A Forgotten Train Accident in Piechowice, Poland 1980

  Рет қаралды 140,755

Gdyby

Gdyby

Күн бұрын

Пікірлер: 248
@miroslawgulij756
@miroslawgulij756 Ай бұрын
Gruntowna kwerenda, profesjonalnie opracowany materiał. Trudny proces kontroli systemu hamulcowego omówiony w przystępny i zrozumiały sposób przez maszynistę, to prawdziwa perełka tego dokumentu. Przy okazji wytknięto zaniedbania ówczesnego dochodzenia. Odważne pytania. Bez zadęcia i teorii spiskowych. Prawdziwa gratka dla miłośników całkiem bliskiej historii Dolnego Śląska. Jeszcze raz dziękuję.
@1megaspark
@1megaspark 29 күн бұрын
zgadzam się, jedynie Maszynista Piotr powinien popracować nad swoim językiem technicznym, bo terminologia jakiej używa jest skandaliczna i piszę to jako elektryk który ma podczas 25 letniej przygody zawodowej doczynienia ze sterowaniem hamulcami pneumatycznymi (zakładam że jest świetnym praktykiem, ale brzmi to słabo - stare powietrze zostało? co to ma znaczyć, źle pachnie? Przewód popełnia nam do 0,5 MPa? Popełnić można błąd. itd) . Poza tym widać że czuje swoją profesję ale należy się trzymać nomenklatury, tego mnie uczyli urzędnicy w górnictwie.
@Tom_P_242
@Tom_P_242 8 ай бұрын
Bardzo rzetelnie opracowany materiał. Niestety pośpiech i lekceważenie przepisów skończyło się tragedią. Przy okazji pan mechanik wyjaśnił zasadę działania hamulca w wagonach.❤❤❤❤
@ArturKolejarz
@ArturKolejarz 9 ай бұрын
Rzetelnie zrealizowany materiał, słowa uznania, bo włożył w to pan dużo pracy i serca. Gratulacje i pozdrawiamy tata i syn.
@markomorek
@markomorek 9 ай бұрын
Jestem z Sobieszowa położonego 4 km od miejsca katastrofy. Mieliśmy wtedy po kilkanaście lat ijak tylko uslyszelismy o katastrofie w kilku pojechaliśmy rowerami na miejsce wypadku. Wygladalo to ty ak jak jest opisane w materiale. Chodzilismy dookoła wagonow i lokomotywy która wygladala jak cysterna, bo zostal z niej kocioł parowy na podwoziu. Nic nie bylo ogrodzone i lazilismy tam niezdajacspawy zecos się mozena nas stoczyć. Dzięki za ten materiał przpomnial mi stare czasy....
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
A czemu i jak „coś miało być ogrodzone”? Liczy się zdrowy rozsądek, a nie że coś „musi być ogrodzone” ;)
@ArekBajek-im2uz
@ArekBajek-im2uz 6 ай бұрын
Zbiornik wybuchł z ciśnienia także już kłamiesz
@grzegorzbajak2778
@grzegorzbajak2778 6 ай бұрын
Brawo. Rzetelny materiał. Autor nie poszedł na skróty po najprostszej linii oporu i nie powielił kłamstw z gazety, tylko sam przeprowadził dziennikarskie śledztwo. Takie filmy będą miały widzów zawsze.👍
@HannaX-t2y
@HannaX-t2y 6 ай бұрын
Wujkowie byli maszynistami.Ciężka i odpowiedzialna praca.Nieprzespane noce w domu małe dzieci,a dyspozytor ciągle wołał do pracy.Jeden z nich po wylewie drugi uległ wypadkowi w pracy. Byli tak wyczerpani,że wielu z ich roczników nie odsypiając notorycznie umierało na serce mając po czterdzieści lub mniej lat.Błąd ludzki może być zarówno niedopatrzeniem,lenistwem,lecz także zmęczeniem.Dziękuję za tę serię o katastrofach jest bardzo ciekawa.
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 6 ай бұрын
Pamiętam swoje niedowierzanie sprzed lat, jak szybko odchodzili emerytowany maszyniści.
@michalpiotr9137
@michalpiotr9137 9 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem nowej odsłony👍 Dotychczasowa "oficjalna" wersja tego wypadku trochę odbiega od tej zbadanej. I znów pośpiech zaważył... Pozdrowienia dla Człowieka Roku😉 Sympatyczny ten pomysł współpracy
@rochkol
@rochkol 9 ай бұрын
Szczerze mówiąc, "karmiono nas" przez długie lata nieprawdziwymi informacjami. Pociąg wcale nie zbiegł z Huty. To dość istotna wiadomość. Powielanie nieprawdy zaowocowało w naszych umysłach i ciężko teraz przejąć zupełnie nową i zarazem prawdziwą historię zdarzeń. Ale dzięki temu widać, jak "w tamtych latach" ukrywano prawdę. Redaktor opisujący te zdarzenie musiał zapewne zaznajomić się z tą przekłamaną historią, chyba że dodał od siebie wymyśloną fabułą, tylko w jakim celu? Super wykonany film, bardzo dziękuję za przedstawienie prawdziwych zdarzeń.
@jarosawmaliszewski5360
@jarosawmaliszewski5360 9 ай бұрын
Bardzo dobry film. Dzięki za poświęcony czas na przekopywanie archiwów.
@mojdzienwkade
@mojdzienwkade 9 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Ale byłem zestresowany, aż mi się stare czasy przypomniały 🙈 podczas uproszczonej próby sprawdzamy już tylko ostatni wagon, a nie jak powiedziałem dwa. Wybaczcie wprowadzenie w błąd. :) Pozdrawiam :) 🖐🏼
@zbigniewzaraza3571
@zbigniewzaraza3571 9 ай бұрын
Ach ten obiektywizm współprowadzącego :P A już na serio, rzeczywiście świetny materiał pokazujący jak działało PRL i to przed erą trytytek.
@piotrciekawski4118
@piotrciekawski4118 9 ай бұрын
Dzięki za opis dodało to merytoryki do materiału.
@MonikaKowalczyk-kk8tt
@MonikaKowalczyk-kk8tt 8 ай бұрын
Hejka. Bardzo ciekawy materiał. 😊
@hubertkupczyk9222
@hubertkupczyk9222 9 ай бұрын
Ogromny kciuk w górę za zaproszenie maszynisty z kanału MojDzienwKade👍
@darekpawelcvzyk7148
@darekpawelcvzyk7148 9 ай бұрын
swietnie przygotowany materiał ,aż chce się słuchać .Pozdrawiam.
@aleksanderrzepka5648
@aleksanderrzepka5648 9 ай бұрын
Na PKP, zawsze pośpiech i nieprzestrzeganie przepisów doprowadza do tragedii, później pisze się, że zawinił czynnik ludzki. Musiałem obejrzeć drugi raz, aby na spokojnie wyciągnąć wnioski powypadkowe z opisów maszynopisu na monitorze. Jak na pierwszy dzień świąt , materiał dowodowy musiałem mieć przed sobą🤔😂, daje dużo do myślenia. Dzięki za film .Pozdrawiam.
@rafalkubuj
@rafalkubuj 9 ай бұрын
Pierwszy raz obejrzałem ten film i muszę go obejrzeć jeszcze raz ale moim zdaniem winny niestety jest kierownik pociągu a system i dane czasy są współwinne znam pewne nazwiska z protokołów skończy łem ZSZ PKP j g 1994.
@9155szubert
@9155szubert 9 ай бұрын
@@rafalkubuj Chudy! Odezwij sie do mnie!
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
⁠@@rafalkubuj Każdy ma prawo do własnego zdania. Pytanie: Na ile mamy prawo do tego, by całą winą obarczać jednego konkretnego człowieka oraz bezosobowy „system” - od którego wspomniany wcześniej był uzależniony… czyli i tak wszystko spada na biednego kierownika 🤔🤷‍♂️
@TrockeyTrockey
@TrockeyTrockey 9 ай бұрын
Świetny materiał, inspekcja w terenie, wizualizacje 3D, no po prostu bajka! Dziękujemy za ucztę!
@AndyMarkasongwriter
@AndyMarkasongwriter 8 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Doceniam. Ale proponowałbym spojrzeć na to wszystko także z innej strony. Sporo komentarzy pod filmem o rutynie, lekceważeniu pracy itp. W tamtych czasach na PKP brakowało ludzi. Dyżurni pracowali 12/24, latami nie mając 48 po nocy. Urlopy niekoniecznie w lecie. Maszyniści, w czasie przerw w manewrach lub długich oczekiwań pod semaforem - usypiający na lokomotywach z przemęczenia. Możecie wierzyć, lub nie - ale tak było. To nie tylko rutyna i pośpiech. Na pewnych stanowiskach nie dało się "czy się stoi, czy się leży", bo ruch jednak się odbywał, a zakładów korzystających z transportu kolejowego istniało znacznie więcej (paradoksalnie, przy mniejszej liczbie prezesów i podprezesów, których teraz przybyło, kosztem redukcji np. załóg na lokomotywach. To w ramach poprawienia bezpieczeństwa! Finansowego - tychże prezesów. I to właśnie obecnie chyba więcej jest stanowisk, na których nawet nie trzeba stać ani leżeć, by się należało). I czasem takie były skutki. I - tego nie wiem - ale może też dlatego komisje badąjace wypadki, pewnych spraw nie drążyły, by nie pognębiać do końca winnych, bardziej niż trzeba, gdyż zdawali sobie sprawę, w jakich warunkach ci winni pracują 🤔. Teraz, w innych realiach, inaczej na to się patrzy... Szczególnie młodsi ludzie, którzy tamtych realiów nie znają.
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 8 ай бұрын
Z własnego doświadczenia dodam, że ruch był na tyle duży, że system się zapychał. Jeśli duża stacja węzłowa nie dawała rady, to w promieniu 100-150 km pociągi towarowe stawały a długie godziny. A druga stroa medalu - w drużyach lokomotywowych ciąg na wykonanie jak największej liczby nadgodzin, bo zarobki rosły bardzo wysoko.
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
Kim Pan jest, Autorze posta? Pracował Pan na kolei? Gdzie? Zgodzę się: Dzisiaj systemy zarządzania, przepływ i kontrola informacji są na tyle rozwinięte, że stwarza to o wiele większe możliwości do gnębienia ludzi - którzy popełniają… a jednak zawsze popełniali i zawsze będą popełniać błędy…
@railmann_lk181
@railmann_lk181 6 ай бұрын
POTWIERDZAM w 100%. Ja w tamtych czasach prawowałem 8 lat jako maszynista, a potem kolejne 28 lat jako dyżurny ruchu, więc znam kolej całościowo. 8 lat na pociągach towarowych gdzie praktycznie norma było przekraczanie 12 godz. czasu pracy, a wielokrotnie było to nawet 15 godz. non stop. Na nastawni dokładnie jak piszesz 12/24 z miesięczną przepracowaniem 240 godz.
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 6 ай бұрын
@@railmann_lk181 W mojej lokomotywowni 220-240 godzin miesięcznie było na porządku dziennym, a była to połowa lat 80- tych. Wcześniej dość często zdarzało się nawet 300. Owszem pieniądze spore, ale jakim kosztem. Płacili za to po latach.
@railmann_lk181
@railmann_lk181 6 ай бұрын
@@RyszardSzymanowski Dokładnie tak. Mnie zdarzyły się mieć miesiąc z czasem pracy 308 godz !! czyli Praca, spanie i na nic więcej nie było szans.
@Kubaitato
@Kubaitato 9 ай бұрын
Nie słyszałem wcześniej o tym wypadku. Bez względu na to jaki był udział maszynisty w tej katastrofie, pędząc po szlaku 100 km/h gdzie można było jechać tylko 30 km/h musiał mieć świadomość, że zginie. Świetna robota. Pozdrawiam Radosław z Górnego Śląska.
@piorab
@piorab 9 ай бұрын
Dziękujemy.
@NicolasDominique
@NicolasDominique 9 ай бұрын
Akurat dzisiaj YT podrzucił mi ten materiał na główny feed. Bardzo solidna robota.
@railmann_lk181
@railmann_lk181 6 ай бұрын
ŚWIETNY, PROFESJONALNY materiał 👍👍👍 Dla mnie byłego maszynisty, który także jeździł po górach Dolnego Śląska nie ma tematu ważniejszego niż hamulce i SZCZEGÓŁOWA próba hamulców. Fizyki i dynamiki nie da sie oszukać, a zaniedbanie w tej kwestii kończy sie tragicznie tak jak w tym przypadku. Szczegółowych prób hamulców sam wykonałem SETKI np: zabierając skład z kamieniem z Sobótki Zachodniej.
@jarosawmochnacki8899
@jarosawmochnacki8899 9 ай бұрын
Ciekawy i rzetelnie przedstawiony wypadek, niestety jak w większości tego typu przypadkach pośpiech i rutyna doprowadziła do katastrofy. Dobrze wytłumaczona szczegółowa i uproszczona próba hamulca oraz nastaw w wagonach wiadomo kto tłumaczył Piotr z @mojdzienwkade :)
@rebeccawarren2976
@rebeccawarren2976 9 ай бұрын
Profesjonalna robota! No i jest już ponad 10K subów, kanał się rozwija! Tak trzymać!
@zlywilk9497
@zlywilk9497 9 ай бұрын
Kciuk w górę i komentarz dla zasięgu.
@gregorgrzegorzpychowski8828
@gregorgrzegorzpychowski8828 9 ай бұрын
Super materiał! GRATULUJĘ wkładu pracy w jego przygotowanie. Dla mnie jest to zupełnie "ziemia nieznana". Dlaczego Komisja Powypadkowa była taka "powściągliwa"? Myślę, że to było rozsądne. Maszynista stracił życie skutkiem swoich błędów, ale jego rodzina straciwszy go, zapewne dostała ODSZKODOWANIE. W przeciwnym razie - nie mieliby NIC... To optymalne rozwiązanie. Dziękuję za tą historię i pozdrawiam!
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
Jak ktoś napisał w innym komentarzu: W tamtych czasach w komisjach byli LUDZIE którzy mimo swoich obowiązków mieli i możliwości pewnego „odpuszczenia”, i pewne poczucie wyrozumiałości wobec tych, którzy zawinili. Dzisiejsze systemy… i ludzie w nich tkwiący - są coraz bardziej bezlitosne.
@1megaspark
@1megaspark 29 күн бұрын
@@JaQba91 Dziś jest bardzo okrutnie, spójrz na kary dla kierowców pojazdów mechanicznych - niby samochód to jest przedmiot powszechnego użytku jak telefon i każdy może być kierowcą bez względu na predyspozycje a z drugiej strony nie ma prawa jako człowiek popełnić błędu - człowiek (ludzie) mają błądzenie wpisane w swoje mózgi i nie można karać bezwzglęgnie za Błędy Ludzkiego Mózgu - w szczególności z pieszymi czy rowerzystami na przejazdach - tutaj chodzi o ułamki sekund i ocenę naszej podświadomości a nie o to jakimi jesteśmy ludźmi - prawo piszą debile i jak dostałeś jakieś uprawnienia to musisz być bardziej nieomylny niż ROBOT "firmy KUKA" czy "system antyzderzeniowy VOLVO" tylko zapominają o tym że roboty są programowane w/g scenariuszy a najbardziej nieprzewidywalnym scenarzystą jest życie.
@tomaszcezarybernard8982
@tomaszcezarybernard8982 9 ай бұрын
Dzień dobry. Świetny kanal. Dobra robota. Cieszę się że widzę znajome twarze. 😊 Subskrybuję i już lajkuję. Powodzenia. ✌️
@kkierczak
@kkierczak 8 ай бұрын
Dobra robota ! Warto wiedzieć wiecej !
@pirzmakpirzmakowski5522
@pirzmakpirzmakowski5522 9 ай бұрын
Brawo 👍 W końcu rzetelne przedstawienie tego tematu. Mieszkam w Jeleniej Górze i tutaj ta katastrofa nie jest zapomniana a wręcz przeciwnie. Bardzo często korzystam z pociągów do Szklarskiej Poręby i dalej. Równie często słyszę kiedy jadący na siedzeniu obok opowiadają o tej katastrofie np. swoim dzieciom lub znajomym i zawsze ta opowieść wygląda inaczej. Słyszałem o dywersantach zarówno tych z zachodu jak i tych z Solidarności :))) lub że winę ponosi dyżurny ze Szklarskiej Poręby Dolnej ponieważ nie wykoleił składu. Najbardziej rozbawiła mnie teoria gdzie pociąg miał się wykoleić zaraz za Szklarską Średnią i spaść na przebywającego tam jakiegoś partyjnego dygnitarza ale coś poszło nie tak :))) Dzięki za film.
@grzegorzwawrzyniak990
@grzegorzwawrzyniak990 9 ай бұрын
Polskie koleje mają wiele katastrof jak ta z pod Otłoczyna. Wiele spraw za czasów PRL jest zagadkowe. O zwykłych zdarzeniach się zapomina a, o innych pamięć kultywuje . Możliwe że i w tym przypadku jest ktoś komu zależy gdyż w labiryncie spraw ciężko odnaleźć sprawców po wielu latach ... . Trzeba pamiętać o podziemiu które nawet dla zachodu było zagrożeniem w ich rozgrywkach wobec U.Warszawskiego
@hejtunio
@hejtunio Ай бұрын
Mimo, że jest to materiał o katastrofie , slucha i ogląda się to z przyjemnością i zainteresowaniem.
@cymesfonbraun2215
@cymesfonbraun2215 9 ай бұрын
Jak zawsze fajny material , pozdrawiam z Pieszyc
@Tomnord15
@Tomnord15 9 ай бұрын
O jest i prowadzący kanał Mój Dzień w KaDe. Świetny materiał jak zwykle zresztą.
@MrDmm8
@MrDmm8 9 ай бұрын
Bardzo dobry materiał, stawia całą sprawę w nowym świetle, niestety na niekorzyść załogi pociągu.
@TSZSpotter
@TSZSpotter 9 ай бұрын
Wielkie Dzięki za ciekawie zrealizowany materiał o katastrofie kolejowej w Piechowicach. Akurat kolej to moje zainteresowanie więc obejrzałem od pierwszej do ostatniej sekundy. Pozdro!
@MechanikOrzechowski
@MechanikOrzechowski 9 ай бұрын
Znaczy to jest porządnie zrobiony materiał. Dziękuję!
@pawekrajewski7479
@pawekrajewski7479 9 ай бұрын
Gratuluję profesjonalizmu i rzetelności. Wspaniale przygotowany materiał.
@WiesiekWojnar
@WiesiekWojnar 9 ай бұрын
Dziękuję za świetnie przygotowany materiał. Słyszałem o tej katastrofie, ale nie wiedziałem, że jej przyczyna nie była tak prosta, jak to do tej pory przedstawiano. Nawet Kuracyja powielił błędy poprzedników.
@Kuracyjastartodnowa
@Kuracyjastartodnowa 9 ай бұрын
Autor filmu powinien wskazać konkretną sygnaturę akt oprócz mówienia "wystarczyło sprawdzić archiwa". Tak tylko przypominam, bo inaczej dyskusja będzie jałowa.
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
Panie Wieśku, niech Pan wobec tego doprecyzuje: „Jakie błędy poprzedników powielił autor kanału „Kuracyja”? Jest Pan do tego zobowiązany przyzwoitością - inaczej to, co Pan napisał, to zwykłe pomówienie.
@Kuracyjastartodnowa
@Kuracyjastartodnowa 8 ай бұрын
@@JaQba91 nie przesadzaj, mi jest tylko potrzebna sygnatura.
@WiesiekWojnar
@WiesiekWojnar 8 ай бұрын
@@JaQba91 Pan sobie obejrzy oba filmy i porówna. Pozdrawiam.
@patryknaukowicz1953
@patryknaukowicz1953 4 ай бұрын
@@Kuracyjastartodnowa u ciebie ten materiał ma tytuł "uciekające kamyki" tak"?
@marekdorsz7548
@marekdorsz7548 6 ай бұрын
Bardzo dobrze przygotowany , opracowany i przedstawiony material . Jestem pewien w 100% ze gdyby autor zbadal dokladnie sprawe smierci sp. biskupa Stanislawa ze Szczepanowa to okazaloby sie ze to nie Boleslaw Smialy porabal biskupa Stanislawa ale biskup Stanislaw porabal Boleslawa Smialego . " 'Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa ". Julian Tuwim .
@andrzejh8437
@andrzejh8437 9 ай бұрын
Siemka 😄🖐️ Pozdrawiam Świątecznie z Gór Sowich 🦉🦇🐑🐇🐣🩵💛🤗
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 9 ай бұрын
Śniegi zeszły, czas jechać
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 9 ай бұрын
Widzę stałą ekipę :D Ściema!
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
Siemka siemka, pozdrawiam serdecznie!
@jareckibielawa
@jareckibielawa 9 ай бұрын
Rewelacyjny materiał dziękuję za obszerne informacje na temat katastrofy oby więcej tego typu filmów 👊
@piorab
@piorab 9 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał, świetne wizualizacje!
@bartlomiejvolfszczykutowic2610
@bartlomiejvolfszczykutowic2610 7 ай бұрын
Dziękujemy za bardzo fajny materiał, pochodzę ze Szklarskiej a nie wiedziałem o tym wypadku, dziękuję za waszą pracę 👍👍👍👍👍
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 9 ай бұрын
Przepisy są pisane krwią! Brzmi górnolotnie, ale taka jest prawda - pomijanie, robienie "na skróty" czy "bo zawsze tak się robiło" zawsze prowadzą w stronę tragedii. I nie tylko na kolei, ale w każdej dziedzinie. Sam film świetnie przygotowany. Jedynie gdyby dokumenty prezentować trochę wolniej, to było by bardziej czytelnie.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 7 ай бұрын
Ale żeby się w górach tak wycyckać i nie pilnować sprawności hamulców pociągu.
@heliodorbard
@heliodorbard 8 ай бұрын
Fantastyczny film. Uzupełnienie historii katastrofy o wyjaśnienie co "robią" te różne wajchy na wagonie i opis prób hamulców dodatkowo dają dość szczegółowy obraz funkcjonowania całego układu hamulcowego.
@MaxGeorge56
@MaxGeorge56 9 ай бұрын
Najbrdziej rzetelny i dokładny materiał o tej strasznej katastrofie
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
„Najbardziej”? Ponieważ?
@RyszardSandek
@RyszardSandek 9 ай бұрын
Dziękuje i Pozdrawiam
@halbog1
@halbog1 9 ай бұрын
Bardzo dobry film, z którego wynika jasno, że do wypadku doszło ponieważ kierownik i maszynista mieli w głębokim poważaniu swoje obowiązki - byleby zrobić swoje jako tako i iść do domu. To pokłosie ówczesnej filozofii czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy.
@dominikg2592
@dominikg2592 8 ай бұрын
To żadne pokłosie to poprostu rutyna. Taka sama jak jest dzisiaj i jaka będzie caly czas.
@391artur
@391artur 8 ай бұрын
Po komunie, kilkanaście lat temu, w 2012 pod Szczekocinami, też miała miajsce katastrofa kolejowa dwóch pociągów osobowych, gdzie zginęło 16 osób, a 57 osób zostało rannych... również w wyniku zaniedbań i niedopełnień obowiązków służbowych (wersja oficjalna), czyli krótko mówiąc w dupie mieli obowiązki. Jak widać na filmie, prokuratura bardzo szczegółowo badała przyczyny nie tylko samej katastrofy, lecz również postawiono zarzuty pracownikom za niekompetencje i błędy w obsłudze urządzeń kolejowych... 😊
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
Łatwo jest osądzać bez wglądu w kontekst… 🤦‍♂️
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
@@391artur Nie ma Pan, jak widać, pojęcia, co wydarzyło się „pod Szczekocinami”… 🤦‍♂️ Dyletanctwo ciągle w modzie… 😏
@Barti_WSF
@Barti_WSF 9 ай бұрын
Gratuluję materiału. Bardzo dobre dziennikarstwo.
@romanmichalak2206
@romanmichalak2206 9 ай бұрын
dobry,dopracowany materiał,czekam na następne
@kolejarzzmalopolski
@kolejarzzmalopolski 9 ай бұрын
Bardzo fajny i rzetelny materiał. Zostawiam subskrybcję :) Pozdrawiam!
@AndyMarkasongwriter
@AndyMarkasongwriter 8 ай бұрын
Dobry materiał. Może warto też przeanalizować wypadek wybuchu parowozu w Dębowym Gaju w marcu, zdaje się 1985 roku
@bobo327
@bobo327 8 ай бұрын
Super filmik 😊
@jazdan223
@jazdan223 4 ай бұрын
Te graficzne animacje sami tworzycie? Pełna profeska 👌
@JanKowalski-n1k2e
@JanKowalski-n1k2e 9 ай бұрын
Pewnie jest zapomniana dlatego że w tym samym roku doszło do najtragiczniejszej katastrofy kolejowej pod Otloczynem i ona zasłania tą inną katastrofę bo do dzisiaj nie wiadomo co tak naprawdę się stało pod Otłoczynem
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
Ze względu na co „do dzisiaj nie wiadomo co tak naprawdę stało się pod Otłoczynem”?
@JanKowalski-n1k2e
@JanKowalski-n1k2e 8 ай бұрын
@@JaQba91 Tak. Wiadomo że doszło do zderzenia czołowego towarowego z osobowym ale czemu towarowy wyjechał pomimo znaku stój? Dlaczego zastępca maszynisty nie był w kabinie ? Jakim cudem nikt nie zauważył że maszynista pracuje nie przerwanie od 25h i wiele innych pytań na których nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Na kanale kuracyja jest to bardzo dobrze wszystko wyjaśnione. Do dzisiaj nie wiadomo czy ktoś nie sterroryzował załogi towarowego, czy to było samobójstwo, albo zmęczenie. Nigdy nie dowiemy bo cała załoga towarowego zginęła
@tadeuszniespozdzinski8804
@tadeuszniespozdzinski8804 6 ай бұрын
Ładnie. Rzetelne. Pozdrawiam serdecznie
@maciekszymanski8340
@maciekszymanski8340 9 ай бұрын
28:40 W tamtych czasach trzeźwy kolejarz był jak jednorożec.
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
A na jakiej podstawie tak Pan twierdzi? Pracował Pan na kolei?
@maciekszymanski8340
@maciekszymanski8340 8 ай бұрын
@@JaQba91 A pasażer nie odróżni pijanego kolejarza od trzeźwego?
@jerzymaxson38
@jerzymaxson38 Ай бұрын
​@@JaQba91...wystarczy że ja pracowałem w tamtych czasach nie potwierdzam ani nie zaprzeczam pijaństwo było nagminne ...😊
@siti4615
@siti4615 2 ай бұрын
świetny materiał!
@marekgouch5612
@marekgouch5612 6 ай бұрын
Brawa. Teoje filmy są świetne. Te mapy, przerywniki, wywiady naprawdę profesjonalny film. Będę oglądał Twój kanał.😊
@jakubkosakowski
@jakubkosakowski 9 ай бұрын
A to nie jest tak, że komisja powypadkowa określa jedynie przyczyny i wskazuje środki zaradcze, a nie winnych? Potencjalnych winnych wskazuje natomiast prokuratura kierując akt oskarżenia do sądu, który to dopiero jest jedynym uprawnionym organem do orzekania winy.
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
W tamtym czasie komisja powypadkowa była wewnętrznym organem PKP i jej zadaniem był m.in. ustalenie przebiegu wypadku, przyczyn i winnych oraz zaproponowanie kar. Kary mogły być np. porządkowe inne wg Kodeksu Pracy albo dyscyplinarne dla tzw. pracowników mianowanych (tak zamierzano ukarać kierownika pociągu). Postępowanie prokuratorskie, czy milicyjne to kwestia odrębna i związana z ewentualnym skierowaniem aktu oskarżenia do sądu. W tym zakresie nie mamy wiedzy, bo nie mamy dostępu do akt. Niemniej w kolejowych aktach są odpisy z przesłuchań prowadzonych przez milicję, więc pewnie w tej sprawie działali. Prokurator był na pewno, bo przecież zginęli ludzie. No i na koniec - prokuratura pewnie nie poszła "w poprzek" ustaleniom komisji kolejowej, bo sami by sobie z tym nie poradzili. Pzdr
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 9 ай бұрын
Ponadto, w latach 80-tych, takim wypadkom przyglądała się SB.
@jakubkosakowski
@jakubkosakowski 9 ай бұрын
@@Gdyby Dzięki za wyjaśnienie jak to w tamtych latach funkcjonowało.
@martinvondee3678
@martinvondee3678 9 ай бұрын
Super wyjaśnienie wypadku. Nikt nie chciał robić zmarłym przykrości więc pominięto niewygodne ustalenia
@JanNowak-s2w
@JanNowak-s2w 9 ай бұрын
Yyy…no nie, nie jest tak xD
@dziadodziadowski879
@dziadodziadowski879 9 ай бұрын
Super materiał leci subskrybcja i kciuk
@marekjozwiak5390
@marekjozwiak5390 9 ай бұрын
Rok 1980r i lato owego roku to rowniez dwie powazne katastrofy kolejowe - Otloczyn i Julianka kolo Czestochowy. Wnioski kazdy moze wyciagnac sam.
@Kuracyjastartodnowa
@Kuracyjastartodnowa 9 ай бұрын
Julianka to 1976 rok...
@marekjozwiak5390
@marekjozwiak5390 9 ай бұрын
@@Kuracyjastartodnowa Tak ale w takim razie pomylilem ja z inna katastrofa z lata 80r.
@marekkuszynski4045
@marekkuszynski4045 6 ай бұрын
Jako kierowca ciężarówki powiem, że hamulec w lokomotywie parowej to tak zwany system Wabco. Stworzyła go istniejąca do dziś firma Wabco na potrzeby kolei i z lekkimi modyfikacjami System ten stosowany jest do dnia dzisiejszego w ciężarówkach. Stworzono go po to aby przysprzęganiu wagonów nie odpowietrzać i nie uzupełniać płynem systemów hydraulicznych Które wtedy były znane a które nie sprawdziłyby się w kolejnictwie. W ciężarówkach system Wabco działa tak że przy spadku ciśnienia powietrza zestaw zatrzymuje się.
@lrolek
@lrolek 6 ай бұрын
Jakim płynem uzupełniać jak hamulce są powietrzne?
@matilach6241
@matilach6241 6 ай бұрын
Cocacolą bo jest gazowana. Albo poczytaj to jeszcze raz ze zrozumieniem.
@marekkuszynski4045
@marekkuszynski4045 6 ай бұрын
@@lrolek umiesz czytać?
@najdos
@najdos 4 ай бұрын
Do tej pory we wszystkich pociągach tak to działa.
@tomdublin8701
@tomdublin8701 9 ай бұрын
Komisja powypadkowa coś na wzór komisji smoleńskiej ciekawy materiał odwaliliscie kawał dobrej roboty rutyna pośpiech olewające podejście przy próbie hamulca i pojechali na ostro Pozdro dla Ciebie Richarda i Piotra👊🚄👍
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
Porównanie takie, że xD
@robdok2533
@robdok2533 9 ай бұрын
Świetna rekonstrukcja👍🏻
@maciejhalcewicz4141
@maciejhalcewicz4141 9 ай бұрын
Tak.gdyby trochę dłużej prezentować dokumenty...super robota
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
Dokumentów było oczywiście bardzo dużo, istotnych i mniej istotnych, trzeba to jakoś było zebrać i ubrać w formę filmową. Dzięki i pozdrawiam:)
@andrzejmikolajczyk4857
@andrzejmikolajczyk4857 9 ай бұрын
Gratuluję dobrego materiału. Nie wiedziałem, że tak wiele dokumentów przetrwało w którymś archiwum. Proszę o informację, gdzie można się zapoznać z tymi dokumentami.
@TheMofRider2
@TheMofRider2 9 ай бұрын
@Kuracyjastartodnowa podpisuje się pod tą prośbą.
@orzech20406
@orzech20406 9 ай бұрын
Hej :) @Kuracyjastartodnowa ma kilka pytań odnośnie materiałów źródłowych przytoczonych w filmie
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
Wszystko co miałem do powiedzenia (albo prawie wszystko) jest w filmie. Dokumenty są w archiwalnych zbiorach DOKP Wrocław, kto wyrazi chęć zmarnowania wielu godzin czytania, skanowania i analizy - dojdzie do identycznych wniosków jak przytoczone w materiale. Personalnych wycieczek nie komentuję, po to pokazuje w filmie dokumenty źródłowe, żeby wszystko było jasno i klarownie. Do poszczególnych pytań z komentarzy chętnie odniosę się w osobnym materiale rozszerzającym temat. Niestety nie mam tyle czasu by każdemu odpisać z osobna na komentarze. Pozdrowienia:)
@filodendron1852
@filodendron1852 8 ай бұрын
Świetny dokument.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury 9 ай бұрын
Hamulec zespolony nie jest uznawany za bezpieczny. Bezpieczny jest hamulec zespolony i samoczynny - czyli pneumatyczny stosowany na kolei. Dlaczego o tym piszę? Bo nie każdy hamulec zespolony jest samoczynny.
@olowrohek9540
@olowrohek9540 9 ай бұрын
Dzieki za material 👌 Piekne okolice czy te Lasy sa naturalne?
@lrolek
@lrolek 6 ай бұрын
20:16.....cyyba procent, gdyz spadek terenu określamy w procentach
@Gdyby
@Gdyby 6 ай бұрын
@@lrolek promil w kolejnictwie głównie, bo pod procenty to pociągi nie podjeżdżają.
@michastolik3661
@michastolik3661 9 ай бұрын
Świetny materiał
@pawers9862
@pawers9862 9 ай бұрын
👍. Pozdrowiony🤘
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
9:23 Z tymi „żeliwnymi klockami hamulcowymi” to nie taka oczywista sprawa… pokazuje to odcinek „Kuracyi” o sławnym incydencie w Jeleśni, gdzie w „Kiblu” który zdefektował, były zamocowane jakieś kompozytowe wkładki hamulcowe…
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 8 ай бұрын
Mamy tu do czynienia nie z "Kiblem", a z węglarkami sprzed prawie 50 lat.
@ThePrzemo996
@ThePrzemo996 9 ай бұрын
U kogo stwierdzono obecność alkoholu? To istotne bo dziś wiemy, że często po śmierci wykrywana jest jego obecność u osób które na pewno go nie spożywały.
@TheMofRider2
@TheMofRider2 9 ай бұрын
Pomocnik maszynisty. I to już Kuracyja (a dokładniej jego źródła) mówił, że takie stężenie jak tam wykryto, mogło powstać właśnie już pośmiertnie.
@darekpriv2586
@darekpriv2586 8 ай бұрын
I zapomniana katastrofa to tak samo pożar eszelonu wojskowego w Kochanówce obok Dębicy. Jak iż był to transport wojskowy to zachowało się mało informacji i niewiele zdjęć.
@pierregorny1624
@pierregorny1624 8 ай бұрын
32:04 - dostępnych, ale od kiedy?
@Gdyby
@Gdyby 8 ай бұрын
To zupełnie nie ma znaczenia.
@pierregorny1624
@pierregorny1624 8 ай бұрын
@@Gdyby Skoro tak twierdzisz ;))
@romanzomkowski8687
@romanzomkowski8687 6 ай бұрын
Super materiał. Tylko jedno, małe zastrzeżenie. TKL to już nie pociąg zbiorowy. Tylko zdawczy na lini.
@DRIZZLERE17
@DRIZZLERE17 9 ай бұрын
Jakiego software użyłeś do tej animacji?
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
Witam, mamy tutaj w użyciu symulator TRS2022 z mapą MegaSudety76, która z przygodami dala się uruchomić na architekturze Mac. Stację Szklarska Poręba Huta odgrywa stacja Duszniki-Zdrój, a Stację Górna - stacją Leszczyniec na nieczynnej obecnie linii Mysłakowice-Kamienna Góra. Mapę polecam, jest wyśmienicie zrobiona.
@Tomnord15
@Tomnord15 9 ай бұрын
@@Gdyby Mapa jest świetnie wydana. Np. Odcinek Kłodzko- Międzylesie jest taki sam jak w latach 80-tych jak to pamiętam. A pamiętam go bardzo dobrze. Różni się jedynie tunel w Długopolu. Gdyż jest zrobiony model tego tunelu już po elektryfikacji gdzie tor został przesunięty na środek żeby zmieściła się sieć trakcyjna. Oraz trochę rozmieszczenie słupów linii teletechnicznej. A tak poza tym mapa jest bardzo dobrze odwzorowana.
@TheMofRider2
@TheMofRider2 9 ай бұрын
@michal230189
@pinkpuffin225
@pinkpuffin225 4 ай бұрын
Gdzie nagrywasz wizualizację?
@pablonylos8022
@pablonylos8022 7 ай бұрын
Bardzo interesujące i dobrze zrealizowane. Dzięki za napisy pl. Będę obserwował.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 7 ай бұрын
Ach te kombinacje w tłumaczeniach .Jeśli w przewodzie głownym jest 5 atmosfer zawory rozrządcze w wagonach są w stanie równowagi i pociąg może jechać. Gdy ciśnienie wzrośnie powyżej 5at zawory rozrządcze się przestawiają i następuje napełnienie zbiorników pomocniczych w wagonach .Zaś gdy ciśnienie w przewodzie głownym spadnie poniżej 5 at następuje hamowanie pociągu ponieważ zawory rozrządcze w wagonach wpuszczają zmagazynowane powietrze ze zbiorników pomocniczych do cylindrów hamulcowych . Hamowanie jest proporcjonalnie do spadku ciśnienia w przewodzie głownym.
@micha3308
@micha3308 9 ай бұрын
Witam panowie , pozdrawiam wszystkich fanów twojego kanału 🤚🤝 . A ja nic i tym wypadku nie slyszalem. I u mnie w sobieszowie tez nigdy nikt i nim nie mowil . 🤔 Mnie zastanawia,czemu komisja byla z legnicy🤔 ,dwa czemu wcześniej pociag sie nie wykoleił bo po drodze wiele ostrych zakretow. Kto byl odbiorca tych surowców zaladowanych na wagony. Ale przypomnialem sobie ze to bylo w roku 80 lub 81 jak cala linie z Jeleniej góry do Szklarskiej Poręby gornej wtedy zelyktryfikowano. Chodzilismy na tory przygladac sie tym pracom . Wcześniej jezdzily zawsze parowozy i mozna bylo z gory ogladac jak pociag jechal cala trase z Jeleniej do gorzynca i sledzic go po dymie z parowozu . Potem nastal czas zoltych charakterystycznych składów elektrycznych . Film jak zawsze świetnie zrobiony . Zycze wam zdrowka i do następnego 👍💪🏞️🦉
@TheMofRider2
@TheMofRider2 9 ай бұрын
@micha3308 Czemu z Legnicy? Jak widać tam była właściwa dla miejsca zdarzenia siedziba odpowiednich organów (jakiś naczelnik, dyrektor lub tym podobne). Czemu wcześniej nie wypadł? Pociąg z każdym metrem nabierał prędkości, a wcześniejsze łuki mają większe promienie, więc tam się zwyczajnie udało a na tym już siła odśrodkowa wygrała z naciskiem - czysta fizyka. Kto był odbiorcą? Jeśli wczytasz się w dokumenty pokazywane w 13:47 (zapauzuj sobie odtwarzanie) to jest tam napisane - te wagony miały dotrzeć do Włocławka.
@JaQba91
@JaQba91 8 ай бұрын
Warto też próbować uczyć się pisać w języku polskim…
@TymexComputing
@TymexComputing 8 ай бұрын
Dzięki za film - jak go oglądałem to w mojej pamięci stanął inny film z katastrofą z dolnego śląska, tam też rolę odegrała dróżniczka albo zawiadowczyni stacji, też pociąg towarowy się rozpędzał i zagrażał osobowemu przejazdowi i prawdziwą przyczynę utajono jednak prawdziwą przyczyną było wadliwe wykonanie hamulców i ukrywanie donosów od maszynistów - maszyniści zdradzali że podczas zimy hamulce są oszronione/oblodzone i po prostu nie działają, być może tworzywo klocków hamulcowych miało złe właściwości cierne w specyficznych warunkach, tak jakby trzeba było rozgrzewać hamulce na bieżąco (w samochodach klocki cały czas obcierają się minimalnie o tarcze i są rozgrzane, gotowe do hamowania. Może to jednak była inna przyczyna jeśli tutaj znaleziono uszkodzony przewód ale opis pasuje mi do tamtej. Nie pamiętam czy to było w okoliczy szklarskiej poręby :)
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 8 ай бұрын
Jakbyś sobie przypomniał co to za wypadek, to daj znać. Oszronienie klocków raczej nie ma znaczenia, natomiast ważne jest odwadnianie układu powietrznego hamulca. Można i trzeba to zrobić na zbiornikach lokomotywy. W przeciwnym wypadku woda może zamarznąć np. zaworach rozrządczych wagonów. Jeśli zamarznie w sprzęgu hamulcowym, to przewód jest niedrożny i hamulców nie ma. Rzadkie, ale czasem się zdarzało..
@TymexComputing
@TymexComputing 8 ай бұрын
@@RyszardSzymanowski poszukam
@TymexComputing
@TymexComputing 8 ай бұрын
@@RyszardSzymanowski Znalazem - w międzyczasie naoglądałem się o katastrofach w Otłoczynie/ Zwierzyniu i innych - rzeczywiście to co napisałeś o zamarzniętej wodzie w przewodach to częsty problem przy niesprawdzaniu przewodów (i używaniu powietrza jako pneumatyki - zamiast oleju. Wypadek o którym myślałem to był Jeleśni - wstawki hamulcowe typu K i LL - ale nie jestem modelarzem ani kolejarzem - obejrzę sobie jeszcze raz.
@RyszardSzymanowski
@RyszardSzymanowski 8 ай бұрын
​@@TymexComputingPoszukam info o tym wypadku.
@szczepanskibinski2660
@szczepanskibinski2660 7 ай бұрын
Jeleśnia - film kzbin.info/www/bejne/eWenkJuAirF6rqs
@rafalfirlag6384
@rafalfirlag6384 9 ай бұрын
Jaka to wersja Trainz i jaki dodatek? Bardzo dziękuję!
@paulpipek9108
@paulpipek9108 9 ай бұрын
Pijanstwo i "odwalanie roboty" bylo rutyna w PKP. Widzialem jak na jednej nastawni byly zapasy wodki, ktore prowadzacy pociagi towarowe kolejarze kupowali wyskakujac, zwalniajac bieg do kilku km/godz. Jadac w nocy widzialem jak nachlani maszynisci spali, jeden z tylu, a jeden z twarza na pulpicie elektrowozu.. Calkowicie polegali na prymitywnym wtedy automatycznym systemie hamowania. Na szczescie ten na pulpicie obudzil sie po paru minutach jazdy. Kolejarze byli tak nachlani, ze prawie zawsze uciekali z miejsca malych incydentow by ich nie przylapano. Zjawiali sie po paru godzinach dopiero.
@pjoterdeweloper
@pjoterdeweloper 8 ай бұрын
O tej katastrofie słyszałem od maszynisty dawno temu
@wasiuuu1
@wasiuuu1 9 ай бұрын
trafilem na premiere 🙂strzal w 10-tke
@kampErOS
@kampErOS 9 ай бұрын
a Ja się spóźniłem 🥲
@przemysawkoziarski3024
@przemysawkoziarski3024 9 ай бұрын
temat i opis super, napisy tragiczne...
@lukajlo
@lukajlo 8 ай бұрын
Byłem tam z rodzicami chwilę po tej katastrofa
@salag5535
@salag5535 8 ай бұрын
Sławomir Gortych w jednej z książek wykorzystał w ciekawy sposób tę historię.
@NN-ni8bu
@NN-ni8bu 9 ай бұрын
12:12 ktoś wie co to za film? Albo 24:23 27:00?
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
Podpisane jest - "Droga na Zachód"
@NN-ni8bu
@NN-ni8bu 9 ай бұрын
Dzięki
@marcakoski
@marcakoski 9 ай бұрын
Ta lokomotywa ciągnie wagony i jedzie tyłem?
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
Tak. Na tej linii nigdzie nie ma jak obrócić parowozu, jazda tendrem do przodu wiąże się z niższą prędkością dopuszczalną.
@marcakoski
@marcakoski 9 ай бұрын
Dzięki. Film full profeska I merytoryczny
@TheMofRider2
@TheMofRider2 9 ай бұрын
​@@marcakoskiTak; każda lokomotywa jest przystosowana do jazdy (nie tylko manewrowej) zarówno do przodu jak i do tyłu. O ile współczesnym spalino- i elektrowozom nie robi to zbytniej różnicy (są albo dwie kabiny - jedna na każdym końcu, albo jedna kabina na środku pozwalająca patrzeć i sterować w obu kierunkach), o tyle parowozy z tendrami doczepnymi mają prędkość jazdy do tyłu ograniczoną z powodu skłonności pchanego tendra, szczególnie świeżo napełnionego, do niespokojnego zachowania przy wyższych prędkościach, co może skutkować wykolejeniem.
@marcakoski
@marcakoski 9 ай бұрын
@@TheMofRider2 dzięki wielkie za fachowe wyjaśnienie
@martinfadek3747
@martinfadek3747 7 ай бұрын
Ty 2 byl zaprojektowany na wojenne warunki gdzie nie bylo jak obrocic.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky 6 ай бұрын
A ja taką techniczną uwagę mam: ciekawy materiał, tylko niepotrzebnie wydziwiasz z jakimś "kinowym obrazem" czy cokolwiek to jest - mętne kolory jakbyś skarpetę założył na obiektyw. Nie ma co dziwaczyć, lepsze jest wrogiem dobrego. Poza tym - tylko chwalić! Pozdrawiam.
@misiukisiu
@misiukisiu 9 ай бұрын
teBardziej dolnośląskiego eksperta nie można było znaleźć:-) Muszę to jeszcze ze trzy razy odsłuchać i doczytać, zanim wydam werdykt:-) Należy zwrócić uwagę na czas głębokiej zapaści gospodarczej i co za tym idzie fatalny stan taboru i w ogóle wszystkiego.
@AdamGadomski-vg9hg
@AdamGadomski-vg9hg 9 ай бұрын
Odrobiłeś tz, pracę domową to się liczy jako były rewident taboru kolejowego masz rację
@NikodemKaczmarek-q8n
@NikodemKaczmarek-q8n 2 ай бұрын
Jaka gra była wykorzystana do tego?
@Gdyby
@Gdyby 2 ай бұрын
Trainz:)
@NikodemKaczmarek-q8n
@NikodemKaczmarek-q8n 2 ай бұрын
@Gdyby a jest dostępna na telefon czy tylko pc?
@Gdyby
@Gdyby Ай бұрын
@@NikodemKaczmarek-q8n PC/Mac
@NikodemKaczmarek-q8n
@NikodemKaczmarek-q8n Ай бұрын
@@Gdyby dzięki ale jeszcze jedno pytanko czy ona za darmo?
@Gdyby
@Gdyby Ай бұрын
@NikodemKaczmarek-q8n płatna
@janmadey7954
@janmadey7954 9 ай бұрын
W stylu pana Wołoszańskiego. Niby fajnie ale naśladownictwo słabe. Materiał przedstawiony faktograficznie. I dobrze. Ale może jednak we własnym stylu. No chyba, że to było niezamierzone 🙂
@Gdyby
@Gdyby 9 ай бұрын
Nie naśladuje Pana Wołoszańskiego z dwóch powodów - nie mam takiej wiedzy ani kurteczki jak on. Czasami również zastanawia mnie skąd on ma taką wiedzę, czasami baśniową;) pozdrowienia!:)
@jandzban1314
@jandzban1314 9 ай бұрын
Pierd...idź jak potłuczony 😢
@jacekpajdak1662
@jacekpajdak1662 9 ай бұрын
👍🐣😊
@filipkru
@filipkru 9 ай бұрын
Katastrofa kolejowa jest opisana w formie fikcji literackiej i osadzona w latach 40 jako spowodowana zamachem Werwolfu w książce Schronisko które przetrwało.
@AdamGadomski-vg9hg
@AdamGadomski-vg9hg 9 ай бұрын
Ten kto robił tz próbę hamulca szczegółową przed wyjazdem popełnił karygodny błąd
@kacpermaszynista8294
@kacpermaszynista8294 6 ай бұрын
Co to za gra
@Gdyby
@Gdyby 6 ай бұрын
TRS 2022
@bambus8010
@bambus8010 9 ай бұрын
Co to za mapka ?
@TheMofRider2
@TheMofRider2 9 ай бұрын
MegaSudety76
@bambus8010
@bambus8010 9 ай бұрын
@@TheMofRider2 dziękuje
Tajemnice Katastrofy pod Długołęką z 1977
33:05
Gdyby
Рет қаралды 206 М.
Jak to było ze Złotym Pociągiem w Wałbrzychu?
21:53
Gdyby
Рет қаралды 90 М.
Support each other🤝
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 81 МЛН
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
Katastrofa tunguska. Kompletna historia + wyjaśnienie zjawiska
2:00:00
Katastrofa w przestworzach - Pechowy pas startowy
45:00
patryk2563
Рет қаралды 99 М.
PILCHOWICE - Powódź 2024, legendy i tajemnice
34:42
Gdyby
Рет қаралды 31 М.
Sinking of the Polish ferry "Jan Heweliusz" (Poland, 1993) l HISTORIE
32:21
HISTORIE - ludzie i wydarzenia
Рет қаралды 678 М.
Kolejarskie słowo 1953-dokument
21:47
Marek Nowak
Рет қаралды 10 М.
Gdy pęknie zapora - Katastrofa zapory na rzece Biała Desna
26:06
Podróżnik w czasie
Рет қаралды 337 М.
Nieznane katastrofy Osobowy do Ełku
21:27
Shagvarth
Рет қаралды 204 М.