5 błędów, które popełniłem na początku korzystania z Linuksa

  Рет қаралды 10,437

O Linuksie Przy Kawie

O Linuksie Przy Kawie

Күн бұрын

Пікірлер: 193
@MarcinKwiatkowski
@MarcinKwiatkowski 5 ай бұрын
Używam Linuksa (i nie tylko) od prawie 30 lat zarówno jako developer jak i użytkownik. Uważam Twój materiał za bardzo wartościowy! Oczywiście łapka w górę :)
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Dziękuję za miłe słowa! Robię co w mojej mocy, aby tak było!
@mefariusxd3512
@mefariusxd3512 4 ай бұрын
Przeszedłem na Linuxa za namową filmów Pana Bartka ze Świata Linuxa. Zacząłem od Minta i tak próbowałem wiele Ubintu, Fedora, Arch, PoPos i wiele wiele innych zawsze się przeplatał Manjaro KDE jednak na końcu jestem na portugalskim dziele Big Linuxie. System wybierałem pod kontem gier i szybkości przeglądania internetu a także wyglądu i podpasowania (zwłaszcza do nvidia) do mojego leciwego laptopa Asusa aspire e15 e5-575g-39ax z nvidią 940MX i jest fenomenalnie. Oczywiście najlepiej mi chodzi jeśli system mam na btrfs - te migawki to coś super👌
@mravg79
@mravg79 2 ай бұрын
Pośród mojego „distro surfing” nie słyszałem o BigLinux. Mam lapciaka z gtx970m i powiem ze planuje (w moim wypadku na oddzielnym ssd). Zobaczymy z czym finalnie zostanę. Na lapciaku z 2007r mam MX Linux. No ale sprzęt dość leciwy i 32bit.
@arb1430
@arb1430 18 күн бұрын
Dzięki za materiał. Bardzo rzeczowy. Właśnie startuje z linuxem ;)
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 18 күн бұрын
Hej :) dziękuję! Jeśli startujesz, to najlepiej na osobnym sprzęcie i zacznij od czegoś przystępnego ;) Mint, Zorin, jeden z tych dwóch (może jeszcze Kubuntu/Xubuntu), obojętnie.
@arb1430
@arb1430 17 күн бұрын
@ Tak tez zrobię. Mint na latitude z intel 4 gen. Powinien spokojnie dac rade. Pozdrawiam
@maciejgrzyb4514
@maciejgrzyb4514 5 ай бұрын
Bardzo wartościowy materiał :) Ja osobiście używam laptopa DELL i świetnie się sprawdza z Linuxem a od ponad 18 miesięcy korzystam z Fedory bo już nie mam takiej potrzeby częstego zmieniania różnych dystrybucji jak to było kilka lat temu... Mam co potrzebuje, wszystko działa i jest ok
@robert54401
@robert54401 5 ай бұрын
Miałem bardzo podobnie, ale przyjąłem trochę inną filozofię działania. Wybierałem dystrybucję dopasowaną do sprzętu. W ten sposób udało mi się między innymi ożywić dwurdzeniowego staruszka z 4GB RAM-u za pomocą Maboxa. Poza tym używam kilku innych dystrybucji z KDE Plasma. To środowisko ma niesamowite możliwości konfiguracji, w Windowsie nie do osiągnięcia.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) I to jest bardzo dobra filozofia. Do tego KDE - jestem jego wielkim fanem, pomimo tego, że korzystam z GNOME na dziś, to właśnie z powodów lekkości środowiska oraz potężnych możliwości konfiguracji Plasma zawsze będzie mi bliska :) Bardzo dobrze robisz!
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
Bardzo fajnie autor opowiada. Brakuje tylko zagłębienia w temacie. Ale dzięki takim filmikom ja sam je zaczynam postrzegać. POzdrawiam.
@PLumisko
@PLumisko 5 ай бұрын
a jeszcze jedno - co do przejścia windows/linux - to w drugą stronę moje dzieci dostały laptopa z linuxmint - i nt w szkole na początku były w szoku i nie ogarniały zajęć z windowsem :D
@Naphtambrini
@Naphtambrini Ай бұрын
Jako lapek do nauki linuksa polecam stare Elitebooki np. 3 generacji sprzed ponad dekady. Za kilka stów się wyhaczy + włożyć SSD i nawet niezbyt lekki Ubuntu śmiga ładnie na nim, nawet wiele kontenerów dockerowych hulało sobie po tym :) Najważniejsze, że wszystko działało bez kompletnie żadnych kombinacji. Tylko też trzeba kupić bez osobnej grafiki, bo te modele poza integrami były awaryjne.
@arturbrzoza1980
@arturbrzoza1980 5 ай бұрын
Nic dodać, nic ująć.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Dziękuję! :)
@mario-o9y1t
@mario-o9y1t 5 ай бұрын
Ja chyba z początkiem lat 2000nych "wsiadłem" na Aurox'a i to był ostatni raz kiedy używałem windows'a. Kto pamięta to wie że trzeba było kombinować by się komunikował z modemem tepsy 😀 Używałem wtedy wielofunkcyjnego canona (skaner,drukarka itd) Nie mając wtedy wiedzy musiałem zwrócić się o pomoc do znajomego. Nie było zbyt wiele informacji w necie w tamtym okresie. Potem wskoczyło ubuntu i to była przepaść. Wszystko odpaliło z automatu.
@jerzygrys9186
@jerzygrys9186 5 ай бұрын
To były czasy...
@natural76
@natural76 5 ай бұрын
Bardzo dobre wskazówki.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) dziękuję za Twoją ocenę! Robię co mogę, aby przekazać możliwie największą wartość na tych filmach. Dużo pracy, ale coraz lepiej :)
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 4 ай бұрын
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest odpalenie sobie Linuksa na maszynie wirtualnej pod Windows - ot tak 'dla sportu'', żeby choć trochę przekonać się, czym to się je.
@AS_Cronos
@AS_Cronos Ай бұрын
O, to samo miałem napisać! Nie ma sensu wydawać nawet paru stówek na stary laptop, jeśli można zainstalować VirtualBox i postawić wirtualkę bez problemów z grafiką czy sterami do WiFi. Poza tym z naprawdę starym laptopem można się władować w inny problem: dziś instalatory linuksów domyślnie zakładają tablicę partycji nieobsługiwaną przez stary sprzęt i co prawda instalacja przejdzie bez problemu, ale potem komputer nie znajdzie systemu. Zaliczyłem tego zonka niedawno, próbując dać drugie życie staremu laptopowi i trochę musiałem się nakombinować (przede wszystkim uzupełnić braki, bo w tych sprawach dawno nie jestem na bieżąco), ale świeżak na tym polegnie.
@litsteve1968
@litsteve1968 5 ай бұрын
Ciekawy materiał , oglądam i łapka w górę leci
@Starboy_21_08
@Starboy_21_08 5 ай бұрын
Tylko laptop z natywną kartą graficzną nie da się efektywnie pracować czy grać, może minimalnie z procesorami amd i vega. Dobrze, że nie poleciłeś nowym Archa :) Mint niby fajny bo out of the box aleeee z czasem się coś krzaczy, nie ma tej stabilności co debian czy opensuse, chyba obecnie Zorin i BigLinux są najbardziej friendly. Poza tym fajny kanał i spoko ziomek, dobrze się Ciebie słucha, życzę więcej subów na kanale
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Dziekuję za miłe słowa. Na początek myślę że Intele mimo wszystko będą OK - chyba, że faktycznie ktoś chce grać, czy ciąć video, to trzeba coś mocniejszego (ale to samo byłoby z Windowsem na takim sprzęcie). Archa nigdy nie polecę nowym, nie chcę nikogo straszyć, choć dziś instaluje się go o wiele prościej.
@c64club
@c64club 4 ай бұрын
Drukarki Epsona działają. Mam fotograficzną 8550. Drukowanie z użyciem profili kolorystycznych papieru (poza fotografią rzecz nieznana i niepotrzebna) jest możliwe. Nie tak fajnie jak pod Windą ale działa. Pozostałe drukarki - jeśli akurat dokładnie tej nie ma w bazie sterowników CUPS, bierzesz model o sąsiednim numerze i większość funkcji działa. Jeśli masz wyjątkowego pecha bo potrzebujesz jakiejś egzotycznej funkcji drukarki, to będzie rzeźba. Co dzisiaj często oznacza po prostu skorzystanie z driverów które nie są zainstalowane domyślnie w systemie a już coraz rzadziej klasyczną rzeźbę w terminalu. I nie ma problemu z drukarkami których Winda nie obsługuje już od dwóch-trzech wersji "bo nie, kup nową". Nie używam karty 3d, padów, gadżetów i tu nie jestem w stanie pomóc osobom którym pomagam z linuchem.
@c64club
@c64club 4 ай бұрын
ALE. Generalnie do komputera podchodzę tak jak do samochodu - ma robić kilometry a nie koszty. Czyli jak mi klima padła to instaluję pasek napędowy od wersji bez klimy a nie będę pakować kasy w podzespół który do jazdy jest zbędny. A jeśli nie muszę to nie odpalam i korki 8 miesięcy w roku załatwiam małym motocyklem. W przypadku komputera to samo - komputer jest do używania a nie do konfigurowania. Stawiam Minta XFCE (bo szkoda mi mocy obliczeniowej na "animowane omienka") i pracuję. Nie ustawiam nawet tapety. Czym jest bowiem wyświetlana tapeta? Oznaką że komputer mieli po próżnicy. UI ma być jak makijaż - niewidoczny. Bo komp służy mi do wykonywania zadań (obróbka zdjęć, projektowanie, komunikacja, niechby i gry choć akurat od 20 lat to nie moja bajka) a nie do podziwiania.
@mr_hardy5329
@mr_hardy5329 5 ай бұрын
W moim przypadku było tak, że linuxem zainteresowałem się z nudów. Zanim zainstalowałem linuxa to przez rok może więcej oglądałem sobie filmiki na YT. Także, gdy już podjąłem decyzję o zainstalowaniu linuxa, wiedziałem co i jak. No i też umiem w komputery. Nie jestem klasycznym użytkownikem, który potrafi włączyć komputer i przeglądarkę. A jak zapytasz o byle prostą rzecz (naprawdę prostą) to on nie ogarnia bo poza włączeniem przeglądarki nic innego nie robił.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej! Dzięki za komentarz. To też jest dobry sposób - obejrzeć parę filmów zanim cokolwiek się spróbuje. Edukacja najpierw, a potem próbować. To też jest zalecane, jak najbardziej
@Arek1125
@Arek1125 5 ай бұрын
oj tak tak,na początku była górka,ale dużo pomogły mi rady Bartka z kanału Świat Linuxa i jakoś poszło,teraz używam Linuxa dobrze ponad rok i można powiedzieć że sobie radzę całkiem dobrze
@piotrturton5451
@piotrturton5451 5 ай бұрын
Ja zaczynalem dosyc dawno w erze CP/M i poczatku DOS, potem W3.1, pierwszy byl redhat potem mandrake, teraz mam zainstalowane xubuntu na fajnym lapku gdzie byl przedtem XP smiga, na drugi debian12 32 bit ok, moja corka nagrywa sobie muzyke na blaszaku z debianem i jest zadowolona. W wiekszosci zastosowań profesjonalnych windows nie istnieje, proponuje sprawdzic co siedzi w inteligentnej lodowce czy piekarniku albo innym sprzecie. Niektorych rzeczy nie oplaca sie robic na windowsie. Poza tym czesto sprzet na ktorym windows nie zadziala swietnie nadaje sie żeby zrobic cos ciekawego za pomoca pingwina.
@overcq
@overcq 4 ай бұрын
Karty graficzne Nvidii dobrze działają na Linuksie, jeśli używa się zamkniętego sterownika.
@andylee4296
@andylee4296 5 ай бұрын
Bardzo trafne uwagi ! Wrzucę swoje dwa grosze (mam w domu Ubuntu od wersji 7, a w zasadzie non stop od wersji 12). Co do laptopów... Windows też potrafi robić cuda w temacie sterowników do poszczególnych urządzeń (odwrócona kamera w Asusie). Nie daj Boże po utracie oryginalnych sterowników natywnie wgranych w fabryce. Uważam ,że linuxa najlepiej instalować na kompie stacjonarnym na początek niż na laptopie. Można lepiej skonfigurować sprzęt. I Najlepiej trzymać się "standarcików" . Chcesz Intela bierz z integrą. Nie grasz nie wsadzaj karty Nvidia GTX... Do pulpitu w HD wystarczy Gforce 210 ;-). Nie musisz mieć 8 rdzeni. i 32 GB ramu. Linux z oprogramowaniem w dystrybucji potrzebuje np. 10 GB na dane systemowe. Co do Terminala i komend... Praktycznie na starcie jest to prawie nie potrzebne. .Jeśli masz jakiś standardowy zestaw, jakieś I5 z integrą, Dysk 128 GB , 4 GB ramu to po prostu zainstalujesz i zadziała. Jedynym warunkiem sprzętowym , to nie pchał bym się w jakieś straszne zabytki jak Core duo , ale żeby chociaż był to PHENOM 965 lub Pentium G 3220. A t o dlatego ,że pozwoli to na płynne oglądanie filmów w Full HD. (mam oba). Co do drukarek skanerów i sieciówek. Jądro linuxa ma bardzo dużo sterowników w SOBIE i po prostu część urządzeń włączasz ... i działa. Mi nawet działa urządzenie wielofunkcyjne HP które nie ma kartriża tuszu, w Windowsie nie odpalisz.. w Ubuntu Mate 20.04 skanuję bez problemu. i jeszcze jedna zaleta linuxa. On nie traktuje ciebie jak idiotę. I odbiorce reklam. Amen.
@inout3394
@inout3394 5 ай бұрын
Dzięki
@exopolity
@exopolity 5 ай бұрын
Punk 5 w punkt, siedzę od 6 lat już tylko na linuxie i zawsze jak się z kimś temat porusza kto testował czy testuje i dochodzi że na M$ nvida działa lepiej to własnie punkt piąty wpada do magazynku jak talala. Punkt drugi również się zgadzam (o dobraniu sprzętu) jak zaczynałem to własnie nie miałem możliwości i miałem DremMachines na hybrydzie z nvidią i ogólnie mega porażka. Jak sie spalił laptop (mostek od obliczeń na studia xDDD (sieci neuronowe)) to drugiego co kupowałem to idealnie pod linuxa dobierałem, wziąłem Lenovo thinkpad i to był strzał w dziesiątkę, czasami musiałem podłączyć drugi dysk z Windowsem bo projekt z pracy np. wymagał czegoś tam i ten thinkpad działał o niebo lepiej na Linuxie niż na widnowsie, no nie ma porównania. Teraz siedze na PC skonfigurowanym pod linuxa i jeżeli o sprzęt chodzi to żadnych problemów ani razu nie miałem, dosłownie nic. tylko irytuje mnie jeszcze wsparcie pod Akcelerację kodeków poprzez chrome, mega problem z encodowanie itp. w tym jest ... No ale to wina chrome i firefoxa. Modlę się żeby projekt Servo się rozwinął dużo bardziej i można było by w końcu przeskoczyć na przeglądarkę z natywnym pełnym wsparcie Vulkan i WebGpu bez problemów. Materiał bardzo w punkt dla kogoś kto zaczyna. Zgadzam się z każdym punktem, niektóre sam zawsze wspominam jak doradzam komuś. Zabawne jaki ludzie mają zonk że Intel i AMD rozjeżdża Nvidia w sterach na linuxie i są o wiele mniej problematyczne. moja RX 7800XT --> 0 problemów.
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 4 ай бұрын
Przyzwyczajeń nie oszukasz (np. niezastąpiony Total Commander wraz z dziesiątkami wtyczek do niego - obawiam się, że zamiennika nie znajdziemy. Dla mnie taki TC w systemie, to kompletny ''must have''). Co do całej otoczki programowej: obsługa poczty, podstawowa obróbka video/grafiki, pakiety biurowe, przeglądarki stron www = jest coraz to lepiej (chylę czoła, że zrobiono pod tym względem taki postęp w Linuksie). 👍 Z drugiej strony: MS Windows robi się coraz to bardziej dziwnym systemem, niepotrzebnie niektóre rzeczy się komplikuje, na siłę próbuje się zmieniać przyzwyczajenia użytkowników = boję się, że niektórzy będą porzucać ten system i szukać innych rozwiązań.
@mravg79
@mravg79 2 ай бұрын
mc, double commander Nie to samo ale moim zdaniem dobre zamienniki. Sam przez długi czas uzywałem Far na windowsie (ach te plugins do modyfikacji telefonów Sony-Ericsson)
@AS_Cronos
@AS_Cronos Ай бұрын
Dla mnie TC to też podstawowe narzędzie, ale jest przecież Krusader, który działa nawet jeśli nie ma się KDE. Używam od lat, po raz pierwszy instalowałem jeszcze ze źródeł, na Mandrake'u, bluzgając na wszystkie zależności, o które krzyczał 😀 Osobiście uważam że jest świetny i spełnia wszystkie moje oczekiwania.
@Blacha-PL
@Blacha-PL 5 ай бұрын
ja od miesiąca na linux mint amd r5 7600 + rx6950xt tylko 1 problem na gigabyte b650 gaming x ax wifi nie ruszyło. pomoglo zmiana jadra linuxa na ver 6.
@kogutkogut
@kogutkogut 5 ай бұрын
Arch the best❤
@pisiont_groszy9461
@pisiont_groszy9461 5 ай бұрын
Jeśli lubi się anime dziewczynki, jakieś zbędne menadżery okien które przeciętnemu userowi nie są potrzebne bo tak naprawdę to tylko bajer co ładnie wygląda i nie ma się własnego życia bo każdy wolny czas marnuje się na grzebanie w systemie to na pewno. Rozumiem że komuś może się Arch podobać ale nie rozumiem fenomenu używania Archa i jarania się nim nie licząc toksycznej społeczności która jak czegoś nie wiesz z góry ma cię za bałwana który "na pewno nie czytał wiki" nie przyjmując do wiadomości że na ich "boskiej" wiki może po prostu nie być odpowiedzi na twoje pytania bo "na pewno to twoja wina bo nie czytałeś wiki". Aha, i jeszcze to sławne "i use arch btw" no bo "ja używam Archa a ty plebsie Ubuntu i jestem kimś1!1!!!" XD.
@ingloriousmartin4588
@ingloriousmartin4588 5 ай бұрын
​@@pisiont_groszy9461 ❤
@pawegora3986
@pawegora3986 5 ай бұрын
@@pisiont_groszy9461 wystarczy zainstalować Manjaro, pamiętając, że może sypnąć się po aktualizacji🤣
@mr_hardy5329
@mr_hardy5329 5 ай бұрын
Arch ❤️
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Arch nie jest the best. Jest zwyczajnie inny. Dla mnie spełnia parę dodatkowych podpunktów, które w moim użytkowaniu sprawdzają się bardzo dobrze, ale nigdy nie powiem, że jest najlepszy. Najlepsza dystrybucja to taka, która spełnia Twoje potrzeby najlepiej. Nieważne, czy to Arch, Ubuntu, Mint, Zorin czy Manjaro.
@TomaszTrelaPlus
@TomaszTrelaPlus 5 ай бұрын
Ja gdy myślę linux, to myślę Debian i wiem, że inne dystrybucje mają pełniejsze opcje, ale najbardziej ufam Debianowi. Ale ciągle nie zdefiniowałem sobie wyboru między interfejsem graficznym czyli Gnome czy KDE, a może inne... Ogólnie jak się ma już laptop, to lepiej kupić dodatkowy dysk M2 czy też SSD i na nim bawić się dowoli. Nie trzeba robić formatu Windowsa pod Linuxa.
@mcmc5240
@mcmc5240 5 ай бұрын
Podobnie było u mnie 15 lat temu jak przesiadałem się na Linuksa i chciałem żeby wszystko wygląd i programy były jak w Windows.
@gabrysrutkowski2757
@gabrysrutkowski2757 29 күн бұрын
mój pierwszy był ubuntu 9.10 :)
@janinakisiel4226
@janinakisiel4226 8 күн бұрын
Kiedyś instalowałem jakiś 😂myślę sobie właśnie zrobić jakiś sprzęt na Linuxie
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 7 күн бұрын
Hej :) na początek wystarczy nawet jakiś starszy laptop, żeby nie inwestować za dużo w to przedsięwzięcie
@FreeEmptyWhole
@FreeEmptyWhole 7 күн бұрын
Czy jak kupił bym teraz bardziej wypasiony laptop gamingowy to wszystko będzie śmigać na Linuksie ? Chce połączyć oba Windowsa + linuxa. Ino czy te wszystkie sterowniki będą śmigać na Linuksie z jakichś najnowszych kart graficznych i procesorach? Laptop za około 10-15k więc już raczej coś tam chyba nowszego wsadzili 😂 Ok przęsłuchalem resztę, Mam se sprawdzić samemu czy nowy laptop będzie działał pod linuxa
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 7 күн бұрын
Hej :) podziel się z nami modelem laptopa, którego masz na oku. Z pewnością pierwsze, w co bym szedł dla nowego sprzętu to dystrybucje w oparciu o Archa, ale bez informacji o konkretnym modelu ciężko cokolwiek oceniać ;)
@FreeEmptyWhole
@FreeEmptyWhole 6 күн бұрын
@ hej dzięki za odpowiedz. Nie jestem znawcą sprzętu aktualnie mam MSI GE70 - który ma 12 lat. Chciałbym w końcu go zmienić. Było gdybanie nad MacBookami pro 14. Ale Windows (teraz już myślę o Linuksie) był bardziej uniwersalny, i mógłbym zagrać w grę którą mam na oku DayZ Wybrałem 3 laptopy ze względu na to że jeden z nich ma OLEDa. Drugie dwa mają IPS z podświetleniem mini led. Te modele to - podam też kod produktu z media expret. Najdroższy to był Laptop ASUS ROG Zephyrus GX650PZ-NM015W 16" 240Hz R9-7945HX 32GB RAM 2TB SSD GeForce RTX4080 DLSS 3 Windows 11 Home Kod: 505212 - ale nie jestem przekonany o wygodzie gładzika po prawej stronie, napewno spoko się gra jak klawiatura jest na samym rancie obudowy. Ale ten gładzik (?) Ok drugi model na oku to Laptop MSI Stealth 16 AI Studio A1VHG-010PL 16" IPS Ultra 9-185H 32GB RAM 2TB SSD GeForce RTX4080 DLSS 3 Windows 11 Home Kod: 701479 I ostatni to OLED Laptop MSI Stealth 16 MercedesAMG A1VGG-276PL 16" OLED 240Hz Ultra 9-185H 32GB RAM 2TB SSD GeForce RTX4070 DLSS 3 Windows 11 Home Kod: 2023939 Dziękuję ci za chęć zerknięcia na lista, w cale nie musiałeś.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 6 күн бұрын
Hej :) po specyfikacji widzę parę rzeczy, które myślę lepiej będzie zwyczajnie przetestować, bo mogą okazać się strzałem na chybil-trafil: - dual graphics, z tym Linux niestety wciąż miewa problemy. Da się, ale nie ma gwarancji w 100% że nie trafisz na jakieś przeszkody, do tego... - NVIDIA. Z nią bywa różnie, ostatnio się mocno podnieśli, jeśli chodzi o sterowniki do ich kart, więc być może jest to mniejszy problem, niż jeszcze niedawno - monitor HiDPI - z tym na Waylandzie większych problemów mieć nie powinieneś, ale musisz uważać na wyjścia do innych monitorów, które mogą mieć zupełnie inny refresh rate. Nie zawsze Wayland umie sobie z tym poradzić, przynajmniej na bazie doświadczeń innych na tym kanale. Co bym na Twoim miejscu zrobił, to jeśli zależy Ci na grach i na pełnym działaniu sprzętu, to maksimum co na tym bym zrobił, to dual-boot, czyli Windowsa zostawić i obok przetestować Linuxa. W ten sposób sprawdzisz, czy wszystkie podzespoły zareagują prawidłowo na nowość na laptopie. Do tego jeśli chodzi o dystrybucję - ja bym uderzał od razu w Arch Linux/EndeavourOS, owszem, nie jest to dla początkujących, ale mając na względzie najnowsze oprogramowanie w ich repozytoriach masz największe szanse na wsparcie swojego sprzętu. Możesz ewentualnie sprawdzić całość również na najnowszym Ubuntu, czyli 24.10, jak to funkcjonuje, nawet zobaczyć najpierw na LiveUSB bez instalacji, czy wszystkie podzespoły reagują na Linuksa prawidłowo. Dopiero potem szedlbym w instalację ręczna. Z przykrością stwierdzam że Linux na tak najnowsze sprzęty może być typu chybil-trafil, zwykle tak dwa lata w mojej ocenie starcza żeby taki sprzęt miał pewniejsze wsparcie systemowe. Dlatego ja zalecalbym to, co napisałem wyżej i potraktować to jako eksperyment. Jeśli nie wyjdzie, to nic straconego, możesz korzystać z Windowsa, a za jakiś czas znów zajrzeć do Linuksa, czy to wsparcie już jest :)
@FreeEmptyWhole
@FreeEmptyWhole 5 күн бұрын
@ dziękuję ci bardzo za tak wyczerpująca odpowiedź. Tak więc zrobię Dwa systemy na jednym laptopie.
@kztuptuo7076
@kztuptuo7076 4 ай бұрын
Do dzisiaj chcesz komuś pomóc odpalasz terminal. Nie zastanawiasz się jakie nakłatki graficzne ma, lub nie ma użytkownik po instalowane. Konsola w 99.9% przypadków robi to samo i tak samo nie zależnie od distro
@zbiromax9228
@zbiromax9228 2 ай бұрын
Hejka. Jak ustawić uprawnienia zapis odczyt kasowanie. Mam osobny dysk z LMDE taki ssd. Osobny dysk HDD na Sata z czym kolwiek archiwum. Z poziomu np. Katalogu Pobrane Linuxa nie mogę skopiować pliku lub katalogu na dysk osobny ten HDD . O co ka man? Jak to zrobić? Dzięki.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 2 ай бұрын
Hej :) abym dobrze Cię zrozumiał, to możesz doprecyzować, ile ostatecznie masz dysków? Jeden systemowy z SSD, jeden HDD na dane? Zbija mnie z tropu Twoje stwierdzenie, że kopiujesz coś z folderu Pobrane (czyli z partycji /home w zasadzie) do tego dysku HDD - jak więc masz zainstalowanego tego LMDE? Czy dzieliłeś sobie system jakoś na oba dyski, jak np. partycję / na SSD, a /home na HDD? Czy cały system masz na jednym dysku SSD, a HDD jest samotnym renegatem? ;)
@zbiromax9228
@zbiromax9228 Ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie dwa dyski SSD. Jeden Windows a drugi Linux. HDD to 3 sztuka na doki wszelkie. Windows bez problem,bo to NTFS...ale Linux jak coś na nim chcesz archiwizować to nie chce kopiowac...a te pliki które są na HDD tylko czyta. Już nie da się edytować. Ps. Tak było z LMDE...ale już zorin, mauna bez cyrku. Generalnie to radzą z poziomu windy, prze klikać skanuj w szukaniu błędów...ale zmiana Linuxa też spoko i już bez problemu .
@mravg79
@mravg79 2 ай бұрын
Broadcom bcm43142 No powiem tak testując distro pare miało z nią problemy bo to nie sa otwarte sterowniki. Mozna znaleźć informacje jak sobie z tym poradzić, ale świeżak i to taki umiarkowanie techniczny moze byc tym przytłoczony. A juz jak komp nie ma opcji połączenia po kablu i ma tylko wifi to problem jeszcze wiekszy.
@therightman2031
@therightman2031 Ай бұрын
Ma ktoś jakiś tip na wolny, a bardziej niestabilny internet po Wifi? Rzeczy z YT np. ładują się błyskawicznie, a jakieś strony z Google czy coś to mieli wyraźnie dłużej niż na Windowsie. Internet po karcie sieciowej na usb z chpsetem MT7162U, który podobno ma sterowniki w jądrze. Z góry dzięki :)
@TomaszTrelaPlus
@TomaszTrelaPlus 5 ай бұрын
Kolejną rzeczą gdy sam korzystam z linuxa, to lubię gdy problemy są rozwiązywane przez konsolę, a nie przez interfejs graficzny.
@pisiont_groszy9461
@pisiont_groszy9461 5 ай бұрын
Akurat z Nvidią się nie zgodzę. Używam Minta o 2 lat i moja karta GTX 1650 działa bez zarzutu i bez problemu odpala nowsze tytuły. Jedynie co to chyba technologia RTX u mnie nie działa ale dla mnie to jest zbędny bajer do wyciągania kasy od naiwynch graczy, poza tym reszta działa bez najmniejszego problemu i nie wyobrażam sobie teraz przesiadki na Windowsa mimo że musiałem się nauczyć że będę musiał używać dużo zamienników w postaci programów.
@pawegora3986
@pawegora3986 5 ай бұрын
Mam laptopa z kartą hybrydową. Fakt gry działają lepiej niż pod windowsa . Ale jest problem bo nie ma już Optimus Menger więc jet probem z przełączeniem z Intela na Nvidia. Wiele dystrybucji nie ogarnia tego. Dopiero Solus OS ogarną i pierwsze co uruchamia to kartę Nvidia.
@Conqave
@Conqave 5 ай бұрын
Na GTX z definicji nie ma Raytracingu
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) w zasadzie to się jednak zgadzamy :) Nie mówiłem, że NVIDIA w ogóle nie działa, jedynie, że jest to "chybił trafił". U Ciebie zadziałało pięknie w każdym przypadku. U innych na pewno też działa, są jednak głosy, i to wiele, nie tylko na moim kanale, ale na anglojęzycznych również, że NVIDIA zwyczajnie sprawia więcej problemów niż takie AMD. I co warte podkreślenia, za parę lat może się to drastycznie zmienić na korzyść NVIDIA. Czas pokaże :)
@mapaha276
@mapaha276 5 ай бұрын
Też mam NVIDIĘ, i u mnie problemy się zaczęły po przejściu z Debiana 12, Plasma na X11 ścinała się i trzeba było trochę nakombinować żeby to działało porządnie, Wayland nie wchodził w grę. A jak próbowałem później wrócić do GNOME, wtedy już 46, i to samo, animacje klatkują. Da się to ogarnąć, ale fajnie by było, gdyby nie trzeba było. Z Archem na XFCE nie mam problemów, ale wiadomo, rozwój XFCE to jak Debian. Po raz pierwszy co zainstalowałem Ubuntu na lapku z dedykowanym Radeonem, działało wszystko od strzała w porządku.
@wojteksie93
@wojteksie93 5 ай бұрын
nie może ci działać RTX na GTX 1650 ;p
@ukaszsz8450
@ukaszsz8450 5 ай бұрын
Na Linuxie zawsze miałem problem z dźwiękiem, losowo się wyłaczał, dopiero kupienie innej karty dźwiękowej na USB i wyłączenie w bios wbudowanej sprawiło, że dało się z tego systemu korzystać, nie udało mi się tylko włączyć Intel quick sync w handbrake.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) To właśnie przykład z błędu, który zresztą sam popełniłem - od tamtej pory mam świadomość, że nie każdy sprzęt z Linuksem współpracuje. Bywa, takie życie na tę chwilę. Jeżeli ostatecznie zadziałało, to super, ale przy następnej okazji sam zalecam (co też zastosowałem w swoim przypadku) zakupienie takiego sprzętu, który z Linuksem współpracuje w pełni.
@pawegora3986
@pawegora3986 5 ай бұрын
Laptop MSI jest bardzo dobry do linuxa, ale mając kartę hybrydową są problemy, których nie było gdy był dostępny Optimus Manager. Solus OS ogarnął ten temat, uruchamiając na dzień dobry Nvidie a nie jak w wielu topowych dystrybucji Intela. Trzeba o tym pamiętać, że bez znajomości terminala ciężko bedzie w takim KDE Plasma uruchomić kartę Nvidia przy hybrydzie. Mając sprzęt z Intel Irix trzeba przygotować się że połowa topowych dystrybucji sypnie się na starcie w tym linux Mint.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Tak, hybryda dalej jest problemem. A co do Intel Iris - podejrzewam, że wynika to z tego, że wiele stabilnych distro ma jeszcze wersję kernela, które nie wspierają Intel Iris. W tym wypadku najlepiej zainstalować Linux Mint w wersji Edge, ze względnie nowym kernelem, który powinien to udźwignąć :)
@pawegora3986
@pawegora3986 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie no własnie próbowałem minta ale to nic nie daje, jak na razie kade neon najnowsza plasma + wayland i działa pięknie
@yaajfcomments7171
@yaajfcomments7171 5 ай бұрын
Może ja znowu nie jestem na bieżąco z zielonymi, ale po przesiadce z łubudu 16.04 na 20.04 i braku bumblebee okazało się, że wystarczy prime-select ustawiony na on-demand i dwie zmienne środowiskowe (__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia) ustawiać dla programów, które mają korzystać z nvidii do grafiki 3D (do kodowania video i obliczeń nawet nie muszę ich ustawiać). Znowu coś zmienili na nowszych?
@DarkestSoulpl
@DarkestSoulpl 5 ай бұрын
Ja ostatnio zainstalowałem sobie Ubuntu na USB i częściej na nim siedzę niż na win 11 trochę na początku Snapy irytowały bo nie wszystkie motywy pokrywają się że snapami ale łatwo idzie to ogarnąć po chwilowej lekturze trochę też irytuje mnie zarządzanie niektórymi pakietami ale ogólnie to bardzo dobry system.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Cieszę się, że to ostatecznie działa dla Ciebie :) Trzeba nieco eksploracji i próbowania różnych rzeczy, aby potem dostosować system pod siebie, ale jak później to siądzie, to jest faktycznie komfortowo
@mariuszkowalski7526
@mariuszkowalski7526 5 ай бұрын
Epson ma sterownik dla Linux'a (zarówno drukarki jak i skanery) co prawda nie ma np. wparcia dla czyszczenia głowic, ale podstawowe funkcje działają bez zająknięcia.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej! No i pięknie! To mamy kolejną markę, którą można dołączyć do zbioru :) No to można mnie roastować :P
@zbiromax9228
@zbiromax9228 5 ай бұрын
U mnie drukarka ok skaner zero.
@kusmidron1
@kusmidron1 5 ай бұрын
Ja na moim lapku Asus (jakieś 3 lata ma), nie jestem w stanie zainstalować linuksa. Próbowałem wiele dystrybucji, ale po krótkim czasie sprzęt już nie bootował
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) a o jakich parametrach rozmawiamy? Procek, grafika? Co to za model konkretnie?
@kusmidron1
@kusmidron1 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie Intel 11th gen iris xe. Ale oto dzisiaj niespodzianka. Linuks mint cinnamon zainstalowany, software doinstalowane, kilka razy zabootowany i jak na razie działa. To już rekord w porównaniu do poprzednich instalacji :)
@Yoh98
@Yoh98 5 ай бұрын
Jak na szybko sprawdziłem to Epson do przynajmniej części swoich drukarek udostępnia sterowniki dla Linuxa, inna sprawa jak one faktycznie działają ale tego nie mam jak sprawdzić bo nie mam drukarki Epsona.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) tak, Epson ma jednak sterowniki do drukarki :) Można mnie roastowac! 😅
@Yoh98
@Yoh98 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie Nie ma o co Cię roastować, powiedziałeś, że nie jesteś pewien czy są sterowniki, poza tym, tak jak napisałem, nie mam jak sprawdzić jak te sterowniki działają więc istnieje też ryzyko, że sterowniki co prawda są ale działają beznadziejnie, miejmy nadzieję że działają dobrze, ale dopóki ktoś tego nie zweryfikuje to nie możemy mieć co do tego pewności.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
@@Yoh98 Ludzie piszą w komentarzach że Epson zdaje się działać :) Finalnie więc jest pozytyw, że mamy kolejną markę do zaproponowania dla Linuksa :)
@Yoh98
@Yoh98 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie No, szczególnie, że Epson robi drukarki z możliwością dolewania tuszu a nie na cartridge z tuszem jak HP, co prawda Brother też takie robi ale tylko do formatu A4 a w Epsonie masz do A3+.
@jerekp
@jerekp 5 ай бұрын
Drukarkę Epson podłączyłem i na Kubuntu działa od razu.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) No i pięknie, jak pisałem w innych komentarzach - dołączamy więc Epson do drukarek polecanych dla Linuksa ;)
@spearPYN
@spearPYN 5 ай бұрын
Ja caly czas korzystam z MS-DOSa i Workbencha 2.0 na Amidze. Nic wiecej mi nie potrzeba.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Brawo Ty! :D
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
To Windows z Makiem nie ma startu do Linuksa. Nawet jak by się połączyło ich właściwości... i tak nie mają startu... dlatego 99% wszystkich sprzętów potrzebujących systemu operacyjnego na tej planecie to Linuks i BSD. Windows i MAC to jest "homeopatia" w tej statystyce.
@mijang3394
@mijang3394 5 ай бұрын
Myślałem, że będzie "BŁĄD PIERWSZY: NIE KUPIŁEM WINDOWSA"
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Nie, Windows jest na tej samej maszynie ;) Nie mówię ludziom, żeby rezygnowali z Windowsa bo to niepraktyczne. Raczej zachęcam, aby spróbowali Linuksa nawet na boku, a nuż się spodoba :)
@pantarei.
@pantarei. 5 ай бұрын
Nie ma zbyt wielkiego wyboru laptopów z kartami AMD. Ja kupiłem Asusa z RTX 3050Ti. Jedyną sensowną alternatywą po stronie AMD był lapek HP OMEN 16" - ekran duży, ale słabe pokrycie kolorów. Pozostałe alternatywy były zwyczajnie wyraźnie droższe.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) z AMD owszem nie ma za bardzo wyboru, ale Intele - ich jest mnóstwo. I sprawdzają się z reguły dobrze. Dlatego na początek - jeżeli ma to być laptop - mówię o Intelach jako dobrym kierunku
@pantarei.
@pantarei. 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie no nieeee, Intel do grania się nie nadaje, nie polecałbym tego :P
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
@@pantarei. nie no, pełna zgoda, Intel to nie do grania ;) bardziej do pracy i codziennego użytku
@pantarei.
@pantarei. 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie ale właśnie o to chodzi, że jak ktoś ma zintegrowaną kartę i kompa używa tylko do przeglądarki i napisania CV, to linuks jak najbardziej się sprawdzi. Gorzej np. z pracą kreatywną na porządniejszym sprzęcie.
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
Pasjonaci rozwijają oprogramowanie dla samej idei otwartości. Po części tak jest. Ale generalnie Linux i ogólnie OpenSource rośnie w potęgę bo zarabia KASĘ. Zajmuje centralne stanowisko w świecie systemów operacyjnych. Jakby w tej chwili zniknął Linuks cały świat by wrócił w epokę przed komputerami. Banki, służby, infrastruktura łączności, satelity, wasze modemy wszystko przestałoby działać. I nie byłoby bata żeby to tak po prostu zastąpić. Zniknięcie Windows-a lub MAC OS-a to byłaby tymczasowa niewygoda tylko u końcowego użytkownika no może jeszcze bankomaty. Bo idioci wymyślili to pisać pod windowsa w żabie.
@MrKojot88
@MrKojot88 5 ай бұрын
Duzo sie zmienilo a libre dalej nie obsluguje macro z office... I zmuszony jestem siedziec na Windowsie
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Libre z makro dalej ma kłopot, no zgadza się. Bardziej mam na myśli do domowegp użytku, lub nawet w celach biznesowych - bo i takie pliki na Libre robiłem (dokumenty, prezentacje, excele również). Ba, pisałem też prace dyplomowe na jego poprzedniku, OpenOffice, więc da się :) Można siedzieć i na Windowsie, i na Linuksie. Nie trzeba rezygnować z jednego kosztem drugiego.
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
Z tego co opowiada autor. On ma problemy zupełnie innej natury z Linux-em niże sam naświetla. Bo to co on opowiada to jest efekt problemu a nie sam problem.
@999ADAMANT999
@999ADAMANT999 5 ай бұрын
Linux nie wie co to dysk twardy, tylko odpieprza jakieś wolumeny, masakra pomieszana ze zgadywaniem gdzie fizycznie dane sie znajdują. mam NAS na linuxie(6 HDD), owszem chodzi to wypas, ale spróbuj wymienić dysk, leżysz i kwiczysz. Tak jak nie lubie windy tak musze powiedziec, ze winda jest jednak mega user friendly.
@XYZ-xm1ew
@XYZ-xm1ew 4 ай бұрын
Bo każda partycja widziana jest jako osobne urządzenie i na swoje odzwierciedlenie w pliku.W Linuxie tak jak w Unixie wszystko jest plikiem, nawet terminal to plik i urządzenie jednocześnie.Zròb po prostu kopie obrazu starego dysku dowolnym programem i przenieść ten obraz na nowy dysk i będzie ok.
@PLumisko
@PLumisko 5 ай бұрын
AMD działa lepiej???? niż nvidia??? wow - teraz to mnie rozwaliłeś - ja zawsze miałem zupełnie inne doświadczenie - i to używając sterowników binarnych od nvidii czy opensource wersji
@andrzejopuszniak2971
@andrzejopuszniak2971 5 ай бұрын
Nvidia nie ma wsparcia wayland itp: to prawda ze Amd lepiej działają podLinuxem
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Tak, moje doświadczenie z AMD (i nie tylko moje) jest takie, że AMD na starcie działa bardzo dobrze. Wayland - nie ma problemów. Xorg - nie ma problemów. Nie tylko ja tak mam, co oglądam anglojęzyczne kanały, to czytam w komentarzach i widzę, że AMD do działania z marszu jest lepsze, niż NVIDIA - przy czym nie mówię, że NVIDIA w ogóle nie działa. Działa również, ale no właśnie, można trafić na coś, z czym NVIDIA będzie miała problem. Tu zmienia się w parę lat wszystko jak w kalejdoskopie, pamiętam, gdy były te sterowniki FGLRX do AMD to było krótko mówiąc gówno. Teraz AMD przoduje, ale za chwilę NVIDIA może go dogonić.
@PLumisko
@PLumisko 5 ай бұрын
właśnie czyli ja pamiętam czasy gdzie AMD radeony - raczej miały mega focha a nvidia - nawet bez "sterowników natywnych" coś tam działała - no a jak nie wspiera waylanda nvidia - to może być za chwilę słabo - ale ja na razie nadal na X11 śmigam + kde plazma
@KicksonAcapulco13-no5rd
@KicksonAcapulco13-no5rd 5 ай бұрын
Dawniej było z AMD kiepsko, bo fglrx czyli własnościowe sterowniki AMD były fajne, ale często się wywalały lub stawały się przestarzałe. Jak działały to było fajnie. Natomiast sterowniki otwarte potrafiły ledwo odpalać pulpit i proste gry 2D najlepiej. Dzisiaj natomiast jest luzik, wspieranie zintegrowanych układów Intel czy AMD to luzik.
@Winlith
@Winlith 5 ай бұрын
@@andrzejopuszniak2971 w nvidia beta 555 naprawiono waylanda, śmigam na tym właśnie i nie mam żadnych problemów
@grzegorzkudirka9238
@grzegorzkudirka9238 4 ай бұрын
"Linuks b. dobrze współpracuje z kartami Intela." Chyba chodziło o AMD.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
@@grzegorzkudirka9238 Hej :) nie tylko z AMD, Intelami również :)
@takra999
@takra999 5 ай бұрын
Linux Mint ma najmniej problemów ze sterownikami graficznymi, drukarkowymi i Wi-Fi. Sam go używam od około 5 lat
@adam1709
@adam1709 5 ай бұрын
a zorin próbowałeś?
@piotrrybus
@piotrrybus 5 ай бұрын
@@adam1709 Ja probowalem ale cos w nim bylo nie halo. Przetestowalem okolo 30-35 dystrybucji i jak narazie Mint uwazam za najlepszy. Wszystko dziala od strzala i zero problemow.
@adam1709
@adam1709 5 ай бұрын
@@piotrrybus ja na starym laptopie próbowałem kilka i tylko zorin lite nie miał problemów
@piotrrybus
@piotrrybus 5 ай бұрын
@@adam1709 U mnie wszystko smiga na MSI GE72 VR2
@mafioso12dk
@mafioso12dk Ай бұрын
Sprawa z nvidą bardzo się zmieniła. Jak masz RTX to nvidia z wayland śmiga jak cudo. Na dystrubycjach typu ubuntu, mint, debian nvidia też działa dobrze (tam są starsze sterowniki 535, 545 lub 550) ale trzeba korzystać z X11. Tylko tyle.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie Ай бұрын
@@mafioso12dk hej :) i to jest bardzo dobra wiadomość! Oby to się wyrównało tak, aby wszyscy mieli dostęp do Waylanda i żeby nikt nie miał już większych kłopotów ;)
@kztuptuo7076
@kztuptuo7076 4 ай бұрын
Jaki kolwiek radeon i jakikolwiek intel ryzen i jest ok. Nvidie zainstalujesz niemal każdą, ale trzeba to robić z czystej konsoli (nie mylić z emulatorem konsoli / terminala ). Używamy czystej konsoli z wyłączonym trybem graficznym. Po instalacji wracamy do multi user graphical target. btw kciuk w górę
@SwiatLinuksa
@SwiatLinuksa 4 ай бұрын
Nie powinno się używać instalatora .run kolego jest 2024 nie 2004😂
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
Karta AMD działa dużo gorzej niż kata Nvidia... tylko trzeba korzystać z Linuksa jak z Linuksa a nie jak z Windowsa. Tudzież robić samodzielnie linuks na sprzęt a nie zdawać się na łaskę jakiś ludzi po czym czemuś narzekacie na Linuksa a nie na tych ludzi co wam tego Linuksa zbudowali.
@nitmama
@nitmama 4 ай бұрын
No właśnie kompletne bzdury grafika amd właśnie o wiele lepiej działa ze względu na to że ma otwarty kod źródłowy i każdy może edytować i poprawiać sterowniki
@developer217
@developer217 5 ай бұрын
Nvidia teraz działa zaskakująco dobrze ze sterownikami BETA
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
MAC ma dopracowane bo oni nie sprzedają systemu operacyjnego tylko swój słaby sprzęt z dopasowanym systemem operacyjnym. Z linuksem taki biznes też przejdzie. Bo wystarczy wybrać jeden zestaw sprzętowy i na niego zbudować dokładnie to co ma działać. Apple robi to samo tylko z BSD. Jakie dopracowanie i wrzucone pieniądze? Jakby tak było to oni by nie zarabiali tyle kasy na idiotach co to kupują!
@eric.hofman
@eric.hofman 5 ай бұрын
NIE NA JEGO UMYSŁ, on jesze niewie coto terminal 😅😅😅 jezeli uczysz to podawaj fakty i przyklady innym, z twojej wypowiedzi wynika jedynie żal, że co głowa odmawia protokołu dostepu do kernela...
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Po pierwsze, proszę o klarowniejsze komentarze, bo z Twojego w tej chwili niewiele wynika. A po drugie - jeżeli śledziłbyś ten kanał od początku, to wiedziałbyś, że ja z terminalem nie mam żadnych problemów. Kieruję swój przekaz do osób, które chcą rozpocząć z Linuksem, a konsola to dla nich czarna magia - stąd nie mówię o niej ani słowa na początek. Więc zanim skrytykujesz bez przemyślenia, to poznaj bliżej kontekst moich wypowiedzi. Pozdrawiam serdecznie!
@szymon04451
@szymon04451 5 ай бұрын
I use arch btw...
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Używam też Minta, nie widzę nic elitarnego w używaniu Archa
@cancer2445
@cancer2445 5 ай бұрын
grzebanie w configach i ustawieniach to główna przyjemność linuxa
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) To zostawiam na potem ;) Na początek lepiej tym nie straszyć, bo to potrafi przerazić na początku
@cancer2445
@cancer2445 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie przestraszyć? sorki myślałem że to zachęta. zaczynałem jak dyski były jakieś 1000 razy mniejsze a jądro z modułami kompilowałem sam - dla zabawy bo były oczywiście wersje skompilowane ale cos tam zawsze mi nie pasowało (drivery/moduły jadra). Wybór dystrybucji to raczej absurd nalezy raczej wybierać x managera / środowiskio okienek. Obecny windows doszedł do poziomu takiego dna że wkrótce ci którzy nie grają uciekną na linuksa (gry to jedyny problem bo są z reguły dedykowane pod win), a oprogramowanie które można tu spotkać jest lepsze.
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
​​@@cancer2445chciałbym żeby była to zachęta, ale niestety, pisałem o tym pod jednym ze swoich wcześniejszych wideo, że dla ogromnej większości terminal, czy konfigi to jak kryptonit dla Supermana. Ja, czy Ty możemy się zainteresować terminalem, czy ustawieniami i serio to nas ciekawi, ale dla reszty jest to zupełny kosmos, z którym nie chcą mieć do czynienia. Samo życie.
@cancer2445
@cancer2445 5 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie hmm nie tylko kwestia ciekawości ale możliwości. To co można zrobić w linuksie nie zrobisz w windzie bo się po prostu nie da. Poznanie tego co pod maską się dzieje jest też plusem który dla nieświadomego usera procentuje na przyszłość. w windzie też musiałeś się nauczyć co to C: D: pulpit itd jeśli nie miałeś z dosem doczynienia. Ignorantem który mówi że nie działa bo nie wie że dysk zapchał też nie jesteś więc w każdym systemie trzeba mieć wiedzę. btw nawet odkurzacze obecnie to nie silnik z rurą więc można mieć problem kupujęc zwykłe agd nie mając wiedzy co jest "pod maską" W zupełności jednak rozumiem podejście i cel. Linux to raczej jest jednak dla bardziej świadomych ludzi z otwartym umysłem... a przynajmniej z jakąś uchyloną klapką
@widmo10
@widmo10 5 ай бұрын
najważniejszą różnicą między świndowsem a linuxem jest to że linux działa
@qskocz2883
@qskocz2883 4 ай бұрын
Skoro Lx jest taki łatwy i skonfigurowany to powiedz mi kolego jak skutecznie pozbyć się logowania i hasło wania na każdym kroku??? PS strasznie cicho nadajesz czyżby że wspaniałego linuxa?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
@@qskocz2883 Hej! To niepierwszy raz, gdy w takim tonie komentujesz w tej sprawie, nie tylko na moim kanale, ale na Bartka również. Bartek podał Ci odpowiedź, jeżeli dalej uważasz to za wielką uciążliwość, to nie korzystaj z Linuksa. Linuks ma to w swojej naturze ze względów bezpieczeństwa, no i nie wpisuje się hasła za każdym razem co 5 minut. Wiem, bo sam korzystam, wpisuje hasła i nie jest to tak uciążliwe, jak opisujesz. Co do głośności - jest wszystko w porządku, wystarczy może, żebyś zwiększył głośność na swoim urządzeniu. I następnym razem zastanów się dwa razy, zanim skomentujesz, bo Twój szyderczy ton nie wnosi Tobie i innym nic konstruktywnego.
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
Korzystacie ze skanerów? Serio?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 4 ай бұрын
@@vit.c.195 Hej :) tak, ja korzystam. Potrzeba czasami coś podpisać i zeskanować
@vit.c.195
@vit.c.195 4 ай бұрын
@@OLinuksiePrzyKawie masz ajfona?
@geo2theo
@geo2theo 5 ай бұрын
Zmień mikrofon, bo jest pogłos
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) dzięki za komentarz! Stale pracuję nad audio, jest z nim coraz lepiej, ale wiem, że jeszcze pogłos potrafi się wkraść. Pracuję nad tym!
@paprukas
@paprukas 5 ай бұрын
Błąd numer 1: Instalacja Linuxa 😅
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) często lubię takie igiełki, to mój typ humoru, jeśli jednak to nie prowokacja właśnie w tym stylu, to nic nie stoi na przeszkodzie aby próbować Linuksa na osobnym sprzęcie. Poznawanie nowych możliwości oprócz tego, co się zna (Windows) nie jest błędem, a raczej poszerzeniem horyzontów, prawda? :)
@Kopi83r
@Kopi83r Ай бұрын
Ja próbuje na moim głównym komputerze używać Proxmox a na nim Linux 🤣🤣🤣 Póki co bywa ciekawie
@ingloriousmartin4588
@ingloriousmartin4588 5 ай бұрын
Nie można wyłączyć w biosie jednej karty graficznej?
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Podejrzewam, że się da, ale jeżeli ktoś dopiero zaczyna z Linuksem, to prawdopodobnie - jeżeli jest to ktoś taki, jak Kowalski - nie będzie wiedział, jak to wyłączyć ;) Na potrzeby wejścia w temat dla osoby nieco zielonej wolałbym nie proponować takich rozwiązań, raczej unikałbym wszelkich potencjalnych punktów zapalnych do stwierdzenia przez niego "a po co mam coś tu grzebać?". Tak, nie unikniemy grzebania w 100%, ale co się da bym unikał.
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 5 ай бұрын
Niestety, w wielu laptopach jest to problem. Może nie być takiej opcji w BIOS/UEFI
@cyriakus
@cyriakus 5 ай бұрын
"tona programistów"? Toż to raptem garstka ludzi, ewentualnie 5-6 grubasów
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) Myślisz, że w Microsofcie, czy w Apple siedzi ich tylko garstka? :) Nie wydaje mi się, przecież te systemy to taka kobyła, że nawet Drużyna Pierścienia by tego nie ogarnęła ;)
@lhard123l
@lhard123l 5 ай бұрын
1. Zainstalowales gui
@OLinuksiePrzyKawie
@OLinuksiePrzyKawie 5 ай бұрын
Hej :) o ile ja nie miałbym z tym kłopotu (aby coś podziałać bez GUI), o tyle powiedz to Kowalskiemu ;) wyrzuci PC przez okno
@Jankes..
@Jankes.. 5 ай бұрын
W linuxie trzeba samemu szukać sterowników itp, itd, a w Windowsie wszystko instaluje się automatycznie. Więc uważam że Linux jest do bani..... Dla hejterów... To tylko moja opinia....
@voitech_
@voitech_ 5 ай бұрын
Mylisz się, i wynika to zapewne z tego, że nigdy z Linuksem nie miałeś do czynienia. Na Windowsie często trzeba instalować sterowniki, nawet po aktualizacji systemu. Jedna aktualizacja potrafi wywalić cały system i dzieje się to częściej niż mogłoby się wydawać. Za to Linux (dowolna duża dystrybucja) jest po instalacji niemal bezobsługowy. Co więcej już na etapie pierwszego uruchomienia podpowiada jakich sterowników brakuje. W przeciwieństwie do windy na Linuxie da się wszystko wyklikać myszką i jest prostszy w obsłudze niż Windows. Prościej też rozwiązać ewentualne problemy, bo jest duża społeczność.
@jacektalaj_1969
@jacektalaj_1969 5 ай бұрын
​@@voitech_zgadzam się! W Windowsie stery instalują się automatycznie? Chyba podstawowa karta grafiki lub stery wifi (i to nie zawsze) itd. O aktualizacjach i wywaleniu systemu nawet nie wspominam 🙂😉
Granie na LINUXie w 2024!
15:02
moreleTV
Рет қаралды 62 М.
Dlaczego Linux? Czyli po co z niego korzystać?
11:04
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 15 М.
Ice Cream or Surprise Trip Around the World?
00:31
Hungry FAM
Рет қаралды 22 МЛН
Увеличили моцареллу для @Lorenzo.bagnati
00:48
Кушать Хочу
Рет қаралды 8 МЛН
Миллионер | 3 - серия
36:09
Million Show
Рет қаралды 2,1 МЛН
Dla zwykłych graczy, linux też może być prosty w obsłudze.
31:08
Łukasz Zając
Рет қаралды 10 М.
Używam Linux Minta OD PONAD TYGODNIA - OTO MOJE WRAŻENIA
16:34
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 7 М.
Jak instaluję programy na Linuksie? [Linux Mint]
30:23
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 6 М.
Dlaczego używam Archa?
6:54
Linux Obiektywnie
Рет қаралды 12 М.
Czuję się OSZUKANY przez MICROSOFT
15:58
Ziemniak
Рет қаралды 131 М.
Mówię SPRAWDZAM - Wykonuję 25 prostych czynności na Linux Mint!
46:10
O Linuksie Przy Kawie
Рет қаралды 4,8 М.
Ice Cream or Surprise Trip Around the World?
00:31
Hungry FAM
Рет қаралды 22 МЛН