Kiedy ostatnio zapisywaliście coś na dyskietce czy na nośnikach optycznych? Osobiście na dyskietce to zapisywałem pliki, coś koło 2002 roku, a użycie do nagrania płytki przy pomocy nagrywarki CD/DVD/BD zdarzyło się jakoś około 2018 roku - backupy ale tym razem firmowe. Niestety kiedyś można było dać komuś plytkę nagraną z projektem czy podarować jakieś demo muzyczne jako plytkę Audio-CD a obecnie to tylko jako załącznik do maila lub hosting online publiczny przez link a jaka jest inna możliwość? Dawać komuś kartę pamięci czy może pendrive? Trochę szkoda na zawsze oddać ale dekadę temu czy dwie nagrać płytkę za 50 groszy można dać. Tak samo w przypadku prac dyplomowych i naukowych w sztywnej oprawie z przeznaczeniem dla biblioteki uczelni i archiwum prac, dołączają jeszcze studenci, magistrowie i doktorowie przed habilitacją na końcu pracki, płytkę czy pendrive, a może link do hostingu lub kartę pamięci?😂
Сағат бұрын
Obawiam się, że najtrwalszym obecnie nośnikiem są kody QR. W wersji maksymalnej można tam upchać około 4 tys znaków na obrazek, a te można już drukować, odlewać, odciskać w kamieniu itd :)
@MasterGedi3 сағат бұрын
Miałem okazję montować podzespoły na płytkach Finezji w ZRK w Lubartowie. Fajne czasy 😀!
@dariuszbosiacki4 сағат бұрын
Witam czy ma Pan w swojej kolekcji Casio AA 85 Pozdrawiam
3 сағат бұрын
Nie posiadam.
@tenktorypisze7 сағат бұрын
Kolega czytal twoj weekend bo bajtek juz nie istnial. Bufory byly takie że dzisiejsze dyski się kryją, ale trzeba było mieć dużo cache żeby je utrzymać, inaczej otwierały magistrale na wiele urządzeń, a przerwania obsługiwały co sekunde kilku klientów, wchodził taki kontroler biletów czy nawet drugi profesor, przerywał operacje mnożenia i mowi że ma priorytet.... aż sie koleǰki ustawiały. Jak nie wyrabiały to bufory sie im przepełniały. Niektóre bez skazi , niektore ze skazą, byle wtyczki pasowały do gniazda bez luzu wtedy transfer szedł w pytabitach na 5 minut.
@DarVVСағат бұрын
Twój Weekend to w latach 90tych nie była przypadkiem gazetka dla dorosłych panów. Taka sama jak wspomniany Hustler 😂 Może zbieżność nazwy pisma po prostu albo w innym okresie wydawane. Kiedyś matka kupiła Twój Weekend bo myślała, że to gazeta z programem TV 😂 a tutaj niespodzianka... 😊
@tenktorypisze9 минут бұрын
@@DarVV tak to ta gazetka :)
@miroslawkaras77107 сағат бұрын
Przrerobienie tego na stereofonoczny nie było by tak trudne. Na Ali express mona kupić gotowa płytke do magnetofonu (nawet kilka wersji) nawet z Dolby B i C (Sonoski scalak, albo podróbka tego ) , za kilkanascie dolarów.
@Stabio_PL11 сағат бұрын
*Nie wiem czy przegapiłem (w co wątpię) to może Pan Adam, nauczy nas jak czytać schematy **17:55** (na przykładach), bo to może być najlepszy materiał na YT.*
@999ADAMANT99911 сағат бұрын
To wręcz NIEWIARYGODNE, że takie kupo-klocki kiedyś produkowano w epoce PRL. A to są tylko urządzenia konsumenckie. Nie pytaj co było zlepiane w elektronice przemysłowej (Wymajstrowane czujniki etc). Generalnie to wszystko w tych czasach chodziło na stycznikach, czaisz logika na stykach pomocniczych (Samo podtrzymanie/reset) ? Ciekawe czy dzisiaj jakiś elektryk by połączył układ włącz/wyłącz na styczniku za pomocą styków pomocniczych? Inżynierowie w tamtych czasach musieli chodzić zgarbieni do roboty i się wstydzić po powrocie. A pożycie małżeńskie działało ao albo nie :)
@piotrdusinski474914 сағат бұрын
wspaniały materiał
@tretowntret754115 сағат бұрын
Kolejny szmelc z unitry Miłość polakow do szajsu trwa nadal Zobaczcie jak prymitywna mechanika jest w tym ´´ magnetofonie ´´
@janmos517812 сағат бұрын
Na przełomie lat 60 i 70 w niejednym japońskim magnetofonie nie znalazleś nic lepszego w tej klasie sprzetu. A to nie była klasa hifi.
@RP-ci8qe15 сағат бұрын
Najpierw służył do nagrywanie skeczy Smolenia i Laskowika z telewizora…. A potem wgrywał gry na Atari.
@jozefromanow873415 сағат бұрын
idź do lekarza
15 сағат бұрын
Wolę do cukierni.
@MichaPorola15 сағат бұрын
A co powiecie na dysk twardy o rozmiarze karty CF? Mam taki produkcji WD, niestety juz nie dziala.
15 сағат бұрын
Ślepa uliczka, acz niegdyś umotywowana konkretami. Dziś jest na odwrót: to karty CF udają dyski twarde, o czym usłyszymy niebawem w Towarach.
@DarVVСағат бұрын
Otwiera facet dysk twardy, patrzy a tam płytka RW 😂😊
@youtuberxd16 сағат бұрын
Czy to jest Zygmunta?
@Grzegorz-kl9rn16 сағат бұрын
Moj pierwszy kaseciak
@LeszekSlowinski17 сағат бұрын
5:49 Salut dla Janusza Christy.
@11111olo17 сағат бұрын
Pierwszy magnetofon raczej miał źle ustawiony skos głowicy.
16 сағат бұрын
Nie. Jeśli nagrywamy na tym samym magnetofonie, na którym odtwarzamy, skos głowicy ma bardzo dużą tolerancję.
@smart__go18 сағат бұрын
Ten Kapral sluzyl jako magnetofon do ladowania gier ZX Spectrum z tylu obudowwy mozna bylo przyspieszyc obroty silnika srubokretem - takie turbo loader:D Dawal rade z klonem komputera Zx-Spectrum>Ile Mega bajtow tym wtloczylem do zx spectrum :D multum A na bateriach umilal nam wycieczki klasowe:D Ale czesto palil sie wzmacniacz UL1498 kiedy podlaczalem to do wiekszych kolumn :D Dobrze ze tam nie pracowalo BC107 "D"D"D"D
@stanisawgemsa71408 минут бұрын
Też w takim celu go zakupiłem i jeszcze posiadam Kaprala jak i ZXa
@krzysztofparuzel229618 сағат бұрын
Mieliśmy takiego czarnego. Miło powspominać 😀
@michag556119 сағат бұрын
6:22 ekranujące uziemienie?🤔a co to takiego?
18 сағат бұрын
Co druga żyła w osiemdziesięciożyłowej taśmie jest uziemiana (połączona z masą), by izolować od siebie przewody sygnałowe. Konkretnie, nie tyle izolować, co ograniczać wpływ wzajemny tych żył na siebie (przez pojemność).
@zsuiramikcilak771321 сағат бұрын
Miałem czarnego Kaprala - działał kupę lat niezawodnie jedyne co szkoda to że nie był stereo
@piwex6921 сағат бұрын
Miałem połączenie wzornicze tych dwóch z filmu - 113B z klawiszami, suwakami , okienkiem kasety i kratką głośnika czarnymi do zielonej obudowy. Dobrze to wyglądało. Kratka głośnika miała mocną nylonową siateczkę wtopioną, żeby ołówki głośnika nie dziurawiły.
@Radek.6821 сағат бұрын
Tak, ten mechanizm faktycznie był dobry. Adamie, czy się mylę, że ten mechanizm zastosowano też w radiomagnetofonie MAJA? Miałem taki i tak coś mi się wydaje, bo przecież (co oczywiste ;) rozbierałem go wielokrotnie.
@JohnKofee22 сағат бұрын
Mój Kapral był czarny :) Niemniej to była pancerna konstrukcja - od komunii po koniec technikum :)
@DariuszMatuszczyk22 сағат бұрын
Wyzwanie : LOEWE OPTA OPTACORD 416
@krisk123623 сағат бұрын
Znajomy zrobił z ZK-140 T Stereofoniczną wersję dokładając drugą płytkę.
@pewel100Күн бұрын
Świetny film, bardzo dziękuję :)
@arturwodarek1791Күн бұрын
Ja tu panie Adamie widzę ewidentną inspirację Katyuszą 🤣🤣🤣
@faltom70Күн бұрын
Miałem wersje zieloną. Dostałem na komunię w 1978 roku. Służył mi przez 8 lat i nigdy się nie zepsuł .
@janmos5178Күн бұрын
Bo to trochę mit że wszystko od Unitry ZAWSZE się psuło. Po prostu odsetek awaryjnych egzemplarzy był wysoki ale nie 100%.
@szummuszКүн бұрын
Lubię słuchać Pana opowieści. Wielkie dzięki za zajęcie się Kapralem. Muszę jednak zauważyć, że dźwięk istotnie pływa i to przez cały czas nagrania. Nie czepiałbym się, gdyby nie wspomniał Pan o dobrej stabilizacji obrotów. Nic to! I tak wielka to przyjemność oglądać takie filmy... Pozdrawiam.
Күн бұрын
Miałem raczej na myśli stan ogólny i tego czarnego. Oczywiście żadne cudo to nie jest.
@user-re7cq3wy6rКүн бұрын
1:48. miałem to cudo. przyciski wciskany w dwóch pozycjach, wysuwana rączka i zasilacz wkładany zamiast baterii z dodatkowym wyjściem DIN do zasilania innych urządzeń
@stemplek23 сағат бұрын
To nie Kapral tylko MK125 lub inne na licencji Thomson a
@robertjakubowski9199Күн бұрын
Kapral, pierwszy magnetofon, z którym miałem do czynienia jako dzieciak. Ale wspomnienia wróciły: kasety Krzysztofa Krawczyka i Łucji Prus były odtwarzane non-stop. Miał kolor czarny, a klapka do włożenia kasety była srebrna. Bardzo dziękuję.
@claroquesi9896Күн бұрын
Mój pierwszy magnetofon. Jeszcze w czasach wczesnoszkolnych nagrywałem na nim OMD z telewizora. Mam do niego ogromny sentyment
@grzegorzbrzeczyszykiewicz5397Күн бұрын
dobrze sie go naperawialo :))
@adamnowosielski4685Күн бұрын
Sz.p Adamie Smialek. Ja panu podpowiem pewien temat - Bo mam wrażenie, iż Pan go skrzetnie omijasz. Dynamo Kijów, Dynamo Mińsk, Dynamo Drezno.
Күн бұрын
Przyznaję, że wręcz musiałem poszukać w sieci o czym mowa. Temat piłki niestety nie wystąpi nigdy, bo nie mam o nim zielonego pojęcia :)
@pawekrajewski7479Күн бұрын
Panie Adasiu, a może wątkiem wspólnym jes tu "dynamo" I wtedy można będzie opowiedzidzieć kawał historii prądnic wszelakich, od rowerowych, po używane w elektrowniach.
Күн бұрын
A to inna historia :) Jak się trafi coś z tematu, to się pojawi.
@krzysztofrudnik4745Күн бұрын
Wlutowanie transformatora sieciowego w laminat, co stanowi jednocześnie jego mocowanie daje taką wadę, że masywny transformator może łatwo oderwać ścieżki od laminatu.
@paweg2700Күн бұрын
Te twoje historyjki... Wymyślasz to na poczekaniu czy znałeś takich idiotów ?
Күн бұрын
Dzieci mają wielką wyobraźnię. Wystarczy ich czasem posłuchać.
@paweg2700Күн бұрын
Te twoje opowieści dziwnej treści są z rejonu fantasy. Co bierzesz?
Күн бұрын
Wykorzystuję intelekt, wychodzi taniej :)
@przemax530615 сағат бұрын
I bardziej elegancko :)
@paweg27006 сағат бұрын
Andersen by się nie powstydził...
@wooowoo6291Күн бұрын
Radio Major i magnetofon Kapral :) Akurat radio dobrze wspominam: pierwszy sprzęt „audio” który dostałem na własność (w komplecie z monofonicznymi słuchawkami). Marzyłem jeszcze Kapralu (dziecku jakoś to się spasowało).
@jackjanickКүн бұрын
Pamiętam taki ironiczny komentarz w postgierkowsko-jaruzelskiej prasie z czasów zdychającej komuny, który mnie rozwalił: "Kupiliśmy licencję na autobusy Berliet i firma Berliet zbankrutowała. Kupiliśmy traktory Massey-Fergusson i ta firma też padła. Ostatnio kupiliśmy licencję na magnetofony Thompson i Thompson cienko przędzie. My wiemy że jest kryzys i wogóle, ale czy nie warto byłoby jeszcze raz zacisnąć porządnie pasa, załatwić sprawę od ręki i kupić licencję na cały kapitalizm?". Po latach sprawdziło się, cholewa, niemal w stu procentach: kupiliśmy sobie licencję na kapitalizm i kapitalizm pada. Liberalizm w odwrocie, globalizacja odwołana, Polska - niszczyciel próbujących kolonizować ją ustrojów 😉. PS: A na poważnie to opisana wyżej prawidłowość wzięła się z tego, że polityka Gierka kupowania zachodnich licencji za zaciągnięte na tymże Zachodzie kredyty była szansą dla wielu bankrutujących firm na odbicie się od dna - kto umiał rozmawiać z wysłanymi "na zakupy" towarzyszami znad Wisły, ten mógł im wcisnąć wszystko. Co się zresztą - w polityce - niewiele zmieniło do dzisiaj, ale to już temat na inne kanały... PS2: Ten satyryczny komentarz był zamieszczony bodaj w "Osobno" - to była rubryka humorystyczna pisma "Razem". Tzw. "młodzieżowego" - bankrutująca politycznie Partia rozpaczliwie próbowała utrzymać rząd dusz (bądź jakiekolwiek wpływy na społeczeństwo) i tradycyjnie "stawiała na młodzież", usiłując przyciągnąć ją rozluźnieniem wszelkich rygorów (mechanizm stosowany do dzisiaj). W "Razem" mogły się ukazywać nie tylko komentarze jak powyższy - było wykupowane na pniu z kiosków "Ruchu" (które notabene akurat teraz padły ostatecznie - polityka) z powodu kolorowych zdjęć gołych babek na ostatniej stronie - bodaj pierwszych w "obozie postępu", od Odry po Władywostok.
@janmos5178Күн бұрын
Akurat Thomson mimo kilku bankructw przeżył. Tylko inne nazwy.
@JaroslawLazarczykКүн бұрын
Zardzewiały mechanizm. Tak to jest jak się trzyma takie sprzęty w wilgotnej piwnicy.
@arturrudolf9389Күн бұрын
Plastik trzeszzcał
@Stabio_PLКүн бұрын
*Chyba nie ma takiej osoby jak Pan Adam, który potrafi przywołać cudowne wspomnienia, ale te wspomnienia nie są tylko technologiczne ale potrafią rozgrzać ogień w osobach (źle się wyraziłem) w ludziach, którzy kochali i nadal kochają normalność, naturę, muzykę i to wszystko. Może wyrażam się niejasno, ale kto wie to wie. Dziękuję Panie Adamie za te wszystkie wspomnienia i to nie tylko ja. /EDIT Przepraszam, jeśli moje wywody są pokręcone*
@jansz7487Күн бұрын
Piękny radiomagnetofon. Wystałem taki w kolejce w sklepie RTV w Krakowie. Ul.Starowiślna(wtedy:Boh.Stalingradu).Chyba rok 1984. Rodzice jakoś wysłupłali pieniądze,bo tani ten sprzęt nie był. Gdzie ten RMS nie podróżował. Góry,wybrzeże,wyjazdy na wieś. Zawsze miał swoje miejsce na tylnym siedzeniu Malucha. Zasiadało się przy nim w sobotę:Lista przebojów Trójki. Służył też do eksperymentów. Nagrywaliśmy swoje głosy z siostrą i przywoływaliśmy nim ulubionego psa..