Materiał cudo,oglądam z zapartym tchem jak kiedyś program tv "Sonda"
@krzysztofkesul87465 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się Ciebie słucha. Mówisz zrozumiale, wyraźnie no i przede wszystkim z pasją jaką posiadasz do ZX Spectrum. Obejrzałem obydwa odcinki jednym ciągiem i mam nadzieję, że będziesz częstym gościem RetroGralni. Pozdrawiam serdecznie.
@LeszczAmiga3 жыл бұрын
Dzięki za fajne wspomnienia. Pamiętam te "szumy" puszczane w radio.
@skajuoker--x4 жыл бұрын
Will prosimy o więcej :)
@otilainen5 жыл бұрын
Fantastyczny odcinek! Dziękuję!!! :)
@xFurion1980x5 жыл бұрын
Podziwiam ludzi z pasją, gratuluje,rzeczowo i solidnie ,pozdrawiam.
@jodlasty5 жыл бұрын
Pierwszy komputer jaki zobaczyłem na oczy to TIMEX i gra Bruce Lee. Miałem wtedy 5-6 lat. Początek lat 80. Od tego momentu uwielbiam komputery i gry ;)
@smart__go9 ай бұрын
ZX Spectrum był na tyle prosta konstrukcja iz udalo mi sie to zbudowac w latach '90 na zwyklych CEMI TTL. Generowanie obrazu było realizowane na licznikach. Orginalna ULA zatrzymywala procesor HALT kiedy czytala 16384,u mnie Z80 nie byl wstrzymywany dlatego gry dzialaly szybciej i teraz niestety DEMO SCENA uzywajac tyimingow nie dzialaja. Plytka uniwersalna ok 50 ukladow CEMI, duzy zasilacz +5V dzis dodalem modul ETH (stos lwIP) umozliwia to stream obrazu video wykorzystujac instrukcje LDIR procesora Z-80. Z-80 system przerwan (wekotr), rejestry indexowe IX IY zapozyczone zostaly z INTELa - grupa ludzi ktora opuscila z INTELa w niemczech zalozyla firme ZILOG.
@krzysztofwaleska5 жыл бұрын
Obliczenia inzynieryjne w tamtym czasie to byl dosc sensowny sposob wykorzystania 8-bitowych komputerkow. Bylo wiele takich programow. Uzywalem wtedy na malym atari "program do obliczania trafnsformatorow sieciowych" napisanym w BASICu. Cale 11 minut wczytywania. Tak wygodnego programu do dzis nie znalazlem na peceta. Transformatory ktore wtedy nawinalem dzieki malemu atari dzialaja do dzis. Pila wlosowa, wzmacniacz subwoofera, wzmacniacz lampowy gitarowy w trzech egzemplarzach, zasilacz regulowany i autotrafo dzialaja do dzisiaj z transformatorami z tamtych czasow. Wie ktos jak taka stara tasme magnetofonowa przerobic na jakikolwiek plik wczytywalny szybciutko przez emulator?
@adam1984pl5 жыл бұрын
napisz na forum speccy.pl
@theundertaker82735 жыл бұрын
mówi się trzydziesta siódma rocznica, film super
@GozdawaRyby5 жыл бұрын
1994 roku we Wrocławiu jako jeden z nielicznych sklepów komputerowych sprzedawałem legalne gry, które kupowałem między innymi od firmy CD Projekt. Piękne czasy. Walka cenowa nie służyła rozwojowi. A jeszcze był w sklepie komputer, na którym puszczałem gry nowe i przychodziło pełno młodziezy by zagrać. Wówczas przebojem był MacDog. :) Pozdrawiam tych co to pamiętają.
@psychotechniczne4 жыл бұрын
Po nagraniu z radiokomputer musiałem sprawdzić programy. Rano do szkoły. Nauczyciele widzieli ze przysypiał na lekcjach ale nie wiedzieli z jakiego powodu
@CARGO60004 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. ZX SPECTRUM, to świetny komputer. Miałem okazję uczyć się przedmiotu fizyka w szkole podstawowej na ZX Spectrum. Symulacje, obliczenia wzorów, wykresy, tabele itd szkoda, że nie ocalały te programy. Mój nauczyciel fizyki niestety nie żyje.
@RetroGraty5 жыл бұрын
Fajny materiał. Super się słucha. Ja nigdy nie miałem ZX spectrum. Wiem że dyrektor miał w szkole ale nikt nie mógł go dotknąć. Tylko ci co mieli paski na świadectwie hahah. Było tam parę gier. Ale zawsze pokój był zawalony, trudno było widzieć coś. Więc nawet nie próbowałem. Pozdrawiam
@mishmash75375 жыл бұрын
ZX Spectrum nigdy nie posiadałem, ale grałem sporo w Manic Minera i bardzo miło wspominam tę grę :)
@andrzejwalczewski89272 жыл бұрын
Feuda nagrałem z radia waśnie po tym komunikacie z radia i kasetę z nim mam do dziś. A gierka Odwracanka była dobra ,bo przy wczytywaniu 600 bodów można było grać około 25 minut (program miał chyba 54kB:)))) .Feud to prawdopodobnie największa gra na Atari 65kB. Mam interfejs do magnetofonu z firmy SZOK ze Świebodzina i rachunek z 1988 roku. Pozwalał na wczytywanie z prędkością tzw turbo 2600 bd długie bloki.
@RetroGulasz5 жыл бұрын
Doskonały materiał!!! Whow!
@mirosawmlikowski3194 жыл бұрын
Świetny materiał. Pozdrawiam
@detalite5 жыл бұрын
W związku z kampanią ZX Specrum Next pojawi się nowa gra z serii Dizzy, ale nie wiem czy będzie wersja na ZX Specrum 48/128. Kilka lat temu powstała wersja Spectruma gdzie ULA jest zastąpiona kilkunastoma układami logicznymi. Nazywa się Harlequin.
@adam_em28205 жыл бұрын
Odnośnie wieży emulacji, Wine to nie emulator :). Teoretycznie - Virtualbox na Windows, w którym emulujemy Linuksa za pomocą Virtualbox,, na którym ponownie stawiamy Windows za pomocą VB i stawiamy linuksa na którym.... nieskończona pętla, ale w sumie nigdy nie próbowałem, nie wiem czy ograniczają nas w tym momencie tylko zasoby hosta?
@Mariusz_Wlodarczyk5 жыл бұрын
W łańcuch emulacji zdecydowanie brakuje AmigaOS na którym rewelacyjnie emulowany jest MacOS Classic (nie X). Czyli może być np. coś takiego: macOS z VirtualBox -> Windows -> AmigaOS -> MacOS Classic -> Commodore 64 -> ZX Spectrum Basic.
@testy54445 жыл бұрын
Super filmik.Dziękuję.Polecam emulator Spectaculator 8.0
@testy54445 жыл бұрын
działa pod windows 7
@gdrzym5 жыл бұрын
5;50 "Władza podchodziła do komputerów jak" PIES DO JEŻA :)
@0.v.05 жыл бұрын
Super materiał!!
@XysiekParzych5 жыл бұрын
Fajny materiał, pozdrawiam ciepło :)
@snakeplissken63445 жыл бұрын
Super materiał.
@Owaki5 жыл бұрын
Ehhh... miło wspominam długie godziny spędzone przy Dizzy, Exolon czy polskim Mózgprocesor. Czekam na dalsze odcinki poświęcone C64 i Amidze. 😀
@adampiwinski33765 жыл бұрын
Kurde,, podobalo mi sie.W 1986 dostalismy do szkoly do technikum dwa zx81 16kb,,,,kurde ale byl raj.Kolega z klasy mial comodora z drukarka,,,,no to juz przechodzilo normalne myslenie:)
@porywacz_zwlok5 жыл бұрын
fajny materiał :)
@krzysztofzaecki18475 жыл бұрын
Heh. Ja nadal mam to czasopismo Bajtek. :) Nagrywałem te emisje dla ATARI 65XE :) Na Windows emulator Atari ST na którym jest emulator Atari 65XE z emulatorem ZX Spectrum
@djaccount5458Ай бұрын
Apple -> Linux -> Windows -> Amiga -> Mac -> c64 -> Spectrum
@zolwikwkurwik5 жыл бұрын
koło 24 minuty czarny obraz, chyba gameplay nie zadziałał
@RetroGralnia5 жыл бұрын
Kurde, Prince of Persia się nie wrenderował. Wycinamy ten czarny kawałek, także jak go YT przetworzy, to za godzinkę go nie będzie. /borg
@piotrligeza2465 жыл бұрын
Niesamowite ile kiedyś można było wyciągnąć z 48kb.
@AmigaOS5 жыл бұрын
Ja emulowałem na Amidze Maca 68k z ststemem 7.5.3 , a na nim Windows 3.11. Obecnie można pod np. windows 1o, odpalić wirtualny windows xp, pod nim WinUAE Amigą, pod tym Frodo Commodore i jeszcze specy
@szymonpluta39385 жыл бұрын
Ja tam chętnie bym obejrzał poradnik dla BASIC'a ZX Spectrum gdyż na polskim YT brak jest takiego materiału.
@szymonpluta39385 жыл бұрын
@Krzysztof Bardzinski chodzi mi o video gdyż nie ma problemu żeby znaleźć literaturę na ten temat. Video jednak brak
@jacekpuszko87645 жыл бұрын
nie widać fragmentu z PRINCE OF PERSIA.
@RetroGralnia5 жыл бұрын
Już mi to kilko osób pisało. Się coś źle wrenderowało. Już wycięty jest ten kawałek, ale YT jeszcze to przetwarza. Miło nam, że już kolejna osoba z kolei o tym pisze - to znaczy, że obejrzała już 23 minuty filmu :D Jeden znajomy YT popsuł coś w filmie i nikt komenta nie napisał, był po tym smutny :P /borg
@krzysztofszczygo57605 жыл бұрын
Zrobili to Ruskie w latach 80. Czerń jest bardzo głeboka a i dźwięk nienajgorszy. Zapomnieli poinformować którym klawiszem włącza się światło.
No mi udało się z emulować ZX Spectrum odpalając emulator PSP. (PPSSPP.) na PC. no i z pozycji PPSSPP uruchomiłem FusePSP, swoją drogą bardzo fajnie i bezproblemowo się gra bez żadnego bawienia się w ustawiania emulatorka.
@robertstaszko68444 жыл бұрын
Można jeszcze odpalić emulator Androida np. Bluestacks,potem na nim emulator PPSSPP i na końcu FusePSP :)
@ukasz77325 жыл бұрын
A zna ktoś podróbki ZX Spectrum?? Kiedyś miałem podróbkę napewno z bloku wschodniego nazywał ACTPA poszukuję informacji na jego temat, wiem że był dostarczony w skrzynce drewnianej, czerwona obudowa... A co do Bajtka mam wszystkie numery. Elwro 800 Junior posiadam taki.... Pozdrawiam
@Artur-vh3nk5 жыл бұрын
Miałem jakiś bałtyjski klon o nazwie SANTAKA. Klawiatura szybko padła, to była druga połowa lat 90-tych.
@bartodziejoracz5 жыл бұрын
Widziałem Atari 65XE z arabskimi klawiszami więc pewnie i system był. Fajny materiał, pozdr.
@andrzejrubacha9521 Жыл бұрын
na ebayu ostatnio widziałem
@turekretromaniak5 жыл бұрын
A o tym Warajevo nie wiedziałem, chyba dlatego że dla mnie wtedy liczyła się tylko amiga i c64.
@aztekiumbot51893 жыл бұрын
Mojego rosyjskiego klona zx-spectrum nie ma na tych zdjęciach. Lubił się sam zresetować bez powodu....
@AmigaOS5 жыл бұрын
Grę Fouid na Atari nagrywałem.... ciekawostka na Atari te programy z radia były nadawane z dużo szybszym transferem niż zwykłe kasety (długie bloki turbo 2600 bodów)
@ivuldivul5 жыл бұрын
Pytanie: Dizzy jest najbardziej podobny do którego z braci Oliver? :D
@darekf61594 жыл бұрын
Spectrum, Atari, gry wczytywane z tasmy, rok 1986-1993 moje dziecińtwo. Potem po 1995 pecety
@hagridman825 жыл бұрын
Spoko, spoko, ale czemu fragment audycji radiowej jest na małe Atari?
@RetroGralnia5 жыл бұрын
Akurat taki się zachował (•‿•)
@rajkonkret Жыл бұрын
Bajtek jeden jest:) Obajtek:)
@spawnotello5 жыл бұрын
W latach 1990 byly juz renderibgi zdjec na Timexa i konwersje gier z amigi na spektrum takie jak ghostbusters
@turekretromaniak5 жыл бұрын
Można iść dalej na pc emu amigi na amidze emu maka na maku emu c64 a na c64 emu spectrum
@jakub.kosiec5 жыл бұрын
Jest wersja arabska Atari 65XE: www.atari800xl.eu/hardware/computers/star-arabic-atari-65xe.html
@jarekfranczyk8804 жыл бұрын
19:50 ...ja wiem, czy toporne? Ten akurat wygląda porządniej niż gumiak....
@blackIwaterIpark5 жыл бұрын
Moją przygodę z komputerami zacząłem właśnie od Timex'a 2048. :-) Pamiętam debiut: gra ''Trap Door'' (na telewizorze Neptun). Który to mógł być rok? Bo ja wiem? Chyba coś koło 1989...
@gekkomatic4 жыл бұрын
Czaszką rzucałeś?...
@michalk52624 жыл бұрын
Mój wujek grał na Atari w Robbo przez ponad tydzień bez wylaczania komputera, wiec nie bylo chyba tak zle z zasilaniem ;)
@PolskieKomputery5 жыл бұрын
Pragnę zauważyć, że w Elwro 800 Junior ULA został przez poznańskich "hackerów" rozpracowany nieco wcześniej niż przez rosyjskich hackerów :) uzyskując 100% zgodności.
@przemekkobel48745 жыл бұрын
Nie żebym się napinał, ale jednego dnia jako praktykant przepchnąłem przez falę parę płyt do Juniora...
@PCMrTrickster5 жыл бұрын
co to znaczy przepchnąć przez falę?
@przemekkobel48745 жыл бұрын
@@PCMrTrickster Fala to takie urządzenie do hurtowego lutowania płytek. W centralnym miejscu jest taki jakby wodospad, ale zamiast wody leci roztopiona cyna (eee... to znaczy spoiwo lutownicze, bo jeszcze był tam ołów i chemia). Płyty do zlutowania są powoli przenoszone transporterem (prowadnice, łańcuchy) tak, żeby były lekko zanurzane w miejscu, gdzie spoiwo przepływa przez krawędź "wodospadu" i leci na dół. Wszystkie płytki są w ramkach, które pasują do transportera i jednocześnie uniemożliwiają zalanie spoiwem strony elementów. Aha, na górze jeszcze wyciąg powietrza, bo wdychanie oparów ołowiu to tak średnio zdrowe jest (pan, który pracował tam na etacie zamiast białek miał właściwie żółtka oczu). "Pchanie przez falę" - tak sobie po prostu nazwałem układanie płyt głównych na transporterze i potem zabieranie ich po drugiej stronie. O ile dobrze pamiętam, ramki trzeba było dociskać od góry, żeby nie zaczęły pływać po powierzchni spoiwa (stąd to skojarzenie z pchaniem). Wcześniej trzeba było wszystko mocować w ramkach, zaklejać co większe dziury, itp. A załoga w okolicznych salach wkładała wszystkie elementy w otworki. Z dzisiejszego punktu widzenia pełna manufaktura...
@PCMrTrickster5 жыл бұрын
@@przemekkobel4874 dzięki za info i jednocześnie zazdroszczę przygody w Elwro (bo jak rozumiem, to tam właśnie była ta praktyka)
@przemekkobel48745 жыл бұрын
@@PCMrTrickster Nie żebym się napinał, ale tam mieliśmy wszystkie praktyki (elwrowskie technikum...). Inna ciekawostka to raz zdarzyło mi się montować kartę z pamięciami mikrorozkazów do R-34 ( pl.wikipedia.org/wiki/R-34 ). Co ciekawe, szkoła wciąż istnieje ezn.edu.pl/, ale już bez takich atrakcji...
@PCMrTrickster5 жыл бұрын
@@przemekkobel4874 na PWr mieliśmy Riada i kolega wymyślił takie powiedzenie - "daleko zajadzie, kto liczy na Riadzie" :)
@tolonowicki9516 Жыл бұрын
Pies do jeża 😀
@rajkonkret Жыл бұрын
e to ja mialem c64 a, ze miał ubogi basci do grafiki to graficzne rzeczy robiłem emulujac spectruma na c64;)
@Solder-Flowz5 жыл бұрын
Gdyby tak wyciac te czarna dziure od 23:37 to zmiescilibyscie sie w 37 minutach :P
@RetroGralnia5 жыл бұрын
Kurde, Prince of Persia się nie wrenderował. Wycinamy ten czarny kawałek, także jak go YT przetworzy, to za godzinkę go nie będzie :)
@Solder-Flowz5 жыл бұрын
@@RetroGralnia A to zostanie wtedy jako ten sam film, z tymi samymi ocenami i komentarzami? Myslalem ze tak sie nie da.. EDIT: No faktycznie, dało się :)
@RetroGralnia5 жыл бұрын
@@Solder-Flowz Usuwać się o dziwo da :) Szkoda, ze nie dodawać :)
@grzegorzp.24454 жыл бұрын
A kto pamięta Nodes of Yesod?
@arturklu65503 жыл бұрын
na pewno jest obajtek
@andrzej211115 жыл бұрын
Bajtek musiał mieć sukces ponieważ nie było konkurencji. Papier był rozdzielany przez partyjnych funkcjonariuszy.
@rafazawistowski69415 жыл бұрын
Ooooo to już wtedy był spuchnięty.
@spawnotello5 жыл бұрын
Bomb jack byl super i sabre wulf oraz avalon
@adam1984pl5 жыл бұрын
Tacy goście to są ciekawi,nie to co ta baba co była ostatnio i pierdoliła głupoty.
@arekl.21775 жыл бұрын
Bajtek był zajebisty. Zwłaszcza dla przedszkolaków i wlepywanie Basica:-) For li = 1 to 1000; Next li. Goto 10....
@SnwBlackSnwBlack5 жыл бұрын
10 print "Troszku spaliłeś.." 20 goto 10
@djaccount54584 ай бұрын
Logo to był totalny syf, chyba był dedykowany do małp człekokształtnych.
@Mariusz_Wlodarczyk5 жыл бұрын
Ja bym się nie śmiał z klawiatur rosyjskich klonów ZX Spectrum. Z tego co widzę większość tych klonów miało lepsze klawiatury niż oryginał ZX Spectrum. Pamiętam, że ta gumowa klawiatura była koszmarna nawet w latach 80. 🤨
@beholder20125 жыл бұрын
2:50 "Czy można nadać dziecku imię Bajtek" - w czasach szczytu popularności takich Spectrumów mawialiśmy, zetknąwszy się z taką "inteligencją", po prostu: "jak ktoś głupi, to aż miło". Nawet, jeśli można(?) dziecku nadać imię "Bajtek" - to warto pamiętać, że to dziecko kiedyś dorośnie - a wtedy jak będzie się przedstawiać? "Bajtek Kowalski"? Zaś zanim zdąży dorosnąć to mu koledzy w szkole życie do reszty zatrują. "Bajtek" to jest imię odpowiednie dla psa - i jeszcze ew. dla takich głupoli, którzy chcieliby nadawać innym imiona typu "Bajtek". Niech sami sobie urzędowo zmienią imię na "Bajtek", zamiast dziecko unieszczęśliwiać czymś takim już na samym "starcie". P.S. Nagranie do... "do chrzanu", powiedzmy - stoi jakiś facet i gada, przed piątą minutą dałem sobie spokój. Może jest ciekawe dla kogoś, dla kogo są to sprawy nowe, do tej pory nieznane. Sugestia moja jest taka, żeby "redaktora prowadzącego" pokazywać jedynie na początku (może jeszcze na zakończenie) nagrania - zaś przez cały czas jego gadaniny powinniśmy widzieć ILUSTRACJE tego, o czym on właściwie mówi; taki właśnie jest sens przekazu audio-video. Żeby "kanałem wizji" otrzymać dodatkową informację - a nie ciągle podziwiać jakiegoś tęgawego gościa. Gołą babę trzeba było sfilmować, skoro już zupełnie nie było pomysłu na to, co właściwie pokazać. :D
@holahopper5 жыл бұрын
Randomize usr 1333
@spawnotello5 жыл бұрын
Mialem timexa ktiry byl wyprodukowany w Brazylii
@benek87375 жыл бұрын
Jaki prank LOL myślałem ze to bill gates
@agrochempuawy72135 жыл бұрын
Tematyka ciekawa ale dźwięk do dupy i za mocno rozciągnięte w czasie.