Fú de nagyon kellett ez a videó, köszi, hogy ilyen őszintén beszélsz erről, szuperek a tanácsaid is. Én azt vettem észre a produktivitási tippes témáknál, hogy leginkább azokra van hatással, akik amúgy is produktívak, mert minden arról szól, hogy hogyan legyél MÉG produktívabb. Viszont arról sosem beszélünk, hogy nem gépek vagyunk, hanem emberek, szükségletekkel. És az egyik legfontosabb szükségletünk a pihenés.
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Köszi! 💚 Teljesen egyetértek Veled!
@hunqwert052 жыл бұрын
Jó dolgokat mondtál, tapasztaltam én is hasonlókat még annak idején mikor elkezdtem a szabadúszó-életformát. 2-3hónapon keresztül volt ez, hogy rám szakadt a napi 12-14 órás meló és nem volt se hétvége, se semmi. Azóta szerencsére csak egyszer jött össze hasonló mikor az előző munkához idő közben hozzáraktak még jó pár extra feladatot, a következőleg betervezett munka pedig hamarabbra mozgott (tehát két oldalról préselt össze az időbeosztás :D ) Azon túl amit elmondtál két dolgot tennék hozzá: 1) Ezt említetted, de még ráerősítenék: tudni kell NEM-et mondani, ha valami nem felel meg nekünk. Illetve azért mert a megrendelő először nagyon komolyan azt kommunikálja, hogy már pedig "tegnapra kell rengeteg meló" az egyáltalán nem biztos, hogy tényleg így van. Nagyon sokszor hajlandó némi kompromisszumra és máris elkerültük, hogy kapkodni kelljen (végső soron neki se előny. Lehet kommunikálni, hogy mit veszt vele, ha rohanunk.) 2) a másik meg ha már minden kötél szakad: "rush fee" Alapvetően jóval több pénzt ér a munka, ha arra kényszerítenek, hogy túlórázz miatta. Ha már muszáj vagy rohanni és kiégetni magad akkor jócskán meg kell kérni az árát ennek (esetleg ennek hatására a megrendelő is könnyebben átgondolja a dolgot). Ez egyébként átlagosan +50%-ot szokott jelenteni a végösszegnél (de nyilván az árazást mindenki úgy alakítja ahogy szereti)
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Nagyon köszi a szuper tippeket!!! 💛 Rush fee-vel én is dolgoztam már, bár a % mindig egy kérdőjel volt a fejemben, hogy mégis mennyi, illetve hogy ezt fel is tüntetem-e az ajánlatban, vagy csak a végösszeget írom le.
@hunqwert052 жыл бұрын
@@ImeldaGreens Hát érdemes feltüntetni mert így nagyon tiszta és áttekinthető a kommunikáció az ügyfél irányába és akkor látja, hogy pontosan miért is fizet. A százalékra a Graphic Artist Guild kézikönyve is egy intervallumot ír: "rush fee: + 20-150%" (de a 150%-ot én nagyon erősnek tartom. Talán csak akkor alkalmaznám ha 1hetes meló kell 3 nap alatt és dobj el minden mást miatta, vagy nem tudom :) )
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Nagyon köszi a szuper tippeket! 💚
@miklosnemeth85662 жыл бұрын
Egy igen fontosat kihagytál, ami a Te esetetben már talán időszerű lehet: a feladatok delegálása, a workflow felbontása, együttműködések kialakítása. Amikor kb 3 napja a youtubeon beírtam, hogy akvarell a Te nevedet dobta ki, gyakorlatilag sztár vagy annak ellenére, hogy nincsenek százezres nézettségeid, ez nem jelenti azt, hogy már nem fognak megtalálni. És nagyon jól csinálod, tehát egyre több megrendelésed lesz, és mindenki majd Veled akar dolgoztatni. Nem utasíthatod vissza a felkéréseket, hanem vonj be kolléganőket, kollégákat, akikkel együtt tudod csinálni, dolgozzatok ki közös workflowt. Mivel Te fantasztikusan rajzolsz és festesz, lehet, hogy a számítógépes utómunkát, a szkennelést stb adnám át. A profi fejlődés alapja, a kooperáció. Egy művészfestő magányos farkas, de egy grafikus illusztrátor, az teljesen más.
@szandraczekmany34332 жыл бұрын
Nagyon köszönöm a tanácsaidat és azt,hogy őszintén beszélsz a hivatásod árny oldalairól is. :)
@mariannaszilagyi28912 жыл бұрын
Nagyon szépen KÖSZÖNÖM!!!! Sokat segít most nekem a videód! 💫💝💝💝💫
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Kitartás! 💚
@kkata12682 жыл бұрын
Tök szuper, hogy meg tudtad azt a szintet tartani, hogy élvezted végig amit csinálsz. Sajnos én sokszor esek abba a helyzetbe a fáradtság miatt, hogy nem tudok kellőképpen teljesíteni és a végére még a saját melóim is megutálom :P teljesen àtérzem amiről beszélsz és tök hasznos, hogy készítettél erről videót! :)
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Köszi, Kata! Hát, most épp sikerült megtartani ezt a flow állapotot, de ismerem azt is, amiről beszélsz, amikor már azt is utálom, amit amúgy szoktam szeretni. Én arra jutottam, hogy ezt fejben kell átkattintanom valahogy, mert az én esetemben inkább arról van szó, hogy annyira szorongok az elvárástól, hogy ez elveszi a folyamat élményét. Ha sikerül kordában tartani ezt a szorongást, akkor megmarad a flow állapot. De ez persze annyi mindentől függ, milyenek a munkakörülmények, mennyire vagy fáradt, stb, nem megrendelésre megy. Úgyhogy tudom, miről beszélsz.
@kkata12682 жыл бұрын
@@ImeldaGreens Igen, a szorongás részét is átérzem :) úgyhogy mégegyszer köszi, hogy beszéltél róla, megnyugtató, hogy nem vagyok egyedül ezzel!
@laharaillustration31992 жыл бұрын
Super videó volt! Sok mindenben magamra ismertem, én vendéglátós munka (ráadásul éjszakai) mellett illusztráltam mesekönyvet tavaly és tavalyelőtt, akkor gyakorlatilag én alig aludtam, mivel azt nem tehettem be, hogy nem megyek be dolgozni. (Ellenben bevittem a skicceket, és szünetben is dolgoztam). Lakótársam/barátom szerint túl hevesen reagáltam mindenre. ;) Amúgy nagyon hasznosak a tippjeid.
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Húúúú, az nagyon nehéz lehetett. 💛 Igen, nekem is meglehetősen rövid volt a türelmem, de elképzelni sem tudom, milyen nehéz lehet ezt úgy csinálni, hogy még egy másik állásod is van mellette.
@ritaragadics99622 жыл бұрын
Rólam is beszéltél, a tervezés nagyon nehéz, több szakaszból áll egy-egy munkánál. Van mit tanulni, hogy ne vállaljam túl magam. Köszönöm!
@baloghagnes60562 жыл бұрын
Jobbulást! Szerintem a számlákkal kapcsolatos félelmeid nem egészen alaptalanok. Nem tenne jót az idegeidnek, ha lenne terved arra, mit tegyél, ha véletlenül mégis megrendelő nélkül maradnál egy időre? Ezek a tanácsok mind okosak és hasznosak, csak talán nem reális elvárnod magadtól, hogy be tudd őket tartani, amíg aggódsz. Amúgy nagyon szép a karácsonyfád.
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Köszi! 💛 Hát az aggódás az nem gombnyomásra változik, de szerencsére több lábon állok anyagilag, meg elég ügyesen is spórolok, úgyhogy nincs nagy dráma, ha egy ideig nincs megrendelés. 😊 De azt is hozzá kell tennem, hogy olyan kiváltságos háttérből jövök, ami azért nem mindenkinek adatik meg, és tudom, hogy milyen nagy kompromisszum nemet mondani, ha ezen olyasmi múlik, mint a számlák befizetése.
@miklosnemeth85662 жыл бұрын
8:00 Ez valakinél soha nem fog működni. Vannak tipikus késők, soha nem fogja tudni felmérni, hogy mennyi idő kell, ahhoz, hogy elkészüljön elinduljon és odaérjen. Ez a projektek méretének a felmérése, nagy kihívás rengeteg tapasztalat és érzék kell hozzá, és valakinek sohasem sikerül, mindig alulvállalja, mindig elkésít és mindig is időzavarban van. Nem lehet mit tenni.
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Én azért hiszek abban, hogy lehet fejlődni, és minél tapasztaltabb az ember, annál pontosabban meg tudja saccolni. De tényleg tudatosnak kell lenni hozzá, oda kell figyelni.
@room132studio2 ай бұрын
Szia! A videó felénél sugalltad, hogy nem sok megkeresést kapsz mesekönyvekre ezért elvállalod nagy valószínűséggel, ha jön megkeresés. Tudom ez több, mint 2 éves videó, de, ha meg lehet kérdezni, akkor milyen más fajta munkákkal keresed a kenyered illusztrátorként?
@ImeldaGreens2 ай бұрын
Hát én igyekszem több lábon állni, hogy ha épp nincs megrendelésem, akkor se "éhezzek." Többek között tanítok (a Hollóka Grafikai Műhelyben, a Rajzshopnál akvarell workshopokat, és online kurzusom is van), és az egri Harlekin Bábszínházban van egy félállásom grafikusként. :) Emellett van, hogy egyedi megrendelésekkel (pl. portré) vagy a webshopomban árult termékekkel ki tudom egészíteni még a fizumat. De az is igaz, hogy bár a mesekönyv a fő profilom, emellett mást is illusztrálok. Ebben a hónapban pl. csomagolásokhoz csináltam pár gyümölcs rajzot. Ez is a "freelance" kategóriába tartozik.
@miklosnemeth85662 жыл бұрын
Neked sosem lesznek problémáid, mert mint mondtad, nem vagy hajlandó éjszakázni. Amikor reggel felkelsz boldognak érzed-e magad, hogy egy új napra keltél? Ha igen, akkor Téged soha semmi nem fog földhöz vágni. A lányom, hihetetlen tehetség, pont mint Te, de az éjszakázásaival, nemalvásaival teljesen tönkreteszi a dolgait, és állandóan összecsapnak a hullámok a feje felett.
@ImeldaGreens2 жыл бұрын
Nem mindenkinek prioritás az alvás - sőt, van olyan, aki akkor tud jól dolgozni, ha azt érzi, hogy összecsapnak a hullámok a feje felett (persze nem tudom, a lányod ilyen-e). De belőlem pl. a pánikhelyzet rossz dolgokat hoz ki. Nyilván én sem ébredek minden nap csillámpóniként, de igyekszem a megfelelő alvásmennyiséggel rákészülni a következő napra. Efelett van némi kontrollom.
@volanpeti5 ай бұрын
És akkor most gondolj bele egy mezei alkalmazotti létbe. Neki nincs 1,5 hónapja december-januárban, hogy regenerálódjon. De összesen ennyi éves szabija sincs. 20-25 munkanap amiből 5-7 nappal rendelkezik és a nyári 2 hetes egybefüggő szabadságra a cégek többsége csak húzza a száját és max 1 hetet adnak ki. Nincs idő, sem lehetőség regenerálódni. Emellett még sokaknál ott van az, hogy a fizetéseik csak a megélhetésre elegendőek. Egy színház, egy mozi akár egy vacsora egy étteremben luxus kiadásnak számítanak. És ezt sokan évekig, évtizedekig csinálják amikor gyerekeik vannak. Értem én, hogy kemény a szabadúszó lét, de a napi 8 órás meló sem egy leányálom és sokan szeretnének veled cserélni, hogy évvége felé 1,5 hónapot tudjanak pihikézni.
@szindrana-mandalaАй бұрын
Amikor az ember már VÁGYIK arra, hogy takaríthasson....