Dzięki Marek za materjał,ciesze się że wruciłeś do tematu,to było bardzo inspirujące. Pozdrawiam serdecznie :)
@tomeksob19728 жыл бұрын
Fajny projekt. Bardzo mi się podoba, że czytasz datasheet do ładowarki i zmieniłeś ten opornik. Ja bym na to nie wpadł. Po prostu użyłbym tego układu jak leci. :) Pozdrawiam
@positive28548 жыл бұрын
Brawo! Nareszcie się doczekałem tego "projektu". Teraz poproszę o wersję na wyższe napięcie i będzie idealnie.
@Lubelak.3 жыл бұрын
No to się jeszcze naczekasz
@zgieria6 жыл бұрын
...jest proste i tanie tak jak dobre wino. wspaniałe porównanie :) pozdro
@Zwariowny Жыл бұрын
Rozebrałem 3 power banki solarne z rok temu i zrobiłem 18V panel ładowania, nie ruszał bym ich ale mają jakąś specjalną konstrukcję i przy naprawdę dużym zachmurzeniu nie wiele mniej prądu wytwarzają. Podłączone do PWM ładują akumulator 12V
@myq61q68 жыл бұрын
"szeregowo, plusy z plusami, minusy z minusami" :-)
@ukaszm.6756 жыл бұрын
Cześć, wiem, że film ma już swoje lata, ale temat jest "na czasie" :) Pozwolę sobie napisać krótki poradnik jaki dobrać panel i akumulator, żeby to wszystko miało ręce i nogi. Załóżmy, że nasz solarny power bank ma służyć do ładowania telefonu. pierwsze co musimy określić to ile energii potrzebujemy. Mój telefon posiada baterię o pojemności 4100 mAh (4,1Ah), która pod koniec dnia jest rozładowana w 50%. Ilość energii jaką trzeba dostarczy do telefonu to 3,7V * 2Ah = 7,4Wh. W rzeczywistości tej energii trzeba dostarczyć więcej, bo należy uwzględnić sprawność układu ładowania, który mieści się w telefonie - przyjmijmy 90%. 7,4 Wh / 0,9 = 8,2 Wh. Telelfon akceptuje napięcie 5V, żeby takie napięcie otrzymać z akumulatorów potrzebna jest przetwornica. Przyjmując jej sprawność na poziomie 90% otrzymujemy 8,2 Wh / 0,9 = 9,1 Wh. Akumulatory proponuję połączyć szeregowo, ponieważ przetwornice obniżające mają wyższą sprawność niż podwyższające. OK, ale jakie akumulatory potrzebujemy? Już liczymy 9,1 Wh / 7,4 V =~ 1,2 Ah. Ważne: ogniwa połączone szeregowo muszą być ładowane z balanserem, w przeciwnym wypadku narażamy się na przeładowanie i ryzyko eksplozji. Pamiętajcie jednak, że każdy akumulator ma określona liczbę cykli ładowania/rozładowywania. Im głębiej rozładowujemy akumulator, tym tych cykli będzie mniej. Dlatego, żeby wydłużyć żywotność akumulatorów proponuję zwiększyć ich pojemność do 2,4 Ah. OK, zostało nam jeszcze dobranie układu ładowania i sam panel. Jeśli zastosujemy ogniwa o pojemności 2,4 Ah to tak skonstruowana bateria będzie miała 7,4 V * 2,4 Ah =~ 18 Wh. Należy jeszcze uwzględnić sprawność przetwornicy, która zamieni nam napięcie z panela, przyjmijmy 90%. Czyli potrzebujemy 18 Wh / 0,9 =~ 20 Wh energii. Każdy panel ma tzw. Punkt Mocy Maksymalnej. Dlatego do przetwarzania energii z panela najlepiej użyć przetwornicy MPPT. Zakładając, że słoneczko świeci na nasz panel przez 4 godzin dziennie, potrzebujemy panel o mocy 20 Wh / 4 h = 5 W. W naszych warunkach nigdy nie uda się wyciągnąć mocy znamionowej panelu, dodatkowo uwzględnić należy kąt zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dlatego im większy panel tym lepiej. Jeśli macie jakieś pytania to piszcie :)
@adamwalaszek71707 жыл бұрын
na wyjsciu usb masz 2 kondensatory chyba 10uF by troche poprawic jakość (wygładzić szpilki daj dodatkowo ok 100-220uF zgodnie z polaryzacją dodaj je równolegle) napiecie samo sie wyreguluje a cewka zielonej plytki nie będzie się mocno grzac.) pozdrawiam
@Serwis_Elektroniki_8 жыл бұрын
TP4056 - Chodzi o prąd ładowania czyli prąd na wyjściu. Ładowarka ładuje metodą CC-CV czyli stały ustawiony prąd do osiągnięcia 4.2V na ogniwie. Po osiągnięciu napięcia 4.2V utrzymuje je na stałym poziomie przy spadającym prądzie. Jeśli prąd ładowania spadnie poniżej 1/10 wartości ustalonej rezystorem R3 ładowarka uzna że ogniwo jest pełne.
@kamil0048 жыл бұрын
+Jarecki 88 dokladnie tak. dodam od siebie ze jesli ustawisz prad ladowania na 1A ladowarka skonczy ladowac ogniwo przy 100mA. Przy 500mA ladowania zakonczy przy 50mA
@elektromaras8 жыл бұрын
+Jarecki 88 +Kamil Gorecki - dzięki za rozstrzygnięcie tej kwestii :)
@mimalgont8 жыл бұрын
+ElektroMaras Czy mógłbyś zrobić poradnik do tego wyświetlacza segmentowego poczwórnego bo nigdzie znaleźć nie moge
@krys83095 жыл бұрын
Witam. Ja doszedłem to takich wniosków, bo również ten temat przerabiałem, że ma Pan coś nie tak z akumulatorkami. Bo świecą obie diody przy dużym słońcu. U mnie tak było na uszkodzonych akumulatorach. Nawet gdy podłączałem sieciową ładowarkę. A jak dałem dobre akumulatory to było ok. Ogólnie z tą ładowarką li ion jes tak że jak świeci czerwona to ładuje jak świeci niebieska to naładowało. Jak się wyjmie akumulatorek to ma świecić na niebiesko lub na niebiesko i tak delikatnie ma mrugać dioda czerwona. Ewentualnie proszę o wyprowadzenie z błędu. Pozdrawiam
@Mrkoyot958 жыл бұрын
A czy ladowanie ogniw (przez panele) i jednoczesne pobieranie z nich prądu jest zdrowe dla układu? ?:)
@supermario8677 жыл бұрын
Witam, Stosuję u siebie w projekcie dwie takie ładowarki (każda na osobne ogniwo). Ogniwa 3,7V 10800mAh i Arduino Nano pobierające 50 mA w spoczynku i 70mA gdy pracuje. Przy takim zużyciu prądu akumulatorki powinny wytrzymać spokojnie około 150 godzin bez ładowania. Niestety w moim przypadku wytrzymują 2 dni. Dodam że baterie ładowane są panelami słonecznymi 6 x 1W(daje to ok 350mA). Na wyjściu stosuję przetwornicę step UP/Down, która podnosi napięcie do 5V(niestety nie można układu z dwiema ładowarkami podłączyć równolegle gdy jest jedno źródło ładowania). Mam pytanie: Czy możliwym jest że gdy panele słoneczne dają około 3,4V w pochmurny dzień to może to rozładowywać akumulatorki? Czy taka przetwornica Step UP/Down podnosząc napięcie nie zużywa większości prądu tych akumulatorków? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
@thefilinek27078 жыл бұрын
To opcjonalnie, najlepiej jakie te baterie dać? Bo zastanawiam się nad 2 razy po 6000 mAh? Co sądzicie o tym? Można gdzieś zobaczyć na spokojnie schemat? Bym był wdzięczny. Proszę o pomoc!
@ketsablorak7168 жыл бұрын
cześć mam takie panele ale 12V czy da się z tego coś zrobić. Ten micro USB charger odpada bo jak mówisz jest do 8V. Czy są takie do 12-14V.
@Mrkoyot958 жыл бұрын
Na aliexpress częściej spotykam panele o wymiarach 80x55,czyli mniejsze od tych o parametrach: 6v, 0,6W. Jest szansa że chińczyk nie klamie? :)
@przemek33818 жыл бұрын
Witam jakiej dokładnie diody Schottky użyłeś o jakich parametrach ?
@xenonxboxgamer99047 жыл бұрын
Witam . Mam pytanie jaką ma wartość ta dioda dioda Schottky’ego ?
@michi1251258 жыл бұрын
ta ładowarka mi piszczy przy ładowaniu to normalne? ja mama panele 6v ale po spadku mają tylko nieco ponad 5v
@MrSystem988 жыл бұрын
Witam ponownie na pokładzie
@hypeman46016 жыл бұрын
Czy do tego projektu wystarcza zwykle baterie litowo jonowe?
@Mrkoyot958 жыл бұрын
Masz suba, i oby więcej takich filmów ;)
@fendt1268 жыл бұрын
7:44 Równolegle ;-)
@elektromaras8 жыл бұрын
+Fendt126 :D Pewnie że równolegle. +5pkt za czujność!
@yodek18468 жыл бұрын
+Elektro Maras I właśnie mnie zastanawia czy nie powinno być szeregowo czyli plus jednego do minusa drugiego itd.... czy też może na panelach słonecznych to działa inaczej niż na bateriach?
@testyaleksander27498 жыл бұрын
+yodek ja jak dzisiaj 4 panele laczylem to plus z minusem kleilem :)
@testyaleksander27498 жыл бұрын
+yodek ale jak chcesz wiecej amperow to rownolegle, a jak wiecej volta to szeregowo
@yodek18468 жыл бұрын
Czyli zasada działania jak w kondesatorach.
@wieslawpiwowarczyk24724 жыл бұрын
Ale gdzie to zamówić u nas
@duduspl2258 жыл бұрын
A czy można jednocześnie zasilać np. arduino z tej przetwornicy i ładować liiony ? Bo chce zrobić stację pogodową i zasilać ją właśnie z li ionów.
@elektromaras8 жыл бұрын
Da się :) Przetestowałem to na głośniku o którym film pojawi się jak tylko skończę montować materiał :)
@skibekpl5 жыл бұрын
Wlutowałeś rezystor do góry nogami? :-O
@Deno19898 жыл бұрын
DOBRY MATERIAŁ
@pyciar8 жыл бұрын
Czy istnieje taki układ "2w1" który miałby wbudowaną ładowarkę i przetwornicę step up? mam akumulator 6400 mAh z rozbitego tabletu którego nie opłacało się już naprawiać i chciałbym zrobić z tego powerbank do wykorzystania np w trakcie kilkudniowych wycieczek z dala od cywilizacji.
13:00 Chodzi o prąd na ładowanym ogniwie. Pod koniec ładowania znacznie spada.
@kuadam8 жыл бұрын
mam pytanie do MicroUSB battery charger mam w domu parę sztuk wiec mogę je wykorzystać. Co dzieje się w przypadku naładowania baterii prąd zostaje odcięty czy może lepiej zrobić manualny wyłącznik paneli. Pokazuje stan naładowania, tzn chodzi mi o pelny/w trakcie ładowania, przydałoby się wiedzieć ile energii jest w baterii. Jak duze są wymiary solarow? Planuje zrobić wersje mobilna prawdopodobnie zmontuje ogniwa na jakimś materiale żeby można było je złożyć i schować do plecaka (ewnetualnie zawiesic na nim).
@elektromaras8 жыл бұрын
+kuadam Akurat ten charger którego używam ma zabezpieczenie przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem baterii. Jeśli chodzi o sprawdzenie napięcia w baterii to można by tu zrobić układ testujący. Może nawet zrobię coś takiego na szybko i wrzuce w przyszłym tygodniu. Wielkość paneli jest podana na stronie sprzedawcy. Ja mój projekt zrobiłem na kartonie 20x20cm ale i mniejszy o 2-3 cm też by się nadał.
@kuadam8 жыл бұрын
+Elektro Maras Dzięki za odpowiedz. Ładowarkę mam z zabezpieczeniem także nie powinno być problemu. Byłbym wdzięczny za filmik o sprawdzaniu napięcia. Solary przyjdą za jakiś miesiąc także trochę czasu mam. Ilu amperowa diode schotkiego dokładnie zastosowałeś? Planuje zrobić przenosna wersje ładowarki, myślę o naklejeniu solarow na filc 1mm (kable miedzy warstwami) co umożliwi składanie tego zestawu a nawet przyczepienie do plecaka. Jako baterie użyje ogniwa od laptopa w zależności ile sie zmiesci do obudowy. Zastanawia mnie tylko jedno ta ładowarka działa na 5 V nic sie nie stanie jeśli solary dostarcza 6V (zamówiłem solary 6V co przyjdzie zobaczymy)?
@PsychoFanPDZ188 жыл бұрын
Minus razem ładowarką z przetwornicą usb tak czy nie. Dz.
@grzesiom8 жыл бұрын
Ktoś się orientuje czy ta dioda na wejściu jest konieczna, czy jednak można ją sobie darować? I czy przy zmianie opornika na 2.2kohm gdzie zmieni się prąd ładowania na ok. 500mA nie będzie problemu przy podłączeniu ładowarki sieciowej np. 2A?
@grzesiom7 жыл бұрын
Jakby co tej diody Schottky’ego nie można sobie darować, bez niej prąd "wraca" do paneli
@maribaut57058 жыл бұрын
Maras Nie trzeba dać jakiegoś zabezpieczenia przed całkowitym rozładowaniem baterii? czy konwerter już przed tym zabezpiecza?
@elektromaras8 жыл бұрын
+maribaut Ta ładowarka której używam ma zabezpieczenie zarówno przed przeładowaniem jak i nadmiernym rozładowaniem.
@maribaut57058 жыл бұрын
+Elektro Maras Opłaca się na ebay'u kupować akumulatory czy raczej są niepewne?
@gixuuuxd20057 жыл бұрын
maribaut nie kupuj. Na Allegro są ogniwa samsung panasonic lg sanyo Sony po 7 zł za sztukę
@supermario8678 жыл бұрын
Witam, Pech chciał że zamówiłem takie panele przed zobaczeniem tego odcinka :-/ Sprzedawca twierdzi że osiągają one 6V, 1W i 160mA. W tym odcinku nie było żadnego nawiązania do arduino więc zapytam :-) Czy jeden taki panel lub 2 (tyle zamówiłem) wystarczy do doładowywania 4 akumulatorków NIMH 1,3V? Mam wystawione Arduino które co 15 sekund się wybudza zbiera dane z czujników, odsyła i się usypia na kolejne 15 sekund. Czy dwa takie panele wystarczą aby naładować 4 takie baterie do takiego poziomu aby zasiliły Arduino przez noc?
@elektromaras8 жыл бұрын
+Krystian Lisowicz Wszystko zalezy od tego ile to Arduino ciągnie podzas tego stanu wzbudzenia. Rozumiem że te 4 akumulatorki będą podpięte bezpośrednio pod panele (4x1.3=5,2V ; 6V - dioda0,7 V = 5.3V)? Pewnie przy dobrej pogodzie dadzą radę. Jak się pogoda popsuje to może być ciężko. Na początku mozna policzyć na papierze, ale najpewniej sprawdzisz to doświadczalnie.
@supermario8678 жыл бұрын
+Elektro Maras Dziękuje za informacje. Dzisiaj pobawiłem się trochę panelem o takich samych parametrach jakie idą do mnie z chin czyli 6V, 1W i 160mA. Ładna słoneczna pogoda i pomiary w moim mierniku(oczywiście zaznaczam moim który kupiłem za 40 zł jakiś czas temu bo piszą tutaj osoby które twierdzą, że posiadanie takich mierników to wstyd) w samo południe to 7,2V napięcie, 170mA prąd. Podłączyłem panel do USB żeńskiego i podłączyłem telefon dla testów. Niestety moje zdziwienie było dosyć duże gdy okazało się, że telefon dał dźwięk że się ładuje ale nie ładował się(30min ładowania i stan baterii zmalał o 1% co być może było spowodowane moim podświetleniem ekranu co jakiś czas w celu sprawdzenia stanu ładowania) Co może być tego powodem? Zbyt niski prąd ładowania? Wracając do Pana pytania to chciałbym to podłączyć w następujący sposób: 4x1,3V baterie, 6V - dioda BAT85 (jest to dioda Schottkiego. Akurat takie mam pod ręką. Obniża napięcie o 0,3V ) = 5,7V. To chciałbym podłączyć przez moduł ładujący na wzór tego który zastosował Pan w tym odcinku (aby zabezpieczyć się przed ewentualnym przeładowaniem) do baterii króre byłyby podłączone do Arduino. Wydaje mi się że może się tak zdażyć że ten panel tak podłączony nie dość, że będzie ładował baterie to jeszcze zasilał Arduino. Jest to wogóle możliwe? Jeszcze jedno pytanie? Czy ten moduł ładowania baterii wytrzyma gdy potraktuje go napięciem około 7V? W specyfikacji napisane jest 4,5 do 5,5 V. Czy on sobie to napięcie ustabilizuje czy muszę ja je zrzucić jakoś?
@elektromaras8 жыл бұрын
+Krystian Lisowicz Jeśli chodzi o ładowanie telefonu prosto z pojedynczego panela to z doświadczenia mogę powiedzieć że to nie najlepszy pomysł. Układ ładujący w telefonie wymaga jakiegoś w stałego prądu o odpowiednim natężeniu. W przypadku pojedynczego panela ten prąd może się wahać od 170 - 20 mA. Dlatego właśnie w moim projekcie wykorzystałem dodatkową baterię pomiędzy która będzie ładowana niskim prądem z paneli ale będzie dostarczać wysoki prąd potrzebny do naładowania telefonu. Jeśli masz moduł łądujący który działa do 5.5V to raczej radziłbym nie przekraczać tej wartości. Ja sprawdziłem notę katalogową mojego układu i wiem że mogę dostarczyć nawet do 8V więc się nie martwiłem.
@supermario8678 жыл бұрын
+Elektro Maras Gdzie mogę znaleźć taką notę katalogową układu? Na aukcji którą umieścił Pan w komentarzu też opisany jest Input voltage- 4.5V-5.5V więc skąd 8V? Ja jakieś 2 tygodnie temu zakupiłem moduł, który jest bardzo podobny do tego który Pan zastosował tylko jest tańszy o jakieś 1,5 dolara więc może tu tkwi problem. Pozwolę sobie wstawić link do aukcji żeby była jasność o jaki moduł chodzi. Gdyby zerknął Pan fachowym okiem na różnice między nimi byłbym wdzięczny. Pozdrawiam Link do aukcji: www.ebay.ca/itm/Hot-Micro-USB-5V-1A-18650-Lithium-Battery-Charger-Board-With-Protection-Module-/321810220401?
@elektromaras8 жыл бұрын
+Krystian Lisowicz Patrzyłem nie na opis w aukcji tylko na notę katalogową zastosowanego układu. W moim przypadku był to TP4056. Możesz sobie wygooglać "TP4056 datasheet" i znajdziesz wszystkie informacje. Nie jestem pewien co do Twojego układu gdyż wygląda trochę inaczej niż mój więc będziesz musiał sprawdzić jak już dojdzie. Acha - i ten twój nie jest tańszy. Ja podałem linka do 5 sztuk czyli wychodzi po ok 52 centy za sztukę ;)
@mat33158 жыл бұрын
Witam.! Robię podobny projekt lecz mam parę pytań i prosiłbym o odpowiedź. mianowicie czy mogę użyć więcej niż dwa ogniwa i czy musi być między nimi a przetwornica opornik? zakupiłem dwie przetwornice o mocy 2 amper ale ładuje przerywanie.
@elektromaras8 жыл бұрын
W przetwornicy znajduje się opornik który służy to ustalenia natężenia prądu z jakim mają być ładowane ogniwa. Jeśli masz przetwornicę na 2A to możesz nią spokojnie ładować dwa ogniwa 18650 - ale wszystko zależy od tego jakie ogniwa posiadasz. Trochę nie rozumiem pytania...
@mat33158 жыл бұрын
mam jedną przetwornice która wydaje prąd 2a 5v, Posiadam cztery ogniwa 18650 połączone szeregowo. Gdy zaczyna ona łądować np. Telefon bardzo szybko nagrzewa się i przestaje łądować,stąd też pytanie czy przy czterech ogniwach powinienem dać jeszcze jeden opornik. Pozdrawiam
@elektromaras8 жыл бұрын
Cztery ogniwa szeregowo będą potrzebowały 16,8V do naładowania. Z takiej przetwornicy powinieneś je ładować równolegle. Poza tym nie możesz podać na baterię 5V bo jej nominalne napięcie to 3.7V. Podając 5V możesz jedynie doprowadzić do samozapłonu baterii. Ty potrzebujesz ładowarki a nie przetwornicy. Jeśli masz ładowarke która daje do 2A na wyjściu to nie powinno być problemu z 4 ogniwami 18650 połączonymi równolegle. Właściwie to jak nie jesteś pewien co robisz to lepiej daj sobie spokój z tym projektem. Bo spalisz sobie dom przez przypadek i będzie bryndza.
@mat33158 жыл бұрын
+Elektro Maras mam regulator ładowania,umieszczony między nimi a panelam który ładuje ogniwa do maks. 3,68. ponadto ogniwa są połączone szerogowo tzn ze dają te 5 V z 3,7. czy zamiast owej przetwornicy mogę zamienić i dać dwa regulatory?
@elektromaras8 жыл бұрын
Nie ogarniam tego połączenia...
@zaleewa32018 жыл бұрын
Kiedy lutowałeś to u mnie w pokoju zaczęło pachnieć kalafonią. :/
@igorordecha8 жыл бұрын
Pachnieć?
@zaleewa32018 жыл бұрын
Taaaa
@Xkotowiec8 жыл бұрын
kiedy kolejny odcinek
@Majsterkowicz-gy7xh8 жыл бұрын
Witam, czy baterie sie nie przeładują ??
@elektromaras8 жыл бұрын
+Majsterkowicz7878 Ta ładowarka której używam ma zabezpieczenie zarówno przed przeładowaniem jak i nadmiernym rozładowaniem.
@Majsterkowicz-gy7xh8 жыл бұрын
+Elektro Maras Dziękuje za odpowiedz ;)
@piotrwajda90998 жыл бұрын
Czy zamiast ogniw fotoltanicznych moge podłaczyc małą pradnice wiatrowa dc od 1 do 17v około 500mah
@elektromaras8 жыл бұрын
możesz, tylko wydaje mi się że musiałbyś dorzucić jaiś konwerter step down aby w razie czego obniżyć napięcie do ok 5V-6V bo jak zapodasz 17V na ładowarkę to możesz ją spalić. I po projekcie.
Może ale to nie najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze - drogie, po drugie na co Ci wyświetlacz . Mówiłęś że prądnica daje do 500mA więc może coś takiego: www.ebay.com/itm/best-Mini-3A-DC-DC-Converter-Adjustable-Step-down-Power-Module-replace-/322365636719?hash=item4b0e7d406f:g:LsMAAOSw5cNYWcmb
@maribaut57058 жыл бұрын
Ile trzeba czekać na taką przesyłkę z eBuy? jak najlepiej płacić?
@Mrkoyot958 жыл бұрын
płacić paypalem a na przesyłkę czeka się zazwyczaj około miesiąca
@savingelectricbetter8 жыл бұрын
great video.. thanks for sharing this review..
@JaverTeam8 жыл бұрын
od kiedy natężenie podane mierzy sie w zwarciu... coś czuje że w momencie pomiaru pod obciążeniem (prawidłowo wykonane pomiary) z pojedynczego panelu spokojnie poszłoby więcej niż 100mA
@hamerhamer25098 жыл бұрын
+Erystyczny od zawsze się to mierzy prąd zwarcia mierzy się dla większości urządzeń tak samo się robi przy innych urządzeniach produkujących energię elektryczną takich jak prądnice i jest szczegółowy zapis w DTR o tym jak wysoki jest prąd zwarcia przydaje się to do wyznaczania punku pracy
@piotrruszkowski25378 жыл бұрын
+Marek M Rozkręcałeś taki kiedyś, czy się RS elektronika (lubię i szanuję) naoglądałeś? Każdy ma bezpiecznik w środku, takie z bazarku też, pytanie jakiego typu :)
@piotrruszkowski25378 жыл бұрын
Kolejny wielki znawca tematu... Kiedyś używałem takiego "miernika", za 10 zł z bazaru. Zrobić ci zdjęcie bezpiecznika, żebyś uwierzył? Chyba, że mam jakieś halucynacje i tylko mi się wydaje, że to jest bezpiecznik...
@piotrruszkowski25378 жыл бұрын
***** w przeciwieństwie do ciebie, jak gówno o czymś wiem, to się nie wypowiadam Jakbym nie sprawdził czy w środku jest bezpiecznik, to bym siedział cicho, co polecam ci zrobić następnym razem :)
@elektromaras8 жыл бұрын
+Piotr Ruszkowski i +Marek M To moze ja sie wtrące zanim sie tu pobijecie. Po pierwsze nie ma nic złego w pomiarze prądu zwarcia. Dzięki temu jesteśmy w stanie otczytać maksymalny prąd jaki panele moga nam dać. Mogłem też wrzucić jakiś resystor jako obciążenie i podłączyć miernik inaczej ale jestem z natury leniwy i nie chciało mi się. Wychodzę z założenia że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jesli zaś chodzi o miernik to jest to miernik UNI-T ( www.uni-trend.com/en/) M830BUZ zakupiony w normalnym sklepie elektronicznym w wakacje roku 2000 a nie na żadnym bazarku. Posiada rzeczony bezpiecznik co jestem w stanie udowodnić wykonując zdjęcie wnetrza obudowy na życzenie zainteresowanych, Poza tym wymieniałem go już kilkakrotnie więc wiem. Mimo tego że producent pochodzi z Chin to miernik sprawuje się nad wyraz dobrze. Mierzy wszystko z zadziwiającą dokładnością i mimo posiadania innych mierników właśnie ten przedkładam jako stary ale sprawdzony w działaniu. Niczym wierny druh przez lata nie zawiódł mnie ani razu. Mam nadzieję że tym wystąpieniem udało mi sie pogodzić zwaśnione strony. Zyczę wszystkim udanego wieczoru i spokojnej nocy gdyż u mnie za trzy minuty północ i idę powoli spać.
@KrzysztofLetki8 жыл бұрын
Mogłeś użyć akumulatorów Samsung 30Q, albo chociażby jakichkolwiek 18650 z laptopa, są nieco większe, ale pojemności 18650 też są na dosyć wysokim poziomie
@elektromaras8 жыл бұрын
+Krzysztof “Orio” Letki Mając doświadczenie z poprzenią baterią obawiałem sie że ich naładowanie może zabrać wieki. Tak więc miło się zaskoczyłem że wszystko sie tak ładnie ładuje. Tak na marginesie - mija tydzień odkąd ładuję swoją komórkę tylko za pomocą tej baterii!
@patrykgoba80107 жыл бұрын
Czy zamiast 6 ogniw 0.6W mogę użyć jednego o mocy 3.5W?
@adamwalaszek71707 жыл бұрын
mozesz tylko musisz miec w stresie czyli podczas ladowania napiecie takie zeby niebieska step up dzialala czyli ok4,6-8V
@duduspl2258 жыл бұрын
A jak kupie te solary to mi przyjdzie 5,5v czy 6v ?
@elektromaras8 жыл бұрын
+Dudus PL Tego to ja nie wiem. Mi przyszły 5.5V . W sumie gdyby przyszły 6V to nawet lepiej bo pod moduł możesz podać do 8V
@Neo932PL8 жыл бұрын
+Elektro Maras Jaka jest wydajność tego boostera? mam zamiar użyć go do zasilania alarmu w garażu 5v i jakieś znikomy prad przyjmijmy 50mA i ile mi to wytrzyma na ogniwie 3000mA? Ogniwo będzie doładowywane prądem około 200mA z solar panel i czy wyda mi to ładowanie...
@FreeKanal6 жыл бұрын
Jak podpisujesz film angielskim tytulem to przydaloby sie przynajmniej dodac napisy. Co do reszty bardzo fajny material
@rusticusfuicrun73108 жыл бұрын
mniejsze straty uzyskasz stosując przewody tylu linka od 0,5mm^2 ~ 1mm^2
@elektromaras8 жыл бұрын
+Rusticus Fuicrun No właśnie nie chciałem używać zbyt grubych kabli bo jest z nimi potem niewygodnie. I nie sądziłem że całość się tak ładnie spisze.
@PsychoFanPDZ188 жыл бұрын
O jakiej mocy lutownicy używasz do tego lutowania podzespołów. Dziękuje
@emlogchannel37897 жыл бұрын
tego szukałem ☺ muszę to zrobić z większą ilością aku i paneli 😊
@m4tik5398 жыл бұрын
tp4056 ładuje Li-pol?
@_ADM_8 жыл бұрын
+Mateusz Dziurka tak, ładuje, ale lepsza jest elektronika (gotowa) od powebanku, wychodzi taniej
@nuttertools56378 жыл бұрын
+Mateusz Dziurka tak, li-po , li-on, te na filmie to li-on 18560
@dawid19z548 жыл бұрын
A co pan o tym myśli sklep.avt.pl/dekoder-mp3-z-czytnikiem-kart-microsd.html
@rafarudnicki24238 жыл бұрын
Ja użył bym przetwornicy dedykowanej do paneli fotowoltaicznych. Wtedy bym miał stałe napięcie z paneli.
@PsychoFanPDZ188 жыл бұрын
kolego jak podłączyć te moduły prawidłowo. Dziękuje www.elektroda.pl/rtvforum/topic3244673.html
@elektromaras8 жыл бұрын
Podobnie jak na filmie - tyle że do wyjścia z ładowarki podłączasz i baterie i przetwornicę. Tylko nie używaj zwykłych baterii. Dodatkowo takie kosze na baterię są połączone szeregowo więc to się też raczej nie nadaje do zabawy...
@PsychoFanPDZ188 жыл бұрын
Pokaż mi to lepiej na rysunku. Przetwornicę impulsową bez portu USB ??. Dziękuje
@ztselektronik8618 жыл бұрын
Niestety w Polsce mamy zbyt małe nasłonecznienie aby uzyskać pełną wydajność jakichkolwiek paneli. Nigdy nie wyjdzie efektywnie ekonomicznie (w przeliczaniu na cenę za kW sprzedawane w gniazdku).
@nezu_cc8 жыл бұрын
kabelek usb od starej noki 500 albo innej. mam taki sam :D
@catzy44928 жыл бұрын
I w złym miejscu lutowałeś kable do paneli...
@wojtekj81588 жыл бұрын
Łącząc w ten sposób że sobą panele powinieneś dać diody to raz, a dwa lepiej połączyć zwiększając napięcie 6x6=36V, a na wyściu przetwornica za dolara dzięki temu zwiększymy wydajność w ponure dni na takich cienkich jak d*** węża panelach. Warto zainwestować w gotowy solar kontroler są na aliexpress od 6$ w górę, 6,12,24V jaki kto chce.
@elektromaras8 жыл бұрын
+Wojtek J Widzę że masz pojęcie w temacie. Więc zadam kilka pytań: 1. Gdzie te diody dać? 2. W jaki sposób zwiększymy wydajniość? Przecież 36V + 10mA = 6V + 60mA. Nie mam z kim pogadać na ten temat. A ile też można grzebać w necie. Będę wdzięczny za wyjaśnienie
@alexrastafaria33748 жыл бұрын
+Elektro Maras przetwornica działają zazwyczaj od nadnapięcie około 2.5V, jeśli napięcie będzie niższe przetwornica nie zadziała więc masz większe straty np. w pochmurne dni. Do paneli łączonych szeregowo(zwiększanie napięcia) polecałbym przetwornice step up/down do stabilizacji napięcia, które może się wahać i być wyższe lub niższe od napięcia wyjściowego i jeszcze duże kondensatory na wejściu i wyjściu do wstępnego magazynowania energii. Do kondensatorów i paneli łączonych równolegle(zwiększanie prądu) można użyć też przetwornic z niskim napięcie wejściowym(oznaczone: Low Input Voltage) ale gotowe modułu są dużo droższe.
@catzy44928 жыл бұрын
Tow końcu mam zmieniać ten rezystor smd, czy nie (mam "normalne" sześciowoltowe panale, trochę mocniejsze od twoich...)
@monio6128 жыл бұрын
To wyszło w kosztach jakieś 5 $ czyli powiedzmy 20 zł. Za taką cenę można mieć już przyzwoity powerbank, ale nie liczmy na to, że solarny, lub będzie mieć małą pojemność, no i dużo mniej paneli. Ja chciałem kupić sobie taki za 50 zł i nie wiem w sumie czy warto.
@duduspl2258 жыл бұрын
W biedronce, który naładuje Ci telefon 20%. A po miesiącu się rozwali :)
@monio6128 жыл бұрын
Dudus PL na allegro, sama bateria w teorii 3-5 razy mogłaby naładować smartfona, ale w to naprawdę wątpię, takie powerbanki to po prostu magazyny, a solar jest dodatkiem, w tym filmie jest odwrotnie - solar jest ważny, a bateria mniej
@duduspl2258 жыл бұрын
monio612 Z tym się moge zgodzić. Jak robić solar panel to najlepiej mieć co najmniej 20Ah w power banku :)
@monio6128 жыл бұрын
Dudus PL tamte miały 10Ah
@duduspl2258 жыл бұрын
monio612 Te tanie chinskie z biedronek czy innych lidlów to byle co. Najlepiej kupić używaną baterie od laptopa za 20zł, rozkręcić i się ma 20ah. Jak bateria była by dobra :)
@janczaja39658 жыл бұрын
Widziałem twoją twarz :) !!!!!
@testyaleksander27498 жыл бұрын
witaj. chcialbym zrobic cos podobnego, tylko bez dodatkowych akumulatorow. same panele, diodka i rezystor. czy takie 6 paneli by bylo dobre? ile moglbym die spodziawac ma? 6V 0.6W Solar Power Panel Poly Module DIY Small Cell Charger For Light Phone Toy Mini Portable DIY Solar Panel Drop Shipping s.aliexpress.com/FNvaUbeY (from AliExpress Android)
@testyaleksander27498 жыл бұрын
przypomnialem sobie lekcje fizyki i wiem ile ma :) czy te penele beda dobre? chce zrobic taka ladowareczke na okno auta, jak jade gdzies na wycieczne szkolna. ostatnio jak do wielkiej brytani jechalem to 24 godziny w autokarze minely, tak ja 2 powerbanki po 8000mah i 1 2000mah xD
@elektromaras8 жыл бұрын
Szału nie będzie, ale spokojnie powinieneś dać radę podładować powerbanka (jak będzie słonecznie oczywiście)
@kacperrobak58728 жыл бұрын
elektro maras jakby oświetlenie było by ledowe to by dawało więcej woltów i amperów
@pawegrzelka16898 жыл бұрын
Sprzedawcy zawyżają wartości(mA.....) więc nie ma co się dziwić że daje on trochę mniej.
@GeoKesz8 жыл бұрын
+Paweł Grzelka Nie zawyżają, tylko jest to podawane w idealnych warunkach, badane w laboratoriach materiałów półprzewodnikowych, gdzie nawet nie ma kurzu, a światło pada równomiernie na całą powierzchnie, która nie jest niczym okryta (jak tutaj kawałek szkła na wierzchu). Wieć wiadomą jest że będą straty. Jednak sprzedawcy podają to co producent, a producent to co zostało zbadane w laboratoriach. Nikt nie testuje realnych, gdyż to zależy od wielu parametrów.
@teresaszczerba38368 жыл бұрын
czerwony czarny elektro maras
@vmaxerf23827 жыл бұрын
zazdroszczę wiedzy :/ na temat tych prądów i oporników i ogólnie elektroniki ..
@proroczniaswiata8 жыл бұрын
dawaj więcej
@monio6128 жыл бұрын
Wina nie wolno robić w domu legalnie!
@kacperrobak58728 жыл бұрын
lol a mój dziadek robił
@MADA15878 жыл бұрын
pierwszy
@dix08048 жыл бұрын
jakiej dokładnie diody Schottky użyłeś? o jakich parametrach?