No video

AGH - Metrologia - Ćw. 19: Lokalizacja miejsc uszkodzeń w kablach

  Рет қаралды 28,025

Piotr Burnos

Piotr Burnos

Күн бұрын

Lokalizacja miejsc uszkodzeń w kablach. Jest to ćwiczenie 19 prowadzone w ramach przedmiotu Podstawy Metrologii na kierunku Elektrotechnika AGH w Krakowie.
Materiały do wykonania ćwiczenia znajdują się na kursie Metrologia na platformie UPEL AGH (po zarejestrowaniu) oraz na stronie www Katedry Metrologii i Elektroniki na pozycji "Ćwiczenie 19":
www.kmet.agh.ed...

Пікірлер: 41
@krzych687
@krzych687 2 жыл бұрын
Lubie oglądać Pana materiały. To taka nostalgia do czasów studenckich i przypomnienie wiedzy zapomnianej lub mało używanej. Mam jednak parę uwag. 1. Jeśli studenci robią tak samo pomiary jak Pan na filmie ile razy zostali porażeni napięciem z miernika izolacji? Nie należy przy zablokowanej funkcji pomiarowej w miernikach izolacji dokonywać zmian w obwodzie badanym. Uczcie proszę studentów dobrych nawyków związanych z BHP. Rozpinanie obwodu pomiarowego może mieć przykre konsekwencję zwłaszcza jeśli obiekt badany ma dużą indukcyjność lub dużą pojemność. 2. Przy pomiarach kabli komputerowych należy je traktować jako część obwodów SELV lub PELV. Zgodnie z normami izolację takich obwodów mierzy się napięciem 250V a nie 1000V jak na filmie. Napięcie 1000V DC (lub 700V AC) to napięcie próby napięciowej izolacji kabli UTP/FTP. Od takich informacji powinno zostać rozpoczęte ćwiczenie łącznie z pokazaniem kart katalogowych dla badanych kabli (nawet podobnych) by uzmysłowić czego i jakich wyników można sie spodziewać. Czy w tym przypadku coś to zmieni - NIE. To jest laboratorium. Jednak uczcie dobrych praktyk i poprawności inżynierskiej. Pomiary w pierwszej części filmu mogły by być wykonane zwykłym omomierzem a nie miernikiem izolacji i nic by nie zmieniło. Nawet jak by kabel miał kilka kilometrów gdyż rezystancja pętli żył to średnio około 200 om/km a izolacji to średnio 500Mom/km 3. W drugiej części filmu o pomiarach reflektometycznych aż brakuje pokazania przykładu pomiaru wystąpienia zwarcia i przerwy dla kabla badanego. Tu można pomęczyć trochę studentów bo przy okazji będą wyznaczać całkowita długość kabla. W zastosowanym modelu kabla można symulować zwarcie i przerwę. Po diagnozie rodzaju uszkodzenia można wyznaczyć odległość defektu od każdego z końców na sam koniec usunąć defekt i sprawdzić, czy wyznaczona długość po naprawie zgadza się z pomiarami z obu końców. Wiem, ze temat lokalizacji uszkodzeń to osoby dział ale można tu pokazać dużo przykładów. Między innymi jak identyfikować miejsce napraw kabla; ile ich było czy inne możliwe anomalie. Oczywiście najciekawsze są badania kabli energetycznych 15kV; tutaj mamy paszporty linii z trasą kabla; danymi wyjściowymi po ułożeniu i wszelkie parametry ale na prostym modelu także można wiele pokazać. Sama aparatura to taki trochę bardziej wyspecjalizowany zestaw jak u Pana na biurku. Chodzi mi o zasadę działania oczywiście. Na marginesie wiele lat temu; jak za studenta byłem na praktyce jeszcze w Zakładach Energetycznych kiedy to właśnie zajmowałem się między innymi lokalizacją uszkodzeń kabli po trzecim błędnym zlokalizowaniu usterki; kiedy cała brygada patrzyła jak student dołek kopie ku ich wielkiej uciesze po błędnej lokalizacji nauczyłem się poprawnie korzystać z aparatury i dokładnie lokalizować miejsca uszkodzeń. Powodzenia w dalszych realizacjach. Ciekawe materiały.
@tomaszptak4015
@tomaszptak4015 2 жыл бұрын
Trafiłem na kanał przypadkiem i spokój prowadzącego, opanowanie i sposób przekazu na 5! aż miło się oglądało. Brawo!!!
@sp1ad887
@sp1ad887 4 жыл бұрын
Oglądałem z przyjemnością jak każdy Pana materiał. Tak trzymać :-)
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
Jak zwykle świetnie poprowadzone zajęcia. Dla studentów, którzy zaliczyli mam smutną wiadomość, że z mojej wieloletniej praktyki z systemami niskoprądowymi wynika, że najgorsze są doziemienia. Zwarcia czy przerwy to nie jest wyzwanie.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 4 жыл бұрын
Dziękuję za pozytywny komentarz. Pozdrawiam!
@lukaszbujak9834
@lukaszbujak9834 Жыл бұрын
Bardzo pomocny film.Zwykły omomierz to niewszystko
@koszynek
@koszynek 4 жыл бұрын
Panie Piotrze dawno nie było nowego filmu, a ja tu czekam i czekam... "głodny" wiedzy. Pozdrawiam serdecznie.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 3 жыл бұрын
Nowy filmik - wstępniak już dzisiaj. Pozdrawiam!
@janagoogle7643
@janagoogle7643 4 жыл бұрын
Bardzo dobry kanał informacyjny!! Gratuluję pomysłu!! Niewiele jest tego typu realizacji na YT wykonanych dobrze technicznie i popartych konkretną wiedzą autora. Zazwyczaj ludzie dużo mówią na tematy, których nie rozumieją. Pośród tych dobrych kanałów wymieniłbym m.in. RS i RS elektronika. Życzę cierpliwości, bo taka twórczość nie jest łatwa. Nota bene impulsowa lokalizacja uszkodzeń kabli nie jest mi obca, mój ojciec był prekursorem tej dziedziny w Polsce, stąd miło było sobie przypomnieć co nieco...
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 4 жыл бұрын
Miło słyszeć! Pozdrowienia :)
@jaboo79plnoneed16
@jaboo79plnoneed16 Жыл бұрын
PS: uwielbiam pana odcinki. Dawno po szkole warto przypomnieć sobie materiał. Zwłaszcza pracującym w zawodzie... Pozdrawiam
@mariuszmh4844
@mariuszmh4844 2 жыл бұрын
Fajne ćwiczenie, kiedyś się tak bawiłem. Teraz już są reflektometry wiec jest prościej, ale dla studentów super zabawa. Pozdrawiam
@damianzalewski5780
@damianzalewski5780 2 жыл бұрын
Dzien dobry. na początku chciałbym podziękować za ciekawie i merytorycznie przedstawione problemy jest to wielkie uzupełnienie a nawet więcej niż uzupełnienie materiały przedstawianego w szkole gratuluję zaangażowania. Ale mam też pytanie czy jest możliwość aby udostępnił mi Pan schemat wg. którego będę mógł wykonać taki generator? w pracy mam czasami praktykantów dla których było by to ciekawe zagadnienie do zapoznania się i zgłębienia. Podrawiam
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 2 жыл бұрын
Generator impulsów do metody reflektometrycznej? Obawiam się, że taki schemat nie istnieje bo ten generator jest w laboratorium od zawsze... :)
@jakubsala4231
@jakubsala4231 4 жыл бұрын
Szkoda tylko że nie została przedstawiona metoda 4, tj Wyznaczenie miejsca przerwy przy użyciu półautomatycznego mostka serwisowego RLC (typ E-314), metoda ta wydaje się najłatwiejsza do praktycznego zastosowania. Do tej metody wystarczy tylko miernik pojemności, który można zakupić w rozsądnych kwotach.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 4 жыл бұрын
Niestety sprzęt do tej metody nie był dostępny.
@jakubsala4231
@jakubsala4231 4 жыл бұрын
Zastanawia mnie jedna kwestia, czy posługiwanie się megaomomierzem w taki sposób jest bezpieczne. Na przewodach generowane jest napiecie 1000V a złacza bananowe nie zabezpieczają przed dotknięciem, to może skutkowac porażeniem. Choć domyślam się zagrożenie jest zminimalizowane niską wydajnością prądową miernika i aby doszło do porażenia należy dotknąć obu przewodów, ale nie wiem czy to do końca bezpieczne.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 4 жыл бұрын
Napięcie może być wysokie, a ładunek mały - ale faktycznie - przełączanie przewodów powinno się odbywać przy wyłączonym mierniku. Zawsze to powtarzam... :)
@talipskilipa1310
@talipskilipa1310 2 жыл бұрын
Witam . Proszę mi powiedzieć czym szukać- jakie przyrządy użyć warsztatowe do lokalizacji przerwy w kablach lub stwierdzić który kabel ma przerwe w instalacji elektrycznej pojazdu. Przewody cienkie i długie
@janagoogle7643
@janagoogle7643 4 жыл бұрын
Myślę, że ciekawym byłoby, gdyby Pan przedstawił temat dot. pomiarów oscyloskopowych w dziedzinie dużych częstotliwości, małych sygnałów oraz technice impulsowej. Coraz powszechniej wykonywanych w przemyśle elektronicznym, komputerowym, telekomunikacji, a nawet audio (szybko narastające przebiegi w torze fonii, a wierność odtwarzania sygnału) takie pomiary mają znaczenie. Poniżej tylko poddam niektóre pomysły, hasła - na wg mnie mało znane aspekty metrologii, trudne i zarazem ciekawe; 1. Separacja od składowej stałej, dobór sond; sonda RC, sonda prądowa. 2. Wpływ niedopasowania sond pomiarowych na układ mierzony i wynik pomiaru. 3. Wpływ obciążenia układu mierzonego układem pomiarowym -tutaj - impedancją oscyloskopu oraz linii przesyłowej. 4. Linia długa, odbicia sygnału mierzonego w torze przesyłowym - odbicia, oscylacje obwodu L,C układu linii przesyłowej, sondy, wejścia oscyloskopu. 5. Wpływ zmian reaktancji sondy (w zależności od częstotliwości badanego sygnału/ szybkości jego zmian) na wynik pomiaru - przesun. fazowe, zmniejszenie amplitudy, zmiana kształtu, zmiana czasu narastania, ostatecznie degradacja pracy / zanik oscylacji układu mierzonego (w tym wypadku oscylatora). 6.Zakłócenia pomiaru na skutek nieprawidłowego uziemiania zadajników sygnału referencyjnego, urządzeń pomiarowych i układów mierzonych. Spadki napięć na wspólnych przewodach masy, zakłócenia zewnętrzne indukowane lub pochodzące z układu pomiarowego źle połączonego z oscyloskopem. 7. Interpretacja pomiarów sygnałów impulsowych / szybkozmiennych.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 4 жыл бұрын
Dziękuję za inspiracje. Temat na pewno poruszę ale na razie muszę dokończyć wątek A/C. :)
@bnc1983
@bnc1983 2 жыл бұрын
Drobna uwaga...nano to przedrostek n a to u Pana to raczej bliżej mikro( u- greckie małe mi). Ogólnie fajne laborki. Pamiętam jak mnie niegdyś z linii długiej na pierwszym roku pstro ćwiczono. Pozdrawiam!
@januszbanasiak2005
@januszbanasiak2005 Жыл бұрын
To nie jest kabel tylko cewka. Czy mam rację?
@jaboo79plnoneed16
@jaboo79plnoneed16 Жыл бұрын
panie... lx=(lw/tw)*tx bez żadnego V i k
@macm4395
@macm4395 4 жыл бұрын
Po co liczyć współczynnik skrócenia skoro można policzyć długość z prostej proporcji?
@krzysztofbednarek979
@krzysztofbednarek979 4 жыл бұрын
Współczynnik skrócenia K
@nataliavydra3427
@nataliavydra3427 3 жыл бұрын
Tu Dyzio:żeby taki test przeprowadzić należy przyrzad ustawić na MAX 200 om
@jerry8250
@jerry8250 Жыл бұрын
Wiem, ze sie powtorze - to bylo na pracowni w ZSŁ. U prof. Stabrawy. Pozdrawiam.
@jerry8250
@jerry8250 Жыл бұрын
Mi sie wydaje czy ns wygladaja na papierze jak us ?
@hienasmietnikowa7795
@hienasmietnikowa7795 2 жыл бұрын
22:34 - czy tylko ja oprócz bialych myszy widze tam 224 mikrosekundy zamiast nanosekund? :)
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 2 жыл бұрын
Na pewno pomiar wynosi 224 nano sekundy :)
@hienasmietnikowa7795
@hienasmietnikowa7795 2 жыл бұрын
@@piotrburnos1004 to to ja wiem - ja sie odniosłem do tego co było na kartce :D
@nataliavydra3427
@nataliavydra3427 3 жыл бұрын
tu Dyzio pan popełnia bardzo poważny błąd,używa pan zakres 2000 Mom a może być przypadek połączenia o wartosci 1 k/10k a na zakresie 2000Mom pokaże zawsze ZERO!
@kazoorb8602
@kazoorb8602 2 жыл бұрын
Fajny film tylko z kartki na 100% odczytał bym, że to mikro a nie nano.
@rafal-p6181
@rafal-p6181 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe ale tak dla ścisłości to nie są kable tylko przewody ;-) Pozdrawiam
@jerzypeka2999
@jerzypeka2999 2 жыл бұрын
164👍Pozdrawiam👌🔌👌🔬⚒️💽👌
@abcqwe8701
@abcqwe8701 4 жыл бұрын
Zazdroszczę takiego wykładowcy i możliwości szkolenia się na takim sprzęcie na studiach. Ja niestety studiuje na zaocznych specjalizacja- mechatronika 6 semestr. A nie mieliśmy żadnych laborkow ani ćwiczeń. Zero. Na wykładach też jest masakra. Zostały dwa semestry. A my zaczynamy przedmioty związane z kierunkiem studiów. Człowiek nawet nie wie o czym ma pracę pisać, bo nie ma żadnej praktyki, umiejętności które mógłby mi w tym pomóc.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 4 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa. A jednocześnie przykro słyszeć o braku zajęć praktycznych.. Cóż.. zapraszam do nas :)
@abcqwe8701
@abcqwe8701 4 жыл бұрын
@@piotrburnos1004 nie wiem właśnie na jakiej zasadzie takie uczelnie się w ogóle utrzymują. Dlaczego nikt tego nie kontroluję w żaden sposób. Produkcja dyplomów i tyle. Ja akurat jestem osobą która musi coś zrobić sama,żeby się nauczyć.Praktyka powinna być na pierwszym miejscu.A nie mam takiej możliwości. Byłbym młodszy to pewnie bym spróbował :D pozdrawiam i czekam na kolejne produkcję.
@Mati0s
@Mati0s 4 жыл бұрын
@@abcqwe8701 Takie uczelnie się utrzymują ze środków państwa czyli głównie naszych podatków 😉
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 4 жыл бұрын
To nie jest tak, że nikt tego nie kontroluje. Nie chce wchodzić tu w ten temat, bo to dyskusja, która nie dotyczy filmu :) Uczelnie w Polsce reprezentują bardzo różne poziomy nauczania, zaplecza technicznego, itd. Oczywiście, że są miejsca w których "poziom" może być niższy. Dlatego zachęcam do ambitnego startowania na najlepsze Uczelnie w Polsce.
AGH - Metrologia - Kabel czy przewód? Terminologia w Metrologii.
23:35
Metrologia - Jak podłączyć oscyloskop - sonda pomiarowa
25:15
Piotr Burnos
Рет қаралды 40 М.
ТЫ С ДРУГОМ В ДЕТСТВЕ😂#shorts
01:00
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 10 МЛН
Oscyloskop - najważniejsze narzędzie elektronika
22:49
Piotr Górecki
Рет қаралды 44 М.
Metrologia: Piotr Burnos - pytania odpowiedzi (Q&A)
32:46
Piotr Burnos
Рет қаралды 2,8 М.
Pomiary światłowodów
9:50
InTECH
Рет қаралды 2,1 М.
Nie wymieniaj elektryki przy remoncie... szkoda kasy - remont4you
11:13
Jak naprawdę płynie prąd elektryczny? [RS Elektronika] #204
22:24
RS Elektronika
Рет қаралды 183 М.
Detektory metalu, drewna i prądu - działanie i testy
15:57
Mario Budowlaniec
Рет қаралды 366 М.
Testuję i rozbieram najnowszy tani skopometr ZOYI ZT-702S
39:47
ТЫ С ДРУГОМ В ДЕТСТВЕ😂#shorts
01:00
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 10 МЛН