Nareszcie, ktoś się zabrał za polskie nazewnictwo...brawo, wielki szacun..
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@piotrcovianin17 ай бұрын
Wreszcie normalnie opowiedziane i wytłumaczone.
@MrPrawyPolak7 ай бұрын
Super!! Chcemy bardzo dokładnie wyszczególnione elementy broni. Rozbić na atomy i wszystko pokazać i nazwać !!
@Drwall557 ай бұрын
DZIEKI! Polacy nie gęsi swą terminologię mają i to precyzyjną :)
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@arturs79227 ай бұрын
Właśnie przygotowuję się do egzaminu WPA..,...dzięki za materiał i czekam na pistolet i strzelbę. Pozdrawiam
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@DELTAHOTEL.6 ай бұрын
"Suwadło to jest ta część, która się suwa". Szacun za to że się tak katujesz. Polska jenzyk trudna język ;)
@monikamarczewska57777 ай бұрын
Świetny odcinek widzę że się rozpędzamy oby więcej i częściej pozdrawiam
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@robertw96616 ай бұрын
Obowiązkowo kciuk, za 68' Pcim dolny i urlop za strzelanie xD
@zygmuntzarzecki7 ай бұрын
super
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@krzysztofleszczynski12417 ай бұрын
Dzięki 🔥🔥🌹
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@LoginZajety7 ай бұрын
Też lubicie jak Pan Porucznik mówi ałer? 😅🤣 I ma rację. A bulpup to jedyna słuszna konfiguracja 😊👌. Wg mnie. Pozdrawiam i chętnie obejrzę kolejny odcinek mojego ulubionego serialu 😊. Do następnego!
@UnderTheBanner7 ай бұрын
hałer? bewup, dekiel, bambuła :D
@OmnisArma7 ай бұрын
@KacperMichielus 👍
@maciejbartosik93756 ай бұрын
w ar wg nomenklatury technicznej powinno być cięgło suwadła wraz z rękojeścią (nie mylić z cięgnem - bo to zupełnie inny element)
@OmnisArma6 ай бұрын
Brzmi sensownie. 👍
@ukaszs51627 ай бұрын
Do 7:30 nie pomyliłem żadnej nazwy 😁, zobaczymy co bedzie przy AR...
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@ggm_ext7 ай бұрын
Świetny film! Co ten AUG ma zamontowane na optyce?
@OmnisArma7 ай бұрын
👍 Szynę
@grzegorzmagdziarz7 ай бұрын
Panie Stanisz, "teoretycznie, to Pan jesteś kryty, ale w praktyce nie masz Pan racji": lufa to jest kuty na zimno gwintowany (bruzdowany) słup powietrza oblany metalem. Pozdro! ;)
@SignarPL7 ай бұрын
Zastanawiałem się jak szybko pojawi się ta definicją ;)
@grzegorzmagdziarz7 ай бұрын
@@SignarPL tyosioncpińcet mam takich dyfinicyj. U nas na wojsku pałkownik rodowity polak ilustrując własne "słowa" mawiał "studenty pasljedzą na foliogramie" :) Skąd wyjeżdża czołg? Do czego służy chlebak? Co żołnierz ma w spodniach? Co to jest kałuża? Co to jest wzgórze? Co to jest atak? Ile żołnierz ma par butów i z czego? Co żołnierz ma pod łóżkiem? Z czego składa się Ogólno-wojskowy Pies Wartowniczy? Z czego składa się dzida bojowa? Dlaczego sprężyna powrotna w AKM nazywa się spiralna? Czy z dzrewa genealogicznego można zrobić kolbę? Czy z moździerza można strzelać zza węgła? etc.
@mabciapayne167 ай бұрын
i co to za definicja jak lufa wylatuje z broni przy każdym strzale
@grzegorzmagdziarz7 ай бұрын
@@mabciapayne16 to jest właśnie mistyka balistyki wewnętrzej.
@mabciapayne167 ай бұрын
@@grzegorzmagdziarz a jakby powiedzieć "czym jest lufa, każdy widzi", to ciekawe kiedy by się ta definicja wykrzaczyła.
@Krzysztof-Bodke3 ай бұрын
6:35 Kolego, a czy ta "sprężyna powrotna" to nie urządzenie powrotne? 🤔 Oprócz sprężyny jest tam też żerdź sprężyny powrotnej.
@nokichimemozi89995 ай бұрын
Dziękuję za ponazywanie po polsku wnętrzności AUGa. Czy mogę spytać, co jest nałożone na tubus celownika optycznego?
@OmnisArma5 ай бұрын
Szyna.
@nokichimemozi89995 ай бұрын
@@OmnisArma Czy ona nie koliduje z zapasowymi mechanicznymi przyrządami ?
@OmnisArma5 ай бұрын
Koliduje.
@MichSC7 ай бұрын
Taktyczna . dla zasiegu 1
@devhermit7 ай бұрын
12:30 - to jest zwyczajnie osłona języka spustowego Kabłąk to szczególny rodzaj osłony języka spustowego, a charakteryzuje się tym, że jest wygięty w łuk. Poniższego nie traktuj poważnie bo zmarszczek dostaniesz nie tam gdzie byś chciał 😅 Magazynek nie wchodzi do komory spustowej, a do dolnego korpusu, którego tylna część pełni funkcję komory mechanizmu spustowego. Przednią część można by nazwać gniazdem magazynka. Element popychający nabój do wnętrza komory nabojowej to też nie jest zamek, a raczej popychacz, którego funkcję czasami pełni zamek. Biorąc trochę przykład z armat czołgowych i automatów/mechanizmów ładujących, tam zdaje się jest element odpowiedzialny za popchnięcie naboju do komory nabojowej, a zamek często jest jedynie zamkiem choć również często zalicza się do niego inne elementy np. te odpowiedzialne za wyciągnięcie i odrzucenie łuski
@OmnisArma7 ай бұрын
Nie popychacz ino dosyłacz. W broni strzeleckiej zamek pełni funkcję dosyłacza. A dolny korpus, to chyba dupa.
@devhermit7 ай бұрын
@OmnisArma Zapomniałem dopisać "nie znam się", tzn. właściwie komentarz mi się skasował, ale koniec końców opłaciło się napisać bzdury bo dzięki temu czegoś mogłem się nauczyć. "dupa" brzmi pro 👍 Ostatecznie zasadniczą częścią broni jest... pocisk, podczas gdy pozostałe elementy mają za zadanie jedynie pomóc w szybszym, częstszym, celniejszym i silniejszym umieszczaniu broni w celu. Może trochę od dupy strony... ale pewnie cel nie dostrzeże różnicy.
@21adventure7 ай бұрын
za moich czasów w wojsku jak tego nie wiedziałeś to z karabinem mogłeś tylko pobiegać i poczyścić
@stefan.r90897 ай бұрын
Czy część zwana obsadą lufy w AKMach również jest uznawana za komorę zamkową? W końcu również stanowi przestrzeń w której się znajduje i porusza zamek. W większości AKMów to bezpośrednio na niej wybite są numery.
@OmnisArma7 ай бұрын
Wyjmij zamek z suwadła i zarygluj. 1/3 będzie w obsadzie? Jakie wewnątrz? Taką część można traktować i klasyfikować jako osobną ale zdarza się dołączanie jej do komory zamkowej lub do lufy. Najczęściej podział bierze się ze sposobu połączenia z innymi elementami. Jeśli z lufą jest "zabite na nieśmiertelny wcisk", to może zostać częścią lufy. Tak jak w strzelbach typu pompka. Dla fabryki - osobna część zawsze, bo muszą ją na innej linii ukręcić i dopiero połączyć. Nie ma tu łatwej odpowiedzi.
@scaany93747 ай бұрын
Opowiesz proszę o tych cechach rzemieślniczych?
@OmnisArma7 ай бұрын
Ślusarze wnosili pozwy przeciw rusznikarzom, którzy produkowali "zamki". Zamki były w zakresie kompetencji ślusarzy. Przynajmniej nomenklaturowo. A chodziło o mechanizmy do broni czarnoprochowej, która w zasadzie nawet nie pełniła roli zamka ale miała taką nazwę.
@grzegorzfiedorowicz99547 ай бұрын
No to pojechałeś, dźwignia to dźwignia a nie to co przeładowuje. Właśnie od pół godziny zastanawiam się jak można to nazwać inaczej. Jesteś złym człowiekiem, teraz będę miał to samo co z piosenką, która rano wpadnie w ucho.🤪😡😂😂
@jestes718307 ай бұрын
Jaka jest różnica między kompensatorem a hamulcem wylotowym
@OmnisArma7 ай бұрын
Hamulec hamuje odrzut (czyli działa głownie poziomo), kompensator kompensuje podrzut (czyli działa głównie pionowo).
@Blejk_Karington7 ай бұрын
Trochę zamotane z tym ar i aug, przecież jeden i drugi ma komorę spustowa połączoną z kolbą, może w niektórych w hk można tak nazywać bo po wyjęciu komory spustowej kolba nadal pozostaje policzona z resztą
@cezarycezary8637 ай бұрын
@@OmnisArma👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼 0:05
@michalpotok7 ай бұрын
Kompensator kompensuje, a hamulec hamuje ;)
@Fragoutmag7 ай бұрын
Lufa to gwintowany słup powietrza oblany metalem.
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@Manwhothink77 ай бұрын
Widzę, że w zbliżonym budżecie mogę dostać nowego Jacka z WBP, oraz używanego malezyjskiego Auga A1. Co by Pan wybrał jako 1-wszą broń z tej dwojki?
@MichSC7 ай бұрын
Odpowiedź będzie oczywista 😁
@Manwhothink77 ай бұрын
@@MichSC nie obrażę się jak "zaspoilujesz" :) Co prawda da się wyczuć sympatię prowadzącego do Auga, ale jednak używany sprzęt, robiony poza fabryka steyra i kto wie co tam w wojsku malezyjskim przeszedł
@MichSC7 ай бұрын
@@Manwhothink7 ja wybrałem WBP... bo polski , bo serwis dobry , bo dostępność części , bo prosty jak budowa cepa, a za cenę tego AUG którego chciałbym mieć takich Jacków można kupić cztery sztuki. AUG bez wątpienia super karabinek, ale wolałem wydać ułamek kwoty na Jacka niż AUG którego chciałbym mieć (nie Malesia) a zaoszczędzoną kasę wpompować w amunicję.
@meganstanisz7 ай бұрын
@@Manwhothink7 Sympatia do AUGa 🤭 dlatego jedziemy po kolejnego.
@maciejp.25297 ай бұрын
Uwaga, będę się czepiał 😉! Czyli wg. przywołanej definicji, strzelba gładkolufowa nie ma lufy, bo ta nie nadaje prędkości obrotowej pocisku. Świetny materiał, też jestem zwolennikiem stosowania polskiego nazewnictwa o ile takowe istnieje.
@kubuspuchatek79747 ай бұрын
ale nadaje prędkość postępową, zanim się zaczniesz czepiać, posłuchaj ze zrozumieniem.
@maciejp.25297 ай бұрын
@@kubuspuchatek7974 jest mowa o "prędkości postępowej _I_ obrotowej". Tam jest koniunkcja, nie alternatywa. Nie wiem skąd u Pana ta agresja, skoro moja wypowiedź miała wydźwięk humorystyczny.
@kubuspuchatek79747 ай бұрын
@@maciejp.2529Ok, to powiedzmy że nie lubię tego typu humoru, zawsze wydaje mi się że jest to niepotrzebne "czepialstwo" w stosunku do świetnego materiału, niby humorystycznie ale wbijamy komuś szpilę bo powiedział "prędkość postępową i obrotową" zamiast powiedzieć "prędkość postępową i obrotową lub tylko prędkość postępową".
@maciejp.25297 ай бұрын
@@kubuspuchatek7974 celem tego czepialstwa, jest chęć zwrócenia uwagi Autora (tj. Pana Mateusza Stanisza) na kwestię, być może nieprecyzyjnej definicji lub definicji ograniczonej do konkretnych rodzajów broni. Mam nadzieję że, Autor filmu inaczej odebrał moją "złośliwość i czepialstwo". Sądzę również, że tak wyśmienity (według mojej opinii) edukator (to chyba najlepsze określenie jakie przyszło mi do głowy) strzelectwa, może wykorzystać zwróconą przeze mnie uwagę w innych swoich materiałach - co może okazać się przydatne. Swoją drogą, nie krytykuję tutaj nikogo, a jedynie zwracam uwagę na pewną drobną (dla wielu nieistotną) nieścisłość.
@OmnisArma7 ай бұрын
@maciejp.2529 Ja to widzę tak: jak czytasz książkę, to zaczynasz od tytułu. Potem tytuł rozdziału, żeby wiedzieć, o czym będzie i tak dalej od ogółu do szczegółu. Jeśli zaczniesz stosować to do filmów, to też nie jest błąd. Można np. dowiedzieć się wtedy, że powyższy odcinek dotyczył karabinków. A jeśli chcesz prowadzić dyskusje rodem z forum albo fejsbukowej grupy, to zawsze można dorobić filozofię, że definicja dotyczy w równym stopniu luf gładkich - po prostu tam prędkość obrotowa ma wynosić zero i jest to gwarantowane budową lufy.
@UnderTheBanner7 ай бұрын
dynks, hebel, pierd...lnik :D
@alfis29647 ай бұрын
Fajny film, tylko ten „kałasznik” jakoś powoduje ból uszu.
Próbując tłumaczyć z języków i tak kręcimy się wokół rączka/rękojeść, może uchwyt. W ałerze cięgno byłoby może małym skandalem ale w szerszym kontekście nie przejdzie.
@reggin3657 ай бұрын
@@OmnisArma No bo skoro nie dźwignią bo nie dźwiga a żeby przeladowac broń ciągniemy element który oddziaływuje na suwadło to właśnie do głowy wpadło mi to. Będę forsował, może przebije się do mainstreamu ;). Pozdrawiam
@pangroszek34987 ай бұрын
Lufa to "walec powietrza oblany stalą"
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@rghost16477 ай бұрын
No i pięknie 😊
@OmnisArma7 ай бұрын
👍
@hoogoeinhard70187 ай бұрын
Skład ałera to jedna część upera i jedna lołera :p w moim ałeże nie ma dosylacza ale za to jest długi tlok z kałacha. A ałg to brzydka niemiłosierny 😜nie to co scar. A tak na poważnie to nie wiem czy bardzie istotne jest to czy coś potrafię nazwać czy to że potrafię to rozłożyć, wyczyścić i złożyć 🤨
@OmnisArma7 ай бұрын
Jak składasz, to ważniejsze jest składanie. Jak strzelasz, strzelanie. Jak zaczniesz opowiadać/nazywać, to i na nazwy przyjdzie pora.
@andrzejp7 ай бұрын
Jakże bardzo czekałem na polskie nazwanie Łałera. Polskie nazwy odbrązawiają tą konstrukcję. Miłośnicy nie będą zadowoleni, ale ja nie jestem.