Napisz koniecznie w komentarzu jakie były Twoje największe błędy akwarystyczne.Jeżeli takie filmy Wam się podobają koniecznie zostawcie 👍 wtedy wiem że trzeba więcej takich filmów robić. 😎 Taktyczny komentarz dla zasięgów też mile widziany.Pozdrawiam serdecznie akwaryści!!! 🐠🌾🐟
@Przemotrist14 жыл бұрын
Bardzo pomocny materiał, ustrzeże sporo nowych akwarystów przed sporą częścią błędów!
@AquascapingTV4 жыл бұрын
A Wy możecie tez ostrzegać, udostępniając ten film gdzie tylko się da 😎
Jeśli chodzi o nasze, tj.moje i męża, błędy akwarystyczne, to: 1.zbyt intensywne wymycie filtra (kubełkowego)- pozbyliśmy się części bakterii nitryfikacyjnych. Chociaż mamy drugi chodzący filtr, to wzrósł poziom azotanów-padły nam najbardziej wrażliwe glonojady-zebry, 1 Arafat i 1 Anyż. Wciąż martwimy się o stan zdrowia p.Arafatowej.P. Anyżowa ma się lepiej. Nauczyliśmy się, że gdy glonojady wspinają się wysoko na ścianę akwarium i są blisko napowiertzacza, to jest zły znak-natychmiast trzeba podmienić wodę. 2. Nie warto zagrożonej rybki, jak u mnie było z Zebrą wkładać do drugiego akwarium-trzeba było zostawić, jak p.Arafatową zostawić przy napowietrzaczu w ojczystym akwarium. Ryby wiedzą, czego im potrzeba. 3. Groty, z których wyrosły glonojady - wywalić. Duże i tłuste zbrojniki pchają się tam, mimo, że są za duże. Do grot pchają się dodatkowo nieproszone ślimaki, a tłusty glonojad nie może potem wyjść z groty. U nas w ten sposób padł jeden i swoimi zwłokami - związki amoniaku, tłuscz- zanieczyścił akwarium. Znalazłam go po 3 dniach-z piramidy cuchnęło okropnie. Rybki mające terytorium obok były w coraz gorszym stanie...4. Groty i wszystkie inne domki dla rakczków itp- nie powinny mieć na dachu żadnych otworów- u nas jedna tłusta rybka-paszczak Curioso w ten sposób się udusił. 5. Jak się ma paletki - koniecznie zaopatrzajmy się w zbiornik na kwaranntane i miejmy rybią apteczkę podręczną. 6. Czyśćmy filtry i rury regularnie w zależności od tego jak dużo mamy roślin i ryb. My posłuchaliśmy głupich rad, że filtra nie trzeba regularnie czyścić- a rur wcale. Mieluśmy przez to duże pylenie w akwarium. Na zagranicznych filmikach i forach-dowiedzieliśmy się, o tym czysczeniu rur, bo w Polsce obowiązuje paradygmat nie czysczenia wcale, co jest dużym przegięciem. 7. Oglądajmy filmiki, uczestniczmy w zagranicznych forach itp- bo w danym kraju obowiązują te a nie inne schematy działania. Patrz punkt wyżej. 8. Kontaktujmy się z hodowcami, np.poprzez komentarz pod filmikiem, gdy mamy problem z daną rybką. Oni mają dużą wiedzę. I to by było na tyle ☺Serdecznie pozdrawiam i jednocześnie zapraszam na mój kanał ☺
@AquascapingTV4 жыл бұрын
No powiem Wam ze taki wielki Zbrojnik może zapaskudzić wodę to fakt. Pozdrawiam serdecznie.
@grzegorzburda47314 жыл бұрын
Ciekawy film ,przydatny powiem dla każdego akwarysty rutyna tez może zgubić.Co do propozycji na temat filmu oczekiwał bym tytułu filmu - Jakie szyby i jakie zabezpieczenia zastosować do zbiorników na zamówienie rożni producenci rożnie proponują chodzi mi o [ długość ,wysokość ,grubość szyb]. Szukałem na you tube nie znalazłem .Dziękuje Grzegorz z Krakowa się kłania.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Nie rozumiem za bardzo co z tymi zabezpieczeniami?
@grzegorzburda47314 жыл бұрын
@@AquascapingTV Jestem w trakcie zamawiania zbiornika , a może komuś porady się tez przydadzą ,robię zbiornik z opti wiec są to koszty zbiornik 120 -50 -60 h opti - jedni mówią z szyby 10 inni z 12 ,jedni by dali wzmocnienia nawet przy 12mm a wiesz z doś ze zbiornik z 12 mm to koszt jakieś 1700zl wiec nie kupuje się go co roku.
@rychod30654 жыл бұрын
Pewnie z chęcią posłucham
@AquascapingTV4 жыл бұрын
👍
@Podwodneswiaty4 жыл бұрын
Bardzo dobry i potrzebny film. Zgadzam się z tobą w każdym punkcie. Łapa w górę
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Jeszcze cos tam by się znalazło, np. to żeby najpierw przeczytać o danym gatunku ryby czy rośliny a potem kupić a nie na odwrót. Bardzo mi milo ze odwiedziłeś mój kanał,pozdrawiam widzów kanału Podwodne światy.
@bruno5480 Жыл бұрын
Zdecydowanie dobry pomysł, aby każdy BŁĄD miał swój film 😊🙈🙉🙊👍
@akwarystykahobbyfans25104 жыл бұрын
Super filmik👍👍👍👍
@AquascapingTV4 жыл бұрын
👍
@krzysztofisherman4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy filmik i cenne porady👍... Aktualnie walczę z krasnorostami 😜 Pozdrawiam 🍻
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
@Piano.Musikk4 жыл бұрын
Beautiful video; Much love
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Thank you :)
@jacekkopczewski68823 жыл бұрын
Nie popełniłem żadnego błędu bo dopiero zakładam moje pierwsze akua i wiem że one mnie czekają.. Uważam że Twoje porady są bardzo przydatne dla nowych jak i starych wyjadaczy akwarystyki 😊 Serdecznie pozdrawiam.
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Dzięki,na tym ma ten kanał bazować.
@jerzyna99994 жыл бұрын
Mnóstwo bleduw popełniałem jak założyłem 1 akwarium ale minęło już 1.5 roku i teraz jestem mondrzejszy. Właśnie przesiadam się na 240l i mam nadzieję że teraz ich po pełnię mniej ale przyda się małe przypomnienie. Super filmik.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
No i dobrze,widać ze Twoja akwarystyka idzie w dobrym kierunku.
@piotrn.76484 жыл бұрын
Witam.Cos dla mnie 👍pozdrawiam
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Fajnie ze się podoba. :)
@swebo3334 жыл бұрын
Moim największym błędem akwarystycznym jest to, że ciągle mam za małe akwarium. Nigdy nie mieści mi się do środka to wszystko, co chciałbym włożyć.. A co do sztucznych ozdób .. czy to nie Ty miałeś kiedyś akwarium ze SpongeBobem ? :))
@AquascapingTV4 жыл бұрын
😃😃😃 tez tak mam,cały czas apetyt rośnie w miarę jedzenia.Co do SpongeBobe czy ja tam gdzieś powiedziałem ze ja tych błędów nie popełniałem 🤣🤣🤣 Po prostu uległem synkowi.
@MateuszSalawaAquascaping4 жыл бұрын
Porady trafne, ale pokaż swoje akwaria 😉 co tam w nich się obecnie dzieje 😉.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Jest woda, spokojnie 😉
@antek20924 жыл бұрын
Moj blad to: Restart zbiornika i wpuszczenie tycg samych ryb od razu. Zostaly tylko dwie - mieczyk i zielony danio, to moj najwiekszy blad. A ten mieczyk i danio plywaja u mnie do teraz :)
@AquascapingTV4 жыл бұрын
No tak można się łatwo pozbyć ryb.
@AlexGames3064 жыл бұрын
Świetne!
@AquascapingTV4 жыл бұрын
😎
@duzyokaz6414 жыл бұрын
super wyklad akwarium piekne ja tylko stosuje filtry gąbkowe jak za dawnych lat zero chemi i tez sie wszytko buja pozdrawiam
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Powiem Ci ze ja tez coraz bardziej się to gąbek przekonuje.
@olivierll4 жыл бұрын
Wspieram wspaniały kanał 👍👍👍
@AquascapingTV4 жыл бұрын
👍👍👍
@panzielonka13324 жыл бұрын
Ciekawe info , kto choduje to napewno się przyda👍
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Dzięki i pozdrawiam.
@dariab85194 жыл бұрын
Ciekawy filmik ! :D
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Fajnie że się podobało 👍😎
@zaklinaczskalarow-wiesawsmurzy4 жыл бұрын
Zachowując temperaturę wody z kranu podobną do tej w akwarium nie da się zabić, ani wypłukać bakterii, kłania się sterylizacja narzędzi i urządzeń choćby szpitalnych, całe akwarystyczne życie od gąbek płuczę pod kranem. Pozdrawiam Sławku :)
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Niby tak ale ja i tak wole wodę z akwarium. Pozdrawiam Wiesiu. Ludzie pytają kiedy kolejny film o żywieniu ryb?
@zaklinaczskalarow-wiesawsmurzy4 жыл бұрын
@@AquascapingTV Sławku jutro postaram się nagrać :)
@zaklinaczskalarow-wiesawsmurzy4 жыл бұрын
@@fish_angelus Nie ważny przykład, nie da się zabić bakterii pod kranem.
@zaklinaczskalarow-wiesawsmurzy4 жыл бұрын
@@fish_angelus NIE, chyba, że wrzątkiem.
@zaklinaczskalarow-wiesawsmurzy4 жыл бұрын
@@fish_angelus Nie we wrzątku, ale używam płynów do kąpieli, a wkłady płuczę w letniej wodzie od ... lat i nigdy nie miałem z tego powodu problemów, więc po co te wszystkie środki do higieny ciała, skoro bakterie można zmyć czystą wodą o temperaturze powiedzmy 26-30 stopni.
@adamskyakwarystyka97734 жыл бұрын
Myślę że mogłeś nadmienić a propos kwarantanny roślin że nie dotyczy to roślin in vitro 😉 Co do płukania mediów pod bieżącą wodą to o ile gąbki i ceramike zawsze płucze w wodzie z akwarium tak wate filtracyjną czyli moje ostatnie medium normalnie płucze pod bieżącą wodą. Poza tym dodałbym jeszcze jeden ważny błąd akwarystyczny, a mianowicie aby przed zakupem ryb do zbiornika poczytać o ich wymaganiach dotyczących wymiarów akwarium jak i parametrów wody.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
No tak ,wydawało mi się to tak logiczne ze nawet o tym nie pomyślałem. 😜 Nie tylko o wymiarach ryb ale tez ich żywieniu, charakterze i ogólnie parametrach wody jakie potrzebują.No trzeba było to tez powiedzieć.
@johnotooledoggames23364 жыл бұрын
Very good video sharing
@AquascapingTV4 жыл бұрын
👍😎👨🌾
@mariuszm50504 жыл бұрын
Z tym używaniem chemii to mam teraz zagwozdkę. Czyszczę dyfuzor z glonów domestosem.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@Marek Graczyk Tak,woda utleniona jest tez spoko ale trzeba dłużej moczyć.Jak już używasz dometosa to zanim ten dyfuzor trafi do akwarium niech pochodzi z dwie godziny we wiadrze.Niech to wszystko wyjdzie z niego,bo wiem ze profesjonalne preparaty do czyszczenia dyfuzorów np. Power Clean JBL tez jest na bazie chyba domestosu, tak samo czuć go.Trzeba po prostu dobrze to wyplukac a potem niech pochodzi we wiadrze z dwie godziny.
@mariuszm50504 жыл бұрын
@@AquascapingTV Z wodą też próbowałem, wprawdzie też się wyczyścił, ale nie tak łatwo. Po domestosie samo wszystko schodzi w kilka minut. W dyfuzorze mam 2 wkłady więc po czyszczeniu zanim, go użyję leży w wodzie kilka tygodni. Ale w środku faktycznie zawsze coś zostać może i z tym włączeniem go poza akwarium to dobry pomysł, z którego skorzystam.
@viktorzgryza28804 жыл бұрын
Moim największym błędem w akwarystyce było dodawanie sztucznych ozdub oraz mieszanie ryb np : ryby z Azji do akwarium z rybami Ameryki.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Ten pierwszy błąd można powiedzieć niewybaczalny ale ten drugi już niekiedy są popełniam. W tak zwanym akwarium ogólnym mieszam ryby z różnych biotopów ale z tymi samymi parametrami wody.
@viktorzgryza28804 жыл бұрын
Wtedy zaczynałem zabawę z akwarystyką i nie wiedziałem że dawanie sztucznych ozdub jest złe lecz teraz mam akwaria naturalne i biotopowe te właśnie typy zbiorników najbardziej mnie satysfakcjonują. Wiem że to co teraz piszę może kogoś urazić ale posiadam również gatunki z odłowu ze środowiska naturalnego.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@viktorzgryza2880 I tego się trzymaj :)
@viktorzgryza28804 жыл бұрын
Dziękuję 😀
@MaciejnaYouTube4 жыл бұрын
Hejka łapka w górę 😊👍🏻
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Dzięki Maciek.
@bastek24074 жыл бұрын
Dobry materiał, można by rozwinąć wszystkie punkty. Pozdrawiam
@AquascapingTV4 жыл бұрын
To już druga prośba, wiec chyba będzie osobna seria o tym.
@beatap62504 жыл бұрын
Cześć Sławek😊ciekawy materiał 😉👍pozdrawiam 😊😉🙋♀️
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Pozdrawiam Beata 👍😎👨🌾
@annajezewska8544 жыл бұрын
Super filmik przydało by się film jak karmić jakie pokarmy dla ryb z uzwglednieniem miesozernych i roslinozernych. I ile na dany gatunek.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Oglądaj mój film w piątek.
@sylwiamurzyn29623 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Ja bym prosiła o rozszerzenie każdego filmu i jeszcze jedno pytanie jak długo przeprowadzać kwarantannę u nowo zakupionej ryby i w jakich środkach. Pozdrawiam i 👍
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Tu opinii jest dużo.Jedni mówią ze należy trzymać ryby w samej wodzie i obserwować.Inni twierdzą ze należy dodać do wody środek dezynfekujący,bakteriobójczy.Tych preparatów jest dużo.Jak długo?Tu tez są podzielone zdania ale tak mniej więcej 3-6 tygodni.Jeszcze inni mówią ze kwarantanna to dodatkowy i niepotrzebny stres dla ryb :) A zrobisz jak uważasz ;)
@MOBEMID4 жыл бұрын
Chętnie posłucham o kwarantannie roślin i ryb, i o filtracji. Może jeszcze coś o adaptowaniu się roślin do nowych warunków bo to może długo trwać ( kupuje się nowe rośliny i zaczynają marnieć, i często jest to proces adaptacji, czyż nie?).
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Tak to proces adaptacji bo te rośliny w sklepach najczęściej są uprawiane w formie emersyjnej czyli bez wody normalnie jak warzywa na ogrodzie. I najzwyczajniej musza się przyzwyczaić do tego ze są w wodzie.
@MOBEMID4 жыл бұрын
@@AquascapingTV Byc może były rozmnażane przez emersję, choć kupiłem je prosto z wody. Anubias adaptowal się długo, od zakupu ma już nowe liście, stare usuwalem, natomiast z moczarki wolnopływającej niewiele zostało (wciagal ja prąd wody, nie tak duży, z filtra kaskadowego, i dostawała łupnia), podobnie z pistią... choć może za mało substancji odżywczych mają.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@MOBEMID No możliwe, ale np. Pistia nie lubi tez jak jest przykryte akwarium a szczególnie nie lubi jak skrapla się na nią woda.Ogolnie to prosta roslina i zawsze rośnie ale właśnie ma ta bolączkę ze nie lubi przykrytego akwa.
@jackanddan4 жыл бұрын
Great video😀😀👍👍
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Thanks.👍
@elzielasso4 жыл бұрын
Przez brak kwarantanny 6 ryb padło mi 3/4 obsady tj. około 40 ryb... 😞 wnioski nasuwają się same !
@AquascapingTV4 жыл бұрын
No niekiedy nasza niedbałość daje straszliwe plony....
@elzielasso4 жыл бұрын
@@AquascapingTV Dokładnie Mi nie chciało się wyjąć z piwnicy akwarium 54l i go uruchomić...
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@elzielasso A potem się traci kasę i to niekiedy nie małą...
@bruno5480 Жыл бұрын
Poproszę film: jak prawidłowo karmić ryby 🐠
@robert.k14734 жыл бұрын
I kolejny filmik na 5+,ponawiam prośbę o filmik na temat korzeni akwarystycznych
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Kurczę cały czas cos innego wchodzi, chodziło o to jak leczyć tak?
@robert.k14734 жыл бұрын
@@AquascapingTV bardziej,o to jakie gatunki sie nadaja i jak spreparować takie cuda ni może na co zwracac uwagę zbierając korzenie np. w lesie
@mirosawkoscielniak9941 Жыл бұрын
Trafne porady..
@AquascapingTV Жыл бұрын
👍
@aquafera504 жыл бұрын
mój największy błąd zaczęcie akwarystyki od akwarium 25l później wymieniłem na 30l i dostawałem załamania w końcu pojawiło się 140l które widać na moim kanale i okazało się że to low-tech od początku wakacji zrobiłem tylko jedną podmianę więc mogę stwierdzić że jest bardzo stabilne i jeszcze wrócę do 30l
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Dokładnie, sumie o tym tez mogłem wspomnieć bo tak jak w Twoim przypadku tak tez inni zaczynają swoja przygodę z akwarystyka od bardzo małych zbiorników.
@aquafera504 жыл бұрын
@@AquascapingTV no ja prawie porzuciłem akwarystykę bo co miesiąc trzeba było robić restart rośliny nie rosły i ryby szybko zdychały teraz nie mam takich problemów
@artur2144 жыл бұрын
@@aquafera50 ta a ja jakoś jestem zadowolony z moich kostek mam 30l i 40l i nigdy z nimi problemów nie miałem nigdy mi ryby nie padały a roślinki rosną mi jak na drożdżach i jeszcze mam 60l które będzie dla gupików tylko pozdrawiam
@katarzynagarstecka67884 жыл бұрын
Sama, jako doświadczona (niby) , popełniłam kiedyś kilka błędów?..., już staram sie ich nie popełniać? ;).., ale z tą lokalizacją akwarium czasem jest duży problem?, bo nie ma gdzie indziej? , szczególnie w mieszkaniach o np wymiarach 46m2? ;)...co do światła słonecznego, jest ono najlepsze dla roślin! ..., miałam małego parapeciaka (oprócz innych akwa) i rośliny rosły bez glonów, a w nim parę sztuk młodych gupików... niestety, zbiornik pękł na dnie którejś nocy i musiałam szybko interweniować?.., kupiłam nowy parapeciak, 30 l, no i zachciało mi się postawić go na ziemi ogrodowej? ;)..., noo, to wyobraź sobie , jak glonusie zaczęły się przyjemnie czuć? , zielenice.., poprzedni zbiornik, 25 l był tylko na żwirze, a wodę do tego nowego lałam z dojrzałych akwa, w których nie ma glonów, nawet szyb nie czyszczę od wewnątrz, bo nie ma takiej potrzeby?.., moim zdaniem, to zbyt duza dawka substancji odżywczych w tym nowym parapeciaku plus światło słoneczne - zrobiły swoje?...Akwa po restarcie, na razie, na zimę jest to przechowalnia roślin? Co sądzisz, o tym, co napisałam? Pozdrawiam serdecznie
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Jasne zgadzam się ze nie ma nic lepszego niż światło słoneczne to oczywiste ale by trzeba było je limitować a to jest bardzo uciążliwe a niekiedy niemożliwe....Co do ziemi ogrodowej, są ludzie którzy maja na tym akwaria ale trzeba się dobrze znać na biologii w akwarium przy tej metodzie...
@katarzynagarstecka67884 жыл бұрын
@@AquascapingTV no właśnie, to był, jak do tej pory, mój największy błąd akwarystyczny? ;)..podziwiam ludzi, którzy stawiają wielkie akwaria na ziemi ogrodowej? , bo ja jestem w stanie tylko włożyć w doniczki kilka kulek gliniano-torfowych? i jest ok? ;)
@gosiakarpowicz31814 жыл бұрын
Czasami popełniamy błędy po coś zapomnimy albo po prostu się zakręcimy.Rozbicie tych 10 punktów nikomu nie zaszkodzi .Pozdrawiam
@AquascapingTV4 жыл бұрын
W ekstremalnych przypadkach może ale nie zawsze. Pozdrawiam serdecznie Gosiu.
@HTakwarium3 жыл бұрын
👍
@AquascapingTV3 жыл бұрын
👍
@Minecraft-ni1ko3 жыл бұрын
ciekawy i przydatny film , wszystko wiem , ale osoby początkujące dużo się dowiedzą .
@AquascapingTV3 жыл бұрын
I o to chodzi :)
@zbiornikiborysa73164 жыл бұрын
Z tą głodówką to ciężki temat. Bo w naturze ryba zawsze coś skubnie mało ale zawsze coś
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Ja sadze ze właśnie nie,są dni ze niekiedy nic nie znajdzie.
@zbiornikiborysa73164 жыл бұрын
@@AquascapingTV możliwe niektórzy robią głodówkę niektórzy nie ja zrobię jak sypne za dużo pokarmu pozdro ;)
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@zbiornikiborysa7316 hehehe
@arturs53663 жыл бұрын
W naturze ryby niewaja nawet spore okresy glodu przez ktory czas nic nie skubnie - zalezy od gatunku i srodowiska
@piotrn.76484 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam 👍 Sub 😀
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Dzięki.
@tomaszu764 жыл бұрын
Mam pytanie, czy krewetki sakury nadają się do 30 litrowego akwa z 5 neonkami inessa i bojownikiem?
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Bojowniki będą zjadały krewetki, szczególnie te małe.
@tomaszu764 жыл бұрын
@@AquascapingTV dziękuję za odpowiedź 😁 a jak by wyglądała sytuacja z rybkami wyżej i glonojadem?
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@tomaszu76 Do 30l Glonojad (Zbrojnik) ?! :) Nie polecam.
@tomaszu764 жыл бұрын
@@AquascapingTV dziękuję 😁w takim razie do akwarium zawitają tylko nowe roślinki
@mateuszxxx27763 жыл бұрын
Mój największy błąd to wsadzenie do akwarium skałki wapiennej 🙉, po pewnym czasie woda zaczęła być mętna a twardość ok 25🙈. A wystarczyło przed włożeniem skałki polać ją octem i zobaczyć czy reaguje..
@AquascapingTV3 жыл бұрын
No tak, szczególnie jak się włoży dość dużą skale do małego akwarium to wtedy mogą być problemy.
@mateuszxxx27763 жыл бұрын
@@AquascapingTV w moim przypadku była to skałka ok 3kg w akwarium 90l, nie polecam 😅
@AquascapingTV3 жыл бұрын
@@mateuszxxx2776 No tak dość sporo...
@siwy-wilk99604 жыл бұрын
Jak dla mnie naświetlenie akwarium powinno być między 6-8 godzin a nie między 8-10 godzin chyba że ta pierwsza i ostatnia godzina jest z minimalnym natężeniem- nie każdy może regulować natężeniem światła zdalnie lub automatycznie
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Ale to wiesz zależy i z czym jest akwarium. Jak są wymagające rośliny i chcesz np. je ładnie wybarwić to niekiedy 8 godzin będzie za mało.
@sebastianguz22243 жыл бұрын
co w sytuacji gdy nie mozemy sobie pozwolic na kwarantanne po prostu ze wzgledu braku miejsca na drugie akwarium, jak sobie wtedy poradzic?
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Wtedy po prostu trzeba wpuścić i obserwować ryby...
@sebastianguz22243 жыл бұрын
@@AquascapingTV czyli trzeba starać sie kupować ze sprawdzonych miejsc
@AquascapingTV3 жыл бұрын
@@sebastianguz2224 Tak,mam takie miejsca z których nigdy nie robię kwarantanny ale ciężko o takie sklepy...
@sebastianguz22243 жыл бұрын
@@AquascapingTV a mógłbyś zdradzić swoje? I czy wysyłają oni czy tylko odbiór osobisty?
@neoplanovsky8154 жыл бұрын
Ja niestety za dużo kiedyś wlałem za dużo węgla i wszystkie ryby zdechły oprócz jednej która się jeszcze trzyma. To bojownik ale on nie dokucza innym gatunkom. To najgorsza rzecz jaka spotkała moją przygodę w akwarystyce.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Kiedyś z carbo podobny numer oddaliłem,ale pozdychały mi krewetki...
@a.b.62584 жыл бұрын
@@AquascapingTV piszecie bzdury carbo to nie wegiel w plynie
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@a.b.6258 Gdzie ja napisałem ze carbo to węgiel w płynie?
@neoplanovsky8154 жыл бұрын
@@AquascapingTV na szczęście udało mi się przywrócić wszystko do normy, lecz niestety bojownik ucierpiał na zdrowiu bo cały czas siedzi przy tafli wody
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@neoplanovsky815 Ważne że żyje.
@wojciecha15584 жыл бұрын
czy zajmujesz się hodowlą ryb?
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Nieeee,mam po prostu akwarium od lat.
@mauk70684 жыл бұрын
Cześć ile maaz akwariów?
@AquascapingTV4 жыл бұрын
4 sztuki. 😎
@Kanariokonor3 жыл бұрын
gdy byłem mały za marzyłem sobię bojownika ale nie jednego lecz 2 tak, twa samce w 5 l słojiku :(
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Bywa...
@arturs53664 жыл бұрын
Można startować z pominięciem cyklu azotowego. akwarium może być z duża ilośc ryb. O przyrybieniu możemy mówić dopiero wtedy gdy stystem filtracyjny nie jest w stanie przerobić. To oznacza ze raz to może być 3 rybki a innym razem 100.... stąd nie ma i nie będzie sztywnej zasady dotyczącej "przerybienia". Tym bardziej nie możemy się posługiwać ich ilością - bo masa ryby, pokarm (rodzaj i jakość ) jest równie istotne gdy idzie o zanieczyszczania wody. Akwarium może stać nawet prosto w oknie. Nie będzie glonów ani wahań temperatury. Przy mocnym świetle, światło słoneczne już nie wywoła plagi glonów. Wahania temp. może być tylko w przypadku okna letniego, gdy pomieszczenie nie jest klimatyzowane. Tak jak są grzałki są i chłodziarki. Toteż te 3 argumenty trudno nazwać błędami - raczej brakami wiedzy, bo dziś wiedza pozwala już utrzymać akwarium na parapecie piękne jak i startować z pominięciem cyklu azotowego. Filtry mechaniczne jak najbardziej możemy płukać pod kranem ,albo nawet wymieniać wkłady na świeże. To mechanika. Co do dekoracji - plastiki zamki, to nie jest bład. Rybie to jest obojętnie czy schowa się do ceramicznej rurki czy plastikowej. TO tylko kwestia estetyki. Musisz zacząć rozróżniać co jest błędem faktycznym a co uznaniowym. Poruszyłem te kwestie które błedami obecnie nie są.
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Ja tam nigdzie nie powiedziałem ze przepis na dobrze funkcjonujące akwarium jest tyle czy tyle ryb w takim i takim akwarium.Powiedzialem ze trzeba mniej zdrowy rozsadek i lepiej zawsze mieć mniej ryb niż więcej.Z innych tez względów, jak ryb jest mniej to zachowują się bardziej naturalnie.Co do światła słonecznego :) ile jest pomieszczeń klimatyzowanych a ile nie?Nie wiem ale ja nie mam żadnego takiego klimatyzowanego pomieszczenia w swoim domu i pewnie tak ma 98% innych akwarystów.A pominiecie cyklu azotowego w nowym akwarium to dla mnie przyznam kompletna nowosc,bo z tego co wiem zawsze od tego sie zaczyna.Tez przeważnie na tym się tez kończy jak w akwarium oprócz glonów nic więcej nie widać :) Przepiana amoniaku w azotyny i azotany to jak dla mnie podstawa i bez tego nie da się dobrze wystartować akwarium.Z tym plastikiem to niby tak obojętne dla ryby ale oczy bola..
@arturs53664 жыл бұрын
@@AquascapingTV primo: pomieszczenie nie musi być klimatyzowane. To jest tylko problem zwykle okien bardzo południowych. Mając na oknach z wystwaą wschodnią zachodnią czy pólnocną to swiatło słoneczne nie przegrzewa zbiorników. I świastło słoneczne nie jest przyczyną powstawania glonów. Można spokojnie mieć parapeciaki.. Cykl można spokojnie pominąć. Potrzebna tylko wiedza, jak utrzymać no2 w ryzach, przez pierwszy miesiac, bo biologia i tak wystartuje. Nas interesuje tylko utrzymanie no2 na poziomienie poniżej 0,1 ppm. Można to stosunkowo łatwo zrobić używając wielu dostępnych środków. Tak więc cykl to bajka dla zupełnie ziellonych. Ale każdy bardziej zaawansowany akwarystta powinien wiedzieć ze taki start jest możliwy i bezpieczny. Zwróc uwagę ile osó nie wie, wpuszcza ryby do świeżego akwarium i przeżywa bez problemowo? Być może kiedys tez zrobiłeś ten "bład". I do dzisiaj nie wiesz, dlaczego przeżyły. PRagniesz wierzyć ze to przypadek, szczęście. Jednak, nie uważasz ze zbyt wielu akwarystów ma to "szczęście"? I to nie jest przypadek? Tylko rządzi się określonymi prawami które warto poznać?
@arturs53664 жыл бұрын
@@AquascapingTV najwięcej mitów a przez to błędów ludzie robią bo wierzą w dziwne opowiastki. Np. ze ruch tafli najlepiej napowietrza - fałsz. Najlepiej napowietrzają jednak babelki. Dlatego wciąz się je stosuje. Grzałka, mocniejsza mniej prądu zużywa - fałsz, nie ma to znaczenia, w przypadku grzałek sprawność jest doskonała, całą energia idzie w ciepło. Tak więc dla uzyskania tej samej temp. zużyje się tyle samo ciepła. Próba octowa, kamienie polane octem pienia sie, to się nie nadają do akwarium - fałsz. Nadają się. Próba tylko mówi że są bardzo podatne na działanie kwasów - więc nie wskazane dla wód miekkich i kwaśnych. Dla pozostalych mogą być i są obojętne. Z innej bajki - skoro w miekkiej wodzie ją zatwardzają - to dlaczego nie można ich użyć jako mineralizatorów? Robią to samo co mineralizator, prawda? itd. dużo mamy takich historii które należy prostować
@AquascapingTV4 жыл бұрын
@@arturs5366 Ale problem ze światłem jest wiec lepiej powiedzieć nie stawiać na bezpośrednie działanie światła niż światło nie szkodzi. ;) Ruch wody nie najlepiej napowietrza wode,ale pytanie czy zawsze musi być tak bardzo napowietrzona?Jak się ma rośliny i podaje co2 i w tym samym momencie dasz napowietrzacz to tak jak byś nie dal co2 bo tlen wytraca co2 z wody.Moze cos słyszałeś ze jest wystarczajacy,nie najlepszy a to duża roznica.Ja w żadnym moim akwarium nie używam napowietrzacza i nie będę używał.
@arturs53664 жыл бұрын
@@AquascapingTV Wspólczesne akwaria są tak mocno oświetlane, że chwilowe mocne światło zewn. nie ma już znaczenia. A początkujący mają problemy z glonami niezależnie czy akwa stoi na parapecie czy oswietla lampa. I czy naprawdę radę: zgaś lampę to włąściwa droga by pozbyć się glonów? Przyznasz ze chyba nie. Oczywiście ze woda nie musi być tak silnie napowietrzona. Jednakże obecnie nawet ADA rekomenduje używanie napowietrzania w swoich akwariach. Dlaczego? NIe idzie o ilość tlenu - bo tego jest az nadmiar dzięki CO2 i silnemu swiatlu. Po prostu pozbywamy się w ten sposob nadmiaru innych gazów, obniżamy poziom tlenu, ratując ryby przed zagrożeniem jakim jest choroba gazowa. Nie oznacza to ze zaraz każdy musi napowietrzać. Warto natomiast wiedziec jakie ma zalety, by potem nie zastanawiać się w przypadku np choroby gazowej co robić.
@jupek70863 жыл бұрын
czy światło akwarium jest potrzebne?
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Jak są tam rośliny i ryby to tak.
@pawelewandowski99432 жыл бұрын
tobie jest potrzebne
@pancake30512 жыл бұрын
mam pytanko czy w akwarium jest potrzebny odumulacz ?
@AquascapingTV2 жыл бұрын
Nie zawsze da się odmulać bo niekiedy aranżacja akwarium na to nie pozwala.A zrobisz jak chcesz ja w swoich akwariach tylko zbieram bród z piasku.
@pawelewandowski99432 жыл бұрын
odkurzacz
@pearlgurami47614 жыл бұрын
dużym błędem jest też brak systemaczności przy zajmowaniu się akwarium
@AquascapingTV4 жыл бұрын
To prawda ale to samo przez sie się rozumie,ale chyba można było to dodać, systematyczność i cierpliwość jeszcze bym dodał.
@takitamkrzychu7273 жыл бұрын
Witam Świetny film ale muzyka w tle bardzo głośna
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Wiem.
@siwy-wilk99604 жыл бұрын
Zbyt dużo intensywnego światła no przecierz słońce świeci 12-16 godzin to dlaczego mam świecić mniej, a potem różne plagi glonów. Drugi błąd to w zbyt małym akwarium kwarantanna ryby się powykrzywiały jak i niektóre zapewne zdechły z przerybienia
@AquascapingTV4 жыл бұрын
Dokładnie.
@rybuniotm35533 жыл бұрын
A wiesz może jakie ryby mogą być w akwarium 15 l
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Wiem 😃 ja do takiego akwarium nie dawał bym żadnych ryb,tylko same krewetki.
@jakubs.38043 жыл бұрын
A co jeśli mam ceramiczną rurkę dla bocji
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Jak jest dobrze zakamuflowana nie jest coś złego.
@anni5139 Жыл бұрын
"czym mniej ryb w akwarium tym lepiej dla biologii naszego akwarium" ? czyli najlepiej jak niema ich wcale?
@AquascapingTV Жыл бұрын
Wcale można zrobić jak jest dojrzałe akwarium.Jak dojrzewa lepiej dać niewielkie ilości. Po drugie jak jest akwarium w którym nie ma kompletnie ryb czy życia to jest nudne. Najlepsza opcja jest jak jest mała obsada ryb...
@yes-ec8dg3 жыл бұрын
0:08 ale ładne to akwa..
@AquascapingTV3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/r5bEi6KaaKp6ftk
@AquascapingTV3 жыл бұрын
Jest jeszcze kilka fajnych filmów na moim kanale ;) warto się z nimi zapoznać.