Един от най-силните епизоди в предаването! Благодаря!
@Eka7erinna2 ай бұрын
Гениално предаване! Благодаря! Продължавайте все така
@bbc9598 Жыл бұрын
По стойностно предаване в България не е имало! Респект Господа!
@fixiomatube Жыл бұрын
Благодарности за това предаване и темата! Продължавайте. Вече имаме семейна традиция в събота да ви гледаме и да сме "участници" в смислени разговори.
@zlatinzlatev262511 ай бұрын
Това предаване е добро!Адмирации за което!
@маргаритаилчева-и6б Жыл бұрын
Чудесен разговор. Към Краевски- Ахил е полубог и точно обратно на думите Ви иска да стане човек! Всъщност, първородният грях, сугестиран на религиозните, и последвалото наказание създава трудът като наказание...
@dzhunietbasri99445 ай бұрын
В края на разговора, се говори за позитивна мисъл. Моята позитивна мисъл е. Бъг в системата. В смисъл да възникне грешка в новия утопичен свят. Само човека , може да намери грешка. Там е изхода-началото на нова епоха.
@petarfenerdjiev70428 ай бұрын
Truda krasi choveka!!
@Novaa-nv7tt10 ай бұрын
Ние пак ще се трудим !
@MartinRalchevski8 ай бұрын
Излючително силен разговор! Но оставянето на финала без надежда не беше хубаво.
@hohoboho1121 Жыл бұрын
Да спомена /относно Райчев 12:00/... Човекът е единственият биологичен вид, на когото му се налага да работи... и работи. Другите биологични видове - или пасат, или ловуват, или си търсят храна някак си ...и си осигуряват битието
@hohoboho1121 Жыл бұрын
Ако не му се налага, защо работи?
@joniboni3691 Жыл бұрын
@@hohoboho1121 за да има Айфон 12 и Тесла електрическа, да ходи на море и пие бира със цаца ;0
@mrschumacher199419958 ай бұрын
Ловът и пашата също са труд, защото са усилия.
@stanislavavasileva6700 Жыл бұрын
Базовият доход е прекрасно нещо . Човек винаги може да намери с какво да запълни времето изгубено в труд за насъщния. Човек ще има време да мисли, да се образова и расте духовно. Да измисля нови хоризонти за бъдещето на човечеството, ще бъде пътешесвеник , мечтател и изследовател. Принудителният труд за насъщния е вид робство.
@hohoboho1121 Жыл бұрын
И един въпрос относно: "Може ли човечеството да се развива без необходимостта от труд? Как ще изглежда властта в едно бъдеще без работа?" Как властта ще ни експлоатира в едно бъдеще без работа? Могат да експлоатират труда ни, а ако не се трудим - как ще ни експлоатират?
@joniboni3691 Жыл бұрын
какво значи базисен доход (кокото да си купиш 1 хляб и едно мляко, като сега с минималната заплата),а ако искаш нов телефон, нова кола жилище, пак ще трябва да работиш. Базисният дохот като цяло е замислен като социална мярка за най-ниско квалифицирания работник който ще отпадне от пазара на труда с навлизането на механизацията и роботиката. И какво ще кажеш, ами да се преквалифицира ( ами един 50-60 годишен човек който цял живот е млатил с чук (образно казано) тепърва ще ходи да следва висше?
@simeonkirilov390411 ай бұрын
Базовият доход съществува отдавна. В богатия запад има 4-5 поколения които живеят на социални помощи. А сега си представете да се опитате да им ги отнемете.
@paganeuniques7436 Жыл бұрын
Благодарение на усиленият труд през индустриалната революция ние светкавично преминаваме от материалистичния свят, който е завладял съзнанието ни през последните няколко хиляди години, към по-висша човешка раса и дълго време Хомо сапиенс ще съществува заедно с новия човек, по същия начин както Неандерталците и Хомо сапиенс са съществували успоредно. Егото на съвременния човек смята, че всичко създадено от него е неестествено, но забравя, че човекът е божествено творение и затова Бог твори чрез неговите ръце, тоест всичко, което съществува, е природа. Роботите на трансхуманизма могат да се използват само за надграждане на хомо сапиенс, но не и на новия човек. Новият човек ще бъде естествен биологичен феномен, който ще използва изцяло нов вид технология в синхрон с природата. Структурата на обществото ще бъде коренно различна от нашите представи, защото няма да има политика, икономика, полиция, болници, държавни институции и др.
@маргаритаилчева-и6б Жыл бұрын
Вие сте оптимист.
@paganeuniques7436 Жыл бұрын
@@маргаритаилчева-и6б Ако погледнем естествената еволюция на нещата, съществата, земята, космоса, тя винаги е в пълна симбиоза. И днес това, което се случва, е част от тази симбиоза, но тъй като се случва много бързо, го смятаме за опасно, а умовете ни живеят в илюзията, че всичко зависи от нас и политиците. Историята показва, че всеки политически проект се проваля, както всичките ни планове за деня винаги се разминават с предварителната ни проекция. Всяка теория на конспирацията може да се случи само частично и то за кратко. Ще сме свидетели на голяма промяна и тя не е страшна! :)
@petkokalaidjiev619 Жыл бұрын
Ако ново голямо идейно движение трябва да се зароди, за да реши проблемите на автоматизирания труд, то това движение според мен ще трябва да преразгледа отношението към инструментите изобщо. Добра отправна точка за мислене в тази насока е книгата на Иван Илич - Tools of convivality.
@momchildimov8329 Жыл бұрын
Какво е работата като концепция? Къде в природата има работа? Животът е важен.
@joniboni3691 Жыл бұрын
всичко е работа, я стой в пещерата по цял ден ще те питам какво ще ядеш. дори събирането на гъби и ловуването е работа, но като ти плащат за безмисленни дейности пък ти си харчиш парите за още по-безмисленни неща , чий е проблема? мой или твой? искаш да не работиш отиваш на село копаш си градината, гледаш си животни, носиш си вода с кобилиците, седиш на лоена лампа и си пиеш билковия чай, те ти не работиш па ти убаво ...
@zhivkopetrov792610 ай бұрын
правилен въпрос. Великите философи не определиха що е то труд. От там и объркаността в разговора им.
@alexandrakirova Жыл бұрын
И на мен ми се струва, че не става дума за трансхуманизъм. На ПОСТхуманизъм мя̀за...
@vili2960 Жыл бұрын
А защо не виждате позитивните страни на т. нар. безусловен базов доход? Хората ще имат възможност да се занимават с любимите си дейности, да работят нещо, чрез което да изразяват себе си, и което е в полза на общността, или на обществото. Всъщност, може би изхождате от една статистика, според която 60% от хората ще работят само ако им се плаща. Да, може би мнозинството, ако получават някакъв доход, няма да работят нищо, а само ще консумират. Но има едни 20%, които са осъзнати, истински свободни и творци на живота си, за които в дейността, в правенето, в активността е смисъла и съдържанието на Живота. Да, те са малцинство, но ги има. И те могат да живеят в своята "паралелна реалност", въпреки "световната власт". 54:11
@vili2960 Жыл бұрын
Не мисля за престъпления, а за дейност за доброто на себе си и на другите. Но, да, въпрос на морал е, а не всеки е приел правилото: "Не прави на другите това, което не искаш другите да ти правят".
@nikolayhristov456510 ай бұрын
Не мога да повярвам, че г-н Райчев не спомена Волтер. Кое е лекарството , което лекува трите Големи злини на човека?
@danieldimitrov523011 ай бұрын
Ама, моля ви, кой е този той? Дли щял да бъде съгласен да замени труда с базов доход. Ами, този той не е един, не е еднороден. Т.е. едни ще се навият, други -не. Но познайте дали минималната или средната заплата тогава ще е като сегашната.
@miroslavpetrov8011 Жыл бұрын
Момчета, вие говорите без да се позоаете на нещо, или някой. Много общо и необосновано. Дайте концепт, автор, книга, малко история, някой филосов итн. Иначе е интересно, това което правите.
@СтоянКазаков-с4ж Жыл бұрын
1. Вие сте интелектуалци, докато всички сме интелигенти(по Грамши). Поради това е позволено да не познавате Текстовете(форматирани от формалното образование-мечта на Римският клуб).Полагали сте маса изпити , за да не работите оскотяващ труд.(виж и Смит по въпроса-богатството на народите-виж глава 3 за работната заплата. Оценява живота на зидар или дърводелец на 7 години преди инвалидизиране. Бачкали ли сте някога на норма поне година?) 2.Пак да се върнем към Грамши-имаш елит(що се отнася до това-препоръчвам Гобино, те това е консерва и расист. Не ерзаца на Германската Работническа партия на Шикългрубер.) контраелит(Стани да Седна) и антиелит(последният все се пропуска от етатистите) 3.Макар че признавам известен примитивизъм в изказа-Бедността , като икономически принцип" на Прудон е задължителен текст. 4. Капанът на производителността е обяснен от Кейнс. 5.Социална Държава(на потреблението) вече е имало. Виж История на Халифата. Успехът на Мохаммад се крепи на рентата(изплащана и на жени-дори при това патриархано общество жена е получавала издръжка колкото заработката на квалифициран занаятчия в Константинопол.Вярно-без роботи, а приемайки Уммата за универсален потребител, а Грабежът за автоматизация. Което не спира експанзията-потребностите винаги превишават нуждата. Отделно виж Маркс(или Гибън)Пролетариата на Империята живее за сметка на обществото) 6. Що шайката все намесва Ахил. Той дори не е ахеец, а мирмидонец.(И при Омир дори не са сънували Елини). Май само Райчев има поне базис...или анабазис и си прави автореклама на фона на още трима. Да се чудиш за чий му е....
@antiares168410 ай бұрын
Вие уважаеми, сте доста "висока топка" та да пишете коментари в ютюб, които малцина ще имат търпението да изчетат до край, а единици ще разберат само половината от написаното от вас. Темата е вълнуваща и сте се изкушили да я коментирате, но едва ли има кой да оцени словото ви. Дори аз признавам си не съм чел трудовете на всеки един от цитираните от вас автори и философи (за мой срам и съжаление, някои имена дори чух за пръв път), та да ви разбера в пълнота. Все пак поздравления за усилието ви да участвате в задочна комуникация с анонимна публика!
@ЗораМаринова-и9е Жыл бұрын
Уважаеми, вие говорите за труд, а не за трудолюбие. Как ще еволюирате?. Как ще надграждате ? Що за глупост ---трудът да го привеждате в страдание. Избягвайте думата щастие---това е нисша форма на съществуване, не на живеене. Преди трудът има едно друго ниво, както и след него. Всяко едно от тях има точно наименование. Престанете да прекарвате трудът през страдание. Относно изкуствения интелект--той не отделя емоцията страх, от която и чрез която се хранят тварите.
@silafuyang86756 ай бұрын
7:00. Не е една трета, много повече е. Малко си работил, момче. Достойнство? Съмнявам се, че повече от 5% от работещите 8-часов работен ден знаят какво означава тази дума. Особено в България. Защо каните сополанковци? Мислех, че това е сериозно предаване...
@hohoboho1121 Жыл бұрын
Ако "базов доход" ти гарантира да живееш добре... какво лошо има? А някой може ли да забрани на отделния човек да се труди? Нека се труди. Това е естествена човешка потребност...
@GeorgiTsenov Жыл бұрын
Лошото е, че парите за този "базов доход" ще идват от трудещите се, което повдига въпроса - защо трудещите се, чрез своите данъци да спонсорират паразити и търтеи?
@hohoboho1121 Жыл бұрын
Ами нали, ако имаме "базов доход", няма да се налага да се трудим... откъде ще ги взимат тези данъци?
@СтефанГеоргиев-ь3ц Жыл бұрын
При базовия доход ставаме тотално зависими от държавата. Когато работим имаме някаква форма на независимост и свобода, както и допринасяме с нещо към обществото и има някаква полза от нас. С базовия доход има опасност тотално да се лумпенизираме, ставаме ненужни. Един вид живеем на подаяние и това само и единствено ни мотивира да си стоим на безусловен базов доход.
@СтефанСтефанов-ч7е Жыл бұрын
Ако си мислиш, че някой ще ти даде пари за да си ги харчиш за каквото се сетиш, много си сбъркал. Преди му викаха купони, сега му казват ваучер за групи стоки, а новото му име е цифрови пари. Това е положението. Ще ядеш, каквото ти кажат, а не каквото си харесаш.
@hohoboho1121 Жыл бұрын
Защо ще трябва да работиш, ако "базовият доход" ти е достатъчен? От кого ще си зависим, ако имаш осигурен базов доход за да живееш добре?
@alhayy4276 Жыл бұрын
Базовият доход не просто трябва да бъде въведен много скоро, но и отдавна трябваше да е част от правата на човека, заложени във всяка една конституция. Как може един затворник да бъде хранен безплатно(като тези с тежките присъди даже им е забранено да работят), а обикновения човек трябва да бъде одиран на живо, за да може да се нахрани, за да има сила да работи пак за храната си?????!?!?!??!?!?!? Излиза, че ние с раждането си тук сме наказани като някакви роби? Няма как да се изхвърлят тонове прясна, неотварана храна всеки ден, а хора да умират от глад. Всеки има право на безплатна храна, подслон, сън, кислород и спокоен живот. За всичко останало, нека си плаща. Парадоксално безобразно е да се експлотират хората на база техните човешки нужди. Нужно е да осъзнаем разликата и смисълът между НУЖДИ и ЖЕЛАНИЯ. Трябва всяка човешка потребност, която не зависи от избора на отделния човек да бъде безплатна за него.
@borislavn.4844 Жыл бұрын
Само че някой трябва да създаде тази храна и подслон. Кой ще е този и защо да го прави ако и той си има минималното заплащане и храна?
@alhayy4276 Жыл бұрын
@@borislavn.4844 Сега се изхвърля страшно много прясна непокътната храна, да не говорим за друг тип като такава с изтичащ срок на годност или непродадена стока и т.н. Просто е лицемерно едни хора да отиват в затвора до живот за убийство, а други да умират всеки ден от глад и ние да си казваме такъв е животът. Животът или е свещен или не е!
@martinminkov.8 ай бұрын
@@borislavn.4844 Роботи/ИИ
@СтоянКазаков-с4ж Жыл бұрын
До Смуелсън имаме политикономия. Самото понятие показва кое е първо. В един млтусиански сгъчкан свят е религия да твърдиш "Икономиката, Глупако" В този смисъл Путин, с неговият Верикал на Властта е поне по-честен от отворковците на Ясперс в соросоидната си трактовка.
@danimesova2639 Жыл бұрын
За мен най-великата от мъдростта на вековете е мисълта "Ленността е майка на всички пороци!" Трудът винаги е давал цел и посока, смисъл в живота на човека. Без него ще се превърнем в прасета, които лежат в кочината си и чакат часа за хранене. Не е трудно да се предположи,че ще последва още по-голяма дехуманизация, десоциализация и дерационализация. А това за безгрижието, за веселието е глупост! Ще се предоставят ограничени количества ток и вода, което означава постоянен режим на икономии, рядко къпане и пране, и един куп гадости, които малко по малко ще се въвеждат.