Wasze filmy są bardzo profesjonalne. Ludzie w komentarzach często lekceważą wiedzę ogólną ale wy patrzycie z góry. Dziękuję.
@AFRISOpl6 ай бұрын
Dziękujemy! ❤
@adamolczak4104 ай бұрын
W końcu uczciwa kalkulacja 👍😃..bez czarowania za pompa ciepła to prawie darmowe ogrzewanie 😉 Przez nowe i całkowicie bezczelnie odkupywanie energii od prosumentów po 5-20 groszy w słoneczne dni popsuli rozwój tego wygodnego sposobu ogrzewania..🤔Szkoda..
@paweladamczyk10264 ай бұрын
Cena pelletu to teraz około 1500zl za tonę, a nie 1100 jak w wyliczeniach. Dodatkowo trzeba policzyć pompki obiegowe, dmuchawę, silnik ślimaka i sterownik. Sądzę, że jakieś 500-700kwh, których nikt nie liczy.
@t_oАй бұрын
Uczciwa kalkulacja? I tak i nie, bo w materiale zalożono ogrzewanie budynku grzejnikami 50 st. Gdyby budynek był na podłogówce ze średnią temperaturą zasilania 30 st, to by sie okazało, że jednak pompa może być tańsza w eksploatacji od peletu. Dla mnie zabrakło tutaj tej informacji i arbitralnie ogłoszono że pellet jest tańszy w eksploatacji od pompy zawsze i wszędzie, a takk nie jest
@tomaszkukla55708 ай бұрын
Posiadam kocioł pelletowy 4 sezon. Za ten sezon zimowych spalilem 2600kg przy domu 140m2 powierzchni uzytkowej i z 3 osobami w domu. Na obecna chwile nie zmienił bym go na zadne inne źródło ciepla.
@jacekcieslewicz14858 ай бұрын
Dom 160m2 - z garażem, kotłownią i pokojem przejściowym 200m2 - ale tam nie mam potrzeby ogrzewać i tak jest tam za ciepło, spaliłem 3t. Bez przerwy otrzymuję nowe oferty na pellet i ceny ostatnio mocna idą w dół (piszę o dobrym pellecie, a nie o czymś z marketu po którym zostają tylko spieki), czego się nie da powiedzieć o cenie prądu. Nie pomijając faktu, że pompa ciepła pracuje na prądzie w większości wytwarzanym z węgla (lub pochodnych).
@przemysawnowak26737 ай бұрын
a jakby jeszcze tem pelet zacza robic z rtego ukrainskeig ozleg ozboza co to je importowano do polskich piekarni nawet i za 60zl/tone :). Po ile by byl taki pelet? Da sie go robic ze zboza? W koncu to taka sama celuloza jak drewno nie? P.S.: mam piec na ekogroszek i ma palnik typowy na ekogroszek, piec ma z 12 lat, mozna w nim zima spalic kolo 4t przecietnego ekogroszku ja ksie malo oszczedza, mozna i 5 ton ja ksie na wszystko kladzie chuj, mozna i 3-3,5t na rok jak sie uwaza. Ale na takim wlasnie paniku w starym piecu zaczalem spalac zboze za 700-800zl/t i spalam go mnie jwiece j1.6x tyle ile wegla. Piec czysci sie raz na 2 tygodnie. popiol sie usuwa raz na 2 mce a to c osie wyciagnie idzie na trawnik jako nawoz. Gdybym mial chocia palnik glebszy, taki do spalania peletu spalilbym z 1t mniej, gdybym mial nowoczesny piec to oszczedzilbym kolejna tone. Dlaczego nikt ne robi peletu ze zboza? Czy sa jakeis piece na pelet przystosowane do spalania zboza tak, ze producent nie uniewaznia gwarancji przy zastapieniu peletu zbozem?
@Nwm102286 ай бұрын
Mam dom 190 m i za cały rok 3 tys kw zero jakiej kolwiek pracy przy tym
@n1ut4t35 ай бұрын
U mnie identycznie poprzednie dwa sezony po 2600-2700 kg każdy. 140m2 - 70m2 na dole podłogowe + na górze duża łazienka. 60m2 - 3 sypialnie na grzejnikach. Średnia T 22-23*C. CWU z osobnej pompy ciepła przez cały rok.
@martinb28 күн бұрын
a mam pytanie, czy pan ma grzejniki czy panele podłogowe, i czy dom jest dobrze ocieplony
@OSOMagic2 ай бұрын
Najlepszy piec na węgiel i drzewo i nikt mnie nie przekona
@stanisaw8018 ай бұрын
Przy pompie ciepła trzeba pamiętać, że sprawność silnie zależy od temperatury powietrza. Druga sprawa to grzejniki mam stare klasyczne, Convector - nie wiem czy jeszcze produkowane - wystarcza temperatura 40 do 41 st. C bez nadmuchu - sprawność silnie zależy od temperatury końcowej. Bardzo ważne jest dobranie mocy pompy i oczywiście tylko pompy inwerterowe (z falownikiem) tak aby jak najrzadziej się wyłączała, szczególnie w okresie zimowym. No i lokalizacja (posadowienie pompy). Ogólnie rzecz biorąc jest to dość "subtelne" i wymagające dużej kultury technicznej rozwiązanie ogrzewania.
@JBG-2JBG-2-xy3mb8 ай бұрын
Ciekawa sprawa z tym zasobnikiem . Stary baniak do pompy ciepla - czy spotkaleś sie w kotlowni z baniakiem z wezownica o powierzchni odpowiadajacej potrzebom pompy ciepla
@Adam-qf7sj8 ай бұрын
To samo miałem napisać. Koszt nowego bojlera to kolejne kilka tysięcy złotych.
@mateuszgomolka19894 ай бұрын
Generalnie pompa ciepła to dobre rozwiązanie, ale dla nowo budowanych domów, które są odpowiednio zaizolowane z każdej możliwej strony. Ostatnio rozmawiałem ze znajomą, która zainwestowała w pompę ciepła, bodajże panasonica, i narzekała, że przy większych mrozach podczas ostatniej zimy w domu było chłodno. Dom to stare budownictwo, ale termomodernizowane. Do nowych domów pompa ciepła jest okej (choć osobiście radzę montować ją z dodatkowym źródłem ciepła), natomiast w termomodernizowanych domach, jeśli już pompa ciepła, to w instalacji hybrydowej z innym źródłem ciepła (np. właśnie z kotłem pelletowym).
@michallitwin85646 ай бұрын
Pięć na pellet bo pompy drenują. Od 8 lat mam piec i bogu dzięki 🙏
@domykopuly4 ай бұрын
Dobrze wytłumaczono sposób wyliczenia. Tylko jeden szczegół przy pellecie mamy mozliwosc zgromadzenia na cały okres grzewczy. A ile to potrzeba wiaderek prądu i gdzie go zgromadzić bo brak to może sie przydarzyć .
@paweladamczyk10264 ай бұрын
Jak nie będzie prądu to pięć na pellet będzie działał? Raczej nie.
@AFRISOpl4 ай бұрын
W takich przypadkach pozostaje możliwość zaopatrzenia się w agregat prądotwórczy.
@pomocnamama22303 ай бұрын
Odradzam zakupu Kotła Pellux Slim 18. Po 3 latach użytkowania stopiony palnik, wewnętrza stał, ceramika wypadła w kawałkach do popielnika. Palnik nie jest wykonany w całości z żaroodpornego materiału. Gwarancja nie obejmuje części "eksploatacyjnych". Stanowcze NIE. Odradzam zakup u tego producenta. Dodam jeszcze, że szwagier pali tym samym peletem co ja i nic mu się nie dzieje z piecem - daje do myślenia. Wielkie G.
@AmanitaMuscaria-du3mq3 ай бұрын
Kocioł na pellet z możliwością palenia drewnem, jednak wolę niezależność 😉
@toiow08 ай бұрын
Zabrakło w porównaniu kosztów przeglądu przynajmniej w okresie gwarancyjnym
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
U mnie już trzeci rok pracuje kocioł peletowy I pomimo posiadania fotowoltaiki nie zamienił bym go na pompę ciepła Budynek 220 m/ kw.Moim "marzeniem" jest kocioł peletowy Windhager 😊
@ukaszw.54618 ай бұрын
Ile pelletu na sezon idzie? Mam podobny metraż.
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
@@ukaszw.5461 przy ocieplonym domu oknach trzy szybowych i sterowaniu pokojowym (temp.23 st.) 4.5 tony A i zapomniałem dodać bufor 700 l
@mateuszg50808 ай бұрын
Mam dom 240 metrow I chińska pompa ciepla plus foto, w domu dół 23 góra 21 dobre ocieplenie zuzycie samo co 3500kwh, wodę cwuvgrzeje gazem. Kiedyś samym gazem koło 1200 metrow bez cwu. Bufor 500 litrow sterowanie strefowe techa.
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
@@mateuszg5080 no i swietnie👍
@pawel6828 ай бұрын
Jest jeszcze taki mały szczegół, że jak w pompie ciepła padnie sprężarka czy parownik to musimy mieć 6 do nawet 10 tys. Zł. Na naprawę ale to taki drobiazg :))
@karolnowakowski37782 ай бұрын
a tu -70 procent światowego zużycia węgla odpowiadają tylko 2 kraje - Chiny oraz Indie. Chiny zużyły ponad 4,5 mld ton, a Indie zużyły ponad 1,1 mld ton węgla. O 0,9% wzrosło w stosunku do 2021 roku także zużycie węgla w Unii Europejskiej - do blisko 0,45 mld ton. Światowa produkcja węgla w 2022 roku osiągnęła rekordowy poziom przekraczając 8,6 mld ton, co oznacza wzrost o 8% względem 2021 roku. Dwaj najwięksi producenci węgla, tj. Chiny i Indie, odnotowały wysoki wzrost produkcji tego surowca. Produkcja węgla w Chinach osiągnęła poziom około 4,5 mld ton. To wzrost o 11% rok do roku. W Indiach w 2022 produkcja węgla wzrosła w stosunku do 2021 o 12% do poziomu 0,9 mld ton. Produkcja węgla w UE również odnotowała 5% wzrost rok do roku i wyniosła około 0,35 miliarda ton, a to za sprawą większego wydobycia węgla brunatnego w Niemczech, Czechach oraz Bułgarii. ---Globalna produkcja i zużycie węgla będą jeszcze większe pod konie 2023 r.
@tomaszszpura93218 ай бұрын
Dobór mocy kotła. To podstawa
@kamilk14038 ай бұрын
Podstawa to małe zapotrzebowanie i dobrze odizolowany dom - tutaj tracimy najwięcej a nie na tym jaki mamy kocioł 😊
@CheremAnatema-pz7cb7 ай бұрын
Wybierając źródło ciepła dla budynku musimy przyjmować plan użytkowania takiego źródła 15-20 lat. Urządzenia i ich instalowanie sporo kosztuje... Bardzo ważnym aspektem jest cena nośnika energii... Prąd zawsze był drogi i wygląda na to, że nadal będzie drożał... Pellet był tańszy. Niestety ze względu na wzrost cen prądu i nie tylko podrożał... Gaz ziemny różnie się kształtowal ale najtańszym nośnikiem energii nie był. Pozwalał jednak na takie zautomatyzowanie systemów grzewczych, że można było zapomnieć o tym... Stoję właśnie przed dylematem jakich zmian dokonać w kotłowni gazowej aby zaoszczędzić może 10% gazu... Wiem, że jest to wykonalne. Tam gdzie odpuszczałem i nie oszczędzałem muszę sięgnąć po redukcję zużycia... W końcu od lipca ceny gazu zgodnie z cennikiem idą w górę o 45%. Tak rządzący chcą ściagnąć do budżetu kasę... Wiadomo kosztem tych, którzybsą pewni... Bo zapłacą...
@przemysawnowak26737 ай бұрын
peleciak z akceptacja spalania zboza przez producenta i masz swiety spokoj :).
@CheremAnatema-pz7cb7 ай бұрын
Kotła nie wymieniam. Jeszcze kilka lat pracy przed nim.
@MarcinStalmach8 ай бұрын
50l bufor do pompy pracujacej na same grzejniki w domu 180m2? Gdzieś zagubiliście zdrowy rozsądek 😅
@Adam-qf7sj8 ай бұрын
To samo z zostawieniem starego bojlera do pompy ciepła 😂
@marcinmarcin60148 ай бұрын
Gdzie znajdę pompe ciepła 7 kw z SCOP 3,7 za 15 tysiecy złotych. Proszę o kontakt do dystrybutora/sklepu/firmy hydraulicznej bo szukam już 3 miesiące i ceny dobrych urządzeń 6-8 kw zaczynają się od 25 tys.
@hublanek8 ай бұрын
a może być 9kW inwerterowa za 10 tys ?
@damianguenther25218 ай бұрын
To mi wyszla na pellet 42tys, kociol 15kw, plus maly bufor 250L.
@danielb73168 ай бұрын
Te 40 w/m2 to chyba przy ocieplonym domu ?
@on96768 ай бұрын
raczej prawie pasywnym
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
Oni tak liczą ....a jeszcze buforem do pompy 50l Kurde powiem żartem ..w spłuczek jest więcej wody....😀😀😀😀
@AFRISOpl8 ай бұрын
Wartość 40 W/m2 została wykorzystana z szacunkowej tabeli, kiedy to budynek został wybudowany po 2010 roku i zastosowano w nim minimum 15 cm styropianu jako ocieplenie domu.
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
@@AFRISOpl No tak tylko wydaje mi się że te wszystkie tabele są olbo przeszcowane lub niedoszacowane(bez urazy)
@andrzej31568 ай бұрын
Skąd masz te ceny wyposażenia kotłowni?bzdury jakieś gotowa kotłownia na pelet razem z kotłem na dziś 22 tyś
@Pawel_S.8 ай бұрын
Pompa ciepla 110m2 za sezon grzewczy 1450zl co + cwu 🥰 koszt pompt 14k plus montaż w 2021. Nie trzeba przewalac ton peletu, wybierac popiołu, rece w kieszeni a w domu cieplutko😊
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
Jakiego przewalania peletu jakiego popiołu🤷🤷
@janek19767 ай бұрын
No, u mnie by szło pod 6 ton a taśmociągu nie mam. 🤔
@Przemasg976 ай бұрын
Hej, bez fotowoltaiki?
@toiow08 ай бұрын
Bardzo proszę o takie samo porownanie względem gruntowej pompy ciepła. Oczywiście bez dolnego źródła
@AFRISOpl8 ай бұрын
Dziękujemy za sugestię na temat odcinka 😇
@janek19767 ай бұрын
A to niby czemu bez dolnego źródła?, żeby lepiej marketingowo wyglądało?
@toiow07 ай бұрын
@@janek1976 Ponieważ dolne źródło może być wykonane na wiele sposobów i oszacować koszty byłoby bardzo trudno
@janek19767 ай бұрын
@@toiow0 Wiem o tym dobrze bo je mam wykonane na jeden z tych sposobów. Niema ich jednak na tyle dużo żeby nie dało się tego ogarnąć w porównaniach i dzięki temu nie były one (porównania) z przysłowiowej d... y wzięte.
@krismis27554 ай бұрын
Kotly pelletowe sa tansze niz pompa.I tu pytanie czy warto?
@tomaszszpura93218 ай бұрын
Czy Bufor ciepła zastosować.
@hublanek8 ай бұрын
zawsze i przy każdym rodzaju źródła ciepła
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
Jak najbardziej
@marek71258 ай бұрын
Jeszcze nie uwolnili cen energii to raz a drugie jak w takiej pompie coś wysiądzie to ceny są kolosalne
@lechleszczynski338 ай бұрын
Szkoda , ze w Polsce nie jest popularne dostarczanie pelletu luzem i magazynowanie w odpowiednich silosach , oraz automatycznym transportem peletu do kotla. Pozostale tylko przeczyszczenie kotla a to banal. W domu z grzejnikami chyba bym sie nie wahal. problem polega na tym, ze absolutnie nie mozna przewidziec ceny pradu araz paliwa. Ceny tego pierwszego zaleza od politykow, bylbym wiec pelen obaw. Moze hybryda?
@seweryn70684 ай бұрын
Ciekawe jakie beda opinie jak przyjdzie zima z mrozami do minus 30.
@MariuszPustelnik-r1r8 ай бұрын
Najlepszy zielony ład od wszystkich piecy pom ciepła Zimą na misia głeboko zakopać się w norze Latem biegać po słońcu i jeść trawę Tanie ekologiczne bez podatku i bez idiotòw z Brukseli
@krzysztofhanczarowski6172 ай бұрын
Witam, fajny materiał ale zapomniał Pan że do kotła na pellet potrzebujemy komin który też kosztuje 🙂
@adamopalinski97998 ай бұрын
Niedawno kupiłem dom 100m2 który ma piec na diesla i stoję przed dylematem na jaki źródło ciepła postawić 🙈
@ukaszw.54617 ай бұрын
Wstępnie polecam hybrydę - piec na drewno/pellet, (można też palić węglem) np. mpm wood pell i dodatkowo klimatyzator 3,5kw z funkcją grzania w okresie przejściowym (powyżej +3°C na zewnątrz). Jakie ocieplenie ma ten budynek?
@gavron068 ай бұрын
Nie uwzgledniles przy obliczeniach przekroczenia pisowskiego limitu 2000kwh na prąd i wzrostu ceny po nim
@Gr3go58 ай бұрын
Pompa ciepła wymaga chyba co rocznego ustawowego przeglądu. Nie znam kosztów ale pelet takiego przeglądu nie wymaga. Pompy ciepła wychodzą co chwilę nowe i po kilku latach jest problem z częściami. Piece na pelet tak nie mają i z doświadczenia dodam że wymiana podzespołów nie jest skomplikowana i każdy facet sam sobie naprawi.
@marekprzedstawiciel87408 ай бұрын
od 12 lat mam pompę nic nie robione zero problemów obecnie co dwa lata przegląd system totalnie bezobsługowy (zero pracy) komfort, wygoda niskie rachunki
@Nwm102286 ай бұрын
400 zł płaciłem Daikin serwis
@hublanek8 ай бұрын
nie co wybrać tylko jak zamontowac oba
@kowalczykjaroslaw258 ай бұрын
Właśnie taki mam plan🎉
@32umberto8 ай бұрын
Pompa jest bezobsługowa a kocioł na pelet nie a to różnica dla wielu a minus ceny prądu na razie gaz najlepszy moim zdaniem .
@piotrkowalski47044 ай бұрын
Kotły na pellet są prosto obslugiwane
@grzegorzsmolarczyk89318 ай бұрын
Na pompe ciepła jest 3 razy większa dotacja! Więc różnica kosztów się zaciera, w dodatku doświadczenie wskazuje że zazwyczaj wystarcza 45 stopni na grzejnikach więc scop jest większy i nagle się okazuje że pompa lepsza pod każdym względem, no i pozostaje kwestia, że pelet czesto jest wątpliwej jakości co psuje kociol i generuje większe koszty i stwarza ryzyko braku ogrzewania w najmniej odpowiednim momencie.
@hublanek8 ай бұрын
a bez dotacji PC kosztuje 11 tys 12kW monoblok na r290
@kamil98488 ай бұрын
@@hublanekjaki model
@hublanek8 ай бұрын
@@kamil9848 nawet już taniej bo 9840 z polską f-rą i wpisem na listę ZUM ( pod dotacje) model CGK030V3L-B
@andrzej31568 ай бұрын
To chyba auto reklama
@hublanek8 ай бұрын
@@kamil9848 wybacz ale się nie dowiesz - kanał kasuje posty jak podaję model - nawet bez żadnej informacji gdzie go kupić
@msewem8 ай бұрын
Przynajmniej jest uczciwie policzone a nie jak handlowcy od PC! Pelet 10k na rok a PC 1,3k na rok!
@darwag83333 ай бұрын
Kocioł na pelet to nie silnik elektryczny i jego sprawność rzeczywista to nie 95% a między 40 do 60% max więc w obliczeniach należy wziąć poprawkę.
@_______MCK._________2 ай бұрын
No jeszcze cena prądu przy ogrzewaniu na pellet to znaczy cena prądu palnika , podajnika , pompek , dmuchaw na pewno w stosunku rocznym też parę groszy się uzbiera czy ktoś to policzył mniej wiecej proszę coś napisać a , już czyszczenie załadunek pellletu do kotła to juz nieważne
@jaceko35808 ай бұрын
W dniu publikacji już wiadomo za za miesiąc kwh będzie droższy niż na wyliczeniach, pellet spada prąd rośnie,
@Nwm102286 ай бұрын
No jest tańszy dla użytkowników pomp ciepła ale dla zwykłych zjadaczy droższy będzie. Pozdrawiam
@oneferrdek33468 ай бұрын
Przy zasilaniu 35 stopni wychodzi 4600zl pompa więc to samo co pellet
@Sk-yj1dr8 ай бұрын
mam PC w starym domu 6000kw rocznie, mam foto więc ok, ale jakbym miał 1kw za 2zł to PELET I TYLKO PELET, INWESTYCJA ZA 10 K, PC to 40k
@mirosawataski33758 ай бұрын
Dla tych co tak wychwalają Pompy Ciepła i już je zamontowali Tak w ramach pół żartem pół serio Życzę wszystkim posiadaczom tych cudownych i oszczędnych zero emisyjnych żrudeł ciepła Aby powróciły zimy z lat 80" 90" i przy obecnych podwyżkach cen energii Co ci posiadacze tych cudownych urządzeń by mieli po kilku takich zimach wtedy do powiedzenia HAHAHA. A i jeszcze musimy samochody elektryczne kupić no tak bo w Polsce przy obecnych elektrowniach węglowych to jest interes życia inwestować w ogrzewanie i pojazdy na prąd HAHAHA. Płakać i płacić tyle nam wszystkim pozostanie jeżeli w takim tempie będzie się to wszystko w Polsce rozwijało oczywiście na niekorzyść nas obywateli PL. Ale to tylko moje skromne zdanie są mądrzejsi i musimy ich słuchać. Jeszcze niedawno ECO Groszek był bardzo EKO i to też był Unijny wytwór teraz już jest BEEE. Każdy by chciał się ogrzewać prądem oczywiście świetna technologia tylko nie przy takich kosztach energii i nie wiadomo czy zaraz nie będzie jeszcze droższa takie technologie nie w PL. Gdzie nam 20 lat umkło kiedy inne kraje się rozwijały a PL jak zawsze w wielkiej D. I teraz kosztem nas wszystkich pod grożbami kar musimy nadrobić ten stracony czas bo rządy sobie z tym nie radzą to oczywiście konsekwencje poniesiemy MY obywatele PL. WSPANIAŁE JEST ŻYCIE POLAKA HAHAHA
@hublanek8 ай бұрын
pompę ciepła dobiera się do temperatury biwalentnej -7 st a poniżej stosuje się drugie źródło ciepła (u mnie kominek z płaszczem wodnym oraz kogenerator) każde inne rozwiązanie jest kompletnie nieekonomiczne
@xxx777xxxxxxkitakitagkitow58 ай бұрын
Masz racje...rządzą od lat nami nieudolni i sprzedajni nieudacznicy ale i UE to wielki szkodnik który politykę klimatyczną steruje tak by tylko niewielkie grono już bogatych krajów na tym zyskiwało. Myślę że w nie dalekiej przyszłości warto się będzie zastanowić nad opuszczeniem tej "zacnej" instytucji.....pozdrawiam
@cez52138 ай бұрын
Witam czy mógłbyś bardziej przybliżyć temat kogeneracji? Jak to u Ciebie wygląda, jakie urządzenie, jakie koszty? Pozdrawiam@@hublanek
@robertc0048 ай бұрын
Ja mam pompę ciepła połączoną w układzie hybrydowym z kotłem pelletowym. Ostatnia zima to 8300kWh i pół tony pelletu (wspomaganie przy defrostach i raz brak prądu). Do ogrzania 530m2 (same grzejniki) w domu z lat 80-tych.
@hublanek8 ай бұрын
@@robertc004 ja mam PC gruntową spiętą z kominkiem z płaszczem - ostatnia zima (wraz z CWU bo nie am rozdziału) to 1800 kWh oraz 2,5 m3 drewna z czego 100% prądu było mojego a drewno kupiłem po 180 zł za m3 - koszt zimy to 360 zł - ogrzewanie podłogowe 100m2
@tomaszszpura93218 ай бұрын
Zład wody instalacji co.
@marek52387 ай бұрын
Gdzie ty masz pompcy ciepla po 15tysi? Chyba 30tysi.
@Nwm102286 ай бұрын
30tys to dobrej firmy za 15 tys to później zużycie kw kosmos
@michazastrow29258 ай бұрын
Pelet produkują Niemcy. Toć pytanie
@damianzimnicki28818 ай бұрын
Kocioł na pellet potrzebuje jeszcze komin
@karolkarol27616 ай бұрын
Kocioł zbożowy, dla kogoś kto ma swoje zborze - grunt to niezależność w dzisiejszych czasach szalonych regulacji ue!
@piotrsalamon98168 ай бұрын
Bio paliwa dla uni są te paliwa które są dla uni wygodne. Pelet nie był a jest. Gaz był super teraz nie jest 😂
@seweryn70684 ай бұрын
Dokładnie.
@tomaszszpura93218 ай бұрын
No ale mamy niby modulację kotła... To po co Bufor...
@hublanek8 ай бұрын
tylko przy modulacji sprawność kotła leci na ryj a z buforem problem nie występuje
@AFRISOpl8 ай бұрын
W rozwiązaniach przedstawionych w filmie zbiornik buforowy został zaproponowany jedynie w układzie z PC.
@tomaszszpura93218 ай бұрын
@@AFRISOpl ciekawy temat . Bufor ciepła.+kocioł na pellet. Czekamy na materiał.....
@hublanek8 ай бұрын
@@AFRISOpl i to błąd - przy każdym źródle ciepła stałopalnym bufor zwiększa ekonomię
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
@@hublanek całkowicie się zgadzam
@tomaszszpura93218 ай бұрын
No i tak zwana modulacja mocy . ....
@krzysztofbernat69738 ай бұрын
Błąd. Do pompy ciepła nie wykorzystacie starego zbiornika CWU ze względu na zbyt małą powierzchnię wężownicy.
@pawelkowalski69148 ай бұрын
Tylko pompa, pozdrawiam
@hublanek8 ай бұрын
buchachacha
@WiesławRembiesa8 ай бұрын
Chyba do gnojówki 😂😂😂
@janek19767 ай бұрын
Z dostępnością gnojówki dzisiaj problem, zresztą tak samo jak z obornikiem😊
@Nwm102286 ай бұрын
@@hublanektylko pompa ale do nowego domu z ogrzewaniem podłogowym
@hublanek6 ай бұрын
@@Nwm10228 tak tak - chyba że będzie awaria prądu i zostaniesz bez ciepła i światła - no chyba że tak jak ja masz magazyn prądu na 2,5 doby do tego fotowoltaikę i wiatraki oraz kogenerator
@radek33442 ай бұрын
tylko drewno gałęziówka
@miloszenko8 ай бұрын
Naprawdę w 21 wieku porównujecie wybór między PC a kotłem na paliwo stałe wymagającym obsługi i działającym że sprawnością 70%. Żenada.
@hublanek8 ай бұрын
oczywiście że tak i w sporej części domów bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest kocioł
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
Hmm......70 procent ...to chyba kocioł z 44 roku
@hublanek8 ай бұрын
@@jerzywyrwik9968 nawet przedwojenne miały większą sprawność
@jerzywyrwik99688 ай бұрын
@@hublanek 🫣niema co.....
@hublanek8 ай бұрын
@@jerzywyrwik9968 wiem, szkoda czasu :)
@Kilamkyrtap8 ай бұрын
Tylko kocioł gazowy
@Walt_kowalsky1108 ай бұрын
Dajcie spowrotem napisy angielskie
@leszeknowaczyk29153 ай бұрын
A drewno jest złe.
@_______MCK._________2 ай бұрын
pe tak stwierdził niemiecki ład
@xxx777xxxxxxkitakitagkitow58 ай бұрын
Kocioł peletowy
@77seban8 ай бұрын
Walić eurokołchoz.
@hublanek8 ай бұрын
klawiatura Ci się popsuła - zjadło Ci "roz" z przodu :) 👍
@janek19767 ай бұрын
Grzegorz B. będzie zapewne działał w tym temacie (sorki Braun oczywiście, żeby złych skojarzeń nie było) 😊
@stanislawlisowski49294 ай бұрын
Kocioł np. na pelet zaciąga z atmosfery nie CO2, a powietrze z tlenem (21%), azot(78%), inne np para wodna (1%)!!!!!!!!.