Рет қаралды 4,288
MOJE KURSY: musoneo.com/st...
OPIS:
Rodzina interejsów iD marki Audient przeznaczonych na rynek profesjonalnych pracowni dźwiękowych i studiów nagrań obejmuje modele iD4 iD14, iD22 i D44, a zatem prezentowany model jest obecnie największy w tej serii. W ofercie firmy są także nieco bardziej rozbudowane funkcjonalnie modele EVO, ale w droższej serii iD otrzymujemy nieco lepsze przetworniki na wyjściach a układy preampów są takie jak w wielkoformatowych konsolach tej marki!
Wyposażenie
iD44 zamknięto w dość dużej, solidnej metalowej obudowie, której wzornictwo jest wspólne dla całej serii. Ze względu na swoje rozmiary nie jest przeznaczony do rejestracji w terenie, zwłaszcza że wymaga zasilania sieciowego. Regulatory są natomiast takie, jakich spodziewałbym się w dobrej klasy sprzęcie do studia nagrań - duże i odznaczają się płynnym działaniem. Gdybym miał zgadywać, dlaczego tyle miejsca zajmuje sekcja preampów, to prawdopodobnej przyczyny upatrywałbym w konstrukcji samych przedwzmacniaczy mikrofonowych, która jest identyczna jak w przypadku wielkoformatowej konsoli ASP8024. Co więcej wejścia instrumentalne bazują na dyskretnych układach JFET, które mają zapewnić im możliwie najlepsze parametry pracy. W każdym torze znajdziemy przycisk załączania zasilania fantom, tłumiki i filtr górnoprzepustowy, którego częstotliwość odcięcia ustalono 100 Hz.
Regulacja głośności na głównym wyjściu odbywa się za pomocą dużych rozmiarów enkodera, a poziom sygnału możemy obserwować na linijce świetlnej. Niestety nie można monitorować poziomu sygnału na wejściach za jej pomocą, w torach wejściowych mamy jedynie diody sygnalizujące obecność sygnału i jego przesterowanie, co jednak powinno być wystarczające w większości sytuacji.
Poza trzema przyciskami funkcyjnymi F1, F2 i F3, które można zaprogramować do obsługi wybranych funkcji, pod głównym enkoderem znajdziemy przyciski do wyciszania, przyciszania sygnału na wyjściach oraz obsługi toru talkback, który jest zrealizowany w sposób bardzo elastyczny, bez konieczności poświęcania na ten cel jednego z głównych wejść.
Urządzenie wyposażono w dwa niezależne wyjścia słuchawkowe, z których jedno zostało zrealizowane jednocześnie w oparciu o dwa złącza, 1/8” i ¼”, więc teoretycznie można do niego podłączyć równocześnie dwie pary słuchawek, przy czym regulacja jest wspólna dla obu wyjść. Do regulacji poziomu głośności w każdym z torów służą potencjometry oznaczone numerkami 1 i 2. Oprogramowanie umożliwia tworzenie odrębnych miksów dla każdej pary fizycznych wyjść.
Na tylnym panelu znajdziemy 4 wejścia zrealizowane na złączach XLR, z których dwa pierwsze wyposażono w wyjście wysyłkowe i powrotne, co umożliwia przetwarzanie rejestrowanego sygnału z mikrofonu czy instrumentu przez zewnętrzne efekty. W ten sposób można np. rejestrować wokalu z wykorzystaniem preampu interfejsu i zewnętrznego kompresora. A jeśli zechcemy wykorzystać zewnętrzny preamp, możemy podłączyć jego wyjście bezpośrednio do wejścia Return, z pominięciem preampu interfejsu, korzystając z rewelacyjnych układów konwersji iD44.
Z tyłu umieszczono także 2 pary symetrycznych wyjść na złączach TRS, do których podłączymy dwie pary monitorów. Ale jest także inne zastosowanie - na jedno z tych wyjść możemy skierować sygnał bezpośrednio z DAW, z pominięciem regulacji głośności, co umożliwia np. wykorzystanie sprzętowego kompresora czy zestawu urządzeń analogowych na sumie, które podłączymy do wspomnianych wejść powrotnych, by cieszyć się na pozostałych wyjściach tak przetworzonym analogowo dźwiękiem. iD44 wyposażono także w dwie pary złącz ADAT, co oznacza że potrafi obsłużyć kolejne 16 we i wy za pośrednictwem zewnętrznych modułow. Jest także złącze do synchronizacji z innym konwerterem. Przy okazji rozwiązuje się zagadka oznaczenie iD44, który obsluguje 44 kanały, 24 wyjścia i 20 wejścia.
Parametry
W sercu iD44 pracują konwertery cyfrowo-analogowe Cirrus Logic SC543198 zapewniające w teorii nawet do 130dB dynamiki, co przekłada się na 124 i 126 dB dynamiki na wyjściu w zależności od tego czy wynik ma być ważony krzywą A czy nie. Za konwersję analogowo-cyfrową odpowiada 4-kanałowy układ ESS ES9842 PRO, również bardzo dobry, który zapewnia na wejściach aż 120dB dynamiki, co stawia ten interfejs w czołówce najlepszych w ogóle.
Moją uwagę zwrócił ograniczony zakres wzmocnienia w torze mikrofonowym, tj. dokładnie 58dB, jednak biorąc pod uwagę niesamowicie niski poziom szumów, możecie wykorzystać iD44 nawet z najbardziej wymagającymi mikrofonami. Nie ma sensu więc np. dokupować Cloud Filtra do popularnego SM7B (jeśli nie znacie to polecam mój test na Musoneo.com), sygnał nagra się po prostu trochę ciszej, ale możecie go wzmocnić już po nagraniu, a szumu i tak nie będzie słychać