Amator vs fotograf, co profesjonaliści robią lepiej?

  Рет қаралды 25,982

Niezłe Aparaty

Niezłe Aparaty

3 жыл бұрын

Niby niewiele, ale jednak. 5 elementów, o których myślą profesjonalni fotografowie podczas robienia zdjęć.
Zobacz koniecznie:
"Wiadomość do młodych fotografów" • Wiadomość do młodych f...
"2 tryby aparatu do 99% Twoich zdjęć" • Używaj tych 2 trybów d...
"Jak kadrować zdjęcia, 5 najczęstszych błędów" • 5 Najgorszych błędów p...
#niezleaparaty

Пікірлер: 56
3 жыл бұрын
Zobacz koniecznie: "Wiadomość do młodych fotografów" kzbin.info/www/bejne/omTRfGiqdr2Ib7s
@WanderDragon
@WanderDragon 3 жыл бұрын
To na to wygląda, że jestem profesjonalnym fotografem. Jestem ogólnie kilka lat po szkole fotograficznej. A zajmuje się fotografią od 15 lat od małego dzieciaka. Zainspirował mnie mój tata do tej pasji tylko, że on fotografował ludzi. A ja zwierzęta, krajobrazy i architekturę i bardzo też lubię fotografie nocną.
@lunaberend9054
@lunaberend9054 3 жыл бұрын
Dzieki za wartościowe rady. Pozdrawiam serdecznie.👍😊
@patrykgramsshow
@patrykgramsshow 3 жыл бұрын
Jak zawsze rzeź kciuka w górę nastąpiła 😎 moim zdaniem odpowiedzią jest prawie zawsze - prostota, za nią kryje się geniusz plus oczywiście obsesyjne dbanie o detal. Pozdro 📸🥃
@ryszardorowski7409
@ryszardorowski7409 3 жыл бұрын
Nie miałem ostatnio dużo czasu ale widziałem że dodałeś nowy filmik i mnie męczyło co znowu ciekawego przemyciłeś nam amatorom ,za cenne uwagi i znowu się nie zawiodłem super skondensowane uwagi. Widzę że wprowadza to nową jakość to moich zdjęć których robie za mało aby się troszkę poczuć profesjonalistą bardzo cenię sobie twoje rady znowu coś było dla mnie bo trafiło mi do głowy i robiąc fotki pamiętam twoje rady dzięki Jacku.
3 жыл бұрын
Cała przyjemność po mojej stronie! Cieszę się, że nie odpuszczasz. Fotografia to mięsień, który trzeba trenować 😉
@darekw1967
@darekw1967 2 жыл бұрын
Tytul nijak ma sie do rzeczywistosci ;) Nie rozumiesz czym sie rozni amator od profesjonalisty. To co opisujesz to poczatkujacy fotograf vs zaawansowany fotograf. Co to ma wspolnego z profesjonalizmem ? Przeciez z histogramu korzysta wielu amatorow i to nie jest zaden wskaznik profesjonalizmu. Przycinanie rak czy nog to wybacz ale po 1 lekcji fotografowania problem u wielu fotografow znika. Co do amatorow to w wielu przypadkach maja znacznie lepszy sprzet od nie jednego zawodowca ;) Dla mnie roznica miedzy amatorem a zawodowcem jest taka, ze zawodowiec za swoja prace bierze kase co nie oznacza ze zawodowiec robi lepsze zdjecia.
@KajojQ
@KajojQ Жыл бұрын
Otóż to :)
@johnsmith-vz3vr
@johnsmith-vz3vr 2 жыл бұрын
To jak wygląda histogram zależy od tematu zdjęcia. Nie musi być dobry bo jest "z górką" w środku, dobrze naświetlone zdjęcie czegoś jasnego na jasnym tle, będzie poprawne a histogram będzie "zaburzony" l)
@alienontheroad6364
@alienontheroad6364 3 жыл бұрын
Super film. Bardzo pomocny materiał. Pozdrawiam 🙂
@markg1531
@markg1531 3 жыл бұрын
Ciekawe i użyteczne, jak zwykle. Dzięki!
@darekw1967
@darekw1967 2 жыл бұрын
Uzyteczne ? Przeciez to co mowi ten facet to podstawy podstaw o ktorych wielu amatorow wie od dawna.
@piotrbajorko8354
@piotrbajorko8354 3 жыл бұрын
Hallo Niezłe Aparaty . Ciekawe rady .👍🙂
@ferdzix
@ferdzix Жыл бұрын
Na pierwszym miejscu postawiłbym (równocześnie z uciętymi kończynami) wystające z głowy (czy też z innych części ciała) elementy. Pozdrawiam Jacku :)
@JanKowalski-eh7bz
@JanKowalski-eh7bz 2 жыл бұрын
Bardzo dobre porady. Dobrze byłoby poprzeć je umiejscowieniem opowiadającego w tle, które nie wyrasta co chwilę z jego głowy, ustawienie ostrości manualnie żeby nie rozjeżdżała się kiedy dłonie "śmigają" przed obiektywem.
2 жыл бұрын
OK, biorę uwagi do serca i obiecuję poprawę!
@staryzgred3501
@staryzgred3501 3 жыл бұрын
Dzięki za prosty wykład to w ludzkim języku o skomplikowanych sprawach. Życzę sukcesów ✨
3 жыл бұрын
Do usług!
@marcinmrzyglocki
@marcinmrzyglocki 3 жыл бұрын
Zarówno "skanowanie kadru", jak i "upraszczanie" można podsumować pytaniami: co to zdjęcie przedstawia? Co ma powiedzieć? Czy odpowiedź jest jednoznaczna i da się ująć jednym zdaniem? Choćby przy tych zdjęciach z grupą na podłodze (03:05) można się zastanowić, czy zdjęcie z szerokim ujęciem faktycznie oddaje sens drugiego, czy też buduje jakąś inną opowieść - choćby jeden chłopak patrzący w bok kadru, w przeciwną stronę niż inni, rozbija wrażenie wspólnoty i sugeruje raczej namysł, co przyciągnęło jego uwagę. Może wyczuwa zagrożenie?
@hoqsai
@hoqsai 2 жыл бұрын
Dodam od siebie dwa podstawowe profesjonalne sposoby które się stosuje jako pierwsze podczas oceniania lub korekty równowagi kompozycji (namalowanego obrazu, fresku, graffiti, rysunku, fotografii, grafik, odręcznego tekstu standardaowymi charakterami lub pismem kaligraficznym lub ozdobnym a nawet zapisów video. 1. Pierwsza metoda wymyślona, opisana i używana przez Leonarda da Vinci (stosowana też na co dzień przez Rembrandta głównie podczas rysowania na metalowych płytach suchą igłą i podczas malowania). Niezastąpiona podczas nauki stylowego pisania i kaligrafii. Polega ona na oglądaniu stale lub co jakiś czas obrazu odbitego w lustrze. Zależy w jaki sposób i jakiej wielkości lustro zamontujemy względem miejsca w którym tworzymy obraz lub w którym go umieścimy do oceny w przerwach pomiędzy kolejnymi etapami tworzenia lub po ukończeniu. Jest to niezbędna technika podczas tworzenia portretów szczególnie na płytach itp. do późniejszej odbitki na papierze. Jeśli chodzi o odwrotne pisanie szczególnie na płytach czy igłą, czy pędzlem czy rylcem to zazwyczaj robi się to patrząc się stale w odbicie w lustrze. Obraz widzimy od lewej do prawej a piszemy od prawej do lewej. Wymaga to dużej wprawy i żmudnego treningu ale jest to niezastąpiona i wysoko procentująca technika. Drugą prostszą możliwą dzięki technologiom cyfrowym jest odbicie obrazu cyfrowego wzdłuż środkowej osi pionowej i poziomej (robię to bezpośrednio w aparacie zaraz po zrobieniu zdjęcia i odruchowo w komputerze przeglądając obrazy niezależnie od techniki w jakiej powstały). 2. Pierwsza rzecz podczas oceny (korekty) rysunku lub obrazu (oraz grafik i fotografii itd.) uczonej na ASP jest zasłonięcie dłonią najpierw jednej i za chwilę drugiej połowy obrazu a następnie powtórzenie tego patrząc na zmianę jednym i drugim okiem. Jeśli waga i ton kolorów, ciężar i kształt linii oraz ogólna kompozycja lub kompozycje na różnych planach równoważą się pomiędzy stronami bocznymi, górą i dołem, oraz narożnikami to znak że obraz jest zrównoważony czyli poprawny. W ten szybki sposób łatwo też sprawdzić czy można już przerwać malowanie lub rysowanie żeby nie przerysować lub nie przemalować obrazu bo bardzo trudno to później poprawić albo jest to niemożliwe bez radykalnych zmian w całokształcie. 3. Podczas kadrowania zdjęcia lub video automatycznie sprawdzamy wszystkie narożniki i krawędzie obrazu, równoważymy je względem siebie i przesuwamy lub oddalamy/przybliżamy scenę zanim zrobimy zdjęcie lub najedziemy kamerą na cel usuwając niepotrzebne lub źle przycięte i w inny sposób niepotrzebne i niepasujące elementy.
@MrTibron
@MrTibron 3 жыл бұрын
Jacku jak zawsze super materiał, ale trzecia radą o drugiej warstwie jest ciekawa ale wymaga dużego zafasowania estetycznego, tak umiejetność to sprawa wieloletniego doświadczenia ale też talentu i tego raczej nie da się nauczyć, natomiast pozostałe super przynajmniej dla mnie :)...pozdrawiam
3 жыл бұрын
Cieszę się, że tak pozytywnie odbierasz ten film. Myślę, że wszystkiego da się nauczyć, talent owszem, ale przy pracowitości to jednak mniej ma do gadania ta zmienna :)
@RobertSzymczak
@RobertSzymczak 2 жыл бұрын
Naukowcy badali talent...nie istnieje ;) predyspozycja stanowi małą część ekspertyzy (wiedzy) czy umiejętności
@CrimsonMasterify
@CrimsonMasterify 2 жыл бұрын
Bardzo dobry film, nie tylko ten, ale i większość na kanale, niesamowicie pomocne poradniki dla początkujących fotografów. Mam tylko jedną uwagę. Gestykulacja dłońmi na nagraniu w trakcie tłumaczenia jest bardzo irytująca - a raczej duże przybliżenie na twarz sprawia, że widok tych dłoni tak blisko przyprawia mnie o mdłości. Może jest to spowodowane chorobą lokomocyjną. Ciekawe czy to tylko moje odczucie...
2 жыл бұрын
Już tak jakoś mam, ale mogę nad tym popracować. Dziękuję za cenną uwagę.
@Demoralizacjaxxiwieku
@Demoralizacjaxxiwieku 3 жыл бұрын
Wspaniały filmik :)
3 жыл бұрын
Dziękuję❤️
@slawo77
@slawo77 2 жыл бұрын
Zabieram się do nauki 😊
@krzysztofkaszewski9442
@krzysztofkaszewski9442 2 жыл бұрын
Ciekawe uwagi detaliczne, jednak raczej nie mają większego związku z profesjonalną fotografią. Dla zawodowca ważny jest temat zdjęcia, o czym ono opowiada, jaką historię przedstawia itd. I w zależności od tego dobiera się rodzaj kadry, wielkość planu, a także sposób naświetlenia. Trzymanie się usilne środka wykresu gdy chce się zrobić zdjęcie np. w niskim lub wysokim kluczu to nieporozumienie. Z kolei przy zdjęciach natury reporterskiej wielość szczegółów i liczne plany są często wręcz zaletą fotografii. Czyli temat, temat, temat. Jeśli fotografujący zrozumie co chce uwiecznić fotką, będzie umiał właściwie wykadrować i skomponować ujęcie.
@monikaha4995
@monikaha4995 Жыл бұрын
mega porady, super odcinek❤
Жыл бұрын
Moniko, bardzo dziękuję :)
@pete.mitchell
@pete.mitchell 3 жыл бұрын
Jacku czemu w każdym filmie prosisz mnie o rozważenie dodania subskrypcji? Toć już dawno to zrobiłem 👌😉
@jar3k144
@jar3k144 3 жыл бұрын
Nowe konto musisz zrobić 🤪
3 жыл бұрын
Dzięki za suba, jednak jak patrzę na statystyki to więcej niż 50% to widzowie którzy są na tym kanale po raz pierwszy 😜
@ZarlokTV
@ZarlokTV 3 жыл бұрын
Ale jak czasem trzeba uciąć gdzie w biodrach, pokazać część sylwetki to gdzie najlepiej "ciąć ciało"? Może to ciekawy pomysł/temat na filmik?
3 жыл бұрын
Mówisz i masz: kzbin.info/www/bejne/o6DYn6x5pJ5rr6s
@darekomernik119
@darekomernik119 Жыл бұрын
Co profesjonaliści robią lepiej? ZDJĘCIA :)
Жыл бұрын
Niestety nie zawsze :)
@lovelyshelties
@lovelyshelties 2 жыл бұрын
iedy z filmiku dowiadujesz się, że jednak jesteś pro :)
@helawopaach3181
@helawopaach3181 3 жыл бұрын
Jakbym miała być jeszcze bardziej krytyczna to wszystkie moje zdjęcia wraz z aparatem schowałabym w szufladzie, a chyba nie o to chodzi :D Wystarczy mi bycie w kilku grupach foto, aby nabrać krytycyzmu do swoich prac, na tyle, że ciągle uważam, że robię je za słabe :D
@StaryZiomek
@StaryZiomek 3 жыл бұрын
Ciekawie opowiadasz aczkolwiek video służy do pokazywania więc więcej wizualizacji by się przydało;) Taka moja luźna myśl:)
3 жыл бұрын
Doskonała uwaga, postaram się urozmaicić nieco te przydrętwe filmy 😂
@StaryZiomek
@StaryZiomek 3 жыл бұрын
@ Ja bym raczej nazwał podcastowe;)
@danielszczerba8206
@danielszczerba8206 3 жыл бұрын
Da się jakoś zostawić podwójną łapkę w górę ? :)
@marcinmrzyglocki
@marcinmrzyglocki 3 жыл бұрын
Zacytuję: "Nowe konto musisz zrobić 🤪 "
3 жыл бұрын
Jedna łapka to i tak bardzo dużo 🥰
@krzysztofqbass1993
@krzysztofqbass1993 3 жыл бұрын
5+
@JeAnneDJJeAnne
@JeAnneDJJeAnne 2 жыл бұрын
Dobry film
2 жыл бұрын
Bardzo mi miło :)
@JeAnneDJJeAnne
@JeAnneDJJeAnne 2 жыл бұрын
@ Dziękuję bardzo
@kitsunetoffi5086
@kitsunetoffi5086 3 жыл бұрын
Tylko Photoshop umieją taka prawda moje zdj da lekko zretuszował w FS i by wyglądało świetnie ale nie mam kompa na to
@scottlandon4149
@scottlandon4149 2 жыл бұрын
A Scott Kelby w książkach pisze,ze lepiej prześwietlać a wiadomo ze masakra
2 жыл бұрын
Może chodzi o stare książki? Czyli o fotografii na kliszy? :)
@scottlandon4149
@scottlandon4149 2 жыл бұрын
@ niee,książka sekrety mistrza fotografii cyfrowej,wydanie z 2021 roku
@darekw1967
@darekw1967 2 жыл бұрын
@@scottlandon4149 Gosc po prostu pomylil analoga z cyfra.
Tego Nie Dowiesz Się w Szkole Fotograficznej [SZOK!]
11:28
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 18 М.
27 najgorszych błędów fotografów
27:06
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 108 М.
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 61 МЛН
Inside Out 2: Who is the strongest? Joy vs Envy vs Anger #shorts #animation
00:22
Пранк пошел не по плану…🥲
00:59
Саша Квашеная
Рет қаралды 6 МЛН
Clowns abuse children#Short #Officer Rabbit #angel
00:51
兔子警官
Рет қаралды 76 МЛН
Co PROFESJONALIŚCI wiedzą o ISO, a początkujący ignorują?
27:23
"Cięcie ciała" czyli jak kadrować ludzi na zdjęciach?
8:25
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 14 М.
Najważniejsze narzędzie przy pracy z kolorem
7:44
m.pelechaty
Рет қаралды 1 М.
5 Najgorszych błędów podczas kadrowania zdjęć
17:45
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 53 М.
Balans bieli? Piękne kolory już w aparacie!
16:43
Niezłe Aparaty
Рет қаралды 89 М.
Jak Robić ZDJĘCIA GRUPOWE? Kompletny Przewodnik!
9:52
Jonasz Olszewski
Рет қаралды 5 М.
5 największych LIFE HACKÓW dla FOTOGRAFA ŚLUBNEGO!
13:05
Jonasz Olszewski
Рет қаралды 2,7 М.
DEFINITELY NOT HAPPENING ON MY WATCH! 😒
00:12
Laro Benz
Рет қаралды 61 МЛН