Precyzyjne wytaczanie roztaczanie otworu koła pasowego z pasowaniem na wcisk wału silnika koło HTD

  Рет қаралды 7,163

Adam Maszynotwór

Adam Maszynotwór

Күн бұрын

Пікірлер: 60
@Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku
@Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku Жыл бұрын
Celna uwaga z tym poruszaniem czujnikiem - wiele razy widziałem jak ktoś się cieszył że ma ustawienie np. imadła "na zero" a tak na prawdę był poza zakresem z jednej czy drugiej strony. Dlatego staram się ustawiać zero czujnika w połowie zakresu - zwykle pracuje przy zerze, więc mniejsza szansa na pracę poza zakresem. Z powiercaniem otworu - dobrze działa patent w którym ustawiasz pióra wiertła maksymalnie poziomo i dopychasz lekko wiertło imakiem do tylu tokarki. W ten sposób celowo wybijasz je lekko z osi (więc rozbije, bo tylnym ostrzem będzie pracować bardziej) ale ograniczasz mu zakres pracy i pracuje trochę jak wytaczak zapewniając Cię, że nie poszło poza osią i otwór wyszedł koncentryczny. Oczywiście jak później wytaczasz to nie ma znaczenia, ale jeżeli otwór zostaje po wiertle to warto skorzystać z patentu ;] podobnie można poprawiać nakiełki jak coś na nich nie gra.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Dzięki za ciekawe patenty 🙂 Pozdrawiam 🙂
@manfiks
@manfiks Жыл бұрын
Dobry Tokarz będzie toczył na złej tokarce , a marny tokarz to i na dobrej tokarce będzie robił buble :)
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Pewnie ze dobry sobie poradzi. Odpowiedni człowiek zawsze sobie poradzi. Ale po co się męczyć? Do domowego warsztatu lepsza taka niż żadna, sam w domu mam małą Chinkę na której szlifuje głównie, i małą 2tsb. Ale jak mam coś więcej do toczenia albo bardziej skomplikowane to wolę podskoczyć do kumpla i zrobić u niego. Szybciej zrobię licząc z dojazdem i godzinną bayerą niż na mojej zazwyczaj 😉
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx 11 ай бұрын
Sam robiłem wcześniej w pracy na zużytej maszynie i po opanowaniu dało się, ale jak teraz mam w domu nową to jest niebo a ziemia. Nie ciągnie stożka, wszystko nowe, pełne wyposażenie. Warto było, choć cenowo wyszło tyle co stara ciężka tokarka, ale cieszę się, że ostatecznie na MTP się zdecydowałem.
@ÁREAJ27
@ÁREAJ27 Жыл бұрын
Olá amigo Adam muito bom trabalho!!!Acompanhando atentamente!!! Abraço e boa sorte sempre!!!
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Witaj Kolego :) Dziękuję za komentarz :) Życzę miłego dnia i pozdrawiam 🙂
@marek-olachowski
@marek-olachowski Жыл бұрын
Cześć Adamie. Chińska tokarka we właściwych rękach jest równie dobra jak każda inna 😉Pozdrawiam Mistrza.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Dziękuję Marku 🙂 Pozdrawiam 🙂
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 Жыл бұрын
Marku a ty po czasie jesteś zadowolony z frezarki? Masz chyba zx7550?
@marek-olachowski
@marek-olachowski Жыл бұрын
@@pawekowalski7469 noo po paru kuchach , to teraz tak😆 było parę tzw niespodzianek, ale już je ,,pousuwałem" i działa. Brakuje jej trochę sztywności, ale przy rozsądnych parametrach obróbki działa😆
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 Жыл бұрын
@@marek-olachowski Ja swoją mtp 7045 też musiałem ,,dokończyć,, po chińczyku i też jej brakuje sztywności 🤣🤣
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Nie. We właściwych rękach da się wytoczyć równie dobrze co na konkretnej maszynie. Ale zabawy więcej. Ja chińczyka używam tylko jako szlifierki praktycznie albo do mało precyzyjnych detali i takie na których dużo materiału nie trzeba zbierać. Przy tokarce czy frezarce najważniejszy jest tak naprawdę jeden czynnik. Masa! Na warsztacie mam pod ręką chińską praktycznie nowa tokarkę d460x1500 (tak to wymiary pola roboczego i model jednocześnie) pomimo że dbam jak się tylko da, luzów prawie nie ma to wykonanie na niej precyzyjnych detali nie jest takie proste. A o wiele bardziej skomplikowane i dokładniejsze roboty robię na starej 70 letniej rumunce z pod tartym już łożem, suportem który teoretycznie nie ma skasowanego luzu ale sam suport waży prawie tonę. Jak na chińczyku muszę się starać i brać poprawki itp tak na rumunce co na skali ustawie to tyle po toczeniu osiągnę. 😉 Masa!
@krzysztofpawlak5236
@krzysztofpawlak5236 Жыл бұрын
Taka praca mi się bardzo podoba dokładność to podstawa .
@geniuszK
@geniuszK Жыл бұрын
Dobra robota👍👍
@dariuszprzybyszewski2149
@dariuszprzybyszewski2149 Жыл бұрын
Witam, Bazowanie na fabryczny otwór to niezbyt dobry pomysł bo oś otworu zazwyczaj nie pokrywa się z osią średnicy zewnętrznej koła. Ja wykonuje pierścień, tnę na pół i łapię koło za te dwa pół pierścienie. Więcej zabawy ale i dokładność większa. Pozdrawiam.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Może Nie toczę zbyt wielu kół ale te koło htd dobrze pokrywają się jeśli chodzi o uzębienie i otwór Fabryczny ( po ustawieniu sprawdzam na zębach jeszcze nigdy nie miałem większego błędu niż plus minus 5 setek przy kołach tej średnicy) Patent z pierścieniem jak najbardziej dobry chociaż nie wiem czy przy jednostkowych pracach nie lepiej po prostu ustawić na czujnik zegarowy do zębów ( ja tak robiłem gdy dostałem jakieś chińskie koła do przetoczenia Tam faktycznie była różnica kilka dziesiątek)
@dariuszprzybyszewski2149
@dariuszprzybyszewski2149 Жыл бұрын
@@AdamMaszynotwor Moje 5m aluminiowe to nawet 0.3mm miały, pewnie chińczyk był na stażu.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
​@@dariuszprzybyszewski2149 e nie.... Robił serię bez poprawek na chińskiej produkcji tokarkach. 😉
@MrCzarnm
@MrCzarnm Жыл бұрын
Jam mawiał jeden z moich starych warsztatowców " łatwiej pocienić niż pogrubić"
@Sahtzor
@Sahtzor Жыл бұрын
Ten tekst to chyba wszędzie w stalowej branży się przewija
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Zależy od maszyny ale zazwyczaj zostawiam sobie kilka setek na ostatnie liznięcie. Chociaż wyjątkiem jest tokarka kumpla na której często robię grubsze elementy albo bardzo dokładne. Jest tak ciężka ze pomimo zużycia już w pewnych miejscach trzyma wymiar jak wściekła a o drganiach nie ma mowy. No ale ona ma suport cięższy od mojej tokarki 😂 właśnie na takich maszynach pracuje się najprzyjemniej. Co ustawisz to wyjdzie. A jak potrzebujesz z grubasa zebrać na raz centymetr średnicy to dopinasz tylko drugi silnik i jedziesz 😂 PS ja ostatnio musiałem zrobić robotę na patencie bo nie było czasu czekać aż maszyna się zwolni a zbyt wiele było ustawione na niej żeby ściągać wszystko. Zerknij do mnie w zakładkę społeczność 😉 Serce w gardle stało ale się udało, na szczęście profilaktycznie zluzowalem silnik na paskach i toczyłem praktycznie luzem, tyle co ciężarem silnika paski były napięte, bo pierwsze mocowanie się nie sprawdzilo i element wyskoczył.😂 Odkryłem nowy sposób na slizganie się metalu, taśma malarska wystarcza żeby przyczepność złapać 😂
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx 11 ай бұрын
Ja w pracy na frezarkach poskładałem kartkę papieru z zeszytu.
@GBWM_CNC
@GBWM_CNC Жыл бұрын
Super film, czeka mnie podobna robótka za niedługo 😉
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Dzięki 🙂 Pozdrawiam i powodzenia z projektem 🙂
@kundeleczek1
@kundeleczek1 Жыл бұрын
Z tym oporem ścina przy wierceniu bardzo ciekawe.
@kundeleczek1
@kundeleczek1 Жыл бұрын
2:50 mam takie pytanie do tej metody sprawdzania osiowości, przecież oś otworu i oś wrzeciona mogą być skośne a tokarz ma akurat szczęście i bada diatestem w miejscu gdzie osie się przecinają i wychodzi pięknie. Sam tak robię, więc to nie zarzut, zastanawiam się tylko nad leprze metodą. Łapać za zęby koła?
@sq9ppw
@sq9ppw Жыл бұрын
Można przejechać czujnikiem zegarowym w głab otworu. Można też zrobić sobie pasowny trzpień, włożyć go w otwór i na wystającej części trzpienia sprawdzić czujnikiem zegarowym.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
słuszne spostrzeżenie teoretycznie powinienem sprawdzić jeszcze czoło lub tak jak kolega napisał otwór z przodu i głębiej wtedy wykluczyłoby to jakieś błędy. Faktycznie czasami sprawdzam też na zębach jeżeli na przykład robię jakiś wysokoobrotowy napęd jeszcze z krótkim paskiem ( długi pas więcej błędów potrafi skompensować) Ogólnie w tym wypadku nie zrobiłem tego ponieważ też wzrokowo jest widać że koło mnie bije a nawet jakaś drobna odchyłka przy napędzie pasowym jest kompensowana przez pas.
@rc36
@rc36 Жыл бұрын
Zamiast docierać otwór papierkiem, trzeba było podgrzać koło pasowe i weszło by na wałek bez oporu.
@adamrochewicz7993
@adamrochewicz7993 Жыл бұрын
🤦A później zdjąć się nie da....
@rc36
@rc36 Жыл бұрын
@@adamrochewicz7993 Wystarczy podgrzać opalarką i kółko schodzi bez problemu.
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx 11 ай бұрын
To jest ta MTP 360x1000? Kupiłem po rozmowie z kolegą nówkę i jestem bardzo zadowolony. Moja jest może wyjatkowo, ale precyzyjna co do setki. Zarówno jesli chodzi o zbieżność, jak i precyzję obróbki z DRO. Wytaczanie otworów czy toczenie po zewnątrz w setce. Przynajmniej na odcinku do 100mm. Więcej nie miałem okazji robić na mikrometr. Ale przyłożyłem się do wypoziomowania i korekty po testach toczenia 😊 Generalnie ja jestem bardzo zadowolony z zakupu.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor 11 ай бұрын
Tak to ta. to super że jesteś zadowolony niech dobrze służy :)
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx 11 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor a najlepsze jest to, że kierowca miał na aucie trzy identyczne maszyny i kazał mi sobie wybrać 🫣 ale to był stres. Jednak ostatecznie dobrze wybrałem bo wiadomo, że od Chińczyków to można różnie trafić.
@marekmichaowski4802
@marekmichaowski4802 Жыл бұрын
Zegarówka pokaże wszelkie owale tylko trzeba dobrze ją ustawić i nie walnąć się o obrót
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Skąd Ja to znam - mój zmiennik zrobił detale co do 100, ale właśnie walnął się o obrót. A ja przyszedł po nim i nie za bardzo mogłem dojść, dlaczego detale nie mają wymiarów. 😂 Pozdrawiam 🙂
@madeingarage7040
@madeingarage7040 Жыл бұрын
Dlaczego wytaczak jest ustawiony 0.5 do 1mm nad osią??
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Zmniejsza kąt natarcia i zwiększa przyłożenia. im mnisza średnica tym mniej unosimy nóż ... taki układ zmiesza drgania
@madeingarage7040
@madeingarage7040 Жыл бұрын
@@AdamMaszynotwor Dziękuję
@kamilbabiarz1101
@kamilbabiarz1101 Жыл бұрын
Można wiedzieć dlaczego ustawiasz wytaczak nad osią? Pozdrawiam
@marek-olachowski
@marek-olachowski Жыл бұрын
Bo tak wynika z najbardziej optymalnych kątów skrawania.Nóż równo z osia i pod osią materiału będzie szarpał a nie skrawał. 😉
@kamilbabiarz1101
@kamilbabiarz1101 Жыл бұрын
@@marek-olachowski Dziękuję za odpowiedź.
@dawidmechatronik
@dawidmechatronik Жыл бұрын
@@marek-olachowski Nie powinien nóż być ustawiony w osi? Jak mamy nóż pod/nad osią to przy planowaniu zostanie mała średnica na środku lub nie możemy dojechać do końca bo nóż uderza powierzchnią przyłożenia. Możesz coś więcej napisać albo podpowiedzieć gdzie szukać informacji?
@marek-olachowski
@marek-olachowski Жыл бұрын
@@dawidmechatronik przy planowaniu idealnie w osi podobnie jak przy ucinaniu. Przy wytaczaniu w otworze powyżej. Poradnik tokarza wyjaśnia te zależności😉
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
​​@@marek-olachowski jak ustawisz w osi przy wytaczaniu nóż będzie miał większa tendencje do wcinania się waterial. Jak bardzo sztywna jest tokarka to tego tak bardzo nie widać ale na takiej małej już tak, przy toczeniu po wierzchu robi się na odwrót. Albo w osi albo 2dychy pod. Wtedy najlepiej się toczy.
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 Жыл бұрын
👍👍Widzę Adam że to już nie pierwszy film w którym udowadniasz że chinka się nadaje.😀 Jak wiesz ja chcę sprzedać cormaka 330x700 i chciałbym zmienić na coś większego, np taką jak twoja 360x1000 tylko jak wszyscy wiedzą podrożały bardzo i mówią że lepiej kupić starą maszynę do remontu lub szukać w dobrym stanie, tylko tu się pojawia problem. Stara o parametrach 360x 1000 i przelotem około 50mm to jest mega kolumbryna 1,5 tony z silnikiem około 5KW np taki tum 35 ma przelot 35mm a dopiero famot europa ma54mm i do domowego garażu to duży problem choć jak wiadomo duża masa i wielkość i zapas mocy to same zalety. Może ktoś coś doradzić?? Polecicie jakieś stare dobre maszyny o takich parametrach?
@dawidmechatronik
@dawidmechatronik Жыл бұрын
@pawekowalski7469 Ja mam chinkę 360x1000 i też jestem zadowolony z zakupu. Przelot 52mm. Kupiłem w trakcie podwyżek, ale na szczęście zanim osiągnęła aktualną zabójczą cenę :D Może dobrą opcją byłoby polowanie na OLX na używaną chinkę, najlepiej nie w jakimś zakładzie gdzie pracowała 24h na dobę :D
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 Жыл бұрын
@@dawidmechatronik Dawid ty masz Bernardo 180 master w hafen z odczytami to teraz 38k brutto 360 z cormaka to teraz 21k netto a za tyle wystawiają podobno lekko używane , wiadomo vat odliczę a jak by dołożyć to za 25k netto 31k z VAT jest w cormaku 400x1000 z gwintami modułowymi. Nie wiem za ile by poszła moja 330x700 z odczytami. Ps Jak się zachowuje twoja przy toczeniu nieregularnego/ krzywo obciętego materiału o średnicy 150mm, wpada w duże wibracje? To samo pytanie do Adama
@dawidmechatronik
@dawidmechatronik Жыл бұрын
@@pawekowalski7469 o, to znowu drożej jak ostatnio, masakra co się dzieje z tymi cenami. Też celowałem w cormarka, wtedy kosztowala 21k brutto ale był brak towaru przez jakiś pół roku jak do nich regularnie dzwoniłem. Tak nawiasem wcześniejsza cena chyba była w okolicach 18k brutto :D Ja toczę głównie aluminium pa6 45mm średnicy. Maksymalnie kręciłem wałkiem alu fi100 i nic niepokojącego się nie działo. Chyba największą stal jaką kręciłem to był wałek fi60 ... więc tak średnio odpowiem na Twoje pytanie. 400x1000 z tego co pamiętam ma "Warsztat twoim domem" i tam już grube wióry lecą. Z tego co oglądałem facet jest zadowolony z maszyny, miał o niej odcinek.
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 Жыл бұрын
@@dawidmechatronik Chyba chodziło Ci o Grześka Brodałę, on ma 410x1000, jeszcze większą. Ps. Taką robotę jak ty masz na tokarkę to moja 330stka śmiga bez problemu, chyba powinniśmy się zamienić 🤣
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
​@@pawekowalski7469 Wpada w wibracje, bo po prostu jest lekka w porównaniu np z takimi maszynami jak TUR gdzie sam support waży tyle, co cała moja tokarka. Pozdrawiam:)
@marek5257
@marek5257 Жыл бұрын
Część Adam!ciekawi mnie czemu nie zrobiłeś tego rozwiertakiem?mógłby rozbić?
@marek-olachowski
@marek-olachowski Жыл бұрын
Nie koniecznie musiał by rozbić. Ot...myślę, że Adam może takowego rozwiertaka nie posiadać, albo....zrobił tak jak zrobił w celach czysto dydaktycznych, co jest wysoce prawdopodobne😆😉
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Faktycznie nie mam takiego rozwiertaka, ale i tak takim rozwiertakiem bym nie robił, bo może rozbić szczególnie na takiej maszynie. Żeby rozwiertak zdał egzamin dobrze by było że maszyna była sztywna i precyzyjna. A jeżeli taka nie jest to otwór należało by wytoczyć od noża żeby trzymał oś a rozwiertak mocować w oprawce pływającej żeby otwór go prowadził a rozwiertak robił dobrą powierzchnię i średnicę polerowaną . Pozdrawiam 🙂
@sq9ppw
@sq9ppw Жыл бұрын
Dużo prac wykonujesz na tokarce. Nie myślałeś o jakiejś małej tokarce cnc?
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Cały czas myślę ale od myślenia doba mi się nie przedłuża i już brakuje mi czasu aby zjeść i się wyspać. Pozdrawiam 🙂
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 20 МЛН
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН
Obróbka Skrawaniem  Koło Pasowe   V-Belt Pulley
39:43
Grzegorz Brodala ,,Warsztat Drugim Domem''
Рет қаралды 12 М.
Koło pasowe-proces wytwarzania.
50:03
Dawid ProSKRAW
Рет қаралды 32 М.
Making A Draw Tube For The Lathe
4:19
Clickspring Clips
Рет қаралды 36 М.
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 20 МЛН