W jakich przypadkach mamy do czynienia z błędem rzeczowym, a w jakich z błędem kardynalnym i jakie są skutki ich popełnienia? (Q&A)
@dusia36963 жыл бұрын
Czy pisząc rozprawkę o temacie np.,,Praca-pasja,czy obowiązek?" mogę obrać stanowisko, że jest to po części pasja ,a po części obowiązek? I jak coś takiego argumentować ? Czy argumenty muszą mimo wszystko doprowadzić do obrania jednej ze stron ,czy mogę zakończyć wypracowanie tezą , że praca jest i pasją i obowiązkiem?
@Maturanamaksa3 жыл бұрын
@Dusia , można wybrać obie opcje. Wtedy i jedną, i drugą wersję należy poprzeć odpowiednią argumentacją odwołaną do konkretnych (różnych) dzieł. Twoja teza może zakładać istnienie wielu wersji/odpowiedzi. Potwierdzasz to przykładami literackimi (kulturowymi) i w zakończeniu jeszcze raz podkreślasz tę różnorodność możliwości.
@karolina99943 жыл бұрын
Na początku chcę zaznaczyć, że bardzo podoba mi się Pana kanał i na pewno jest pomocny w związku z powtórkami do matury. Mam jednak pytanie - czy jeśli w 2 temacie będzie tekst, który znam w całości (tak jak to było w przypadku "Ludzi bezdomnych" na maturze próbnej w marcu), to jeśli w 1 akapicie odniosę się do fragmentu, w kolejnym odwołam się do całości to zostanie mi jeszcze jeden argument, czyli odwołanie do innego tekstu kultury czy te dwa akapity liczą się jako jeden argument, bo z tej samej lektury i muszę i tak znaleźć 2 dodatkowe przykłady? Pozdrawiam.
@Maturanamaksa3 жыл бұрын
@Karolina, pytanie bardzo interesujące. Na pewno takie zrealizowanie tematu wymagałoby konsultacji w komisji egzaminacyjnej. Nie byłoby ostatecznie wykonane zgodnie z wytycznymi tematu (analiza dołączonego fragmentu + inne teksty kultury), ale możliwe że w wyczerpujący sposób opisywałoby poruszane w temacie zagadnienie. Na pewno bezpieczna opcją w takim temacie jest mimo wszystko odwołanie się do trzech różnych tekstów (analiza dołączonego fragmentu + minimum dwa inne teksty kultury). Zawsze można też wykorzystać to, że masz prawo odwołac się do tekstów kultury - nie ma podanej ilości - a zatem przeanalizować fragment, odwołać się do całości tego tekstu i dodać jeszcze dwa inne teksty. Jest wtedy szansa na zgarnięcie wysokiej punktacji za uzasadnienie stanowiska (18 pkt.).
@karolina99943 жыл бұрын
@@Maturanamaksa Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. W przypadku lektury z gwiazdką wystarczy fragment, całość i jakiś dodatkowy przykład, tak? chociaż domyslam się, że jeszcze jakiś jeden dla pewności pełnego rozwinięcia byłby wskazany.
@Maturanamaksa3 жыл бұрын
@@karolina9994 oczywiście, im bardziej jesteś w stanie zgłębić temat, tym większa szansa na wysoka punktację. Wytyczne podane w temacie rozprawki należy traktować jako "konieczne minimum, aby uzyskać maksimum" ;-) Dodatkowe treści (odpowiednio zaprezentowane lektury) mogą jedynie upewnić egzaminatora, że warto przydzielić Ci wysoką punktację. Powodzenia!
@karolina99943 жыл бұрын
@@Maturanamaksa Dam z siebie wszystko na maturze. Dziękuję 😊 Bardzo doceniam pomoc, jaką daje ten kanał.
@marielinho13 жыл бұрын
Czy na poprawce zmieniają się zasady majowe, czy cały rok program taki sam obowiązuje wymagań.