ZX Spectrum Plus i jego myśli [TOWARY MODNE 59]

  Рет қаралды 64,872

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 359
@CzasPoDeszczu
@CzasPoDeszczu 3 жыл бұрын
ZX Spectrum to był jeden z pierwszych komputerów, z którymi miałem styczność. Jako nastoletni chłopiec chodziłem późnymi wieczorami po kilka kilometrów pieszo na "Grotekę" gdzie tylko w piątki około godziny 17-18 można było z nich skorzystać. Był to klubik osiedlowy pod specjalnym nadzorem Pana (wtedy jeszcze nie nazywanego) informatyka. Piękne wspomnienia.
@testy5444
@testy5444 3 жыл бұрын
Ehhh to były czasy.Pamiętam w latach 80' widziałem w komisie ZX81.Cena była kosmiczna.Szwędając się po mieście często "odwiedzaliśmy" tenże komis i wzychaliśmy z kolegami nad szklaną gablotą do tej małej skrzyneczki.To były czasy . Pozdrowienia rocznik 1972 :-)
@piotrkurkiewicz388
@piotrkurkiewicz388 3 жыл бұрын
Ja też rocznik 72 - byłem czczęśliwym użytkownikiem Timex - a . Łezka się w oku kręci. Gry oczywiście z Grundig ....
@yasioo
@yasioo 3 жыл бұрын
Powinien Pan zostać pisarzem, Panie Adamie. "... takie pudełko było bramą łączącą świat pary i kół zębatych z epoką, o której wtedy pisali tylko najzdolniejsi autorzy książek sci-fi". Piękne! :)
@mister_miczur
@mister_miczur 3 жыл бұрын
Też zwróciłem uwagę na to zdanie. Mistrzostwo świata.
@MrocznyTechnik
@MrocznyTechnik 3 жыл бұрын
Ale coś w tym jest... Podobne (bo zawierające C128) pudełko przywiózł tato z Niemiec. Miałem 6 lat i nie spałem w noc przed i noc po otrzymaniu swojego pierwszego komputera. Potem jako młody pracujący zaszalałam i wydałem dwie pensje na komputer. Była radość, ale już nie taka.....
@mister_miczur
@mister_miczur 3 жыл бұрын
@@MrocznyTechnik To prawda. Ja to samo miałem z Atari 65XE w 1986r. Radość nie do opisania. A druga była gdzieś po roku, jak miałem dostać oryginalny magnetofon XC12, bo na początku przez rok miałem Unitre, z której wczytywanie było delikatnie mówiąc uciążliwe. Podobna frajda jeszcze była w 1994 roku. Jak dostałem się do technikum elektronicznego to miałem obiecany pierwszy PC. Adax. 386DX 40 MHz z kolorowym monitorem Daewoo 14 cali. I to był ostatni raz kiedy zakup komputera przyprawiał o motyle w brzuchu i nieprzespane noce. Później każdy następny to było już nie to. No... może jeszcze pierwszy napęd CD x2 to było podobne uczucie. 😜
@GadesChannel
@GadesChannel 3 жыл бұрын
@@mister_miczur Ha, ha, też miałem Adaxa, ale już Pentium II 233MHz :) Co do CD, to pamiętam zbieranie przez prawie rok na nagrywarkę Philips 8x - ale byłem "gość" na studiach, mogłem nagrywać własne CD :D Pierwszy krążek nagrywaliśmy z kumplem i pamiętam do dziś, że to była ścieżka dźwiękowa do serialu "Przystanek Alaska" :D
@mister_miczur
@mister_miczur 3 жыл бұрын
@@GadesChannel Masz rację. Nagrywarka to też była wielka rzecz. Ja nawet celowo zostawiłem CD i dołożyłem CDR jako drugi napęd. Oszczędzałem go i używałem tylko do nagrywania. A do codziennej eksploatacji był CD. Może dlatego, że nagrywarki były wtedy mega drogie i nie za trwałe. Dlatego się je oszczędzało. Nagrywanie płyty to było święto, celebrowane 😜
@faxepl
@faxepl 3 жыл бұрын
3:46 - raczej "4-kolorową". Choć jeśli zmruży się oczy to widać całe *spektrum* kolorów ;)
@barbulll
@barbulll 3 жыл бұрын
Tak
@basteqss8859
@basteqss8859 3 жыл бұрын
3:54 idealne opisanie stanów emocjonalnych Panie Adamie! ;) Kiedyś to wszystko po prostu cieszyło... i to było w tym wszystkim najpiękniejsze! Dziękuję za jak zawsze ciekawy materiał i pozdrawiam serdecznie! ;)
@mister_miczur
@mister_miczur 3 жыл бұрын
19:25 "Często z nowymi błędami - tak na marginesie". Bardzo słuszna uwaga Panie Adamie :-) Uwielbiam Pana humor :-)
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE 3 жыл бұрын
Wspaniały materiał . Od razu przypomniał mi się mój stary ZX 48 z gumową klawką .
@marekrawluk
@marekrawluk 3 жыл бұрын
Wielkie dzięki! Na Sinclair QL (z mikrokasetkami) robiłem obliczenia transformat Fouriera do pracy magisterskiej (wyniki przeniesione na papier milimetrowy), potem w wojsku z kolegą z ELWRO zrobiliśmy na ZX Spectrum+ program symulujący strzelanie do samolotów rakietami przeciwlotniczymi, z obliczeniami trajektorii dla metody połowicznego wyprzedzenia. Spectrumowski BASIC nie był dla nas przeszkodą :) A po pracy - KnightLore!
@SierraEcho
@SierraEcho 3 жыл бұрын
Adamie, robisz świetną robotę! Dla mnie to akurat tylko przypomnienie historii z czasów nastoletnich ale dla młodych ludzi - kawał historii i wiedzy technicznej.
@Artur-vh3nk
@Artur-vh3nk 3 жыл бұрын
Widzę Spectrusia daję łapkę w górę. Tyle gier i tyle lat dobrej zabawy!
@mk_games_official
@mk_games_official 3 жыл бұрын
Był to pierwszy komputer domowy na którym osobiście mogłem zagrać...Jet Pack, Manic Minner i Renegade pozamiatały mój obecny świat..ruskie jajeczka poszły w odstawkę haha. Dostałem jednak Atari 65XE - i patrzac z perspektywy czasu był to dobry wyór.
@jacekolejnik9709
@jacekolejnik9709 3 жыл бұрын
Świetnie się ogląda Pana filmy. Często wracają wspomnienia gdy zobaczy się produkty które się miało i te do których się wzdychało. Powodzenia przy dalszych odcinkach. Pozdrawiam.
@Tomek4917
@Tomek4917 3 жыл бұрын
Miałem Timexa ojciec mi kupił na komunię w 1987r od cinkciarza z Gdańska,później mi jeszcze kasety z grami wysyłał)) Fajny materiał. Pozdrawiam
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 3 жыл бұрын
N I E S A M O W I C I E fajnie zrobiony film! Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak fajnie opowiadasz o dawnych komputerach. Ja też próbuję, ale moje skromne filmy nie cieszą się aż tak dużą popularnością, choć staram się. Trzymam kciuki za szybki rozwój kanału i wiele fajnych filmów!
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
to daj linkę, zobaczymy, konstruktywnie skrytykujemy czy pochwalimy
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction Жыл бұрын
@@grzesiekxitami3264 Wystarczy wejść na kanał. Zwróć też uwagę, że od czasu tego komentarza minęło mnóstwo czasu i rozdzieliłem go osobno na polski i angielski...
@teesz4351
@teesz4351 3 жыл бұрын
Śmiałkiem trzeba być, by się porwać na opowiadanie takich rzeczy. Świetna robota! Dziękuję!
@horacysprzego2705
@horacysprzego2705 3 жыл бұрын
"Słynną, spectrumową tęczę: pięciokolorową" (zoom na logo z czterema, kolorowymi paskami) :D
@photographersattic1172
@photographersattic1172 3 жыл бұрын
Do dziś pamiętam reklamę w Bajtku Sam Coupe - komputer dla każdego. Miał czytać nawet dyskietki z Amigi. Potem okazało się, że można było ich używać, ale dopiero po sformatowaniu w Samie. Jako posiadacz Atari 2600 marzyłem o Samie Coupe. Na szczęście udało mi się dostać Amigę 500.
@31uisybz
@31uisybz 3 жыл бұрын
dostanie... za co...
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 жыл бұрын
Straszna ściema marketingowa: co z tego, że był to najmocniejszy chyba wtedy ośmiobitowiec, skoro za niewiele wyższą kwotę można było kupić Amigę, która miała większe możliwości. A do SAMa Coupe softu było jak na lekarstwo.
@holahopper
@holahopper Жыл бұрын
Bardzo fajny opis pamięci, pamięć obrazu i zmienne systemowe jako tako wtedy znałem, ale o romie nie miałem tak dobrych informacji.
@torpeda1883
@torpeda1883 3 жыл бұрын
Naprawdę pana filmy można słuchać godzinami. Tworzy Pan doskonałe filmy.
@olo_c
@olo_c 3 жыл бұрын
Gumiak to był mój pierwszy komputer. Mam go do dziś, niestety się nie uruchamia. Na cały zestaw składały się telewizor Neptun 221, magnetofon Kapral, joystck i przystawka "Joystick & Sound", którą też jeszcze mam.
@monsterjager2993
@monsterjager2993 3 жыл бұрын
dziękuję za zaproszenie , znowu będę miał miły wieczór z pana Filmem.
@motiondesignstudio429
@motiondesignstudio429 3 жыл бұрын
Dla mnie piatek to kolejny film Adama. Niemal świeto ;) dziękuję
@piotrqpl
@piotrqpl 3 жыл бұрын
Piękna robota, jak zawsze, Panie Adamie! Ja jednak niezmiennie będę się domagał bonusowych nagrań dźwięków prezentowanych sprzętów. Spokojnie po napisach końcowych mógłby Pan wrzucić minutę nagrania dźwięku ładowania programu/gry z kasety, słuchałbym sobie do snu (o latach '80). ;D
@jaroslawsobolewski8100
@jaroslawsobolewski8100 2 жыл бұрын
W 1987 roku jako piętnastolatek zasiadłem przy ZX Spectrum , i rozpoczęła się przygoda z informatyką do dziś. Serdecznie pozdrawiam
@holahopper
@holahopper Жыл бұрын
randomize usr 1333
@hagridman82
@hagridman82 3 жыл бұрын
Świetna robota panie Adamie. Co do adresowania przestrzeni obrazu to nie jest to tajemnica. Zostało to opisane przez Chrisa Smith'a, który rozgryzł aż do najniższego poziomu jak działa ULA w ZX Spectrum. W sumie ktoś kto badał dokładnie co się dzieje w ZX Spectrum też pewnie to odkrył - odświeżanie pamięci DRAM. Pamięć dynamiczna RAM (DRAM) pamięta wpisaną wartość, ale bardzo krótko i trzeba ją odświeżać, czyli przypominać pamięci co ma zapisane w tzw. wierszach (pamięci DRAM mają strukturę takiej wielkiej tablicy z wierszami i kolumnami). W ZX Spectrum przez sporą część czasu z drugiej ćwiartki przestrzeni adresowej czyta ULA, rysując obraz. Projektant hardware'u ZX Spectrum - Richard Altwasser wpadł na pomysł, że wykorzysta do odświeżania pamięci właśnie to czytanie pamięci przez ULA. Trzeba tylko było zapewnić, że w określonym czasie odświeży się wszystkie wiersze i tak zaczęła się rzeźba z adresowaniem, wzmożona przez to, że ULA czytała parami część "czarno-białą" i atrybuty nadające kolor i efekty. Robiła to bardzo szybko, zmieniając tylko adresowanie kolumn DRAM, bo tak można było jak najszybciej zrobić potrzebny odczyt i zwolnić pamięć, żeby biedny procesor mógł coś na niej porobić. Zbierając do kupy te dwa wymogi - odświeżanie wszystkich wierszy i umieszczanie informacji "czarno-białej" i "kolorowej" w tym samym wierszu, ale innych kolumnach wyszło jak wyszło. Ale i tak można to było zrobić gorzej (Chris Smith bardzo fajnie to opisał).
3 жыл бұрын
Aż mam ochotę sam zaprojektować wydajny system odświeżania, generacji obrazu i udostępniania przestrzeni dla procesora w oparciu o tamtą technologię i zobaczyć co wyjdzie. Ale nie ma kiedy i trochę szkoda na to pary :) Na szczęście we własnych projektach nigdy nie używałem pamięci dynamicznej, choć Z80 nie ma z tym problemu, bo ma sprzętowe rozwiązanie (wyjście odświeżania). Do czasu gdy się nie robi generacji obrazu w taki uproszczony sposób (wywłaszczenie zamiast DMA).
@retrowedugmiksola1810
@retrowedugmiksola1810 3 жыл бұрын
Cieszy mnie niezmiernie kolejny odcinek o mikrokomputerach. Niecierpliwie czekam na wersję 128k 🙂
@torsten7402
@torsten7402 3 жыл бұрын
ze 30 lat temu mieliśmy wycieczkę w podstawówce do Uczelni Mikołaja Kopernika w Toruniu i to było chyba moje pierwsze zetknięcie z komputerem a pokazywali nam jak programować żółwika na tych maszynach - takie pierwsze programowanie tzn sterowanie linią komendami poleceń ;)
@gdrzym
@gdrzym 3 жыл бұрын
Super materiał (jak zawsze). Niecierpliwie czekam na "gumiaka". To był mój pierwszy komputer :)
@unrealnitrodus
@unrealnitrodus 3 жыл бұрын
Robisz kawał dobrej roboty. Pozdr.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky 3 жыл бұрын
Doskonałe są te filmy. Po prostu świetne. Szacunek.
@szymonkrazynski4958
@szymonkrazynski4958 3 жыл бұрын
Na nim uczyłem się początków Pascala, assemblera i Basica. Porównując do następnego Amstrada CPC 6128 był słaby. Jednak kuzyn mojej mamy zrobił na nim wszystkie obliczenia do doktoratu z chemii fizycznej.
@lechgolas6400
@lechgolas6400 3 жыл бұрын
Super program, wygląda Pan jak aktor grający Janusza Tracza :)
@marios.3093
@marios.3093 Жыл бұрын
Świetny film - jak zwykle :) W szczególności rozważania dotyczące mapy pamięci gdzie liczono w pojedynczych bajtach, a niewykorzystane kilkadziesiąt lub kilkaset bajtów uznawało się za wielką niegospodarność... Jako małolat w tamtych czasach akurat uprawiałem swoje cudowne Atari 800XL - miałem wszystkie dostępne książki z ówczesnego Bajtka i nie tylko - w OSAtari także liczył się każdy bajt. A co mamy teraz ??? żeby wyświetlić poprawnie jeden znak potrzebne są GB RAM'u .... cyrk !!! Pozdrawiam serdecznie autora :)
@pawelrach
@pawelrach 3 жыл бұрын
Super materiał. Gratuluję pasji.
@skajuoker--x
@skajuoker--x 3 жыл бұрын
RIP Sir Clive.....a film jak zawsze - uczta dla oglądającego.
@jerzdnakeczup54
@jerzdnakeczup54 2 жыл бұрын
Film ma już rok kiedy piszę ten komentarz, ale co do "szaleństwa" jeśli chodzi o organizację bajtów ekranu to odpowiedź jest bardzo prosta. Chodziło o jak najszybsze wyświetlanie znaków. 8x8 pikseli daje 8 bajtów. Aby otrzymać adres bajtu poniżej podczas wyświetlania znaku wystarczyło zwiększyć o jeden starszego rejestru adresu. Czyli proste i szybkie "INC H" pozwalało na szybsze wyświetlenie znaku.
@Colidace
@Colidace 3 жыл бұрын
Wreszcie się doczekałem! Mój pierwszy komputer. Dzięki! :)
@krzysztoffertman4109
@krzysztoffertman4109 3 жыл бұрын
piękny komputer, piękna prezentacja tego sprzętu, pozdrawiam
@TomaszTomzik
@TomaszTomzik 3 жыл бұрын
5:44 fajny i ciekawy ten efekt zooma z obrotem;)
@marissia4391
@marissia4391 3 жыл бұрын
To były czasy! Knite na gumiaku! Łezka się w oku kręci. 👍
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 3 жыл бұрын
Mam wrażenie, że ta maszynka pojawiła się kiedyś w polskich sklepach. Przez przypadek zobaczyłem go w sklepie RTV - znałem nieco poprzednią wersję i na ten zwróciłem uwagę z powodu zupełnie innego wyglądu klawiszy. To był okres, gdy miałem ok. 35 lat, a moi synowie (9 i 8 lat, najmłodszy miał dopiero 4 lata) marzyli o czymś takim - ja także, ale ze względu na możliwości wykorzystania tej maszynki do programowania obliczeń inżynierskich. Cena tego komputerka stojącego sobie na półce była poza moim jakimkolwiek zasięgiem.
@pacykarz2009
@pacykarz2009 3 жыл бұрын
Podstawowym źródłem wiedzy o budowie Spectruma, oprócz pokazanych w filmie "Tajników ZX Spectrum" A. Kadlofa, był wtedy "Przewodnik po ZX Spectrum" panów Kuryłowicza, Madeja i Maraska. No i "The Complete Spectrum ROM Disassembly" Iana Logana i Franka O'Hary - bardzo trudno dostępna, nawet do wypożyczenia w British Council.
@pacykarz2009
@pacykarz2009 3 жыл бұрын
@Krzysztof Bardzinski Miałem takie. Nie pamiętam już, ale chyba zamówione za opłatą właśnie w British Council naprzeciwko dworca Warszawa Śródmieście :)
@RetroFanAtari
@RetroFanAtari 4 ай бұрын
Widziałem te obudowy, świetna sprawa , jednak cena i dostępność chyba trochę zaporowo motywuje mnie do zakupu . Twój zestaw wygląda super i tak jak mówisz estetyka w tym przypadku jest na 100%. Pozdrawiam.
@fantargu_pchlego1190
@fantargu_pchlego1190 3 жыл бұрын
Fascynujące wynalazki,
@jerryl6634
@jerryl6634 3 жыл бұрын
Gumiak był jednak taki pierwotny! No i to rozczarowanie, że "+" nic nowego nie wnosił. Chociaż faktycznie była to zaleta.
@jacekorkan8801
@jacekorkan8801 3 жыл бұрын
Jest, wreszcie. Doczekałem się.😝
@rafaum01
@rafaum01 Жыл бұрын
Lata 80. Pewnego dnia przyjechał karton z UK a w nim dwa zx spectrum+ z akcesoriami. Jeden nasz a drugi dla znajomych. Był rewelacyjny. Minusów to wyłamujący się interface do dżojstika oraz klawisz „j”, który przestał działać. Był to klawisz kluczowy bo używany do ładowania gier. Load””
@Radek.68
@Radek.68 3 жыл бұрын
3:45 - pięciokolorową? No ok, ja jednak od zawsze widziałem czterokolorową. :)
@adamkwalczyk
@adamkwalczyk 3 жыл бұрын
Piątym kolorem tęczy jest reszta obudowy.
@macieja..
@macieja.. 3 жыл бұрын
Mieliśmy takie w szkole jeszcze w 98-99 roku było kilka i służy do grania w Arkanoida na zielonym ekraniku.
@MegaPepinio
@MegaPepinio 3 жыл бұрын
mam gumiaka jeden z pierwszych jakie wyszły numer seryjny koło 200, ale nie działa, leżał 15 lat w oryginalnym pudełku po podłączeniu zasilacz "buczy" jak pan chce mogę panu oddać
3 жыл бұрын
Nie ukrywam, że poluję na gumiaka, także ze względów sentymentalnych, gdyż był to mój pierwszy komputer, ale nie śmiałbym tak po prostu, chyba że dla dobra kolejnego odcinka :)
@rafikx
@rafikx 3 жыл бұрын
szacun!
@MegaPepinio
@MegaPepinio 3 жыл бұрын
@ jak się z panem skontaktować co do wysyłki
3 жыл бұрын
adamsmialek@gmial.com
@MegaPepinio
@MegaPepinio 3 жыл бұрын
@ wysłałem wiadomość
@ccgenerals3635
@ccgenerals3635 Жыл бұрын
Miałem go. Psuł się z byle powodu a nawet bez powodu. Nigdy nie miałem tak awaryjnego sprzętu. Najczęściej sypało się coś z gumową klawiatura pod klawiszami. Aż w końcu jeden błąd, wyciągnięcie przystawki na joystick w trakcie pracy spowodowało finish him spectrum.umarl. Niemniej jednak mimo 30 lat upływu czasu nostalgicznie wspominam ten sprzet
@Kanga1974
@Kanga1974 3 жыл бұрын
Bylem nastolatkiem, prosilem rodzicow o spectruma czy timexa (nie pamietam co bylo dostepne w peweksie) ale nic z tego .... na szczescie niedlugo pozniej dostalem atari 800xl (kupione z ogloszenia, jako uzywane, przez ojca w uk) .... to byly czasy ... po nocach wpisywalo sie linijki w basicu 😁
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 3 жыл бұрын
Jak zwykle świetnie. A cóż to się stało z laminatem tego Spektruma? Miedziane ścieżki pofałdowane i pofalowane.
@m3na3
@m3na3 3 жыл бұрын
To nie odwarstwiony laminat, ale zgrubienia warstwy lutu po lutowaniu na tzw. fali. Tak się często działo na większych powierzchniach, czy też szerszych ścieżkach, przy tej technologii lutowania.
@jozekk6243
@jozekk6243 3 жыл бұрын
Film 10/10 ! Pozdrawiam :-)
@szulat
@szulat 3 жыл бұрын
15:33 podobno powodem nietypowej organizacji pamięci ekranu jest optymalizacja funkcji pisania znaku na ekranie. linie tworzące znak (w "trybie tekstowym") są odległe o 256 bajtów a więc można przechodzić do kolejnej linii inkrementując starszy bajt adresu zamiast operacji dodawania, która byłaby konieczna przy organizacji liniowej. przy takim założeniu w jednym kawałku może być tylko 8 linii tekstu bo dziewiąta zaczynałaby się właśnie 256 bajtów po pierwszej, stąd wynika podział na 3 rozłączne strefy po 8 linii. (na podstawie retrocomputing.stackexchange.com/questions/7274/what-was-the-reason-for-the-zx-spectrums-display-bitmap-layout )
3 жыл бұрын
Dobrze wiedzieć, z pewnością powód tego dziwnego podziału był i jak widać, taki akurat.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 2 жыл бұрын
To nawet ma sens, szczególnie, że spectrum w ogóle nie miał trybu tekstowego i każdy napis procesor musiał "narysować" na ekranie. Odważny krok jak na tamte czasy. Ciekawe które komputery miały taką cechę (brak trybu tekstowego), w kolejności chronologicznej. Potem na pewno Amiga, ale pewnie były jeszcze inne, o których nie wiem.
@bohdan90gun
@bohdan90gun 3 жыл бұрын
Mój pierwszy kontakt z komputerem ZX Spectrum 1996 chociaż będąc w Wojsku Polskim msw ,miałem okazję oglądać w komisach w/w/ kompy w1985 , w 1988 kupiłem atari 65xe potem amiga 1200 następnie PC pentium 233 + monitor CTX 17 w sumie 7980zł w 1997. Masakra finansowa .teraz mam 5 szt . od siana do kupy .ale monitor za 80 komp DEEL ,za 1000 stacja robocza (Robię na CAD CAM ) i Jest OK.
@TheWojciechus
@TheWojciechus 3 жыл бұрын
Pan jest naprawdę spoko 👨🏽‍💻
@marekkusal7854
@marekkusal7854 Жыл бұрын
Potwierdzam komentarz Te eSz. Doskonały materiał. Pozdrawiam serdecznie
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 3 жыл бұрын
Przetwornica też była problematyczna (+12, -5V) a jej awaria niszczyła 2 ćwiartkę pamięci, to były czasy. Mam mojego ZX do dzisiaj, właściwie tylko klawiatura nie działa ;)
@tomek3354
@tomek3354 3 жыл бұрын
Super opis. A mi do dziś wala się gdzieś w szufladzie płyta główna od ZX+ . Sprawna ale nie mam jej jak sprawdzić bo klawiatury "niet". Za to ULA na pewno sprawna :-) . Pozdrawiam.
3 жыл бұрын
To dziś cenne, można wskrzesić jakiegoś nieżywca :) Przy okazji polecam zapakować w srebrną folię.
@f2lo2
@f2lo2 3 жыл бұрын
@ Dlaczego w srebrna folie?
3 жыл бұрын
Ta technologia nieszczególnie jest odporna na przepięcia od np. elektryzującego się swetra.
@tomek3354
@tomek3354 3 жыл бұрын
@ , dzięki za podpowiedź. Skorzystam.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 2 жыл бұрын
Klawiatura nie jest niezbędna do wstępnego sprawdzenia, komputer nie ma jak sprawdzić jej obecności, więc jak ruszy i wyświetli "1982 Sinclair Research ltd" to już jakiś sukces.
@bartekdemen6715
@bartekdemen6715 3 жыл бұрын
Podziwiam za ogrom wiedzy.
@Vanilla-du4oh
@Vanilla-du4oh 3 жыл бұрын
I jest nasz mistrz 👌👍
@andrzejwisniewski7358
@andrzejwisniewski7358 3 жыл бұрын
Analogiczny odcinek o Amisi byłby z pewnością znacznie dłuższy :) Pozdrawiam serdecznie.
@bohdanb
@bohdanb 3 жыл бұрын
Mam na 16mm film p.t. "Komputer w gospodarstwie rolnym" z 1987, który prezentuje historię (dziś powiedzielibyśmy wdrożenia specjalistycznego oprogramowania w przedsiębiorstwie) naklepanego w BASICu na ZX Spectrum+ (podpiętego radośnie do Unimora) programu pomagającego wyliczyć ilość paszy dla świń w PeGieeRze. Było nawet na YT ale niestety Wytwórnia Filmów Oświatowych facetowi który go wstawił (podłej jakości VHSrip) zdjęła powołując się na prawa autorskie (niby słusznie, ale trochę zachowują się jak pies ogrodnika).
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 жыл бұрын
Dziwna rzecz. Komputer bez dostępu do internetu. Przyszło mi jeszcze dłuuuugo poczekać zanim ta rzecz okazała się mi potrzebna. Pozdrawiam panie Adamie.
@Stabio_PL
@Stabio_PL 3 жыл бұрын
To byly piekne komputery!
@darekf6159
@darekf6159 2 жыл бұрын
Pamiętam wczesne komputery w Polsce. ZX Spectrum, Atari, IBM XT. A potem juz poszło PC 286,386SX,DX, 486, potem Pentium, komputery sie wymieniało co 1,5roku aby mozna było cokolwiek na nim uruchomic. Dzis my takie czasy że jak kupimy komputer to mozemy nie wymieniac co 6 lat. Komputery się szybko nie starzeja.
@DzikiSlonZSeremZamiastGlowy
@DzikiSlonZSeremZamiastGlowy Жыл бұрын
Owszem, teraz sprzęt się nie starzeje, lecz jeżeli jest się informatykiem, trzeba się ciągle uczyć czegoś nowego, co jest męczące.
@Kijek2022
@Kijek2022 3 жыл бұрын
Jestem ciekaw "naszego podwórka"🤔 Pozdrawiam 👍
@brekierbartek5294
@brekierbartek5294 3 жыл бұрын
💪💪💪💪💪💪💪Mistrzostwo swiata
@Stabio_PL
@Stabio_PL 3 жыл бұрын
3:47 Ja widze tecze a na niej tylko 4 kolory no chyba, ze czarny byl kolorem piatym ;)
@uvjackultravelvet7635
@uvjackultravelvet7635 3 жыл бұрын
Po obejrzeniu tego odcinka odkryłem że podziemna solidarność wykorzystała jakiś model Spektrum do akcji sabotażowej polegającej na nałożeniu napisów na sygnał TVP w Toruniu.
@telemasz1086
@telemasz1086 3 жыл бұрын
6:00 Jeden z większych dramatów mej młodości: jakieś zwarcie i z układu ULA wyprysnął kawałek krzemu....
@marekp-cz4055
@marekp-cz4055 3 жыл бұрын
Heh, wróciły wspomnienia z gumiakiem. Dziękuję za prezentację.
@zxfan745
@zxfan745 3 жыл бұрын
Robisz zajebistą robotę!Twoja polszczyzną jest...śmiem twirdzić"niszowa"...Oby tak dalej
@grzeszszek
@grzeszszek 3 жыл бұрын
Potwierdzam! Dla mnie mistrzostwo :)
@Jacek-Sz
@Jacek-Sz 2 ай бұрын
to był mój pierwszy komputer, do teraz go mam
@you..tube..
@you..tube.. 3 жыл бұрын
Kiedyś płyty główne urzekały swoją architekturą i kolorystyka, później układy scalone zastąpiły prawie wszystko i dziś nie ma na co popatrzeć. Gdzieś w garażu wala się ZX S. nawet nie wiem czy działa :D
@r4m4r4ng
@r4m4r4ng 3 жыл бұрын
Jak nie ma na co patrzeć? W ostatnich 3...4 latach jest bardzo duży nacisk na aspekt wizualny wyglądu płyty głównej komputera i innych podzespołów. Oraz wysyp obudów ze szklanym bokiem, aby można było sobie podziwiać co jest w środku.
3 жыл бұрын
Ale często patrzymy na bajer. Dziwnie wycięte radiatory, mrugające ledki, marketing. Wtedy jeszcze nikt o tym nie myślał, choć były konstrukcje budowane estetycznie i mniej.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 жыл бұрын
Z jednej strony: powodem była wtedy cena - bo taniej było użyć tanich, powszechnie dostępnych elementów i zrobić zapchaną małymi kostkami obudowę, a z drugiej: obecnie również znaczenie ma cena: przy sprzęcie sprzedawanym w milionach, czy setkach milionów sztuk - taniej jest zaprojektować jeden układ, który można "po taniości" umieścić na płycie niż projektować i lutować kilkadziesiąt osobnych układów.
@r4m4r4ng
@r4m4r4ng 3 жыл бұрын
@@PiotrPilinko ten jeden układ może mieć większe możliwości niż kilkadziesiąt starych układów.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 жыл бұрын
@@r4m4r4ng Ma. Najtańsza ośmiobitowa atmega kosztująca grosze jest kilka razy szybsza od ówczesnych ośmiobitowców. Nie wspominając o energooszczędnych procesorach z układem graficznym i pamięcią - takich jak M1 od japcoka (które są tańsze od odpowiadających im mocą inteli), gdzie cała płyta główna jest maleńka, bo prawie cała logika mieści się w malutkim układzie.
@zbychsawmacierenko8695
@zbychsawmacierenko8695 3 жыл бұрын
Mega!
@maciejfilipowicz8086
@maciejfilipowicz8086 3 жыл бұрын
Miałem takiego gumiaka. Cudo lat 80tych
@Marecki2707
@Marecki2707 3 жыл бұрын
Świetny materiał. A może tak z innej beczki oprócz sprzętu audio z epoki czy innych bajerów, może zainteresuje pan widownie odcinkiem o klonie konsoli Famicom czyli naszym pegazusie. W końcu w Polsce na początku lat 90 był to towar bardzo modny 😂
3 жыл бұрын
Konsole też będą, mam już dostęp do wielu fajnych modeli :)
@Marecki2707
@Marecki2707 3 жыл бұрын
@ super 😀 Jak na realia Polski to chyba by wypadało poruszyć temat Pegasusa i Rambo, czyli podróbki Atari 2600 😀
@RadioPirat125PF
@RadioPirat125PF 3 жыл бұрын
Pegasus to moja druga konsola, pierwszą było Atari 2600, chyba oryginał, na pewno nie klon Video Game CA-160. A Pegasus... Pewnie dla niektórych nawet wtedy był to tylko śmieszna konsola, ale komputer kolegi został pokonany, jeśli chodzi o gry. A że tym komputerem było Commodore 16... ;) Z tego Commodore z gier zapamiętałem najbardziej letnią olimpiadę - sporo zabawy i emocji w rywalizacji z kolegami (ciekawe podnoszenie ciężarów ;)) i jakąś grę o napadzie na pociąg, czy coś w tym stylu, chodziło się po wagonach na pewno. Znawcy zapewne wiedzą, co to było. ;) Coś mi się kojarzy jeszcze z jakąś gąbką, czy czymś takim, ale to mgliste wspomnienie... Na Atari pierwsza gra z pamięci, czyli samolot, było też coś bardzo dziwnego o dinozaurach, :) fajna piłka z trzema piłkarzami w trójkącie.... :) Na pewno było więcej ciekawostek dla mnie, ale na teraz mi wyparowały. No a Pegasus, to trzeba by sporo wymienić, od tego co na Złotej Piątce, hokeju - chudy, średni, gruby - biliśmy się z bratem przy tej grze, takie były emocje...:) - piłka z piorunami i rybami, ;) mikromaszyny, Contra, Super Mario, F1, gdzie trzeba było jako save wpisywać chińskie krzaczki, jeden błąd w zapisie do zeszytu i był problem... ;) Oj było tego sporo. Chyba (no dobra, trzeba przyznać, że na pewno...) żadna gra teraz tak nie bawi, jak tamte wtedy. Chociaż np. jazdą Ikarusem 280 w OMSI 2 się podniecałem, nie powiem, że nie. ;) To chyba ostatnie, co mnie tak bardziej ruszyło. Nie mówiąc o wcześniejszych Warcraftach, Quake'ach, pierwszym NFS... .. To też jednak było to coś. Zapach nowego PC nie do zapomnienia. ;)
@mskk2004
@mskk2004 3 жыл бұрын
Ten "dziwny" sposób adresowania pamięci video jest zwany przeplotem (interleave) i pozwala na zastosowanie tańszych pamięci (z dłuższym czasem dostępu). Występował powszechnie w konstrukcjach z tamtych czasów. Tak samo miała Amiga czy popularne karty CGA i HGC stosowane w PC-AT/XT (ale przeploty tam były mniejsze, zamiast 64 linii jak w ZX spectrum to były 32, 16 lub 8 linii).
@szulat
@szulat 3 жыл бұрын
nie, interleaved memory to zupełnie coś innego i nie zmienia organizacji logicznej obrazu w pamięci. procesora nie obchodzi to gdzie fizycznie znajdują się kolejne bity, mogą być w jednym chipie, mogą być przeplatane w kilku bankach (ba, można nawet pozamieniać ze sobą line danych ramu i nikt tego nie zauważy). z punktu widzenia programu sięgamy normalnie po kolejne następujące po sobie adresy. a w spectrum było nienormalnie 🙂
@mskk2004
@mskk2004 3 жыл бұрын
@@szulat Niestety nie masz racji. Przeplot polega na tym, że kolejne "linie" w pamięci nie są rozmieszczone na obrazie w taki sam sposób. W ZX spectrum pierwsze 32 bajty są wyświetlane w linii obrazu 0, kolejne 32 w linii 64 i kolejne 32 w linii 128. Potem znowu kolejne 32 w linii 1, linii 65 i w linii 129 itd. Pamięć z punktu widzenia procesora adresowana jest liniowo, natomiast z punktu widzenia generatora obrazu jest trochę inaczej. To nie jest po to, by było "nienormalnie", tylko dlatego, że przy długim czasie dostępu do pamięci i korzystaniu przez CPU i generator obrazu z tej samej megistrali skutkowałoby potrzebą znacznego spowolnienia pracy komputera, ponieważ gdy generowany jest obraz procesor musi zostać wstrzymany. Zrobienie przeplotu powoduje, że można to nieco zoptymalizować i użyć znacznie tańszych DRAM-ów.
@szulat
@szulat 3 жыл бұрын
@@mskk2004 i właśnie na przykładzie spectrum najlepiej widać że piszesz głupstwa. emitując jedną linię na ekran telewizora (operacja która decyduje o krytycznej wymaganej przepustowości, nie są dopuszczalne żadne opóźnienia, bity muszą być wysyłane idealnie co 142,9ns) ULA czyta adresy po kolei z *kolejnych* komórek, nie ma żadnego "przeplotu". nie miałoby to zresztą żadnego sensu, bo pamięć ekranu w spectrum nie jest podzielona na bloki, które mogłyby pracować równolegle tak że jeden blok czyta potrzebny bajt podczas gdy drugi dopiero się zastanawia z wyprzedzeniem. jest tylko jeden obszar i żadne pomysły z przeskakiwaniem adresów niczego by nie zmieniły pod względem czasu dostępu do pamięci, to nie ta architektura i nie ta epoka. a nawet wprost przeciwnie niż tu wymyślasz, spectrum potrafi generując obraz czytać dane szybciej własnie dzięki temu, że jako jeden z nielicznych ówczesnych komputerów wykorzystuje fast page mode pamięci dram pobierając dwie *kolejne* komórki (w tym samym wierszu pamięci) zamiast jednej, oszczędzając czas oczekiwania na powtórne wybranie tego samego wiersza.
@mskk2004
@mskk2004 3 жыл бұрын
@@szulat Nie masz pojęcia o czym piszesz, a ja bardzo nie lubię ludzi, którzy bezpodstawnie się wymądrzają. Akurat wbrew temu co twierdzisz, pamięć w ZX Spectrum 48K jest fizycznie podzielona na dwa moduły - jeden składający się z pamięci 4116 służy jako pamięć obrazu i ma do niej dostęp procesor i generator obrazu (ULA), oraz drugi zbudowany z pamięci 4132 jako pamięć dostępna tylko dla procesora. ULA czyta dane z pamięci ze swojego punktu widzenia sekwencyjnie, ale dzięki innemu adresowaniu wierszy pamięci (RAS) niż robi to CPU ze względu na optymalizację odczytu i odświeżania, organizacja tej pamięci wygląda "dziwnie" z punktu widzenia procesora. Pomijam już inne twoje fantasmagorie jak 'fast page mode' czy czytanie kolejnych komórek w jednym odczycie - odpowiem twoimi słowami "to nie ta epoka" i nie te pamięci. Proszę, nie wypowiadaj się w tematach, na których się nie znasz. Widać, że coś ci tam dzwoni, ale w którym kościele? Napisałem swój komentarz, by rzucić trochę światła na to, skąd taka a nie inna organizacja pamięci obrazu w ZX 48K nad czym zastanawiał się autor filmu, bo znam się na tym i siedzę w takich tematach prawie 30 lat. Szkoda, że znalazł się mądrala, który postanowił zabełtać, jednocześnie nic nie wnosząc konstruktywnego do tematu oprócz manii wyższości. Ale to takie typowo polskie.
@szulat
@szulat 3 жыл бұрын
@@mskk2004 czytaj uważnie: celowo napisałem *pamieć* *ekranu* nie jest podzielona na moduły a nie pamięć spectrum. ale dzięki tobie dowiedziałem się że ULA czyta nie po dwa bajty ekranu i dwa atrybutów ale na przemian ekran-atrybut (nielogicznie 😋) co rzeczywiście nakłada konkretne ograniczenia na relację między adresami bitmapa-atrybuty i tu zgadzam się z tobą że to jest prawdziwa przyczyna nietypowej organizacji ekranu spectrum. ale to nie żadne /interleaved/ (skoro jest tylko jeden moduł/chip ramu i nie ma niczego co mogłoby pracować równolegle) tylko normalne działanie pamięci dynamicznej z wykorzystaniem page mode a efekt taki jak w spectrum wynikał z "chytrego" podłączenia ras/cas do ula nie był niczym "powszechnym w komputerach tamtych czasów". większość nawet nie używała page mode (bo ważniejsza była prostota konstrukcji niż wydajność) i nic nie zyskiwały(by) czytając pamięć w takiej czy innej kolejności. nawet w amidze, takim niby postępowym komputerze, pojawiło się to dopiero w późnych modelach. A1000/A500 itd... były pod tym względem "głupsze" niż zx spectrum! 😅
@darthsidius77
@darthsidius77 3 жыл бұрын
... Panie Adamie jak zawsze bardzo dobre ! ale mam pytanie : czy po rozkręceniu tego komputerka serwis uzna gwarancję po ewentualnej awarii sprzętu :) pozdrawiam :)
3 жыл бұрын
Trzeba by zadzwonić pod telefon podany w kartach gwarancyjnych i zapytać :)
@marianniekonieczny1092
@marianniekonieczny1092 3 жыл бұрын
18:50 Nie wiedziałem że była wersja bezprzewodowa.
@aleksalex7250
@aleksalex7250 3 жыл бұрын
Proszę więcej odcinków o starych komputerach.
@Robsajson
@Robsajson 3 жыл бұрын
Panie Adamie. Trochę odbiegnę od tematu ale obiecał Pan kiedyś odcinek z serii ,,TOWARY PIĘKNE" o Zdzisławie Beksińskim. Miał taki powstać w odpowiednim czasie lecz seria niestety się urwała...
3 жыл бұрын
Mam nadzieję, że na tę serię uda mi się pozyskać fundusze. Chętnie bym to robił, że tak powiem, z serca, ale niestety jeść też muszę, a więc i pracować na etacie. Jeśli kanał się rozwinie mocniej, będzie mógł wspierać także tematykę mniej oglądaną i oby nastąpiło to jak najszybciej.
@Robsajson
@Robsajson 3 жыл бұрын
@ mi sie nie śpieszy ale wiem, że ta historia będzie opowiedziana rzetelnie i z ciekawostkami....
@Robsajson
@Robsajson 3 жыл бұрын
@ Trzymam kciuki. To będzie mega ciekawa historia. Pan nawet z opisu cegły potrafi zrobić coś wyjątkowego :)
@DonPedro6901
@DonPedro6901 3 жыл бұрын
Lajk zanim obejrzałem! ;-)
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o rzekomą szybkość i niezawodność współpracy z magnetofonem to chyba każdy użytkownik miał na ten temat biegunowo odmienne zdanie… współpraca (a raczej jej brak) z magnetofonem na ogół psuła jakąkolwiek radość z zabawy z zx spectrum.
3 жыл бұрын
Tylko że do Spectruma przyłączano zwykle magnetofony w tragicznym stanie, co w przypadku konkurencji było niemożliwe i na magnetofon do Atarii np. trzeba było w Polsce pracować kolejne trzy miesiące :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 3 жыл бұрын
To działało o wiele lepiej, niż magnetofon do Atari. Na ogół nie było problemów.
@Artur-vh3nk
@Artur-vh3nk 3 жыл бұрын
Miałem i Gumiaka i Plusa, nigdy nie miałem problemów ze współpracą z magnetofonem. Jak miałeś kasetę z błędem to się nie wgrywało. Jak była dobrze nagrana kaseta to wszystko działało bez problemu - cztery i pół minuty i program działał. Te kasety które dostałem razem komputerkiem działały do samego końca (6 lat) Współpraca z magnetofonem IMHO była świetna. Jakie masz zastrzeżenia? Bo nie rozumiem.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 3 жыл бұрын
np. takie że kaseta bez błędu nagle okazywała się kasetą z błędem. Kopiowało się te kasety jakimś programem, który zamazywał ekran, bo żeby zmieścić całość wykorzystywał też pamięć grafiki. No ale jak się nie zrobiło kopii, a kaseta bez błędu nagle stawała się kasetą z błędem to... duda
@Artur-vh3nk
@Artur-vh3nk 3 жыл бұрын
@@adamdarski8919 Jak na Stilonach nagrywałeś to nic dziwnego...
@marianniekonieczny1092
@marianniekonieczny1092 3 жыл бұрын
7:38 Czyżby obudowa z innego egzemplarza?, bo jest dodatkowo zamontowane wyjście monitorowe, ale nie podłączone.
3 жыл бұрын
To jest czyjaś radosna twórczość. Gniazdko jest polskiej produkcji, ale w środku były pourywane kabelki więc nie wiadomo czy to było pojedyncze gniazdko magnetofonowe, czy monitorowe.
@marianniekonieczny1092
@marianniekonieczny1092 3 жыл бұрын
@ To chyba była dosyć popularna przeróbka. Mam egzemplarz z takim działającym wyjściem monitorowym.
3 жыл бұрын
Sygnały były chyba na złączu krawędziowym, właziły też do modulatora.
@McArti0
@McArti0 Жыл бұрын
15:43 Ten wzór niema jednego nawiasu zamykającego więc jest bez użyteczny.
Жыл бұрын
Takie rzeczy wyłapuje się od razu podczas edycji.
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 3 жыл бұрын
Jak zawsze dobry materiał, zastanawiam skąd bierze pan te wiekowe już sprzęty. Pamiętam te komputery, sam byłem szczęśliwym posiadaczem Commodore 64, o którym też przydałby się odcinek, sam bym mógł wiele o nim powiedzieć, ale nie mam tej charyzmy pan. Ja posiadałem C64 a kolega Atari 65XE. To były czasy, teraz na lepszych procesorach robie własne projekty różnych urządzeń i fakt konstrukcja prostsza, wszystko w jednym układzie, mowa o AVR seria AT-Mega, piszę w BASCOM przyzwyczajenia ze starych czasów, choć korzystam też z ARDUINO gdzie pisze się w C. Pragnę tu też podsunąć pewien pomysł, już piszę jaki. Ostatnio firma Apple zrobiła rewolucje w komputerach, wypuszczając już na chwile obecną cztery modele z procesorem z architekturą ARM, ale mało kto wie, że nie są pierwsi. W 1987 roku niejaka firma ACORN pokazała pierwszy komputer na architekturze ARM, o nazwie ARCHIMEDES, to były już czasy AMIGI, i ATARI ST. Fakt u nas w Polsce bez rozgłosu, chociaż były wzmianki powstających pismach związanych z komputerami. Komputer ten był szeroko stosowany w edukacji w Brytyjskich szkołach. Może by też kiedyś mały program poświęconemu jakby nie było przełomowego projektu, dość ambitnego, jak na lata 80' . Pozdrawiam serdecznie, i czekam na TOSCA, lubię słuchać na temat urządzeń, które kiedyś naprawiałem, usprawniałem, i miałem okazję albo posiadać, lub używać, słuchać z tego muzyki. Z sentymentem wspominam te konstrukcje, patrząc przez pryzmat ówczesnej Polski, gdzie młoda widownia, nie może sobie wyobrazić, że to były czasy kiedy nie było telefonów komórkowych, i jakikolwiek sprzęt RTV nie był od tak do kupienia, nie tego nie było na półkach w sklepie.
3 жыл бұрын
Część starszych urządzeń posiadam albo udało mi się je kupić jeszcze z czasów okazji. Ten komputer pochodzi z Muzeum Elektroniki, z którym zacząłem współpracę i za kilka dni pewno co nieco o tym opowiem. Od jakiegoś czasu dostaję także różne sprzęty od miłych widzów, za co jestem im wdzięczny i ślę ukłony :) Historia Archimedesa z pewnością byłaby ciekawa i warto o tym pomyśleć. Też siedzę w Arduino i bardzo lubię tę architekturę, trochę przypominającą takie współczesne Spectrum. W ogóle jest dużo ciekawych rzeczy do pokazania, choćby Newton, PSION-y, Palmy i wiele innych. Trochę tych urządzeń mam i z pewnością będę je pokazywać. Na razie wciąż nie mogę przyspieszyć tempa ponad odcinek tygodniowo, gdyż pracuję także zawodowo, ale może z czasem się uda. A tematów jest tyle, że najchętniej wystawiałbym odcinek co trzy dni :)
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 3 жыл бұрын
@ Dziękuje za odpowiedź, też pracuje więc coś wiem na ten temat, zajmuję się na codzień elektroniką w autobusach, wyświetlacze kierunkowe, serwis, i programowanie, naprawa sterowników różnych też autobusowe. Dodatkowo własna działalność związana z tym samym tematem. Mam teraz w perspektywy czasu gdy patrzę w historię elektroniki, jak się to wszystko rozwijało, na naszych oczach. Projekt NEWTON wyprzedzał swoje czasy, nie przyjął się, za bardzo odjechany, chociaż nie pozbawiony wad, ale dzięki temu rozwijamy się. Ja jeszcze do dziś posiadam zestaw wieżowy DIORA S.A bo to z lat 90' model SSL 502, działa wszystko do dziś. Jak na tamte lata był to fajny sprzęt, szkoda tylko że magnetofon został potraktowany trochę po "macoszemu" nie dali dobrych głowic, i mechanizmy choć nowoczesne względem innych sprzętów tamtych lat, to niedopracowane nierównomierność przesuwu taśmy, jak na magnetofon HiFi zbyt duża. Ale mam sentyment, to pierwsza rzek którą sobie kupiłem za swoje własne pieniądze. 1991 roku zacząłem pracować, i zawsze fascynował mnie sprzęt audio. Dla młodych widzów, taka wieża kosztowała ponad pół roczną pensję. Takie czasy. Pozdrawiam
@1bhpjean
@1bhpjean 3 жыл бұрын
Mam go i inne do dziś. Ciągle sprawne :-) z Spectrum się nie wyrasta ...
@fearuthgil
@fearuthgil 3 жыл бұрын
Kiedy będzie o najlepszym komputerze wszechczasów czyli Amidze 500?😉
3 жыл бұрын
Będzie, będzie :) Ale najpierw dajmy coś atarowcom.
@creekalmighty
@creekalmighty 3 жыл бұрын
jak chodzi o smartfony to na dzień dzisiejszy wydaje się, że osiągnęły maksimum. nie wiem co by tam jeszcze miało być. łączą już wszystkie możliwe funkcje. jedyne co jeszcze to dałoby się je podłączać do, brakuje mi w tym momencie słowa, ale terminala. czyli iphone służyłby jako bebechy komputera, tabletu albo laptopa. po podłączeniu do tv mógłby robić jako konsola. wątpię, żeby tak się stało, bo tak jest nauczony rynek, ale poniekąd i tak smartfon może służyć przykładowo do obsługi tv albo jako modem. ale przywykło się do tego, że wygodniej mieć osobne urządzenia.
3 жыл бұрын
Mogły by być mniejsze.
@romanmazur3793
@romanmazur3793 3 жыл бұрын
@ Ale wtedy mniejszy byłby ekran. Trzeba poczekać na holografię ;)
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 2 жыл бұрын
Jakiś pomysł to jest, ale sama "goła elektronika" nie jest droga, nie ma problemu by podobny komputer już był w innych urządzeniach i one wszystkie razem ze smarfonem by po prostu wymieniały informację, "synchronizowałý" by się ze sobą. Efekt byłby ten sam - wszędzie mamy to samo (w miarę możliwości danego urządzenia oczywiście).
@sylwekpiekarski9091
@sylwekpiekarski9091 3 жыл бұрын
Chyba mało kto wie, że w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym piątym komputer ten był wykorzystany przez Solidarność do zakłócenia sygnału polskiej telewizji. Opis akcji można znaleźć na Wikipedi pod hasłem telewizja Solidarność.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 жыл бұрын
Ja napiszę inną ciekawostkę. Jak przez mgłę pamiętam, że na Kronice Filmowej, przed seansem w kinie, było pokazane, jak na tym ZX Spectrum zrobili jakiś symulator lotów, czy symulator czegoś tam, w tej Dęblińskiej Szkole Orląt. W materiale był pokazany kokpit jakiegoś samolotu, i w sumie tyle pamiętam. Cóż, jaki komputer to taki symulator, a wszystko takie jak ten PRL. Brud, smród i nędza.
@michalp7513
@michalp7513 3 жыл бұрын
Knight lore fajna izometryczna gierka.
@TheAndrew3777
@TheAndrew3777 Жыл бұрын
Super super super ❤❤❤❤❤❤❤
@TheAndrew3777
@TheAndrew3777 Жыл бұрын
Thanks ❤️❤️❤️
@HUW-05039
@HUW-05039 3 жыл бұрын
Duży szacun za akcentowanie formy, wyglądu czy jak to się teraz mówi designu. Kto by się spodziewał że w czasach obecnej "gównofikacji" nawet design zx spectrum+ może mieć walor...
@voytas5117
@voytas5117 3 жыл бұрын
Mam zx "gumiaka" w oryginalnym pudelku. Małe ślady uzycia. "Kartridż" do dżojstików, kasety.... Ale jeden uklad nie dziala i tak stoi prawie 30 lat.....
@zscorporation
@zscorporation 3 жыл бұрын
Ładny Kompik , jednak Ja uwielbiam Commodore 64 ;) Super Materiał :D
@arthurvangordoor648
@arthurvangordoor648 3 жыл бұрын
co oznaczać mają słowa " był przywożony do polski z zagranicy w zasadzie nielegalnie" ? czy był jakiś zakaz wwożenia do polski elektroniki lub w szczególności komputerów w tamtych czasach ?
3 жыл бұрын
Dokładnie to nikt tego nie wiedział. Teoretycznie wwożąc taki komputer można było być zapytanym o środki, za które się go nabyło, a jako że zachodnie waluty można było nabyć legalnie tylko w ściśle określony sposób (i w ilości żałosnej), komputer mógł zostać skonfiskowany. W praktyce nie robiono tego, chyba że ktoś ewidentnie wwoził rzeczy przeznaczone na handel i nie umiał wykpić się łapówką. Ale nie zawsze, najczęściej celnicy machali ręką. Ojciec mojego kolegi np. przywiózł z Berlina Zachodniego Atarii 800XL i celnicy rozwalili mu pudełko wraz ze steropianami. Być może miało to w jakiś sposób ograniczyć wtórny handel, wartość takiego komputera była nieco niższa niż fabrycznie nowego, bo wszystkim akurat wtedy rozwalali, a może po prostu byli złośliwi.
@arthurvangordoor648
@arthurvangordoor648 3 жыл бұрын
@ strasznie Pan namieszał i przepraszam ale nawymyślał, waluty w tamtych czasach można było nabyć legalnie na wiele innych sposobów, pierwszy z brzegu przypadek to pracownicy kontraktowi, których nasz kraj wysyłał za granice na potęgę. Elektronikę wwożono całkiem legalnie tak samo jak i samochody które przecież też kupowano w tamtych czasach i rejestrowano w Polsce a przecież ich wartość jest niewspółmiernie wyższa. Jakkolwiek żeby nie było że się czepiam bo programy są bardzo fajne i interesujące, często je oglądam bo jako że dorastałem w latach 70/80 budzą wielki sentyment, tą jednak nieścisłość musiałem wytknąć. Pozdrawiam i zaciekawieniem będę oglądał je nadal.
3 жыл бұрын
No właśnie o tym mówię: trzeba było mieć walutę nabytą tylko w ściśle określony sposób. Jeśli celnik/urząd/bezpieka się uparła i nie można było się podeprzeć papierkiem, rzeczy przepadały. A że mało kto na to patrzył, a poza tym na granicach kwitło łapówkarstwo, to w kraju było pełno telewizorów Sony i komputerów Spectrum, dużo więcej niż pracowników kontraktowych czy tych, którzy mieli wujka zagranicą.
@Karol-qc9ng
@Karol-qc9ng 3 жыл бұрын
Ciekawe jak by to było używać ZX spektrum jak klawiaturę do pc
3 жыл бұрын
Tak średnio, nie jest najwygodniejsza.
3 жыл бұрын
W swoim spektrumie lata temu polutowałem drucikami kontaktronowe przyciski od MK-48 z KWAP-u, była wygodniejsza od niejednej współczesnej pecetowej :)
@lesnik5003
@lesnik5003 3 жыл бұрын
Niezła różnorodność klawiatur istniała w latach 80. Od przebeznadziejnej w ZX81 po Alpsy i model F oraz M w IBM PC. Teraz to gumowe kopułki i 1500 odmian Cherry MX i ich klonów
Notebook za pół mieszkania [TOWARY MODNE 58]
20:13
Adam Śmiałek
Рет қаралды 78 М.
Commodore 64 - król komputerów [TOWARY MODNE 62]
20:40
Adam Śmiałek
Рет қаралды 96 М.
1% vs 100% #beatbox #tiktok
01:10
BeatboxJCOP
Рет қаралды 67 МЛН
Delta S - ZX Spectrum po radziecku [TOWARY MODNE 168]
20:40
Adam Śmiałek
Рет қаралды 48 М.
Q&A czyli o starym gracie, którym jestem ja [TOWARY MODNE 50 i pół]
29:46
Звуковая карта General Sound в Pentagon1024ZP
21:08
Александр UR4QBP
Рет қаралды 2,8 М.
STARE RADIA LAMPOWE. GRUNDIG Type 2042 W. Przegląd i naprawa.
19:18
Robert Rachalski
Рет қаралды 5 М.
Apple 2 - Partie 2
17:18
Mémoire Morte
Рет қаралды 2,8 М.
Ostatni ZX Spectrum [TOWARY MODNE 211]
24:08
Adam Śmiałek
Рет қаралды 32 М.
Radio Szarotka. [TOWARY MODNE 158]
22:28
Adam Śmiałek
Рет қаралды 41 М.
Mikroprocesor 286 i komputer PC/AT [TOWARY MODNE 164]
25:50
Adam Śmiałek
Рет қаралды 51 М.
Commodore 64 i stacja 1541 [TOWARY MODNE 64]
18:55
Adam Śmiałek
Рет қаралды 63 М.