Arduino 34: WYŚWIETLACZ VFD IW-18

  Рет қаралды 11,918

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 71
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur Жыл бұрын
Zdecydowanie prowadzi Pan panie Adamie najlepszy kanał w "tych" tematach. Polecam Panu do subskrybcji 😆😆😆
@lukasz.zgorski
@lukasz.zgorski Жыл бұрын
Od roku zakupiony przeze mnie zestaw Arduino leży w szafie. Oglądając Pana filmy mam coraz większą motywację, żeby zabrać się do nauki.
@qba6663
@qba6663 Жыл бұрын
Wyświetlacze VFD do dzisiaj uważam za najbardziej magiczne 😊
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
Bo są :)))
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
No ktoś tu zdradza NIXIE ;)
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
@@marius1677 Nixie, mimo że naprawdę urocze, mają obiektywne wady. Jedna nieświecąca cyfra zasłania kształt drugiej, głębszej, świecącej...W sowieckich IN-12 piątka to ta sama blaszka co dwójka, ino do góry nogami... Brzydko trochę...
@marius1677
@marius1677 Жыл бұрын
@Zbigniew Gurak też jestem świadom wad tak samo nixie jak i vfd czy led 7-segm. Nie ma technologii bez wad. Dzisiaj najlepsze wydają się ekrany led,oled,przenajmniej rozdzielczości i kolory,rozmiary. Co będzie następne? Może jakieś 3D ? Pewnie nieprędko. Ale jest prawdą,że te stare technologie mają aurę "magii" i swój urok. Pomimo że takie proste,ale są piękne.
@1Miro2345
@1Miro2345 Жыл бұрын
Na IW-18 prawie czterdzieści lat temu zrobiłem miernik częstotliwości, który był częścią mojej pracy dyplomowej.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
Jakież to przyjemne. Ktoś, kto wie o czym mówi. Rzadkość w dzisiejszych czasach (dziś wszystko to działa zgodnie ze starą receptą Boya: "byle by głośno, byle by głupio, ludzie to lubią, ludzie to kupią"...)
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 Жыл бұрын
Mam wierzę Panasonic SA AK40. Te wyświetlacze są jak dzieła sztuki. Są przepiękne. Wspaniały film. Panie Adamie, dziękuję!
@andylee4296
@andylee4296 Жыл бұрын
Miałem taki ruski budzik z lat 90 tych z takim wyświetlaczem. Miał dwa tryby pracy - dzień - noc aby w nocy nie oświetlał całego pokoju ,bo cyfry miały ze 4 centymetry wysokości. Chodził dobrze kilka lat ,ale kiedyś po burzy z piorunami coś mi się porypało (przepięcie ?) i "trochę" się świeciły wszystkie segmenty nawet te nie zasilone ;-) . trzeba było się wpatrzeć aby odczytać dobrze godzinę. Wymieniłem go na mniejszy na czerwonych LEDach. Chyba jakiś chiński Niemiec.. ;-) tamten działał chyba z 15 lat zanim zdechł był całkiem. Światło led czerwone jest jednak przyjemniejsze dla mnie do odbioru, zwłaszcza w nocy. Pozdrawiam.
@k4be.
@k4be. Жыл бұрын
Kupiłem kiedyś karton IW-18. Kilka od wielu lat służy w paru zastosowaniach, reszta czeka na swoją kolej. Najlepsze efekty wychodzą przy napięciu około 35V i sterowaniu w cyklu około 1/20. Do sterowania lampą sprawdzają się specjalizowane układy MAX6934 (niestety drogie i mało popularne). Równie skuteczny, ale bardziej skomplikowany, jest zestaw tranzystorów PNP podwieszonych emiterami do napięcia zasilania mikrokontrolera. Wtedy 0V "wpuszczone" w bazy powoduje włączenie siatki lub anody pod napięcie 3,3 lub 5V. Pozostaje katodę "powiesić" na potencjale -30V i mamy układ nie marnujący mocy na rezystorach podciągających.
Жыл бұрын
Rezystory podciągające mogą mieć 100k, więc o marnowaniu mocy mowy nie ma.
@yaro-oo
@yaro-oo 2 ай бұрын
Panie Adamie, mam taki wyświetlacz oparty o tą technologię, coś na zasadzie hd44780 ale ma inny sterownik, wymiary 20x2 i komunikuje się przez RS232. Na płycie koło złącza szeregowego znalazłem 2 układy HIN232cb, podejrzewam że każdy obsługuje 1 linie…. Chciałbym to zgrać z arduino i nie wiem jak to ugryźć.
@andrzejzgoda4844
@andrzejzgoda4844 Жыл бұрын
Super Adamie.
@michalk5262
@michalk5262 Жыл бұрын
Podnieciła mnie TA sytuacja...
@marcinnieszwiec6756
@marcinnieszwiec6756 Жыл бұрын
Kiedyś dawno temu, miałem kalkulator kieszonkowy, gdzie było osiem pojedynczych lamp wyświetlających cyfry, ustawionych pionowo. Lampy były malutkie ok 12mm wysokości i płaskie na ok 5 mm. Kalkulator był na prawdę kieszonkowy, wielkości Elwro Bolka, tyle tylko że trochę grubszy, zasilany jednym paluszkiem. Ciekawe przy jakich napięciach to wszystko pracowało, na pewno musiała być jakaś przetwornica, bo kiedy zbliżało się kalkulator do radia AM (długa fala) to robił potężne zakłócenia.
@steam7087
@steam7087 Жыл бұрын
Miałem kiedyś japoński kieszonkowy, też z vfd. Wyświetlacz był zbudowany podobnie jak tytułowy. Napięcia anodowe produkowała niewielka przetwornica, chyba na 2 tranzystorach.
@artura3553
@artura3553 Жыл бұрын
Super
@staswi
@staswi Жыл бұрын
Super odcinek, ciekawy, merytoryczny.
@dziku878
@dziku878 Жыл бұрын
👍👍
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 Fajny odcinek! I oczywiście wyświetlacz z charakterem i klimatem! Choć oczywiście ciężki w stosowaniu głównie ze względu na wymagane napięcia. Szkoda, że wyświetlacze vfd znikają na zawsze...
@michatabaka759
@michatabaka759 Жыл бұрын
Witam Adamie Oglondam gdzieś około 2 lat A odcinek ktury pierwszy raz obejżałem to był z bydzikem floryzuowanym . Jesteś bardzo dokładny w wypowiedziach.
@Czarek_B
@Czarek_B Жыл бұрын
Poszukaj teraz na KZbin kanału o ortografii, bardzo Ci się przyda.
@mcv-m
@mcv-m Жыл бұрын
@@Czarek_B Z szacunkiem dla twej wiedzy o ortografii , ale komentujemy tutaj merytorykę materiału , a nie ortografię....😉
@Czarek_B
@Czarek_B Жыл бұрын
@@mcv-m To komentujcie, nikt Wam tego nie broni, nie wstawiaj tylko spacji przed znakami interpunkcyjnymi, bo to jest błąd. Nie ma też w języku polskim czegoś takiego jak "czterokropek"
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪
@oliviru100
@oliviru100 Жыл бұрын
W tych kalkulatorach jak sie go pozostawilo wlaczonego to wyskakiwala taka kreska pozioma w lewym albo prawym boku a cyfry gasly
Жыл бұрын
W tych z wyświetlaczami LED. W biurowych układu tego nie stosowano.
@piotrkoper362
@piotrkoper362 10 күн бұрын
Dzięki temu filmowi właśnie udało mi się ożywić wyświetlacz z magnetowidu znalezionego na śmietniku :) Na razie na płytce stykowej ale spróbuję zrobić z tego zegar. Świeci nieźle na 15V, ale mam pytanie: czy jeżeli chciałbym podłączyć wyższe napięcie np. 24V to mogę zostawić rezystory 22k czy powinienem użyć innych?
@Serwis_Elektroniki_
@Serwis_Elektroniki_ Жыл бұрын
Czy to kalkulator czy starsze car audio, zawsze VFD jest najlepszy.
@piotrmartyniak100
@piotrmartyniak100 Жыл бұрын
Ja mam w domu wiele urządzeń z takimi wyświetlaczami od amplitunera i wieże hi fi przez kuchnię gazową aż po gadżety tj. stacja pogody i monitorek samochodowy cofania i zegarek samochodowy. Nawet zegary w Toyocie Yaris ll miałem z wyświetlaczami vfd ale niestety autko już dawno sprzedałem.
@rysiumag
@rysiumag Жыл бұрын
uszkodzenia mechaniczne czy inne ? Materiał bomba
Жыл бұрын
W pierwszej - brak połączeń wewnątrz, w drugiej ułamana nóżka w tej plecionce zaraz przy cokole. Niestety ta od żarzenia.
@mcv-m
@mcv-m Жыл бұрын
Magiczne światło tych wyświetlaczy jest .... Pamiętam tą podobną zieleń z t.z.w magicznego oka ze starych radioodbiorników. Czy będzie kontynuacja tego tematu VFD n.p dla 2x16 znaków ze sterownikiem zgodnym z HD44780? pod Arduino?
Жыл бұрын
Będę wracać do różnych wyświetlaczy.
@dominox5659
@dominox5659 Жыл бұрын
2st edit: Fajny i interesujący film
@hubertbaranczyk1437
@hubertbaranczyk1437 Жыл бұрын
Panie Adamie czy zrobił by Pan film o czujniku ciśnienia wody? Chciałbym zrobić dokładny presostat w oparciu o Arduino. Który w lepszym stopniu zabezpieczał by pompę głębinową przed suchobiegiem niż te dostępne na rynku jako gotowe rozwiązania. Myślałem o dwóch czujnikach Ciśnienia wody, w których program badały różnice wskazań między nimi i wychwytywał ewentualną awarię czujnika. A zabezpieczenie przed suchobiegiem polegało by na tym że jeśli ciśnienie spadło by ponad 5 sekund poniżej ciśnienia załączania pompy to spowodowało by to jej wyłączenie. Kolejnym zabezpieczeniem byłoby to że (przyjmując dużą wydajność pompy głębinowej i typowy domowy pobór wody) dłuższe niż 15 sekund załączenie pompy nie powodujące wzrostu ciśnienia o 0,1 Bara skutkować będzie jej wyłączeniem i dalszym badaniu spadku ciśnienia. Jeśli ciśnienie spadło układ próbuje załączyć pompę na 5 sekund badając czy ciśnienie wzrośnie. Jeśli nastąpi wzrost ciśnienia układ przyjmie obecność wody i powrót do normalnego trybu pracy. Jeśli ciśnienie nie wzrośnie wyłączy pompę na 20 minut czekając na napływ wody do studni sygnalizując to dźwiękiem buzzera. Jeśli ciśnienie pomimo wyłączenia pompy nie spada, a jej włącznie na 5 sekund nie zmienia wskazania ciśnienia to program również czeka 20 minut na przypływ wody. Uważam że elektroniczny presostat z takim lub podobnym programem zabezpieczył by pompę przed suchobiegiem lepiej niż dostępne na rynku gotowe rozwiązania.
Жыл бұрын
To jest proste w realizacji i pewno jak by mi taki czujnik wpadł w ręce, to można by coś takiego zrobić.
@hubertbaranczyk1437
@hubertbaranczyk1437 Жыл бұрын
@ Bardzo chciałbym coś takiego zrobić tyle żeby presostat miał dokładność do 0.1 Bara. Byłoby to urządzenie które miałoby w domu konkretne zastosowanie
@gnbandi5663
@gnbandi5663 Жыл бұрын
KOLORY- Ja mam w magnetofonie YAMAHA pomarańczowe,ale nie wiem czy to to samo ?
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
Typowy kolor VFD displaya w Yamasze i JVC to pomarańcz.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 Жыл бұрын
Typowy kolor VFD displaya w Yamasze i JVC to pomarańcz.
@piotrkoper362
@piotrkoper362 Жыл бұрын
A czy ten układ ULN2803 to jest coś takiego jak ULN2003 z odcinka Arduino: używamy mocy? Bo widzę że jest podłączony tak samo, ale ten z zasilania ma tylko minus.
Жыл бұрын
To jest prawie bliźniak, dołożono tu dodatkowo jeszcze jeden port - stąd osiem w nazwie.
@legalneklucze1000
@legalneklucze1000 Жыл бұрын
gdzie najlepiej kupić taki wyświetlacz?
@PrzeszczepiX
@PrzeszczepiX Жыл бұрын
Najprościej to będzie kupić kalkulator Elwro 144, w takim kalkulatorze jest właśnie ten wyświetlacz. Koszt takiego kalkulatora na internetowej aukcji - od 10 do 30 zł
@jankowalski9424
@jankowalski9424 Жыл бұрын
Mam taki rosyjski zegarek, zwie się "elektronika 2" z takim właśnie wyswietlaczem z siatką, ale problem z nim jest taki ze czasami świeci cały ekran i wszystkie cyfry ale potrafi też stopniowo zanikać, jakby tracił moc i całkiem gaśnie, wyjmuje go z gniazdka czekam chwilę podłączam znów i świeci normalnie ale za czas jakiś ma to samo. Czy wiadomo o co chodzi? :)
@Pysiek2
@Pysiek2 9 ай бұрын
U mnie pomogła wymiana kondensatora eletrolityczego w zasilaczu.
@rysiumag
@rysiumag Жыл бұрын
Czy wszystkie wyświetlacze były uszkodzone Ryszard
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
mam po kilka, i się podzielę
Жыл бұрын
Dwa, trzeciego nie sprawdzałem jeszcze. Ale uszkodzone będzie można kiedyś użyć do testów przeciążeniowych :)
@macieja..
@macieja.. Жыл бұрын
takie wyświetlacze są nadal w np amplitunerach ciągle stosowane
@lordlogan3308
@lordlogan3308 Жыл бұрын
bo to tylko dla biedakow zostawili
@Piqus3
@Piqus3 Жыл бұрын
Chyba sobie kpisz. O ile wyświetlacze graficzne (i często dotykalskie) są użyteczne i efekciarskie, o tyle VFD są typowo klasyczne i często dodają sprzętowi szyku. Z resztą nie każdy sobie życzy wodotrysków w postaci LCD, wielu ludzi woli minimalistyczne podejście w kwestii designu sprzętu. No i ten kolor VFD, tego nic nie zastąpi.
@zer0x826
@zer0x826 Жыл бұрын
Będzie kiedyś jakiś stream na kanale?
Жыл бұрын
Może kiedyś.
@ArekMiller
@ArekMiller Жыл бұрын
Udało mi się „ustrzelić” 100 polubienie. Chciałem to jakoś rozpisać na tablicy stanów wysokich na układach scalonych ULN2803 tak aby wyświetliło się „100” na wyświetlaczu. Ale poległem. Nie udało się tym razem. 😅
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
albo takie które same dbały o wszystko, a na wylocie miały kabelek szeregowy kiedyś mi się myślało, że będzie mi się chciało ożyć takie podzielę się chętnie
@mateuszbaranowski7279
@mateuszbaranowski7279 Жыл бұрын
Jeśli tylko moja tuba VFD zmieści się w obudowę napędu CD 5.25" to kradnę Twój projekt i pakuję go do komputera. 12 lub 24v są, 5v jest, oby tylko miejsca starczyło
@nowheremanjk8624
@nowheremanjk8624 Жыл бұрын
"Tanie" 😏
Жыл бұрын
Wciąż do kupienia za 20-30 zł
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics Жыл бұрын
@ _Techmoan effect intensifies_
@lordlogan3308
@lordlogan3308 Жыл бұрын
No dobra niby fajne ale gdzie sa te dwa dwukropki migajace ?
Жыл бұрын
W tym wyświetlaczu nie ma dwukropków :)
@generatortonu4645
@generatortonu4645 Жыл бұрын
1st 👍
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
5V + 5V = zero
Жыл бұрын
Chyba 10 :)
Arduino 33: ŚWIECĄCE LITERKI HDSP2111
16:18
Adam Śmiałek
Рет қаралды 9 М.
Najstarszy Towar Modny [TOWARY MODNE 250]
20:25
Adam Śmiałek
Рет қаралды 10 М.
Arduino 48: Wyświetlacz typu minitron i metronom
13:26
Adam Śmiałek
Рет қаралды 10 М.
VFD Displays
9:19
Posy
Рет қаралды 840 М.
Arduino 35: PISKI I POZYTYWKA
14:18
Adam Śmiałek
Рет қаралды 10 М.
Zegar Metron 1960 - konserwacja
4:50
Paweł Kreczko
Рет қаралды 660
Wyświetlacze VFD [RS Elektronika] #196
16:25
RS Elektronika
Рет қаралды 32 М.
Arduino 28: KOLOROFON z diod WS2812
15:39
Adam Śmiałek
Рет қаралды 10 М.
VFD prawie jak nixie
18:54
UCY
Рет қаралды 4,6 М.
The VFD that isn't
8:06
Technology Connections
Рет қаралды 949 М.
Arduino 16: DUŻE SILNIKI KROKOWE
15:08
Adam Śmiałek
Рет қаралды 23 М.
Arduino 22: PILOT PODCZERWIENI
13:53
Adam Śmiałek
Рет қаралды 14 М.