Architekt chce pieniędzy za poprawienie błędów!? | Prowadząc architekturę | Odcinek #35

  Рет қаралды 880

Prowadząc architekturę by TKHolding

Prowadząc architekturę by TKHolding

Күн бұрын

Пікірлер
@wiktorpiorski9846
@wiktorpiorski9846 2 жыл бұрын
Witam. Dziękuje za przekazane informacje. Nie myślałem, ze spowoduje jednym komentarzem nadzór autorski całego filmu ; d. Serio to cieszy mnie, że zaznaczono, iż uzupełnienia lub wady projekty nie są nadzorem autorskim i za błędy nie należy występować o wynagrodzenie. Odnośnie dalszej części filmu, w przypadku ZP nie mam aż takiego doświadczenia więc nie będę zajmował stanowiska. Odnośnie Inwestorów Prywatnych wolałbym tylko drobną korektę - tzn np. dla wspomnianych płytek lepszym rozwiązaniem jest wskazanie specyfikacji materiału - wymagań technicznych jak np . Klasa antypoślizgowosci w strefie basenowej, propozycja płytki z zapisem lub równoważne, aby utrzymać zamysł spójny z całością ale nie skazywać na jeden konkretny materiał. Inwestor powinien mieć możliwość wyboru lub znalezienia alternatywy.
@ProwadzacArchitekture
@ProwadzacArchitekture 2 жыл бұрын
Cała przyjemność po naszej stronie! W przypadku prawa zamówień publicznych nie można wskazać jednego produktu, należy podać parametry charakterystyczne i tabele porównawczą że wskazaniem parametrów istotnych, które będą badane czy produkt jest równoważny. Właśnie dużą część Nadzoru Autorskiego to weryfikowanie kart materiałowych. Wyjątkiem od tej reguły jest art.29 który w szczególnych przypadkach daje możliwość wyspecyfikowania konkretnego produktu - w naszym przypadku wspomniana zjeżdżalnia "małysza" - że względu na prawa patentowe nie ma drugiej takiej, a zależało nam, aby to była ozdobą budynku - efekt WOW. Tak samo mieliśmy w przypadku Centrum Edukacyjnego i udziału Polskiego kosmonauty - ponieważ jest jeden trudno tu o zapewnienie konkurencyjności. Są to jednak sytuację żadkie. Z punktu widzenia projektanta to wręcz niemożliwe do zrealizowania zadanie być precyzyjnym, a nie wskazywać żadnego produktu. Często w ramach NA, wykonawca mówi, że albo taki produkt nie istnieje, albo że jest tylko jeden i w ramach NA musimy mu ujawnić na jakim produkcie to projektowaliśmy i przedstawić z 2 zamienniki. Jeżeli nie korzystamy z art.29 to w praktyce szukam takiego rozwiązania, które ma co najmniej 2 konkurentów na rynku. Ale łatwo nie jest. Producentów zjeżdżalni w PL jest 3, z czego 1 firma zajmuje się bardzo małymi obiektami, a ich zdolności produkcyjne są ograniczone. Czasem na rynek zagłada największą Turecka konkurencja oraz zachodnie firmy, ale jak widzą ceny to się wycofują. Temat rzeka, też będzie odcinek. W przypadku prywatnych inwestycji żadko stosuje się taką procedurę, bo Inwestor musiałby za to więcej zapłacić. A tak naprawdę to on ma ostateczne zdanie który produkt mu najbardziej pasuje. Ponieważ to jego własną kasa to wie czy warto/Czy się opłaca. PZP służy ochronie interesu publicznego, bo tu zamawiajacy dysponuje nie swoją kasą.
@A100-n8e
@A100-n8e 2 жыл бұрын
Bez nadzoru autorskiego nie wyobrażam sobie wykonania jakiegokolwiek obiektu. Inwencja twórcza wykonawców, rynek materiałów i ich dostępność, problemy wychodzące w trakcie budowy - to wszystko musi być omawianie z projektantem. W innym wypadku projekt, a realizacja na 100% rozjeżdża się pod kątem technologicznym i wizualnym. W krajach zachodnich 80% środków przeznacza się na prace projektowe architekta, a pozostałe 30% na jego uczestnictwo w budowie - nadzór, zarządzanie itp. Dobrze, że o tym mówicie - ale nie wyłączałbym z tego domów indywidualnych, bo w nich często jest najwięcej detali do obejrzenia i omówienia :)
@maciejbobola
@maciejbobola 2 жыл бұрын
A może by tak nieco więcej powiedzieć o zapleczu technicznym takiego aquaparku? Uważam, że to by było bardzo uczące zerknąć jak wygląda funkcjonowanie takiego obiektu "od kuchni" :)
@ProwadzacArchitekture
@ProwadzacArchitekture 2 жыл бұрын
Świetny pomysł, na pewno będzie taki odcinek
@maciejbobola
@maciejbobola 2 жыл бұрын
@@ProwadzacArchitekture Poproszę o nacisk na zakres elektryki, tras kablowych oraz automatyki obiektowej! :D
Jak zrobić uprawnienia do projektowania w architekturze? | Poradnik | Prowadząc architekturę #72
21:45
Prowadząc architekturę by TKHolding
Рет қаралды 2,3 М.
Jak zdobyć zlecenie?  | Prowadząc architekturę | Odcinek #61
16:53
Prowadząc architekturę by TKHolding
Рет қаралды 842
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН
PRACA W KREMATORIUM. Jak wygląda proces kremacji? | DO ROBOTY
20:19
Strategia biznesowa w firmie   dlaczego warto ją mieć
38:53
Wiktor Tokarski - coaching i szkolenia
Рет қаралды 174
ODRA 1305 budowa repliki w pierwotnym malowaniu
11:37
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
Рет қаралды 2 М.
#Archigadki 15: Nadzór autorski
1:01:10
Architekt Pro | Iza Gemzała
Рет қаралды 232
VR w architekturze, czy ma to sens? | Wirtualna rzeczywistość | Prowadząc architekturę | Odcinek #34
21:16
黑天使只对C罗有感觉#short #angel #clown
00:39
Super Beauty team
Рет қаралды 36 МЛН