Рет қаралды 1,156
Link do kursu: www.copernicus...
O kursie
Niniejszy kurs przedstawia interdyscyplinarne spojrzenie na człowieka. Jego poszczególne moduły poświęcone są trzem perspektywom badawczym: ewolucyjnej antropologii biologicznej, antropologii kulturowej oraz psychologii ewolucyjnej.
"Nadzwyczajny naczelny", czyli ewolucyjna antropologia biologiczna. Pierwszy moduł kursu poświęcony jest biologicznej ewolucji człowieka. Co mówią nam skamieniałości? W czym różnimy się od naszych przodków, a w czym jesteśmy do nich podobni? Kiedy i w jakich warunkach pojawił się Homo sapiens i kiedy zaczął podporządkowywać sobie środowisko?
"Zawodowy obcy", czyli antropologia kultury. Celem niniejszego modułu jest pokazanie antropologii kulturowej od kuchni: na czym polegają badania terenowe? jak zrobić dobry wywiad? Czym jest "wrażliwość antropologiczna" oraz antropologia zaangażowana? W ramach modułu omawiane są zarówno klasyczne (Malinowski, Mead), jak i nowsze badania antropologiczne.
"Wiązka adaptacji", czyli psychologia ewolucyjna. Ostani moduł kursu omawia zarówno podstawy teoretyczne, jak i wyniki badań tej dyscypliny powstałej na styku nauk biologicznych oraz społecznych: jak wnioskować można o strukturze umysłów naszych przodków? na czym w praktyce polegają dociekania psychologów ewolucyjnych? Czy psychologia ewolucyjna jest tylko chwilową modą, czy też dostarcza ona głębszego niż dotychczas wglądu w naturę ludzką?
Kurs jest wynikiem współpracy antropolożki kultury i popularyzatorki nauki Anny Charko (Centrum Nauki Kopernik), biologa ewolucyjnego dr. Szymona Drobniaka (INoŚ UJ, Uniwersytet w Upsali) i kognitywisty dr. Mateusza Hohola (IFiS PAN, Centrum Kopernika)
Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Ewolucja wszechświata-życia-kultury” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Prowadzący:
Anna Charko
dr Szymon Drobniak
dr Mateusz Hohol