Jsem bratr Eduarda Smutného v kroužku počítačů při Domu pionýrů jsem na tomto počítači asi v 10 ks odchoval řadu mladých kluků a někteří z nich skončila u počítačů. A tem Mikro Basic jsem tam napsal já. ... Peklo na zemi ... Škoda, že je bratr 30 roků po smrti. Právě jsme založili spolek Edova cesta z.s. Alza by tam mohla věnovat nějakou korunu jako dar za tuhle recenzi.
@robertblazek83176 жыл бұрын
Mám ten počítač doma a vzťah mám k nemu dvojaký: na jednej strane ho mám rád, ale ohľadom ergonómie súhlasím s pánom Rybkom: v porovnaní s čímkoľvek je hrozná. Našťastie softvér naň vyvíjam na PC (asembler). Ale nebudem mudrovať, sám si vyvíjam retropočítače (pre radosť), viem dobre, aké je to ťažké. Do jedného som použil ten istý typ klávesnice (predtým nepoužitej), len som jej dal ergo sklon. Od Ondru sa líšila v podstate len v "SK" miesto "ČS". Napriek námietkam si vážim jeho dielo a naďalej ctím pamiatku Vášho pána brata a dúfam, že ostatná rodina je v zdraví a v poriadku.
Nelíbí se mě recenze založené na kritice čehokoliv i když se to moc nepovedlo. V té době jsme byli rádi i za ping pong na tv. Děcka se vté době teprve seznamovali s pojmem počítač a i textové hry jim udělaly radost. V té době bylo v republice jen několik lidí, kteří se do vývoje pustili.
@Andrew_Tesla2 жыл бұрын
Vůbec jste nezohlednili to, jaké zadání Ondra měl. Měl být co nejlevnější (proto ta klávesnice). Měl být pro děti dostupný pro první seznámení s počítači (Basic a Karel) a především nesměl být použitelný průmyslově aby nebyly z trhu vykoupeny firmami. Pokud tehdy PMD85 stálo 15000Kčs a Ondra 4000Kčs, a vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, jej mohu hodnotit jako konstruktérský úspěch. S výše uvedeným zadáním a tehdejšími součástkami by nešlo takto levně vyrobit spectrum kompatibilní počítač v ČSSR. Navíc k Ondrovi šla rovnou připojit rychlá Centronics tiskárna a mít doma rovnou i možnost psaní a tisku a to prosím s diakritikou. A psát na tom texty jde docela slušně, ne nepodobně jako na dnešním telefonu, kdy písmeno s diakritikou napíšete jen s ČS shiftem, jde to rychle.
@michalpekarik49569 жыл бұрын
Něco málo o již nebohém konstruktérovi: cs.wikipedia.org/wiki/Eduard_Smutn%C3%BD
@jiribudin99028 жыл бұрын
jediné co jsem se dozvěděl je, že to byl šrot. Podle mě to zas tak špatný nebylo, rozhodně lepší kov než plast, aspoň se to líp chladilo. Co pak asi mohl pan Smutný postavit, když v 85 nebylo z moderních čipů dostupné nic. Jako že v 85 už byla Amiga 1000. aspoň je vidět jak jsme byli 15let pozadu. Určitě ale toto byl zázrak s minimem udělat maximum !
@charonme4 жыл бұрын
kde to zozeniem?
@100klasa1 Жыл бұрын
Vážení pánové z Alzy. Nemáte ani představu, o čem vlastně mluvíte. Počítač Ondra vznikl v roce 1986. Kolik Vám bylo let? Já jsem se narodil v roce 1961 a tuto mašinku jsem si moc přál mít. Před měsícem jsem si dokončil plně funkční repliku. A přání se mi splnilo. Kéž by Vaše dodací podmínky (cena a rychlost dodání) byly na úrovni Ondry.
@alzavideo Жыл бұрын
Vážený pane, měl jsem tu smůlu, že jsem byl nucen Ondru používat - a opravdu, opravdu jsem chtěl do rukou dostat cokoliv jiného. Jako člověk zabývající se softwarem jsem opravdu neocenil "vychytávku", která "zjednodušila zobrazování" za cenu snížení rychlosti CPU o 80% - a pro vaši informaci, po roce 1981 takto stupidní řešení neimplementoval ve spotřebním počítači nikdo. To že jste si dělal vlastní repliku chápu, tohoto nešťastného stroje vzniklo méně než 2000 kusů a přestože se před časem prodávaly i zcela nerozbalené kusy, většina z nich rychle zmizela ve šrotu. Pokud jde o rychlost a o kvalitu, znám lidi, kteří si v té době udělali vlastní verzi ZX Spectra, které bylo násobně rychlejší, barevné, snadno rozšiřitelné. mělo více než tisíckrát více softwaru a na rozdíl od této nepovedené konstrukce se v jeho vývoji pokračovalo dalších více než 10 let. Ondra je podivnost, nad kterou dojetím pláčou jen čeští inženýři, nikdo jiný.
@mnxnm7 жыл бұрын
Nelíbí se mi moc přístup pana kurátora Alza muzea, který u recenzí k těmto starým počítačům kolikrát plete páté přes deváté, plete si pojmy s dojmy, spoustu informací má spíš vycucaných z prstu než někde nastudovaných apod. Možná by se měl podívat na nějaké zahraniční videorecenze na staré počítače, které jsou min. o několik levelů profesionálnější, navíc ti lidé i umějí mluvit..
@lilclorox85589 жыл бұрын
snaha se cení :D
@janlonsky78328 жыл бұрын
Nemáte někdo tužku? Nebo propisku? Nebo aspoň špejli? Zasek se mi Ondra :-) Také uchovávám...