A böjt izomvesztést okoz? 1. rész

  Рет қаралды 3,557

Pődör-Novák Réka

Pődör-Novák Réka

Күн бұрын

Пікірлер: 42
@erikaschmidt7280
@erikaschmidt7280 Күн бұрын
Kedves Réka! Nagyon szépen köszönöm a videót, megnyugtatott!!:) A Te álláspontodat tudom megerősíteni a saját példámmal. 60 éves vagyok és kb. 8 éve vezettem be az időszakos böjtöt az életembe 6/18 órás periódusokkal. Három étkezés fér bele nekem ebbe. Rendszeresen tornázom, napi 1 órát, ebben van bemelegítés, kardió mozgás és súlyzózás, pilates rúddal való erősítés is, majd nyújtás is. Heti szinten általában 4-5 napon be tudom a mozgást tartani, az étkezést minden nap, még nyaraláskor, ünnepeken is:). A fehérje mennyiségét kb. 3-4 éve megemeltem, sokat segítettek ebben a régebbi videóid!!!! A testsúlyom nem változott az évek alatt, 52 kg vagyok 16 éves korom óta, 4 gyermeket szültem, szülések után vissza tudtam fogyni a számomra ideális testsúlyra. Az izomtömeg elkezdett csökkenni a menopauza környékén, ezt éreztem is magamon, ezután következett a fehérje megemelése, azóta ez rendeződött. Figyelek az alvásminőségre és mennyiségre, a folyadékbevitelre, a stresszcsökkentésre és vitaminokat, táplálékkiegészítőket is szedek. Szóval véleményem szerint tudatossággal, önismerettel, a szakértők véleményének rendszeres nyomon követésével és az esetleges változtatások bevezetésével megőrizhető az egészség és az ideális testalkat is. Nagyon várom a további videóidat is, sokat jelentenek számomra, talán a fentiek is ezt igazolják:):).🙏🙏🙏
@peterkatai2844
@peterkatai2844 20 сағат бұрын
Kedves Réka! Minden évben 40 napos vízböjtöt tartok. Sportoló vagyok, ami izmot veszítek, hamar visszaépül ! Csodás ajándék a böjt !
@koalace
@koalace Күн бұрын
Köszönjük szépen, nagyon várom a következő videódat is. ❤
@AndreaNovák-w6r
@AndreaNovák-w6r Күн бұрын
Tapasztalatom szerint a böjt valóban izomvesztéssel jár, de hála Istennek még több zsírvesztessel😂. 50 felett viszont már nagyon oda kell figyelni egyébként is a fehérje bevitelre. Ha a böjtre szellemi áldozatként tekintünk és szellemi célból tesszük, az izmunk egy részének a feláldozasa is belefer❤ köszi a videót Réka, nagyon tetszett!
@AndreaGyőri-w1z
@AndreaGyőri-w1z 23 сағат бұрын
Sok munka van ebbe a videoba. Köszönjük 🎉
@Gábor_Domokos
@Gábor_Domokos Сағат бұрын
Köszönöm a videót!
@Arban67
@Arban67 18 сағат бұрын
Köszönöm!
@szilardhertelendi7417
@szilardhertelendi7417 5 сағат бұрын
Január 2 óta kalória deficit (0-500 kcal/nap között) + időszakos böjtöt csinálok, naponta többször étkezek (minimum 3, max 6, a kávét tejjel iszom, azt ebbe nem számoltam bele 😁), fehérjeport fogyasztok, bár a kg arányt nem figyelem, utolsó étkezés 17:00-ig, rákövetkező első 8:30-9:30 között történik. Heti 2-3 alkalommal gyaloglok 3-5 km-t az utolsó étkezés után, 1 hete kezdtem heti 3 edzést (1+ óra, ebből 2 nagyobb súlyokkal történik) az étkezési ablakban, azt megelőzően leginkább alkarerősítést végeztem. Kb 3-4 hete csinálok excentrikus vádliemeléseket. Sajnos mérésekkel nem tudom igazolni sem egyik, sem másik végkimenetelt, de az biztos, hogy a fogáserőm elkezdett visszafejlődni a tavalyi szintre, és az alkarom meg a vádlim is szépen növekszik (szubjektív benyomás, illetve alaki változás látható). Tavalyelőtt is csináltam az időszakos böjtöt, heti 2x volt 12 óra körül a böjti ablak, mivel 5 után jártam edzeni, ekkor heti 4-7 alkalommal mozogtam, és fejlődött az izomzatom. Szóval ha betartja az ember a BMR-t, elég fehérjét fogyaszt és mozog/edz, szertintem nem veszít izmot még időszakos böjt mellett sem.
@gardonyif
@gardonyif 18 сағат бұрын
Kb 3 hete olvastam ki ezt a könyvet, jó élmény volt
@fitneszfater
@fitneszfater 5 сағат бұрын
40 évig gyúrtam. Nekem teljesen mindegy, hogy mikor viszem be a fehérjét Mindig akkor vittem be, amikor éhes voltam, ás mindig éhgyomorra edzettem. Fiatal koromban a 176 cm-es magasságomhoz 90 kg-os súlyom volt folyamatos 4% alatti zsírtartalommal. Akkor annyiszor ettem, ahányszor kellett, de sosem kezdtem el az étkezés délelőtt, tehát akkor is időablakban voltam, de nem tudtam, hogy az az! De akkor mondjuk brutál edzéseim voltak, volt amelyik 3 óráig tartott (Ez a Weider 6-os szintje volt), és néha utána még elmentem kick-box edzésre. Fiatalság, bolondság. Azóta a hajam hullásával az eszem is megjött, tehát igazolhatom, hogy az ész nyomja a hajat! :))) . Edzés után csak akkor eszek, ha megéhezek. Jelenleg OMAD-ban vagyok, és az anyagcsere lassulást úgy mérem, hogy mérem a teshőmérsékletemet. Az én testhőm 37 fok. Ha lemegy pár tizedet, akkor többet eszek. Izomépítést napi 2 étkezéssel meg tudok valósítani 50 felett is. proteint csak akkor eszem, amikor a testemnek igénye van rá. Mostanság inkább MAP formula alapján készült aminosav készítményeket. Azt gondolom, mindenkinek más böjti ablak hozza a legtöbbet, de ha méri folyamatosan a hőmérsékletét, és nem engedi lemenni, akkor be tudja szabályozni magának! A tanulmányokkal alapvetően az a problémám, hogy oké, hogy edzenek, de milyen az edzettségi szintjük? Vagy oké, hogy elhízottak, de milyen tipusú zsír van a testükön. Mennyire telitett vagy telitetlen. Mert másképp oxidálódnak, másképp reagálnak az inzulinra, ha megjelenik a testben, stb... :) De amit leginkább gondolok, hogy jóval több tudás van a tarsolyodban az elmúlt évek, évtized tapasztalataiból, mint azoknak, akik minenféle böjtölés nélküli háttérrel nekiállnak egy kutatásnak! Szóval nekem jobban számít, hogy Te mit gondolsz, mnt azok a tanulmányok!
@wcsaba8320
@wcsaba8320 Күн бұрын
Szia Réka. Nem tudom pontosan de szerintem bőven tobb mint 10 éve csinálom az időszakos bojt 16/8as verzióját, ami nehe 10/24, maskor 20/4 de nagy átlagban 16/8 Ebben az időszakban voltak aktiv sportoló es kalória defficites időszakok. A sportot mindig a böjt ablakba, éhgyomorra végzem, ugy időzítve hogy 1, max 2 órára rá jön a nap fő étkezése. 2/3szor eszek az evesi ablakban A szükséges fehérjet soha nem okozott gondot bevinni mert szeretem a húst es oda figyelek erre ha sportolok. Szerintem nem tudnam nem eszre venni ha izom vesztessel jarna az hogy kihagyom a reggelit A covid ota nem sportoltam mert bezartak a termek es a munkarendem is megváltozott. Jelentos túlsúlyt halmoztam fel. Tavaly októberben ujra neki álltam es azóta is csinalom Időszakos böjt, ketogen etrend de tobb feherjevel. Az arányok: zsîr 60, feherje 35, ch 5 % Heti három súlyzós edzés, heti 3x12km futas. 1000kaloriara tippelem a kalória defficitet. Nem tudom hany kilot fogytam mert nem néztem. A tükörben minden hónapban lefényképezem magam. A változás jellentős. Az eroszintem markánsan nölt a kezdetekhez kepest fekvenyomásban es guggolásban is. Nem tudom mennyire tudható be izom növekedésnek vagy idegrendszeri alkalmazkodasnak, esetleg izom memórianak de meg vagyok elegedve. Nehezen tudom elhinni higy csökkent volna az izom tomegem Ja igen, szoktam tartani ch napot 1-2 hetentem, amikor azt érzem hogy most már meg halalná a testem. Ilyenkor elmegyek szinten tartó kalóriaig de nem zabalok össze mindent. Ezek tervezettek, nem random felre kajalasok. Az en szubjektív véleményem, hogy sokat számít a genetika es az is, milyen muktja van az embernek Pl abban a 8 hetes vizsgálatban nem tudjuk volt e valamilyen sportoloi eloznenye azoknak a nőknek. Szerintem nem mindegy, ahogy tobb mas részlet se. Szerintem az se biztos hogy ugysnaz, ha valaki 8 hete kovet egy olyan metodust amit előtte soha, vagy evek alatt alkalmazkodot a szervezete Bocs ha hosszú lett!
@fitneszfater
@fitneszfater 5 сағат бұрын
Tökéletesen egyetértek! :)
@krisztinavaszil-gyarmati8537
@krisztinavaszil-gyarmati8537 Күн бұрын
Szép napot kívánok Mindenkinek! Én hashimoto és IR mellett böjtölök időszakosan ( 8 órás ablakban étkezem, aztán böjtölök). Soha olyan jól nem éreztem még magam, mint mostanság a böjt hatására. Nincs rosszullét, ha nem tudok enni, nincs ködös agy, mentálisan is sokkal frissebb vagyok. Nagyon sok víz ment le rólam, mert a böjt mellett alacsony ch-t próbálok tartani. Nem tudom, hogyan hat hosszú távon az izomzatra, de én feszesebb vagyok és végre jó a közérzetem sok év után.
@tundeacs4324
@tundeacs4324 23 сағат бұрын
Kedves Réka! 😊 Jómagam régóta rendszeresen 💫16-8💫-as ablakban étkezem, emellett bizonyos időszakokban több testmozgást biztosítok, máskor ez kevésbé jön össze, és egyik sem kifejezetten erősítő gyakorlat. Mindemellett arra lettem figyelmes, hogy erősebb lettem. Akkor érzem magam gyengének, amikor hosszabb böjtöt tartok, vagy nagyon beteg vagyok, egyébként semmi bajom. Egyébként szklerózis multiplexem van😏, és az étkezési szokásaimat is igyekszem legalább a 💥ketogén diéta felé, vagy inkább a 💥Wahls protokoll felé irányítani a teljesség igénye nélkül. Az állapotom folyamatosan javul😊, csak a lábamban lévő kicsi zsibbadás nem múlik😒. Köszönöm a munkádat, sokat segítesz vele❤❤❤
@vilmosschneider3185
@vilmosschneider3185 22 сағат бұрын
Köszönet, hogy említésre került a Ramadan böjt! Hasznos lehet gyakorló böjtölő sportolók, kutatók tapasztalata akkor is, ha a Ramadan elsősorban a szellemi lelki épülést célozza, nem a fizikait.
@andorbencsik9758
@andorbencsik9758 Күн бұрын
Hogyan lehet mérni, minden kétséget kizáróan, hogy izomból, vagy másból történik a fogyás?
Күн бұрын
A gold standard tudtomban a DEXA vizsgálat. Amúgy pl. MRI-vel is lehetne.
@andorbencsik9758
@andorbencsik9758 Күн бұрын
A dexa az inkább csontsűrűség vizsgálat, ráadásul 120 kiló felett nem végzik. Ha a testtömeget indexálják, arányítanak, azaz saccolnak. Az izomzat közötti víz, zsír megtartást mivel mikronnyi nem mutatja. Számomra sacc. Ráadásul implantátum nélküli ember vizsgálnak benne, tehát eleve jó karban lévőt. Egy fogimplantátum is kizáró lehet. Mri túl nagy a sugárterhelés ahhoz, hogy heti rendszerességgel bevessék, tehát egy kísérletnél kizárható.
Күн бұрын
Ajánlott olvasmány: pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6104103/ Egyébként az MRI nem jár sugárterheléssel.
@andorbencsik9758
@andorbencsik9758 Күн бұрын
Viccelsz? Eztet mondom! Csont, zsír, izom. Ezeket tudja elkülöníteni. Amúgy tényleg az a dexa meg a ct! De sebaj, mert itt meg van kontrasztanyag!
@DenyCreep
@DenyCreep Күн бұрын
Köszönőőm ^^ A cikkeket is ^^ Menet közben amúgy elgondolkodtam, hogy hova lett a zsír a rendszerből? 13:03 én is így tudom, hogy a szervezet először a zsírokhoz nyúl. Viszont egy napi szintű táplálkozás kérdésében hogyan beszélhetünk izombontásról? Nekem bőven van zsírom. Illetve volt. :D (pont fogyok mint állat :D). De Amíg volt zsírom, maga a zsír is egy edzés volt cipelni, így nem aggódtam az izomveszteség miatt. De hogy jön az izom bomlása az időszakos napi jellegű diéták esetében, amikor azért legalább 24 óránként elsődleges alapanyagokat kap a szervezet? Úgy hogy még zsír raktárak is vannak. Pláne akkor, ha valaki nem is fogyókúra céljából csinálja (mint én) hanem ahogy az a Sváb Ricsárd mondta emésztőrendszer tisztítási célokra? Köszönöm, ha válaszoltok! ^^ és még egyszer köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi a téma feldolgozásért és a cikkekért ^^ 25:33 Jah és még a tapasztalataim: Én kcal számlálós diétával fogyok, sok sajtot eszem, kevés szénhidrátot. Egészségtelen, mert jó sajtos melegszendvics formájában csinálom (a zöldség hiányzik az életemből sajnos) :D A bevitel úgy történik, ha elkezd szúrni az éhségtől a gyomrom, akkor eszek egy falatot a szendvicsből. (gyomorszűkítés és étvágycsökkentési taktika) És akkor elmúlik. Kb 2-4 óránként történik ilyen. Egy nap 3 vékony szelet kenyér bő sajttal volt a táplálékmennyiségem kecsappal. :P 24 júniustól 25 januárig 95 ről 75 re csökkentem. Intenzív fogyás tehát. Mostanában szinten tartok ezzel a diétával, nem tudok tovább fogyni. Egyensúlyba kerültem úgy érzem. Többet nem ehetek, mert azonnal hízni kezdek. Egyébként minimális karbantartó izommunkát végzek és kardió közlekedést a városban. Nem tapasztaltam izomveszteséget, nagyon jól érzem magam. (Csak a növényi cuccok miatt aggódok, mert az hiányzik az étrendemből egyenlőre (mert lusta vagyok zöldséget főzni (de már dolgozom rajta))). :D
@krisztinaszabo4073
@krisztinaszabo4073 Күн бұрын
A melegszendvics mellé egyél paprikát retket újhagymát, az is zöldség.
@robertkovacs170
@robertkovacs170 Күн бұрын
Persze h azt okoz minimalisan....de kit erdekel engem?😂😂😂❤❤❤🎉🎉🎉 Réka a király..
@cseresznye9313
@cseresznye9313 Күн бұрын
A gyakorlatban úgy látom, hogy az izomépítés, vagyis az anabolikus folyamatok a génindukció szabályozása alatt van elsősorban és nem az elfogyasztott fehérje befolyásolja. A katabolikus folyamatokban van jelentősége annak, hogy a sejtek energia felszabadító folyamatai milyen bazisra vannak felépítve, és az ehhez szükséges tápanyag rendelkezésre áll-e. Így, a hosszabb böjt periódusokban is van izom felépülés, mert a szervezet fehérje raktárai több helyről elérhetőek eközben. Ehhez viszont nagyn szoros követés kell, mert az izmok leépülését mindenképpen meg kell előzni a későbbi hátrányok miatt. Ezért tartom fontosnak az anyagcsere- sejtek anyagcseréje - optimalizálását, ami egy hosszabb folyamat. Ezzel magyarázható, hogy kinek így, kinek úgy reagál a szervezete, ahogyan a szakértői leírásban a könyvből is idézetet hallottunk. Nagyszerű összefoglaló előadás volt, Réka. Dr.Viski Mária
@EcchiEdric
@EcchiEdric Күн бұрын
Tehát ha úgy böjtölök hogy csak vizet és fehérjét fogyasztok+ edzek, azzal megúszhatom az izom vesztést?
@wannabenaldjor
@wannabenaldjor 22 сағат бұрын
Az nem böjt
@fitneszfater
@fitneszfater 6 сағат бұрын
Peter Attia azt fújja, amit a mainstream hallani akar. Számomra ő eléggé hiteltelen. :)
@gaborberecz8424
@gaborberecz8424 2 сағат бұрын
Most 16/8 étkezés mellett nem nagy kalóriadeficitet tartok, 4 - 8 kg zsírvesztés a cél. Mivel most számolom a bevitt tápértéket (amúgy nem szoktam) úgy tapasztalom, hogy nem tudom bevinni a táplálkozásommal a testsúly kg x 1,6 g. fehérjét, aminek a forrásai zömében hús, hal, tojás ételek, (nem keto). Tehát aki időszakos böjt mellett kalóriadeficitet tart és nem számolja a makrókat, könnyen belefuthat egy fehérjehiányos táplálkozásba, ami nem ideális. Jövőhéttől megpróbálok fehérje hozzápótlást, legalább a deficites időszakban.
@AndreaGyőri-w1z
@AndreaGyőri-w1z 11 сағат бұрын
Karacsony elott elkaptam a kovidot. Sokaig is tartott, es megviselt. Lefogytam 6-kg. Előtte meg a cukor es pekaruk elhagyasaval 8 kg. /ezt mondjuk 8 honap alatt/ A kettő együtt miatt olyan lettem,mint egy aszalt, lötty oregneni. Biztos, hogy veszítettem az izmombol !!
@cseresznye9313
@cseresznye9313 Күн бұрын
Azon múlik a kérdés, hogyan van beállítva az anyagcsere. Ideális működéssel a böjt még 3 nap alatt sem okoz izomvesztést. Ezt a saját tapasztalatomból tudom. Ha a böjt izomvesztést okoz, az tehát jelzi, hogy van teendő a szervezet energia felszabadító folyamataiban. Az életkornak sincs szerepe ebben a kérdésben. A böjt közben végzett mozgás sincs korlátozva ebből a szempontból. Ha viszont izomvesztést okoz a böjt valakinek, annak későbbi súlyos következményei miatt óvatosnak kell lennie, és kizárólag olyan böjtöt folytasson, hogy az izmai állapota energetikailag és izomtömegben ne csökkenjenek, ez nagyon fontos. Réka előadásai nagyszerűek, tanulásra, informálódásra. Dr.Viski Mária
@ferencnadj8512
@ferencnadj8512 19 сағат бұрын
Dr. Sudár Zsolt szerint nagyon jó a böjt de három napos böjtnél már van némi izomveszteség.
@tamashorvath4921
@tamashorvath4921 6 сағат бұрын
Én óvatosan ajánlanèk bármiféle új módszert bárkinek is mert nagyon különbözőek vagyunk.
@substantialopinion1055
@substantialopinion1055 23 сағат бұрын
de nemcsak a doktor J. Fung, de nagyon sok több orvos és tudós is a böjtöt dicséri. Sokat lehetett olvasni A böjtről az öreg orvosoktól is. Akkor most mindenki tévedett?
@szilardhertelendi7417
@szilardhertelendi7417 5 сағат бұрын
Ha étkezésről vagy edzésről van szó, mindig, mindenki hülye, mert mindenre tudnak kutatást hozni 😆 és az ellenkezőjére is
@ZAZENKE
@ZAZENKE Күн бұрын
testépítők többsége is állítja hogy izomvesztés történik kalória deficitnél márpedig az if is az
@tibsim
@tibsim Күн бұрын
Az ablakos kajálásra pedig a japán szumósokat hozzák fel példának, akik egy nap csak egyszer esznek, és nem néznek ki túl jól... A nehézatlétákra, testépítőkre, erőemelőkre, súlyemelőkre ebben a kérdésben szerintem érdemesebb hallgatni, mint a tanulmányokra!
@wannabenaldjor
@wannabenaldjor 22 сағат бұрын
Kalóriadeficit akkor van,ha az étkezés ablakban sem viszel be annyi kalóriát,mint amennyit elégetsz,de erről szó sincsen.
@wcsaba8320
@wcsaba8320 20 сағат бұрын
@@ZAZENKE azért az egy kicsit más mint egy átlag "fogyókúrazó". Testépítők extrém magas izomtomeg mellé akarnak extrém alacsony testzsírt. Sokminden más hogy működik ott már. Egy 16/8 mérsékelt kalória defficitben nem fog izomvesztee okozni megfelelő fehérje bevitel és ellenálls edzés mellett. Kezdőként elég zsírral meg izom is épülhet.
@ferencnadj8512
@ferencnadj8512 19 сағат бұрын
Most függetlenül a böjttöl, olyan nincs hogy csak nagyobb menyiségü zsirt égetünk izmveszteség nélkül. Erre törekszene a testépiök szálkásitaskor magas fehérje bettel, edzés és '' gyogyszerek '' használata mellett mégis van náluk is némi izomveszteség.
Miért böjtölök újra 5 év szünet után
9:26
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 3,8 М.
Mi köze a dopaminnak az evéshez?
12:03
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 5 М.
Ful Video ☝🏻☝🏻☝🏻
1:01
Arkeolog
Рет қаралды 14 МЛН
УЛИЧНЫЕ МУЗЫКАНТЫ В СОЧИ 🤘🏻
0:33
РОК ЗАВОД
Рет қаралды 7 МЛН
Amíg ezt nem kezeled, nincs tartós fogyás!
7:36
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 2,6 М.
Oroszország újabb területeket foglalt el Donyeckben
8:10
M1 - Híradó
Рет қаралды 4,3 М.
Az ételfüggőség ördögi köre
11:13
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 1,5 М.
Az addiktív ételek receptje
5:35
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 2,1 М.
Podcast: Mi újság az F1-es csapatoknál?
48:44
Autósport és Formula Magazin
Рет қаралды 1,2 М.
Ismerkedj meg a jövőbeli éneddel! ("hangos cikk")
6:34
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 770
2+1 módszer az ÉTEL ADDIKCIÓ kezelésére
6:19
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 1,4 М.
Bevezetés az étel addikcióba
11:34
Pődör-Novák Réka
Рет қаралды 2 М.