super esencja👍 rzeczywiście uwagi końcowe o maltretowaniu naturalnych dźwięków przyrody oraz innych prawdziwych turystów obcymi, wręcz nieznośnymi hałasami ze swoich przenośnych głośników bardzo trafne - to istne świętokradztwo! Jeśli ktoś aż tak bardzo kocha swoją muzę, której na okrągło słucha w domu i gdzie tylko się da, i nijak nie potrafi bez tego żyć, to niech założy słuchawki (chociaż taki widok innych może nie mniej boleć). Przynajmniej zostanie w swoim "raju" a nie zakłóci spokoju drugim...
@piotrgolczyk727 Жыл бұрын
Nic dodać ! Nic ująć... 😉👌
@robertkalinski6429 Жыл бұрын
Krótko i na temat, dobry poradnik:)
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Dzięki! 😀
@sebastianu6440 Жыл бұрын
Najlepsze jest jak niektórzy rowerzyści na drodze rowerowej korzystają z tych przenośnych głośników. Jeszcze nastolatka bym zrozumiał - taki wiek, ale najczęściej to ludzie grubo po 30-tce.
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Też tego nie rozumiemy 🤷♂️ Wybieramy się w outdoor, żeby pobyć w naturze 🙂
@Mr.Thursday Жыл бұрын
Raz kiedyś wyszedłem w jeansach w krótką trasę górską, pierwszy i ostatni raz w życiu, Spodnie nie powinny być ciężkie ani krępować ruchów. Swoją drogą, Las z nagrania w pierwszych kadrach przypomina mi mój ulubiony Strachociński ;-)
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Odpowiednie spodnie w górach to żyćko! 💙 Nagle się okazuje, że przeszkody nie są takimi przeszkodami, jakimi się wydawały.
@marcinwicinski7137 Жыл бұрын
7:50 - Zaskoczyło mnie to mocno. Pierwszy raz o czymś takim słyszę aby membrana nie spełniała swej funkcji "oddychania" z powodu bawełny pod nią. Nie neguję bynajmniej ale mógłby ktoś przybliżyć ten mechanizm? Mam kurtkę 3L a pod nią bluze, koszule i podkoszulek bawełniany. Jestem w ruchu i coś tam zawsze pocę się, pot wnika następnie w te warstwy bawełny no i teraz na mój chłopski rozum: podgrzewając swym ciepłem tę bawełnę powoduję że pot dalej odparowuje z niej czyli dalej na zewnątrz przez membranę kurtki. I o ile nie nałożę pod kurtkę "gumowego" wodoszczelnego czegoś tam, membrana powinna pracować normalnie. A tu okazuje się ze to nie tak. Może ktoś rozwinąć temat?
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Chodzi o to, że bawełna bardzo chłonie wilgoć i długo ją gromadzi. Takie odparowywanie, o jakim napisałeś w przypadku bawełnianej koszulki albo gorzej - bluzy, będzie trwało na tyle długo, że może nie zdążyć wyschnąć przez cały dzień, a do tego będzie stopniowo wychładzać organizm. Natomiast inne materiały będą tę parę oddawać na bieżąco, dzięki czemu nie wytworzy się taki efekt mokrej warstwy.
@marcinwicinski7137 Жыл бұрын
@@Skalniksklepgorski OK dzięki! Czyli po prostu bawełna opóźnia czy też zaburza ten proces "przenikania" wilgoci do membrany i na zewnątrz. Pytałem bo jestem już trochę starszego pokolenia i gdy zaczynałem nie było jeszcze w ogóle czegoś takiego jak "membrany". Była zasada "na cebulę" i tak by możliwie się nie przegrzewać, a więc i nie pocić. Potem przyszedł gore-tex i pamiętam że w instrukcjach słowem nie pisano co pod tym nosić. Była membrana i (ponoć) miała działać. Teraz w krótkim okresie czasu dużo się pozmieniało i ktoś kto wtedy zaczynał i sam wypracował pewne "wzory" dziś czasami spotyka się z tym ze te wzory uważane są za błąd albo przynajmniej obciach. Wiele zależy od pewnego przyzwyczajenia.
@blekfut57634 ай бұрын
"podgrzewając swym ciepłem tę bawełnę powoduję że pot dalej odparowuje z niej" - i to jest kluczowe zdanie. Aby odparować wilgoć z bawełny (a bawełna chłonie bardzo wiele wilgoci)) potrzeba więcej ciepła niż w przypadku bielizny termoaktywnej. Podgrzewanie potu = utrata ciepła = uczucie chłodu.
@useroniku Жыл бұрын
Największym błędem turystek jest zakładanie obcisłych leginsów albo innych obcisłych rzeczy gdy wychodzą na szlaki. Potem wystarczy jedno spojrzenie nie pod stopę i w najlepszym przypadku może być zwichnięta kostka. Myślę, że na całym świecie z tego powodu traci zdrowie kilka osób.😉
@Michal2225 Жыл бұрын
"Kijki są dla bab" - tak powiedział kiedyś pewien zacny przewodnik, którego napotkałem w górach. :)
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Może nie umiał z nimi chodzić 😉
@paulinak.1736 Жыл бұрын
@@asiakowalska9911 A gdyby nam były potrzebne czołówki, to natura wyposażyłaby nas w umiejętność widzenia w ciemności, etc. Kijki są spoko opcją, szczególnie jeśli kondycję dopiero budujemy, poza tym w górach tak już jest, że zejścia bywają strome i może być ślisko, więc o ile można je wtedy użyć, to warto. To samo wysokie buty - jakbyśmy chcieli nie osłabiać stopy, powinniśmy śmigać wyłącznie w barefootach, a te poza miasto się nie nadają. Wysokie buty sprawdzą się w jakimś trawiastym terenie, np w Gorcach czy Bieszczadach, bo to mniej ryzyka dostania się wody do buta. Poza tym, są wygodniejsze jak się już po błocie chodzi. No i jeśli ktoś ma problem z kostkami, to zdecydowanie lepiej je założyć i nie wzywać ratowników, bo kontuzja stawu skokowego, niż tego nie zrobić. Potem, jak już nasze umiejętności będą rosnąc, sami je zastąpimy lżejszymi, niższymi butami.
@mariuszkleinkleju Жыл бұрын
Coś żadko są filmy🤥
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Minimum raz w tygodniu to za rzadko?
@damianmaciag4691 Жыл бұрын
@@Skalniksklepgorski 2 razy w tygodniu byłoby miło.