JAPOŃCZYCY tego nie rozumieją w POLSCE

  Рет қаралды 236,645

Aiko i Emil

Aiko i Emil

Күн бұрын

Пікірлер: 711
@blvdwika
@blvdwika 2 жыл бұрын
W wielu polskich restauracjach też jest darmowa woda :) Ale to u nas ciągle mało popularne. Co do sklepów, to chyba bym umarła w Japonii. Nie ma nic gorszego niż pracownicy chodzący za tobą i zagadujący bez przerwy. To by mnie tyko wystraszyło.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 жыл бұрын
W Europie, a nawet w USA, większość normalnych ludzi nie lubi takiego naskakiwania sprzedawców. To jest bardzo irytujące, a niektórych to bardzo denerwuje. Owszem, są klienci, którzy wręcz wymagają usługiwania i kłaniania się w pas, ale jest to domena ludzi bogatych, dla których taka forma usługiwania jest elementem gloryfikowania ich statusu materialnego. I w sumie, najgorzej jest jak z chama zrobi się pan, wtedy to taka osoba najchętniej widziałaby koło siebie cały personel sklepu. Normalnemu człowiekowi w Europie czy w USA wystarczy, jak obsługa sklepu będzie do dyspozycji w określonych sytuacjach. Sprzedawca po prostu musi wyczuć, kiedy wkroczyć do akcji, a nie dreptać za klientem i męczyć go pytaniami i być nachalnym w prezentowaniu towaru, a tak niestety często jest w Polsce. Nie ma co się dziwić, w wielu ekskluzywnych sieciach handlowych, a nawet zwykłych czy mniej zwykłych butikach, szkolenia w obsłudze klienta są robione w oparciu o wyjętą z rzeczywistości fachową literaturę amerykańskich autorów, którzy w zasadzie opisują postępowanie w stosunku do zblazowanych amerykańskich milionerów. W Europie schematy obsługi klienta żywcem przeniesione z USA są po prostu denerwujące a czasem śmieszne. Ja osobiście nie znoszę sklepów, w których już od progu wita się klienta sztucznym uśmiechem, a potem każde moje spojrzenie na cokolwiek na półce czy w gablocie skutkuje serią pytań czego szukam i prezentacją wszystkiego co jest w około. Bardzo często mówię stanowczym głosem, że dziękuję, i czy mogę w spokoju sobie pooglądać. Nie raz sprzedawca wyglądał na obrażonego, no bo przecież był taki grzeczny! Nie! To nie jest grzeczność tylko upierdliwość! Sklepy, w których sprzedawcy już od drzwi łażą za mną i tylko czekają aż wyrażę czymś zainteresowanie, by zacząć uskuteczniać marketing, czyli nachalne wciskanie towaru, to omijam z daleka! Co do darmowej wody w restauracjach, jadłodajniach i jakiś knajpach. Nie wiem czy dorośliśmy do takiej formy kultury kulinarnej, nadal popisy dają przysłowiowe Janusze i Grażyny. W miejscowościach turystycznych kilka razy byłem świadkiem jak Janusz z piwnym brzuchem, razem z tłustą Grażyną, siadali sobie do stołu, czasem "karafka" z wodą była na stole, czasem o wodę prosili. Chlali tę wodę, czasem z owocami, przeglądali menu, a jak się już nachlali to sobie po prostu wychodzili. Seby z Karynami i "bombelkami' też się trafiali. Nie chodzi już o koszty tej wody, ale o to, że po prostu zajmowali miejsce, a to dla właścicieli lokali jest po prostu duża wymierna strata. Cóż, w zachowaniu to daleko nam jeszcze do Europejczyków, a to Januszowe zachowanie często determinuje zachowanie właścicieli knajp. No i mamy to co mamy.
@mnemonic8757
@mnemonic8757 2 жыл бұрын
@@NecrosDeus Pracowałem w u nas sklepie i standard był, że do kilku minut trzeba podejść do każdego klienta. Jeśli przekroczyłeś czas lub sam nie podszedłeś miałeś poważny ubytek w ocenie jeśli trafiłeś na badanie tajemniczego klienta. Kierownik lub dyrektor ma w biurze monitoring i podgląd na halę. Jak nie podchodzisz to możesz mieć problemy.
@Dorota.666
@Dorota.666 2 жыл бұрын
Tymczasem ja w Krakowie właśnie płacąca za szklankę wody 8zl. 😅
@stanisawdebski8897
@stanisawdebski8897 2 жыл бұрын
Istotnie szwędający się za tobą pracownik to upierdliwe jeżeli bedę potrzebował pomocy to poproszę
@janpanufnik1705
@janpanufnik1705 2 жыл бұрын
@@NecrosDeus Ale ty swiatowiec jesteś...
@jolam1242
@jolam1242 2 жыл бұрын
Podobnie jak Aiko, nie lubię kiedy zaraz po wejściu do sklepu z ubraniami atakuje mnie sprzedawca "w czym mogę pomóc" i łazi za mną krok w krok. Lubię się sama rozejrzeć, a o pomoc poproszę.
@Neexienous
@Neexienous Жыл бұрын
Też tego nie lubię. Grrr...
@Ivuk7
@Ivuk7 9 ай бұрын
Ja też. Ciekawe czy w sklepach z onaholami też tak chodzą za tobą i doradzają?
@sanproekt
@sanproekt 4 ай бұрын
@@Ivuk7 Tak. Rozmawiałem kiedyś ze sprzedawcą ze sexshopu. Mówił że raczej nikt nic nie kupi jak nie zagadasz.
@Alebazi73
@Alebazi73 2 жыл бұрын
Z tym uśmiechem to tak nie do końca, zawsze wchodząc do mniejszego sklepu witam się z uśmiechem i dostaję ten uśmiech zwrotnie, tak samo gdy podchodzę do kasy w jakimkolwiek markecie, myślę, że uśmiech robi uśmiech😊
@bitnerka91
@bitnerka91 2 жыл бұрын
Szczerze mówiąc z tym otwieraniem drzwi czy płaceniem w komunikacji można mieć wtopę wszędzie w Polsce/Europie, bo każde miasto ma swój transport i swoje zasady ;)
@Marta_czy_Maria
@Marta_czy_Maria Жыл бұрын
I to jest straszne: w samej Polsce różne zasady w miastach, chociaż już w miarę wystandaryzowało się, ale powinno być wszędzie jednakowo - takie same bilety, karty, również w Europie całej, ponieważ dla osoby przyjezdnej jest to kłopot. Wysiadłam w Brukseli na lotnisku, zeszłam na poziom odjazdu autobusów i mimo że poczytałam o możliwościach/zasadach - nie byłam pewna jaki bilet kupić. Ostatecznie dobrze wybrałam zakup plastikowego biletu/karty, ale pasażerowie z innego autobusu zostali odesłani do mojego, bo pomylili linie, a tu niestety inny rodzaj opłaty/karty (nota bene para Polaków🙂).
@kensolojapa
@kensolojapa 2 жыл бұрын
すごく面白い動画にしてくださりありがとうございます!コラボ楽しかったです😊
@ukaszkonopka6016
@ukaszkonopka6016 2 жыл бұрын
Fajny mały wywiad
@robertkwroc1501
@robertkwroc1501 2 жыл бұрын
To ja dziękuję i pozdrawiam 👍
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
こちらこそありがとうございました!これからも日本とポーランド盛り上げていきましょう😊久々の日本楽しんでくださいね
@mariagch3639
@mariagch3639 2 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się Was słucha. Widziałam wywiad Ignacego z Japonii z Kenem, też ciekawy. Na temat uśmiechania się Polaków Ignacy powiedział, że uśmiechamy się kiedy chcemy gdy mamy powód. W zasadzie innymi słowy to potwierdziliście. I życzę Wam i sobie abyśmy mieli tych powodów jak najwięcej. Pozdrawiam
@iwonas8511
@iwonas8511 2 жыл бұрын
Zakupy robię w tygodniu, po pracy. Da się
@varcher669
@varcher669 2 жыл бұрын
Jesteście bardzo sympatycznymi ludźmi. Bardzo miło się was ogląda. :D
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
Dziękujemy Kenowi, że wpadł do nas do Kamakury! Zapraszamy do niego na kanał: www.youtube.com/@kensolojapa
@barbarastanio4756
@barbarastanio4756 2 жыл бұрын
Aiko, dwóch Polaków i trzy zdania na temat polityki. U nas też się mówi, że o polityce, religii i pytania na temat zamążpójścia czy ożenku przy stole szczególnie świątecznym nie powinny być poruszane. Niestety rzadko ktoś się do tego stosuje.🤔
@grazynamielnicka1812
@grazynamielnicka1812 2 жыл бұрын
W Niemczech w Niedzielę też wszystkie sklepy są zamknięte. Cokolwiek można kupić na stacjach benzynowych.
@lucynk-aqz-ska4118
@lucynk-aqz-ska4118 2 жыл бұрын
W Irlandii Pn sklepy w niedzielę czynne są przeważnie 13-18. Ale i godziny pracy często są takie, że niekiedy tylko niedziela na zakupy pozostaje.
@Asuka.Ai96
@Asuka.Ai96 2 жыл бұрын
Ken jest mega sympatyczny i zabawny, za to spodobały mi się jego filmy. Fajnie się was wspólnie oglądało, ciekawa rozmowa z tego wyszła:)
@arturmazur2149
@arturmazur2149 2 жыл бұрын
Super odcinek To zbliża tak różne kultury. Ale wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi i szacunek wzajemny jest najważniejszy
@su8381
@su8381 2 жыл бұрын
Zakupy najlepiej robić w poniedziałek lub w czwartek obecnie ;) bo pozostałe dni to czasem masakra... albo poszukać w niedzielę żabki :) . One są otwarte zazwyczaj ;) jak to u nas w kraju zawsze się znajdzie sposób. A co do uśmiechu to fakt, w PL mało się uśmiechamy do obcych . Chodź już coraz więcej wyjątków :) i nie patrzą już na mnie jak na wariatkę lecz odpowiadają uśmiechem na uśmiech :).
@李Lee
@李Lee 2 жыл бұрын
To wasz kolega Ken odwiedził moje miasto Gdańsk. Dziękuję mu za uznanie. Miło mi. 👍🤗🤗🤗🤗
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
Aiko też uwielbia!
@koprolity
@koprolity 2 жыл бұрын
Polacy też często mają problemy ze zrozumieniem Polski.
@malgorzatamakowska9910
@malgorzatamakowska9910 2 жыл бұрын
Japończycy mogą nas nie rozumieć, my nie mamy do tego prawa ,przynajmniej ci inteligentniejsi
@sharavy
@sharavy 2 жыл бұрын
@@mateusz4540 To akurat robi cała masa Europejczyków. W takich Niemczech jest tego syfu jeszcze więcej. Nie zmienia to faktu, że ciężko to pojąć. Zgodzę się.
@Dzinks649
@Dzinks649 2 жыл бұрын
Mów za siebie .
@artoriusmibox1765
@artoriusmibox1765 2 жыл бұрын
@Mateusz hulajnogi - masz rację. Poza tym fakt że w kawiarniach potrafią Ci zrobić kawę zbyt mleczną, albo niezbyt goracą. Natomiast fakt że w PL angielski nie jest językiem powszechnym ? A w Japonii jest ? Nie wydaje mi się
@obadiah135
@obadiah135 2 жыл бұрын
@Mateusz paskudne graffiti na budynkach w polsce to niestety powszechny widok.
@Semperitus
@Semperitus 2 жыл бұрын
Ken, wracaj do Polski! Chętnie oglądam Twoje odwiedziny w różnych polskich miastach i Twoje wrażenia
@LawendowaCebula
@LawendowaCebula 2 жыл бұрын
7:28 Staram się omijać soboty i popołudniowe piątki, ponieważ jest wtedy tłum ludzi. Robię zakupy zazwyczaj w tygodniu po pracy w godzinach wieczornych - jeżeli chodzi o zakupy spożywcze. Natomiast ciuchy, to są często zakupy raz na kilka miesięcy i z tym bywa różnie. W tygodniu lub w weekendy.
@adammiklos4844
@adammiklos4844 2 жыл бұрын
Domyślam się dlaczego Japończycy nie rozmawiają o polityce. Żeby na ten temat rozmawiać trzeba powiedzieć co się myśli i jakie ma się poglądy. Oglądając wasze materiały dochodzę do wniosku, że Japończycy ponad wszystko stawiają tzw poprawność...czyli bądź jak wszyscy i się nie wychylaj...Przykre jest to, że nie "mogą" pokazać swojej osobowości. Chyba dlatego są przodującym krajem w dziedzinie robotyki. Wygląda na to, że po prostu odzwierciedlają samych siebie. Pozdrawiam serdecznie :)
@Derayes
@Derayes 2 жыл бұрын
Identycznie jest w Szwecji gdzie mieszkam.
@Krucka94
@Krucka94 2 жыл бұрын
W Polsce rozmowy o polityce są proste-wystarczy narzekać, że wszyscy politycy to złodzieje i nieroby xD
@pawesarn3106
@pawesarn3106 Жыл бұрын
Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?
@Stefatabor
@Stefatabor 2 жыл бұрын
Fajnie sobie pogawędziliście . Trafny odcinek o różnicach życia w Japonii i Polsce .
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
Cieszymy się, że odcinek się podobał
@elamajewska6226
@elamajewska6226 2 жыл бұрын
W Polsce drzwi autobusów też kiedyś otwierały się automatycznie, ale jak w zimie temperatura spada do -20 stopni to nie jest przyjemne. Przycisk otwierający daje to że otwierane są tylko te drzwi z których ktoś korzysta, nie wieje mrozem przez cały autobus. Nie wiem czy w Japonia bywają takie mrozy (może na Hokkaido), więc nie starają się zatrzymać ciepełka w autobusach 😊
@wiolettaowczarzak6550
@wiolettaowczarzak6550 2 жыл бұрын
Kierowca otwierał kiedys,.Znajac naszych kierowcow nawet nie zwrócil uwagi ze obcokrajowiec stoi przy drzwiach.
@blackrose5077
@blackrose5077 2 жыл бұрын
kiedy w Polsce było -20?
@fandzejka9540
@fandzejka9540 2 жыл бұрын
@@blackrose5077 na wschodzie kraju dwa lata temu, pewnie ze 2 noce, moje czeresnie szlag trafil.
@ewka-olewka3989
@ewka-olewka3989 2 жыл бұрын
​@@blackrose5077 chyba jesteś bardzo młody skoro nie pamiętasz takich mrozów.
@blackrose5077
@blackrose5077 2 жыл бұрын
@@ewka-olewka3989 pytam kiedy w ostatnich latach było to -20 mieszkam na wybrzeżu i ostatni raz taka temperatura była chyba z 15 lat temu
@ukaszkonopka6016
@ukaszkonopka6016 2 жыл бұрын
Ken wystąpił też gościnie na dwóch kanałach,jakby ktoś nie wiedział. Jeden to kanał Ignacy z Japonii, a drugi to kanał Gabriel Hyodo.
@FreebirdRider
@FreebirdRider 2 жыл бұрын
W trzech. Były jeszcze "notatki carlosa"
@karolinaignaczak7366
@karolinaignaczak7366 2 жыл бұрын
Właśnie znajomy mi się wydał :D Jest duże parcie na szkło ;-) Sympatyczny gość ogółem, ale raczej nie zostanę subskrybentką.
@ap2207
@ap2207 2 жыл бұрын
@@karolinaignaczak7366 no ma parcie a do tego prywatnie też nie za ciekawie.
@frofrofrofro900
@frofrofrofro900 2 жыл бұрын
Tak
@frofrofrofro900
@frofrofrofro900 2 жыл бұрын
​@@karolinaignaczak7366 glupi komentarz- kazdy yoituber chce miec najwiecek subow i robi rozne rzeczy w tym kierunku
@marcinkaminski4693
@marcinkaminski4693 2 жыл бұрын
U nas rozmowy o polityce ciągną się od wielu wieków. Był to jeden z najczęstszych tematów na biesiadach szlachty
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 5 ай бұрын
w Polsce sama szlachta.
@Skowyt
@Skowyt 2 жыл бұрын
Fajny odcinek :) Z tymi uśmiechami to nie wiem jakaś moda przyniesiona z krajów gdzie zawsze się uśmiechają bo chcą Ci coś sprzedać. Byłem raz w Japonii i powiem szczerze, że nie kojarzę by ktoś spontanicznie się do mnie uśmiechał, zagadywał itp raczej standard z kimś dobrze się rozmawia ty się uśmiechać on się uśmiecha:P
@andrzejicons3745
@andrzejicons3745 2 жыл бұрын
Będąc w Pradze, poznałem Japonkę zwiedzającą miasto w grupie rówieśniczej. Spotkaliśmy się 2 razy tego dnia, było bardzo sympatycznie, dużo się uśmiechaliśmy rozmawiając. Dziewczyna była zaskoczona moim zagadywaniem jej ale chyba jej się to podobało:). Jej znajomi nie włączali się do rozmowy. O dziwo nie poznałem w taki sposób żadnej Czeszki:) Pozdrawiam serdecznie Was, szczególnie Aiko:)
@lady0shady
@lady0shady 2 жыл бұрын
Ja mam problem ze zrozumieniem wielu rzeczy w Polsce, ale gdy wyjeżdżam do innego kraju- sytuacja jest ta sama 😉 po prostu nie da się zrozumieć WSZYSTKIEGO
@ewadawidsson9099
@ewadawidsson9099 2 жыл бұрын
Też inteligencja socjalna jest tu pomocna. Nie wszyscy ją posiadają mają problemy w kontaktach i zrozumieniu obcych zachowań. Jesteśmy na różnym stopniu rozwoju.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 жыл бұрын
@@ewadawidsson9099 Socjalna to może być pomoc, na przykład MOPS'u. Inteligencja to jest społeczna. I nie chodzi tu o jakiś rozwój, tylko o różnice kulturowe, co nie jest zjawiskiem negatywnym.
@ewadawidsson9099
@ewadawidsson9099 2 жыл бұрын
@@NecrosDeus kontakty socjalne to są właśnie kontakty społeczne. Po angielsku mówi się socjalna , pomoc socjalna to właśnie społeczna.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 жыл бұрын
@@ewadawidsson9099 Jesteśmy w Polsce gdzie używa się terminologii polskiej. W terminologii polskiej nie istnieje coś takiego jak inteligencja socjalna! Wisz sobie w wyszukiwarkę, to wyskoczy ci inteligencja społeczna! W temacie pomocy owszem, zwrot pomoc socjalna jest używany na równi z pomocą społeczną. W psychologii to nie występuje, jest tylko inteligencja społeczna.
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
@@NecrosDeusnie sadze , ze w Polsce używa sie terminologii polskiej, poniewaz ja po 60 latach emigracji nie rozumiem polskiego. Jezyk polski miałem dobrze opanowany, opuściłem Polskę majac 13 lat. Dziś są niefortunne kalki języka angielskiego odmienionego na wszystkie sposoby z dodanymi przyrostkami, przedrostkami do angielskich słów , które już je posiadają. Polacy stracili swój jezyk.
@jerzybielawski2413
@jerzybielawski2413 2 жыл бұрын
Kochani Japończycy. Europa to kraje chrześcijańskie, także Polska. Zatem w chrześcijaństwie niedziela to dzień świąteczny. A III przykazanie Dekalogu brzmi - pamiętaj abyś dzień święty świecił. W czasie Świąt nie pracuje się tylko odpoczywa, za wyjątkiem prac koniecznych, a handel nie jest taką pracą. Pozdrawiam
@jerzygondol1480
@jerzygondol1480 2 жыл бұрын
By być ścisłym, to w Starym Testamencie dniem świętym jest szabat czyli sobota, a Nowy Testament tego nie zmienił. Dlatego sobotę święcą nie tylko żydzi ale i niektóre odłamy chrześcijaństwa (np. adwentyści).
@quartosomadre
@quartosomadre 2 жыл бұрын
To przestańmy być krajem chrześcijanskim, mi by to pasowało :)
@jerzybielawski2413
@jerzybielawski2413 2 жыл бұрын
@@jerzygondol1480 Przytoczę Ci trochę teologicznych tekstów,które obowiązują w Kościele Katolickim, w odróżnieniu od odłamów chrześcijańskich. Otóż obowiązujące prawo kościelne (kan. 1246-1248 KPK) podkreśla znaczenie niedzieli, "w czasie której jest czczona tajemnica paschalna" . "Na podstawie tradycji apostolskiej - stwierdza prawodawca kościelny - winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany". Można powiedzieć, że niedziela zajmuje uprzywilejowane miejsce w katalogu dni świątecznych nakazanych, ponieważ upamiętnia dzień Zmartwychwstania Pańskiego. "Niedzielna celebracja dnia Pańskiego i Eucharystii - dodaje Katechizm - stanowi centrum życia Kościoła" ( KKK 2177). Ponadto obowiązek świętowania niedzieli wynika z przykazania kościelnego: "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej" (KKK 2180).
@jerzygondol1480
@jerzygondol1480 2 жыл бұрын
@@jerzybielawski2413 Wiem, że dla katolików, a także prawosławnych i wielu nurtów protestanckich, dniem świętym jest niedziela. Tym niemniej według Starego Testamentu powinniśmy święcić szabat czyli siódmy dzień tygodnia. Jezus nie zmienił zapisanego w nim prawa tylko przyszedł je wypełnić.
@boogypaul
@boogypaul 2 жыл бұрын
Super odcinek. Fajnie tak zobaczyć Was razem 😃😃😃😃
@wabinook
@wabinook 2 жыл бұрын
"Sprzedaż to obustronna wymiana usług" czyli ktoś ci daje pieniądze za towar. (choć niektórzy mają się za królów sklepu za 2 zet). Traktowania jak Bóg niby z jakiej racji? Sprzedawca to nie niewolnik ani twój sługa, to pracownik sklepu który ma sprzedać ci towar a bycie miłym w zamian za chamskie zachowanie to nie jego obowiązek 🤨nie raz ochrzaniłam nie jedna karine, stojąca w kolejce za to że w stosunku do sprzedawczyni zachowywała się jak szmata, więc wcale nie dziwi mnie to, że nie witają nas z uśmiechem (ja się uśmiecham i zawsze mam miła obsługę)
@RoadVlog
@RoadVlog 2 жыл бұрын
Czekałem na ten odcinek! Ken robi świetne materiały jeśli chodzi o różnice kulturowe! Wszystkiego najlepszego dla was! PS. Takiego dobrego chleba jak w Polsce nie ma nawet na zachodzie Europy!
@Jhud69
@Jhud69 2 жыл бұрын
Nie no, we Włoszech np. na chlebie się znają. Ale ja mam straszny sentyment do Polskiego zwykłego białego chleba wiejskiego. Takiego najnormalniejszego, ale z mąki niewybielanej. Niby u nas to taki największy standard ale w większości świata zamiast tego jest właśnie chleb tostowy.
@RoadVlog
@RoadVlog 2 жыл бұрын
@@Jhud69 mi chodziło głównie o taki tradycyjny polski chleb wiejski. Owszem Wlosi i Francuzi mają good pieczywo. Hiszpanie trochę od Francuzów podebrali ale taka Holandia czy uk to trochę lipa xD trochę bardzo. W Niemczech się poprawiło, ale pamiętam te 10 lat temu to bieda też z pieczywem była straszna.
@justynamoleda7564
@justynamoleda7564 2 жыл бұрын
Lepszy chleb jadłam jedynie w Estonii. Przegenialny!
@binabalbina107
@binabalbina107 2 жыл бұрын
@@RoadVlog W Holandii też jest dobry chleb prawie jak polski ( Panotta się nazywa jak dobrze pamiętam).
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 2 жыл бұрын
W małych piekarniach w Belgii jest pyszne pieczywo 😋
@lillylilly3035
@lillylilly3035 2 жыл бұрын
O tak Malta jest fajna też bym chciała tam zamieszkać chociaż na rok. Tam przyjeżdżają ludzie z całego swiata. Mam fajne wspomnienia 😊
@Michelle-san
@Michelle-san 2 жыл бұрын
Śledzę wiernie wasze kanały i jestem bardzo uszczęśliwiona że dwa moje ulubione kanały nagrały wspólny filmik o doświadczeniu z Japonii. ❤️🇵🇱🇯🇵
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
^_^ miło mi to słyszeć
@dogmatyczna
@dogmatyczna 2 жыл бұрын
Pracowałam wiele lat w sklepie IKEA w Polsce i jak słucham o pracownikach, którzy przy kliencie gapią sie w telefon, lub rozmawiają, ogarnia mnie irytacja. Pamiętam, że zawsze wychodziłam do klienta, przerywałam rozmowy, jeśli takie były, starałam się zauważać, czy klient potrzebuje pomocy. Zawsze złościł mnie poziom obsługi klienta w wielu miejscach w Polsce. Oczywiście jako klientka też nie lubiłam, gdy pracownik "siedział mi na głowie", również - jak Aiko, lubię sama sobie oglądać towar i ewentualnie w razie potrzeby poprosić o pomoc. Pozdrawiam! Ela 🙂 P.S. Jak można nie rozmawiać o polityce...?!!! 😳🙃 P.S.2 Mieszkam w okolicy stolicy (Raszyn, Janki), gdzie jest bardzo dużo Azjatów (w pobliżu jest Chińskie Centrum Handlowe - Wólka Kossowska). Chińskie, tajskie i wietnamskie dzieci w dużej ilości chodzą do miejscowej szkoły. Zatem tu gdzie mieszkam Japończyk z pewnością nie wzbudziłby sensacji 😉 P.S.3 Ja niekiedy uśmiecham się do obcych ludzi (w PL), a oni często nie odwzajemniają, tylko dziwnie się patrzą, lub przeciwnie - udają, że nie widzą mnie wcale, jakbym była przeźroczysta 😀 Także zagaduję ludzi w kolejce do kasy np. Moja córka twierdzi, że potrafię zawrzeć znajomość wszędzie i z każdym. Choć faktycznie, nie wszyscy Polacy tak się zachowują.
@zbigniewgouch2063
@zbigniewgouch2063 2 жыл бұрын
Cześć Emil ! Dobra robota ..jeszcze jeden Japończyk " zaszczepiony , nawrócony " na polskość . 😀Jak " zwyczaj " nakazuje , pozdrowienia dla Aiko
@cespenaster
@cespenaster 2 жыл бұрын
Polska pod względem płatności bezgotówkowych jest w topce światowej. Wyprzedza takie państwa jak Japonia, Niemcy czy Kanada.
@maurycygrabara1269
@maurycygrabara1269 2 ай бұрын
Tylko,że wg mnie to nie plus,a minus.Płatność gotówką to ostatni bastion wolności.
@vrain2258
@vrain2258 Жыл бұрын
Bardzo lubię takie materiały :) W ogóle, to w Polsce też się nie rozmawia o baseball'u! A polityka ma taki paskudny zwyczaj włażenia w życie i bardzo to odczuwamy. Myślę, że dlatego staramy się ciągle politykować. Wydaje nam się, że wiemy coś czego inni nie widzą albo nie rozumieją. I koniecznie chcemy im to przekazać, bo przez to źle głosują. Wtedy to ma wpływ na nas. Tak to tłumaczę ;]
@mag9049
@mag9049 2 жыл бұрын
Mega odcinek!🙏 mega gosc!💚 na poczatku nie moglam sie skupic przez tego waszego slodziaka🙏🐶🤣 cuuudny piesioo🐶 i taki zakochany w Was💚 polski sklepikarz i kierowca autobusu= wybuchowa mieszanka🤣🤣🤣🤣
@Thezzie
@Thezzie 2 жыл бұрын
Eeeee Ken z AikoiEmil!!! Zrobiliście mi dzień, już się biorę do oglądania! :)
@agnieszkaviolinistskrzypac4214
@agnieszkaviolinistskrzypac4214 2 жыл бұрын
Ale super ciekawe! 😃 Dzięki! Uwielbiam Waszego piesa 🥰
@Smakimojegożycia
@Smakimojegożycia 2 жыл бұрын
Zakupy robimy prze 6 dni w tygodniu😁😁😁
@LookNook2020
@LookNook2020 Жыл бұрын
To mnie bardzo śmieszy! Kiedyś pani mi wytłumaczyła że zawsze rano idzie po zakupy i zajmuje jej tylko godzinkę. Powiedziałam jej że to 6 godzin tygodniowo x 52 tygodni = 312 godzin rocznie czyli ok 2 tygodnie stania w kolejkach!🤣
@KrzysztofBak-ij3yy
@KrzysztofBak-ij3yy 2 жыл бұрын
Gratuluję reprezentacji Japonii awansu do 1/8 finału MŚ (powinniście przy alkoholu rozmawiać o futbolu)😉
@alinap2997
@alinap2997 2 жыл бұрын
Aiko jest uroczą kobietą ale dzisiaj wygląda wyjątkowo, wyjątkowo pięknie !
@thunderrose2312
@thunderrose2312 2 жыл бұрын
Kilka lat temu byłam na Malcie przez tydzień i też zaskoczyło mnie, jak mili i rozmowni są tam ludzie. Nawet starsi mówią po angielsku (w Hiszpanii na przykład był z tym duży problem). Maltańczycy pytali czy pomóc gdzieś dotrzeć, chętnie oferowali pomoc. Jeden pan specjalnie odprowadził nas na przystanek i upewniał się czy dobrze wsiądziemy. Rozmawiałam nawet z obcymi w autobusie.
@borkowskierwin
@borkowskierwin 2 жыл бұрын
Dziękuje za odcinek. Był cackiem przyjemny. YouTubie przybywaj
@alicja1604
@alicja1604 2 жыл бұрын
Witam, bardzo ciekawy odcinek, dzięki, mam zamiar kiedyś polecieć do Japoni i zobaczyć jak tam pięknie jest?czekam na następny odcinek 👍👍
@ciekawski2002
@ciekawski2002 2 жыл бұрын
Pewnie Was zaskoczę, ale oglądając czasami Wasz vlog podświadomie zacząłem kibicować reprezentacji Japonii na MŚ w Katarze. Wspaniały mecz z Hiszpanią. Macie mało czasu do następnego meczu, ale może nakręćcie kolejny film, jak w Japonii kibice oszaleli na punkcie reprezentacji. Moim skromnym zdaniem może to być hit na Waszym kanale, bo kompletnie zaburzy jego treść. Ludzie lubią emocje. Pozdrawiam serdecznie.
@jerzygondol1480
@jerzygondol1480 2 жыл бұрын
Ja kibicowałem Japończykom w meczu z Hiszpanią, bo dzięki ich zwycięstwu Niemczy nie wyszli z grupy :)
@nikaslask2978
@nikaslask2978 2 жыл бұрын
Podoba mi się kultura Japończyków, zwłaszcza, jak zobaczyłam ostatnio na transmisji z mundialu, jak trener ukłonem dziękował kibicom za wsparcie i jak pięknie zachowali się kibice i piłkarze, sprzątając po sobie zajmowane miejsca. To świadczy o szacunku do innych. Ale czasem mam wrażenie, że tych grzeczności w japońskiej kulturze jest aż za dużo. Kiedyś widziałam filmik, jak obsługa na stacji kolejowej wyszła do ludzi i wszyscy ustawili się w rządku i ukłonili się w geście przeprosin, że pociąg odjechał o jakas minutę za wcześnie. To już dla mnie trochę za dużo... chyba nie potrafiłabym żyć w takim kraju, gdzie za najdrobniejszy problem, często nie mający dla nikogo znaczenia, bo na przykład wszyscy pasażerowie zdążyli na ten pociąg trzeba aż tak się kajać. Jak komuś wyrządze krzywdę, to oczywiście staram się przeprosić, zrekompensować, a za pomoc podziękować, ale wtedy, gdy jest ku temu jakaś konkretna przyczyna. Kultura Japończyków robi na mnie ogólnie wielkie wrażenie, ale mnogość tych reguł i ciągłe stawianie innych przed sobą nie jest dobre. Siebie samych powinniśmy szanować tak samo, jak innych ludzi, ani sobie umniejszać, ani innym. Wtedy jest równowaga i nasze gesty wobec ludzi, kiedy są szczere, mają zupełnie inną wartość, niż gdy są narzucone jakimiś sztucznymi zasadami. Ciekawi mnie bardzo, czy takie gesty u Japończyków wynikają ze szczerych chęci podziękowania czy przeproszenia, czy są to tylko bezrefleksyjne, automatyczne zachowania, bo takie są normy i trzeba ich przestrzegać? A co do polskiej i japońskiej "wady" braku otwartości i serdeczności na ulicy wobec obcych.... nie wiem, jak inni Polacy, ale ja idąc samotnie chodnikiem, poświęcam ten czas dla siebie, na jakieś swoje wewnętrzne przemyślenia albo relaksuje się, obserwując przyrodę. To jest czas dla mnie, gdy nikt niczego ode mnie nie chce, gdy mogę po prostu iść i pobyć sama ze sobą. Szlag by mnie trafil, gdyby co 10 metrów ktoś obcy mnie pozdrawiał i kurtuazyjnie zagadywał, nie dlatego, że potrzebuje o coś zapytać, czy pogadać, tylko klepie jakieś formułki, jak automat, bo tak wypada 😂 Oczywiście nie jestem dzikusem i nie zabije nikogo, gdy zapyta mnie o drogę czy poprosi o ognia, czasem sobie też z kimś pogadam, kiedy siedzę gdzieś w poczekalni, zobacze sąsiada albo spotkam innego psiarza na spacerze z moim psem, ale najczęściej cenię sobie ciszę i nie zawracanie dupy pierdołami, niczego nie wnoszącymi do relacji międzyludzkich :)
@mimimimi-qv5gx
@mimimimi-qv5gx Жыл бұрын
True
@ToxicXxX818
@ToxicXxX818 Жыл бұрын
Dobrze napisane
@asiula7593
@asiula7593 2 жыл бұрын
Emil świetnie wyglądasz,to chyba kwestią fryzury..Aiko zresztą też;-)jak zawsze ciekawy odcinek!
@ewasrokacka5250
@ewasrokacka5250 2 жыл бұрын
Też zauważyłam, że nowa fryzura. Bluza chyba też 😉
@4932012234
@4932012234 2 жыл бұрын
Dawno do was nie zaglądałem :) miło zobaczyć wsze uśmiechnięte buzie :) :D
@valhallagoth
@valhallagoth 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. W końcu znalazłem więcej czasu, by odwiedzić was na YT. Pozdrawiam
@barbarastanio4756
@barbarastanio4756 2 жыл бұрын
Ken ciekawie opowiada . U nas większość sklepów zamkniętych w niedzielę i święta, aby ekspedientki i inny personel sklepu mógł spędzić ten czas z rodziną. Ja też wolę najpierw sama obejrzeć towar w sklepie. Dzięki za te porównania Japonii z Polską. Lubię takie programy.🙂
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 2 жыл бұрын
Nie z rodziną a po to by klienci nie zapomnieli złożyć "ofiarę" i by im kasy na to nie zabrakło. Gdyby chodziło o sprzedawców to idąc tą logiką należałoby zamknąć knajpy żabki stacje paliw kina i muzea .Ci ludzie też mają rodziny a nie jest problemem mieć w sobotę zatankowane auto po korek. To nie jest kwestia troski o człowieka a troski o kościelny biznes. Moja znajoma w normalnych czasach pracowała jako studentka w sklepie wyłącznie w weekendy. Obecnie jej rówieśnicy w trudnej sytuacji mogą się wyłącznie pomodlić bo na wsparcie czarnych czy też związkowców liczyć nie mogą. Ciekawe dlaczego w wielu europejskich krajach gdzie katobiznes nie ma takiej skali interes milionów klientów może być istotniejszy niż interes kościoła.
@barbarastanio4756
@barbarastanio4756 2 жыл бұрын
W Austrii też supermarkety i większość innych sklepów jest w niedzielę zamknięte, a w soboty otwarte do 13, 14 godziny. W innych europejskich krajach też w niedzielę supermarkety są zamknięte.
@barbarastanio4756
@barbarastanio4756 2 жыл бұрын
W Austrii i innych europejskich krajach supermarkety są zamknięte. W Austrii nawet w soboty mają znaczenie skrócony czas otwarcia. Muzea, restauracje i tym podobne są otwarte.
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 2 жыл бұрын
@@barbarastanio4756 Jąkasz się. Poza tym tylko w 9 z 28 państw unijnych wprowadzono zakaz handlu co nie oznacza że mamy kopiować najgłupsze pomysły.Pominąwszy czarną mafię to ludzie zatrudniający się w handlu znali zasady a bezrobocie mamy w okolicy 3 %.Jeśli się komuś nie podoba nie musi ani kupować ani pracować. A wyjaśnisz mi proszę dlaczego wszystkie wymienione uprzednio działalności łącznie z kościołem działają w niedziele??? Oni nie mają rodzin czy biznes by się nie spinał?
@Sandra.252
@Sandra.252 2 жыл бұрын
We wloszech to niedopomyslenia.Sklepy otwarte w niedziele wszystkie..a jak juz to w malych miasteczkach od poludnia do wieczora. Tu biznes sie liczy
@Liaminthanas
@Liaminthanas 2 жыл бұрын
Aiko & Emil fajny odcinek, ciekawi zawsze jak obcokrajowcy widzą Polskę i ludzi. Faktycznie sporo jest podobieństw między Polakami i Japończykami^^ ale tez zależy od regionu, jak i wieku osoby, jedni są bardziej zdystansowani inni mniej do obcokrajowców. Ale fakt nie uśmiechamy się raczej do wszystkich na ulicy xD Co do pracowników w klepach, to sklepach światowych marek np.odzieżowych też są regulaminy jak witać i obsługiwać klientów, ale to sie u nas nie przyjmuje, bo sami lubimy swobodę podczas zakupów i te standardy sie u nas nie moga jakoś przyjąć do końca. Mnie ciekawi co motywuje Japończyków w sklepach, by być względem klienta tak miłym... może klient jest miły w drugą stronę, możecie coś o tym powiedzieć?/napisać? Bo przyznam po którymś z kolei naburmuszonym kliencie odechciewa się witania następnego z uśmiechem i pogoda ducha xD Pozdrowienia z trójmiasta, szczególnie dla Rin'a słodziaka :>
@artoriusmibox1765
@artoriusmibox1765 2 жыл бұрын
Sklepy w Polsce są zamknięte w niedzielę bo to dzień świąteczny i dla wypoczynku. Już mało osób pamięta jak Solidarność walczyła o wolne soboty. Jak kogoś przypili to może kupić coś w Żabce albo na stacji benzynowej. Zakupy ja zwykle robię w sobotę albo piątek.
@utahdan231
@utahdan231 2 жыл бұрын
Powinni zamknąć stacje benzynowe i Żabki , bo dla nich tez jest dzień świąteczny.
@Derayes
@Derayes 2 жыл бұрын
@@utahdan231 po kiego to piszesz?
@piotrmiler3026
@piotrmiler3026 2 жыл бұрын
Ciekawy odcinek. Różnice kulturowe to wdzięczny temat. Pozdrowienia.
@ewasrokacka5250
@ewasrokacka5250 2 жыл бұрын
Byłam w Japonii kilka razy i zawsze stresowałam się, że moje zachowanie będzie niewłaściwe, bo nasłuchałam się o wielu zasadach, nieco dziwnych dla mnie. Pamiętam konsternację japońskiej rodziny, kiedy na lotnisku witałam się z nimi " serdecznie po polsku" 😂 Cóż, co kraj to obyczaj , ,
@ewaswierczek
@ewaswierczek 2 жыл бұрын
Kiedys pocalowalam chinke w policzek.Prawie ja sparalizowalo.W Hiszpanii ciagle sie obcalowuje jakies obce osoby,obojga plci.
@jerzydarul3344
@jerzydarul3344 2 жыл бұрын
Emil szczesciarzu! Aiko jest duchowo a i tez " fizycznie " piekna kobieta! Gratulacje!
@lucynk-aqz-ska4118
@lucynk-aqz-ska4118 2 жыл бұрын
13:50 zrobienie chleba na zakwasie wcale nie jest takie skomplikowane jak nam się wydaje. Mąkę (najlepiej razową) zalewamy letnią woda i odstawiamy w ciepłe miejsce, potem każdego dnia dodajemy łyżkę mąki i delikatnie mieszamy. Po kilku dniach (4-5) mamy już młody zakwas. Polecam, bo wiem czym dla Polaka jest jedzenie waty nazywanej chlebem białym. Wrrr... Ps. Przy okazji masz zaczątek zakwasu na żurek, tylko w pierwszej fazie nie zapomnij dodać czosnku, ziela angielskiego i liści laurowych. Reszta jak wyżej. Smacznego. 14:47: - To o czym Japończycy rozmawiają przy piwie? ... - Na przykład hobby. Tylko że dla większości rodaków polityka to jedyne hobby. 😕 Czy można prosić o nieusuwanie gwiazdora Rina z planu?
@TallisKeeton
@TallisKeeton Жыл бұрын
oj uwielbiam pierogi z owocami, truskawkami, śliwkami, borówkami. i oczywiscie smietanką. albo knedle z owocami, też wlasciwie jak pierogi tylko inny kształt, kuliste. knedle z truskawkami albo z morelami. :)
@barbaradebicka63
@barbaradebicka63 2 жыл бұрын
Fajni ludzie cudna psinka ,widać że szczęśliwa mając takich właścicieli.
@dariuszkorona7567
@dariuszkorona7567 2 жыл бұрын
Dzień dobry, podam przepis na chleb domowej roboty, jestem amatorem, ten chleb wypiekam sam od 2013 roku, wypiekam co najmniej raz na tydzień: Jak się robi zakwas z mąki żytniej razowej jest film na YT kzbin.info/www/bejne/lZrdo6pvYs9mg5I Był taki fajny przepis na zakwas 9 butelek piwa, woda i mąka żytnia. kzbin.info/www/bejne/d4CpdGNrbKaFbKM Pierwszy zakwas otrzymałem w podarunku, pozostałe są "szlachetnym" wyrobem, czyli przed dodaniem nasion lub innych dodatków odkładam 2 - 3 łyżki do słoika i wkładam do lodówki. Kilka razy zakwas był użyty po 2 tygodniach i nadawał się do użycia. Chleb na zakwasie Zakwas wyjąć z lodówki na 2 godziny przed robieniem ciasta, odkręcić słoik. Przygotowanie ciasta 2,5 l letniej wody, ilość wody orientacyjnie - tyle ile „zabierze ciasto”, 8 łyżeczek cukru, 5 łyżeczek soli 1 kg mąki pszennej razowej, 2 kg mąki żytniej razowej, 1 szklanka kaszy gryczanej, 1 szklanka kaszy jaglanej, 1 szklanka kaszy jęczmiennej. Kaszę z solą i cukrem zalewam 1l wrzątku, 1 dzień wcześniej dla rozmoknięcia, dodaję zakwas i mieszam. Wszystko wyrobić, odłożyć 3 duże łyżki na zakwas (do słoika) odłożyć do lodówki. Po odłożeniu zakwasu można dodać: łyżkę ziaren słonecznika, łyżkę pestek dyni (razem ze słonecznikiem przyprażyć na patelni), 1 łyżkę sezamu białego, 1 łyżkę sezamu czarnego, 1 łyżkę siemienia lnianego jasnego, 1 łyżkę siemienia lnianego ciemnego, 1 łyżkę amarantusa (szarłat wyniosły), 1 łyżkę nasion chia (szałwia hiszpańska), 1 łyżkę komosy ryżowej białej (Quinoa), 1 łyżkę komosy ryżowej czerwonej. Formy, blaszki do pieczenia wysmarować tłuszczem (masłem, margaryną) lub wyłożyć papierem do pieczenia. Ja do wypieku przygotowuję foremki z ciastem: (z tej ilości ciasta wychodzą cztery (4 - 5) bochenków): 1. Samo ciasto bez nasion. 2. Wyrobionym z dodatkiem nasion. 3. Z czarnuszką - do ciasta w foremce przełożyć warstwę cista posypać czarnuszką i przełożyć ciastem, nie sypać czarnuszki na wierzch bo się kruszy lub odłożyć ciasto do innej miski i wymieszać z czarnuszką, przełożyć do foremki. 4. Z cebulą - do ciasta w misce dodać cebulę (3 - 4 cebule zblendowane) usmażyć na patelni (odparować wodę) dokładnie wymieszać. Przełożyć do foremki. Można dodać czarnuszkę. 5. Z papryką - do ciasta w misce dodać zblendowane 3 - 4 papryki, wymieszać, ciasto przełożyć do foremki. 6. Z przyprawą piernikową - odkładam część ciasta (samo ciasto i nasiona) dodaję całą zawartość saszetki (20 g) przyprawy piernikowej na porcję ciasta, mieszam. 7. Z boczkiem i szynką (pokrojone w drobną kostkę). 8. Ze śliwką do ciasta z nasionami dodaję w foremce śliwki bez pestek. 9. Z orzechami laskowymi i/lub włoskimi. 10. Z żurawiną. 11. Z gotowanymi ziemniakami, ciasto luźniejsze (mokre), szybko zjeść do 3-4 dni. 12. Z suszonymi pomidorami ciasto zmieszane z nasionami (ja zrobiłem z ciastem z cebulą i nasionami) przekładając warstwę ciasta, pomidory warstwa ciasta. 13. Z pokrojoną w plastry cebulą (ciasto z nasionami), warstwa ciasta cebula warstwa ciasta. 14. Z pokrojoną w plastry pigwą (ciasto z nasionami), warstwa ciasta pigwa warstwa ciasta. 15. Z kminkiem, dodaję 2 saszetki (jedną saszetka z całym kminkiem, jedna saszetka z kminkiem mielonym do porcji ciasta (na jedną porcję do foremki). 16. Z lubczykiem, dodaję do części ciasta (na jedna porcja do foremki) 2 - 3 łyżki lubczyku. Dodatki do chleba ogranicza tylko nasza wyobraźnia! Ciasto wyłożyć do blaszek, zostawić 25 - 30 % na wyrośnięcie, pozostawić do wyrośnięcia na 10 godzin. tak na 10 godzin. Nagrzać piekarnik, piec w piekarniku w temperaturze 190 - 200 0C - 75 minut. My pieczemy: Mała foremka - 50 minut. Średnia foremka - 75 minut. Duża - 80 minut. Można także w zależności od gustu - chleb bardziej „mokry” - czas pieczenia krótszy lub „suchy” - czas pieczenia dłuższy. Bułeczki Blachę lub foremkę wykładam papierem do pieczenia. Z przygotowanego ciasta łyżką nabieram ciasto i w rękach formuję kulki i układam na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Wielkość bułeczek zależy od potrzeby, fantazji. Bułeczki układam aby była przestrzeń na wyrośnięcie ciasta, ciasto odkładam do wyrośnięcia na 10 godzin. Po wyrośnięciu wkładam do nagrzanego piekarnika 190 - 200 0C, czas pieczenia 20 - 25 minut. Sam wyrób ciasta na chleb i przełożenie do foremek, umycie naczyń to 1 godzina.
@czeniak1877
@czeniak1877 10 ай бұрын
Szczery i ciekawy wywiad W Japonii bardzo mi się podobają zasady, kultura osobista oraz uprzejmość i szacunek do starszych Tego u nas brakuje
@pajacpajac530
@pajacpajac530 2 жыл бұрын
Odnośnie akcji w zakopanym to też mam mieszane uczucia do tych chytrych złotów.
@niutek1313
@niutek1313 2 жыл бұрын
też mam podobne doświadczenia jako turysta, a spróbuj zapytać kierowce autobusu czy na konkretnej trasie dojedziesz do konkretnego miejsca, krzyk kwik i chamstwo jakiego świat nie widział XD
@justynamoleda7564
@justynamoleda7564 2 жыл бұрын
Super pomysł na odcinek, dzięki Ken za wywiad!
@grazynapawlicka3548
@grazynapawlicka3548 2 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy wywiad. Pozdrawiam serdecznie.
@Maxii909
@Maxii909 2 жыл бұрын
Przyjemnie się oglądało pozdrawiam.
@wiolakonarska158
@wiolakonarska158 2 жыл бұрын
Super odcinek 👍. Pozdrawiam cieplutko 🥰🤗🇵🇱🇯🇵
@magdalenaborek8350
@magdalenaborek8350 2 жыл бұрын
Tez miałam taka sytuacje z koleżanka dwa lata temu w Holandii ze chciała zapłacić za przejazd kartą a nie było to możliwe. Kierowca oczywiście na maxa wkurzony ale grzebiąc przez kilka przystanków po portfelach i kieszeniach udało nam się wspólnie wysupłać kilka euro za przejazd. Teraz już chyba wszędzie w NL jest możnośc płatności karta.
@filmafilmowska1082
@filmafilmowska1082 2 жыл бұрын
Ale super się Was słucha :)
@arminiuszmazowszanin2670
@arminiuszmazowszanin2670 Жыл бұрын
Japończycy nie mówią o polityce i innych problemach bo oni rozwiązują swoje problemy - Polacy lubią mówić o problemach ale nikomu na myśli je rozwiązywać.
@zenekczekai6397
@zenekczekai6397 2 жыл бұрын
Osobiście lubię jak sklepy są otwarte w niedzielę ale trzeba przyznać że praktycznie w całej Europie niedziela to dzień z zamkniętymi sklepami. Z drugiej strony nie bardzo rozumiem czym się różni praca ludzi w sklepie czy restauracji. Jeśli zamykamy sklepy to i wszelakie knajpy powinne w niedzielę nie działać. Przecież skoro jednym pozwala się nie pracować a innych zmusza się do pracy w niedziele to jest to jawna dyskryminacja, czy nie mam racji?
@ranigow8465
@ranigow8465 2 жыл бұрын
Ja tez uwielbiam Gdańsk generalnie cale 3 miasto, sa tam najlepsi ludzie.
@czapa258
@czapa258 2 жыл бұрын
Super pozdrawiam wszystkich.
@Sebastian_shs
@Sebastian_shs 2 жыл бұрын
Zakupy robię... w środy! Jest dość pusto, można wieczorem szybciej się wyrobić, nie traci człowiek czasu na przepychanie się, stanie do kasy itp. Dziękuję za kolejną porcję wiedzy :)
@wacekkarcz3205
@wacekkarcz3205 2 жыл бұрын
Cześć Aiko!! Cześć Emil!!😁😁😁Pozdrawiam Was,z Polski.😁😁😁
@Wilk33
@Wilk33 2 жыл бұрын
Czemu sklepy są zamknięte w niedzielę? Mieszkam od urodzenia w Polsce i do dziś wiem tylko tyle że politykom z jakiegoś powodu opłacało się to wprowadzić ale takiego sensownego powodu to raczej nie ma, a argumenty typu bo pracownicy potrzebują odpoczynku to od tego jest jest urlop oraz Prawa pracownicze.
@anetazaremba1147
@anetazaremba1147 Ай бұрын
Bardzo miło was sie słucha. Będąc kiedys w hotelowym onsenie przy wejściu wisialy wskazowki jak korzystać i jak zachowywać sie. Bylo również zdanie, ze Japonczycy z natury sa niesmiali, sami raczej z trudem zagadaja obcokrajowcow, ale jezeli obcokrajowca ich zagada to bardzo ciesza sie z tego powodu. Zauwazylam jednak, ze w mniejszych sklepikach sprzedawcy pytali z ciekawoscia skad jestesmy, glownie starsze osoby duzo wiedzialy o sytuacji naszych sąsiadów w Ukrainie. Byli to handlowcy w malych sklepikach w turystycznych miejscach, stąd pewnie ta otwartość. Chociaż zwykli przechodnie na ulicach, tez ludzie starsi, sami zaczepiali i proponowali, ze zrobia zdjecie. Bardzo milo wspominam wyjazd do Japonii
@arekspok3321
@arekspok3321 2 жыл бұрын
W Zakopanem górale raczej są uprzejmi, no chyba że właśnie nie masz pieniędzy albo nie jesteś ich klientem, zaparkowałeś na publicznym parkingu przy ulicy ale przed ich domem itd itp. To miasto samo w sobie faktycznie jest straszne. Jak kiedyś jeździłem co roku, to teraz już nawet nie pamiętam od ilu lat nie byłem. Piękne góry niestety nie rekompensują podłego klimatu tego miasta.
@pielichiewicz
@pielichiewicz 2 жыл бұрын
A propos kierowców autobusów. Latem miałem taką sytuację, że musiałem w trybie awaryjnym wrócić z Darłowa do Wrocławia po klucze od samochodu. Najpierw musiałem dotrzeć do Koszalina, więc czekałem na autobus. Po jego przyjeździe okazało się, że nie ma możliwości zapłaty kartą a niestety nie miałem gotówki przy sobie. Bankomat był dość daleko i nie zdążyłbym na odjazd autobusu a że następny był za godzinę przegapiłbym pociąg (a miałem całą trasę tam i z powrotem ustaloną na styk). Kierowca był tak uprzejmy (pozdrawiam serdecznie, być może to czyta) że pozwolił mi na przejazd bez zapłaty. W Koszalinie kierowca miał przerwę, więc zdążyłem wyciągnąć pieniądze z bankomatu i opłaciłem w ten sposób przejazd.
@ewelinakauska3960
@ewelinakauska3960 2 жыл бұрын
Emil moglibyście nagrać z Aiko filmik o waszych pasjach i zainteresowaniach, o tym jak zazwyczaj spędzacie wolny czas, czy macie jakieś hobby 😉
@dw8461
@dw8461 2 жыл бұрын
Przecież to nagrywają :)
@yogi30121
@yogi30121 2 жыл бұрын
Cześć Emil kawa zrobiona oglądam dalej zapowiada się ciekawie 🍺🍺👍☕🍰 pozdrowienia dla Aiko
@henasgd1566
@henasgd1566 2 жыл бұрын
Czy moglibyście kiedyś opowiedzieć o sytuacji ekonomicznej Japonii waszymi oczyma. Silnie słabnący jen, jak to odczywa przeciętny japończyk. Jak silnie rosną ceny, płace itp. Dziękuję bardzo z góry
@odn6001
@odn6001 2 жыл бұрын
Bardzo dobrze, że sklepy są zamknięte w niedzielę.. Naprawdę można inaczej spędzić swój wolny czas niż robiąc zakupy. Tyle pięknych możliwości, a ludzie nie potrafią z tego korzystać..
@bartel9078
@bartel9078 2 жыл бұрын
Hehe. Najbardziej to się uśmiałem na koniec jak Emil zapraszał na swój kanał na tiktoku ..."jeśli ktoś używa". Ja już Cię trochę znam ze strimów Emiru i wiem jakie masz zdanie o tiktoku 😁
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
Bo większość naszych widzów nie używa Tiktoka. Inna widownia. Taka jest prawda
@utahdan231
@utahdan231 2 жыл бұрын
Tik tok dla małolatów w USA.
@EvelynMisiak
@EvelynMisiak 2 жыл бұрын
Ja też już dawno nie używam tiktoka
@magdalenarybicka9857
@magdalenarybicka9857 Жыл бұрын
Emil po co robisz dziwny unik. Nie wiesz kiedy Polacy robią zakupy? Nie żartuj. My nie pracujemy przymusowo 23 godziny na dobę. Dużo pracuje tylko ten kto chce. Ja widzę w różnym miejscach całe mnóstwo ludzi miłych i usmiechnietych prawdziwie A nie na pokaz. Normalnych A nie jakieś sztuczydła.
@majochiyonaelie1483
@majochiyonaelie1483 2 жыл бұрын
7:42 Jako osoba, która pracuje w sklepie nie mam siły sztucznie się uśmiechać do ludzi. Nie mówię, że nie uśmiecham się wcale (bo tak nie jest). Ale jestem miła, dla wrednych osób uśmiechać się pięknie nie będę. Jak dla mnie sztuczny uśmiech jest gorszy, od braku uśmiechu... W szczególności, że kasjerzy w sklepach pomimo braku uśmiechu są mili, więc w czym problem 🤨 + nieważne czy obsługa się uśmiecha czy nie, ludzie i tak się o wszystko pytają... W miły, bądź niemiły sposób 🤷 8:13 Tak robią chyba tylko w małych sklepach... I starsze babki... 8:21 Bycie takim aż za miłym, że aż się prawie wchodzi komuś w tyłek też nie jest dobre...
@pulsar.t71
@pulsar.t71 2 жыл бұрын
WOW!!! Ale Ken Solo ma zarąbisty głos!!! Świetnie niskie tony... Jak ja to kocham u Japończyków.
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
Radiowy głos ma
@pastarybna9938
@pastarybna9938 2 жыл бұрын
TAK!! W końcu ktoś kto pije w trakcie jedzenia, popieram w 100% Aiko i Kena🍻. Swoją drogą, wszelkie sytuację które wydają się dziwne z czasem stają się naturalne dla nas. Po kilku latach mieszkania w Polsce wracasz do Japonii, wchodzisz do 7-11, zamawiasz hot doga i cisza... Where jaka parówa wariacie😜 xD Pozdrawiam ciepło 😊
@kajetanzielinski
@kajetanzielinski 2 жыл бұрын
dokladnie xD
@magdalenaborek8350
@magdalenaborek8350 2 жыл бұрын
Nie jest zdrowo pic w trakcie jedzenia
@pastarybna9938
@pastarybna9938 2 жыл бұрын
@@magdalenaborek8350 A jakie mogą być konsekwencje tego? W sensie, jak bardzo jest to szkodliwe?
@pastarybna9938
@pastarybna9938 2 жыл бұрын
Tyle to chyba przeżyje😉
@jerzygondol1480
@jerzygondol1480 2 жыл бұрын
@@pastarybna9938 Jedzenie lepiej będzie trawione jeżeli wymieszać je ze śliną (dlatego trzeba wszystko dobrze gryźć, nawet miękkie rzeczy), a nie z wodą czy piwem. Najlepiej nic nie pić pół godziny przed jedzeniem i godzinę po.
@slawomirdroga4558
@slawomirdroga4558 2 жыл бұрын
Fajny ciekawy program, Pozdrowienia z 🇵🇱🖐
@100_Au
@100_Au 2 жыл бұрын
Przepis na chleb dla Emila. Składniki to: - Mąka do wypieku chleba - Dwie duże łyżki brązowego cukru - Duża łyżka soli - 10 gram suchych drożdży - Duża łyżki ziół prowansalskich - 500 ml wody Do plastikowego naczynia wsypać 300 g mąki, potem drożdże i dwie łyżki cukru. Następnie 300 g mąki i na koniec łyżkę soli. Dodać 500 ml wody i dokładnie wszystko wymieszać, przykryć folią spożywczą i ponakłuwać ją. Teraz czekamy aż ciasto wyrośnie. Zajmuje to ok 3 do 4 godzin. Kiedy już wyrośnie bierzemy naczynie żaroodporne i wyścielamy papierem do pieczenia. Przelewamy ciasto do naczynia z papierem i do piekarnika na 190-200 stopni, funkcja góra-dół, czas 40 minut. A potem konsumpcja!
@lupohexe
@lupohexe Жыл бұрын
Hallo kochani fajnie sie was slucha o roznicach w obu krajach sama mieszkam za granica w Niemczech i woda w restauracjach tez jest platna i czesto drozsza niz piwo ale tak jest prawie we wszystkich krajach europejskich
@izabelaszlachta7769
@izabelaszlachta7769 2 жыл бұрын
💜 z tymi kierowcami autobusow niestety...nas to tez dotyczy sama mialam taka sytuacje , koleś z dzieckiem.zdziwiony ,ze nie mozna zaplacic karta w PKS-ie, Polak ale vhyba czesto nie jezdzil autobusami po wioskach wiec wylozylam kase, trzeba pomoc, niestety czasami mi wstyd za to buractwo i wsrod kierowcow i pasazerow, jak zombi
@MARZENNA7
@MARZENNA7 2 жыл бұрын
Młodzi nie chodzą na wybory nie chcą zmieniać swojego kraju nie chcą mieć wpływu na to co się w tym kraju dzieje Nie chcą decydować o przyszłości co to za pokolenie rośnie beznadzieja
@peteroz7332
@peteroz7332 Жыл бұрын
@8:46 -> w Polsce to zazwyczaj klienci (osoby wchodzące) mówią "dzień dobry" a personel odpowiada... choć zdarza się, że obsługa mówi pierwsza... 🤔😉👍
@jellybelly7418
@jellybelly7418 2 жыл бұрын
Bardzo fajny filmik, przyjemnie się oglądało :D
@AikoiEmil
@AikoiEmil 2 жыл бұрын
dziękujemy! Zapraszamy do przejrzenia reszty odcinków u nas i u Kena!
@maciejupinski7055
@maciejupinski7055 Жыл бұрын
2:20 Kanał w Omihachiman! Mieszkałem w pobliżu tych budynków przez półtora miesiąca. Bardzo spokojne i klimatyczne miejsce.
@Joannasoul2soul
@Joannasoul2soul 2 жыл бұрын
Ooo, Gdańsk! U nas wszystkim.sie podoba 🙂
@subitacjapl8801
@subitacjapl8801 2 жыл бұрын
W Warszawie za bilet w automacie wewnątrz autobusu - tylko kartą 🙄 w tramwaju chyba obie opcje, ale dawno nie jechałam tramwajem, to tak z tego, co pamiętam, kiedyś było.
@ewadawidsson9099
@ewadawidsson9099 2 жыл бұрын
W Skandynawii jest jeszcze bardziej z dystansem. Tutaj nikt się nie uśmiecha ani nie zagaduje. W sklepach nikt nie mówi dzieńdoberek. Co prawda zmusili personel w kasach aby się witali w ostatnich latach. Australia to nie Europa. My Europejczycy jesteśmy bardziej z dystansem ale do znajomych serdeczni i spontaniczni. Jesteśmy bardziej indywidualistami niż na przykład południowcy.
@BodziuRat
@BodziuRat 2 жыл бұрын
Dziękuję za niesamowity materiał i uprzejmie proszę o serdeczne pozdrowienie waszego gościa @kensolojapa.
@1991jerzy
@1991jerzy 2 жыл бұрын
Tylko gotówka, karty to jeszcze jedno narzędzie zniewolenia ludzi. Gotówki trzeba bronić jak niepodległości.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 5 ай бұрын
może tak, ale od 10 lat nie użyłem ani razu gotówki.
Dlaczego nie mamy dzieci?
14:55
Aiko i Emil
Рет қаралды 244 М.
Piżama bez majtek? Co dziwi JAPONKĘ w polskim mężu?
11:36
Aiko i Emil
Рет қаралды 662 М.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН
7 cech łączących Polaków i Japończyków
17:35
Ignacy z Japonii
Рет қаралды 80 М.
Poszedłem do lekarza W JAPONII!
10:00
Wiktor Błażyński
Рет қаралды 700
Za co Japończycy KOCHAJĄ Polskę???
19:47
Gabriel Hyodo
Рет қаралды 684 М.
Co przywiozłem do JAPONII z POLSKI?
21:46
Aiko i Emil
Рет қаралды 81 М.
Problemy w JAPONII przy małżeństwach międzynarodowych
18:29
Aiko i Emil
Рет қаралды 52 М.
Dlaczego nie ujawniam swojego wieku - Mój urodzinowy vlog
18:53
Aiko i Emil
Рет қаралды 43 М.
Zjedliśmy najbardziej ŚMIERDZĄCE JEDZENIE w JAPONII
17:55
Aiko i Emil
Рет қаралды 52 М.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН