"Młody Technik", część pierwsza: rzeczywistość [TOWARY MODNE 25]

  Рет қаралды 74,539

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

4 жыл бұрын

Historia dwóch dekad najbardziej znanego czasopisma popularnonaukowego z czasów PRL-u, od upadku Gomułki, do pierwszych wolnych wyborów. Część pierwsza, opowiadająca o działach naukowych, poświęconemu majsterkowaniu oraz serii opowiadań science fiction.
Zapraszam do wsparcia mojego kanału: patronite.pl/smialekadam
oraz do subskrybowania: kzbin.info?...
Napisy: Anna Śmiałek

Пікірлер: 476
@simonduzyk
@simonduzyk 4 жыл бұрын
Odnośnie słuchawek z wkładek telefonicznych (13'49''): mój brat takie zrobił w tamtych latach. Wyglądało to tak: wkładki telefoniczne wetknięte w plastikowe zakrętki, wielorazowe, do tych dużych butelek na mleko, O-ringi wycięte z żółtej gąbki do kąpieli (nawet ładnie wyglądało), wiadomo kabelek z wtyczką, a na koniec najciekawsze - słuchawki były połączone sprężyną z budzika. Ta sprężyna to najmilsze wspomnienie, jak się odkładało słychawki, sprężyna ta zwijała się do tego stopnia, że słuchawki robiły się kieszonkowe. Tak na prawdę, to przez tę sprężynę uszy bolały po niedługim czasie słuchania muzyki. Zapamiętam to do końca życia. Mam w domu kilka numerów MT z lat 80'tych. Nigdy ich nie wyrzucę. Pozdrawiam, Szymon z Krakowa
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 4 жыл бұрын
Fajny odcinek. A Młodym technikiem - kolekcjonowanym przez mojego tatę - zaczytywałem się już jako dziecko. Już jako 12-latek potrafiłem lutować, dokonywać prostych napraw np kolumn głośnikowych, orientowałem się jako tako w bieżących nowościach technicznych. Rzeczy z "Na warsztacie" może i nie były idealne (jak ów syntezator), ale tka lektura otwierała umysł. Nawet, gdy nie zamierzałem wykonywać żadnej z tych rzeczy, to z tych artykułów można było się sporo nauczyć, choćby poprawnej pracy narzędziami. MT przyniósł mi dużo dobrego. Jak i Pańskie filmy. Dziękuję i pozdrawiam!
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 4 жыл бұрын
Elektroniczna wersja skanów jest tu: archive.org/search.php?query=młody%20technik wystarczy dopisać rocznik i brać. Horyzonty Techniki też są. :)
@huling12345
@huling12345 4 жыл бұрын
Dzięki za ten link :)
@dariusz1961
@dariusz1961 4 жыл бұрын
Kupowałem ABC Techniki,potem Horyzonty Techniki dla dzieci a nastepnie Horyzonty Techniki i Młodego technika.Dzieki takiej edukacji swietnie radzilem sobie w szkolach technicznych a pozniej w zyciu zawodowym.Mało kto zdaje sobie sprawe jak były wazne w naszej edukacji.I to nie tylko technicznej.Uczyły nas też innych wartościowych rzeczy.
@huling12345
@huling12345 4 жыл бұрын
Jeden z pierwszych Młodych Techników, jakie miałem był nr 9 z 1968 roku. Znalazłem je w szafie u babci tak w połowie lat 70-tych. Kupował je kiedyś mój wujek i parę numerów po nim zostało. Było w nim fajne opowiadanie Konrada Fijałkowskiego "Włókno Claperiusa". Opowiadanie było długie i druga część była w następnym numerze, którego już w szafie nie było. Drugą część przeczytałem dopiero po ok. 35 latach, bo znalazłem to opowiadanie w internecie. :)
@huling12345
@huling12345 4 жыл бұрын
@Jerzy Kupisz Włókno Claperiusa było też około 1985 roku jako słuchowisko radiowe w Trójce w Teatrzyku Zielone Oko, który był po Liście przebojów Niedźwieckiego. Pamiętam, że wróciłem wtedy do domu, włączyłem radio i usłyszałem, że właśnie wysłuchaliśmy opowiadania, które czytałem 10 lat wcześniej i dalej nie wiem, jak się skończyło :( Dopiero ok. 2010 roku znalazłem je w internecie i mogłem je doczytać do końca :)
@bartoszjasinski
@bartoszjasinski 4 жыл бұрын
"Każdy kto zrobił najprostszy zasilacz, dość szybko zabierał się za taki dzięki któremu dym i smród rzadziej gościły w pracowni." - No złoto :)
@flood2157
@flood2157 4 жыл бұрын
Jak zwykle pełen profesjonalizm. Te odcinki powinna kupić jakaś telewizja.
@fanmb329
@fanmb329 3 жыл бұрын
zdecydowanie!!!! widać że autor ma pomysł i potrafi go zrealizować. To się super ogląda... trochę jak kiedyś Sondę ... a to porównanie to mega wyróżnienie.
@darismako3078
@darismako3078 4 жыл бұрын
Ech...na tym się wychowałem i została mi przeklęta umiejętność naprawiania wszystkiego co mi wpadnie w ręce 😉
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ Ай бұрын
To jest już zanikająca umiejętność. Dziś się zepsute rzeczy wyrzuca, nie naprawia, co poteguje zaleganie elektro śmieci.
@astralvoyager7871
@astralvoyager7871 3 жыл бұрын
Wspomnienie beztroskich wakacji spędzanych u moich dziadków w okresie 1987 - 1992. W ich domu, na strychu było istne „archiwum” mojego wuja. A w nim prócz „Młodego Technika”, również roczniki pisma muzycznego „Non Stop” i kolorowego magazynu „Brytania” (na kredowym papierze). Przeglądało się te wszystkie gazety w świetle sierpniowego słońca wpadającego przez wąskie okna na poddaszu, siedząc opartym o jedną z belek podtrzymujących strop… Zapach drewna, kurzu, zwietrzałej farby drukarskiej… Bezpowrotne… Z wymienionych wyżej pism, największą uwagę poświęcałem rzecz jasna MT. Prócz artykułów ogólnie naukowych, najbardziej interesował mnie dział „Poznajemy samochody” i opowiadania fantastycznonaukowe. Ciekawiły mnie też opisy pojazdów samochodowych lub/i militarnych z okresu II RP. Sam w drugiej połowie lat 80-tych nieraz kupowałem wracając ze szkoły - jeśli rzecz jasna udało się dostać - „Kalejdoskop Techniki” oraz „Małego Modelarza”. Czasem też (choć rzadko) „Świat Młodych”. Zaś z innych pism technicznych, często w moim domu gościł przynoszony przez mamę z pracy „Przegląd Techniczny” - bardziej specjalistyczne pismo inżynierskie i jeden z najstarszych tego typu magazynów w Europie. Ktoś gdzieś w necie napisał, że czerwcowy numer „Młodego Technika” z 1991 roku był ostatnim prawdziwym numerem tego pisma. Zgadzam się z tym! Będąc w już ogólniaku nie raz przeglądałem w szkolnej bibliotece aktualne numery MT (mam na myśli lata 1993 - 1997). Rzeczywiście, nie miały już tego klimatu co tamte stare, „książeczkowe” wydania czytywane w szczenięcych latach na strychu…
@sylwekszczepaniak4156
@sylwekszczepaniak4156 4 жыл бұрын
Panie Adamie. Bardzo dziękuję za ten film. Przypomniał Pan, a wielu innym pokazał, jak powinno wyglądać czasopismo popularnonaukowe. Wiele z tych egzemplarzy MT widocznych na filmie, zwłaszcza z lat 80-tych posiadałem i z nostalgią je wspominam. Byłem bardzo dumny, że posiadałem wszystkie egz. od rocznika 1983 do 1988 . Koledzy bardzo zazdrościli :) To z MT jak również z Sondy czy programu KWANT czerpałem wiedzę techniczną, ścisłą. bardzo dziękuję za ten film
@Radek.68
@Radek.68 4 жыл бұрын
Mój ulubiony miesięcznik. Zresztą nic nadzwyczajnego, to było (jak zauważyłeś) ulubione pismo wielu młodych ludzi. Co również nie jest niczym dziwnym: to było naprawdę świetne pismo. Oczywiście też zrobiłem kilka rzeczy z MT, a chyba najlepiej wyszło mi radio FM - naprawdę działało! :) Gdzieś mam je do dziś. Tylko nie wiem gdzie... ;) Dzięki Adamie za ten odcinek! Czekam(y) na następny.
@zbigniewbuczynski4043
@zbigniewbuczynski4043 4 жыл бұрын
Witam, miałem cały zajefajny karton tego od mojego wujasa... ze 120 numerów. przeczytałem wszystkie od dechy do dechy, mam techniczny umysł i "Młody Technik" to była woda na mój techniczny młyn. Ile można ciekawych rzeczy było się dowiedzieć to mała bania, i ten klimat czasopisma, w którym nie ma reklam tylko normalne, konkretne artykuły na jakiś konkretny temat. Dla każdego coś interesującego.... Panie Adamie, świetny ma Pan kanał.
@penelopezturbo
@penelopezturbo 4 жыл бұрын
Ja zrobiłem wtedy ten aparat 3D ze Smien. Super czasopismo. Wyprodukowało wielu współczesnych inżynierów.
@tielusik
@tielusik 2 жыл бұрын
W MT był dział "pomysły genialne, zwariowane , i takie sobie", za opublikowanie ciekawych obiecywano symboliczną nagrodę, a w wypadku użycia pomysłu do stworzenia nowego produktu, obiecywano udział w zyskach z produkcji i sprzedaży. Miałem pomysły, i się nimi pochwaliłem w tym dziale MT. Między innymi. - Bateria umywalkowa, z bimetalicznym regulatorem zadanej temperatury wody. - Wykorzystanie starych opon po zmieleniu do wykonywania nawierzchni antypoślizgowych i tłumiących. Odpowiedziano mi , a jakże, że moje pomysły są fajne, ale Nikt się nimi nie zainteresuje. Nawet ich nie opublikowano. No i tyle. Jakaż "radość" mnie ogarnia gdy dziś widzę baterie łazienkowe termostayczne, i nawierzchnie np placów zabaw z gumy z odzysku.
@jarko-sa6221
@jarko-sa6221 4 жыл бұрын
Witam Panie Adamie. 86 rok pamiętam panią z gaśnicą, wydanie 6 czerwcowe czyli jedną nogą byłem w siódmej klasy ;-) „Na warsztacie” to głównie dla tego działu poszukiwałem tego miesięcznika. A rower poziomy, ile je to „projektów” narysowałem i chyba gdzieś jeszcze są a na osiedlu nikt nie miał poziomego roweru jak ja ;-) wtedy królował Wigry i Jubilat. Rower był długi i ledwo wchodził do piwnicy w bloku. Wzmacniacz z 85/1 czyli AWS-01 mam do dnia dzisiejszego był to zestaw do samodzielnego montażu. No i słuchawki z wkładki W 66 które w ostatnim odcinku były „zmiażdżone” pod względem pasma przenoszenie, moje grały wyśmienicie a ile wysłuchałem na nich list przebojów PR III z Panem Markiem. ;-)
@mzflighter6905
@mzflighter6905 4 жыл бұрын
Wszystko mogłoby być pięknie, ale już sobie pana Niedźwiedzkiego nie posłuchamy.
4 жыл бұрын
Posłuchamy gdzie indziej.
@mzflighter6905
@mzflighter6905 4 жыл бұрын
@ Mam nadzieję jednak że w eterze
@Itzz.Jule.Roblox.
@Itzz.Jule.Roblox. 4 жыл бұрын
@ www.onet.pl/?.onet.pl_viasg_kultura&srcc=ucs&pid=1930f409-4b34-44bf-b485-15963bd8ea42&sid=bf78661f-61f7-40de-becc-94f65255b9ae&
@richardmorrow6381
@richardmorrow6381 4 жыл бұрын
Przypomniały się młode lata ... Aż łezka w oku się zakręciła A taką wieżę jak ta na zdjęciu , to mam do tej pory , i działa świetnie . Oczywiście radio przestrojone i wymieniane paski , gumki itp.
@jelloncapriracer6424
@jelloncapriracer6424 4 жыл бұрын
mój ojciec zbierał go całymi latami, na strychu mam całe kartony z posegregowanym na lata tym zacnym miesięcznikiem. Ja jako młody łepek na początku lat 90 z wypiekami na twarzy kartkowałem mój ulubiony kącik z tego czasopisma jakim był Poznajemy samochody. Jarałem się strasznie bo nie dość ze mogłem poczytać o samochodach które w dalszym ciągu dało się spotkać na drogach to jeszcze poznawałem bardziej egzotyczne i przede wszystkim starsze auta które zawsze niesamowicie mnie pociągały co z resztą chorobliwie objawia mi się po dziś dzień :) 3:54 ahhh mój ukochany Ford Capri. w którymś numerze pamiętam że był szerzej opisywany chyba czas wybrać się na strych w celu poszukiwań :)
@MP-iy5jk
@MP-iy5jk 4 жыл бұрын
Na podstawie rysunków zamieszczonych w Młodym techniku zbudowałem swój, pierwszy w życiu, pulsacyjny silnik odrzutowy. Ryczał jak całe stado rozjuszonych bawołów, ale działał. Numery z lat pięćdziesiątych ub. wieku były wydawane w formacie A-4 i miały osobną wkładkę dotyczącą tego najciekawszego działu - na warsztacie. Dzięki działowi dotyczącemu chemii nie miałem, w szkole, sęków z tym przedmiotem. A że przez wykonywanie w domu niektórych doświadczeń musiałem ufundować nowy blat na stół w kuchni (się wypaliła ogromna dziura na wylot), to drobny szczegół. Najdłużej chemię przedstawiał Stefan Sękowski, autor wielu ciekawych publikacji na ten temat. Kto chemię wcześniej prowadził, już zapomniałem. Teraźniejszy MT to już tylko reklama, reklama, pranie mózgu już od rana (tak ktoś śpiewał).
@przemoharp
@przemoharp 4 жыл бұрын
Archiwum ze skanami roczników MT w pdf z różnych lat do legalnego pobrania. archive.org/search.php?query=m%C5%82ody+technik&sin=
@zbigniewlipinski2963
@zbigniewlipinski2963 4 жыл бұрын
Dziękuję, pobrałem. Właściwie wystarczą dwa adresy: ia802907.us.archive.org/4/items/mlody.technik.roczniki.1953-1979.PDF/M%C5%82ody.Technik.roczniki.1953-1979.zip ia802903.us.archive.org/14/items/mlody.technik.roczniki.1980-1991.PDF/M%C5%82ody.Technik.roczniki.1980-1991.zip Młody Technik jest jedynym pismem, którego się nie pozbyłem przy okazji różnych porządków i przeprowadzek. Posiadam egzemplarze od lat pięćdziesiątych do dziewięćdziesiątych, ale nie wszystkie, więc archiwa będą cennym uzupełnieniem. Wracam do tego pisma, bo wiele artykułów zachowało aktualność mimo postępów techniki. Wysoki poziom, poważne traktowanie czytelnika, zespół znakomitych autorów czyni z tego pisma prawdziwy ewenement, myslę, że często niedoceniany, Nawiasem mówiąc autorzy MT byli niejednokrotnie ludźmi nieszablonowymi, o ciekawych zyciorysach, jak np. p. Witold Szolginia, niekoronowany "król" środowiska warszawskich Lwowiaków, czy p. Stefan Sękowski, żołnież AK i 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, działacz opozycyjny, albo p. Bogusław Kitzman, konstruktor lotniczy, dziennikarz i ...pianista. Wychowali pokolenia polskich techników patrzących na świat szerzej, niż tylko przez pryzmat własnej specjalizacji. Te wcześniejsze nie miały możliwości pełnego wykorzystania swojego potencjału. Oby odpowiednie warunki miekli do tego młodsi.
@laciatek
@laciatek 4 жыл бұрын
Miło sobie przypomnieć te czasy , Młody Technik czy Kalejdoskop Techniki to było nasze okno na świat. Jako nastolatek wykonałem wiele projektów w oparciu tych czasopism. Ile było zachodu żeby zdobyć podzespoły elektroniczne do budowy radia czy zasilaczy . To były czasy ech...
@everfresh3194
@everfresh3194 4 жыл бұрын
Witam Panie Adamie. Gratuluję pomysłów na kolejne odcinki. Materiały które Pan pokazuje przypominaja nasza historie za czasów PRL. Brawo za pomysły i wykonianie. Miło ogląda się Pana materiały. Brawo !
@maciejjarzebinski7643
@maciejjarzebinski7643 2 жыл бұрын
Adam! Gratuluję! Życzę Ci Wesołych Świąt i Wspaniałych pomysłów na nowe odcinki!🖐️🤓
@szalinsky93
@szalinsky93 4 жыл бұрын
Wychowałem się na młodym techniku, horyzontach techniki i przede wszystkim na książce Janusza Wojciechowskiego "Nowoczesne zabawki", a jestem rocznik '93 (zbiory taty). Podstawowe źródło wiedzy elektronicznej w czasach, gdy nie było internetu albo był w powijakach. Nawijało się cewki i budowało radyjka na fale długie na trzech tranzystorach. A hitem był wykrywacz kłamstw zbudowany na podstawie książki. Oryginalny schemat nie działał, dopiero po kombinacjach i zamontowaniu chyba dziesięciu potencjometrów do regulacji udało się ten projekt uruchomić, a całość była zmontowana na kawałku tektury w pudełku po butach. Zaniosłem go w podstawówce do szkoły i testowaliśmy go w szatni na jednym koledze - sondami były druty powijane na rękach :P Pozdrawiam
4 жыл бұрын
Książka doczeka się swojego odcinka, wraz z workiem części z epoki :)
@slav8820
@slav8820 4 жыл бұрын
Chłonąłem zeń wiedzę jak gąbka. To było naprawdę dobre pismo. Do tego kupowałem jeszcze pisma ,,Modelarz", ,,Żołnierz Polski", ,,Skrzydlata Polska". W latach 90tych doszedł jeszcze ,,Świat motocykli", ,,Aero-Technika lotnicza" i kilka innych.
@Rowerem_i
@Rowerem_i 3 жыл бұрын
Fajnie opowiedziane, świetne komentarze, uśmiałem się i aż się łezka w oku zakręciła. Ach, wszystko było takie inspirujące, zagadkowe a jednocześnie proste. Wiem, że to głupi sentyment ale to były piękne czasy. Super film.
@Karolus68
@Karolus68 Жыл бұрын
Poza tygodnikiem "Motor" jedno z moich dawnych ulubionych pism. Z "MT" czerpałem dużo więcej wiedzy niż ze szkolnych lekcji w podstawówce. I o dziwo "MT" istnieje do dziś i jest w każdym saloniku prasowym.
@wojciechstefaniak3560
@wojciechstefaniak3560 Жыл бұрын
To ym
@wojciechstefaniak3560
@wojciechstefaniak3560 Жыл бұрын
To ym
@wojciechpodgorski1411
@wojciechpodgorski1411 4 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał!!!!
@maciekczechura3108
@maciekczechura3108 4 жыл бұрын
ja tak jak wielu wychowywałem sie na tym zacnym MIESIĘCZNIKU ! i uważam że za tyle dobrej roboty co zrobił dla edukacji nie tylko technicznej młodych powinno sie go jakoś upamiętnić !!! MŁODY TECHNIK to nie te współczesne masówki ..gówniane i bez jakości .
@Themamduzopieniedzy
@Themamduzopieniedzy 4 жыл бұрын
Wspaniały odcinek!
@adampaszczyca8334
@adampaszczyca8334 4 жыл бұрын
Matko, wszystkie ilustracje jakie pokazałeś gdzieś się w pamięci odzywają... Czytałem to ;)
@PiRX
@PiRX 4 жыл бұрын
Dokładnie poczynając od pierwszych ujęć strony z rzutnikiem TV , który rozpalał moją wyobraźnie ;)
@jankaminski6723
@jankaminski6723 4 жыл бұрын
Czytałem go od lat 70tych do końca istnienia czasopisma.Może zrobisz film o radioamatorze i radioelektroniku?Słuchawki z wkładek i nauszników zrobiłem gdzieś w 1978 jeszcze będąc w podstawówce,nie było aż tak źle.
4 жыл бұрын
Na pewno. Prawdę powiedziawszy, RE kupowałem częściej.
@jankaminski6723
@jankaminski6723 4 жыл бұрын
@ Ja też ,miałem cały stos od 1980.
@trantytel8015
@trantytel8015 4 жыл бұрын
👍👍👍Mógłbym długo się rozpisywać. Łapa w górę po prostu!!! Pozdrawiam! :)
@coderiese
@coderiese 4 жыл бұрын
fantastyczne!
@adamurban2834
@adamurban2834 4 жыл бұрын
Konkret. Dziękuję!
@cbm80amiga
@cbm80amiga 4 жыл бұрын
Swietna muzyka!
@lukask7445
@lukask7445 4 жыл бұрын
Ludzie czepiają się lekkiej hiperpoprawności w wymowie, zapewne spowodowanej chęcią osiągnięcia maksymalnej zrozumiałości, natomiast NIKT nie zwrócił uwagi, że pan Adam - oprócz niewątpliwego autorytetu technicznego i z dziedziny historii techniki od przełomu lat 70. i 80. - jest zupełnie PRZYZWOITYM KOMPOZYTOREM. Kawałek, który zaczyna się w 16:30 jest naprawdę ŚWIETNY i można by spokojnie przypisać go którejś ze sław el-muzyki tamtej epoki: Komendarkowi, Hertelowi czy choćby Bilińskiemu.
4 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowo :)
@bogdankozowski1096
@bogdankozowski1096 4 жыл бұрын
Łezka w oku się kręci . Dziękuję za kolejny odcinek.
@andrzej21111
@andrzej21111 4 жыл бұрын
Fajne pismo przekazujące dużo wiedzy.
@morycbucholtz2006
@morycbucholtz2006 4 жыл бұрын
Epickie, szacun
@tomaszstellmach8958
@tomaszstellmach8958 4 жыл бұрын
Pamietam, ze moj ojciec kupowal czesto Mlodego Technika. Zawsze lubilem przegladac i czytac wybrane artykuly. Pamietam, ze mielismy kosiarke do trawy (ta o ktorej byla mowa w filmie) napedzana doskonala wiertarka “Celma”. Kolka pochodzily z kolek bocznych od dzieciecych rowerkow. Do dzisiaj gdzies w domu zachowalo sie kilka egzemplarzy M.T. Miedzy innymi ten ze smiglowcem Mi8 na okladce. Pozdrawiam tworce tego kanalu, Pana Adama. Doskonala i perfekcyjna praca. Szacunek.
@pawelcitak83
@pawelcitak83 4 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek! Widzę Pana materiały w Discovery Science!
@maricomovies
@maricomovies 4 жыл бұрын
No ale gdzie jego program umieścić? Przed łowcami duchów czy po aukcjach w ciemno?
@marianop3031
@marianop3031 3 жыл бұрын
Kupowałem czytałem i kolekcjonowałem i gdzieś to wszystko przepadło . Dziś brakuje takiego pisma Polska fantastyka jest bezcennym świadectwem przyszłości w wyobraźni naszych pisarzy .
@byMarekZet
@byMarekZet 2 жыл бұрын
Miałem, zbierałem. Felietony były super ... ooo, łza w oku mi się zakręciła jak zobaczyłem tajemniczy obwód (6:10), wieczny kalendarz (10:55) ... nie pamiętam czy miękki start żarówek nie był nazwany Wieczna żarówka :) ... taak, opowiadania, bardzo mi się podobały bo niosły sobą ciekawy przekaz ... ależ Panie Adamie zrobił mi Pan podróż do czasów młodzieńczych, ... dziękuję
@unitrak0380
@unitrak0380 4 жыл бұрын
Ta gazetka o wzmacniaczach mnie bardzo zainteresowała, super film panie Adamie :)👍
@dawidb0408
@dawidb0408 4 жыл бұрын
Dziękuję za kolejną podróż w czasie, dobra robota jak zwykłe
@Azawakh1974
@Azawakh1974 4 жыл бұрын
Czytałem w Młodym Techniku na temat techniki lotniczej. Pamiętam też numer poświęcony modelom produkowanym techniką próżniową vacu :) pamiętam też artykuły poświęcone systemom celowania i sterowania uzbrojeniem w samolotach wojskowych. Były zamieszczane zdjęcia samolotów F-16B oraz bodajże śmigłowców szturmowych AH-1 Cobra :).
@MrMaj81
@MrMaj81 4 жыл бұрын
super, pozdrawiam
@Thomasso2007
@Thomasso2007 4 жыл бұрын
Ehhh.. Wszystkie okładki pamiętam :) Były numery MT które znałem na pamięć. Osobiście najbardziej lubiłem działy związane z astronomią i astronautyką. :)
@Arkadiuss55
@Arkadiuss55 4 жыл бұрын
Dziękuję Panie Adamie za kolejny odcinek. Jak zawsze najwyższy poziom :)
@cwiqa
@cwiqa 4 жыл бұрын
Ja kiedy dorwałem się do "młodych techników" to miałem ok 12-13 lat a one same były przeterminowane średnio o jakieś 15lat, byłem strasznie zaskoczony jak fajne są w nich rzeczy. Dzisiaj oglądając ten odcinek poczułem ich magię na nowo, prawie tak samo jak wtedy kiedy się w nie zaczytywałem. Dobra robota. Adamie czy Twoje Pokolenie bawiło się już lego?
4 жыл бұрын
Tylko "dzieci badylarzy", jak to mówił o nich nomen omen program pierwszy telewizji polskiej :) Ale były takie klocki jakby z lego wyciągnąć jedynie trzy elementy: kwadratowy z czterema wypustkami, podwójny i poczwórny. I chyba jeszcze kilka w zestawach powiększonych, ale bardzo skromnie. Były tanie więc można było sobie ich kupić dużo. Przez swoje ograniczenia zmuszały do wyobraźni i pamiętam, że robiłem z nich autka, importując kółka z jakichś popsutych zabawek.
@cwiqa
@cwiqa 4 жыл бұрын
@ Zapytałem bo tak właśnie młody technik jak i lego wykreowały u mnie techniczną wyobraźnię. a Twoj film jakoś tak wprowadził mnie w sentymenty :) za co serdecznie dziękuję.
@hanslanda994
@hanslanda994 4 жыл бұрын
@@cwiqa Normalna dostępność lego to dopiero lata 90, wcześniej tylko w pewexie albo baltonie, ja np byłem za biedny na takie zakupy za dewizy albo bony, stać mnie jedynie było na trzy matchboxy ale zapach pewexu pamiętam do dziś.
@b.k.2804
@b.k.2804 3 жыл бұрын
@@hanslanda994 Aż musialam sprawdzić, co to te matchboxy. Ale wtedy sie mowiło resoraki.
@b.k.2804
@b.k.2804 3 жыл бұрын
@ Te nasze podróbki lego były źle spasowane i jakieś takie miękkie, ale paradoksalnie podobało mi sie to w nich, własnie ta miekkość i stonowanie kolorystyczne, bo oryginaly były bardziej jaskrawe.
@GrzegorzKotarski
@GrzegorzKotarski 4 жыл бұрын
Dzięki za materiał - do dziś pamiętam opowiadanie "Przybysze" , o fikcyjnym konflikcie który miał scalić ludzkość :) Mój tata kupował Młode Techniki a ja pierwsze co to zabierałem się za lekturę opowiadań.
@zbigniewbuczynski4043
@zbigniewbuczynski4043 4 жыл бұрын
Ja pamiętam choćby "Drakula ciemnych zaułków" i jeszcze pamiętam "Passa" no i pamiętam takie opowiadanie, ale tytułu nie pamiętam, co trzech astronautów wylądowało na planecie roślin, jeden miał na imię Jon, drugi Don, imienia trzeciego nie pamiętam. I wszystkich pochłonął tamten świat. "Statek osunął się z cichym mlaśnięciem i nic już nie zakłócało świata roślin"... Pamiętam też opowiadanie o fizykach, że było dwóch fizyków i wdali się w dyskurs, że kiedyś dokładność pomiarów była większa, a teraz trudniej trafić w cel, obliczenia kiedyś poprawne zawodzą, bo być może stałe fizyczne ewoluują, i nie są stałe, bo przestrzeń ewoluuje... A ja wtedy pomyślałem, że to niby opowiadanie, ale kto wie czy tak nie jest w istocie?... Felietony też były super.
@smyling1950
@smyling1950 4 жыл бұрын
Horyzonty Techniki dla dzieci, HT, MT, Świat Młodych seria książek "Co, Gdzie, Kiedy, Dlaczego" to niewyczerpane źródła wiedzy. Tak, to był dla nas papierowy Internet. Wspaniały kanał! Gratuluję! r. 1950
@andrzejandpia833
@andrzejandpia833 Жыл бұрын
Dzieki Mlodemu Tecnikowi w 1968 r w / g zamieszczonego tam opisu i schematu zbudowalem swoje pierwsze radio tranzystorowe 2 zakresowe Wowczas bylo wiele sklepow z czesciami elektronicznymi stad nie bylo zadnego klopotu z konstrukcja tego typu urzadzen Za kieszonkowe i na paczki kupowalem oporniki , kondensatory , diody , tranzystory , anteny ferrytowe , cewki , sluchawki , glosniki i caly osprzet mierniczy Moje radio udoskonalilem dodajac dobre wzocnienie sygnalu 2 lata pozniej dokonalem generalnego remontu magn szul ZK 120 , lampowego czyniac z niego idealna nowke Wymienilem glowice zapisu i kadacji , sprzezony potencjometr wlavzania z glosnoscia i barwa dzwieku , lampy elekktronowr , glosnik paski napedowe , talerze pod tasmy , pokrywy i pokretlo pracy magnetofonu Kiedy pokazalem go w szkole koledzy zaniemowili Pisze to bo jestem Panu bardzo wdzieczny za eksponowanie sprzetu z tamtych lat Pozdrawiam
@naprawiacz7879
@naprawiacz7879 2 жыл бұрын
Pierwszego MT dostałem od ojca w 1979, w MT nr 5 1983 nawet pojawił się mój pomysł :-) Jak zrobiłem radio na UKF - superreakcyjne to słuchając zakłócałem TV w całej kamienicy . Kopalnia i podstawa wiedzy technicznej dla kilku pokoleń Polaków, a teraz mamy YT i Discovery :-)
@damianbiaobrzeg2789
@damianbiaobrzeg2789 3 жыл бұрын
Tylko 35,8 tyś subskrypcji . Już wiem dlaczego meżczyzni oddają rower do serwisu aby wyregulować siodełko
@FastenerPG
@FastenerPG 4 жыл бұрын
Zawsze się jarałem elektroniką - moja pierwsza naprawa : Kasprzak mamy . Padła głowica , wymieniona . Z jamnika wylutowałem wzmaczniacz , włożyłem w aluminiowe pudełko po czymś , dodałem włącznik i potencjometr ,I zasilacz. Nie miałem śrubokrętów - jeden dziadkowy krzyżak nie wiem do czego on był. Nie użyłem . Ukradłem babci druty -trochę się namęczyłem ale już miałem śruboktęty ; ) Długie . Mogłem rozrkęcać każdego jamnika . Ile ja się ich naprawiałem ....Dziś jestem mechatronikiem . Lubię to co robię . Koleżanki i koledzy z podstawówki są Doktor medycyny w UK z medalem Prezydenta . Kolega bankowość ( tajne ) A ja ? Naprawiam ;)
@piotrekes
@piotrekes 4 жыл бұрын
i jesteś GOŚĆ kolego , pokolenie z sercem .....pozdrawiam .
@flashlightbeam3487
@flashlightbeam3487 2 жыл бұрын
Trzeba przyznać, że większość grafik w Młodym Techniku była genialna. Wysoki poziom artystyczny. Nic dziwnego, że kiedyś byliśmy w tej dziedzinie potęgą (vide Polska Szkoła Plakatu).
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ Ай бұрын
Zgadzam się :-)
@ukaszaftyka9530
@ukaszaftyka9530 4 жыл бұрын
Dziekuję!
@Gregory.2000
@Gregory.2000 4 жыл бұрын
Niezmiennie szacunek :)
@qbal3699
@qbal3699 4 жыл бұрын
Mój tata ma całą kolekcję MT. Sam chętnie je czytałem zwłaszcza na temat uwczesnej motoryzacji. Fajne się zestawia to co mamy dziś z tym co sobie wtedy wyobrażano. Pozdrawiam
@DonPedro6901
@DonPedro6901 3 жыл бұрын
Pamiętam to radio w pudełku od zapałek. Jak ja to chciałem zrobić! Parę lat później już nie. To były cudowne czasy, bo żeby coś zbudować, trzeba było się czegoś przy okazji nauczyć, zrozumieć, poszukać. Potem załatwić, wykombinować, albo kupić jeśli było to (część, element układanki) dostępne. Człowiek zdobywał cenną wiedzę przy okazji. A dziś musi Pan odpowiadać na pytania skąd Pan ma wiedzę (piję do 50-go odcinka Q&A). No w MediaMarkt to myśmy jej nie kupowali!
@kasiorbasior8494
@kasiorbasior8494 3 жыл бұрын
Ja to popełniłem jako dzieciak. Dłuuugo szukałem elementów, w Bomisach, na Wolumenie, na Żurawiej (?) i Emilii Plater. Takie czasy. Gdy już to złożyłem do kupy i okazało się, że nie działa to byłem tak zmęczony i wściekły, że wywaliłem bez próby znalezienia przyczyny. Ale okładka MT tak mi się wryła w mózg, że jak ją teraz zobaczyłem to aż zabolało. Mimo, że pani całkiem przystojna ;) Na szczęście ten przypadek nie przekreślił dalszych moich sukcesów na polu elektronicznym ;)
@DonPedro6901
@DonPedro6901 3 жыл бұрын
@@kasiorbasior8494 i po tym można poznać charakter człowieka. Porażka nie zniechęca, ale daje kopa do działania.
@jmfjcas6014
@jmfjcas6014 4 жыл бұрын
Czy to była propaganda ? pewnie że też była, ale czy teraz jej nie ma ? Były też dla bardziej zaawansowanych "Horyzoty techniki" i dla młodszych "Kalejdoskop techniki" , a w telewizji leciały programy jak niezapomniana "Sonda". Kiosk "Ruch" był miejscem gdzie chętnie gazet tematycznych szukał prawie każdy.I jakoś miałem wrażenie że czytelnik czy widz nie jest traktowany jak imbecyl jak to ma miejsce obecnie.Wystarczy spojrzeć na obecnie strasznie niski i ciagle spadajacy poziom programów tv , pism popularno-naukowych, czy kanałów internetowych.Oby wiecej kanałów miało poziom choć zbliżony do tego.Przyjemnie obejrzeć i wpomnieć.
@piotrekes
@piotrekes 4 жыл бұрын
poziom wiedzy w czasach siermiężnego PRL-u był daleko wyższy niż w XXI w , teleturniej ....30 lat po rzekomym upadku ' komuny ' ...i np pytanie nr dziesięć , ' jakiego koloru miała majtki Doda podczas występu w Ciechocinku ' ..chwila zastanowienia i zespół zielonych odpowiada -koloru jaskrawego......uuuuuu, nie , to było pytanie podchwytliwe , otóż Doda wówczas nie ......... lecimy na łeb w tym bantustanie ......
4 жыл бұрын
Propaganda także jest już większa i to bez przesady. Zresztą uczciwie trzeba przyznać, że część gierkowskich inwestycji spłaciła się i zarobiła całkiem ładną kasę. No ale to dotyczyło mniejszej części niestety.
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki 4 жыл бұрын
Kolejny wartościowy odcinek. Tak trzymać Adamie! Serwus!
4 жыл бұрын
Dziękuję wam, towarzyszu Winnicki ;)
@999ADAMANT999
@999ADAMANT999 4 жыл бұрын
Wykonałem ten odbiornik radiowy w pudełku zapałek. I to kilka różnych wersji, nawet taki który odbierał fonie z kanału UKF TVP 1. Sztuką było dorwanie scalaka 1111, robiło się pająka z pięciu tranzystorów. Opowiadania wspominam najbardziej od tego zacząłem moją przygodę z SF, na necie jest nawet zbór tych wszystkich do poczytania online :)
@artekwozny
@artekwozny 4 жыл бұрын
Czekam na projekt z Młodego Technika w formie filmu :)
@PaxHominibusBonaeVoluntatis
@PaxHominibusBonaeVoluntatis 3 жыл бұрын
ojej widzę moje numery młodego technika ... jej gdzie ja to schowałem ??? Ten satyryczny ton prowadzącego jest jak najbardziej na miejscu bo to co nam się mieniło wspaniałością i super odkrywczym było niczym lub prawie nicczym ... ale cieszyło.
@szymoni2263
@szymoni2263 4 жыл бұрын
Świetna muzyka w tle. Przypuszczam, że kompozycja jest autorska. Tak nawiasem mówiąc wykonałem Pana projekt muzykant, 61 klawiszy, 6 potencjometrów kontroler midi ze starych organów b11 unitra. Dziękuję.
4 жыл бұрын
Tak, tym razem to moja muzyka. Fajnie, że muzykanci poszli w świat :)
@mpingo91
@mpingo91 4 жыл бұрын
@ Ja też zauważyłem, tzn. doceniłem muzykę ilustrujacą ilustracje do opowiadań sci-fi. :) Bardzo stylowe barwy, charakterystyczne dla wczesnej elektroniki. Na jakim instrumencie zagrana? Zdaje się że kiedyś na kanale pojawiły się jakieś banki do Rolanda JD-Xi. To on gra?
4 жыл бұрын
To mój własny syntezator, napisany w SynthMaker. Kiedyś spędziłem trochę czasu w tej apce, można w niej wymyślać wirtualne moduły i stworzyć sobie syntezator marzeń, choć wirtualny. Tutaj jest opis: przypadkiadama.com/zrob/muzykant_s2.htm
@mpingo91
@mpingo91 4 жыл бұрын
@ "Subiektywny tor syntezy" 😂👍
@eskwadrat
@eskwadrat 2 жыл бұрын
Dziękuję.
@sonyericsson5502
@sonyericsson5502 2 жыл бұрын
17:00 Świetny podkład muzyczny! Przypomina pracę Marka Blińskiego
@TheTolekBB
@TheTolekBB 4 жыл бұрын
Gdyby kogoś interesowało to tutaj: archive.org/search.php?query=m%C5%82ody%20technik całe paczki MT do pobrania p.s. Opowiadanie "Ghost" z 18:27 jest naprawdę bardzo dobre, można się pośmiać, polecam.
@Justyna_Biber
@Justyna_Biber 4 жыл бұрын
TheTolekBB dziękuje za namiar na te strone
@zygmushurlecki7040
@zygmushurlecki7040 4 жыл бұрын
Też tam dotarłem (archive.org) i w swoim komentarzu zamieściłem link. Powtarzan się po Tobie, jednak zostawię komentarz, na wypadek gdyby ktoś przeoczył Twój. Pozdrawiam.
@pawelcitak83
@pawelcitak83 4 жыл бұрын
Dzięki za to!
@maricomovies
@maricomovies 4 жыл бұрын
Wzruszyłem się, przypomniał mi Pan, że moim pierwszym układem cyfrowym była ta migająca broszka z nr 2/1986, kiedyś też popełniłem dekoder stereo publikowany w nr 5/1985 oraz chyba to radio w pudełku od zapałek z nr 4/1985...
@31jans
@31jans 4 жыл бұрын
Epicki jest dla mnie numer 12/1984 i artykuł Rolanda Wacławka Komputery osobiste. Miałem 14 lat i po jego przeczytaniu już wiedziałem co chcę robić w życiu - programować komputery.
4 жыл бұрын
Pamiętam ten artykuł i wkurzenie, że mnie to omija.
@mirek190
@mirek190 4 жыл бұрын
Podobnie jak ja za dzieciaka ... przeczytalem to w wieku 6 lat i odrazu wiedzialem co bede robil w zyciu jak dorozne ;-D .... to byl totalny zwrot w mojej 6 letniej egzystencji...
@vvaldi7906
@vvaldi7906 4 жыл бұрын
Owszem, w wieku 16 lat ( obecnie 54) wspólnie z kolegą zbudowaliśmy gitarę elektryczną wg instrukcji "MT". Gitara grała i była to nieprawdopodobna frajda, choć przyznaję, że drewna użyłem byle jakiego :) bodajże był to jesion jako gryf i sosna jako body xD, co w konsekwencji spowodowało pęknięcia, wypaczenia, krzywizny gryfu i śmierć instrumentu .
@turekretromaniak
@turekretromaniak 4 жыл бұрын
Czekam na drugą część młodego technika o komputerach :)
@trantytel8015
@trantytel8015 4 жыл бұрын
Cześć! Widzę że dużo mamy podobnych zainteresowań! :) Pozdrawiam! :)
@grzes73hej
@grzes73hej 3 жыл бұрын
wiele z tych układów elektronicznych wykonałem. Zabrałem się nawet za gitarę, której niestety nigdy nie dokończyłem. Ostatecznie przerobiłem tzw "skrzypcówę" Defila o dźwięcznej nazwie "Orlik 2" na "dechę"
@Paes64
@Paes64 2 жыл бұрын
To "dziwactwo" z numeru styczniowego z 1977 roku (czas ~15:37) pokazane na zdjęciu, to jest model dydaktyczny do nauki i testowania funkcji logicznych opracowany w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i nawet zgłoszony do ochrony patentowej. Moduły realizujące funkcje logiczne były zrealizowane na przekaźnikach MT6 i diodach germanowych lub płytkach prostowników selenowych, zależnie co było dostępne. Użycie gniazdek elektrycznych podtynkowych było bardzo pomysłowe, rozwiązywało problem rozłącznego montażu mechanicznego - wymienność modułów i problem zasilania tychże. Połączenia sygnałowe pomiędzy modułami były realizowane przewodowo poprzez sprężynki zaciskające końcówki przewodów pomiędzy zwojami sprężyn. W podstawie były przełączniki klawiszowe pozwalające wymuszać stany wejściowe i żaróweczki sygnalizujące stany wyjściowe.
@lordlogan3308
@lordlogan3308 3 жыл бұрын
Genialne
@luukasz44
@luukasz44 4 жыл бұрын
Instrukcja jak zbudować gitarę elektryczna był co najmniej dwa razy. Raz w latach 60 model rosyjski "z powodzeniem używany przez zespół Wiesołyje Riebjata", raz w latach 80. Co ciekawe, ta starszy była ciekawsaz. Mi jako trzynastolatkowi nie udało sie nawet zacząc ani jednej. podobnie jak gitary klasycznej wedlug pana Słodowego, który twierdził, że "wykonananie dobrze brzmiącej gitary nie jest trudne, a jej jakość przewyższa te dostępne w handlu".
@andrzej21111
@andrzej21111 3 жыл бұрын
To było super pismo jak na tamte czasy.
@sczaniecki
@sczaniecki 4 жыл бұрын
Super..
@trantytel8015
@trantytel8015 4 жыл бұрын
Ale ja chłonąłem MT. Te od 1981 roku pamiętam wszystkie po okładce i chyba 90% pokazanej zawartości!. Ciekawe czy ktoś też tak ma! :D
@MarcinOrlef
@MarcinOrlef 4 жыл бұрын
Podobnie. Nie będę się licytował na procenty ale były takie "węzłowe", szczególnie mięsne wydania które pamiętam do dziś. Np bodaj nr 8/1986 (w każdym razie w sierpniu tego roku go czytałem, poślizg wydań to inna historia) a w nim rewelacyjny artykuł o niezwykłych mostach (pan Andrzej Niemirko?), origami nie-do-poskładania (pp. Nowicki i Zięcina, znani raczej z kosmicznych artykułów) no i Informik z symulatorem Enigmy na ZX Spectrum. Tenże symulator 5 lat później przestukałem pracowicie adaptując na Komodorka 64 a następnie 2 lata później - przepisałem w asemblerze na C128 (wersja amerykańska niestety, kupiony razem z FDD 1571 ale teraz widzę że było to lekką pomyłką). To była szkoła twardej pionierskiej informatyki - zero podpowiedzi na Stackexchange, tylko kartka, długopis i książka pana Bohdana Frelka!!! :)
@MojePsary
@MojePsary 3 жыл бұрын
Mam tak samo, mój start to 1984/11
@libglade3696
@libglade3696 3 жыл бұрын
A propos 14:16 - gitarę elektryczną robiłem wychodząc z jakiegoś opublikowanego opisu (Adama Słodowego? Ale nie pamiętam czy to opublikowano w MT) Oparłem się na tej instrukcji byle zacząć i tylko w kwestii doboru rodzaju drewna bo resztę znałem (miałem już kilka gitar na liczniku). Autor podawał gotowe odległości między progami, co uznałem za błąd i wyliczyłem je samemu (użyłem ciagu geometrycznego wychodząc od wiedzy, że skrócenie drgającej części struny o połowę podnosi ton o oktawę). I to okazało się strzałem w dziesiątkę - stroiła lepiej niż markowe gitary, z którymi ją porównywaliśmy.
@TheBartollini
@TheBartollini 4 жыл бұрын
Lata 70 - na wewnętrznej stronie okładki było podsumowanie miesiąca co nowego w przemyśle. Od stanu wojennego wstawili tam sędziwego technika, bo już chyba nie było się czym chwalić
@frycz66
@frycz66 4 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo dobre. Mam kilka numerów do których sam coś napisałem. Mam też numer przedwojenny - zadziwiająco dobry. Heh, odżyły tamte emocje.... Te radia w pudełkach od zapałek zrobiłem z 5 lat temu na UL 111 .... Który to scalak zawiera 5 (pięć !) tranzystorów. Po co go robili? Nie wiem? Kiedyś zobaczyłem na ostatniej stronie enduro z zawieszeniem na jednej sprężynie "pro link" bodajże... Pomyslalem: "kiedyś taki sobie kupię " :) No i teraz jeżdżę starą ale jarą Suzuki DR.. Taką samą... :) Trzeba wierzyć w swoje marzenia :)))) pozdrawiam serdecznie!
4 жыл бұрын
Pozdrawiam autora projektów :) UL1111 pochodzi z pierwszej generacji scalaków, kiedy to wsadzano najprostsze aplikacje. Bywał zresztą przydatny w rozwiązaniach pomocniczych (głównie jakaś automatyka i wzmacniacze żarówek kontrolnych itp) i obniżał koszta.
@frycz66
@frycz66 4 жыл бұрын
@ Dziękuję! :) Faktycznie tak było, jakiś prosty impulsator, automat schodowy itp...
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ Ай бұрын
​@@frycz66Dlaczego o numerze przedwojennym pisze Pan "zadziwiająco dobry"? Przecież idea MT powstała na kanwie przedwojennej technicznej prasy kierowanej do młodych ludzi, która reprezentowała wysoki poziom merytoryczny.
@maxxonline2001
@maxxonline2001 3 жыл бұрын
Ja wykonałem gitarę według MT....... działała super!
@zenonswiech9790
@zenonswiech9790 4 жыл бұрын
Leżą gdzieś w piwnicy. Jakieś 30 roczników od 1962 do 1991 r. Oj czytało się. Przynajmniej człowiek się ciekawych rzeczy dowiadywał. :)
@teresagrzegorska7368
@teresagrzegorska7368 4 жыл бұрын
Zazdroszczę 🙂 taaki zbiór
@porucznikkazubek1544
@porucznikkazubek1544 3 жыл бұрын
Tylko żeby wilgocią nie przeszły!😉 Tak w ogóle: dostępne są gdzieś wersje pdf? Jeśli nie, może warto wrzucić je na skaner, co? Panie Święch, jeżeli pan tego dla mnie nie chcesz zrobić, to ja już... zrób pan to dla ojczyzny no!😉😁
@RafalWylegala
@RafalWylegala 4 жыл бұрын
Adam.... jakby to powiedzieć... BRAWO... za całokształt.
@willy-su9px
@willy-su9px Жыл бұрын
az sie łezka kreci w oku, ile projektów zrobiłem z działu elektronika :) nawet lunetę zrobiłem, pamięta, że dziadkowi zajumałem szkło powiększające bo mi brakowało jednej soczewki. Do dzis posiadam swoja kolekcje MT, Bajtków, tajemnic atari....czasem oglądam i wspominam jak się na laminacie rysowało ścieżki podkradzionym mamie lakierem do paznokci, a później trawienie i porządne lanie bo się kwas wylał na dywan :):), ale dzięki temu dziś pracuje w tym co lubię a po "lekcjach" siadam do hobby i projektuje sobie dziwactwa na STM i AVRkach.
@jansebastianbah5161
@jansebastianbah5161 2 жыл бұрын
Witam. Ja z Młodego technika robiłem pracę dyplomową - przystawkę oscyloskopową do telewizora :)
@MarcinOrlef
@MarcinOrlef 4 жыл бұрын
Stereodekoder na UL 1621 udało mi się zrobić w roku pańskim bodaj 1990. Nawet nie było szczególnych problemów z elementami; większość udało się niezawodnej Pani ze sklepu z częściami na ulicy Krakowskiej w Tarnowie (był taki, teraz mieści się tam, co i oczywiste, bank :) ) wyszukać, a resztę - powydobywać z jakichś strupieszałych staroci. Nie wymagał żadnego strojenia i zadziałał od przysłowiowego strzału, po podłączeniu zasilania i sygnału. Cóż to było za wrażenie.... Udało się go następnie ulokować w przestrzeni na i tak nieużywane baterie klasycznego "Gruźlika" (wspomagając się pewną ilością lepca do opatrunków) i całość grała aż do nadejścia u mnie epoki jamników. Co ciekawe udał się wg schematu w "Na warsztacie" również i upgrade wspomnianego jamnika. Było w którymś numerze takie radio, gdzie w opisie podawano z niejaką dumą że spokojnie dorównuje odbiornikowi marki Zodiak (cokolwiek to nie było). Schemat przeleżał się długo bo potrzebna była głowica w.cz. ale w końcu kupiłem ją na jakimś szrocie i skleciłem resztę. Grało nieźle acz miało pewną wadę: dostrojenie jakoś tak sobie pływało wraz ze zmianami temperatury.
@sebastiantr6418
@sebastiantr6418 4 жыл бұрын
Nie no jakiś ślad po jowiszu został. Mam wszystkie moduły do TC501. Grał dzielnie do 1999 roku. Niestety zużycie kineskopu i problemy z nabyciem tyrystora BTP 128-550 (dokładnie nie pamiętam) doprowadziły do końca ten telewizor. Jak się dowiedziałem kilka lat później te tyrystory to były malowanki, dlatego wytrzymywały tylko kilka miesięcy.
@slawekalex
@slawekalex 4 жыл бұрын
Zdecydowanie lepsze czasopismo popularnonaukowe niż tandetne BRAVO w latach 90'
4 жыл бұрын
Bravo nie był popularnonaukowy, tak na marginesie.
@slawekalex
@slawekalex 4 жыл бұрын
@ wiem :) dwa różne światy co pokazywano młodym
@lukask7445
@lukask7445 4 жыл бұрын
@@slawekalex MT był dla zdefiniowanego grona odbiorców. Bravo to tytuł dla szerokich mas. Takich zawsze jest więcej. Choć wydaje się, że w tamtych czasach, zwłaszcza tamtych czasach, gdzie niejedno trzeba było zrobić samemu, ludzi, którzy umieli to i owo albo chociaż chcieli umieć bądź interesowali się, było jakby więcej. Za to teraz ci, którzy umieją to i owo mają milion razy bardziej spektakularne efekty. No ale to też zasługa postępu technicznego i dostępu do wiedzy i materiałów.
@Jaroslaw4648
@Jaroslaw4648 3 жыл бұрын
De ja VU, też miałem te numery i robiłem małe radyjka - cudo czasy nie można było kupić ale można było zrobić samemu 🥰
@numicros
@numicros 3 жыл бұрын
Coś pięknego, kupowałbym teraz takie pismo bez zastanowienia.
@lordlogan3308
@lordlogan3308 3 жыл бұрын
po co ci ? i tak bys nic z nich nie zrobil
@numicros
@numicros 3 жыл бұрын
@@lordlogan3308 Takie, w sensie tego typu pismo. Bardziej bym zrobił teraz niż wtedy, gdy dostęp do części był utrudniony lub nie było go wcale, a teraz masz wszystkie części elektroniczne, mechaniczne na wyciągnięcie ręki.
@lordlogan3308
@lordlogan3308 3 жыл бұрын
@@numicros Fakt, teraz pisma nie maja wiekszego sensu bo wszystko w internecie a dwa ze ludzie mlodzi sa wygodni i nie chce im sie robic nic.
@Paes64
@Paes64 2 жыл бұрын
@@lordlogan3308 W Internecie, to jest niestety więcej błędów niż informacji porządnej. Masa tekstów czy projektów pisanych na wagę bez sprawdzenia sensowności układu. :(
@lordlogan3308
@lordlogan3308 2 жыл бұрын
@@Paes64 zgafdza sie, wiekszosc do dzis myslio ze jak jest na rondzie to ma pierszenstwo zjazdu przed wiezdzajacym na rondo, barany
@Tom_P_242
@Tom_P_242 4 жыл бұрын
Heh gdzieś jeszcze mam ten egzemplarz z opisem i historią budowy kolejki na Kasprowy Wierch:) Poza tym jak wszystko w tamtych czasach, ochłapki, skrawki, kawałki zachodniego podobno "luksusu", który tam był dobrem powszechnym a tu "reglamentowanym z fotografii" (która pewnie była pirackim przedrukiem z jakiejś zachodniej gazety) Pamiętam jak pracowałem na obrabiarkach skrawających w Krakowskiej WSK tylko takich z bodaj lat '50, '60 nikt nie uczył i nie miał pojęcia o pracy na CNC... a świat parł nieubłaganie do przodu... Jeszcze jedna ciekawostka - jeśli porównać dostępne dziś w archiwum BBC programy z serii "Horizon" to szybko można było zauważyć jak chłopaki od SONDY sklonowali sobie niektóre rzeczy i mieli wszystko "podane na tacy", tak to wyglądała tamta rzeczywistość...
@jerzu21
@jerzu21 4 жыл бұрын
Poczułem zapach tych gazet, które przeglądałem często u kumpla 20 lat temu. Już wtedy wydawały się reliktem przeszłości.
@foka2701
@foka2701 2 жыл бұрын
Najpierw oglądało się projekt w MT, potem liczyło oszczędności i za ostatni grosz kupowało części elektroniczne w Bomisie :-)
@MTWODZU
@MTWODZU 4 жыл бұрын
Dla mnie, obok Młodego Technika, symbolem tamtych czasów jest również Mały Modelarz :) 8:55 - Skoro dzieci miały "Dziewczynkę z zapałkami", to starsi chłopcy dostali "Panią z gaśnicą" ;)
@Paes64
@Paes64 2 жыл бұрын
No i jeszcze słynna zapowiedź wymieniona w numerze styczniowym MT z 1980 roku: Artykuł pt. "Za i przeciw wieżowcom" autor ngr inż. arch. Witold Szolginia, str. 12-13 numeru: cyt. "Inny wybitny architekt i planista przestrzenny, Lewis Mumford, oświadczył, po wzniesieniu (oddane do użytku 4 kwietnia 1973) drugich obecnie (tj. w roku 1980) w świecie pod względem wielkości bliźniaczych wieżowców World Trade Center: , w Nowym Jorku: "Centrum Handlu Światowego nie jest żadnym objawem postępu, wysokie budynki należą bowiem do przeszłości. Wieżowce, które są wznoszone z zasady dla celów reklamowych, nie są ani funkcjonalne, ani opłacalne, przeciwnie - są piekielnie nierentowne. Zbudowanie Centrum Handlu Światowego jest nonsensem i dlatego też będzie ono musiało być ROZEBRANE" Co jak wiemy nastąpiło 11 września 2001 roku w sposób bardzo spektakularny .... To już druga opisana przepowiednia zdarzeń światowych, inna, to opisana w "Oczach ciemności" Deana Koontza, epidemia wirusowa, która swój początek miała w laboratorium w chińskim Wuhan ... z 1981 roku ;)
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ Ай бұрын
Podzielam pogląd pana inż. w kwestii wieżowców. Zdarzyło mi się kiedyś mieszkać na 17stym piętrze i w wyniku anomalii pogodowej uszkodzone zostały windy. Zanim je naprawiono to upłynęły prawie dwa tygodnie... Jedyny plus był taki, że te spacery w górę i w dół po schodach bardzo zbliżały sąsiadów.
@megawhitemaster7740
@megawhitemaster7740 3 жыл бұрын
Ja zaczynalem czytac od samochodow,pisal p.Podbielski
Hi Fi Audio Video - czasopismo marzeń [TOWARY MODNE 117]
28:34
Adam Śmiałek
Рет қаралды 56 М.
Era kaset [TOWARY MODNE 30]
23:02
Adam Śmiałek
Рет қаралды 75 М.
Опасность фирменной зарядки Apple
00:57
SuperCrastan
Рет қаралды 10 МЛН
Looks realistic #tiktok
00:22
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 106 МЛН
Clowns abuse children#Short #Officer Rabbit #angel
00:51
兔子警官
Рет қаралды 78 МЛН
DUBAJ zbliża się do końca! Niepokojące zjawisko
15:19
To Interesujące
Рет қаралды 402 М.
ELTRA - pierwsze lata produkcji czyli droga do sukcesu. Andrzej Cieślak
37:29
Windows Me był NAJGORSZY?
18:03
ZMASLO
Рет қаралды 215 М.
Działalność Przemysłowego Instytut Elektroniki w roku 1978
21:03
Łukasiewicz - ITR
Рет қаралды 50 М.
O banknotach i monetach [TOWARY MODNE 11]
14:21
Adam Śmiałek
Рет қаралды 69 М.
Kasety po przejściach [TOWARY MODNE 32]
29:48
Adam Śmiałek
Рет қаралды 116 М.
Odbiornik ludowy - Volksempfänger - najważniejsze radio w historii
32:27
Опасность фирменной зарядки Apple
00:57
SuperCrastan
Рет қаралды 10 МЛН