Nálam van a kertben 3 db fa 3 fajta Kifejlett példányok. Szép munka volt! Gratulálok
@tunderkertek4 жыл бұрын
Köszönjük!
@mariaseres27094 ай бұрын
Nekem 2 fiatal eperfám va. Úgy olvastam, hogy fiatal korában metszeni érdemes, hogy ne legyen túl sűrű, és hogy ne nőjön az égbe.
@belamisik97594 жыл бұрын
Tiszteletem ! A Bajza utcai Epreskertben melyikek vannak !? Úgy tudom a régi mesterek hozták a csemetéket utazásaikról /mint a Ginkgo Bilobákat is/ a századforduló környékén !
@nemeshwad74029 ай бұрын
A felvidéki Alsóbodok község földutai mellett vannak 200-300 éves hatalmas Morus Alba fák. A 17. Században a környéken működött egy selyemgyár. Vannak fehér, sötétlila(fekete) és rózsaszín szinűek is. Szereztem Morus Nigrát is és szaporítottam magról is meg oltványokat is készítettem belőle, mert tényleg ritka faféleség. Számomra ízben finomabb az albánál mert nem csak édes hanem a savai harmonikusabbá teszik a gyümölcsét.
@janoamper1153 Жыл бұрын
A Váci és az Esztergomi fa hol található? Vennék magoncot, esetleg magot.
@domdom9920 Жыл бұрын
Itthon Zagyvarékason én magam is rendelkezem egy Morus Alba sötét változatú 7m magas fával 😊 folyamatosan ifjítom és gondozom!
@birdgreen5037 Жыл бұрын
Mprus nigra Budalesten a Tabánban van, szokott teremni is. Öreg, hajlott fa. hu.m.wikipedia.org/wiki/Tab%C3%A1ni_eperfa
@belamisik97594 жыл бұрын
A szadai Székely Bertalan műterem kertben milyen van !? A legenda szerint a művész hozta keletről , hogy levével festéket készíthessen .
@ferencmiklos23633 жыл бұрын
Morus nigra
@evaantal23992 жыл бұрын
Óbudán a Vörösvári úton van egy öreg fehéret termő eperfa.
@gyulamolnar89714 жыл бұрын
Én tisztítottam magot idén, de nem ültettem el, és nem hiszem, hogy megvenné valaki. Amúgy meg az erdei szeder a legédesebb, legfinomabb, szóval nem értem az összehasonlítást.
@kertesjanos68894 жыл бұрын
érdekelne a Nigra mag beszéljünk.
@gyulamolnar89714 жыл бұрын
@@kertesjanos6889 Kidobtam. Kínlódtam vele, írtam több ilyen épp azt, épp akkor istenítő poszthoz, senkit se érdekelt. Nem tudom meddig jók a magok, én gondoltam, hogy frissen jó. De ha érdekelt volna valakit, akkor is felesleges volt megtisztítani. Kikelt volna az akkor is, ha egybe van. Majd kiszedi utólag, ha valaki akarja.
@kertesjanos68894 жыл бұрын
@@gyulamolnar8971 köszi a válasz de 2021 nyarán érdekelne a termése ha lessz nálad elérhet kérlek éertesist már köszönöm elöre is
@Sineseol2 ай бұрын
Mi köze ennek az erdei szederhez?
@gyulamolnar89712 ай бұрын
@@Sineseol Te kinek beszélsz és mit?
@egonispanovity61366 ай бұрын
Délvidéken,Muzslya alatt vadontermő fekete és fehér eper található nagy mennyiségben.Nem számít ritkaságnak.Muzslyán az utcán található két matuzsálem fa fekete és fehér eper egymás mellett.Törzseik átmérője már közelítik az egy métert.Ki nem hiszi,járjon utána.
@Sándor-AttilaDimén5 ай бұрын
Sajnos ez is Alba, Nigra van-e felétek?
@egonispanovity61365 ай бұрын
@@Sándor-AttilaDimén Tapasztalataim szerint egyenlő mennyiségben található nálunk fekete és fehér eper.Ugyancsak az általam korábban köztes változatnak hitt rózsaszín termésű eper sem ritka.Valamikor Muzslya tele volt eperfával,a selyemhernyó tenyésztés miatt.Aztán amikor behurcolták a szövőlepkét az amerikai kontinensről,a nép kivágta az eperfákat.Az említett két matuzsálem fa a faluban valószínűleg még a múlt század harmincas éveiben lett az utcára ültetve.Hihetetlenül bő termő fák a mai napig,förtelmes mennyiségű epret teremnek rendszeresen,minden évben.
@papendre14 жыл бұрын
Én találtam eperfát melynek fekete a termése, és savanyú az íze. Hosszú termése van ,akár 5cm is lehet. Lehetséges, hogy morus nigra? A morus albának én 3 változatát ismerek, a fekete, a fehér, és van olyan ami csak éretten kap enyhe színt, de nem fehér, ilyen van nekünk is.
@tunderkertek4 жыл бұрын
Az a kérdés, hogy mikor érik, amit nigrának gondol? Illetve, hogy a levele fényes és élénkzöld, vékony, vagy vastag, sötétzöld, matt, és smirgli szerű?
@papendre14 жыл бұрын
@@tunderkertek már leérett, akkor érett, mikor a többi alba... puha a levele
@ferencmiklos23633 жыл бұрын
Egy fénykép a levélről és termésről sokat segíthetne. Első megközelítésben nem valószínű a nigra mivolta, féléretten az alba is savanykás ízű, a gyümölcslé lilás színnel bír, míg a nigra vérvörös. Az érési időszak igen széles: az albaval egy időben kezd, ellenben aug. közepéig tart.
@laszlonesimon4324 Жыл бұрын
@@ferencmiklos2363😊😊
@JanosToth-cr8sj Жыл бұрын
Üdv !Nekem a Maros ártérben van több fám is szerintem ez a fajta!!Nagyon sötét lila,utána szinte feketére beérik,erősen fest és beérve ,mézédes!
@tunderkertek Жыл бұрын
A leírása alapján biztosan nem az a fajta. A Nigra nem feketére érik, hanem vörösre és az íze soha nem édes, hanem mindig savanyú.
@JanosToth-cr8sj Жыл бұрын
Bizonyára tudatlan vagyok akkor a maguk által preferált fajtában mi az érték és az enyém az értéktelen!?A vitaminok és a cukor fok az ami bor és pálinka, befőtt,dzsem formában értékesé teszi!
@tunderkertek Жыл бұрын
@@JanosToth-cr8sj Itt nem az értékről volt szó, hanem arról, hogy ami önnél van, az Niga, vagy az Alba sötét változata. A Leírésa alapján az öné nem Nigra, mint ami a filben szerepel, hanem az Alba sötét változata.
@janosgruner31632 жыл бұрын
Nálunk van pár idősebb és pár fiatal eperfa, gyümölcse édeskés ízű fehér és fekete változat. Mifelénk nevezik még duda fának és szedernek is .
@ferencmiklos23632 жыл бұрын
A duda megnevezés valószínűleg a szerbektől átvett szederfa megnevezés, ez viszont a török dut vagy a perzsa tut forrásra vezethető vissza. A törökök és a perzsák szintén megkülönböztetik a nigrat az albatól, a nigrat eksi kara dutnak ill. shah tutnak nevezik, míg a szerbek sham dudnak hívják.