna upewnić ich, że nie brak im tych rzeczy. Dzięki, serdeczne pozdrawiaki:)!
@jolantaszostak51105 жыл бұрын
Zaraz to zrobię
@ewab76805 жыл бұрын
Co mam zrobić z moim partnerem, który znosi do domu jakieś graty i nie pozwala nic wyrzucić? Za każdym razem jest o to awantura. Kiedyś przerabiałam to z moją mamą a teraz mam znów to samo.
@babycakes84345 жыл бұрын
Jest na to metoda. Musisz schowac rzecz z pola widzenia na jakis czas, a jak on o tym juz zapomni to sie tego pozbywasz na zawsze. Potem jak jest pytanie gdzie jest ta rzecz to nie masz pojecia o czym on mowi. Gdzies ta rzecz zginela.....😈😂😁Powodzenia, ja tez niecierpie chomikowania i pozbywam sie czego tylko moge😈
@AnikaH1126 жыл бұрын
Aby uniknąć zagubionych kabli przyczepiam do każdego własnoręcznie zrobioną etykietkę z podpisanej karteczki i bezbarwnej taśmy klejącej.
@jolantaszostak51105 жыл бұрын
Jak z tymi balowymi sukniami? Są za małe. Szkoda!
@nowomowa6 жыл бұрын
oprawki do okularów korekcyjnych są drogie, ktoś może wymienić tylko szkiełka, więc można komuś je przekazać
@AnikaH1126 жыл бұрын
Można też poprosić o wstawienie przyciemnianych szkieł i mieć je na lato.
@ewamass82346 жыл бұрын
Niestety z lekarstwami jest problem. Kiedyś wymieniając zawartość apteczki pierwszej pomocy przeterminowane środki farmaceutyczne chcieliśmy zostawić w aptece. Okazało się, że jest to w naszej miejscowości i w okolicach niemożliwe. Nawet nie uzyskaliśmy odpowiedzi, gdzie są przyjmowane takie przeterminowane środki Szkoda😞
@xherbatkax6 жыл бұрын
Nie wiem z czego to wynika, że nie chcieli przyjąć. Sama ostatnio miałam taki problem, weszłam do pierwszej lepszej apteki i powiedzieli, że ok, że przyjmują i zostawiłam.
@JolantaMK5 жыл бұрын
U mnie pojemniki na przeterminowane leki stoją prawie w każdej aptece. Sprawdź w kilku aptekach, na pewno któraś ma takie pojemniki
@renatarenataniak48155 жыл бұрын
A jeśli ktoś czuje sentyment do wszystkiego - zabawki z dzieciństwa , bilety wstępów , kolekcje różności , itp ? Wyrzucić coś na zawsze - to wielki krok -nie tak łatwo 🙉
@kkatarzyna50555 жыл бұрын
Początek może być trudny,ale jeśli się nie zacznie czegoś z tym robić,to z czasem może być jeszcze trudniej.Metodą małych kroków wprowadzić zmiany
@anna_meyer5 жыл бұрын
Tak, właśnie małymi krokami jest najłatwiej, nawet jeśli jest się przywiązanym do wszystkiego. Od czegoś trzeba zacząć.
@alonememe6 жыл бұрын
"Rzeczy, ubrania, przedmioty etc., których można używać." (Nie, rzeczy, które można używać). Przepraszam za to wytykanie błędów, ale osoba, która pracuje na tekstach, nie powinna popełniać takich kardynalnych błędów, to raz, a dwa - zdajesz się przywiązywać uwagę do formy swojej wypowiedzi :)
@anna_meyer6 жыл бұрын
Dziękuję za zwrócenie uwagi, masz rację, to nieładny błąd. Doceniam intencję, ale sposób, w jaki zwróciłaś mi uwagę, sprawił mi przykrość. Gdybyś zrobiła to w sposób bardziej taktowny, nie musiałabyś przepraszać ;-)
@alonememe6 жыл бұрын
Jak można bardziej taktownie zwrócić uwagę na powtarzające się cyklicznie błędy gramatyczne? ;)
@mruczkaa5 жыл бұрын
@@alonememe można, bez dodatkowych komentarzy i podkreśleń.
@Aghul6665 жыл бұрын
chyba przywiązywać wagę a nie przywiązywać uwagę :)
@jolantagrzonowicz13334 жыл бұрын
Moim zdaniem, aby krytykować innych, samemu trzeba bezbłędnie formułować zdania. Pani druga uwaga, jest moim zdaniem, napisana w bardzo dziwnym, trudno zrozumiałym stylu... Nie lepiej byłoby po prostu napisać: "Zdaje mi się, że przywiązujesz wagę do formy Swojej wypowiedzi". Pozdrawiam serdecznie! 🙂
@alicjatuschick34885 жыл бұрын
28 minut tylko pl a pla konkrety poprosze filmiki itp.