Рет қаралды 12,559
Tíz perc egészség, Szabó Gál Bencével
szabogalbence.hu - gal.hu - rockfm958.hu
Most arról beszélnék, hogy a terhesség során, illetve a szoptatás során hogyan érdemes táplálkozni és milyen étrend-kiegészítőket szedni, hogy a gyermeknek is és az anyukának is a legjobb legyen. Egyrészt nagyon fontos, hogy már a fogantatás előtt 3 hónappal el kellene kezdeni szedni B9 vitamint metilfolát formájában, tehát nagyon fontos, hogy ne folsav formájában. Erről már volt szó, hogy miért nem folsav formájában, mert az egy természetidegen anyag, ami halmozódik, és a lakosság 60%-ánál komoly problémákat okoz, pl. rák-kockázatot fokoz. A metilfolát a hasznos változata a B9 vitaminnak (a természetes változata) és nem a folsav, ami nem található meg a természetben. Tehát fontos, hogy metilfolátot szedjünk és folsavat még véletlenül se. Egy termék hiába tartalmaz metilfolátot, ha folsavat is tesznek bele, akkor is kerüljük el messziről.
Még a B12 vitamin az, amit még fontos szednünk a fogantatás előtt. Idő kell, amíg feltölti a szervezet raktárait, mire a gyermek megfogan, addigra az anyuka már elegendő mennyiséggel rendelkezzen ebből. B12-nél bármilyen forma jó, kivéve a cianokobalamin. Tehát a legjobb a metilkobalamin, vagy a hidroxokobalamin (de semmiképpen sem cianokobalamin), és szedjünk legalább 100 mikrogrammot. A metilfolátból meg legalább 200 mikrogrammot, de lehet akár 400-at is, többet nem kell.
A D3-vitaminból is minimum 4000 Nemzetközi Egységet, de akár 8-10000 NE-et is érdemes még a fogantatás előtt szedni.
A fogantatástól érdemes szedni a K1-vitamint. A K2-vitamint szokták főleg mondani, de erről már volt szó, hogy miért is, de a lényeg az az, hogy a K1-vitamin nagy dózisából kerül előállításra a szervezetben az a típusú K2-vitamin - ez az MK4-es -, ami hasznos a magzat számára. Az Európában engedélyezett MK7-es forma is nagyon jó, de abból a magzat semennyit sem tud profitálni, mert nem tud átjutni a placentán és mert nem tud bejutni az anyatejbe. Tehát ehhez K1-vitamint kell az anyukának legalább 1000 mikrogrammot fogyasztani, hogy elegendő mennyiségű, jó formájú K2 tudjon belőle képződni, ami át is jut a placentán és az anyatejbe is bejut. Tehát legalább 1000 mikrogramm K1-et és még az itthon engedélyezett MK7-ből 100 mikrogrammot.
Nagyon fontos, hogy az anyuka szedjen elegendő mennyiségű EPA és DHA nevű Omega-3 zsírsavat. Fontos a gyermek agyfejlődésének, meg szoptatás alatt, hogyha sok halolajat iszik az anyuka, vagy halolajat tartalmazó terméket szed. Lényeg, hogy legalább 500 milligrammot szedjen. Az EPA és DHA mennyiségét összeadjuk és ez érje el legalább az 500 milligrammot, de ideálisan ez 3000 milligramm kellene, hogy legyen naponta. Tehát ez a gyermekagy fejlődésének és még sok egyébnek is jó.
Szintén nagyon fontos, hogy 225 mikrogramm jódot, vagy ha nincs pajzsmirigy problémája, akár többet is szedjen az anyuka terhesség során, de 225 mikrogrammot még akkor is, ha hashimoto nevű autoimmun jellegű pajzsmirigy működése van. Vannak orvosok, aki azt mondják, hogy nem szabad ilyenkor egyáltalán jódot szedni, tévednek, a kutatások ennek az ellenkezőjét mondják.
A magnéziumot is fontos pótolni, hogyha nem esznek rendszeresen vadhúst, puhatestű állatokat, lábasfejűeket, vagy sütőtököt sokat. Illetve fontos, hogy naponta legalább 3, vagy inkább 6 tojás sárgáját megegyen egy terhes anyuka, vagy a szoptatás alatt, illetve legalább heti kétszer egyen májat. Mindezek az ún. kolin-tartalmuk miatt fontosak az anyukának és a gyermeknek is. Hogyha ilyeneket mégsem eszik az anyuka, akkor fontos, hogy legalább 500 milligramm kolinnal kiegészítse.
Nagyon fontos az is, hogy vasat NE szedjen, még akkor sem, ha vashiányos - márpedig gyakori a vashiány terhes anyukáknál. A vas akkor is káros a magzatra, hogyha az anyuka vashiányos, ami a terhesség során gyakran kialakul. Van egy kutatás, amiben rámutattak egyértelműen arra, hogy a vas szedése fokozza a születési komplikációkat, meg fejlődési rendellenességeket, míg hogyha laktoferrint szedtek napi 2x100 milligrammot, ami egy kis dózis, az jobban növelte az anyuka vas mutatóit és rendezte a vas szintjét, miközben 0-ra csökkentette a születési problémák számát.
A laktoferrin a patogéneket megfosztja a vastól, de erről már szintén volt szó előző adásban. A lényeg az az, hogy a vas az ártalmas és hogyha vashiány van, olyankor érdemes laktoferrint szedni.
Fontos, hogy az anyuka se a terhesség során, se a szoptatás alatt ne kövessen low-carb - azaz alacsony szénhidrát tartalmú táplálkozást, - persze sokat se kell, maximum 200 gramm szénhidrát fogyasztása fontos és főleg keményítős szénhidrátokból, ne gyümölcsből. De persze gyümölcsöt is érdemes, de inkább a kevésbé édeseket. Nem szabad túl sok fehérjét enni, mert terhesség során komplikációkat okozhat. Nagyon jó, ha eszünk kagylót meg rákot, már csak a taurin tartalmuk miatt is, mert az is szintén nagyon fontos mind a magzatnak, mind az anyukának. És természetesen zöldségeket is rendszeresen.