Co zrobić by podłogówka grzała lepiej?🌡️

  Рет қаралды 1,102,259

AFRISOpl

AFRISOpl

Күн бұрын

Пікірлер
@romangoliwas7819
@romangoliwas7819 4 жыл бұрын
Ten Pan jest bardzo dobrym fachowcem
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Uważamy tak samo :)
@andrejus174
@andrejus174 5 жыл бұрын
Końcowka film - popieram. wazne jest dostarczenie odpowiedniej temp na zasileniu w oparciu o np pogodówke- krzywą grzewcza + silownik na kazda petle sterowany termostatem pokojowym .
@margdrag
@margdrag 3 жыл бұрын
To wlasnie nie jest takie oczywiste. Ja wogole nie korzystam z krzywej grzewczej. Piec ma zadane na stale 35 stopni. Na rozdzielaczach sa silowniki, przeplyw na rota jest duzy. Silowniki same ustawiają de facto szklanki bo jak zamykają na wyjsciu to i na wejsciu spada przeplyw. Piec tylko dogrzewa to co mu ubedzie z tych 35 wiec nie do konca istotna jest ta temp na piecu. Jak jest duzy odbiór to idzie wiecej energii na dogrzanie ale temp pieca nie musi sie zmieniac. Krzywa grzewcza i temp pieca jest bardziej istotna przy kaloryferach ktore nie mają takiego odbioru i trzeba zwiekszac temp zeby kompenspwac ubytki.
@ukaszzielinski5292
@ukaszzielinski5292 10 ай бұрын
a co z dużą bezwładnością podłogówki? Czy przy zastosowaniu siłowników faktycznie się to sprawdzi i będzie działać tak jak zostało to przedstawione w filmie?
@juhacz
@juhacz 10 күн бұрын
@@ukaszzielinski5292 u mnie siłowniki się nie sprawdziły, problem jest taki, że jeśli jest otwarty tylko 1 czy 2 z 8, które posiadam, mieszkanie nie jest w stanie odebrać ciepła wyprodukowanego przez kocioł i kocioł się wyłącza (taktuje). Będę je demontował.
@user-fn4tf4wp7n
@user-fn4tf4wp7n 3 жыл бұрын
No naoglądałem się lata temu takich filmów i kupiłem tych g..wien afriso, wszystko jest dobrej jakości oczywiście (ale np. czterodrożny zawór z plastikowym pokrętłem po paru sezonach ruszany dwa razy do roku zastał się i już w takiej pozycji został, dla przykładu wspomniany trójdrożny najtańszy ma metalową dźwignię bez podziałki i działa. Okazało się, że instalator który mi mówił że dobrze i użytecznie nie oznacza przekombinowanie miał rację) zaraz będzie, że miałem nieprawidłowo wykonaną instalację etc. zawór z termostatem zacinał się mimo umieszczenia daleko przegrzewał się i blokował co powodowało grzanie się pieca wymieniłem na trójdrożny manualny (taniej działa rewelacyjnie), z 3 obwodów które miały najsłabsze przepływy wyjąłem przepływomierze i pomogło. Morze regulacji zaworem nie widać ale można bez oporów otworzyć cały przepływ. Praktycznie jak już wszystko odpowiednio ustawiłem to nie ruszam od lat i jest super. Czyli zwykłym zaworem regulujemy temperaturę w pomieszczeniach i na pewno po pierwszym sezonie będziecie mieli ustawienie na zawsze bez dodatkowych oporów.
@Kris-ji1ml
@Kris-ji1ml Жыл бұрын
Witam , szanowny panie kolego , drobna informacje aczkolwiek bardzo ważna :) jeśli chodzi o podłogi to : POSADZKA to jest gotowy produkt do użytkowania. Zalewanie pętli ogrzewania podłogowego następuje przez JASTRYCH a tu mamy dwa rodzaje : Cementowy i Anhydryt ( gipsowy ) . Proszę pamiętać że Instalator CO powinien przeprowadzić Wygrzewanie Jastrychu i podpisać protokół wygrzania .
@roachwrc1620
@roachwrc1620 Жыл бұрын
To chyba przy świeżo wylanych posadzkach. Taka, co już leży dobry rok też tego potrzebuje?
@Kris-ji1ml
@Kris-ji1ml 5 ай бұрын
@@roachwrc1620 Posadzka to jak napisałem wyżej jest gotowym produktem czyli np: podłoga gotowa jak parkiet , płytki , paneli itp to jest POSADZKA . Betony tj JASTRYCH a jak wielu błędnie określa POSADZKA bezwzględnie ile czasu temu był wykonane na ogrzewaniu podłogowym wodnym czy elektrycznym musza przejść etap wygrzewania ! tu nie ma dyskusji jeśli chcemy zachować gwarancie producenta na wszelakie pokrycia podłogowe. Tyle w temacie jastrychu .
@kaszub1155
@kaszub1155 5 жыл бұрын
Dzięki za praktyczny materiał,a szczerze to wątpię że ktoś bawi sie w ustawianie rotometrow według wykresu...
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Dziękujemy za podziękowanie :)
@SprytnySam
@SprytnySam 3 жыл бұрын
@@AFRISOpl Uważam, że wysterowanie podłogówki z siłownikiem termoelektrycznym i pokojowym regulatorem Afriso (48+49zł od pomieszczenia) jest rozsądnym kosztem. Komfort cieplny w pomieszczeniach. Komfort regulacji temperatury każdego pomieszczenia oddzielnie 🙂 Moim zdaniem wychodzi taniej i lepiej niż zestaw firmy "TECH".
@krysd.3949
@krysd.3949 9 ай бұрын
Jak się ma projekt to jest to najlepsze co można zrobić. Ustawić według przepływu w projekcie. Nie zajmuje więcej czasu.
@rafal0584
@rafal0584 4 жыл бұрын
Metoda prób i błędów jest najbardziej polecana w celu oszczędności paliwa... Termostat zamyka obwod, co za tym idzie woda w przewodach staje się zimna i wylewka się wychładza... Przez dużą bezwładność ogrzewania podłogowego daje to dyskomfort a zaoszczędzone paliwo przez zamknięcie pętli i tak trzeba oddać żeby ponownie rozgrzać posadzkę ... tymbardziej w nowym budownictwie gdzie domy są bardzo dobrze wycieplone Wiadomo że nie ma reguły, każdy obiekt jest indywidualny i trzeba nauczyć się sterować jego ogrzewaniem podłogowym ... Natomiast jeśli chodzi o oszczędności na paliwie .... Płyta powinna być ogrzewana cały czas odpowiednią temperaturą bez żadnych termostatów na pętlach ... Wystarczy sterować zaworem temostatycznym przy rozdzielaczu i przepływami
@michal4495
@michal4495 3 жыл бұрын
" Płyta powinna być ogrzewana cały czas odpowiednią temperaturą bez żadnych termostatów na pętlach" Czy aby na pewno ? bo wcześniej ktoś pisał, że kocioł kondensacyjny pracuje najbardziej ekonomicznie jeśli jest duża różnica temperatur na zasilaniu i powrocie.
@MySmakor
@MySmakor 10 ай бұрын
Nie korzystam z termostatów bo mam obawę, że zwłoka podłogówka będzie zbyt duża aby to prawidłowo działało (będą wahania temperatury dużo większe niż zakres pracy termostatu ze względu na opieszałość podłogówki). Prawidłowe skalibrowanie przepływów i krzywej na piecu jest wystarczające - termostaty są zbędne moim zdaniem. Trzeba się pobawić przy pierwszym sezonie grzewczym, ew. w drugim zrobić delikatna korektę (dom po zamieszkaniu i odpaleniu ogrzewania dopiero ostatecznie wysycha i łapie docelowy "klimat" - stąd. ew korekta ustawień)
@bartheeagle7380
@bartheeagle7380 4 жыл бұрын
Sprzecznosci - podłogówka ma dużą bezwładność - fakt po przekręceniu rotametrem trzeba czekać dość długo na zmianę - prawda. - następnie polecacie założenie siłownika spełniającego tak naprawdę rolę rotametru tylko na powrocie i co ? To samo jesli w pokoju temperatura będzie za wysoka silownik przykreci przeplyw , po ok dobie temperatura spadnie o 1 stopien po kokejnej spadnie o kolejny stopień ponizej zadanej i silownik sie otworzy zwiększając przeplyw , przez dwie doby 48h bedziwmy w niekomfortowej nie zadanej temperarurze po czym temperarura skoczy powyzej zadanej , silownik sie zamknie i tak w kółko , podłogówka nie nadaje się do tego typu sterowania., pieniądze.w błoto.. -.to.nie był hejt to była konstruktywna.krytyka.
@krystianstepien5835
@krystianstepien5835 Жыл бұрын
Aż takiej bezwładności podłogówka nie ma. Po co podłogówka na mieć otwarty obieg jeżeli nad nie na w domu ? 0,5-1'C w dół na sterowniku i siłownik wyłączy dany obieg gdy nas w domu nie ma.
@bartheeagle7380
@bartheeagle7380 Жыл бұрын
A jakie to ma znaczenie dla temperatury w domu? , po co podłogówka ma mieć zamknięty obieģ jak Nas nie ma w domu ? Skoro i tak kocioł prawdopodobnie nie grzeje i pompa nie pracuje ? Imo takie siłowniki przy domu ok 150m2 rzecz zbędna całkowicie. U mnie dobrze ocieplony dom wg obecnych standardów i zmiana temp ok 1 - 1,5 na dobę przy -minus kilka.
@krystianstepien5835
@krystianstepien5835 Жыл бұрын
@@bartheeagle7380 Odpowiem pytaniem na pytanie. Dlaczego podczas naszej nieobecności w domu (8-9h) nie wyłączyć obiegu skoro nie ma to większego wpływu na wyziębienie ? Natomiast na oszczędności już i owszem (pięć nie musi dogrzewać, pompa nie musi pompować). No bo jakim cudem przy otwartych sekcjach pompa nie pracuje, a piec nie dogrzewa ?
@bartheeagle7380
@bartheeagle7380 Жыл бұрын
Nowoczesny kocioł jest sterowany elektronicznym sterownikiem posiadającym funkcję sterowania wg / pogody , temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej- ponadto posiada wbudowaną pompę która pracuje w razie potrzeby w zależności od konfiguracji , sterownik można zaprogramować tak aby - w momencie gdy nie ma nas 8-9h - temperatura była np o 1 stopień niższa . Temperatura jest odczytywana centralnie że sterownika umieszczonego w miejscu w którym najczęściej przebywamy . Po co zamykać jakiś obieg ? Bzdura , marketing ( jedno i to samo) I wyrzucanie pieniędzy w błoto.
@piotrs1615
@piotrs1615 Жыл бұрын
A dlaczego nie można ustawić wszystkiego na max przepływ a temp .obniżyć . Nie tak jest najkorzystniej? Jak chcemy cieplej to podnosimy temp lub regulator pogodowy to robi za nas. Dodatkowo jak chcemy zimniej w danym pomieszczeniu to można ręczny siłownik założyć lub zmniejszyć przepływ na rotametrze . Rotametry wydają sie przereklamowane i dodatkowy koszt . Wcześniej miałem pustą listwę i podłoga była lepiej wygrzana w sensie równo . Marketing zawsze będzie zachwalał aby kupować bo trzeba napędzić sprzedaż zbędnymi rzeczami.
@juhacz
@juhacz 10 күн бұрын
Te zawory na powrocie powodują jeszcze jeden problem, jeśli np. 1 czy 2 pomieszczenia nie są dogrzane, to tylko 2 zawory są otwarte np. z 8, które mamy w domu, co powoduje, natomiast to, że przez te 2 zawory, mieszkanie nie jest w stanie odebrać ciepła, które produkuje kocioł, nawet na mocy minimalnej, co powoduje ciągłe jego włączanie i wyłączanie tzw. taktowanie, co powoduje natomiast większe zużycie gazu i szybsze zużycie pieca.
@zp8244
@zp8244 4 сағат бұрын
To nie wina zaworów. Zamontuj bufor dla wyrównania pojemności cieplnej zładu w stosunku do mocy kotła. Poza tym może być, źle dobrana moc kotła.
@juhacz
@juhacz Сағат бұрын
@zp8244 mam kocioł acv Eco 18/24, mieszkanie 85 m kw. w szeregowcu, wszędzie ogrzewanie podłogowe, nie mam grzejników. Szeregowiec wbudowany 2 lata temu, więc dobrze docieplony.
@marekgoaszewski8578
@marekgoaszewski8578 5 жыл бұрын
Wydaje mi się, że z powodu bezwładności o której wspomniałeś, taki regulator automatyczny spowoduje straszne wahania temperatury. Wyobraźmy sobie, że posadzka się nagrzeje, termostat zamknie przepływ, ale posadzka będzie nadal oddawała ciepło, czyli temperatura w pomieszczeniu jakiś czas jeszcze rośnie. Potem temperatura spada do ustalonej wartości, a więc załącza się przepływ. Niestety do czasu aż instalacja nagrzeje posadzkę temperatura pomieszczenia nadal spada. Nie jest to komfortowe rozwiązanie.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Bezwładność instalacji podłogowej (wolne nagrzewanie i wolne wychładzanie) w pewnych warunkach może utrudniać precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Zjawisko to stawia wysokie wymagania wobec urządzeń regulacyjnych. Jednakże w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym temperatura w pomieszczeniach jest bardziej stabilna. Wynika to z faktu samoregulacji instalacji podłogowej. Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu maleje różnica temperatury między podłogą i powietrzem w pomieszczeniu, w związku z tym maleje strumień ciepła oddawany przez podłogę, co zapobiega dalszemu podnoszeniu temperatury w pomieszczeniu.
@marekgoaszewski8578
@marekgoaszewski8578 5 жыл бұрын
@@AFRISOpl świetnie to rozumiem, zastanawia mnie jednak, czy nie ma regulatora automatycznego który jedynie zmniejszy przepływ, a nie będzie go odcinał i ponownie otwierał na max? W takim regulatorze jak na filmie widzę jeszcze jeden problem, czyli początek grzania i zimna podłoga. Nie zbyt zdrowo zaczynać grzanie na max, a to właśnie zrobi ten regulator.
@bluemanos
@bluemanos 5 жыл бұрын
Mam instalację z pokojowymi regulatorami temperatury oraz siłownikami elektrycznymi i jest to genialne rozwiązanie. Nie ma aż takich wachań temperatur o jakich piszesz. Na noc ustawia się niższą temperaturę w domu, przed wstaniem dom ma być nagrzany i to jest super uczucie jak zwlekasz nogi z łóżka, a tam ciepła podłoga! Pokojowe regulatory się też świetnie sprawdzają w przypadku pokoi z większą ilością okien (a więc mocniej nasłonecznionych) - im siłowniki w czasie dnia zamkną obwód grzewczy. Cena ~200 zł (za regulator pokojowy + siłownik) per pokój trochę wysoka (bo na całym dom robi się z tego 2000 zł, ale uważam że szybko to się zwróci.
@marekgoaszewski8578
@marekgoaszewski8578 5 жыл бұрын
@@bluemanos ja nie wiem, czy są wahania. Mój komentarz to było bardziej pytanie i dzięki za odpowiedź.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Siłownik termoelektryczny nie otwiera się natychmiastowo. W zależności od temperatury otoczenia, która ma wpływ na jego reakcję, ruch trzpienia może być spowolniony nawet do kilku minut. Nagrzewanie i wychładzanie instalacji podłogowej będzie odbywało się płynnie.
@przemysawpasiak5524
@przemysawpasiak5524 Жыл бұрын
Piszę w sprawie porady. Mam problem z instalacją hydrauliczną/ pompą ciepła, dogrzaniem domu. Pompa daikin 8 kw, parter plus poddasze użytkowe, łącznie ok 180 do ogrzewania m, problemem u mnie jest wysoki pobór energii i niedogrzanie domu. Pompę uruchomiliśmy w grudniu, wtedy jeszcze były nieocieplone skosy w dachu, teraz jest 25 cm piany, elewacja 20 cm styropianu grafitowego lambda 0,32 wykonana we wrześniu. Przed ociepleniem dachu mogłem zrozumieć ten większy pobór energii ale teraz już nie. Mam zamontowany bufor 100 l, hydraulik na początku zamontował pompę obiegową 40, później zmienił na 60, trochę się poprawiło się ale dalej jest problem. Nie wiem co dalej z tym robić, czy usunąć bufor? Czy kotłownia źle zamontowana?
@mateuszpozoga4861
@mateuszpozoga4861 Жыл бұрын
Podłogowke ile. Rotametry ustawione. Pompa działa na krzywej grzewczej? Czy na stałym parametrze. Temperatura jest w pomieszczeniu na ile stopni?
@HWieniawa
@HWieniawa Жыл бұрын
PYTANIA?Jak powinny być ustawione rotametry przy zastosowaniu siłowników? Czy powinny być ustawione tak jak w pierwszej prezentacji czy np: na 2-3 litry/min? Jako powinna być temperatura zasilająca (sieć miejska) przy zastosowaniu zaworu trójdzielnego (bez podziałki)? 30-40? Jak temperaturę powinienem uzyskać na powrocie? Ile stopni mniej niż na zasilani?
@AFRISOpl
@AFRISOpl Жыл бұрын
Rotametry powinny być ustawione na taki przepływ, by w momencie otwarcia się siłowników podłogówka dostarczała odpowiednią ilość energii cieplnej. Co do temperatur nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Należy do tego dojść metodą prób i błędów.
@annamaczka1082
@annamaczka1082 Жыл бұрын
@@AFRISOpl Witam jak ustawić przepływ 2 l/min skoro rotometry macie do 1,6?
@AFRISOpl
@AFRISOpl Жыл бұрын
Nie można ustawić przepływu 2 l/min na rotametrach ponieważ tak jak Pani zauważyła można je ustawić na maksymalny przepływ do 1,6 l/min. Przy dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji podłogowej przepływ mieści się w zakresie od 0,6 do 1,0 l/min.
@SprytnySam
@SprytnySam 3 жыл бұрын
Uważam, że wysterowanie podłogówki z siłownikiem termoelektrycznym i pokojowym regulatorem Afriso (48+49zł od pomieszczenia) jest rozsądnym kosztem. Komfort cieplny w pomieszczeniach. Komfort regulacji temperatury każdego pomieszczenia oddzielnie 🙂 Moim zdaniem wychodzi taniej i lepiej niż zestaw firmy "TECH".
@77Mario
@77Mario 3 жыл бұрын
Witam. Masz jakiś link do tego afriso?
@SprytnySam
@SprytnySam 3 жыл бұрын
@@77Mario AFRISO TSA01 już od 38,50 Siłownik termoelektryczny TSA-01, GW M30x1,5 mm, 230 V AC, NC Siłownik służy do sterowania zaworami termostatycznymi w rozdzielaczach ProCalida. Siłownik wyposażony jest w rozprężny element termiczny, który ogrzewany poprzez podanie napięcia 230 V przesuwa zintegrowany trzpień, otwierając zawór. nie da się wkleić linku do komentarza, youtube go usuwa po 10 sekundach 🙂
@TranceBIKER
@TranceBIKER 5 жыл бұрын
Jak wiadomo takie sterowniki zdalne sporo kosztują jak i trzeba mieć do tego zapewne centrale, jednym z tańszych rozwiązań tak jak mi mój chłopski rozum podpowiada to wypuszczenie samych rurek w ścianie tak jak byśmy chcieli zamontować grzejnik z tym że go nie montujemy i po prostu wkręcamy samą głowice jak przy normalnym grzejniku.Oczywiście z góry musimy wiedzieć jakie będzie umeblowanie pokoju i czy w późniejszych latach umiejscowienie głowicy nie będzie kłopotem ,mam tu na myśli pokój dla dziecka które będzie dorastać a nastolatki są wybredne już w dzisiejszych czasach.Miejmy też na uwadze plusy 1-nie musimy ciągle tam i z powrotem biegać do szafki i regulować zaworu bo dziecku raz gorąco a raz za zimno 2-Zakup takiego siłownika zapewne bedzie droższy niż głowicy a trzeba dodać że za niewielką cene nawet poniżej 100zł można zakupić głowice cyfrową i ją zaprogramować za pośrednictwem smartfona, bo zwykłą używana z programatorem już za niecałe 50zł. 3-Wymiana takiej głowicy nawet w funkcja sterowania na smartfona na pewno będzie tańsza a niżeli takiego siłowniczka .Być może niektórymi modelami można sterować wracając z pracy. Ja zakupiłem dziewczynie taki cyfrowy za 46zł używany na Alllegro bo mnie już szlak trafiał jak ciągle ta zwykłą głowicą kręciła albo na maksa albo na minimum a że CO ze spółdzielni (Rybnik - Chabrowa) to i koszta wysokie . W cyklu tygodniowym ustawiłem tak: 5:30 z temperatury nocnej 17*C ustawiałem 25*C by pokój się szybciej nagrzał jak wyjdzie z łóżka gdy wstawała rano do pracy 6:20 znów ustawiałem na temperature nocna 17*C gdyż o 6:40 godzinie wychodziła już do pracy a grzejnik miał już sporo zgromadzonej temperatury ,nie poczuła by nawet różnicy jak bym nawet 10 minut wczesniej przełączył na temp. nocną 13:50 z powrotem ustawiałem na 23*C bo między 14:15 a 14:30 wracała do domu. No i około 22 godziny znów na temp. nocną. W sobote i niedziele nie pracowała wiec ustawiłem inaczej.Niestety efekty można było dopiero porównać po 3 latach gdyż sezon zimowy mamy raz w roku ale już po roku teściowa powiedziała że ma większy zwrot, niewiele ale był. W następnych latach już było lepiej go samą głowice zmieniłem jakoś w połowie grudnia. Tak więc myśle że wypuszczenie 2 metrów więcej rurki i poprowadzenie ich w ścianie za firanką bądź innym dogodnym miejscu nie uszczupli nam portfela a i znacznie ułatwi nam samo regulowanie a i marudne dziecko się uspokoi jak będzie widziało że tatuś zrobił o co go poprosiliśmy a te dorosłe to same se to opanują a córy będę zadowolone bo z doświadczenia wiem że baby to cholerne zmarzluchy :). Życzę miłej lektury.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
Właśnie przez takie pomysły jest sporo problemów z instalacjami. Zawsze powtarzam inwestorom i przyszłym użytkownikom, że system ma być jak najprostszy. Do prostego sterowania nie jest potrzebna żadna centralka. Oczywiście systemów jest sporo do wyboru do koloru, ale najprostsze rozwiązanie jest najlepsze. Czyli : na etapie instalacji elektrycznej bezwzględnie robimy okablowanie (pomieszczenie - strefa grzewcza/rozdzielacz) pod przyszły regulator temp. Możemy go zamontować od razu, za rok , za dwa, za dziesięć . Lcd, bimetale itd tańsze , droższe zielone czy różowe. Ważne, że przewód jest i czeka na podłączenie. Fajnym rozwiązaniem sterowania grzejnikiem jest również zwykły siłownik zamiast głowicy na grzejniku ( zawór termostatyczny ) i połączenie z regulatorem w pomieszczeniu. System tani i działający poprawnie. Co do głowic termostatycznych cyfrowych to jest to rozwiązanie dobre pod warunkiem, że kupimy sobie dobrej klasy bo te tanie badziewia mają jedną podstawową wadę - są bardzo głośne. A wierzcie mi nie jednokrotnie wymieniałem je ze względu na to iż użytkownicy w całym domu słyszeli w nocy, który grzejnik się włącza i wyłącza . Nie da się spokojnie spać przez dźwięk kręcących się przekładni zębatych w głowicy . Miłej lektury do przemyślenia. Pozdrawiam.
@michaczyzykowski5735
@michaczyzykowski5735 5 жыл бұрын
@@KrystianTimmler w niemczech bardzo czesto podłogówka jest właśnie regulowana zwykłą głowicą termostatyczną w samym pomieszczeniu gdzieś w okolicy grzejnika przy podłodze.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
@@michaczyzykowski5735 , oby nie przy grzejniku, bo działać prawidłowo nie będzie. Prawdopodobnie dotyczy to sytuacji, gdzie jest jeden lub dwa małe obiegi (WC, łazienka) .Ale dlaczego nawet w tej wersji nie można by zrobić regulatora na ścianie ?
@michaczyzykowski5735
@michaczyzykowski5735 5 жыл бұрын
@@KrystianTimmler oczywiście chodziło o pomieszczenia WC/łazienka. Niemcy to stan umysłu
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx Жыл бұрын
​@@KrystianTimmler też w końcu po długim zapoznawaniu się z tematem, uznałem, że stawiam na prostotę. Pompa ciepła na krzywej i regulacja na rotametrach. Nic więcej. W ogóle nie rozumiem logiki zmieniania temperatury 10x na dzień. Ja mam ustawione tak, żeby w domu całym było 20-21 stopni całą dobę i tyle. W łazience może stopień więcej. A jak ktoś chce się kąpać w upale to jest farelka na chwilę i sam korzystam z tego rozwiązania. Prosto, sprawnie i przyjemnie, zdrowo.
@bydlakcom80
@bydlakcom80 5 жыл бұрын
Lapka w gore dla Pana Krystiana.
@michauczak4230
@michauczak4230 4 жыл бұрын
Dzięki, fajny materiał!
@ireneuszkolodziejczyk1184
@ireneuszkolodziejczyk1184 2 жыл бұрын
Moim zdaniem każdą pętlę powinno ustawiać się osobno, przy zakręconych pozostałych. Tylko tak jest możliwe dokładne wyregulowanie przepływu. Każda pętla ma inną długość, a co za tym idzie inny opór. Woda podobnie jak prąd wybiera mniejszy opór i pójdzie tam gdzie jej łatwiej. Dlatego każda z osobna trzeba ustawić powiedzmy na 2l/min. Jeśli zrobimy to tak jak na filmie, á używamy siłowników to po zamknięciu kilku pętli okaże się że przepływ jest dużo większy na pozostalych i już nie będzie równo jak na początku. Przy zastosowaniu siłowników ten sposób nie zadziala
@siwy9566
@siwy9566 Жыл бұрын
Po części masz rację i lepiej zamontować dwa rozdzielacze.
@kaacpeeer
@kaacpeeer Жыл бұрын
Jeśli wyłączysz wszystkie pętle prócz ustawianej to co da ustawienie na 2l/min ? lepiej chyba ustawić równy przepływ dla wszystkich przy przepływie przez wszystkie jednocześnie , wtedy właściwie ustawisz proporcje przepływów i przy okazji sprawdzisz wydajność pompy czyta radę pociągnąć wszystko. Jeśli część pętli zamknie się to napewno przepływ się poprawi. Warto dodać że należy stosować pompy elektroniczne z automatycznym doborem prędkości ,czyli przepływem wody zależnym od ilości otwartych pętli.
@jastas5737
@jastas5737 5 жыл бұрын
Witam też miałem problem z pomieszczeniem które jest najdalej kotłowni temperatura była tam niższa o 2-3stopnie niż w pozostałych. Zwiększenie przepływu nic nie dało. Dopiero podwyższenie tem na całym obwodzie i zmniejszenie przepływów w innych większych pomieszczeniach. U mnie jest 9 obwodów.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
Ja Stas >> w sytuacjach jak u Ciebie, trzeba właśnie metodą prób i błędów( zmiany przepływu przez dane obwody ) ustawić ilość dostarczanego ciepła. Jeżeli max przepływ w konkretnym obwodzie nie nagrzewa pomieszczenia do temperatury komfortowej to musimy zwiększyć temperaturę na zasilaniu obiegu grzewczego w urządzeniu grzewczym. Wszystko zależy od układu hydraulicznego kotłowni. W twoim przypadku, prawdopodobnie to pomieszczenie najdalej od kotłowni ma zbyt duże straty ciepła na rurach dobiegowych i skutkuje to niedogrzaniem pomieszczenia. Można było zacząć od zmniejszenia przepływów na innych obwodach i być może ten jeden miałby przepływ pozwalający na uzyskanie tej temp komfortowej . Tu kłania się tez sprawa samej wydajności pompy, co w przypadku nie dużych układów i stosunkowo krótkich obwodów nie ma problemu, ale przy większych i dłuższych niestety nie uzyskamy nigdy żądanego przepływu. Zdarza się, że mam takie instalacje na których trzeba zrobić doktorat, ale tu pomaga bardzo kamera termowizyjna i od razu wiem co jest źle zrobione i jak temu zaradzić. Pozdrawiam wszystkich regulujących oraz tych, którzy mają wersję siłownik / termostat :) .
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx Жыл бұрын
Dlatego ja izolowałem dobiegi do dalszych pomieszczeń.
@tomaszkrohn1318
@tomaszkrohn1318 4 жыл бұрын
Witam ja sie podpisze pod tym wszystko się zgadza, robie tak na codzień bravo👌👍
@janekwielki3829
@janekwielki3829 2 жыл бұрын
Jak nie było mrozów 😄
@dawidprz1217
@dawidprz1217 4 жыл бұрын
Witam moim zdaniem zastosowanie siłowników połączonych z termostatem pokojowym jest bezsensowne już wyjaśniam dlaczego. Jak było powiedziane w filmie ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością co w połączeniu z takim termostatem będzie skutkowało zbyt długim oczekiwaniem na pożądana temperaturę w pomieszczeniu, poza tym ustawienie przepływomierzy manualnych na niższy lub wyższy przepływ będzie skutkowało niedogrzaniem lub przegrzaniem a za tym idzie jeszcze większą bezwładnością pętli. Takie siłowniki miały by sens jedynie wtedy gdyby były podłączone pod czujniki temperatury na zasilaniu regulują temperatura każdej pętli osobno. A tak naprawdę to najlepsze rozwiązanie to elektroniczne zawory termostatyczne z kapilara podłączona pod zasilanie każdej pętli i sterowane z danego pomieszczenia wtedy przepływ może być maksymalny a reszta będzie sterował zawór termostatyczny.
@kondorek77
@kondorek77 2 жыл бұрын
Jest wiele czynników które wpływają na podłogówkę. Mam za sobą 160 domów zrobionych na różne sposoby. Kraj Szwecja. Mój kierownik pracuje przy podłogówkach ok 30 lat. W Polsce nie jest to stary system i my się go tak naprawdę uczymy. Uwierz że nie ma idealnego sposobu na podłogówkę. Twoje rozwiązanie nie sprawdzi się w każdych warunkach. Podłogówka inaczej się zachowuje na betonie a inaczej na drewnianej podłodze. Ja ustawiałem piec do podłogówki na 44 stopnie. Dodatkowo montowana była pompka na wyższych piętrach np parter piec (Nibe) z wbudowana pompą ktora grzala parter podłoga z betonu i 1 piętro ( po ok 6-7 obiegów) również z betonu i 2 piętro ilość obiegów 9 i tu właśnie była dodatkowa pompka i na każdym piętrze były motory na obiegach i sygnał odnośnie żadnej temperatury był przesyłany poprzez WiFi z każdego pomieszczenia i jak myślisz które piętro było najbardziej efektywne a zarazem mniej oszczędne? Właśnie bo najważniejsze żeby znaleźć kompromis pomiędzy oszczędnością a wygodą.
@roachwrc1620
@roachwrc1620 Жыл бұрын
Podłogówka działa bardzo wolno, więc taki siłownik z termostatem na każdy pokój ma chyba średni sens - wydaje mi się, że cały czas będzie otwierał/zamykał. Działałoby to, jakby na zewnątrz cały czas była taka są temperatura i takie samo nasłonecznienie.
@AFRISOpl
@AFRISOpl Жыл бұрын
Ważne jest to, żeby termostat nie był montowany w bliskiej odległości od okien ani narażonym na działanie promieni słonecznych, ponieważ będzie to zakłamywać pomiar i dochodzić do ciągłego otwierania i zamykania siłownika. Jeżeli temperatura zasilająca instalację jest stała, to rozwiązanie z termostatami nie jest idealne. Natomiast, jeśli sterujemy temperaturą zasilania pogodowo i dokładamy termostaty do ostatecznej kontroli temperatury w różnych pomieszczeniach, to całość będzie bardzo dobrze działać.
@Poddasza
@Poddasza 4 жыл бұрын
Brakuje najważniejszego - czyli omówienia nastawu krzywej, określenie max temp. dla ogrzewania wpuszczonego w podłogę. Oczywiscie piec sam będzie regulował wg. sterownika np. Centralnego sterownika w głównym pomieszczeniu wiodącym dla całego obiegu lecz trzeba mu ustawić parametry. Bez tego to sobie można kręcić przepływamy... nawet jak będzie największy przepływ a temp. za niska w zasilaniu obiegu to nie osiągnie się przepływem komfortu cieplnego dla danego pomieszczenia. Trzeba będzie podnieść temp. na zasilaniu lub max temp. a piec sobie wysteruje wg. Parametrów krzywej/temp. Zewnętrznej etc.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Jest kilka istotnych czynników, które mogą poprawić działanie instalacji podłogowej. My wybraliśmy jeden z nich. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na inne parametry - w przyszłości nagramy o nich odcinek.
@AngusMIG29
@AngusMIG29 3 жыл бұрын
Bardzo fajne tłumaczenie, ale po kiego tyle mowa na początku o długości rurek średnicy czy odległości pomiędzy nimi i jeszcze straszenie obliczeniami jak film wasz pokazuje że nie trzeba tego wiedzieć tylko wystarczy wyregulować j.w.
@radekjohnny
@radekjohnny 3 жыл бұрын
Świetne te wasze filmiki. Szkoda, że nie montowaliście mi ogrzewania. Mam pytanie. A co mogę zrobić z jedną pętlą która w ogóle nie grzeje. Nie mogę nic wyregulować na rotometrze bo kompletnie nie reaguje. Chyba jest problem z przepływem w tym rotometrze. Możliwe że się zatkał?? (Źródło ciepła to pompa powietrze-woda Panasonica). A rotometry wewnątrz są strasznie zabrudzone i słabo widać wskaźniki przepływu. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Nie posiadam żadnych separatorów w instalacji. Czy można jakoś wyczyścić te rotametry i udrożnić ten zatkany?? Pozdrawiam
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo! Co do pytania: możliwe, że przy eksploatacji zablokował się pływak rotametru, dlatego nie widać wartości przepływu. W instalacjach grzewczych powinniśmy zamontować przynajmniej jeden separator zanieczyszczeń. O możliwość wyczyszczenia rotametrów radzimy spytać bezpośrednio producenta rozdzielacza.
@joelemmon858
@joelemmon858 2 жыл бұрын
Odpowietrzyć
@PROinstal
@PROinstal 4 жыл бұрын
Trzeba ją dobrze zaprojektować - cały klucz do sukcesu
@andrejus174
@andrejus174 5 жыл бұрын
Każde łączenie to potecjalne ryzyko nieszczelności. Dla montera super sprawa ale dla kogoś kto bedzie użytkowął to może być mniej fajnie
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
andrejus174 > nie bardzo wiem do którego fragmentu się to odnosi.
@andrejus174
@andrejus174 5 жыл бұрын
@@KrystianTimmler 4:19
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
@@andrejus174 > są specjalne taśmy klejące do zaklejenia takich połączeń więc bez obaw :)
@andrzejkaczmarek1182
@andrzejkaczmarek1182 3 жыл бұрын
stosowałem takie łączenia, zero nieszczelności od wielu lat...
@andrzejkaczmarek1182
@andrzejkaczmarek1182 3 жыл бұрын
@@KrystianTimmler - jakie taśmy klejące masz na myśli?
@anacizauskiene2449
@anacizauskiene2449 3 жыл бұрын
Mam moze naiwne pytanie, ale moj instalator sugerowal by rotametry odkrecic maxymalnie, a regulacji przeplywu dokonywac pokretlami na niebieskiej belce (powrocie). Ktory sposob jest lepszy? Drugie pytanie, jak ustawic mieszacz by osiagnac temperature ponizej 40 stopni? Mam zasilanie miejskie i niestety na wlocie temperatura minimalna jest 46 stopni :(
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Rotametry regulują przepływ w danej pętli. Zawory na powrocie odcinają przepływ. Żeby obniżyć temperaturę trzeba ustawić pokrętło na niższą temperaturę albo zmienić ją na regulatorze, w zależności od typu zaworu.
@Stock_Shark
@Stock_Shark 2 жыл бұрын
@@AFRISOpl a czy przypadkiem to co proponuje Ana to nie jest wasz sposób nr 2 tyle że niezautomatyzowany? Oczywiście że tak. Nie musi to być termostat aby móc zmniejszać przepływ wody na pętli
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 жыл бұрын
Nie. Zawory na powrocie nie służą do regulacji. Otwierają albo zamykają przepływ w danej pętli. Rotametry mają skalę, która pozwala zweryfikować wartość przepływu na każdej pętli.
@Stock_Shark
@Stock_Shark 2 жыл бұрын
@@AFRISOpl ale zawór też ogranicza przepływ w pętli. Rotanetrem otwieram pętlę na 3l a zaworem reguluje albo 1l albo 0.5l
@joelemmon858
@joelemmon858 2 жыл бұрын
Obniżyć temp. zasilania poprzez regulację /instalację zaworu 3D.
@zubamateusz
@zubamateusz 5 жыл бұрын
lajk za buty Krystiana :-)
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Tego typu lajka jeszcze nie mieliśmy, tym bardziej dziękujemy ;)
@YTBySIB
@YTBySIB 3 жыл бұрын
2:47
@szerokootwarteoczy
@szerokootwarteoczy 11 ай бұрын
fajne zabawki. a da się toto zintegrować z domowym sterowaniem tuya ?
@danieloodanieloo-vd1fn
@danieloodanieloo-vd1fn 2 жыл бұрын
A ja mam w planie założyć elektrozawory plus sondę na dwór która będzie podłączona pod piec bo jak na razie czy ciepło czy zimno pięć cały czas grzeje a to znaczy że ucieka moja kasa która mogę zainwestować w sondę plus zawory instalator powiedział że to mi nie potrzebne ale nie lubię jak ktoś mi marnuje moje pieniądze więc kolejny wydatek to właśnie zawory plus sterowniki w każdym pokoju
@jasiek9472
@jasiek9472 10 ай бұрын
Bardzo dobry film, aczkolwiek pytanie mam, jak juz mam wyregulowane przeplywy na rotametrach, to jak ustawic pompkę obiegowa ? Nalezy zliczyc przeplyw ze wszystkich pętli i pomnozyc przez 60 ( czyli minuty) ? Mam pompke wilo i tam mozna ustawic przeplyw. Tak to sie robi ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 10 ай бұрын
W pompach Wilo można ustawić przede wszystkim odpowiednią charakterystykę na obieg podłogówki. Jest to charakterystyka stałej różnicy ciśnień (stałociśnieniowa). Zalecamy zacząć pracę od 1 biegu. W razie niedogrzania należy podnieść bieg pompy.
@konradwyszpolski7080
@konradwyszpolski7080 4 жыл бұрын
co znaczy "przegrzew" ? jak dla mnie to dwa razy powiedzieli, że w pomieszczeniu jest za gorąco i raz było kręcone w prawo, a raz w lewo. o co kaman?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
„Przegrzew” oznacza dostarczanie więcej ciepła do pomieszczenia, niż wynosi aktualne zapotrzebowanie na to ciepło. Kręcenie rotametrem ma na celu zmniejszenie lub zwiększenie przepływu na danej pętli ogrzewania podłogowego. Z większym przepływem dostarczamy więcej ciepła, z mniejszym - mniej ciepła. Taka praktyka pozwoli mniej więcej wyregulować instalację.
@konradwyszpolski7080
@konradwyszpolski7080 4 жыл бұрын
@@AFRISOpl proszę obejrzeć jeszcze raz film. Dwa razy jest powiedziane że jak w pomieszczeniu jest za ciepło (raz nazwane że zbyt ciepło a drugi raz że jest przegrzew) to zmniejszamy przepływ a krecicie w różne strony.
@ttert1243
@ttert1243 3 жыл бұрын
@@konradwyszpolski7080 dokładnie. Za pierwszym razem za gorąca i pan zakręca w prawo. Za drugim razem też jest za gorąco i pan robi jeszcze goręcej
@TheWojtinho
@TheWojtinho 5 жыл бұрын
Super, świetnie :) Brawo !!!
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Cieszymy się, że film się podoba :) Dziękujemy!
@jarosawgwozdzik4231
@jarosawgwozdzik4231 Жыл бұрын
Czy dobrze rozumiem,że szybkośc przepływu będzie miała też przelożenie na temperaturę powrotu?Im wolniej płynie tym więcej ciepła zdąży oddac...Do tego dochodzi możliwość regulacji temp. wody dawanej na ogrzewanie.Mam zamontowane siłowniki ale prędkośc przepływu też trzeba wyregulować?
@zabawroc858
@zabawroc858 Жыл бұрын
Dobre pytanie. Mam przepływy ustawione na 1-1,5 (termostaty w pomieszczeniach ustawione na 21-22 stopnie) a temperatura wody wypływającej potrafi być taka sama jak wody wpływającej... Myślałam, że trochę więcej ciepła zostanie w mieszkaniu :)
@AFRISOpl
@AFRISOpl Жыл бұрын
Tak zbyt duży przepływ spowoduje niepotrzebny hałas w instalacji jak również instalacja nie zdąży oddać ciepła. Mimo posiadania siłowników przepływ na rotametrach warto ustawić, z uwagi na różne długości pętli.
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 3 жыл бұрын
Krystian na wstępie wygląda jak by miał za chwilę poprosić, żebyś go dobił...
@kamilsondecki4537
@kamilsondecki4537 5 жыл бұрын
Zróbcie odcinek z montażu tego rozdzielacza od a do z.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Cenna sugestia :) Dziękujemy!
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
Będzie osobny film, taki bardziej techniczny tylko z montażu bezpośrednio na inwestycji.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
@@AFRISOpl będzie ? :)
@dawidpartyka3142
@dawidpartyka3142 Жыл бұрын
Witam mam prośbę proszę o radę jaką temperaturę na piecu gazowym ustawić na grzanie podłogowe ?bo każdy ma inne zdanie proszę o pomoc z góry dziękuję
@AFRISOpl
@AFRISOpl Жыл бұрын
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Temperaturę ustala się z przedziału 25 - 40 C.
@ksero9
@ksero9 Жыл бұрын
Witaj jak działa ten termostat gdy w jednym pomieszczeniu są 4 sekcje(pentle), czy na każdą pętle trzeba mieć osobny?
@AFRISOpl
@AFRISOpl Жыл бұрын
Nie stosuje się więcej termostatów w jednym pomieszczeniu. Należy pomieszczenie z 4 pętlami wpiąć do takiej strefy w listwie, gdzie 1 termostatem obsłużymy taką ilość siłowników. Zachęcamy do obejrzenia tego filmu: kzbin.info/www/bejne/gpm3apeJeLSUmJo
@Ratownik_Medyczny_Krasnal
@Ratownik_Medyczny_Krasnal 3 жыл бұрын
Siłowniki włączają lub wyłączają a nie włancza .Taka mała rada ode mnie . Pozdrawiam
@bluediver712
@bluediver712 3 жыл бұрын
Czy w przypadku odkręcania rotametru może się on całkowicie odkręcić i spowodować wylanie wody lub innego czynnika na zewnątrz instalacji? Pytam, bo u mnie regulacja jest nieco utrudniona i mam wrażenie, ze rotametry nie chcą się ruszyć. Czy odkręcamy je kręcąc tym plastykowym pokrętłem, czy to plastykowa nasadkę ściągamy / podnosimy dogorywa bo ona tylko zabezpiecza właściwa nakrętkę? Jeżeli mam je w zasadzie odkręcone na maksa a w jednym pomieszczeniu nadal jest chłodno to rozumiem ze wszystkie pozostałe należy przykręcić?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
W rozdzielaczach ProCalida jest pierścień ograniczający ruch podczas kręcenia rotametrem. Zapobiega to jego przypadkowemu wykręceniu. Po zdemontowaniu pierścienia można wykręcić rotametr z rozdzielacza, co jednak skutkuje jego rozszczelnieniem.
@lesiu2705
@lesiu2705 3 жыл бұрын
Widzę, że są już położone kafelki itp, pytanie czy wcześniej była wygrzewana podloga?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
W pierwszej kolejności wygrzewa się podłogówkę, a potem układa wierzchnią warstwę podłogi.
@bartekorzekurak7166
@bartekorzekurak7166 4 жыл бұрын
Czy do jednego sterownika można podłączyć np. 2 siłowniki?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Ilość siłowników, które można bezpośrednio podłączyć do jednego sterownika, zależy od rodzaju przekaźnika i jego maksymalnego obciążenia. Dla każdego sterownika ta wartość będzie inna.
@michag.3981
@michag.3981 6 ай бұрын
7:49 A czy przypadkiem nie zejdzie taka sytuacja, że temperatura osiąga ustawione np. 20st.C, siłownik zamyka podłogówkę. Bezwładność podłogówki nabije temp. do 26st.C po czym pomieszczenie wychodzi się do 18st.C i otworzy się siłownik ale bezwładność podłogówki spowoduje wychłodzenia pomieszczenia do 15st.C. w rezultacie otrzymamy albo gorąco albo zimno?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 6 ай бұрын
Nie dojdzie do opisanych sytuacji. Prawidłowo wykonana i sterowana podłogówka nie dopuści do znacznych odchyłek temperatury względem nastawy na termostacie pokojowym.
@konradmacalka2760
@konradmacalka2760 3 жыл бұрын
A co w wypadku jeśli jest kilka pentli w jednym pomieszczeniu czy wówczas należy instalować kilka termostatów. Czy jeden termostat może obsłużyć kilka pentli. Jeśli tak to jaki system polecacie
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Tak, z listwą WB01 można za pomocą jednego termostatu sterować kilkoma siłownikami / pętlami podłogówki: kzbin.info/www/bejne/gpm3apeJeLSUmJo
@Fartek87
@Fartek87 4 жыл бұрын
Czy odpowietrzniki automatyczne na zasilaniu i powrocie podczas normalnej pracy powinny być odkręcone, czy zakręcone?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
W rozdzielaczu ProCalida odpowietrzniki automatyczne powinny być odkręcone podczas normalnej pracy.
@anetaadamchmielewscy3370
@anetaadamchmielewscy3370 5 жыл бұрын
Mam pytanie co zrobić kiedy roytametry stoja przy głowicy i nie widać jaki jest przepływ wody w pomieszczeniach. Stoją wypchniete do góry
@januszszymos5238
@januszszymos5238 5 жыл бұрын
Pewnie nie masz przepływu....ja teraz też sprawdziłem i były w górze, podkręciłem temp na sterowniku , poszło grzanie , pompa w ruch i pojawiły się odczyty.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Pływak w rotametrze wypchnięty do góry oznacza zbyt duże natężenie przepływu w danej pętli. Ustawienia wielkości przepływu dokonuje się za pomocą pokrętła u podstawy rury pomiarowej.
@marcindorula5011
@marcindorula5011 5 жыл бұрын
Dzieki za film :) posiadasz moze pewne proste obliczenia dotyczace rozłozenia rur (ile wejdzie do danego pomieszczenia) w podlogowce przy roznych rozstawach 10 , 15 , 20 cm ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Z naszych obliczeń wynika, że orientacyjna długość rury 16x2 mm przy rozstawie 10 cm wynosi ok. 10 m/m2, przy rostawie 15 cm to ok. 6,5 m/m2 natomiast dla 20 cm - ok. 5 m/m2.
@marcindorula5011
@marcindorula5011 5 жыл бұрын
Super , dziekuje :)
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
To my dziękujemy za dobre słowo i oglądanie naszych filmów :)
@kikih65
@kikih65 5 жыл бұрын
Polecam program OVplan firmy Oventrop, on oblicza wszystko, nastawy na rotometrach (dla każdej długości pętli, przepływy są różne! nie tak jak na filmie), rozstaw rur i ich dokładną długość (pętla i odcinek do rozdzielacza), moc jaka będzie potrzebna by dany projekt ogrzać, sam koryguje parametry, jak podamy czym będzie wykończona podłoga oraz co będzie na niej stało, i inne. Dodatkowo oferują swoje materiały, ale to można pominąć. Na stronie trzeba się zarejestrować i potem można pobrać program, polecam. Mam nadzieję że nic nie zmienili :/ www.oventrop.com/pl-PL/software/ovplan
@katmai7777
@katmai7777 3 жыл бұрын
@@AFRISOpl A kiedy stosuje się rozstaw 10 15 i 20? Od czego to zależy?
@bartoszwogorka
@bartoszwogorka 5 жыл бұрын
Panowie, dzięki za filmik, ale wszędzie czytam, że wyłączanie pętli termostatami to nie jest dobry pomysł gdyż wychłodzenie pętli i ponowne rozgrzanie to zarówno więcej zużytej energii jak i nierówny komfort cieplny. Jakie jest wasze zdanie?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
By ocenić zastosowanie takiego sterowania trzeba spojrzeć na instalację podłogową szerzej, traktując ją jako całość, ponieważ każdy element instalacji wpływa na efekt końcowy. Jeśli instalacja zasilana jest czynnikiem grzewczym o stałej temperaturze (niezależnej od warunków zewnętrznych), to sterowanie tylko za pomocą termostatów nie jest rozwiązaniem idealnym. Może być to przyczyną powstania problemów, które Pan opisał. Jednakże, kiedy temperatura czynnika regulowana jest pogodowo (wg aktualnych warunków zewnętrznych), wówczas dołożenie termostatów jako narzędzia ostatecznej kontroli zapewni poprawną pracę całej instalacji i pozwoli na osiągnięcie komfortu cieplnego. Stąd bardzo ważne jest, żeby już na początku powstawania instalacji grzewczej dobrać odpowiednie sterowanie.
@bartoszwogorka
@bartoszwogorka 5 жыл бұрын
@@AFRISOpl Dziękuję. Otrzymałem już wcześniej taką sugestię natomiast tutaj pojawia się inny problem - mój kocioł to Viessman Vitodens 100 z 2018 roku - czytałem, że przy tym modelu (chociaż nie jestem pewien czy model z 2018 roku również) nie wspołpracuje poprawnie z pogodynkami. Czy mają Panowie jakieś doświadczenia z tym kotłem i pogodynką?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Najszybszą drogą będzie skonsultowanie tematu z producentem kotła.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 4 жыл бұрын
@@bartoszwogorka - proszę odpiąć czujnik temp. zew. i ustawić np. temp. 35 st. lub mniej i sprawdzić jak się będzie zachowywać instalacja.
@bartoszwogorka
@bartoszwogorka 4 жыл бұрын
TIMMLER Technologie Ogrzewania przy 35 praktycznie nie czuć żeby podłogówka grzała. Dopiero przy 40 jest ok. Mam tak ustawione od kilku tygodni + termostaty pokojowe i wszędzie mam temperaturę dobrą. Pytanie czy to jest efektywne energetycznie...
@piotrmisiewicz164
@piotrmisiewicz164 Жыл бұрын
Dziś zabieram się za regulację. Zobaczymy czy się uda :)
@doslingosdoslingos2690
@doslingosdoslingos2690 2 жыл бұрын
Instalator ostatnio nie poradzil sobie i zalal pomieszczenie bo wykrecil calkiem przeplywomierz . Teraz w dwoch ostatnich sa bable powietrza czy tak moze byc? Prosze o informacje
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 жыл бұрын
Powietrze z instalacji podłogowej należy usunąć gdyż instalacja zapowietrzona nie pracuje efektywnie.
@piotruslondon
@piotruslondon 5 жыл бұрын
sterowanie strefowe siłownikami i termostatem typu ON-OFF to najgorsze rozwiązanie jakie może być i nie wciskajcie kitu :) Mozna stosować siłowniki ale sterownik do nich najlepiej jak ma jakis algorytm , który moduluje prace siłownika , tak aby nie dopuscic do wychłodzenia posadzki Jak sami powiedzieliscie podłogówka ma duża bezwładnosć , zeby ja nagrzac trzeba godzin , jak zastosujemy termostat , który wyłącza nam dany obieg do momentu az nie spadnie temperatura w pomieszczeniu , musimy sie liczyc z tym ze moze dojsc do calkowitego wychlodzenia podlogi
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Tak, podłogówka ma dużą bezwładność to znaczy, że trzeba wiele godzin, aby ją nagrzać jak również wiele godzin aby ją całkowicie wychłodzić. Termostat w pomieszczeniu będzie utrzymywał stałą temperaturę powietrza a włączy ogrzewanie w momencie spadku temperatury w pomieszczeniu o 0,4 -0,8K od zadanej. Dzięki niemu użytkownik nawet nie zauważy, że siłowniki zostały otwarte czy przymknięte, nie mówiąc już o całkowitym wychłodzeniu podłogi.
@piotruslondon
@piotruslondon 5 жыл бұрын
@@AFRISOpl dla przykładu Jesli mamy słoneczny dzień i salon z dużymi przeszkleniami jest dogrzewany poprzez promienie słońca , to potrafi nam podnieść temp. powyżej zadanej nawet o 2-3 K i to na długi czas . Straty cieplne wychłodzą podłogę w tym czasie . Proszę zapoznać sie z systemami które modulują prace siłownika sygnałem PWM , im bliżej do zadanej tym wypełnienie krótsze ,
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Prezentowane przez nas rozwiązanie może osiągnąć zbliżone efekty do sterowania PWM przy zainstalowaniu np. dodatkowego czujnika temperatury podłogi. Wówczas wprowadzimy dodatkowe kryterium, aby pomimo zmian temperatury w pomieszczeniu utrzymywać stałą temperaturę podłogi. Ostatecznie jedno jak i drugie rozwiązanie są droższe niż zwykły termostat, a decyzja zawsze powinna należeć do inwestora.
@zupatrupa4573
@zupatrupa4573 4 жыл бұрын
@@piotruslondon jakie termostaty masz na myśli, czy gra warta świeczki a może niech sobie woda płynie w rurkach przez cały czas mimo to, że pomieszczenie jest dogrzanie a straty ciepła nie będą aż tak duże.
@ІнженернаДумка
@ІнженернаДумка 5 жыл бұрын
Можна сделать балансировку по температуре обратки контура. Это будет более точно потому что этот метод учитивает теплопотери помещения. Но нужен термометер с накладным датчиком.
@jedenzniewielu
@jedenzniewielu 3 жыл бұрын
Termostat ustawiony na 21, temperatura w pomieszczeniu 24. Pompa się prawidłowo nie załącza a podłoga grzeje. Co może być przyczyna?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Podłogówka ma dużą bezwładność, więc upłynie trochę czasu zanim po wyłączeniu pompy obiegowej podłoga przestanie oddawać ciepło.
@Kuzi44
@Kuzi44 2 жыл бұрын
Przepływy trzeba regulować rotametrami na zasilaniu czy można zaworami na listwie powrotu?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 жыл бұрын
Regulacja przepływu powinna być realizowana jedynie poprzez rotametry.
@Kuzi44
@Kuzi44 2 жыл бұрын
To jaki parametr regulowany jest czy to ręcznie czy automatycznie zaworami na listwie powrotu? I drugie pytanie - dlaczego przepływ należy regulować tylko rotametrami na zasilaniu?
@kaacpeeer
@kaacpeeer Жыл бұрын
@@Kuzi44 to są zawory dwu pozycyjne , otwarty bądź zamknięty, jeśli da się ustawie coś pomiędzy to jest to przypadek i nie jest raczej stałe ustawienie,
@margdrag
@margdrag 3 жыл бұрын
Czy przy glowicach rotametry nie powinne byc odkrecone skoro i tak silowniki bedą tym sterować?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Przepływomierze powinny być odkręcone na tyle, żeby podczas otwarcia siłownika termoelektrycznego zapewniły odpowiedni przepływ czynnika grzewczego.
@margdrag
@margdrag 3 жыл бұрын
@@AFRISOpl chodzi mi, że odkręcone na full.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Przepływomierze powinny być odkręcone na tyle, by podczas otwarcia siłownika termoelektrycznego zapewnić odpowiedni przepływ czynnika grzewczego. To znaczy, że mogą być otwarte bardziej, bo sterowanie strefowe nie dopuści do przegrzania pomieszczenia w wyniku większego przepływu.
@micha9836
@micha9836 3 жыл бұрын
@@margdrag I jak sprawdzają się ustawione na full?
@margdrag
@margdrag 3 жыл бұрын
@@micha9836 generalnie tak, samo się reguluje zgodnie z logiką. Mam natomiast jakiś inny problem, kotrego sam nie jestem zdiagnozowac. Zauważyłem też ze pod jednym elektrozaworem nie odbija głowica wiec to tez trzeba sprawdzac raz na jakis czas.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky 5 жыл бұрын
Wszystko cool, tylko po co tak machasz tą łapą? :D
@zarazzaraz6780
@zarazzaraz6780 5 жыл бұрын
A bo ma plamę na koszulce. 😉
@krism84X
@krism84X 5 жыл бұрын
Czy każde rotametry mają regulacje? bo za Chiny nie mogę ich ruszyć :/ poza tym na instalcji mam założony zwykły termostat jak na kaloryferze przynajmniej tak wyglada jaka temperatura powinna na nim byc ustawiana??
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
W większości dostępnych na rynku rozdzielaczy można ustawić przepływ na rotametrach (po szczegółowe informacje proszę zwrócić się do producenta). Na termostacie powinna być ustawiona wymagana temperatura w instalacji podłogowej czyli ok. 30 - 42 stopnie.
@INPREM-KamilZielazek
@INPREM-KamilZielazek 4 жыл бұрын
Świetny materiał. Like&share :)
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Dziękujemy :)
@baca350.1
@baca350.1 5 жыл бұрын
Ja tam reguluje na Macajewa i nie kombinuję. A ten system jest przebajerowany. Wystarcza zawory RTL na powrocie. Ponadto użytkownik nigdy nie opanuje tej wiedzy tajemnej bo oni nie odróżniają pieca od kotła. Hej!
@luxuusful
@luxuusful 3 жыл бұрын
Jak długo powinna nagrzewac się podłogówka żeby temperatura w pomieszczeniu wzrosła o 1°C? Przy założeniu że mamy wylewkę 7cm na podłodze panele, a dom jest dobrze docieplony? Temperatura na pętli zasilania 38°C. Pod podłoga jest piwnica, a temperatura na zewnątrz +5°C.W przybliżeniu oczywiście.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
W przybliżeniu potrzeba 3-4 godzin na zmianę temperatury o 1°C.
@patryk4277
@patryk4277 3 жыл бұрын
Czy żeby ustawić temperaturę w danym pokoju ręcznie kręcimy tymi niebieskimi zaworami czy czerwonymi regulatorami przepływu? Jeśli siłownik wpinamy w miejsce zaworu to myślałem, że ustawiamy to zaworami, ale na filmie widzę, że jednak regulatorami. Co jeśli chciał bym mocno obniżyć grzanie w pomieszczenie gdzie nie mam sterownika (garaż) na dzień czy dwa - zrobić to zaworem czy regulatorem? Z góry dzięki za odpowiedź :)
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Aby regulować temperaturę w pomieszczeniu należy odpowiednio zmniejszyć bądź zwiększyć przepływ przez daną pętlę przy użyciu rotametrów (na filmie czerwone elementy). Zawory odcinające (niebieskie elementy) nie służą do regulacji, tylko do całkowitego zamykania danej pętli w sytuacji, kiedy chcemy odciąć przepływ w danej pętli.
@cezarzxc
@cezarzxc 2 жыл бұрын
@@AFRISOpl odp po chuju a ten silownik reguluje przeplyw zaworem odcinajacym wiec on moze a my nie zajebisci fachowcy🤣🤣🤣🤣🤣
@czesiu1237
@czesiu1237 Жыл бұрын
Witam. Mam problem ponieważ podczas kręcenia rotometra w jednym pomieszczeniu nie zmienai on przeplywu i nie grzeje. Wczesniej grzało ale oczywiscie coś namieszałem i teraz jak zmieniam przepływ wody to nic się nie zmienia a boje sie ze jak bede krecil to wykrece te rotometry o ile to mozliwe.
@AFRISOpl
@AFRISOpl Жыл бұрын
Nie wykręcimy rotametrów bo mają pierścień blokujący. Jeśli nie ma wskazania, to albo jest za mały przepływ i pływak nie pokaże wartości, albo rotametr się zawiesił i trzeba go zdemontować i przeczyścić.
@citroenemprzezswiat
@citroenemprzezswiat 5 жыл бұрын
Bzdura jedna wielka, mam wylewkę cementową o grubości około 11 cm, która jest w moim przypadku buforem ciepła zarazem i przepływy wyregulowane dla każdego pomieszczenia , wszytko współpracuje z pompą ciepła powietrze-woda panasonic 7kw na powierzchni użytkowej około 160 m2 , regulatory powodują potężna bezwładność podłogi, dlatego lepiej poświecić sezon na regulacje całego systemu ogrzewania i w kolejnym sezonie cieszyć się komfortem i ceną za sezon grzewczy. Wielu klientów namówiłem na ten sposób ogrzewania nawet przy wylewkach 6-7 cm i sprawdza się to wiele lepiej niż jakiekolwiek sterowniki, siłowniki itp, ale jak wiadomo Afriso reklama dźwignią handlu .
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
mateusz13236 > Przecież, nikt nie mówi, że się nie da - jak ktoś ma tyle czasu i zapału to pokazaliśmy jak to zrobić, ale szybciej i łatwiej jest zrobić to z siłownikami i sterownikami. Teraz na przykładzie : która wersja jest lepsza - chcesz zmienić temp. na wyższą w dwóch pomieszczeniach np na 4 obiegach . Można regulować, sprawdzać, czekać na reakcję instalacji, pogodę ( bo ciężko będzie to zweryfikować np. przy takiej jak obecnie), chęci , czas itd czy łatwiej będzie dla zwykłego użytkownika po prostu podejść do sterownika i podnieść temp. na wymaganą i iść napić się np kawy ? :) Pozdrawiam .
@bertus4089
@bertus4089 5 жыл бұрын
Dzięki Afriso jak zawsze coś się nowego dowiedziałem, podoba mi się ta regulacja podłogowki za pomocą siłowników, a podpowiesz jakie instalacje elektryczne trzeba zrobić ze by połączyć rozdzielacz z słownikiem i sterownikiem z każdego pomieszczenia? Pozdrawiam
@elomelo35zero
@elomelo35zero 5 жыл бұрын
Robert Robert instrukcje jakiegoś sterowania z oferty firmy TECH przeglądnij
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Siłownik termoelektryczny TSA łączymy z listwą sterującą przewodem o przekroju 2x0,75 mm2, natomiast termostaty pokojowe RD AFRISO łączymy z listwą przewodami o przekroju 4x0,6 mm2. Zachęcamy do zapoznania się z naszym filmem dotyczącym systemu sterowania ogrzewaniem płaszczyznowym CosiTherm: kzbin.info/www/bejne/a5TNZaaimtiUnLc
@kondix77able
@kondix77able Жыл бұрын
Widać że Krystian to fachowiec 🤣
@maciekm7117
@maciekm7117 5 жыл бұрын
jakie podlogi polecacie na mieszkanie gdzie jest 100% podłogówki?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Wykończenie na ogrzewaniu podłogowym powinno cechować się dobrą przewodnością cieplną oraz odpornością na podwyższoną temperaturę. Klasycznymi materiałami wykończeniowymi są gres oraz terakota. Powinniśmy unikać dywanów czy podłogi drewnianej chyba, że producent dopuszcza takie rozwiązanie.
@annakowalska8212
@annakowalska8212 4 жыл бұрын
Hej, a czy można wyłączyć całkiem ogrzewanie w danym pomieszczeniu? Nic się nie stanie wtedy z instalacją? Bo mam ogrzewanie w spiżarce... Jak to zrobić, zakręcić całkiem dany przeplyw?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Wystarczy zakręcić zawór na belce powrotnej rozdzielacza. Mimo zamknięcia jednej pętli reszta instalacji będzie dalej pracować.
@annakowalska8212
@annakowalska8212 4 жыл бұрын
@@AFRISOpl na powrotnej to znaczy, tej bez tego przepływomierza? dziękuję za odpowiedź
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Tak - na powrocie są zawory odcinające, a na zasilaniu przepływomierze (rotametry).
@kuflix8561
@kuflix8561 2 жыл бұрын
@@AFRISOpl A jeśli na zasilaniu mam zawory odcinające(siłowniki) a na powrocie rotametry to jest to dobrze wykonane? Czy jest to poprostu zależne od zastosowanej rozdzielni?
@kamil9005
@kamil9005 3 жыл бұрын
Tak spytam, zasilanie nie powinno być u góry a powrót na dolnej belce? ;)
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Rozdzielacz ProCalida jest uniwersalny i możemy dowolnie montować belkę zasilającą i powrotną.
@krystianstepien5835
@krystianstepien5835 3 жыл бұрын
6:13 i 6:24 Co oznacza "przegrzew" ? Wg. mnie jest to synonim słów "zbyt wysoka temperatura". W filmie przegrzew i zbyt wysoka temperatura jest potraktowane jako dwie przeciwności. Ale może się mylę ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Zbyt wysoka temperatura to taka, która może uszkodzić instalację podłogową. Przegrzew to dostarczenie zbyt dużej ilości ciepła do pomieszczenia i w efekcie jego przegrzanie.
@krystianstepien5835
@krystianstepien5835 3 жыл бұрын
@@AFRISOpl to w którym przypadku musimy zmniejszyć, a w którym zwiększyć przepływ ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Im mniejszy przepływ, tym mniej ciepła dostarczamy do pętli.
@krystianstepien5835
@krystianstepien5835 3 жыл бұрын
@@AFRISOpl Czyli w 6:24 Krystian źle powiedział.
@szymonjozwiak1342
@szymonjozwiak1342 4 жыл бұрын
Włancza się czy włącza. Tak naprawdę to ten film jest bardziej o rozdzielaczu niż regulacji.
@TomaszRacewicz
@TomaszRacewicz 10 ай бұрын
Witam, dlaczego nie moge ustawić na swoich rotametrach przeplywu większego niż 2? Tylko w jednej petli mam przeplyw 2,5
@AFRISOpl
@AFRISOpl 10 ай бұрын
Powodów takiej sytuacji może być wiele. Może to być spowodowane zapowietrzeniem układu czy zbyt małymi możliwościami wydajnościowymi zaworu mieszającego lub pompy.
@adamz-m1205
@adamz-m1205 5 жыл бұрын
Co znaczy instalacja niskotemperaturowa, jaką temperaturę na piecu C.O trzeba utrzymywać aby ogrzewanie było efektywne i nie doszło do zniszczenia ogrzewania podłogowego??
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Instalacja niskotemperaturowa jest takim typem instalacji, w którym do ogrzania stosowana jest niska temperatura czynnika grzewczego. Trzeba pamiętać, że temperatura na źródle ciepła niekoniecznie jest taka sama jak w samej instalacji. Na przykład można utrzymywać temperaturę na kotle stałotemperaturowym o wartości 65 stopni Celsjusza, a na instalację podłogową podmieszać czynnik za pomocą zaworu mieszającego, tak, by w podłodze rozprowadzony był czynnik o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Natomiast optymalna temperatura wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania przy zastosowaniu dla kotłów kondensacyjnych mieści się w granicach 40-55 stopni Celsjusza. Dla ogrzewania podłogowego bezpieczny zakres temperatury czynnika grzewczego w rurach to 20 - 43 stopni Celsjusza.
@adamz-m1205
@adamz-m1205 5 жыл бұрын
@@AFRISOpl dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedź. Gdzie można nabyć wasze rozdzielacze ogrzewania??
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Są dwie najszybsze drogi. Albo wyszuka Pan punkt na stronie afriso.pl/mapa-dostepnosci, albo skontaktuje się bezpośrednio z opiekunem handlowym AFRISO działającym w terenie Pańskiego zamieszkania - lista z mapką znajduje się tutaj: afriso.pl/obsluga-klienta/opiekun-w-terenie Zapraszamy!
@MrSebstein
@MrSebstein 4 жыл бұрын
Witam, Ja mam pytanie rotametry ustawianie w trakcie chodzeniebpodlogowki czy gdy jest ona wyłączona?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Musi pracować pompa obiegu podłogowego - inaczej rotametry nie wskażą przepływu.
@norbertb1988
@norbertb1988 4 жыл бұрын
Reklama i zaangażowanie "prezentera" na 6 ::)
@P4P1Kpl
@P4P1Kpl 2 жыл бұрын
Czy trzeba kręcić rotametrami czy tymi drugimi pokrętłami?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 жыл бұрын
Regulację przepływu przeprowadza się kręcąc czerwonym pokrętłem u podstawy rotametru.
@jaco1256
@jaco1256 5 жыл бұрын
Czy siłownik można zastosować w instslacji robionej kilka lat wcześniej. Jak sygnał z termometru dobierze silownik kabel nie wychodzi w rachubę może radiowo wifi
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Tak, można dołożyć siłowniki termoelektryczne do wcześniej zrobionej instalacji. Warunkiem jest to, żeby zawory powrotne były przystosowane do montażu siłownika. W ofercie AFRISO jest system bezprzewodowy CosiTherm, który będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Polecamy zapoznać się z ofertą systemu CosiTherm na stronie WWW www.afriso.pl/katalog-online/afriso/4b1-system-sterowania-ogrzewaniem-i-chlodzeniem-plaszczyznowym-cositherm/grupy, opisem systemu w naszym katalogu technicznym: www.afriso.pl/pobieranie/katalog_techniczno_cenowy_rozdzial_4_rozdzielacze_grzewcze_i_dolnego_zrodla_ciepla_AFRISO.pdf oraz z filmem poradnikowym, który przygotowaliśmy na ten temat : kzbin.info/www/bejne/a5TNZaaimtiUnLc
@bmq666
@bmq666 5 жыл бұрын
Które rotometry są lepsze magnetyczne czy te na filmie? Świetny filmy
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Jeżeli porównamy te dwa rotametry pod kątem stosowania w instalacji podłogowej, to obydwa cechują się taką samą dokładnością wskazań - także z powodzeniem mogą być stosowane zamiennie.
@bmq666
@bmq666 5 жыл бұрын
@@AFRISOpl tak tylko te magnetyczne potrafią się zawiesić i podłogówka nie grzeje
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Oczywiście to racja. Każdy produkt ma swoje plusy i minusy.
@agelee89
@agelee89 2 жыл бұрын
Co zrobić w momencie jak kręcę w jedną lub drugą stronę i to czerwone kółko nie idzie ani w jedną ani w drugą. Poza tym hydraulik nam ustawił na maxa 2 pierwsze pętle od zasilania, a ostatnia (kuchnia) jest na 0. I teraz nie wiem czy ja muszę gdzieś zamknąć dopływ wody, żeby to wyrównać? U nas woda wypełnia w 100% te przepływomierze :/
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 жыл бұрын
Szkiełka przepływomierzy mają być w całości wypełnione wodą. Przepływ w danej pętli regulujemy przy pomocy ruchomego czerwonego pokrętła. Jeżeli nie da się ruszyć czerwonym pokrętłem, proszę wezwać instalatora celem sprawdzenia poprawności montażu i ewentualnego wyczyszczenia rotametrów. Trudno powiedzieć dlaczego instalator zamknął całkowicie przepływ w pętli na kuchnię. Ogólnie rzecz biorąc przy pierwszym rozruchu podłogówki zalecamy ustawienie każdej pętli na 50% przepływu i potem doświadczalną regulację poszczególnych pętli w zależności od potrzeb.
@agelee89
@agelee89 2 жыл бұрын
@@AFRISOpl Dziękuję za odpowiedź. Popełniłam błąd nowicjusza i kręciłam jak pompa nie chodziła. Teraz jak pompa chodzi to 2 obiegi są mniej więcej dobrze ustawione (w okolicach 2), natomiast nie mogę poprawnie ustawić środkowego obiegu, cały czas czerwone kółko jest na samym dole nie ważne jak odkręcę. Może tamta pętla jest dużo krótsza? Czy jak odkręca się rotametry to nie ma ryzyka, że woda zacznie cieknąć?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 жыл бұрын
Woda może wypłynąć jedynie w przypadku odkręcenia samego przeszklenia rotametru bądź zdemontowania blokady i wykręcenia całego rotametru z belki
@mateuszpluta8787
@mateuszpluta8787 11 ай бұрын
jeśli mam już dobrze ustawione rotametry to "niebieskie korki" od powrotu powinny być odkręcone na max?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 11 ай бұрын
Tak, niebieskie korki na rozdzielaczu powinny być odkręcone, żeby zapewnić przepływ przez rurki podłogówki.
@ramirezns3206
@ramirezns3206 5 жыл бұрын
ok,regulator pokojowy + siłownik...a co Wam Panowie uruchomi źródło ciepła??? Wypada poinformować użytkowników że regulator należy wpiąć w listwę sterującą a z listwy kabel na siłownik. Listwa po otrzymaniu sygnału z regulatora uruchamia otwarcie siłownika i po kilkudziesięciu sekundach uruchamia źródło ciepła oraz pompę obiegową dla danego układu. Wypada również na belce wpisać ilość metrów położonej pętli,przyjąć obliczenia na wymianę wody w danym odcinku w stosunku do wydajności pompy,to bardzo pomoże przy regulacji przepływu.
@volvojacek
@volvojacek 5 жыл бұрын
A mi grzeje za dobrze nagrzewa pomieszczenie i odcina sterownik wykrywa temp i wyłącza obieg. Dom jest cieply i temp się utrzymuje. Co robic zeby mieć caly czas komfort cieplej podlogi ? Dodam że piec i sterownik chodzą wg krzywej grzewczej
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Prawdopodobnie problem leży w konfiguracji krzywej grzewczej. Należałoby w pierwszej kolejności zweryfikować ustawienie krzywej grzewczej, a mianowicie wybór odpowiedniej krzywizny oraz jej ewentualne przesunięcie w dół. W optymalnym ustawieniu krzywej grzewczej chodzi o to, by przy różnych temperaturach panujących na zewnątrz zachować jednakową temperaturę wewnątrz budynku.
@volvojacek
@volvojacek 3 жыл бұрын
Czy przepływ nie powinien być regulowany wg długości pętli ?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Jeśli nie ma sterowania strefowego, to w zależności od długości pętli trzeba dostosować odpowiedni przepływ w instalacji podłogowej.
@volvojacek
@volvojacek 3 жыл бұрын
@@AFRISOpl ja wszędzie odkreciłem na maxa, nie mam uczucia nie dogrzania do tego małe dzieci cały czas na podłodze
@hubertnawrot9130
@hubertnawrot9130 3 жыл бұрын
Daje Pan glos wiewiórce w pingwinach z Madagaskaru ???
@bellcross7
@bellcross7 3 жыл бұрын
Tak kurwa, kręciłem aż wykręciłem i teraz chuja grzeje jeden obwód, dzięki za rady w których nie ma żadnych ostrzeżeń…
@TheOwca20
@TheOwca20 4 жыл бұрын
Jeśli mam termostaty i siłowniki jaki przepływ powinien być ustawiony na poszczególnych pętlach?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Wartość przepływu to wypadkowa wielu czynników. Należy ustawić tak, żeby przy otwartych siłownikach instalacja dostarczała odpowiedni strumień energii cieplnej. Do dokładnego określenia trzeba wykonać projekt instalacji c.o. - inaczej zostaje metoda prób i błędów.
@mariuszseroczynski5492
@mariuszseroczynski5492 3 жыл бұрын
Mam ten zawór i szlak mnie trafia . Mam piec na pellet i temperaturę na piecu ponad 50,60 stopni a zawór ustawiony jest na max i obserwując zawór to on chodzi jak chce....zamiast podawać 43 to podaje różna temperaturę bo się wacha temperatura. Potrafi podawać o 10 stopni mniej. ...
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Polecamy film o zaworach ATM: kzbin.info/www/bejne/gpyvkJ2DjbiBjqc
@mysza123100
@mysza123100 5 жыл бұрын
Po co są te niebieskie nakrętki u góry, czy tym się coś reguluje bo ja mam rotametry u góry a w dolnym rzędzie biale pokrętła.
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
mysza123100 > to tylko nakrętki do zakręcenia poszczególnego obiegu w przypadku braku siłowników - bardziej serwisowa sprawa niż użytkowa dla inwestora.
@jarosawstyczen1940
@jarosawstyczen1940 Жыл бұрын
Pogoda ,tak .a co x dynamiką systemy, zy vzaly system nie zadziała o dobę za późno.mam płytę jesze mniej dynamiczna ,wiem o czym mowie
@piotrsokolowski305
@piotrsokolowski305 2 жыл бұрын
Co sądzicie o używaniu siłowników w instalacji gdy źródłem ciepła jest pompa ciepła
@AFRISOpl
@AFRISOpl 2 жыл бұрын
Jak najbardziej, można w instalacji z pompą ciepła, używać siłowniki termoelektryczne ale w przypadku zamknięcia się wszystkich siłowników, musimy zachować przepływ stosując zawór upustowy DU lub bufor ciepła: kzbin.info/www/bejne/bpKpk4p-m5Kon9E
@mateuszponka2595
@mateuszponka2595 2 жыл бұрын
Gościu wygląda jak Edward Norton.
@krzysztofmis8832
@krzysztofmis8832 5 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie jako laik. Do tej pory wydawało mi się że zasilanie idzię górą a powrót dołem a tutaj widzę niebieskie rurki u góry a czerwone na dole ? Skąd taka zmiana ?
@dirtyneonofficial
@dirtyneonofficial 5 жыл бұрын
Tacy fachowcy a sie pomylili. Ten z prawej pijany a ten z lewej nacpany
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
Krzysztof Mis > rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego są różnej konstrukcji i mają przepływomierze na powrocie lub na zasilaniu. W tej wersji przepływomierze są na zasilaniu. To czy belka zasilająca będzie na górze czy na dole decyduje instalator oraz warunki techniczne. Jest jeszcze jedna rzecz, która głównie decyduje dlaczego w tych rozdzielaczach belka powrotna powinna być na górze. Pozdrawiam
@krzysztofmis8832
@krzysztofmis8832 5 жыл бұрын
@@KrystianTimmler A mógłbyś proszę rozwinąć temat co to za jedna rzecz która głównie decyduje o położeniu belki ? Pozdrawiam
@KrystianTimmler
@KrystianTimmler 5 жыл бұрын
@@krzysztofmis8832 > pomyśl, wskazówka : na górnej belce są zawory pod siłowniki, na dolnej przepływomierze (rotametry). Może ktoś się wypowie. Pozdrawiam
@radosawlament6794
@radosawlament6794 3 жыл бұрын
Chryste Panie, ten gość tak macha łapami, że dziwię się, że Krystian gardy nie trzymał
@wojciechpacyniak7317
@wojciechpacyniak7317 3 жыл бұрын
A co jeśli po zamontowaniu siłowników kocioł nie pracuje mi już od włączenia do osiągnięcia temperatury tylko włącza się i wyłącza przez to ze niżej nie może zmodulowac mocy jeśli np. chodzi tylko 2petle.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Kocioł taktuje, bo 2 otwarte pętle nie są w stanie odebrać całej mocy którą wyprodukował. Mimo, że palnik moduluje. Trzeba użyć sprzęgła, wtedy kocioł je wygrzeje i się wyłączy (będzie pracował dłużej z większymi przerwami), a podłogówka będzie pobierać ze sprzęgła tyle energii ile aktualnie potrzebuje.
@wojciechpacyniak7317
@wojciechpacyniak7317 3 жыл бұрын
@@AFRISOpl sprzęgło tz? Chodzi o przerwę między załączeniami czy dodatkowy bufor ciepła?
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
Sprzęgło zwiększy nieco zład wody i odbierze nadmiar ciepła z kotła gazowego, wydłużając przerwę między załączeniami.
@adriannaduda1910
@adriannaduda1910 10 ай бұрын
Wszystko pieknie wyglada ale szczerze nie widzialam nigdxie u nikogo nawet tak doklqdnie i ladnie wykonanego podlaczenia pod listwę. Nie oszukujmy sie nie ma takich fachowcow ktorzy tak szczegolowo podchodza do centralnego. Tylko na odpoeprz i zeby kase wziąć
@crossoutmenpl6705
@crossoutmenpl6705 3 жыл бұрын
Czy ten elektrozawór jest napewno tak dobry? Woda jak wylatuje do pętli to w trakcie przepływu się wychładza. Więc jeśli wpada woda o temp.np 24C i na powrocie jest 20C. To średnia temperatura do której jest grzana posadzka to 22C. Jeśli się mylę to poprawcie mnie.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 3 жыл бұрын
W jakim kontekście pyta Pan o zawór? Temperatura posadzki będzie zależeć od grubości jastrychu, rodzaju posadzki (drewno czy ceramika) i temperatury w pomieszczeniu. Dla drewna różnica między temperaturą zasilania a posadzki może wynosić 4 stopnie, dla ceramiki nawet 2 stopnie.
@zbudowanynamiare
@zbudowanynamiare 3 жыл бұрын
jaki przekrój j rurki do podłogówki tam macie
@blackjack4556
@blackjack4556 4 жыл бұрын
A jezwli krece szklankami a nie mam regulacji bo nis sie nie dzieje to moze byc np zapowietrzony uklad??
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Może być wiele czynników powodujących tego typu problemy. Zachęcamy do kontaktu z wykwalifikowanym instalatorem - www.afriso.pl/mapa-instalatorow
@kefir1972
@kefir1972 4 жыл бұрын
A co bezwładnością przy pomiarach temperatury w pokoju ze sterowaniem siłownikiem
@AFRISOpl
@AFRISOpl 4 жыл бұрын
Bezwładność instalacji podłogowej zawsze generuje pewne opóźnienie. Można je uwzględnić w minimalnej odchyłce temperatury. Trzeba jednak poczekać na wygrzanie się danej pętli lub jej wychłodzenie.
@mayam1141
@mayam1141 8 күн бұрын
Nic mi to video nie dało... Ja mam taki problem, że na dole podlogowka,na górze grzejniki...na dole sauna,na górze zimno...jak wyregulować te cholerne przepływy? Jest tych "słupków" 6,ale nie wiadomo które na górę, które na dół...jeden obieg...pomocy
@AFRISOpl
@AFRISOpl 6 күн бұрын
Niedogrzanie części przestrzeni wymaga równoważenia hydraulicznego układu grzewczego. Niestety w Pana przypadku pozostaje metoda prób i błędów lub zawezwanie fachowca celem weryfikacji układu (ewentualne doposażenie odejść w zawory równoważące).
@zenonsmietana6684
@zenonsmietana6684 5 жыл бұрын
Wszytko pięknie a co z termostatami jeśli jest rekuperacja? Przez dużą bezwładność podłogowymi oraz ruch powietrza nie robią się przekłamania? A rekuperacja teraz chyba to wymóg w każdym domu.
@AFRISOpl
@AFRISOpl 5 жыл бұрын
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym, gdy jest on ogrzewany za pomocą instalacji podłogowej nie ma istotnego wpływu na temperaturę odczuwalną w pomieszczeniach. Przy zastosowaniu rekuperacji świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń, również jest podgrzewane . Należy tylko dobrze wyregulować instalację wentylacji, by prędkości nawiewu i wywiewu powietrza z pomieszczeń nie powodowały odczucia chłodu (przeciągu). Istotne jest, by wentylacja nie była zbyt intensywna. Nie ma wymogu ustawowego dla montażu rekuperacji, ale fakt że jest to instalacja coraz częściej montowana i polecana w budownictwie jednorodzinnym.
Ogrzewanie podłogowe nie działa ? Sprawdź może to twoje !
32:24
Stanisław Migas GLOB ENERGY
Рет қаралды 829 М.
How to make UNDERFLOOR HEATING work more efficiently?
7:54
Marcin Boczulak - Okiem serwisanta
Рет қаралды 96 М.
Czy ogrzewanie prądem to dobry pomysł ? - remont4you
11:16
remont4you.pl
Рет қаралды 141 М.
Jak odpowietrzyć podłogówkę bez pompy - remont4you
8:02
remont4you.pl
Рет қаралды 341 М.
Co zrobić by instalacja grzewcza działała lepiej?
16:35
AFRISOpl
Рет қаралды 446 М.
90% of Toilets Are Installed Wrong (Here’s the Right Way)
16:04
Home RenoVision DIY
Рет қаралды 1,6 МЛН
Buduj z AFRISO #8 - 10 błędów montażu podłogówki
12:32
AFRISOpl
Рет қаралды 477 М.
Jak ustawić pompkę obiegową - Wilo Yanos PICO
9:04
Domowe Modernizacje
Рет қаралды 9 М.
Tak się kończy ogrzewanie podłogowe bez projektu !!!
12:17
Stanisław Migas GLOB ENERGY
Рет қаралды 124 М.