4. Marek Kaczmarzyk: co neurobiologia mówi o uczeniu się, edukacji domowej i rozwijaniu talentów

  Рет қаралды 5,010

Element

Element

5 ай бұрын

Neurobiologia zajmuje się badaniem tego, jak działają nasze mózgi.
Z Markiem Kaczmarzykiem - neurobiologiem z Uniwersytetu Śląskiego, autorem, mówcą i popularyzatorem nauki - rozmawiamy między innymi o tym, dlaczego tradycyjna szkoła potrzebuje dziś radykalnych zmian i czy z perspektywy biologii edukacja domowa może być dobrą alternatywną dla edukacji publicznej.
Profesor Kaczmarzyk mówi także o tym, jak działa pamięć i dlaczego zapominamy większości tego, co nam się przydarza, dlaczego tak wiele osób mówi o sobie: “jestem słaby z matmy” oraz w jakich warunkach nasz mózg uczy się najlepiej.
Rozmawiamy także o talentach - o tym, jak rozwijają się kompetencje, co sprawia, że odkrywamy nasze mocne strony i jak to się dzieje, że u niektórych osób kompetencje stają się wybitne.
A także o uczeniu się we właściwym czasie oraz o tym, czego o edukacji i wychowaniu możemy się nauczyć od afrykańskich plemion.
Linki:
Zestaw książek profesora Kaczmarzyka dla słuchaczy podcastu: wydawnictwoelement.pl/product...
Zapraszamy do naszego newslettera o edukacji domowej, rodzicielstwie i rozwoju: wydawnictwoelement.pl/newslet...

Пікірлер: 28
@violettad4965
@violettad4965 2 күн бұрын
Pana Profesora słowa są jak melodia ❤️❤️
@efixgeqwe945
@efixgeqwe945 3 ай бұрын
bardzo serdecznie dziekuje,Pan Marek ma cudną pasje, którą wspaniale się dzieli.świetna wiedza,szczególnie,że rozumiem ją z całkiem innej perspektywy-wiedzy duchowej😳 zewnątrz wewnątrz ,wewnątrz na zewnątrz.bardzo dziękuje🙏
@element3165
@element3165 3 ай бұрын
Dziękujemy za wysłuchanie rozmowy i podzielenie się z nami komentarzem. ;)
@centrumsatya
@centrumsatya 3 күн бұрын
Genialna rozmowa! Dziękuję za nią. 🍀 Jestem zaznajomiona z pedagogiką waldorfską. Wiele z tego, o czym mówił Pan Marek pokrywa się z tym jaką wizję pedagogiki miał R. Steiner. W czasie mojej przygody z edukacją waldorfską i pracą w przedszkolu napisałam pracę na temat wpływu baśni na małe dzieci. I to prawda. To emocja z jaką czytamy czy opowiadamy dzieciom baśń jest decydująca w odbiorze tej baśni przez dziecko. Dziękuję za tę rozmowę. Jestem w trakcie podejmowania decyzji o zamianie szkoły na nie szkołę dla mojego 13 letniego syna. Informacje przedstawione w tej rozmowie rozjaśniają jeszcze bardziej wszystkie niewiadome. 😊 Serce już wie i czuje mocno i jest pewne decyzji, ale jak to u nas ludzi bywa…. umysł jeszcze musi sobie posłuchać dowodów i argumentów. Serdeczności 🍀 R.
@element3165
@element3165 2 күн бұрын
To prawda, neurobiologia potwierdza dzisiaj to, co od dawna mówili innowatorzy edukacji, m.in. Steiner, Montessori, Neil czy Robinson. A jeśli chodzi o dowody i argumenty - na szczęście pojawia się ich coraz więcej.
@centrumsatya
@centrumsatya 2 күн бұрын
@@element3165 🤗
@jestestymcoczytasz2405
@jestestymcoczytasz2405 3 ай бұрын
Każda rozmowa z profesorem to wartość dodana. Dziękuję!
@element3165
@element3165 3 ай бұрын
Zgadzamy się! Spróbujemy, żeby kolejne rozmowy również takie były. Pozdrawiamy ;)
@kazet6712
@kazet6712 3 ай бұрын
Bardzo dziękuję za świetnego gościa i bardzo dobrą rozmowę. Niech idzie w świat. Tak mało wiemy, my dorośli....... musimy się jeszcze dużo uczyć.
@element3165
@element3165 3 ай бұрын
Bardzo cieszymy się, że spodobała się rozmowa! Działamy dalej, żeby te słowa niosły się dalej. ;)
@YakuzaKuroi
@YakuzaKuroi 2 ай бұрын
Cudowna rozmowa, więcej takich ❤
@element3165
@element3165 Ай бұрын
Dziękujemy i postaramy się o więcej takich! ;)
@katarzynapelc5132
@katarzynapelc5132 3 ай бұрын
Bardzo ciekawa i merytoryczna rozmowa. Dziękuję.
@element3165
@element3165 3 ай бұрын
Cieszymy się, że podobała się! :)
@packi4025
@packi4025 5 ай бұрын
Bardzo dobry odcinek
@element3165
@element3165 4 ай бұрын
Bardzo cieszymy się, że podobał się! My również wynieśliśmy z niego sporo dla siebie. Trzeba przyznać, że Marek Kaczmarzyk ma niesamowitą wiedzę i potrafi trafiać w sedno. ;)
@marianowak4528
@marianowak4528 3 ай бұрын
Bardzo bardzo ciekawa rozmowa, czekam na kolejne odcinki podcastu :)
@element3165
@element3165 3 ай бұрын
Bardzo cieszymy się i pracujemy nad kolejnymi odcinkami! ;)
@annaz377
@annaz377 12 күн бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@ConstructiveMinds100
@ConstructiveMinds100 Ай бұрын
@ewapietrzak1374
@ewapietrzak1374 Ай бұрын
Super rozmowa, wręcz powalająca, ale szkola to system- szkielet. Może trzeba zacząć zmiany od tego szkieletu, bo ciągle kręcimy się w kółko i trafiamy do punktu wyjścia?
@element3165
@element3165 Ай бұрын
Ten szkielet z całą pewnością wymaga zmiany. Wygląda na to, że jedyna szansa, by wywrzeć nacisk na zmiany tego szkieletu, to działanie od dołu. Jeśli coraz więcej z nas - rodziców i nauczycieli - będzie brało na siebie odpowiedzialność za edukację, jeśli będzie coraz więcej szkół alternatywnych, innowacyjnych i dzieci w edukacji domowej, to w pewnym momencie osiągniemy masę krytyczną. I wtedy szkielet będzie musiał się zmienić :)
@magorzatal8508
@magorzatal8508 3 ай бұрын
Ciekawe! A metafora - dziecko jako prezent do rozpakowania, odkrycia - genialna
@element3165
@element3165 2 ай бұрын
Zgadzamy się, genialna metafora!
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 4 ай бұрын
Matematyka jest językiem opisowym. może nie językiem takim jak Angielski, Polski, Hiszpański. Ale językiem który swoimi formalizmami, umożliwia opisywanie niewidocznych dla oka i zmysłów relacji. Gdyby przykładowo Albert Einstein nie studiował ( nie chodzi o dyplomy tylko realne kompetencje przekazu informacji ), to nie był by wstanie swojego geniuszu wyrazić w swoich pracach zrozumiałych przynajmniej dla nielicznych. Przykładowo: Kot przed skokiem dokonuje w swym mózgu bardzo zaawansowanych obliczeń matematycznych których efektem jest precyzyjny skok w określonym przez niego kierunku. Matematyka jakiej potrzebujemy istnieje już od tysięcy lat w naturalnych sieciach neuronowych, my jedynie próbujemy tą matematykę sformalizować na język opisowy by móc go przemycić do swojej twórczości. Może to i dobrze że staramy się coś tworzyć, to jedyna droga do zrozumienia tego czym jesteśmy. Świadomości nie da się oglądać w lustrze, najpierw trzeba coś stworzyć by potem móc się w tym przejrzeć.
@paprukas
@paprukas 3 ай бұрын
Kot przed skokiem dokonuje w swym mózgu bardzo zaawansowanych obliczeń matematycznych Nie nie dokonuje. Poczytaj sobie o "komputerach analogowych"
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 3 ай бұрын
@@paprukas A co podajesz na wejściu danych do komputera analogowego ? Liczbę czy już konkretny wektor wyrażający daną wartość i kierunek ? Obliczenia można dokonywać krok po kroku lub jednocześnie przy użyciu gotowej już struktury logicznej. Przykładowo w komputerze cyfrowym : krok 1 konwersja wektora na liczbę i zwrot. krok 2 obliczenia. krok 3 konwersja liczy i zwrotu na wartość wektorową potrzebną do wysterowania mięśni. W komputerze analogowym: wartość wektorowa->sieć neuronowa->wartość wektorowa. W obu przypadkach jest potrzebna logika łącząca sygnały wejściowe z wyjściowym. Logikę można opisywać matematycznie lub algorytmicznie lub jedno i drugie. Po co mam czytać o analogowych komutatorach, skoro takie mogę budować na komparatorach, wzmacniaczach operacyjnych, tranzystorach, diodach i macierzach oporowych ? Logikę też można wykonywać opartą na sprężonym powietrzu, wodzie, itp ... Wykorzystując mechaniczne zaworki, dźwigienki, itp mechanizmy. Na trybikach też można ( pierwsze maszyny liczące ). A obliczenia jak to obliczenia można dokonywać krok po kroku, lub prawie jednocześnie za pośrednictwem sztywnej struktury logicznej. Nie mniej jednak trzeba je wykonać, by uzyskać zamierzony efekt. Ps. Zerknij przykładowo na suwak logarytmiczny to odpowiednik sztywnej struktury logicznej.
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 4 ай бұрын
Mamy jeszcze przed sobą wiele do poznania i zrozumienia. Mam takie pytanie do speców od genetyki: Jakie jest prawdopodobieństwo narobienia szkód biologicznych, gdy próbuje się poprawiać naturalny system biologiczny grzebiąc w genach, a jakie jest prawdopodobieństwo że się coś poprawi ? To tak jakby chciało się naprawić Windowsa albo inny zaawansowany system operacyjny od strony liczb binarnych. Nauka to czy głupota ? Ps. Ja bym proponował uporządkować warunki środowiskowe, a z czasem geny się do tego ustabilizują. Niezbyt dobrze się kształtują wizje na przyszłość, kiedy w ciągu jednej dekady następuje plandemia potem wojna, a to wszystko jeszcze jest sterowane przez chimeryczną biurokracje oderwaną od rzeczywistości.
100😭🎉 #thankyou
00:28
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 58 МЛН
Just try to use a cool gadget 😍
00:33
123 GO! SHORTS
Рет қаралды 20 МЛН
I Built a Shelter House For myself and Сat🐱📦🏠
00:35
TooTool
Рет қаралды 30 МЛН
Why You Should Always Help Others ❤️
00:40
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 102 МЛН
Lekcje UG - "Co ciągnie mózg do lasu?" - dr Wojciech Glac, prof. UG
38:48
Uniwersytet Gdański
Рет қаралды 7 М.
Marek Kaczmarzyk - UMYSŁ BEZ GRANIC
32:46
KREATOR
Рет қаралды 2,6 М.
Marek Kaczmarzyk - Kij i marchewka. O niesymetrycznej naturze motywacji kar i nagród
36:50
Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe Neurodydaktyki
Рет қаралды 33 М.
6. Jak łączyć edukację domową z pracą?
39:36
Element
Рет қаралды 404
Co to jest neurografika i w czym nam może pomóc?
15:31
SILVER TV
Рет қаралды 8 М.
Depresja okiem neurobiologii
1:13:56
Wojciech Glac
Рет қаралды 24 М.
Lipstick Confusion: The skincare Surprise 🍫😮 #Shorts
0:16
Cheesy Adventures Co.
Рет қаралды 27 МЛН
Ach nein! Meine Zähne sind ausgefallen 😂 #Krankenhaus #Streich
0:15