Arcydzieło dla jednego czytelnika - Mistrz i Małgorzata

  Рет қаралды 34,515

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski

2 жыл бұрын

Dla kogo Bułhakow napisał swoje arcydzieło, które przeleżało w zapomnieniu 26 lat po jego śmierci?
Mój Patronite - patronite.pl/marcinstrzyzewsk...
Mój PayPal - www.paypal.com/paypalme/marci...
Podcast - bit.ly/3dQvB4Y
Grupa na FB - / 851407188782869
Kanał autora intro - bit.ly/2QugTqX
Moje książki na lubimyczytac.pl - bit.ly/2G2HG4C
Mój Facebook - dziewiatezycie
Instagram - tenstrzyzewski
Wybrane źródła i lektura dodatkowa:
• Video
• 2017 02 25 Дмитрий Бык...
• Михаил Булгаков кратка...
• Открытый урок с Дмитри...
cyberleninka.ru/article/n/mih...

Пікірлер: 302
@k23slumsadmin4
@k23slumsadmin4 2 жыл бұрын
Nie pamiętam ile razy ją przezytałem...najgenialniejsza książka świata
@tomaszk3014
@tomaszk3014 2 жыл бұрын
Polecam "Fatalne jaja", to można śmiało zaliczyć do SF.
@marcinwasilewski7336
@marcinwasilewski7336 2 жыл бұрын
Panie Marcinie. Jedyne co potrafię powiedzieć . To dziękuję za wszystkie " programy " Proszę o jak najwięcej. " Mistrz i Małgorzata " to klasyk i jedna z niewielu lektur które musiałem przeczytać bez przymusu.
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 2 жыл бұрын
Bez przymusu czytałem jeszcze wszystko co napisał Pan Bolesław Prus a Sienkiewicza serdecznie za opisy nienawidziłem. I jestem po prostu zwolennikiem szybkich powieści czy to kryminalnych czy to sensacyjne i taki dla mnie był Prus w Faraonie rewelacja. Inaczej mówiąc po prostu realizm w sztuce na przełomie 19 i 20 wieku był dla mnie tym czymś na co czekałem a pierwszą powieścią którą dało się czytać był hiszpański albo hiszpańska powieść łotrzykowska. Jej tytuł specjalnie Tutaj nie pada albo powiem łazik z tormesu pierwsza książka opublikowana jeszcze w średniowieczu którą daje się nawet dziś normalnie czytać mimo że normalnie nie daje się czytać opowieści o Don kichocie
@pianobar-bartoszsobczynski1321
@pianobar-bartoszsobczynski1321 2 жыл бұрын
Panie Marcinie, słowa nie oddadzą mojej wdzięczności dla Pana, za omówienie mojej absolutnie ukochanej powieści. Czy rozważyłby Pan również kiedyś analizę "Zbrodni i kary" lub "Oddziału chorych na raka" Sołżenicyna? Pozdrawiam.
2 жыл бұрын
rozważę na pewno;-)
@johnbrown3560
@johnbrown3560 2 жыл бұрын
Dołączam się do prośby!
@annak2282
@annak2282 2 жыл бұрын
Oddział chorych na raka, proszę 🌸
@sebastianbastek7525
@sebastianbastek7525 2 жыл бұрын
@
@GluonToo
@GluonToo 2 жыл бұрын
Cóż, kompletnie nie przemawia do nie koncepcja "listu do Stalina". Bardzo naciągana. Dla mnie to zawsze była próba opisu starcia materialistycznego sposobu myślenia z tym co duchowe, transcendentne i przez to (ale wtórnie) związane z chrześcijańskim systemem wartości. Tu nie chodzi o to, czy Woland jest dobry, czy jest zły, ale o to, że należy do "innego wymiaru", do którego nie sięgają macki ziemskiej władzy. Wiązanie Wolanda ze Stalinem to jakieś niesamowite nieporozumienie, zaprzeczenie zasadniczemu przesłaniu utworu. Zresztą rozmowa, którą toczy Woland z Berliozem na początku utworu jest właśnie zakwestionowaniem przesadnej wiary w racjonalizm, podkreśleniem niemożności przewidzenia przez człowieka przyszłości. Berlioz jeszcze nie wie, co go czeka, ale Annuszka rozlała już olej, już toczą się wydarzenia prowadzące do śmierci Berlioza, choć ten wciąż zachowuje właściwą sobie butę. Poza tym w powieści jest taki moment, kiedy Woland kpi, że człowiek chce kontrolować przyszłość, a żyje tylko kilkadziesiąt lat. Mówi coś w stylu, że aby mieć wiedzę o świecie, trzeba żyć przynajmniej lat tysiąc. Poza tym Woland już na początku podkreśla, że istnienie prawdy jest obiektywne. Mówi, że wie, co mówił Piłat, bo po prostu był przy tym. I to nakreśla ramy interpretacyjne utworu! . Woland nie musi zabijać Berlioza, by zdobyć lokal. On wie, że literat zginie. Nie preparuje okoliczności śmierci, a tylko korzysta z procesu, który już się toczy. . Mistrz nie zostaje ocalony, bo Stalin go ratuje, ale dlatego, że zawsze musi przetrwać świadek, zawsze prawda musi wypłynąć, choćby człowiek próbował ją pogrążyć, skazać na niebyt. Prawdziwy mistrz to nie ten, który wychwala władzę, ale ten, który próbuje ocalić resztki swojego idealizmu w świecie zniszczonym ziemskim złem. I niezależnie jakie działania podejmuje sowiecki człowiek, by stać się "równy bogom", pozostaje tylko człowiekiem ograniczonym do swych niewielkich, ludzkich możliwości. Poza człowiekiem jest bowiem "coś jeszcze", zaś nasz los nie kończy się wraz ze śmiercią. Gdyby się kończył, nie byłoby balu u Wolanda. . "Mistrz i Małgorzata" to potężna krytyka marksistowskiego materializmu. Tymczasem interpretacja, którą Pan przytoczył, jest absolutnie sprzeczna z tym głębokim przesłaniem, materialistyczna właśnie, sprowadzająca symbolikę dzieła do analogii na poziomie ziemskim. Kompletnie nie pasuje do okoliczności powstania, do przesłania tekstu pisanego na łożu śmierci. Brzmi ona raczej jak próba racjonalizacji dokonana przez radzieckie władze, by jakoś dopuścić do obecności utworu na rynku wydawniczym. - To tak daleko idące spłaszczenie wymowy dzieła, że człowieka może zamurować. . ------- . Żeby było jasne - to nie ma zabrzmieć jak jakaś totalna krytyka. Słuchało się przyjemnie, w związku z czym przychylam się do próśb o więcej materiałów poświęconych literaturze rosyjskiej. Ale "kazał" Pan napisać, jak my interpretujemy "Mistrza i Małgorzatę", więc nie mogłem się oprzeć. . Pozdrawiam i czekam na więcej.
@zbigniewrozek8687
@zbigniewrozek8687 2 жыл бұрын
Mam podobne przeczucia do do "Mistrza i Małgorzaty". Bułhakow znał Biblię i Ewangelię z racji pochodzenia i wykształcenia. Był świadkiem zdobycia władzy w państwie przez ludzi związanych w większości z Talmudem, przez ludzi pozbawionych zasad moralnych, którzy byli "zaprogramowani" nienawiścią do ideałów chrześcijańskich. Walka z religią w bolszewickiej Rosji nie dotyczyła walki z Judaizmem, nie zabijano Żydów, ani nie zsyłano ich za wiarę do Gułagów, ani nie burzono synagog. Bułhakow musiał to wszystko widzieć
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 2 жыл бұрын
Dobra interpretacja. Też zawsze widziałem książkę jako krytykę materializmu współczesnego świata, w którym ludzie zapomnieli o tym, co duchowe.
@antoninakaminska3323
@antoninakaminska3323 2 жыл бұрын
Więcej o literaturze rosyjskiej, prosimy!!
@sabol72
@sabol72 2 жыл бұрын
Sołżenicyn, Szałamow...
@user-cn9lx1vd4b
@user-cn9lx1vd4b 2 жыл бұрын
@@sabol72 Sołżenicyn jest zdrajcą, w Rosji wszyscy ocierają o niego nogi
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 жыл бұрын
@@user-cn9lx1vd4b Jakbyście byli mądrzy, to byście go wielbili największego z synów Rosji. A u was bez zmian. Siedzicie pod kamieniem. I nie chcecie spód z niego wychodzić. Tylko na zachód potraficie narzekać. A wychwalajcie morderców. Nie tylko obcych narodów, ale i własnego. I bronicie władzy, która was gnębi. Więc nie zasługujecie na takiego męża stanu jakim okazał się Sołżenicyn.
@user-cn9lx1vd4b
@user-cn9lx1vd4b 2 жыл бұрын
@@BartekSychterz nikt mnie nie gnębi, a Sołżenicyn i żaden pisarz, ale jako filozof w ogóle zero, on jest wytworem propagandy
@user-mc8ow8me9o
@user-mc8ow8me9o 2 жыл бұрын
Z całym szacunkiem dla Pani ktora to zamieściła owy komentarz, niechajże wie Pani iż z pożytkiem doczesnym i wiecznym przyszło by to światu gdyby naród rosyjski przestał być przynajmniej załgany jako to jest dotychczas
@26DreeD
@26DreeD 2 жыл бұрын
Kocham tę książkę! Przygotowywałem prezentację na maturę ustną z języka polskiego w oparciu o nią, dawno temu 😍 Messer!
@ernestpomeran9194
@ernestpomeran9194 2 жыл бұрын
Prezentacja to nie matura.
@ZbysheqZavv.001
@ZbysheqZavv.001 2 жыл бұрын
14:53 imię pochodzi od transliteracji z hebrajskiego i aramejskiego Jeszua (יֵשׁוּעַ), będące skrótem od Johoszua(יְהוֹשֻׁעַ). Jezus to jego grecka transkrypcja - Iησοῦς (Iēsous). Taka ciekawostka.
@vincentvega4456
@vincentvega4456 2 жыл бұрын
Jeszua to imię aramejskie a Jehoszua hebrajskie, tak ja np. Piotr i Peter. Nie wiem czy Bułhakow nie zrobił błędu bo nazywa go Jeszua HaNocri a powinno być HaNacri od miejscowości Nazaret czyli Nacar נצר
@romanzuchowicz3279
@romanzuchowicz3279 2 жыл бұрын
​@@vincentvega4456 Wydaje mi się, że u Bułhakowa w tle jest Talmud i tzw. Toledot Yeshu, rozmaite antychrześcijańskie opowiastki żydowskie. Na etapie ostatecznej wersji jest to chyba mniej widoczne niż w strzępach wcześniejszych wersji, ale piszę z pamięci, a nie zajmowałem się tym od lat. Wydaje mi się, że Ha Nocri pojawia się w niektórych rękopisach Talmudu. Te odniesienia nie są jednak super precyzyjne i część uczonych zaprzecza ich związkom z Jezusem, więc akurat przekręcenie Nacar w Nocri nie jest na tym tle największym problemem.
@adamhummel1257
@adamhummel1257 2 жыл бұрын
@@romanzuchowicz3279 Warto również dodać, że forma grecka jest przekształceniem imienia hebrajskiego, ישוע ,ישו Jehoszua, w formie skróconej Jeszua. Imię to znaczy - „Jahwe jest zbawieniem”. W związku z tym wyjaśnieniem Jahwe nie jest "jakimś bogiem Jehowitów, lecz imieniem Ojca Jezusa! Jeśli zatem ludzie wierzą w Jezusa, jednoznacznie muszą uznać Jego Stwórcę - Jahwe. W każdym tłumaczeniu tego imienia dziwnym trafem pomija się, że Jezus otrzymał to imię z nakazu jego Ojca - Jahwe. Dlatego to tak ważne, by wyjaśniać, iż imię Jego Ojca zawarte jest w imieniu JEHOszua - spolszczone Jezus.
@c-mos
@c-mos 2 жыл бұрын
„Na litość boską, królowo - zachrypiał - czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.” Z tą i interpretacją się nie spotkałem, ale ma sens. Jak zwykle podziękowania za super materiał :-) Swego czasu wybrałem się szlakiem Bułchakowa po Moskwie. Patriarsze Prudy, jego mieszkanie i w końcu sztuka w teatrze МХАТ w oryginale. Rewelacyjne doświadczenie - każdemu kto lubi Bułchakowa mogę polecić (ten ciekawy moment, kiedy z sufitu zaczynaja lecieć banknoty, a publiczność staje się częścią sceny) :-)
@bogdanbenio4192
@bogdanbenio4192 2 жыл бұрын
Cześć chyba z podobnej gliny jesteśmy ulepieni, bardzo lubię ten cytat. Też będąc w Moskwie posiedziałem na Patriarszych Prudach (dokładnie z tego samego miejsca pochodzi fragment filmu), udałem się na Sadową 10 aby na schodach do komunałki uśmiechnąć się do Helgi i zobaczyć co z prymusem wyprawia Behemot. Korytarz jest świetny !!! Z teatrem fajny pomysł może następnym razem . Idąc do Muzeum wcześnie rano po lewej stronie minęliśmy teatr-muzeum który był zamknięty może to być ciekawa rzecz - chwilę zagadałem z pracownikiem może właścicielem stojącym w drzwiach. Widziałem, że w ofercie mieli nocne przedstawienie spacer z bohaterami Mistrza i Małgorzaty. W Kijowie gdzie mieszkał Bułhakow jest też jego muzeum na ul. Andrijewski Zjazd taka kręta i stroma ulica :-).
@wsmwaclaw
@wsmwaclaw 2 жыл бұрын
Dziękuję! Jak zwykle świetny materiał! Pamiętam, że w 2001 roku pojechałem na wakacje do Jałty. I właśnie wziąłem ze sobą Mistrza i Małgorzatę oraz stare wydanie Zbrodni i Kary. Czytanie tych książek najpierw w pociągu do Kijowa, później w autobusie do Jałty oraz na typowym zabudowanym poradzieckim balkonie w budynku, gdzie słodki zapach ze zsypu mieszał się z widokiem palm za oknem było bardzo ciekawym doświadczeniem. W Mistrzu to jest fajne, że niezależnie od wieku (ja wówczas miałem 17 lat) można znaleźć coś dla siebie. Wcześniej najbardziej kręciły mnie te wątki paranormalne, później bliższe stały mi się alegorię do radzieckiej rzeczywistości. No i sposób pisania, który jest naprawdę wciągający. Jeszcze raz dziękuję Marcin, przy całym zalewie syfu na YT Ty robisz naprawdę wartościowe rzeczy!
@andrzejwysocki2293
@andrzejwysocki2293 2 жыл бұрын
Nie wiem czemu wielu ludzi nie lubi tej ksiażki ja slucham raz w miesiacu ....dzieki za ten film !!!
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 Жыл бұрын
to bełkot pijanego.Chciałam przeczytać jednak nie dałam rady
@TedSCSI
@TedSCSI 2 жыл бұрын
Super! Moja ulubiona lektura zza wschodniej granicy.
@maidere
@maidere 2 жыл бұрын
To moja ulubiona powieść od czasu liceum. Czytałem ją w nie najpopularniejszym przekładzie (choć moim zdaniem b dobrym) Drawicza. Zawsze odbierałem ją jako właśnie krytykę rzeczywistości radzieckiej i literacki pierwowzór humoru Barei. Przytoczona przez pana interpretacja to niesamowita odmiana i aż zapragnąłem przeczytać całośc raz jeszcze.
@Fei_PL
@Fei_PL 2 жыл бұрын
Moge śmiało polecić tą książke- tak mnie wciągneła że przeczytałem ją "od strzała". Jak rano zacząłem tak w nocy skończyłem, a gruba to książka jest. Naprawde polecam- niesamowity klimat, niesamowita historia, dająca dużo do myślenia. Wręcz widziałem oczyma wyobraźni jak film czytając ją.
@vinder3132
@vinder3132 2 жыл бұрын
Skoro liznęliśmy Bułchakowa to czemu by tego nie zrobić z Fiodorem Dostojewskim
@krzysztoflanger6015
@krzysztoflanger6015 2 жыл бұрын
Podpisuję się obiema rękami!!
@wojciechsmietanka5693
@wojciechsmietanka5693 2 жыл бұрын
Vinder, proszę: jeśli już to BUŁHAKOW. 😉
@morrisbuschmeier2047
@morrisbuschmeier2047 2 жыл бұрын
Nie.
@michagolis150
@michagolis150 2 жыл бұрын
-To wódka -Królowo złota to nie wódka, to czysty spirytus.
@sergioramos6761
@sergioramos6761 2 жыл бұрын
Złe tłumaczenie.
@jakubtyrala6591
@jakubtyrala6591 2 жыл бұрын
@@sergioramos6761 A jak powinno być?
@baltofarlander2618
@baltofarlander2618 2 жыл бұрын
@@sergioramos6761 - To wódka? - Małgorzato Nikołajewna, jakże ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
@sergioramos6761
@sergioramos6761 2 жыл бұрын
@@baltofarlander2618 brawo! 🙂
@ukaszaftyka9530
@ukaszaftyka9530 2 жыл бұрын
@@baltofarlander2618 "Ośmieliłbym" piszemy łącznie.
@rochan6549
@rochan6549 2 жыл бұрын
Prosimy więcej o literaturze, myślę że dobrze by było aby następny odcinek był od Dostojewskiego
@piotrg.9870
@piotrg.9870 2 жыл бұрын
Jedna z moich ulubionych książek.
@thomasputko1080
@thomasputko1080 2 жыл бұрын
Mr Strzyzewski jest czyms wiecej niz youtuberem. Jest socjologiem, politologiem, krytykiem literackim, elokwentnym mowca... i ten akcent. Jakby ktos reanimowal, notabene zyjacego ciagle, Stanislawa Janickiego. Grupa dyskusujna powinna byc rowniez na Discordzie. Pozdrawiam.
@agniefkaagniefka3708
@agniefkaagniefka3708 2 жыл бұрын
"jam częścią tej siły która wiecznie zła pragnąc wiecznie czyni dobro" świetny odcinek!
@Adek29Ma
@Adek29Ma 2 жыл бұрын
Hehe i tu znalazło się szatańskie szalbierstwo. Bowiem nie czyni, a staje się przyczyną ( i to nie wiecznie) do powstania dobra.
@krzysztofgrasssnake
@krzysztofgrasssnake 2 жыл бұрын
No Panie Marcinie. Czapki z głów za ten odcinek. To jest książka przez którą nie raz miałem ból głowy. Po wysłuchaniu Pana zaczyna to jednak z powrotem nabierać kształtów. Bardzo interesujący odcinek. Dziękuję
@marcinkowskimariusz7787
@marcinkowskimariusz7787 2 жыл бұрын
Uroczy urodzinowy prezent, ale co to artystów, to arcydzieło najczęściej powstaje banalnie, pisarz czy muzyk ma dobry dzień, święty spokój, proroczy sen, dar od boga, natchnienie, wspaniały okres, wenę, cudownie tworzy, słyszy głos z niebios:) A ludzie po latach dorabiają do tego ideologie, ukryte znaki, tajemnice, sekrety. "Co poeta miał na myśli", "co malarz ukrył" "co pisarz chciał powiedzieć":) Wypytywany John Lennon wyjaśnił to swemu zagorzałemu fanowi: "Po prostu świetnie układały mi się słowa, to wszystko, nic nie miałem na myśli, akurat w tym utworze nic nikomu nie chciałem przekazać, chciałem tylko zrobić fajną piosenkę i ciesze się że spodobała się ludziom". Wielbiciele czyjejś twórczości bardzo często doszukują się ukrytych znaczeń tam gdzie wcale nic nie ma, odkrycia sensu swego istnienia tam gdzie jest pustka.
@jerzypartyka4813
@jerzypartyka4813 2 жыл бұрын
Jest Pan dla mnie autorytetem w temacie Rosji, i wszystkiego co z nią związane. Wątek bieżący, czyli LITERATURA rosyjska i Bułhakow w szczególności jest fascynujący. Proszę o kolejne; o Pasternaku, Majakowskim, Wysockim etc. Pozdrawiam.
@wojteks8887
@wojteks8887 2 жыл бұрын
Świetny temat, fantastycznie opowiedziany. Dzięki!
@robertnowak1460
@robertnowak1460 Жыл бұрын
Panie Marcinie, słucham i oglądam ten kanał od roku, wiadomy kontekst, ale za ten wykład dziękuję szczególnie. w temacie M.B. i M&M otwiera mi "drzwi percepcji" (A.H.)
@antoninadstazik7541
@antoninadstazik7541 2 жыл бұрын
Bardzo dobre, jak zwykle. Pozdrawiam serdecznie.
@sokolnic
@sokolnic 2 жыл бұрын
Pomysł z analizą powieści wielkich pisarzy rosyjskich jest naprawdę absolutnie genialny. chętnie posłuch bym czegoś na temat innych powieści i innych pisarzy. mogą być rzeczy bardziej znane tam w Rosji a w Polsce mniej.
@michaszmuc347
@michaszmuc347 2 жыл бұрын
Dzięki za opowieść o jednej moich ulubionych powieści. Zasłużony kciuk w górę
@aleksandrachojnacka
@aleksandrachojnacka 2 жыл бұрын
Uwielbiam tę powieść; znam ją prawie na pamięć. Mam 4 różne wydania pierwsze jeszcze z lat 70 tych srogo ocenzurowane. Dla mnie Woland jest szatanem, który, mimo, ze szatan jest lepszy od Stalina i jego świty. Tak to widzę.
@bohenastowell112
@bohenastowell112 2 жыл бұрын
Ja też:)
@bogdanbenio4192
@bogdanbenio4192 2 жыл бұрын
Woland jest szatanem podróżującym ze swą świtą.
@Perkele231
@Perkele231 2 жыл бұрын
Miłosierdzie wdziera się przez każdą szparę..
@krzysiekkuak8161
@krzysiekkuak8161 2 жыл бұрын
Fantastyczny materiał :) cztery albo pięć razy czytałem tę rewelacyjną powieść, ale nie interesowałem się nigdy tłem, historią powstania, ani wydźwiękiem, jaki ta proza po sobie pozostawiła. Dzięki wielkie za ten i inne arcyciekawe odcinki:)
@user-cn9lx1vd4b
@user-cn9lx1vd4b 2 жыл бұрын
Bułhakow był bardzo urażony, że nie został opublikowany, na co wydawca powiedział: „Nikt w ogóle nie opublikował Homera, to nie przeszkodziło mu zostać wielkim pisarzem
@user-mc8ow8me9o
@user-mc8ow8me9o 2 жыл бұрын
Sprzedawca był w błędzie albowiem dzieła Homera publikowane były aczkolwiek zależności kiedy w różne możliwe sposoby Wszak jest XXI wiek
@corneste7079
@corneste7079 2 жыл бұрын
Doceniłem Twoje intro dopiero wtedy, gdy zobaczyłem je najebany. Jest świetne. Pozdrawiam!
@wojciechtulaja2440
@wojciechtulaja2440 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za pomoc. Nie wiem skąd to wiedziałeś ale rzeczywiście bardziej interesują mnie pisma opozycyjne. Serdecznie pozdrawiam
2 жыл бұрын
Bo sam je wolę
@dareknag5250
@dareknag5250 2 жыл бұрын
Piekny przekaz! Dziekuje.
@wojtekbartkiewicz5958
@wojtekbartkiewicz5958 2 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego! Świetny prezent:)
@Kalsiver
@Kalsiver 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał 👌
@michagolis150
@michagolis150 2 жыл бұрын
Jedyna sytuacja , w której film lepszy od książki.
@wojteks7808
@wojteks7808 2 жыл бұрын
Film oczywiście w oryginale
@roberthalny403
@roberthalny403 2 жыл бұрын
Chapeaux Bas 🎩🎩🎩 Istnieją książki i filmy i muzyka i obrazy których NIE Należy Nigdy Interpretować. Do nich należy Mistrz. Niemniej chylę czoła przed fantastyczną interpretacją tego ponad czasowego dzieła. Wmieszania do niego Stalina czy Lenina traci swoje pierwotne piękno. Niech krytycy interprwtują. Ja mam ich gdzies ! 👍👍👍❤️❤️❤️
@user-mc8ow8me9o
@user-mc8ow8me9o 2 жыл бұрын
Halny idźże duj tam keś na halach a nie sie tu wypowiadasz o Chopinie
@roberthalny403
@roberthalny403 2 жыл бұрын
@@user-mc8ow8me9o Najguozej to górola denerwuje jak Ceper jego mowe papra.
@jacekmikolajczuk8867
@jacekmikolajczuk8867 2 жыл бұрын
Ciekawa interpretacja tego wielkiego dzieła.
@ulas8066
@ulas8066 2 жыл бұрын
Dziekuje bardzo 👍👍
@bartekhornik5685
@bartekhornik5685 2 жыл бұрын
Fajny Odcinek Filmu Pozdrawiam Ałtora.
@guciolini123
@guciolini123 2 жыл бұрын
Oczywiście uwielbiam tą książkę. Pewno ma ona warstwy. Zawsze się zastanawiałem dlaczego została napisana, skoro w tej postaci nie mogła być wydana. Odpowiedź, że to był list do Stalina wydaje się trafna. Dla mnie zawsze fascynujące było jak Bułhakow przeplata opowiadanie o ludziach z ich drobnymi wadami (homo sum, nihil humani ...), o chrześcijaństwie i ogólnie religiach czczących Jehowę (które wielu porzuca, bo są dla nich nieludzkie- wymagają świętości) i o komunizmie, który, choć w zamyśle wspaniały i sprawiedliwy, też w końcu upadł, bo nie był odporny na ludzkie drobne grzeszki. Uważałem książkę za predykcję tego, co ostatecznie się stało- votum separatum autora od całego systemu. Sądziłem, że nigdy nie zamierzał wydać całości. Mistrza oczywiście uważałem za autora, myślałem ze Małgorzata, to jego żona, Woland nie ma realnego odpowiednika (wyidealizowany przywódca), a Stalin, to Piłat.
@robertkwroc1501
@robertkwroc1501 2 жыл бұрын
Czytałem omawianą książkę 3 razy i to nie jest moje ostatnie słowo :)
@LNomad69
@LNomad69 2 жыл бұрын
Brawo bardzo ciekawie opowiedziane 👍
@aurisacrafames1080
@aurisacrafames1080 2 жыл бұрын
Moim zdaniem Mistrz, Woland i narrator tej opowieści stanowią jedność, trzy części tego samego bytu. Woland jest siłą sprawczą, Mistrz doświadcza rzeczywistości a wszechwiedzący narrator analizuje i opisuje. Czyli mocno spłycając Bułhakow jako Mistrz zanurzony w ogólnym syfie i całkowicie zależny od czynników zewnętrznych, jako Woland może karać za świństwo, chamstwo i przywracać właściwy porządek a jako narrator ogląda sprawy w oderwaniu od pozostałych swoich postaci. To tak w uproszczeniu i skrócie bo dyskutować nad tym fenomenem można by długo i namiętnie:)
@bohenastowell112
@bohenastowell112 2 жыл бұрын
Serdecznie pozdrawiam wszystkich:)
@adamadamczyk9585
@adamadamczyk9585 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Aż chce się czytać raz jeszcze pomimo iż czytałem 25 lat temu to sporo znaczeń o których mówisz w materiale tak głęboko nie rozpoznałem. Właśnie dzisiaj w Empik widziałem na półce w top 10 "Biesy" Dostojewskiego. Gdybyś szukał ciekawego materiału to tam dopiero się dzieje i znaczeń ukrytych pod różnymi charakterami osób jest mnóstwo.
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 жыл бұрын
Dźwięk się popsuł. Jest stanowczo za cicho.
@jakubtyrala6591
@jakubtyrala6591 2 жыл бұрын
Może coś o "Doktorze Żywago"? Ten odcinek bardzo mi się podobał.
@yog28
@yog28 2 жыл бұрын
3:04 Jedna z moich pierwszych i ulubionych książek o tematyce łagrowej, pozdrawiam serdecznie.
@michagiedrojc5513
@michagiedrojc5513 2 жыл бұрын
3:00 najwiekszą sensacja literacką rosji zdradzieckiej jest fakt że starczyło papieru na wydrukowanie wybranych dzieł Lenina w wersji skróconej.
@blueocean8569
@blueocean8569 2 жыл бұрын
Dziękuję panie Marcinie.
@wuzet100
@wuzet100 2 жыл бұрын
Ciekawe omówienie powieści. Czy jest prawdziwe, czy nie, to nie jest ważne. Jest tu ogromne pole do działania wyobraźni czytelnika. Czytałem "Mistrza i Małgorzatę" wielokrotnie, w tym również po rosyjsku. Mimo, iż znam treść prawie na pamięć, zawsze znajduję coś nowego. Dobrym dopełnieniem jest obejrzenie wieloodcinkowego filmu Macieja Wojtyszki oraz świetnego serialu rosyjskiego wg. tej powiesci. Obie pozycje dostępne na hybrydzie TVP.
@iw5757
@iw5757 2 жыл бұрын
Oglądałem tylko film Mistrz i Małgorzata ale moja mama najpierw czytała książkę. Szkoda że nie mogę już przedyskutować z nią interpretacji które Pan przedstawił. Gdy chodziłem do szkoły podstawowej mama zdobyła gdzieś nielegalne książki Sołżenicyna i wspomnienia Zbigniewa Stypułkowskiego
@kamey3854
@kamey3854 2 жыл бұрын
To moze teraz cos o Fiodorze Dostojewskim? :)
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@tomaszb2
@tomaszb2 2 жыл бұрын
Jedziemy z nowym tematem! Pozdrawiam serdecznie!
@MPKb19
@MPKb19 2 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek o literaturze
@tomskibowski8464
@tomskibowski8464 2 жыл бұрын
Dziękuję
@piniu1986
@piniu1986 2 жыл бұрын
Marcinie wszystko wspaniale, świetne przygotowanie tylko nagrywaj głośniej. Może za daleko masz usta od mikrofonu?
@hubson7416
@hubson7416 2 жыл бұрын
Intro sztos!
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
Fajny odcinek, właśnie podcasty o takiej tematyce lubię. ;) Teraz łyżka dziegciu: sztuka, sztuka, sztuka, "...ta sztuka stała się jedna z ulubionych sztuk Stalina ..." sztuka, sztuka, sztuka, sztuka.... Bez urazy, piszę to w dobrej wierze, ale człowiek o ambicjach dziennikarskich powinien wzbogacić słownictwo, gdyż jest porażająco skąpe i nie pierwszy raz zwracam Ci na to uwagę. Ty sam zyskasz na tym najwięcej, gdyż większość niedouczonej dzieciarni i strych nieuków nawet nie zauważy różnicy. ;)
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
Nie zrozum mnie źle, gdyby jakiś młody leszcz z internetów powtarzał w kółko jeden wyraz, to nawet nie chciałoby mi się na ten temat pisać, gdyż na tle całości jego nieporadnego podcastu to byłby zapewne najmniejszy problem, ale Ty robisz ciekawy kontent, którego się milo słucha, więc nawet takie drobiazgi na tle świetnej całości zaczynają już razić.
@Tomasz_M
@Tomasz_M 2 жыл бұрын
Dzieńdoberek!
@antoniantoni8191
@antoniantoni8191 2 жыл бұрын
Moja najbardziej ukochana książka.Uklony dla solenizantki.I ważne był polski film z Dymna i Holoubkiem.Miałem na video /koniec lat 80/ niestety pozyczylem...
@wojciechsmietanka5693
@wojciechsmietanka5693 2 жыл бұрын
Świetna i wierna adaptacja. Obsada aktorska chyba najlepsza z możliwych.
@cocietoja2162
@cocietoja2162 2 жыл бұрын
100 lat dla jubilatki i najlepszego :)! Może więcej o kulturze rosyjskiej? Książki, filmy, itp. :). PS, chętnie bym historie Kijowa u Pana posłuchał też :).
@Fei_PL
@Fei_PL 2 жыл бұрын
Jaka wasza ulubiona postać z tej książki? Mi sie bardzo podobał kot behemot :) ale ulubioną postać cieżko mi wybrać
@HARADAMusic
@HARADAMusic 2 жыл бұрын
Marcinie, Ciekawy byłby odcinek o Towarzyszu Trockim i tym dlaczego Stalin go tak bardzo znienawidził w momencie kiedy z Tow. Leninem byli w dobrych stosunkach.
2 жыл бұрын
Możnaby
@hugonrache614
@hugonrache614 2 жыл бұрын
Brawo Panie Marcinie.Brawo.
@MrLekce
@MrLekce 2 жыл бұрын
Jako ilustracja najlepsza ekranizacja Mistrza i Małgorzaty jaka istnieje, czyli rosyjski serial z 2005 roku w reżyserii Władymira Bortko. Świetny wybór, Panie Marcinie.
@amam7891
@amam7891 2 жыл бұрын
I muzyka w nim
@iwonabilik991
@iwonabilik991 2 жыл бұрын
Piekne to bylo🤩
@jacekkubiak3551
@jacekkubiak3551 2 жыл бұрын
Bardzo interesujące... pierwszy raz w życiu czytałem Bułhakowa będąc na "saksach" w Londynie w 1977 roku.. za przedłużenie pobytu umiłowany Polski rząd nie pozwalał mi dojąć pracy przez cały rok od momentu powrotu do Polski i dostałem 5 lat bana na paszport... potem czytałem jeszcze dwa trzy razy Mistrza..., za każdym razem odkrywając kompletnie nowe warstwy fabuły... fantastyczna książka Znakomity odcinek, dziękuję bardzo... --- do malkontentów ... na książkach wydanych w języku polskim widnieje nazwisko Bułhakow... w encyklopedii jest podobnie, na książkach wydanych po angielku było tak samo --- więc o co kaman? Sami świętsi od Pana Boga?
@bs9675
@bs9675 2 жыл бұрын
Cały świat mówi na faceta tak jak rzeczywiście się nazywał... Ale o co kaman? My możemy wymawiać nazwiska jak nam się chce! Mówimy Michaił Marchewka. Marchewka to też ładne słowo. Nie bądźmy świętsi od papieża. Na Ciebie np. możemy mówić Dupiak. A niby czemu nie?
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 жыл бұрын
Jak się wie o kogo chodzi, to to wystarczy.
@jacekkubiak3551
@jacekkubiak3551 2 жыл бұрын
@@bs9675 Możesz mówić na mnie jak chcesz, nie mam na to wpływu... Spożytkowałbym jednak energię i zapał na coś na co wpływ mogę mieć. Ale to ja. Serdecznie pozdrawiam Dupiak (żebyś dokładnie wiedział kto Cię pozdrawia) P.S ... B S to nie jest, mam nadzieję od BullShit?
@olgagaming5544
@olgagaming5544 2 жыл бұрын
A napisze komentarz przed obejrzeniem, a potem zobaczę czy wpłynie na moje postrzeganie tego - ja lubię te książkę, dla mnie to najbardziej książka miłosna w sumie i trochę już zapomniałam co tam się działo, ale podobał mi się ten klimat, że on taki szalony niby aż, a ona po latach o nim wciąż pamiętała itp. i coś tam takiego wspólnego robili sobie odnośnie tego dzieła, chociaż już nie pamiętam tak mocno o co tam chodziło, śniły mi się kiedyś podobne rzeczy, że miałam 40 lat i spotkałam się z takim chłopakiem niby z miłością życia dawną (ale tylko z tego snu, nie wiedziałam kto to naprawdę xd) i się spotkaliśmy po latach i on mnie cofnął do bycia nastolatką i dziewicą (xDDD)(bo w tym śnie już byłam po 40, a znaliśmy się jako nastolatkowie, a potem miałam jakiegoś męża i cofnął mnie do tego czasu z przez męża bo był zazdrosny czy coś takiego) i zamieszkaliśmy w takim domku pomiędzy światami, w sumie to tak świeżo po przeczytaniu bym nie obejrzała tego filmiku bo by mi narzuciło interpretacje za mocno, ale ze teraz już nie pamiętam za dobrze i aż tak o tym nie myślę jak kiedyś, to mogę obejrzeć... jedyne co mnie troche wkurza, to ktoś napisał, że od tej książki się wziął taki styl pisarski... takich gimbo pisarzy fanów anime, że hihi i tu będzie taka postać kota który mieszka w jaskini i lubi pić herbatkę (xd) i coś tam, takie super hihi postacie nietypowe, a wg mnie powinni najpierw poćwiczyć realistyczne, ale bardziej mi się wydaje, że to się wzięło z anime u nich xDD
@pawelsawicki1750
@pawelsawicki1750 2 жыл бұрын
Wlasnie zdalem sobie sprawe, biorac pod uwage okolicznosci powstania powiesci, ze odtwarzajac spalony rekopis Bulhakow mogl przemycic na poczatku krytyke lub obawy, ktore sklonily go do zniszczenia owego rekopisu. Mam na mysli moment, w ktorym Berlioz poucza mlodego poete Bezdomnego o tym, ze w swoim opowiadaniu ten, probujac zdyskredytowac wizerunek Jezusa jako syna Bozego, jednoczesnie uwiarygadnia go opisujac zbyt realistycznie i jako realnie istniejacego kiedys czlowieka.
@morrisbuschmeier2047
@morrisbuschmeier2047 2 жыл бұрын
Adaptacja "Białej gwardii", czyli "Dni Turbinów", była ulubionym przedstawieniem teatralnym tow. Iwanowa. Tego pana, który kupował myśliwce na telefon. (Josip Koba-Dżugaszwili)
@markippo
@markippo 2 жыл бұрын
Czytałem Mistrza i Małgorzatę lata temu. Odebrałem ją wtedy jako powieść o przesłaniu uniwersalnym, dotykającym tematyką zderzenia tych odwiecznych wartości uniwersalnych, dorobku kulturowego społeczeństwa z materialistycznym, nihilistycznym, skrajnie zrelatywizowanym dorobkiem rewolucyjnym. Z uwagi na ten drugi element, książkę trudną we właściwym zrozumieniu i odbiorze, z uwagi na fakt hermetyczności radzieckiego systemu lat 30, a opisywywaniu go przez Bułhakowa raczej z "pobłażliwą ironią". Na pewno nam czytało się już prościej, ludziom Bułhakowi współczesnym, zwłaszcza z zewnątrz byłoby ciężko. W sumie to dobrze, że książka przeleżała... Nie odebrałem Wolanda jako pośredniego, mało istotnego zła, a raczej tego głównego Szatana/Lucyfera z krwi i kości. Nie zgodziłbym bym się również z dość powszechnym stwierdzeniem o książce, że w Radziecka rzeczywistość była tak zła, że nawet sam szatan czynił w niej dobro. Raczej odebrałem to jako przesłanie, że jest to system tak zły, wypaczony, wyzuty z rzeczywistych wartości, że nawet czyste spersonifikowane zło sprawia pozory dobra. Natomiast nsdrzednym przesłaniem jest jednak to, że zło zawsze pozostaje złem, a jego relatywizacja doprowadza tylko do szerszego jego czynienia. Zresztą, tak też odebrałem 2 wątek narracyjny dotyczący Jezusa i Piłata, których rozmowy są bardzo często odbierane jako zderzenie tych dwóch światów: uniwersalizmu i relatywizmu. Najbardziej to oddaje ta słynna wymiana zdań J: "Przybyłem na świat aby dać świadectwo prawdzie(...)" P: "A czymże jest prawda?". Na pewno bohaterowie byli wzorowani na jakichś prywatnych doświadczeniach, ludziach z otoczenia Bułhakowa. Zgodziłbym się, że Woland mógłby być Stalinem, bo jako tako firmował to zło, aczkolwiek, czy książka była jakimś przesłaniem ku niemu? Nie wiem... Nie odebrałem tego w ten sposób i nie chciałbym żeby tak było. Spłycałoby to całość bardzo, nadając całości jednak wymiar bardzo negatywny...
@gmk3827
@gmk3827 2 жыл бұрын
Fajny easter wag ze szklanką. Opwidales o niej w którymś odcinku co ma wspólnego ikea
@gangun2126
@gangun2126 2 жыл бұрын
Miłośnikom Mistrza i Małgorzaty pozwolę sobie przypomnieć, że Rosjanie nakręcili DOSKONAŁY 10-cio odcinkowy serial, wiernie oddający ducha książki. Polska interpretacja (chyba 3 odcinki) jakoś do mnie nie przemawia.
@lookash3048
@lookash3048 2 жыл бұрын
Doskonały jak doskonały, efekty specjalne były w tym koszmarne.
@gangun2126
@gangun2126 2 жыл бұрын
@@lookash3048 Ma Pan rację - ludzie, którzy oglądają filmy wyłącznie dla efektów specjalnych, nie mają w tym serialu wiele do szukania. Cieszę się, że przynajmniej muzyka nie sprawiła Panu przykrości. Tak na marginesie, to zdarzają się przypadki, gdy słaba jakość efektów specjalnych, ma na celu podkreślenie umowności całej sceny. Na Pana szczęście, takie przeintelektualizowane rzeczy nie mają miejsca w filmach Disneya ;).
@lookash3048
@lookash3048 2 жыл бұрын
@@gangun2126 A myślałby kto, że PiS wypędził wszystkich przeintelektualizowanych bufonów ze słomą w butach do Brukseli, a tu widać jeden szkodnik się ostał. Serial był wierny, ale nie zrobił na mnie wrażenie jako jakieś wspaniałe arcydzieło, zwyczajna ekranizacja, nic zachwycającego, i tak od kraju wielkości Rosji oczekiwałoby się, że ekranizacja będzie dopracowana w najdrobniejszych detalach także efektach specjalnych. Koniec końców to nie jest byle książka, a jedne z najbardziej popularnych wytworów kultury rosyjskiej i wiadomym było, że ta ekranizacja będzie oglądana nie tylko przez wąskie grono wielbicieli Bułhakowa. Tak muzyka też mogła być lepsza, zgodniejsza z epoką, według mnie twórcy poszli przy ekranizacji po linii najmniejszego oporu, lub też mieli bardzo mały budżet. Nie wierzę, że żaden rosyjski kompozytor nie stworzyłby z chęcią muzyki godnej ekranizacji tego dzieła. Z drugiej strony, znani mi Rosjanie nie są fanami "Mistrza i Małgorzaty", więc może powieść nie jest tak popularna wśród Rosjan jak za granicą. PS. Polecam obejrzeć więcej filmów i seriali, niekoniecznie rosyjskich, to być może pomoże Pani/Panu wyrobić gust i pojęcie o kinematografii, bo teraz niestety jest ono ubogie.
@antoniantoni8191
@antoniantoni8191 2 жыл бұрын
Kwestia gustu.A muzyka obłęd😈
@tomaszk3014
@tomaszk3014 2 жыл бұрын
1:10 Jakiej jakości? Rosyjskie słowo последний, i bardzo podobne w języku polskim, często mylone ze słowem "pośredni". Dzieła mogły być pośledniej jakości, nie pośredniej. Pozdrawiam, uwielbiam "Mistrza i Małgorzatę".
@1964ANDRZEJ
@1964ANDRZEJ 2 жыл бұрын
2:30 Mam to! Mam to wypalone na płycie. Cały serial. Po rosyjsku oczywiście.
@Perkele231
@Perkele231 2 жыл бұрын
Tez mam. Muzykę Kornelyuka do owego serialu także
@opusd4569
@opusd4569 2 жыл бұрын
Jeden dzień Iwana Denisowicza - polecam - świetna książka. :)
@yaboosnubs
@yaboosnubs 2 жыл бұрын
Moja polonistka z liceum była niesamowitą fanką tego utworu; do tego stopnia, że aż mam podejrzenia kim jest patron odpowiedzialnym za ten odcinek.
2 жыл бұрын
;-)
@marekopata8109
@marekopata8109 2 жыл бұрын
Panie Marcinie, film interesujący - zresztą jak zawsze. Mam pytanie, czy nie zechciałby Pan zrobić filmu o przekładzie rosyjskich nazwisk na angielską transkrypcje? Obawiam się,że jak tak dalej pójdzie to z angielska zaczniemy pisać takie nazwiska jak Czajkowski, Ciołkowski, Dzierżyński a nawet Dostojewski.
2 жыл бұрын
Obawiam się, że taki melaterial miałby 18 wyświetleń i nie osiągnalby swojego edukacyjnego celu
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
@ Właśnie to jest wyzwanie, aby nie iść na łatwiznę i pisać o powszechnie "znanych" tematach tylko wziąć na warsztat jakiegoś "gniota", wydobyć z niego na wierzch rodzynki, doprawić przyprawami i zaprezentować w interesującym świetle. Wiem, że poradzisz sobie z tym zadaniem a gdy jeszcze popracujesz na zasobem słownictwa to staniesz się gwiazda internetów. ;) (to nie jest ironia)
2 жыл бұрын
@@ansuz3653 Dziękuję za wiarę we mnie, ale jednocześnie pozwolę sobie samodzielnie zdecydować, z których rad będę korzystał w praktyce.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
@ To zrozumiałe i nie roszczę obie prawa do tego, aby stać się Twoim mentorem, szczególnie, ze mam ZEROWE doświadczenie w prowadzeniu kanału na YT. To jedynie sugestia do przemyślenia i może koncept na czas, gdy zbraknie Ci pomysłów na bieżące, łatwiejsze tematy. ;)
@marekopata8109
@marekopata8109 2 жыл бұрын
Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź.
@Bassdriver
@Bassdriver 2 жыл бұрын
Świetny odcinek! Pytanie jednak, kim według Bykowa była tu Małgorzata.
2 жыл бұрын
Rosją
@jankowalski3496
@jankowalski3496 2 жыл бұрын
Ja najbardziej zapamiętałem początek książki, gdzie jest opisywana typowa "krótka" kolejka przed sklepem w ZSRR, ktora liczyła zaledwie sto kilka osób.
@grzegorzwarszawski3744
@grzegorzwarszawski3744 2 жыл бұрын
Marcinie niestety dość słabo słychać. Skoro nie kierujesz strumienia powietrza bezpośrednio na membranę mikrofonu (jak rozumiem nie chcesz zasłaniać sobie ust) to spokojnie możesz usunąć pop filtr i przysunąć mikrofon na połowę obecnej odległości. Dźwięk będzie lepszy (i przy okazji chyba też lepiej będzie to wyglądać) :). Pozdrawiam serdecznie!
@oldtoxicwhiteman379
@oldtoxicwhiteman379 2 жыл бұрын
Moja ukochana książka, czytałem wielokrotnie.
@pawelsawicki1750
@pawelsawicki1750 2 жыл бұрын
Mistrz i Malgorzata do najlepsza ksiazka, jaka czytalem w zyciu.
@glufull
@glufull 2 жыл бұрын
Zatem proszę zacząć czytać więcej!
@pawelsawicki1750
@pawelsawicki1750 2 жыл бұрын
@@glufull Z radami najlepsze jest to, ze mozna wziac je do serca albo miec w d..pie. Niechze Pan odgadnac sprobuje, gdzie znajduje sie Panska...
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 жыл бұрын
Jak czytałem dużo książek w technikum (4-5 w miesiącu. Ale bez lektur. Bo one zostały mi narzucone). To mój kolega (współtowarzysz w klasie), powiedział że jedyne co w życiu przeczytał to Katarynka Prusa.
@glufull
@glufull 2 жыл бұрын
@@pawelsawicki1750 Im więcej pan czytasz tym bardziej ta ulubiona zyskuje, tym bardziej wyjątkowa się staje dla pana. Może się stać, że inna stanie się ulubioną, ale nawet wtedy o przegranej nie może być mowy, bo znalazłeś pan nową ulubioną, a poprzednia ulubiona nie stanie się nagle nielubianą. Powtórzę jeszcze, proszę czytać więcej! Mam nadzieję, że rada moja jednak w sercu wylądowała bo i od serca sama wyszła, a jeśli stało się inaczej to... trudno.
@namedesired
@namedesired 2 жыл бұрын
Zdecydowanie ten film powinien się szeroko obejrzeć.
@palatyn4681
@palatyn4681 2 жыл бұрын
Piękna broda
@marbiel1863
@marbiel1863 2 жыл бұрын
Mam wątpliwości czy Stalin był w stanie zinterpretować przesłanie powieści w taki sposób, jak uczynił to Bykow. "Mistrza i Małgorzatę" czytałem kilkakrotnie i .... dalej nie mam wyrobionego zdania na jej temat. Interpretacja Bykowa usprawiedliwia zło / Stalina /, zło, którego usprawiedliwić się nie da w żaden sposób. Za pewno wrócę jeszcze do niej bo jest w niej coś, co przykuwa mają uwagę i zmusza do zastanawiania się. P.S. Szklanka w Pańskich dłoniach rozprasza widza, a może tylko mnie? Pozdrawiam.
@pikaczu2875
@pikaczu2875 Жыл бұрын
Jest w tym sens co mówisz . Stalin miał zostać duchownym. Znał literaturę i liturgię , jeżeli Bułhakow również znał dobrze Biblię , to istotnie mogła być to rozmowa dwóch ludzi - list jednego do drugiego. Tylko dwóch. Super wracać do Twoich filmików. Bykowa lubię ale niewiele się go w Polsce tłumaczy a szkoda .
@michalrozanski
@michalrozanski 2 жыл бұрын
Możesz kiedyś zrobić materiał o firmie Kaspersky ?
@mgano4
@mgano4 2 жыл бұрын
1. Czy mógłbyś zrobić materiał o rosyjskiej literaturze sensacyjnej od Semionowa do Maryniny i Polakowej? 2. Mjakowski popełnił samobójstwo, a jego ostatni słowa brzmiały: "Nie strzelajcie!". 3. "Mistrza i Małgorzatę można czytać na różne sposoby, ja odebrałem ją jako czarną komedię tzn. śmieszył mnie bardzo obraz moskiewskiej sosjety i tego co z nią wprawiał "gang" Wolanda.
@tomoxi2840
@tomoxi2840 2 жыл бұрын
Zrobisz może film o wyspie Nazino?
@awaewa5615
@awaewa5615 2 жыл бұрын
Ja czytając to, wcale nie byłam szczęśliwa. Pewnie jestem zbyt głupia, ale nie chce mi się udawać, ze ta książka coś mi dała.
@kmx26
@kmx26 2 жыл бұрын
Panie Marcinie, Pan to jednak jesteś niczym mistrz.. doskonałe to było. Pozdrawiam
@jakubpytel
@jakubpytel 2 жыл бұрын
"Dni Turbinych" -- znakomite przedstawienie Teatru Telewizji z 1965 roku ze świetnymi aktorami w obsadzie. Oglądałem przed kilkoma miesiącami na YT, ale dziś już tego filmu nie znajduję. Szkoda.
@to_co_jest_prawdziwe
@to_co_jest_prawdziwe 2 жыл бұрын
Dla mnie rzeczą oczywistą jest że Piłat w tej powieści to Stalin...Ja te słowa Jeszui do Piłata interpretuje inaczej...Jesus był ofiarą Piłata - to Piłat go skazał na śmierć więc JEŚLI WSPOMNA CIEBIE TO OD RAZU WSPOMNĄ I O MNIE. JUZ NA ZAWSZE BEDSIEMY RAZEM...to znaczy że w historii Stalin zapamiętany zostanie jako tyran i morderca i jeśli wspomną Stalina to automatycznie wspomną i jego ofiary..
@lukaszkramarski278
@lukaszkramarski278 2 жыл бұрын
Pan Marcin chyba zapuszcza brode🧙‍♂️🎅
@wojteks8887
@wojteks8887 2 жыл бұрын
Po "Mistrza i Małgorzatę" sięgnąłem po wczytaniu się w treść piosenki Stonesów "Sympathy for the devil". Książka obłędna, piosenka Stonesów też. Polecam też remix: kzbin.info/www/bejne/jV7IY5Wmqc-IhcU
@WojciechWojciechowski
@WojciechWojciechowski Жыл бұрын
Co to za tapeta w tle na monitorze ? Można gdzieś przyjrzeć się jej w wysokiej rozdzielczości ?
Operacja Kurska - co wiemy o inwazji na Rosję
1:05:18
Marcin Strzyżewski
Рет қаралды 36 М.
Milioner, który wspierał bolszewików (reupload)
21:44
Marcin Strzyżewski
Рет қаралды 33 М.
ПОМОГЛА НАЗЫВАЕТСЯ😂
00:20
Chapitosiki
Рет қаралды 4,7 МЛН
Идеально повторил? Хотите вторую часть?
00:13
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 13 МЛН
Literackie ciekawostki #15. Michaił Bułhakow
26:30
Biblioteka Kościan
Рет қаралды 4,5 М.
OGAS - radziecki internet, który miał uratować ZSRR
21:24
Marcin Strzyżewski
Рет қаралды 53 М.
Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata" | superprodukcja
32:46
„Mistrz i Małgorzata” to książka straszna | FANBOOK.TV
18:56
Żydzi w Imperium Rosyjskim - skąd się wzięli, czego nie było im wolno?
31:17
Jak wiele Lend-Lease dał ZSRR w czasie wojny?
35:29
Marcin Strzyżewski
Рет қаралды 65 М.
ПОМОГЛА НАЗЫВАЕТСЯ😂
00:20
Chapitosiki
Рет қаралды 4,7 МЛН