Czy zasiedlimy dna oceanów w przyszłości? - POP Science #45

  Рет қаралды 208,088

Astrofaza

Astrofaza

Жыл бұрын

Ludzkość od zawsze uwielbiała przekraczać granice. Granice podróży i granice miejsc, w których mogła się osiedlać. Chociażby różnego rodzaju budowle wykuwane w litej skale wysoko w górach, czyli miejsce z pozoru nienadające się do życia. Kosmos był kolejną granicą, którą udało się przekroczyć wysyłając na orbitę ISS. A kolejne miejsca i granice? Może na Ziemi - pod wodą? W dzisiejszym POP Science, razem z Leszkiem Błaszkiewiczem, porozmawiamy o miastach i koloniach przedstawianych w różnych dziełach sci-fi oraz o tym, jak mogłyby wyglądać takie cywilizacje.
Dodatkowy odcinek POP Science dla wspierających:
• Podwodne miasto na inn...
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZbin pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZbin. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzbin.info?sub_co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz
- zdjęcia: Kamil Ziółkowski
- montaż: Dorian Ortyński
🎵 MUZYKA 🎵
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 359
@rekineke3692
@rekineke3692 Жыл бұрын
Pająki nie robią szczelnych "dzwonów-gniazd" a jedyne na tyle małe odstępy między nićmi że napięcie powierzchniowe wody nie jest wstanie jej pozwolić wejść do środka, ani wypuścić powietrza ( spróbujcie sobie zanurzyć w wodzie bardzo drobny rzep - również zatrzyma wewnątrz struktury powietrze). To samo dotyczy się eksperymentu ze szklanką wody i kartką papieru. Eksperyment ten nie działa prawidłowo na "dużym kubku z wodą" jeśli napięcie powierzchniowe wody jest zmniejszone np płynem do naczyń, lub "kubek" nie jest gładki od wewnątrz (np stary aluminiowy garnuszek który potraktujemy od wewnątrz papierem ściernym i zrobimy "honowanie") . Dla przykładu skacząc do wody należy się upewnić czy np na jej tafli nie pływa zamoczona np kartka papieru/folia, takowa kartka, jeśli ów nieszczęśnik w nią trafi, uniemożliwia skoczkowi pokonanie napięcia powierzchniowego wody, co powoduje że ten zamiast zanurkować, zderza się dosłownie ze ścianą. Takich błędnych przykładów zjawisk fizycznych użytych niepoprawnie do opisania pożądanego efektu jest multum i chyba nikt nie ma nic przeciwko pokazywaniu w ten sposób "sztuczek-doświadczeń" i mówienie że mniej więcej o to chodzi np w dzieciom w celach edukacyjnych i zainteresowania ich fizyką ale mówienie że nie jest ono głównym efektem który pozwala "doświadczeniu" zadziałać jest nieprawidłowe.
@zeus19701
@zeus19701 Жыл бұрын
Nic dodać nic ująć , kiedy was oglądam to jakbym mówił sowich zainteresowaniach , płyty , programy ,książki oraz filmy , pozdrawiam was serdecznie
@existen1718
@existen1718 Жыл бұрын
Pop Science #43 Książki: Jacek Inglot - Polska 2.0 Paolo Bacigalupi - Zatopione Miasta Paolo Bacigalupi - Wodny Nóż Lem - Dzienniki Gwiazdowe Jacek Dukaj - Czarne Oceany Marcin Podlewski - Głębia: Skokowiec Złoty Wiek amerykańskiej SF Muzyka: Vangelis - Oceanic Tangerine Dream - Underwater Sunlight Edgar Froese - Aqua Jean Michel Jarre - Waiting for Cousteau Rudź / Pauszek - Panta Rhei Pink Floyd - The Endless River The Sisters of Mercy - Floodland Eloy - Ocean
@mctiggle
@mctiggle Жыл бұрын
seriale: SeaQuest gry: BioShock
@darok55
@darok55 Жыл бұрын
Witam Panów, szczególne Pana Roberta, którego miałem szczęście osobiście poznać. Audycja przedstawiona przez Was jest mi bardzo bliska, ponieważ mam poglądy podobne do poglądów Pana Roberta. Dzięki wielkie za poruszone tematy. Pozdrawiam
@T1000-Terminatrix
@T1000-Terminatrix Жыл бұрын
Ja nie mogę. Delfin Um, mam 50 lat i do dziś pamiętam, że to była moja najlepsza bajka 😁 Elo 🖐
@Mrzagi02
@Mrzagi02 Жыл бұрын
Mam to samo 🙂 Sprawa pokoleniowa. Że dr. Leszek od razu bez macanek z delfinkiem Um wjechał jest oczywistym potwierdzeniem tezy 😉
@sudano6
@sudano6 Жыл бұрын
Zawsze myslalem ze jestem najstarszym widzem Astrofazy, ale jednak sie mylilem ;)
@bartomiejguszek8883
@bartomiejguszek8883 Жыл бұрын
47 lat i też go uwielbiałem😀
@grzegorzgajdzinski5469
@grzegorzgajdzinski5469 Жыл бұрын
Takie pokolonie tv.
@maciejs3567
@maciejs3567 Жыл бұрын
chciałbym zauważyć przy okazji, że muzykę z tego filmu puszczają regularnie w RMF Classic - można to sprawdzić przeglądając repertuar z ostatnich tygodni
@erdziqu6809
@erdziqu6809 Жыл бұрын
O tak 😊 jest co słuchać przed snem. Panowie robicie mega robotę
@drpaj-chi-wo
@drpaj-chi-wo Жыл бұрын
Smartgsm zrobił już na ten temat odcinek. Fajnie mu wyszło. Teraz trzeba was obejrzeć
@LEXX.1010
@LEXX.1010 Жыл бұрын
Smartgsm generalnie sztos :D
@ShredPerspectivesWorks
@ShredPerspectivesWorks Жыл бұрын
Ooo, to muszę posłuchać bo tu w minutach 07 14 nic nie ogarnęłam 🤐
@radpl35
@radpl35 Жыл бұрын
Rozmowa szła Wam bardzo płynnie. Super odcinek jak zawsze :)
@KrystianStanko1
@KrystianStanko1 Жыл бұрын
Co do gier związanych z tym tematem to polecam bardzo poczytać albo i zagrać w grę Soma. Bardzo ciekawie przedstawiony świat, gdzie cała akcja odbywa się pod wodą, w wybudowanej stacji która miała utrzymywać życie po katastrofie na powierzchni. Mimo że jest to horror i zapewne nie do końca fabuła, ma przedstawiać to życie pod wodą a bardziej to co tam straszy, to dalej super rozwiązania i ciekawie przedstawione lokacje. Są też ukazane różnice pomiędzy głębokościami i tym co niesie za sobą, schodzenie na coraz większe głębokości. Jeżeli ktoś nie miał okazji jeszcze pograć, a interesują go takie klimaty to koniecznie.
@przemekzgorzynski3215
@przemekzgorzynski3215 Жыл бұрын
Panie Leszku , Panie Piotrze :) U-Booty Typ VII (pokazany w filmie "Das Boot") oraz Typ IX (wersja oceaniczna o większym zasięgu) miały maksymalną głębokość zanurzenia 280 metrów. U-Boot Typ XXI zbudowany pod koniec wojny (pierwowzór wszystkich obecnych okrętów podwodnych) osiągał głębokość 340 metrów.
@boro6902
@boro6902 Жыл бұрын
Właśnie aż mnie trochę to bolało, kiedy słuchałem o "łodziach podwodnych" (gdzie oczywistym było, że chodzi o okręty podwodne) i schodzeniu na 600 metrów albo kilometr. Natomiast nie mam ani do Leszka ani do Piotra pretensji, bo nie muszą znać każdej dziedziny. Wiesz co do tej maksymalnej głębokości zanurzenia to też nigdy nie było to sztywno określone, bo w praktyce można była osiągnąć większe zanurzenie bez zgniecenia. Co do schodzenia na kilometr to myślę, że Komsomolec mógł bez problemu osiągnąć taką głębie, ze względu na kadłub sztywny z tytanu, jednak o tym nigdy się nie dowiemy, bo raz, że ruscy stracili go przez idityczne działania załogi, a dwa, że najpewniej nie ma wglądu do żadnych akt, które by określały jego dokładne możliwości. Nie pamiętam dokładnie, ale wiem, że był jeszcze jeden typ okrętu radzieckich sił zbrojnych, który potrafił zanurzyć się na bardzo duże głębokości, ale nie podam Ci teraz jaka to była klasa okrętu.
@annabella2244
@annabella2244 Жыл бұрын
@@boro6902 Batyskaf zanuzył nie na dno Rowu Mariańaskiego czyli na głebokość blisko 11 km . Nie wiem ilu ludzi było na tej głebokosci ale podejrzewam że nie wiecej niz pięciu.(i to nie naraz)
@BeyerBrown
@BeyerBrown Жыл бұрын
@@annabella2244 James Cameron na pewno był ;)
@maciejzalewski7596
@maciejzalewski7596 Жыл бұрын
W Rowie Mariańskim musimy coś zespawać. Ale gdzie ten Marian mieszka ? Kurcze uwielbiam Was, ta seria stała się u mnie wręcz kultową
@raffaellord
@raffaellord Жыл бұрын
Panowie pięknie prowadzicie dialog. Miło słucha się rozmowy o pop-nauce w Waszym wydaniu ❤️‍🔥
@Wolf0180pl
@Wolf0180pl Жыл бұрын
dawno mnie tu nie było nadrabiam kolejny najlepszej pop science 👍
@dikkajn8185
@dikkajn8185 Жыл бұрын
A najbardziej zjawiskowa to była Atlantyda pradawnych z Gwiezdnych wrót pozdrawiam
@arturmocny321
@arturmocny321 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Uwielbiam Was oglądać, ale żeby zwiększyć oglądalność powinniście dodać jeszcze jakieś ciekawe elementy podczas tych podcastów. Dobrym pomysłem mógłby być tzw. krindżometr - po lewej stronie wskaźnik zmieniający się w czasie rzeczywistym 🙂 Czasami mógłby sięgnąć maksa np. przy anegdocie o facecie co korek z wanny wyciągnął 🙂 Pozdrawiam i nie bierzcie tego całkiem na serio
@Szabas777
@Szabas777 Жыл бұрын
Nie ma to jak przy poniedziałku po robocie, obejrzeć nowy PS z Panem Leszkiem... Miodzio!🚀👌Dziękuję👍
@WildTourist
@WildTourist Жыл бұрын
No to jedziemy z tym koksem. Dzieki za kolejny odcinek.
@Mrcoldy1988
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
Nie ma za co. Robią to dla siebie aby zarobić, a nie żebyś miał co oglądać.
@WildTourist
@WildTourist Жыл бұрын
@@Mrcoldy1988 Oni zarabiaja a ja mam co oglądać. Tu chyba wszystko jest w porządku nie sądzisz? Dlaczego mieliby prowadzic tak specjalizowany kanal bez profitu, co oni powietrzem żyją? Rozwala mnie taka roszczeniowosc i cebulactwo.
@najdzel99
@najdzel99 Жыл бұрын
18:40 ❤❤
@richardt4167
@richardt4167 Жыл бұрын
Jesteście najleszym Team jaki oglądam 😀😁👍👍,nauka na lużie. Pozdrawiam z UK❤
@mrozubartu
@mrozubartu Жыл бұрын
Jeśli chodzi o anegdoty to dla mnie odcinek nr 1. żółwik 😀
@s3rverius
@s3rverius Жыл бұрын
"Mein *lieber* Freund", Herr Leszek 😀
@slawero76
@slawero76 Жыл бұрын
Panie Leszku, miło mi słyszeć ,też kończyłem Technikum Mechaniczne, chociaż przepracowałem 19 lat w zawodzie Informatyka to wspominam to z sercem,.😃❤👍
@kil4
@kil4 Жыл бұрын
Polecam grę Subnautica idealnie pasuje do tematu
@sylwestersosniak220
@sylwestersosniak220 Жыл бұрын
Dziekuje 🙂🙂🙂
@Mirek503
@Mirek503 Жыл бұрын
Te miniatury macie sztos 😊👍
@radekmis
@radekmis Жыл бұрын
nie pamiętam tytułu.. ale był kiedyś film około 2000 roku gdzie nurkowie mieli zalewane płuca "specjalnym płynem " właśnie po to żeby pozbyć się skutków nurkowania na głębokości .. deep blue sea to się nazywało.oczywiście film SF o zmutowanych rekinach .
@radpl35
@radpl35 Жыл бұрын
Kojarzy mi się trochę z tym skrzeloziele z Harry'ego Pottera, choć tam to inaczej działało. Ale też zmieniało płuca.
@kowies
@kowies 3 ай бұрын
Film Jamesa Camerona z 1989 "Głębia"
@matapomaga4523
@matapomaga4523 Жыл бұрын
Dzisiaj Panowie, mieliście wyśmienity humor. W przeszłości wyszliśmy na ląd właśnie z wody.
@KoszmarnyPaweTheNightmare
@KoszmarnyPaweTheNightmare Жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał
@michanowak6629
@michanowak6629 Жыл бұрын
człowiek swoje lat ma kasety dyskmety i video pamięta. Pozdrawiam miłego dnia.
@corelargo3711
@corelargo3711 Жыл бұрын
Do Waszego wykładu fizyki nurkowania należy dodać zagadnienia toksyczności tlenu pod ciśnieniem i rozpuszczalności azotu we krwi. Rozprężanie gazów to tylko część zagadnienia :)
@Mrcoldy1988
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
Super. W końcu ktoś kto ma coś ciekawego do powiedzenia, a nie tylko liże jajca twórcom i szuka lajków.
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 Жыл бұрын
@@Mrcoldy1988 🤣😂😅
Жыл бұрын
Czlowieku, jeszcze nie zauwazyles, ze profesor dostal nominacje profesorskie od PREZYDENTA RP!!! Generalnie najwazniejszej jest prawo Paskala i gigantyczne cisnienie. Uboot schodzi na glebokosc 600 m!!! Prawo Ohma we wykonaniu profesora jest tego typu: I'm ciezszy lom tym lzejsza smierc
@GryzonNiepospolity9527
@GryzonNiepospolity9527 Жыл бұрын
​@ Człowieku!!!!
@xkryllax9202
@xkryllax9202 Жыл бұрын
Dżingiel popowania wszedł już do tradycji :) Nie wyobrażam już sobie, że może go zabraknąć :D
@bartwar4946
@bartwar4946 Жыл бұрын
Free diving rekord to 253 metrów. Qwa, ja mam problem tyle przejść 😋
@Mrcoldy1988
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
Faktycznie powód do dumy
@sawmody
@sawmody Жыл бұрын
Wymieniłbym tu jeszcze świetną grę planszową - Podwodne miasta.
@emer5892
@emer5892 Жыл бұрын
Co się dzieje jak otwieramy butelkę z wodą mineralną? Możemy wygrać nagrodę pod kapslem XD
@Balthar
@Balthar Жыл бұрын
i ta niezręczna cisza po tej odpowiedzi ;P
@karmelovelosy
@karmelovelosy Жыл бұрын
@@Balthar błechłechłech 🦸
@kamilbobrowicz8078
@kamilbobrowicz8078 Жыл бұрын
Ta zazwyczaj graj dalej xd
@czerwony7929
@czerwony7929 Жыл бұрын
Ciekawi mnie czy rzeczywiście dostał laga. Czy się zdenerwował i potrzebował chwili aby przetworzyć sytuacje i ubrać w odpowiednie słowa i nastrój aby wyprowadzić na prostą bez urazy 2-giej osoby. A żart był średni bo nie było wody na loterii tylko chyba jakiś słodzony napój w małych butelkach.
@czerwony7929
@czerwony7929 Жыл бұрын
A zapomniałem dodać że nie powinny się dopasowywać do siebie bo to widać każdy jest inny i jeśli pokażą prawdziwą twarz to czasem mogą być lekkie nie porozumienia to normalne. Natomiast wieczne dopasowanie(specjalnie / nasiłe) i noszenie "gęby" daje odczucie takiego dziwnej sztucznej atmosfery. U nich nie jest cały czas ale często się zdarza. (for fun)@Astrofaza Leszku jak Łysy cię biję i trzyma w piwnicy to mrugnij. Pomożemy ci komentarzami w internecie i lajkami na fb bo no działa no scam.
@brunonatura
@brunonatura Жыл бұрын
To nie chodzi o przyzwyczajenie organizmu Panowie, ale chodzi o wydzielanie azotu do krwi. Stąd są potrzebne przystanki dekompresyjne, aby Azot został usunięty z krwiobiegu w czasie wynurzania. W zależności od głębokości liczba przystanków jest większa.
@maksymilianogromski89
@maksymilianogromski89 Жыл бұрын
Niekoniecznie. Jest po prostu dluzsza.
@brunonatura
@brunonatura Жыл бұрын
@@maksymilianogromski89 Kolega ma uprawnienia nurkowe? Ja mam CMAS P2
@maksymilianogromski89
@maksymilianogromski89 Жыл бұрын
@@brunonatura Mam. Adv. nitrox.
@brunonatura
@brunonatura Жыл бұрын
@@maksymilianogromski89 PADI... Wszystko jasne. ;)
@maksymilianogromski89
@maksymilianogromski89 Жыл бұрын
@@brunonatura Kula w plot. IANTD. W PADi zaczynałem 10 lat temu, ale tam zrobilem tylko OWD.
@olowrohek9540
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Dzieki za prace super 👌
@TylerPL
@TylerPL Жыл бұрын
Jako hodowca pająków ptasznikow od ponad 15 lat muszę powiedzieć, ze mi tym Topikiem Leszek Giga Zaimponował!
@MrClearness
@MrClearness Жыл бұрын
Wyrzutnia elektrycznych węgorzy sprawdziłaby się w miejscach narażonych na awarie eklektyczną. Wtedy zasilanie zapasowe (nazwa robocza: węgorz-miot) wystrzeliwałoby tymczasowe węgorze energii mierzone w węgorzogodzinach, jednostka wh alternatywa do Wh.
@radpl35
@radpl35 Жыл бұрын
I brzmi dobrze po angielsku - eelthrower.
@ukasz1566
@ukasz1566 Жыл бұрын
Sympatyczny Pan Leszek zamieszał Das Boot z K19 🙂 to by było ciekawe.
@VallSternus
@VallSternus Жыл бұрын
Z wodnej muzyki obowiązkową pozycją jest Ahab - każda ich płyta to concept album inspirowany inną historię zwiazaną z oceanem. Najnowsza - "Coral Tombs" - bierze na warsztat "20 tysięcy mil...".
@piotranonim00
@piotranonim00 Жыл бұрын
Dzięki za ciekawy materiał. Kiedyś się bałem, że skończą się Wam pomysły, a czas pokazał iż był to strach nieuzasadniony. PS Mała uwaga nie łódź podwodna, a okręt podwodny. Pozdrawiam i życzę ciągłego rozwoju kanału
@piotranonim00
@piotranonim00 Жыл бұрын
@@bambucza001 Może bałem to słowo, ale miałem obawy. Wydaje mi się wcale nie łatwe wynajdowanie takich tematów żeby zainteresować za każdym razem widza. Byłem w błędzie (na szczęście).
@Mrcoldy1988
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
Sprawdziłem, i faktycznie wynika z tego, że masz rację co do poprawy nazewnictwa. Ciekawe.
@piotranonim00
@piotranonim00 Жыл бұрын
@@Mrcoldy1988 Chyba nie do końca. Jakby się zastanowić to mieć obawy to synonim bać się. Zatem inaczej, trudno było mi uwierzyć, że znajdzie się aż tyle ciekawych tematów żeby każdy odcinek oglądać z dużą uwagą. No ale na pierwszy raz to i trudno było mi uwierzyć, że arkusz grubości kartki papieru złożony 50razy będzie wysoki jak +/- odległość od Ziemi do Słońca.
@Mrcoldy1988
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
@@piotranonim00 Niestety, mówiłem o łodzi podwodnej kolego.
@piotranonim00
@piotranonim00 Жыл бұрын
@@Mrcoldy1988 Aha, to proszę wybaczyć. Nie wiedziałem, że ktoś wymyślił coś takiego. Pozdrawiam i dziękuję za wyjaśnienie.
@jonaszIGD
@jonaszIGD Жыл бұрын
Jak zawsze, dobrze sie was słucha Panowie
@bogdantomporowski772
@bogdantomporowski772 Жыл бұрын
Kapitalny odcinek. Niesamowity temat. Chciało by się obejrzeć więcej i posłuchać.
@tatusiowyteatr
@tatusiowyteatr Жыл бұрын
Super! Jak zwykle 🙂
@jarosawchmielewski7756
@jarosawchmielewski7756 Жыл бұрын
Z książek o tematyce głębinowej bardzo warta polecenia jest "Otchłań" Helen Scales. To co prawda nie fantastyka, a książka popularnonaukowa ale podczas czytania dosłownie wciąga do oceanicznej otchłani. Bardzo polecam
@kathleenpl9136
@kathleenpl9136 Жыл бұрын
Co do delfinów i podwodnych przygód to mi się zawsze przypomina seaQuest
@-Roof-
@-Roof- Жыл бұрын
Jak każdy odcinek i ten bardzo dobrze się słuchało. A w temacie wody polecam: Roman Kostrzewski album Woda Pozdrowienia dla Astrofazy
@DominikTrzaskacz
@DominikTrzaskacz Жыл бұрын
Mi najbardziej z życiem ludzi pod wodą kojarzy się serial SeaQuest (1993-1996)
@MacrossFaltenmeyer
@MacrossFaltenmeyer 11 ай бұрын
VANGELIS - Oceanic. Świetna płyta, ale TOP 3 Vangelisa to koniecznie Albedo, Spiral i China :D Underwater Sunlight -majestrzyk i bardzo apropo ! Dzięki za materiał, świetnie was się słucha.
@kowies
@kowies 3 ай бұрын
A jak dla mnie Voices to top topów od Vangelisa, pozdrawiam. :)
@maciejkisielewski5608
@maciejkisielewski5608 Жыл бұрын
Wymieniając na początku filmy zaomniałeś o wybitnym dziele kinomatografi SpongeBob 😃
@marik-qw5uw
@marik-qw5uw Жыл бұрын
Czy chodzi o kanciastoportego?
@maciejkisielewski5608
@maciejkisielewski5608 Жыл бұрын
​@@marik-qw5uw si
@Obiektywnie.
@Obiektywnie. Жыл бұрын
Dziękuję za kolejny odcinek ❤
@sethahr248
@sethahr248 Жыл бұрын
Kurde nie spodziewałem się mojego ulubionego albumu. Jestem ciekawy jakie audio ma pan Leszek
@mareks4858
@mareks4858 Жыл бұрын
Na hotel polecam kopalnię Halemba głeboka 1100 metrów pod ziemią .Jako atrakcję można zapodać podziwianie pokładów antracytu.
@rybakPl
@rybakPl Жыл бұрын
Na podwórkach też kiedyś było używane prawo pascala : "kto wybił piłkę ten zap...dala" 🤣
@ukaszjanowski2183
@ukaszjanowski2183 Жыл бұрын
Do przedstawionych scenariuszy pop dodałbym jeszcze grę SOMA, gdzie podwodne konstrukcje stają się jedną z ostatnich szans na przetrwanie ludzkości (żeby nie spoilerować zbyt wiele).
@arkadiuszmikoajewski4770
@arkadiuszmikoajewski4770 Жыл бұрын
Grucha nie wierzył w podwodne cywilizacje. I w świętego Mikołaja też.
@lukegalciak
@lukegalciak Жыл бұрын
Gdzie znalesc spis wszystkich książek i muzyki omawianych w pop science?
@frankpal1180
@frankpal1180 Жыл бұрын
Dłużą się dni czekając na ten dółet ale nareszcie są 🤩
@radpl35
@radpl35 Жыл бұрын
No właśnie, pisze się "dółet". Tylko nie wiem dlaczego mam to podkreślone na czerwono.
@piotranonim00
@piotranonim00 Жыл бұрын
Mam nadzieję, że nie załapałem żartu. "Dółet".😙
@mado9560
@mado9560 Жыл бұрын
29:55 Pan Leszek mówi o tzw. FPSO czyli Floating Production Storage ond Offloading vassel
@karmelovelosy
@karmelovelosy Жыл бұрын
Bobry i pająki- atak na Amazonię! 😃
@olafjurek2137
@olafjurek2137 9 ай бұрын
Uboot schodził bezpiecznie na 100m, poniżej zaczynał trzaskać, przy 200 strzelały nity. Potężne siły
@emesz640
@emesz640 Жыл бұрын
Czas ok. 56:51. Było "80 dni dookoła świata" i "5 tygodni w balonie". Pozdrawiam fanów Verne'a.
@Rupert1257
@Rupert1257 Жыл бұрын
Prawo Pascala: kto nabija ten rozpala😂
@enivr0
@enivr0 Жыл бұрын
Te miasta będą mogły być zasilane hydrogenem. Przez co będzie można tworzyć farmy wodne. Dzięki tym podstawą, można będzie posłać arkę Noego. By to mogło zaistnieć. Jednak będzie to wtedy bardzo mocno zmechanizowane.
@czarnya.7845
@czarnya.7845 Жыл бұрын
To chyba jest standardowa historia każdego wykladowcy/spawacza nadużywającego pewnych trunkow😅 Mój opowiadal dokładnie te sama 😊
@zikoadrian6059
@zikoadrian6059 Жыл бұрын
proponuje zobaczyć serię amerykańskich komiksów FATHOM, tam są miasta podwodne [naszej cywilizacji - głównie Japońców i Amerykanów] i mnóstwo sf na temat innych ras, które żyją pod powierzchnią oceanu....
@MichalMiniek
@MichalMiniek Жыл бұрын
Coś tak czułem pismo nosem, że to dzisiaj poniedziałek, czas na pop sience, meine liebe Freunde 😃
@pawelpietraszek3383
@pawelpietraszek3383 Жыл бұрын
Jest duży potencjał na nakręcenie odcinka o sztuce przyszłości a w szczególności o muzyce. Panowie taki odcinek powinien trwać przynajmniej 5 godzin. Przynieście płyty, instrumenty, nośniki itp., itd.... I dajcie się ponieść rozmowie tylko pamiętajcie o Nemo 😂
@iskariota7466
@iskariota7466 Жыл бұрын
Idealnie w ten materiał wpasowuje się również "Trylogia Ryfyerów" Petera Wattsa
@jarosawkrzywicki7041
@jarosawkrzywicki7041 Жыл бұрын
Powinniście podawać te rozmiary i wymiary w półkach Dicka. Skąd teraz człowiek ma wiedzieć ile to jest te 19 metrów?
@michakendziorek-skolimowsk6470
@michakendziorek-skolimowsk6470 Жыл бұрын
To Das Boot to mogliby Panowie jednak obejrzeć, a najlepiej przeczytać ponownie. Te okręty miały maksymalne "gwarancyjne" zanurzenie do 200 m., a wyliczone to, w którym ulegną zniszczeniu 250 m. W filmie cudem chyba przeżywają upadek na ponad 300, ale o tysiącu metrów nie ma mowy. Nawet nowoczesne wojskowe okręty podwodne nie pływają na tej głębokości, choć mogą zanurzać się głębiej niż te 250 m.
@MarcinT1981
@MarcinT1981 Жыл бұрын
Nie do końca. Typ 7c a taki jest w filmie, gwarancję fabryczna miał 90m. Chociaż te okręty potrafiły zejść na nawet 200-250m, chociaż zawsze powyżej 100m to już była loteria. Wiadomo robotnicy w fabryce/stoczni, zależy jak wsio znitowali. Dlatego właśnie próbne alarmy i sprawdzanie ile wytrzyma.
@ildes21
@ildes21 Жыл бұрын
Mateusz Malina ustanowił rekord świata we freedivingu rekord głębokości ustanowił polak 127m
@h4rv32d
@h4rv32d Жыл бұрын
Panowie, była taka seria gier Aquanox - Archimedean Dynasty, AquaNox, AquaNox 2: Revelation oraz AquaNox: The Angel's Tears. Wszystkie się działy w przyszłości, w habitatach - "siedliskach", pod wodą po katakliźmie w dalekiej przyszłości. Bardzo bogatyw elementy i fabułę futurystyczny setting podwodny.
@Baloght444
@Baloght444 6 ай бұрын
Jak zwykle super :)
@lukaszdomzalski
@lukaszdomzalski Жыл бұрын
Odnośnie Verne - 80 dni to było dookoła świata. W balonie to 5 tygodni tylko😉
@johnd4788
@johnd4788 Жыл бұрын
A kto pamięta X-COM, terror from the deep?🤣😂 Klasik z amisi
@bartekm7710
@bartekm7710 Жыл бұрын
Jak pogodzić piłkarskie prawo Pascala z prawem: "bramkarz broni bramkarz goni"?
@jarekpiotrowski9087
@jarekpiotrowski9087 Жыл бұрын
Już wiem jaką koszulkę założę na tegoroczną kortowiadę :)
@Hazok87
@Hazok87 Жыл бұрын
Pięknie ❤
@djsalis
@djsalis Жыл бұрын
Sporo dobrego humoru ❤
@leszeksuchozebrski7303
@leszeksuchozebrski7303 9 ай бұрын
Panowie litości! "Młodego" kapitana w Das Boot nazywano Starym😉 a głębokości na które zanurzały się U-Booty podczas II wojny światowej nie przekraczały 150 m. Współcześnie najlepsze okręty podwodne schodzą na 500, 600 metrów i stąd pomyłka
@kukumuniu5658
@kukumuniu5658 Жыл бұрын
Wspaniały pomysł,wreszcie można będzie wprowadzić abonament na oddychanie i sprzedawać tlen. ..a pan już wykorzystał przydział na zadyszkę w tym miesiącu nie może pan iść na siłownie.Widzę że pojemność płuc się zwiększyła uuu,za każdy dodatkowy milimetr sześcienny należy się dodatkowa opłata burżuje myślo że jak majo więcej płuc niż inni to co? OPODATKOWAĆ! Wdychajo więcej niech płaco więcej!
@Piorun1
@Piorun1 Жыл бұрын
Super odcinek
@grzegorzgajdzinski5469
@grzegorzgajdzinski5469 Жыл бұрын
Pozdrawiam wszystkich z OSNu.
@ennuiarduous6446
@ennuiarduous6446 Жыл бұрын
Da Vinci to renesans, nie oświecenie.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Panowie jakie kilkadziesiąt metrów! Rekord świata w swobodnym nurkowaniu należy do naszego rodaka. Mateusza maliny, ponad 300metrow! 😉
@oliwiazona322
@oliwiazona322 9 ай бұрын
Od 2014 rekord trzyma Ahmed Gabr 332m
@olo1299
@olo1299 9 ай бұрын
@@oliwiazona322 za to dalej trzyma rekord 250metriw przepłyniętych pod wodą na jednym wdechu. Fakt w nurkowaniu go pobili 😉
@KomandorBystrzak
@KomandorBystrzak Жыл бұрын
Niezła końcówka.
@Banerled
@Banerled Жыл бұрын
Pierwsze, co nasuwa się na myśl w kontekście sci-fi i kolonizacji, to oczywiście Mars. Wielu autorów fantastyki widzi w nim potencjał do stworzenia ludzkiej kolonii i eksploracji kosmosu. Czymś, co mogłoby pomóc w tym przedsięwzięciu, jest na pewno rozwój technologii, zwłaszcza w dziedzinie lotów kosmicznych i terraformingu. Co myślisz o takim scenariuszu, Leszku? Oczywiście, Mars jest jednym z najbardziej popularnych miejsc, o których piszą autorzy science fiction. Koncepcje dotyczące kolonizacji tego planety pojawiały się już w literaturze jeszcze przed pierwszymi misjami kosmicznymi, a dzisiaj coraz częściej pojawiają się na poważnie podejmowane projekty, np. SpaceX. Co ciekawe, w niektórych opowieściach naukowych ludzie osiedlają się na Marsie, ale nie jako wynik dalszego rozwoju technologii, ale jako forma ucieczki przed problemami na Ziemi. Ale Mars to tylko jeden z możliwych scenariuszy. Inne opowieści science fiction przedstawiają np. miasta pod wodą, jak w serii książek o Atlantydzie autorstwa Kevina J. Andersona i Briana Herberta. Jak myślisz, co mogłoby skłonić ludzi do osiedlania się pod wodą? Tak, miasta pod wodą to kolejna popularna koncepcja, którą często możemy znaleźć w sci-fi. Możliwe, że w przyszłości zwiększenie poziomu morza i ocieplenie klimatu skłonią nas do szukania alternatywnych miejsc do zamieszkania. Podobnie jak w przypadku Marsa, rozwój technologii jest tu kluczowy. Potrzebne byłyby zaawansowane systemy filtra wody, oczyszczania powietrza i żywności, a także specjalne konstrukcje odpornych na ciśnienie wody. Inną koncepcją, którą możemy znaleźć w literaturze, są kolonie kosmiczne, które poruszają się międzyplanetarnie. Takie pomysły pojawiają się np. w kultowym serialu "Battlestar Galactica" czy w książce "Wojna światów" autorstwa H.G. Wellsa. Co myślisz o takiej wizji przyszłości, Leszku?
@jakubaugustyniak2066
@jakubaugustyniak2066 Жыл бұрын
Podzieli sie ktos liniem do listy filmow, ksiazek i muzyki?
@koprolity
@koprolity Жыл бұрын
Ludzkość zazwyczaj najbardziej koncentrowała się na przekraczaniu kolejnych granic okrucieństwa i głupoty.
@Darek94
@Darek94 Жыл бұрын
Dzisiaj już 3 twój komentarz widzę na yt
@Shiro_PL
@Shiro_PL Жыл бұрын
@@Darek94 nudzi się może xd
@jcobb7762
@jcobb7762 Жыл бұрын
Nie
@Boxdeel
@Boxdeel Жыл бұрын
Koleś napisałeś 666 komentarzy na tym kanale, i otrzymałeś 50 serduszek, musisz mieć naprawdę nudne życie 😂
@david88zx2
@david88zx2 Жыл бұрын
Tez go często widzę typ komentuje wszystko i wszędzie potem podgląda ile łapek gdzie dostał i czyta sobie własne komentarze po cichutku podniecając się jaki jest fajny , smuteczek.
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 Жыл бұрын
Kiedy słyszę ''łodzie podwodne'', to uszy mi więdną. Gdyby jeszcze chodziło o jednostki cywilne, to pół biedy, ale gdy mowa o jednostkach wojskowych, zawsze powinno się mówić ''okręty''. Odnośnie U-Boota z okresu II wojny światowej, o którym mówił L. Błaszkiewicz, mającym zanurzać się na głębokość 600 m, to kompletna fikcja. Niewiele było nawet współczesnych okrętów podwodnych, które schodziły na tak duże głębokości.
@marcinryfczynski853
@marcinryfczynski853 Жыл бұрын
👽🖖
@Life_on_Freedom
@Life_on_Freedom Жыл бұрын
Tak samo jest z sandaczami lowionymi na głębokości jak się je szybko wyciąga to potrafi im wyskoczyć pęcherz
@maksymilianogromski89
@maksymilianogromski89 Жыл бұрын
Espada. Rybe wyciagaja z kilometra juz martwa.
@dawidmartyniuk99
@dawidmartyniuk99 Жыл бұрын
No to odpalamy 🔥
@pawewisniewski6987
@pawewisniewski6987 Жыл бұрын
W jednej z ostatnich rozmów padło stwierdzenie że skoro Was słuchamy to na pewno jesteśmy wielkimi entuzjastami kosmosu. Szczerze mówiąc zdziwiło mnie to. Ja Was słucham bo lubię inteligentną rozmowę, dobra muzykę i odpowiedni dla mnie schemat skojarzeń. Nie mówię że się w ogóle kosmosem nie interesuje (w zasadzie chyba wszystkim się interesuje), ale nie jest to moje główne zainteresowanie. Po co ja to w ogóle piszę? Otóż chciałbym abyście o potencjalnym widzu pomyśleli nie jako o kosmicznym freaku, ale dzisiejszym 'człowieku renesansu', który w bagnie disco polo i instagramowej sieczki, szuka inteligentnej rozmowy. Nawet nie koniecznie o czymś konkretnym. Możecie nawet opowiadać o sposobach podawania naleśników. Tego się po prostu dobrze słucha. Pozdrawiam.
@emperorofmankind779
@emperorofmankind779 Жыл бұрын
Moglibyście "zrecenzować" grę sci fi IXION? bo wygląda mega zwłaszcza misja w systemie gdzie świetnie jest zrobiony pulsar
@Albion89
@Albion89 Жыл бұрын
Plan z BioShocka może wypalić za 100 lat
@radekmis
@radekmis Жыл бұрын
SOM genialne
@janpaweobrebski3305
@janpaweobrebski3305 Жыл бұрын
Dzisiaj więcej popu 😂😂😂😂😂 pozdrawiam
@sebastianpatapik257
@sebastianpatapik257 Жыл бұрын
Zostawcie Tytanika nie wyciągacie go tam ciągle gra muzyka a oni w tańcu śpią
Czy Multiwszechświat istnieje? - POP Science #15
1:49:22
Astrofaza
Рет қаралды 583 М.
How to open a can? 🤪 lifehack
00:25
Mr.Clabik - Friends
Рет қаралды 13 МЛН
Зу-зу Күлпәш. Тайм аут. (3-бөлім)
43:54
ASTANATV Movie
Рет қаралды 455 М.
Lasery, torpedy fotonowe i broń przyszłości - POP Science #44
1:56:34
Artefakty starożytnych technicznych cywilizacji - POP Science #57
1:37:51
Jak człowiek wymyślił CZAS - POP Science #20
2:30:21
Astrofaza
Рет қаралды 822 М.
Nadchodzą rządy Sztucznych Inteligencji? - POP Science #25
2:21:30
Budowle większe niż gwiazdy. Megastruktury  -  AstroStory
21:34
Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery)
39:17
Czy nauka może obejść się bez matematyki? - POP Science #47
2:16:09
Jak odzieraliśmy Wenus z jej sekretów - POP Science #50
1:57:16
Astrofaza
Рет қаралды 236 М.
Co jest za granicami wszechświata? - POP Science #38
1:53:24
Astrofaza
Рет қаралды 696 М.
Why spend $10.000 on a flashlight when these are $200🗿
0:12
NIGHTOPERATOR
Рет қаралды 17 МЛН
Apple Event - May 7
38:22
Apple
Рет қаралды 6 МЛН
Как открыть дверь в Jaecoo J8? Удобно?🤔😊
0:27
Суворкин Сергей
Рет қаралды 1,2 МЛН