Ta, ale woda ma jednak większą pojemność cieplną niż granit, ponad 2x, a jej parowanie pochłania jeszcze z 1000x więcej energii, dlatego oceany stabilizują tak ładnie temperaturę na Ziemi.
@adamsieben44107 ай бұрын
Dziękuję panowie za wspaniały materiał. Pierwszy rok chemia analitycznej polegał na przeprowadzaniu dziesiątków reakcji chemicznych. I wtedy naszła mnie myśl że woda jest niezwykła ponieważ stanowi bądź substrat bądź produkt bądź jedno i drugie w większości reakcji chemii nieorganicznej która przecież w ewolucyjnym stopniu uporządkowania jest poniżej chemii organicznej bo niejako stanowi jej basis. Do tego największą gęstość woda uzyskuje w temperaturze 4 stopni Celsjusza. Ma cząsteczkę bipolarna i jednocześnie jest słabym kwasem i słabą zasadą. Bardzo łatwo tworzy układy buforowe to znaczy takie które stabilizują warunki roztworu. Dlatego pod względem termodynamicznym dla istot żywych przynajmniej tych opartych na węglu woda zawsze stanowić będzie podstawowy zasób chemiczny.
@Davsand7 ай бұрын
Leszek niesamowity sznyt lektorski, używaj częściej do poleceń książek!
@strastotierpiec5 күн бұрын
Najciekawsze ostatnie pół godziny rozmowy, można by więcej... Dziękuję Panowie 👍🏻
@dorianosatane72447 ай бұрын
najlepsze co polski yt produkuje to POP SCIENCE :*
@SeCluDred6 ай бұрын
To sie powinno nazywać PORN science, czysta przyjemność słuchać i się uczyć 😅
@skolard6 ай бұрын
Niezła faza przy stole w kuchni. To jest właśnie ten przykład, gdzie można dobrze się bawić bez alkoholu.
@maciejzalewski75967 ай бұрын
Woda jest tematem prze-wodnim :) Leżę :) Jedna z najlepszych serii na youtube
@ClintDempsey-dh1iv7 ай бұрын
Przypomniał mi się tekst Karola Krawczyka z Miodowych lat ,,Uważaj Norek. To jest H20, a ty sobie to wylewasz jakby to była woda''.
@jankosobucki7 ай бұрын
Płyn na porost włosów xd
@ClintDempsey-dh1iv7 ай бұрын
@@jankosobuckiDokładnie tak.
@robertnowak38547 ай бұрын
Kiedyś czytałem że chyba studenty zrobiły żart i postawiły na trawniku tabliczkę z napisem uwaga rozpylany monotlenek diwodoru, jest to bezbarwna, bezwonna i pozbawiona smaku substancja, w skład której wchodzi wysoce niestabilny rodnik hydroksylowy.Monotlenek diwodoru odpowiada za tysiące zgonów każdego roku spowodowanych jego wdychaniem. Mimo to, nie został uznany przez nadzór farmaceutyczny za substancję niebezpieczną. Ponadto jest on składnikiem wielu trucizn i źródłem kataklizmów. 😉
@bartekm77107 ай бұрын
gorzej, gdyby wylewał Wolski Kafar
@voy27524 ай бұрын
😊😊Się @@ClintDempsey-dh1iv
@koliber_cb7 ай бұрын
Dziękuję 😉
@ChristophorosSedinum7 ай бұрын
Chłopaki, odwodnienie w skrajnej postaci i warunkach potrafi zabić bardzo szybko. Natomiast wcale nie jest tak łatwo umrzeć z głodu. Chyba, że znowu mamy do czynienia z ekstremalnymi warunkami, czy zdarzeniami, Zdrowy człowiek, nie poddany wycieńczającej aktywności fizycznej, nie torturowany, który nie jest w sytuacji "walki o przetrwanie " ( wypadek, pustynia, hipotermia, warunki obozu zagłady i wszelkie zdarzenia bezpośrednio zagrażające życiu ) jest w stanie bardzo długo funkcjonować bez dostarczania pożywienia. Na przykład kompletnie uwolnienie się od jedzenia przez tydzień na pewno nie zabije :-). Osobiście mam za sobą wiele tygodniowych okresów głodowania zarówno w warunkach miejskich, jak i terenowych. Przy spokojnej, rekreacyjnej aktywności. Zdrowy organizm najpierw pozbędzie się złogów i wszelkiego dziadostwa z układu pokarmowego, a potem będzie korzystał ze zgromadzonych zapasów. Łaknienie fizyczne znika po 2/3 dniach. Potem co najwyżej mocno mogą dawać się we znaki przyzwyczajenia, a sfera mentalna będzie generować " kulinarne fantazje" ( w rodzaju " ale bym sobie zjadł to , czy tamto ..." ), W przypadku wydłużającego się okresu głodowania ( powyżej tygodnia, do kilkunastu dniu, lub kilku miesięcy ...) pojawi się odczuwalny spadek siły, energii. Będziemy szybko się męczyć, nasze ruchy będą bardzo spowolnione, będą pojawić się zawroty głowy, ujawni się tendencja do popadania w senność ( organizm będzie chciał ustawić nas w "trybie spoczynku" ), bardzo mocno będzie pracował umysł w kierunku "poszukiwania jedzenia" , a "fantazje kulinarne " staną się natrętne. Przy wydłużającym się okresie głodowania w końcu zaczniemy odczuwać i dostrzegać spadek masy. Zauważymy, że nasze nogi ( głównie uda), ręce, a także głowa staną się w znaczny sposób "odchudzone". Ubytek masy będzie zależny od predyspozycji naszego ciała, od pierwotnej wagi/masy, oraz innych czynników związanych z naszym bytowaniem/aktywnością. To co opisałem powyżej dotyczy sytuacji, kiedy kompletnie nie dostarczamy pożywienia, ale nawadniamy organizm, jednak samą wodą ( bez innych płynów typu soki, herbaty, zioła, czy miksy warzywne/owocowe ). Na na koniec podsumowanie, co do którego wielu z was będzie miało wątpliwości. Nie umarłem z głodu nie jedząc przez kilka miesięcy ... :-). Zaznaczę jednak, że to był świadomy wybór, a sprawa dotyczyła użytkowanego przeze mnie ciała. Nie próbuj tego w domu, a w razie konieczności skontaktuj się z lekarzem*. Jednodniowe głodówki na pewno nie zaszkodzą. Jakieś kilkudniowe okresy również. Także powiedzmy okresy postne ze skromnym jedzeniem. Natomiast odradzam jakieś bezrozumne eksperymentowanie w rodzaju " 40 dniowy post na pustyni", lub inne survivalowe aktywności wykonywane w sposób wolny od przewidywania konsekwencji ( zdrowy rozsadek przede wszystkim ). Mój długaśny wpis został dokonany po słowach Pana Leszka sugerujących coś w stylu " człowiek nie przetrwa tygodnia bez jedzenia".
@kooboos897 ай бұрын
Leszek wiele bzdur bez pokrycia powtarza
@canalminus-7 ай бұрын
Super komentarz
@psizna7 ай бұрын
@@kooboos89Dlatego zawsze wbijam poczytać komentarze, bo to zawsze daje szerszą perspektywę. Panowie u góry dają tematy do wypowiedzenia się, a my tu na dole dyskutujemy 😀
@annakempin4257 ай бұрын
Ciekawy komentarz
@usz14447 ай бұрын
bez jedzenia można długo wytrzymać ale np. szybkie zjedzenie czegoś po głodówce może zabić więc uwaga. trzeba przyzwyczajac organizm małymi kęsami, robić przerwy i obserwować. natomiast bez picia z tego co wiem średnio 3 dni i śmierć. bez snu raczej też parę dni, chociaż rekord to 11 ale po 2 już jest duże ryzyko losowego ataku serca
@Arteurus7 ай бұрын
Leszek trzyma studentów w kloszu próżniowym 1:09:20
@angeristotal7 ай бұрын
Znakomita rozmowa jak zwykle, wiedziałem że musi być Nirvana, i była, a to podoba mnie się, z mojej strony dodaję ,,Smoke on the Water,,
@BałkańskieKakao7 ай бұрын
KOCHAM PANA LESZKA
@avbert0017 ай бұрын
Warto dodać jeszcze ciekawy efekt jaki wywołuje woda na ciało i umysł człowieka. To właśnie było i jest wykorzystane w rytuałach zanurzenia np. w trakcie "chrztu". Zanurzenie w wodzie powoduje reset sensoryczny, wszystko co było - fizycznie i psychicznie schodzi na dalszy plan jak kawa w jajecznicy. Człowiek czuje się jak nowy i zaczyna od nowa doświadczać rzeczywistości. To widać na filmach gdzie dwa awanturujące się koty wpadają do rzeki. Dlatego tak dobre jest korzystanie z basenu i pływanie. Po całym dniu stresu i pracy wskoczenie do wody i zanurzenie się uspokaja i relaksuje, a potem trening fizyczny bez pocenia się - bardzo polecam. A dla zaawansowanych freediving.
@Lewajs7 ай бұрын
Dlaczego mi nie pokazało że jest nowa asteofaza z Panem Leszkiem skoro oglądam każdy odcinek i każdy otrzymuje łapkę w górę ???…. Pewnie gdybym oglądał fame mma to by było powiadomienie:-( na szczęście Was szukam i uwielbiam słuchać!
@RafałZrobek7 ай бұрын
Super debacik miło posuchac pozdrawiam
@superkazio7 ай бұрын
Panie Leszku, z płyt w temacie zabrakło: YES - Tales from Topographic Oceans. Jeżeli Pan nie zna to bardzo polecam ;)
@gmareko7 ай бұрын
20.000 mil podmorskiej żeglugi czytałem parę razy. Wszystkie dostępne książki Juliusza Verne czytałem :)
@ukash-jf4dw7 ай бұрын
Dokladanie, team BIOTAD PLUS
@somethinglikestudio7 ай бұрын
na Maderze dobrze ogarneli elektrownie szczytowo-pompowe. z resztą woda na tej wyspie to też ciekawy temat. cała woda pitna powstaje w wyniku zjawisk orograficznych i sobie spływa lewadami w dół.
@khathanpogromca43785 ай бұрын
Termofor - jako sagan wody. Tylko nie nagrzewa pomieszczenia a pościel przed pójściem spać, albo jakieś chore miejsce (np reumatyczne). W turystyce na obozach w zimie butelka z gorąca woda robi te samą robotę. Ciepło pobrane z ogniska oddaje śpiworowi.
@dominikgolinski35087 ай бұрын
Wierze ciśnień są dalej budowane i wykorzystywane gromadzą nadmiar wody z instalacji np. w nocy i zapewniają odpowiednie ciśnienie gdy podarz na wodę rośnie. Są też elektrownie szczytowo-pompowe.
@B1365-x1u7 ай бұрын
@dominikgolinski3508 Elektrownie szczytowo-pompowe w krajach rozwiniętych są magazynem energii dla źródeł niestabilnych (elektrownie wiatrowe, fotowoltaika). Dlatego w Polsce nie planuje się budowy ich.
@dominikgolinski35087 ай бұрын
@@B1365-x1u Wikipedia twierdzi że w Polsce jest ich 6 i 4 planowane. Na nieckach po wydobyciu węgla brunatnego na przykład.
@dawidburdelak7 ай бұрын
Przypomniał mi się dialog z Tytusa, Romka i A'Tomka: "- Mam wszystko (w zakupach) z wyjątkiem tlenku wodoru. We wszystkich sklepach pytałem. - Hehe, tlenek wodoru to tak naprawdę woda. Tylko naukowo się tak nazywa."
@arturcieslik24137 ай бұрын
Stare dobre czasy jak jeszcze te komiksy powstawały 😢
@dawidburdelak7 ай бұрын
@@arturcieslik2413 Możesz mi nie wierzyć, ale przeczytałem wszystkie Tytusy.
@adamsieben44107 ай бұрын
Tytus to zjawisko, znam większość i thx za przypomnienie bo sięgam po nie właśnie teraz XD
@ntcer6 ай бұрын
tlenek wodoru to HO a nie H²0 🤔🤔
@ntcer6 ай бұрын
DI-wodoru
@marekjakimowicz7 ай бұрын
43:57 Popieram pomysł. Wtedy by nie było chrzczenia ludzi bez ich woli.
@koprolity7 ай бұрын
Wszechświat to bimbrownik na miarę naszych potrzeb i możliwości.
@KaczuszkaMoon7 ай бұрын
Roman Kostrzewski miał płytę zatytułowaną "Woda". :)
@herewegoagain11407 ай бұрын
Ale że Pan Leszek nie wspomniał o muzyce do filmu "Wielki Błękit" to bardziej aniżeli dziwne !!
@dawidburdelak7 ай бұрын
Bo nie musiał. Mimo zdjęć i muzyki, które wyszły w tym filmie super - to sam "Wielki błękit" nie powala.
@annakempin4257 ай бұрын
Wspaniały film❤
@herewegoagain11407 ай бұрын
@@dawidburdelak Czytaj ze zrozumieniem....
@dawidburdelak7 ай бұрын
@@annakempin425 Wspaniały to jest "Leon zawodowiec".
@alicjajot75777 ай бұрын
Zrób odcinek z Arturem Chmielewskim😊 plisss byłoby super
@radoslawr5257 ай бұрын
Jak usłyszę " historii tego sagana nie zrozumiesz" to będę wiedział że ktoś słucha astrofazy🤗
@namesurname76547 ай бұрын
11:30 angus barbieri - nawet więcej niż rok :)
@pdjakow7 ай бұрын
Te 16. dniowe prognozy to tak naprawdę wiązka prognozy. Warunki początkowe są specjalnie zaburzane, co ma symulować niepewność co do stanu początkowego. Na tej podstawie powstaje wiązka wielu prognoz (w przypadku amerykańskiego GFS jest ich 30, a w przypadku europejskiego modelu IFS od ECMWF-u 50, w przyszłości 100), dzięki którym można ocenić niepewność samej prognozy stanu atmosfery. Silny rozjazd różnych realizacji sugeruje, że stan atmosfery jest w danym czasie mniej przewidywalny, zgodność że bardziej przewidywalny. Zwykle realizacje w modelu GFS rozjeżdżają się po 5 dniach, ECMWF jest przeciętnie nieco lepszy. Ogólnie rozkład układów barycznych na północnej półkuli da się przewidzieć na około 5 dni do przodu. Bazując na całej wiązce, trend da się przewidzieć nawet na 10 dni - ocieplenie w czasie Wielkanocy było widoczne już około 16-17 marca. Ta trzydniowa sprawdzalność dotyczy raczej bardzo szczegółowych prognoz, lub sytuacji bardzo niepewnych.
@psizna7 ай бұрын
Fajne info, dzięki
@_DUx6 ай бұрын
Czy pan Lesław posiada konto w eve? :P
@TheLittlelander7 ай бұрын
Mam ogrzewanie w domu w systemie grzania buforu(saganu) 1000l wody grzanej prądem, a następnie ta zmagazynowana energia jest przekazywana na grzejniki i podłogówkę poprzez zawór mieszający.
@bogdanrobert76 ай бұрын
z innej beczki pytanie czy Kobieta jest czlowiekiem a moze Facet nim nie jest .Kto jest kim Czlowiekiem czy bytem
@pawechmielewski96737 ай бұрын
Wszechświat robił bimber zanim to się stało modne :P
@prgo62127 ай бұрын
Jak grzeje Sagan mogłaby powiedzieć jego żona 😁 PS. Żona Carla Sagana jakby ktoś nie załapał
@VOTEFORWHIP7 ай бұрын
36:01 moonfall poważna analiza:)
@arkadiuszkorczak46087 ай бұрын
Ale np. termofor pod kołderkę już właśnie daje nam ciepełko. Saganem może nie.
@PawelBo10247 ай бұрын
Pan Leszek miał rację o tej akumulacji ciepła w sensie, że w piwnicy słoiki z przetworami pełnią taką funkcję - akumulują temperaturę i nie ma raptownych zmian. Innym przykładem są pojemniki na wodę wstawiane do szklarni, które akumulują ciepło w ciągu dnia i oddają temperaturę w nocy. W tym przypadku powolne gromadzenie/oddawanie energii jest jak najbardziej wskazane.
@jankos49107 ай бұрын
Dzień Strażaka 😂😂😂😂😂😂🎉
@robertnowak38547 ай бұрын
Siemnka, w jednym z materiałów padło zdanie o braku wolnej woli. Nie pamiętam dokładnie ale chodziło o jej brak. Czy ktoś coś? Albo gdyby ktoś podlinkował jakieś info w pl będę wdzięczny.
@dienicy7 ай бұрын
Na poczatek, to mozna powiedziec, ze ludzie roznie definiuja te wole. Po zdefiniowaniu, mozna zaczac cos rozmawiac o jej braku, nadmiarze, czy czymkolwiek.
@robertnowak38547 ай бұрын
@@dienicyWiesz co, myślę że chodzi o najszerzej rozumianą i tożsamą z wyborem, podejmowania decyzji, dokonywania wyborów itd bez żadnych ograniczeń typu ubezwłasnowolnienie, choroby psychiczne, więzienie ect.
@dienicy7 ай бұрын
@@robertnowak3854 Sapolsky niedawno narobil nieco szumu w temacie. Mozesz sprobowac sobie poszukac "On free will or the lack thereof" An interview with Robert Sapolski By Alexandra Mikhailova & Daniel Friedman Moze juz ktos ci przetlumaczyl...
@sylwestersosniak2207 ай бұрын
👍👍👍
@mariusznowak50707 ай бұрын
Jeżeli woda absorbuje promieniowanie to powinna magazynować. Dużo energii???
@usz14447 ай бұрын
nigdy się nie oparzyles herbatą?
@jezuschrystus.onlycash7 ай бұрын
Coraz wiecej domów ma panele do absorbcji promieniowania ze słońca do podgrzewania wody.
@hagishagis72335 ай бұрын
Bitwa o sagan 😆
@TomaszTomzik7 ай бұрын
10:50 No to teraz Panie Leszku, żeś Pan przyfanzolił, że bez jedzenie człowiek może przetrwać do tygodnia:D Natomiast co do tego rekordu 1 rok w poście, nie wiem czemu zakładasz, że mogły wystąpić jakieś problemy zdrowotne a nie zakładasz np. że organizm wręcz się zaczął leczyć eliminując najpierw wszystkie chore komórki w ciele...
@trigger-ship5 ай бұрын
Jaka woda na Marsie??? Coś mnie ominęło? Na podstawie jakich badań? Pytam się
@radekskiers48407 ай бұрын
Jak już gadacie o książkach, to przypomnijcie proszę o tytule, gdzie kosmici przekonują do siebie ludzi, a mają misterny plan przy tym. Dzięki
@usz14447 ай бұрын
strasznie gore to liofilizowanie czlowieka. bedzie mi sie śniło
@mothmori7 ай бұрын
A znalazłeś gdzieś zdjęcia lub filmy? Strasznie mnie to ciekawi
@whiteplace-li3xx7 ай бұрын
❤❤woda przepuszcza zycie ❤❤
@merowen13817 ай бұрын
Sail Madisa, uwielbiam!
@szejbtom7 ай бұрын
Lomatia tasmanica odkryty został przez Charlesa "Deny'ego" Kinga w maju 1934 a nie w 1943 jak podano w odcinku :-).
@kosmologic60077 ай бұрын
Age of Water - ostatnio wjechała na konsole, brzydko-fajna PvEvP gra post apo - Ziemia jako jeden wielki ocean.
@Eco_X7 ай бұрын
W kwestii Sagana z wodą: ów Sagan jest wykorzystywany współcześnie w postaci bufora ciepła. Jest to duży, izolowany zbiornik z wodą ogrzewany piecem C.o. lub energia z innych źródeł. Znacząco zwiększa efektywność spalania w piecach. Jest również bufor ciepła wykorzystywany w systemach z pompa ciepła. Także idea sagana nie jest nowa.
@lhard123l7 ай бұрын
Ja wolałem tą gwiazdę otoczoną wódą co opowiadałeś ostatnio
@ZiMnY-DrAn7 ай бұрын
😎👍
@zofiapietkiewicz3617 ай бұрын
A bakterie żyjące w wulkanach?😊
@MacieknaeS7 ай бұрын
Odnośnie oddawania ciepła przez wodę... - woda pewnie odda tyle samo energii cieplnej co inne nagrzane ciała tą samą dawką ciepła (albo same źródło, które ją podgrzało), z tym wyjątkiem, że woda będzie oddawała ją wolniej i dlatego jest takim dobrym „bankiem energii”.
@maciejg19277 ай бұрын
Cześć. Tak mnie zastanawia jakiej najmniejszej wielkości mogą być inteligentne istoty pozaziemskie? Przecież nie muszą być zbliżone do nas. Może są takie małe że już dawno są na naszej planecie tylko są tak mali że ich nie dostrzegamy. A pod mikroskop nie dadzą się złapać. Latają stateczkami wielkości guzika 😁 i analogicznie - jak duży może być obcy? Wiem, że wielkość organizmu ogranicza siła ciążenia jego planety. Ale co z obcymi którzy nie potrzebują już planety? Zasiedlają statek od tysięcy lat. Czy ich wielkość może być nieograniczona?
@dienicy7 ай бұрын
Jest wiele ograniczen, ktore nie zaleza od siły ciążenia jego planety, jesli w gre chodzi rozmiar organizmu. Na przyklad, regulacja temperatury, uklad nerwowy, dlugosc ciazy.
@Jan-Sokolowski7 ай бұрын
Dzięki wodzie Ziemia jest w miarę okrągła. Można znaleźć zdjęcia symulujące wygląd Ziemii bez wody - wygląda jak bardzo nieforemny ziemniak z naturalnej hodowli 😁
@kamilc3487 ай бұрын
To zdjęcie jest fejkiem, ziemia bez wody dużo by się nie różniła jeżeli chodzi o kształt
@Jan-Sokolowski7 ай бұрын
Taka dyskusja różnych opinii bez podawania dowodów... Ani ja ani Ty tego nie wiemy, ale jak pomyśleć o garbatych lądach i głębinach większych niż wysokość Everestu..., to na pewno bez wody Ziemia nie wyglądała by tak ładnie.
@dienicy7 ай бұрын
@@Jan-Sokolowski Gdybys "zdjecie" pokazal, to by bylo o czym rozmawiac. Teraz, to tak, jak ze slepym o kolorach... Wenus to w sumie taka Ziemia bez wody. Calkiem kragla planeta. Zroznicowanie w wysokosci na Wenus to jakies 13 kilometrow. Na Ziemi wiecej, okolo 20 kilometrow i glownie jest to spowodowane przez obecnosc wody. Bez wody, prawdopodobnie, byloby blizej tych 13 kilometrow.
@swiezyblendziorno69257 ай бұрын
To zdjęcie jest fejkiem xd grawitacja formuje kule nie ziemniaki
@cespenaster7 ай бұрын
Sprawdź ile wynosi uśredniona średnica planety oraz ile wynoszą różnice wysokości terenu. Wtedy zrozumiesz że to co napisałeś nie ma sensu
@devhermit6 ай бұрын
Skąd woda? Z reakcji termojądrowych w gwiazdach i rozpadu promieniotwórczego w skorupie ziemskiej.
@michalanckoronski26737 ай бұрын
Jeśli nie spopujecie Błękitną Kropką Carla SAGANA to dalej nie oglądam
@fibonatic63706 ай бұрын
Nie jest pewne w jaki sposób życie powstało. Przeskok od niczego do organizmu jednokomórkowego została potraktowana tak, że faktycznie tę czapeczkę możnaby założyć
@MrAllien98117 ай бұрын
Panie Kosek, proszę zostawić swoje uwagi na koniec, a nie ingeruje pan w wypowiedź Pana Leszka.
@DamNie-t4i2 ай бұрын
Zupe mleczna z pieprzem jadlem super smak😂
@kociewiak2087 ай бұрын
Jedzom na antenie a widzom nie dadzo :(
@dienicy7 ай бұрын
Dostali. Idz i tez dostan ;P
@soktom3337 ай бұрын
Be water my friend😉 
@olowrohek95407 ай бұрын
Dzieki za material skad u nas tyle wody?
@Mateusz-z2p7 ай бұрын
Z kranu xd
@usz14447 ай бұрын
z kosmousu
@NiezyBajzel-uh3be7 ай бұрын
Aniołki nasikały :D
@olowrohek95407 ай бұрын
@@NiezyBajzel-uh3be ale powaznie godom ile jest wody na meteorycie?
@NiezyBajzel-uh3be7 ай бұрын
@@olowrohek9540 Meteor to raczej metale,, krzemiany itp. Może bardziej komety. Na wiki masz to ładnie wyjaśnione co jest co i z czego się składa.
@jacekswiech5307 ай бұрын
Od kiedywoda jest kwasowa? Jej pH 7jest neutralne, dokładnie w środku między kwasem i zasadą. Neutral, czyli pH = 7
@dienicy7 ай бұрын
Odkad jest gazowana ;P
@Pacyficzneszlaki7 ай бұрын
Wiem, że się czepiam ale woda to nie pierwiastek tylko związek chemiczny : 2:00
@dienicy7 ай бұрын
Postudiuj slownik a bedzie uzdrowiona dusza twoja.
@Pacyficzneszlaki7 ай бұрын
?
@dienicy7 ай бұрын
@@Pacyficzneszlaki Skonfrontowalem rzecz z debilem i wygenerowal taka odpowiedz - This use of "pierwiastek" is acceptable in Polish to describe something fundamental or crucial to a concept or entity. Rownie dobrze moznaby sie czepiac, ze woda to nie zasób tylko związek chemiczny.
@usz14447 ай бұрын
wg mnie jednak przejęzyczenie. nie kupuje tego że można dowolną substancje nazwać pierwiastkiem w dyskusji typowo chemicznej. to użycie które wskazałes jest bardziej poetyckie, metaforyczne, humanistyczne np "pierwiastek życia" albo "pierwiastek dobra". tutaj średnio pasowało
@adamterg9927 ай бұрын
Pan Leszek schudł , pije duzo wody
@minadymna2267 ай бұрын
Jeśli chodzi o liofilizowane istoty to byly w książce problem trzech ciał
@mgoncerm6 ай бұрын
Woda to nie pierwiastek.
@piotrpik11655 ай бұрын
Woda jest lekko kwaśna ??? Woda ma PH 7 - odczyn obojętny .
@januszbentzwal39467 ай бұрын
Niemcy prawie opracowali liofilizację ludzi. Prawie...
@mwhitebox7 ай бұрын
Astrofaza nie lubi dzisiaj saganu😂
@krusslover7 ай бұрын
Pan profesor tak pięknie baja, gdyby mu tylko ten łysy nie przerywał...
@SoMirek7 ай бұрын
😢ja ogrzewam dom saganem z wodą, ma 900l i nazywa się bufor ciepła
@agnieszkaadamkiewicz47477 ай бұрын
woda jest rozpuszczalnikiem, a tlen jest szkodliwy, dlatego pewnie nie mamy tylu wizyt z zewnątrz jak byśmy chcieli :) pamiętacie Aliena? - to my
@polwielkipol70117 ай бұрын
Panowie, bufor w kotłowni, widać że nie mieszkacie w domach jednorodzinnych. omg
@3dhYT7 ай бұрын
Rok bez jedzenia? Dobrze usłyszałem? 😏
@yinyang75107 ай бұрын
Pan prowadzący mógłby pokazać te książki co Pan Leszek je pięknie prezentuje.. a nie przejrzeć powierzchownie samemu i odłożyć... a tak to super pozdrawiam
@mietekkapusta11037 ай бұрын
z innej beczki, Panie Leszku zdradzi Pan sekrety diety ? super Pan wygląda a widać że zrzucił Pan pare kg ;) na zdrowie :)
@jankosobucki7 ай бұрын
Dieta TMW - trzeba mniej wpieprzać 😊
@tomaszhowaniec54097 ай бұрын
Piwo odkryli 10 lat temu, a teraz wodę bo słonko suszy.
@krzysztof_drzewiecki6 ай бұрын
Wyobrażacie sobie jaki smak miałaby whisky z takiego alkoholu ?
@PawelHoraczy7 ай бұрын
W wodzie z kosmosu pływa krokodyl z kosmosu
@PrzemekG6 ай бұрын
Gdyby było o kościach to by było osteofaza
@MrIGFarben7 ай бұрын
A propos wody, zapomnieliście wspomnieć, że pyfffko to w 95% woda. Nawadniajmy się!
@Bathin19447 ай бұрын
Panie Piotrze, a pan to chyba ma duże braki w literaturze SF? Ja rozumiem, że "Rękopis Hopkinsa" to może nie jest zbyt znana powieść, ale serię wyd. Rebis "Wehikuł czasu" to wypadałoby znać.
@milan1327 ай бұрын
W pamięci wody chodzi o jej zmienną sieć krystaliczną, żywa woda że strumyka górskiego ma inne właściwości niż stojąca w stawie,badał to już wiktor schauberger
@miger382 ай бұрын
Zloty sagan ogrzewa me komnaty, hihi...
@slawek2777 ай бұрын
Witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich
@adamziemann41707 ай бұрын
ja zawsze podgrzewam saganem pokój... a wy nie???? wy to jacyś dziwni jesteście
@Kola29097 ай бұрын
Pozdrawiam moich pomocników. Słuchaliście więc usłyszeliście przyjaciele dobrą nowinę. Jezus już z nami. Trójka Drombo wymierzy sprawiedliwość. Upadną babilońskie wieże. Powitajcie jego wysłanników, Shah Allah i jego pomocnice Baba Jaga i Kali Juga pogonie węże na dno piekieł gdzie ich miejsce
@jarekbo93833 ай бұрын
Wodorek tlenu
@szalonazaba80697 ай бұрын
Biblia mówi że kiedyś ziemia była otoczona bardzo gęstą chmurą wody, atmosfera była bardzo gęsta i na całej kuli ziemskiej wszędzie panowała ta sama temperatura
@Totumfacky7 ай бұрын
Pomyliłeś kanały
@kociewiak2087 ай бұрын
Biblia była napisana w pewnym kontekście historycznym i kulturowym, wśród ludzi o takim czy innym obrazie kosmosu, świata, przyrody i zjawisk w niej zachodzących. Teolodzy mówią więc, że Biblia nie jest podręcznikiem do takiej czy innej dziedziny nauki jak biologia czy fizyka itp. Jest Ona za to przewodnikiem na drodze człowieka do Boga i zbawienia.
@dienicy7 ай бұрын
@@kociewiak208 Zapewnianie to tanie gadanie.
@usz14447 ай бұрын
biblia sriblia
@Mar-ei5eh7 ай бұрын
Zaraz zaraz czyli życie powstało dzieki wodzie ,we wszechswiecie jest woda ,ale nie ma gwarancji że jest życie ?
@bekitnypomien76577 ай бұрын
Ale jesteś upierdliwy, gościu - człowiek ci podaje ten sagan jako przykład zjawiska, a ty drążysz, że kaloryfer większy, a jest obieg, a tu nie ma. Zresztą już nie pierwszy raz taka czepliwość o nic.
@yinyang75107 ай бұрын
Łysy nie ogarnia że zwierzątka są ważne..
@yinyang75107 ай бұрын
Nie "my" jemy.. tylko Ty sam xd ...o jeju..
@marozegaro12567 ай бұрын
Ojojoj eureke gość odkrywa
@filmyprywatne23237 ай бұрын
Nazwa ,,Murzynki" jest zabroniona DO JASNEJ CHOLERY !!1!! Teraz należy używać nazwy ,,Ciasteczki-Afroamerykaneczki" a w ogóle to najlepiej proszę nie używać słów które mogły by być nawet dalece kojarzone z tymi nazwami wymienionymi wyżej. NO !!! Pozdrawiam serdecznie obu panów prowadzących.