💰 Konferencja XTB Investing Masterclass: geolink.xtb.com/xv1xD ✅ Załóż konto w XTB z darmową prowizją (do 100 tys. EUR!): geolink.xtb.com/BRsxP
@kiroshki Жыл бұрын
8 komentarzy i 7 z nich jest baitem na scam. Może by tak je ukryć?
@jarekkorzeniowski8223 ай бұрын
Najbogatszy jest ten, który nic nie potrzebuje. Jesli nie jesteś zadowolony z tego co masz i dążysz ciagle do tego czego nie masz, to wciąż jesteś biedny. Szczęśliwy jest ten, który nie ma i nie potrzebuje mieć, tak wiec bogactwo, to raczej stan umysłu niż posiadania.
@kitashixx11 ай бұрын
Jestem jeszcze na poziomie 1, ponieważ jestem studentką dzienną i utrzymują mnie rodzice, a po części z tego co zarobiłam w wakacje. Moim celem jest zdobycie jakiegoś dochodu w trakcie studiów, aby rodzice utrzymywali mnie w jak najmniejszym stopniu, a potem spróbuję odłożyć sobie na poduszkę finansową, może w przyszłości jakieś inwestycje. Dzięki za twórczość, bo jest wartościowa i można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, a także sprecyzować swoje cele.
@martabruch34044 ай бұрын
Fire:) Obecnie 5 poziom. Fajny materiał, budujący i zachęcający do wspinania się coraz wyżej!
@FinansowaTV4 ай бұрын
Powodzenia w dalszej drodze!
@martabruch34044 ай бұрын
@@FinansowaTV Dziękuję bardzo:)
@Rafal-Olszewski2 ай бұрын
Fire Obecnie jestem na poziomie 5 ale już blisko do poziomu 6. Według moich obliczeń za dwa lata wkroczę na level 6😎
@Kakivikakkukak Жыл бұрын
Raczej już słyszałem o tych poziomach kiedyś, ale bardzo mi się spodobał prosty język i przekaz, więc chętnie dałem suba i obejrzę inne filmy. Pozdrawiam
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dzięki!
@grzegorzszczodry1631 Жыл бұрын
Super materiał. Nie wiedziałem, że jest taki konkretny podział bogactwa. Merytoryczny kanał
@katiekrupa66082 ай бұрын
Super kanał! ❤
@FinansowaTV2 ай бұрын
Dziękuję
@armi2251 Жыл бұрын
10:20 myślę, że ludzie określając oszczedności przedstawiają jako 'krotność' wynagrodzenia mają na myśli wynagrodzenie netto.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Oczywiście, to lekkie uproszczenie, ale mimo wszystko daje jakiś obraz. Nie chciałem komplikować sprawy, ale to słuszna uwaga, że raczej patrzymy na to, co mamy na ręce
@kuba6156 Жыл бұрын
5 w drodze do 6, na dziś inwestycje pokryją mi pewnie jakieś 30-50% wydatków. Tylko że dla mnie to jest dosyć złudne na dzień dzisiejszy. Będę chciał kupić nieruchomość albo będę potrzebował większych pieniędzy na leczenie, to przecież z tych inwestycji nic nie zostanie i pasywny dochód zniknie... Do tego trzeba uwzględnić, że ten pasywny dochód musi też pokryć inflację. Jeśli oprócz tego ma jeszcze udźwignąć te nieprzewidziane większe wydatki w przyszłości (leczenia, remonty itp itd) to nagle okaże się, że realnie musiałbym generować pasywnie nie tylko 100% wydatków, ale jeszcze pewnie przemnożyć to jakieś x4. I wtedy można by powiedzieć, że faktycznie jesteśmy niezależni. Tak więc realnie do 6 moim zdaniem bardzo daleko, a 7 raczej nierealny, mam prawie 45 lat i raczej marne szanse, że zostanę jeszcze multimilionerem ;)
@kiroshki Жыл бұрын
Jeśli mówimy o pasywnym przychodzie, np nieruchomości pod wynajem to ona sama w sobie trzyma wartość w miarę odporną na inflację i dodatkowo generuje zysk również odporny na inflację ponieważ czynsz podnosi się z reguły co roku. Pewne usługi też są nieźle odporne na inflacje. Zakład pogrzebowy, fryzjerstwo. Ciągle podnoszą ceny a ludzie mimo to nie rezygnują z tych usług. Być może warto otworzyć salon fryzjerski w małym miasteczku?
@kuba6156 Жыл бұрын
@@kiroshki zgadzam się, to są jakieś jak najbardziej sensowne rozwiązania. Tu bardziej skłaniałem się z przemyśleniami do tego, że żeby faktycznie osiągnąć tą niezależność, to wypadałoby mieć zyski z inwestycji np. 2 czy 4 razy wyższe niż nasze wydatki, a nie tylko takie, które pokrywają gołe 100%. Bo w takim przypadku jeden duży wydatek i nasza "niezależność" pryska jak bańka. Co do samych pomysłów to jasne, gdybym potrafił otworzyć salon fryzjerski w taki sposób, żeby nie musieć się nim zupełnie interesować, to każda taka firma-samograj byłaby genialną inwestycją. Z drugiej strony nie tak prosto znaleźć ludzi, którzy wszystkiego sami dopilnują bez szefa, a jednocześnie nie uznają, że skoro i tak sam wszystko robię, to czemu nie pójść na swoje :)
@bananos8647 Жыл бұрын
super materiał, sama prawda i szczere w opór, na tematy dla większości ludzi nie wygodne, bo większość się wstydzi jak wyglądają ich finanse.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Wielkie dzięki za komentarz! :)
@maromaro3646 Жыл бұрын
Poziom 5 i atak na 6 poziom. Mam 28 lat i myślę że za 10 lat będzie już gitara ;) niezły kontent nagrywaj dalej.
@karolpopko2815 Жыл бұрын
Świetny film! Swój 1 poziom osiągnąłem na pierwszym roku studiów jak za 500zł trzeba było przeżyć, a akademik kosztował 300zł :). 2 poziom osiągnąłem po związaniu się z żoną i mieszkaniu w pokoju 10m2 przez 2 lata za nim nie nabraliśmy trochę doświadczenia i nie znaleźliśmy w miarę stabilnej pracy. Potem poziom 3 trwał przez 5 lat, za nim nie nazbieraliśmy na wkład własny na dziurę w ziemi, kolejne 2 lata było zbierane na remont i ślub. Poziom 4 pojawił się po odebraniu kluczy do mieszkania i trwał kolejne 3 lata. Poziom 5 osiągnęliśmy w połowie zeszłego roku a w tym roku już udało się wejść na poziom 6-7.
@kuba6156 Жыл бұрын
Tak z ciekawości zapytam, jakie kwoty miesięcznie odkładacie, że półtora roku temu miełiście 2 letnią "poduszkę", a dziś już jesteście między poziomem 6 a 7? Bo to gigantyczny przeskok. A zdaje mi się, że przeskoczenie z etapu 5 na 6, a co dopiero mówić o 7 to znacznie większe wyzwanie, niż przejście poprzednich poziomów.
@karolpopko2815 Жыл бұрын
@@kuba6156 jest to ogromny przeskok, którego sam się nie spodziewałem. Pomogła poduszka inwestycyjna czyli środki czekające na okazję i taka się przytrafiła. Autor wspomniał, że zamiast trzymania środków na 24 miesiące bliżej mu do tego aby były na 3-6 miesięcy. Z tym stwierdzeniem się nie zgodzę, bo gdybym miał środki na 3-6 miesięcy zabrakło by mi na tą konkretną inwestycje. Pieniądze były potrzebne tu i teraz dlatego się udało. Co do samego odkładania: Na etapie 4-5 miałem wystarczającą poduszkę, która pozwoliła w 100% odejść od etatu i działać na własny rachunek. Nawet jak by się nie udało, mogłem spokojnie poszukać pracy na etacie. Okres rozwoju firmy nie pozwalał na odkładanie dodatkowych pieniędzy ale po roku już dobiłem do tego poziomu, który miałem pracując na etacie (poduszka rzecz święta nie była ruszana). Potem pojawiła się okazja - szczęście. Wykorzystując wiedzę, doświadczenie i umiejętności zdobyte przez te lata pracy pozwoliły mi skorzystać z tej szansy. Chcę jeszcze wspomnieć o 2 ważnych aspektach. 1. Nie zawsze lepiej płatna praca jest lepsza, czasami lepiej zarabiać mniej ale uczyć się czegoś co może się przydać później. Bez tej wiedzy i doświadczenia by się nie udało. 2. Trzeba się trzymać wyznaczonego celu, pokusa wykorzystania pieniędzy z poduszki na nadpłacenie kredytu lub zakup nowego auta jest bardzo duża. Bez poduszki też by się nie udało. Autor też ma dość ciekawy film o tym, że pierwsze 100 000 jest najtrudniejsze do osiągnięcia. Całkowicie się z tym zgadzam i ten poziom 1-2 był dla nas kiedyś najtrudniejszy.
@Alexessss182 ай бұрын
Fire Poziom 5, jestem w drodze do 6. Mieszkanie kupione za gotówkę więc brak widoków na hipotekę. W ciągu 2 lat mój portfel osiągnie 500k i wtedy z czystym sumieniem będę mógł powiedzieć że mój kapitał zarabia na moje co miesięczne wydatki z okładem na przyjemności i waciki. Generalnie gdybym spieniężył pozycje akcyjne oraz obligacji skarbowe na rzecz zwiększenia portfela obligacji korporacyjnych to już w zasadzie odsetki od kapitału płaciłyby mi rachunki z wyjątkiem zimniejszych miesięcy. Daje sobie jeszcze 2 lata + 3 miesiące na osiągnięcie portfela aktywów 500k + Przy odrobinie szczęścia - będzie to spóźniony prezent na 40 urodziny.
@MojeIKE Жыл бұрын
Kolejny świetny film. Dziękuję.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dzięki Piotrek
@tomaszpod1768 Жыл бұрын
Także dziękuję Panowie miło Was się słucha
@AKilosOfRaPATonOfHonesty Жыл бұрын
Bogactwo to stan umysłu 😊 można mieć niewiele i czuć się spełnionym. Głupie stereotypy typowe dla wyścigu szczurów - Być bogatym = być szczęśliwym 🤑💰
@MatFig Жыл бұрын
Ogólnie dla mnie bycie bogatym i życie z dywidend jest celem by nie musieć płacić za jedzenie i mieszkaniem swoim czasem w pracy :)
@a.czarna66695 ай бұрын
Zapytaj tych, którym nie wystarcza do końca miesiąca na jedzenie, czy też tak uważają 😁
@abiogaz Жыл бұрын
Dzień dobry, w nocy i o północy. Trzeba się zastanowić co dalej.
@PolawiaczKrewetek Жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek 👌🏻
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo :)
@damianmarkowski209 Жыл бұрын
Dzięki
@marzena9495 Жыл бұрын
FIRE :) Jestem na poziomie 4 :) Niestety kredyt hipoteczny mocno drenuje mój portfel, więc obecnie skupiam się na nadpłacie kredytu (po zabezpieczeniu poduszki finansowej), a nie na inwestycjach. Niemniej stopy procentowe zaczynają maleć, początkiem przyszłego roku planuję zrobić refinansowanie kredytu i wtedy będę myśleć co robić z zaoszczędzonymi pieniędzmi.
@rodzinaczesiow Жыл бұрын
Nadpłata kredytu to też rodzaj inwestycji, chociażby w lepsze samopoczucie psychiczne😉 pozdrawiam serdecznie
@FinansowaTV Жыл бұрын
Ja nawet powiem więcej, kredyt to inwestycja, która też przynosi oszczędności i jest to pewna inwestycja 😀
@DarthVader250 Жыл бұрын
Traktuj kredyt jak wysoko oprocentowana lokatę - gdzie po prostu nie trafisz tych % przy nadplacaniu. Zwłaszcza ze Twoja nieruchomość ciagle zyskuje na wartości :)
@kiroshki Жыл бұрын
@@DarthVader250 Zyskuje albo nie traci ;) zależy w jakim okresie się na to spojrzy. Jeśli inflacja wynosi 17% a wartość nominalna wzrasta o 17% rocznie to realnie nieruchomość nie zyskuje na wartości a jedynie ją utrzymuje.
@jakubschonhofer8838 Жыл бұрын
100% jestem z Tobą 😊
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dzięki!
@jakub6030 Жыл бұрын
Dzięki za odcinek! U mnie poziom 5 i rozpoczynam prace nad 6tką.
@KermitTheFrog7 Жыл бұрын
Jestem chyba na 7 poziomie posiadam dom za 2.5mln tak ok 500tys zawsze na koncie jest ktorych nie musze wydawac jest to taki bufor na zle czasy jestem rolnikiem.
@AKilosOfRaPATonOfHonesty Жыл бұрын
😂😂😂😂
@ivanhadziaj3155 Жыл бұрын
A pole masz?
@KermitTheFrog7 Жыл бұрын
@@ivanhadziaj3155 a widziales rolnika bez pola ??
@ivanhadziaj3155 Жыл бұрын
@@KermitTheFrog7 tak, są rolnicy którzy nie mają pola. Specjalizacja trzoda chlew na, mleko.
@KermitTheFrog7 Жыл бұрын
@@ivanhadziaj3155 zeby robic mleko trzeba miec grunty raczej jak ktos ma chlewnie to zawsze posiada jakies ha. ja mam 460ha i wydaje mi sie ze juz wiecej nie ma co dobierac mam nowy park maszyn i przede wszystkim mam czas dla siebie i rodziny wakacje i takie tam
@Przemasss930 Жыл бұрын
Zawsze rzecZowo Miło się słucha
@FinansowaTV Жыл бұрын
Wielkie dzięki!
@pawekrawczyk6625 Жыл бұрын
Hmm ja moglbym zyc z odsetek i czynszow z najmu ale nie na obecnym poziomie wiec brakuje czegos miedzy 5 a 6.
@bartoszj5400 Жыл бұрын
FIRE! :)
@slavo194 Жыл бұрын
Fire!
@wiking9945 Жыл бұрын
i tak wszystko zostawicie na tej planecie nic tu nie jest wasze tylko nasze czyli wszystkich ludzi
@Fabemos Жыл бұрын
Poziom 6 osiagniety w wieku 41 lat. Poziom 7 to cel na najblizsze lata.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Piękny wynik, mam nieco lat mniej i celuję podobnie, na 40 urodziny, ale będzie piekielnie ciężko, dlatego tym bardziej gratuluję i trzymam kciuki za siódemkę!
@Fabemos Жыл бұрын
Dzięki i powodzenia na wyboistej drodze.
@janusz658 Жыл бұрын
Fire, i pytanie za 100pkt - lepiej zacząć od inwestowania wolnych środków czy może lepiej pozbyć się kredytu hipotecznego i dopiero wtedy inwestować nadwyżki finansowe.
@Skiturowiec Жыл бұрын
To zależy jak się lepiej będziesz czuć. Możesz podzielić kapitał na nadpłatę i inwestycję
@FinansowaTV Жыл бұрын
Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. To indywidualna sprawa, ale odpowiedziałbym, że tam, gdzie jesteś w stanie uzyskać lepszą stopę zwrotu w skrócie.
@stanisawkula42548 ай бұрын
Fire. Jeszcze troche brakuje do niezalerznosci finansowej . Twk jeszcze drugie tyle muszę zgromadzić.
@leszekm4297 Жыл бұрын
tak tak ....chwilowo 5 zaczynam z 6 ale .... jak wpakuję się w kredyt mieszkaniowy spadnę na 1 góra 2 co najmniej na kolejny rok lub dłużej
@tomaszadamus8807 Жыл бұрын
Moj poziom to około 5¼ ale juz teraz widać jak po 4 latach inwestowania kasy przybywa z każdym miesiącem 👍
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dokładnie, po kilku latach procent składany daje o sobie znać :)
@TheThargor Жыл бұрын
Podziel się informacją, na czym się dokładnie skupiles :)
@symbiot11 Жыл бұрын
dzieki
@BlackMarker911 Жыл бұрын
Mój poziom to coś pomiędzy 4-5. Cel to oczywiście 7. Dzięki za motywację.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Trzymam kciuki, powodzenia!
@michalmichal5267 Жыл бұрын
też tak mam!
@robertandrzejczyk Жыл бұрын
Ludzie nie mowcie ile macie pieniedzy publicznie. Licho nie spi.
@sawomirkuziemski53247 ай бұрын
Hihi 2 poziom nie myślałem ze tak wysoko 😁 ale jest plan zeby bylo lepiej tylko ten czas wolno leci
@jerzybeer5825 Жыл бұрын
Jestem na etapie jakim -nie wiem . Dochody z inwestycji jakie mam to 5,5 tyś miesięcznie. Mój plan to za trzy lata mieć 6.5 lub 7.5 tyś zł - niestety będę miał już 65 lat .Chcialbym mieć z 10 lat mniej. Moja emerytura powinna też oscylować w granicach 6 tyś zł.
@polon2109 Жыл бұрын
Jesteś szczery o to w dzisiejszych czasach największa wartość . Pozdrawiam
@ivanhadziaj3155 Жыл бұрын
To teraz tylko dobrze żyć. Powodzenia
@FinansowaTV Жыл бұрын
Hej, ale to super wynik, dzięki za podzielenie się liczbami!
@kuba6156 Жыл бұрын
Ja mam pewien problem z określaniem tego poziomu... Bo np. co z tego, że na dziś moje inwestycje dadzą mi kilka tys. miesięcznie, jeśli wystarczy jakiś duży wydatek, związany np. z chorobą, czy koniecznością remontu nieruchomości itp. i ten zysk nagle stopnieje do ułamka wartości... No i druga sprawa, to że wyciągając ciągle te zyski, sprawię że za X lat dzięki inflacji ten poziom zwrotu przestanie być wystarczający do życia...
@FinansowaTV Жыл бұрын
@@kuba6156 no to dużo wątków: 1. Uważam, że nie ma co porównywać choroby i remontu jako dużych wydatków. Choroba jest nieplanowana i nie da się jej przewidzieć, to czynniki losowe, to samo wojna, czy inne duże tragedie. Natomiast remont domu można zaplanować, w większości przypadków napewno, z wyprzedzeniem. Wg mnie to rozdziela te przypadki, a skoro możemy to zaplanować, to też możemy to sobie osadzić na osi czasu. 2. Rynki powinny pobijać inflacje, jeśli będą się zachowywać tak, jak przez ostatnie dziesiątki/setki lat. Oczywiście zawsze może pójść inaczej, ale tego nie przeskoczymy. 3. Ja zakładam, że nie będę żył z kapitału, tylko wypracowanego przez kapitał dochodu, więc nie będę musiał spieniężać moich inwestycji, ważne żeby wypracowały środki, które będą mnie utrzymywać. Oczywiście nie jest to prosta sprawa i niczego nie można brać za pewnik.
@CryptoC4T Жыл бұрын
Prawdę mówiąc im bardziej rozsiadam się na 5+/6 poziomie tym bardziej mglisty mam 1. Jak miałem mniej wiedziałem dość dokładnie co ile kosztuje w miesiącu i ile dokładnie zarabiam. Jak zarabiam >2x tyle co wydaję te kwestie robią się dość mgliste, sprawdzam tylko raz na jakiś czas czy mi przypadkiem po cichu nie odbiło i nie skoczył jakoś mocno poziom stałych wydatków.
@ledger5658 Жыл бұрын
XBS Prolog fajnie rozkręca sie pod względem dywidend
@FinansowaTV Жыл бұрын
To prawda, ciekawa spółka :)
@sylwuskak7065 Жыл бұрын
FIRE ❤
@Olla-peu Жыл бұрын
Myślę, że poziom 3 dzisiaj zainwestowałem pierwszy raz w etf-y a kilka miesięcy temu w obligacje.
@tomaszgotz9059 Жыл бұрын
Poziom 4-5, roczna poduszka w obligacjach, pod ręką 3 wypłaty na koncie, trochę portfela risk assets (krypto) + etf globalny pasywnie co miesiąc w EUR, trochę walut obcych (40 k do końca hipoteki). 5-6 poziom to już ciężko... no chyba, ze solana wystrzeli 😅
@AW-vk8kc Жыл бұрын
Dzięki. Myślę , że około 5 poziomu jestem.
@neet5439 Жыл бұрын
proszę mi odpowiedzieć, bo chyba źle myślałem. średnio z akcji zyskujemy 6% rocznie ponad inflację {historycznie] dywidendy chyba nie są podnoszone 6% rocznie? z tego co kojarzę, to dywidendy to jakieś 2-3% zysku rocznie ze spólki TAK? czy się mylę? myślałem, że nawet inwestując dywidendowo, to i tak większość zysków jest przez wzrost wartości. myliłem się?
@kuba6156 Жыл бұрын
Ja to mam pewne wątpliwości, czy z akcji zyskujemy średnio 6% rocznie ponad inflację, czy 6% całkowicie... Wiele osób zakłada że jest to ponad inflację, ale nigdzie w żadnych materiałach tego wprost nie widać. Ja po swoich inwestycjach to w ostatnim czasie w ogóle widzę, że akcje nawet nie przebiły mi inflacji i wbrew pozorm najlepiej wychodzę na obligacjach... Podobnie z dywidendą, nie ma szans, żeby to było kilka procent powyżej inflacji, kiedy ta ma wartości takie jak dzisiaj... Gdyby była w celu inflacyjnym, to wtedy owszem...
@neet5439 Жыл бұрын
@@kuba6156 dlatego była mowa o średniej inflacji. a okres inwestycji zawsze oceniamy w horyzoncie czasowym kilkadziesiąt letnim. również mam wątpliwości co do 6% ponad inflację
@kuba6156 Жыл бұрын
@@neet5439 no tak, liczymy średnią, w okresach różnych, bo wiadomo że czym dłuższy horyzont inwestycyjny, tym ten zysk jest pewniejszy i wahania mniejsze, ale nie każdy inwestuje na kilkadziesiąt lat. Ja kojarzę, że chyba w którymś materiale Trader21 komentując wykresy wspomniał że te stopy zwrotu nie uwzględniają inflacji, ja rozmawiając ze znajomymi też zawsze zakładałem, że nie jest uwzględniana i samemu trzeba to wkalkulować określając zysk. Nawet tak na chłopski rozum, załóżmy że mówimy o stopie zwrotu z rynku amerykańskiego i obserwujemy sobie wykres... Jeśli tam widzimy że w jakichś okresach stopa zwrotu wyniosła np. 5%, 7%, 3% itd. to gdyby uwzględniała już ona inflację, to jaką? Amerykańską? Czyli dla nas taki wykres jest bezużyteczny, bo musielibyśmy wziąć dane historyczne z inflacji amerykańskiej oraz polskiej i skorygować to odpowiednio o różnicę pomiędzy nimi dla każdego okresu... Co więcej, mówiąc w ten sposób o stopie zwrotu akcji z danego rynku, byłaby ona inna zależnie od kraju zamieszkania inwestującego. Tym samym mielibyśmy sytuację, w której należałoby mówić o stopie zwrotu z akcji amerykańskich dla każdego kraju z osobna... Itd. I nie byłoby sensu posługiwać się wykresami i statystykami opracowanymi w USA, musielibyśmy tworzyć własne. Dlatego nawet z tego prostego powodu uważam, że te podawane stopy zwrotu są raczej zwrotem nominalnym, a inflację trzeba już sobie do tego doliczyć. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo :D
@nuka_i_tobi_tv2 Жыл бұрын
Fire .... inwestuje 1/3 wolnych środków - dywidenda , złoto ,
@_WEGNER_ Жыл бұрын
Jest może książka na ten temat lub jakaś publikacja w Internecie?
@TomJones007 Жыл бұрын
Fire 5. Dochód z inwestycji pokrywa na razie 25% wydatków.
@januszjaxaxa9929 Жыл бұрын
Zaczynam wspinaczkę na szósty poziom, ale to długi etap jest, bo po roku portfel pokrywa około 7% moich miesięcznych kosztów, licząc średnią z ostatnich trzech miesięcy.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Trzymam kciuki, powodzenia! 7% to całkiem sporo, najgorsze za Tobą!
@jelonek5121 Жыл бұрын
Tak słucham to jestem jestem na pomiędzy 4-5..
@PiotrMaterne-ee2mu Жыл бұрын
Fire :-) Mój poziom to mocne 4. :-) W ciągu 10 lat chciałbym dojść przynajmniej do wczesnego 6.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za obejrzenie do końca ❤, trzymam kciuki za szybbkie dojście do fire!
@robertantonijczuk5812 Жыл бұрын
No to spinamy się tylko dlaczego zawsze pod górkę 😀😀
@michaadamek9846 Жыл бұрын
Czy podawane w GUS przeciętne wynagrodzenie to nie jest przypadkiem brutto? :) Jeśli tak to te 28% polaków ma ponad 25 000 zł oszczędności.
@kuba6156 Жыл бұрын
To nie jest ilość miesięcznych średnich wynagrodzeń, tylko ilość wynagrodzeń danej osoby. Podawanie tutaj średniej nie ma żadnego sensu. Bo co, jeśli ktoś miałby odłożone te 5 średnich, gdy jego miesięczne wydatki to 30 tys. i z oszczędności nie przeżyłby miesiąca? Tu chodzi o to, ile masz odłożone w relacji do własnych zarobków. Oczywiście możemy się tu pokusić o przeliczanie tego statystycznie na średnią, ale po co? Myślę, że wbrew pozorom, te najwyższe oszczędności mają osoby zarabiające raczej więcej niż średnia, bo wraz ze wzrostem zarobków szybciej rośnie nadwyżka, którą można odłożyć.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Tak, brutto, ale nie ma to większego znaczenia, bo to tylko przykład, a każda sytuacja jest indywidualna, podałem to tylko poglądowo :)
@777jac Жыл бұрын
Poziom 5
@gregski3286 Жыл бұрын
Fire. Oceniam się na poziom 4
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za obejrzenie do końca ❤
@Bonon Жыл бұрын
Może to zabrzmieć abstrakcyjnie lecz ja widzę siebie na raz na poziomie 1 i 5, 1 - bo jeszcze jestem zależny od rodziców ( 3 miesiące temu ukończyłem 18 rok życia nic dziwnego) ale znowu zarazem 5 bo w inwestycjach typu akcje czy kryptowaluty trzymam już 12 krotność tego ile średnio kosztuje mnie miesiąc mojego utrzymania się a drugie tyle są warte moje oszczędności
@Bonon Жыл бұрын
Więc może na raz widzę się na 1 i 5 brzmi na przesadzone ale 1 i 4 już jest rzeczywisty
@mateuszsala9259 Жыл бұрын
#Dziękuję
@FinansowaTV Жыл бұрын
Ja również :)
@Damj88 Жыл бұрын
Jeśli będę kupował akcje jednego króla dywidendowego na różnych giełdach to będę dostawał z każdego konta dywidendy ?
@FinansowaTV Жыл бұрын
Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale tak
@ciakrzysiek Жыл бұрын
Fire. Na razie poziom 5, ale do 6 jeszcze dluuuga droga.
@ireneuszk.9396 Жыл бұрын
Końcówka 7 poziomu. Po 15 latach prowadzenia firmy dochód pasywny 15tys netto. Dodatkowo nadal prowadzę firmę gdzie wpada średnio 20tys netto. Niestety, nadal pracuję bo chcę zakupić jeszcze jakiś ładny domek dla mojej rodziny a to wymaga odłożenia min. 1,4mln. WALCZYMY
@TrotyL99 Жыл бұрын
W jakiej branży działasz?
@ireneuszk.9396 Жыл бұрын
@@TrotyL99gruba nisza. Ogólnie to hobby
@analyzer1986 Жыл бұрын
Jak mozna byc na poziomie 7 i nie miec na domek za 1.4 mln zl? Bez uszczypliwosci ale to nie jest wowczas poziom 7.
@FinansowaTV Жыл бұрын
A ja się nie zgodzę, bo to wszystko zależy. Jeśli wystarczy ci 4-5k miesięcznie na utrzymanie, a dochodu pasywnego masz 15-20k, to dalej uważam, że to w tym wypadku takie FAT FIRE, gdzie niczego nie brakuje, a 1,4mln to dużo kasy. Mając np. 100-200k miesięcznie, to też od ręki nie kupisz jachtu za 30 dużych baniek
@analyzer1986 Жыл бұрын
@@FinansowaTV ale jak ktos ma rodzine to nie jest w stanie wyzyc za 4-5k miesiecznie. :-) ja za mieszkanie 100metrow w Poznaniu place czynsz 1.7k+ energia+internet+podatek+ min 2k spozywcze+ 1k paliwo+ 2k dzieci przedszkole i atrakcje+ odziez. Jak do tego dolicze jakies kednorazowe wydatki, ubezpieczenia, wyjazdy itp to wychodzi 13-15k. I na prawde nie ma szalenst. Wolnosc finansowa to nie tylko 1 mln zl na koncie i ekscytacja cyferkami na monitorze ale i odpowiedni komfort zycia, ktory kosztuje. Nikt mi nie powie, ze za 4-5k ten komfort mozna sobie zapewnic. :-)
@Endrjo Жыл бұрын
Wolnosc finansowa jest z wlasnym lokalem kiloma milionami majątku na koncie. Poziom 7 to multimilioner (30-50+)
@SulacoPL Жыл бұрын
Fire, panie kolego fire. Moje dywidendy dają mi już miesięcznie 800zł. 8 stówek za totalne nic nierobienie xD Do 10 000 jeszcze daleko, ale droga w excelu jest wyznaczana ;)
@FinansowaTV Жыл бұрын
Ważne, żeby trzymać się drogi i dążyć do celu :)
@DarthVader250 Жыл бұрын
Jaka wartość portfela ?
@SulacoPL Жыл бұрын
@@DarthVader250 Na chwilę obecną 43.000$. -> To jest po ostatniej obsuwie wszystkiego
@Damj88 Жыл бұрын
Im więcej mam akcji tym większa jest dywidenda ?
@FinansowaTV Жыл бұрын
Taka jest zasada x akcji mnożymy przez dywidendę na akcję i dostajemy kwotę, która do nas wpłynie.
@arturkarp1462 Жыл бұрын
Fire 😊
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za obejrzenie do końca ❤
@WidmoGeniuszaa Жыл бұрын
Ja jestem na 6 poziomie, ale pewnie niedługo Klaus Schwab i UE sprowadzi mnie znów na 1, więc przestałem dążyć do 7.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Najważniejsze to skupić się na tym, na co mamy wpływ, na Klausa nie mamy, a nie warto się nim przejmować, bu niepotrzebnych stresów sobie nie dostarczać :)
@WidmoGeniuszaa Жыл бұрын
@@FinansowaTV Zdaję sobie z tego sprawę, ale mówię i piszę o tym gdzie mogę, żeby dotarło do większej ludzi jakie tam "ciekawe" pomysły lęgną się w głowach oderwanych od rzeczywistości elit. Może jeszcze jest szansa, że społeczeństwo stawi opór, albo chociaż niech ma świadomość, bo życie w świecie cyfrowego pieniądza, jeżeli nie ma wolności i możliwości wyrażania swoich opinii, bo ktoś to ocenzuruje to nie jest życie. Życie jest coś warte wtedy, gdy człowiek jest wolny. Żadne pieniądze nie przebiją wolności. Po to gromadziłem majątek, żeby móc mówić i myśleć jak chcę. Jeśli w przyszłości urzędnicy będą nam zamykać usta i cenzurować za myślenie niezgodne z mainstreamową narracją to będzie piekło, a nie życie.
@ukaszstachowiak3391 Жыл бұрын
25 % wydatkow w pasywnych dochodach. W przyszlym roku jako cel 35-40 %
@KowalzOtmetu Жыл бұрын
Poziom 6. Najtrudniej do miliona, potem z górki :)
@mmm167aaa11 ай бұрын
Nie wiem na którym poziomie jeststem, bo niby mam poduszkę na 2 lata, różne inwestycje, ale nie dające dużych miesięcznych przychodów, do tego nie mam własnej nieruchomości, więc w sumie najem pokrywam z odsetek od oszczędności. Z jednej strony czuje niezależność, z drugiej jak biedak, bo nie mam nawet własnej kawalerki...
@PrawdziwyAbrakadabra Жыл бұрын
Fa Jer😉
@Nikodem12011 ай бұрын
Poziom 7 a teraz na koncie 7 ale 0 ale tyko dziki ciężkiej pracy o tyle cały klucz to ciężka praca i myślenie 😊
@marra19 Жыл бұрын
Czy polecasz poduszkę finansową w ETF-ach?
@MaoloBross Жыл бұрын
Zdecydowanie nie, lepsze będą lokaty, ror czy obligacje detaliczne
@kuba6156 Жыл бұрын
Poduszka to z założenia pieniądze, które w każdej chwili możesz szybko wypłacić i użyć do pilnych wydatków. Jeśli ulokujesz je w ETF'y, a te akurat będą np. w 30% dołku, to aby sfinansować nagły wydatek będziesz musiał ponieść dodatkowe 30% kosztu sprzedając je ze stratą...
@marcindelimat7404 Жыл бұрын
Fire , poziom 5/6
@elzazik Жыл бұрын
level ~ 2^3-3 😀
@damianszarek5003 Жыл бұрын
Spoko
@bracduv11 ай бұрын
O kant tyłka rozbić takie bogactwo gdzie możesz być na szczycie a nie jest uwzględnione zdrowie i jesteś na łożu śmierci. Raczej nikt by się nie chciał zamienić z taką osobą
@pawelkarcz8052 Жыл бұрын
Fire poziom 3 ale chcę wyżej 😊
@jaja3553 Жыл бұрын
Ktoś może nie miec poduszki finansowej a inwestować na kredyt i co wtedy? Jaki poziom
@noregrethepast Жыл бұрын
poziom 5 od 10 lat i ni huhu dalej nie da rady :) ale za to bardzo mało pracuję i dużo podróżuję
@FinansowaTV Жыл бұрын
Wg mnie to takie Barista FIRE, które też jest po części na ten poziom do zaliczenia :)
@noregrethepast Жыл бұрын
@@FinansowaTV dokładnie :)
@krzysztofandrzej6692 Жыл бұрын
Myślalem ze 7 poziom to Warren B, a tu sie okazalo ze niby ja. Pracować w tym momencie chciałoby sie jakby mniej. Trudno przestac.
@Andy-g4f Жыл бұрын
FIRE 5 etap, plan na 6 rozpisany.
@mariuszsobocinski1779 Жыл бұрын
Dzień dobry, nie zrozumiałem chyba? Bajer? Miłego dnia
@piotrjarosz1765 Жыл бұрын
Fire 5
@rafakrakowiak24611 ай бұрын
😊
@damiannawiesniak1021 Жыл бұрын
Fire
@KOLO-BOLO Жыл бұрын
😊
@dziadekburz Жыл бұрын
Najwieksze bogactwo mamy w sobie ------niesmiertelnosc ducha , poznaj materialy kanal --poznaj prawde .... youtube zdrawiam.
@golabrecykling2 ай бұрын
Fire
@gabrax8967 Жыл бұрын
W którym momencie rozpocząć wydawanie zgromadzonego bogactwa ? Przy średnim wieku mężczyzn 73 lat ? Żeby zrealizować plan siedmiu poziomów bogactwa musielibyśmy 300 lat żyć.
@nintruz Жыл бұрын
Fire 5/6
@byq500 Жыл бұрын
5
@motomajster Жыл бұрын
Kurka sami bogacze w tych komentarzach. Jedna prosta zasada - nie zarabiasz min 30k na miesiąc przy kosztach życia ok 10k to jesteś nadal biedny. Nie istotne, że przeżyjesz za 2k zarabiając 4k. Nie ma co inwestować w starość. Masz teraz żyć i mieć na wszystko co Ci się umyśli i jeszcze ma zostawać. 8 poziom to jak nie masz już ponysłu na wydatki. Przegladasz Allegro, chodzisz po sklepie i w sumie nic nie potrzebujesz bo masz i kasa samoistnie zostaje. To poboczny tor....
@kuba6156 Жыл бұрын
Tylko w tych 10k kosztów może być 4k za wynajem mieszkania i 2k raty za samochód i w praktyce wychodzi że na życie zostaje mniej niż komuś kto ma 6k kosztów ale własne mieszkanie i auto... Jak to zwykle bywa ze zbyt uproszczonymi regułami :D
@tomaszkurek-ub2pz Жыл бұрын
😮
@janosikkowalski1376 Жыл бұрын
5😊
@FinansowaTV Жыл бұрын
Gratuluję i trzymam kciuki za kolejne!
@ZBIGNIEWSIARKIEWICZ-vc7fq Жыл бұрын
Ja jestem na 8 poziomie od 12 lat dostaje pieniądze za darmo i siedzę przed komputerem a oszczędności w Banku tylko rosną ...😂😂😂😂😂😂😂
@rafaczochara6561 Жыл бұрын
fire
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za obejrzenie do końca ❤
@MariuszKaasspp-sq9vl4 ай бұрын
Pokaż granicę bogactwa. Jakie poziomy he Pieniądz jest iluzja...
@analyzer1986 Жыл бұрын
Poziom 6 ale nie czuje komfortu.
@FinansowaTV Жыл бұрын
Czyli i tak jesteś już dość blisko :). Trzymam kciuki!
@waldekkasprzak7823 Жыл бұрын
Fire tak koniec 4
@FinansowaTV Жыл бұрын
Dziękuję bardzo za obejrzenie do końca ❤ Trzymam kciuki na szybki up na poziom 5 :)
@Stanley222 Жыл бұрын
Ja z obligacji skarbowych na obecna chwile wyciągam na czysto ponad 7 koła - zagadka w domyśle o wysokość kapitału ,- ? 😊
@rafapienkowski9212 Жыл бұрын
Czyli ok. 85k rocznie na czysto, czyli 105k brutto rocznie... Zakładam, że są to obligacje kupione już jakiś czas temu (nie nowe) i przeczuwam że to EDO. Teraz ich oprocentowanie trochę się obniża przez spadek inflacji, ale pewnie dalej dwucyfrowe oprocentowanie, lekko ponad 10%? Więc Strzelam że kapitał to jakieś 900 000 zł ;D
@Stanley222 Жыл бұрын
@@rafapienkowski9212 Dokładnie - ostatnie zakupy w październiku zrobiłem na obligacja 3-4 letnich - Polecam jeszcze na obecną chwilę fundusz inwestycyjny Generali Korona Dochodowy - pozdrawiam
@kuba6156 Жыл бұрын
No tak, problem z obligacjami jest tylko taki... One w najlepszym przypadku lekko przebiją inflację... Czyli to jest bardziej przechowywanie wartości pieniądza (co dziś i tak jest cenne). Tylko że oznacza to, że jeśli z tej kasy cokolwiek będziemy wydawać nie reinwestując tego zysku, to za pare lat te same pieniądze nie na wiele wystarczą.
@bartekavathar3522 Жыл бұрын
Moim zdaniem ostatni poziom bogactwa to taki gdzie nei zachwiany będzie Twój byt, nie zależnie co kraje, unie, skarbówka i panstwo wymyśli, sam prowadzę 20 lat i dążenie do ideału po ostatnich wydarzeniach to juz nei to samo..... I oddala nas od kolejnych poziomów bez znaczenia na jakim jesteś według tego filmu